College krijgt zijn zin met de gas-reserveringspolitiek Raad dringt op spoed aan inzake „Beeckenstein Thalia Met drie schepen begonnen, nog drie schepen over Kennemer l\ Lantaarn GASPRIJS EN EGALISATIEFONDS SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP IJmuider dammers wonnen in Luik Grote investeringen op komst en nieuwe prijsverhoging niet onmogelijk Old Clothes New Hoe de duiven vlogen DRY CLEANING ONLY 11 „De senaat beraadslaagt, het buiten verpulvert" Raad volgde minderheidsvoorstel gehuwde ambtenaren LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Zeeland" heeft vele wederwaardigheden achter de rug Slecht weer had invloed op IJselmeervisserij WOENSDAG 21 JULI 1954 i Het is een langdurige raadsvergadering geworden, gister avond: Velsens vroedschap heeft zich een kleine vier uur lang beziggehouden met oude onderwerpen als de gasprijs (die Vermoedelijk binnenkort weer omhoog moet, al kan er nog een uitweg zijn) en de gehuwde ambtenares. De raad is dus in een traag tempo door de eigenlijke agenda heenge gleden bij verrassing kwam echter de kwestie „Beecken- stein" om de hoek dank zij een interpellatie van het raadslid dr. A. J. v. L e u s e n (Arbeid). De reserveringspolitiek van het gasbedrijf haalde een debat op, dat om de retributie van de overwinst draaide en langdurige gedachtenwisselingen opleverde. De heer Den Hollander (Comm.) was tegen het voorstel, de presentiegelden voor de afdelingen van de raad en de com missies te verhogen: zulke vergaderingen zijn nogal zeldzaam en gebeuren altijd in de avond, zodat er geen sprake van loon derving is: de taak van de raad is boven dien vrijwillig en de financiën mogen dus geen rol spelen. De voorzitter (mr. M. M. Kwint) vond het een weinig steekhoudende argu mentatie: de huidige 3 (die nu 5 zal worden), is echt te laag en staat in geen enkele verhouding tot de raadspresentie- gelden. Over de verhoging van de reserve van bet gasbedrijf kwamen verscheidene stem men los. Met de heer Nu ij ens (Kath.) voorop, die dit „spaarpotje voor komende investeringen" en de winststorting in een egalisatiefonds, op zichzelf wel aangenaam vond, onder meer omdat hiermee eindelijk de nevelen over de gasbegrotingen zijn op getrokken. Vroeger was de gasbegroting naar des heren Nuijens' mening teveel een harmo nica: men kon er naar believen aan trek ken en de begrotingen waren steeds aan de voorzichtige kant. In December 1953 was blijkbaar nog geen ruw bedrag bekend van de uitkomsten over 1954, terwijl ook de laatste gasprijsverhoging niet gebaseerd was op een welomschreven raming. De huidige winstraming is 3 x zo hoog als de taxatie in 1953, waaruit blijkt dat in twee jaar tijds drie ton winst is gemaakt. Voor 1954 kan dus minstens een winst van 150.090 worden verwacht, meende de Katholieke afgevaardigde, die zich weer royaal met cijfers weerde. De restitutie aan de verbruikers is ook al niet helemaal tot haar recht gekomen: het resterende winstbedrag van 91.000 liet nog een cent meer voor de verbruikers open drie in- plaats van twee cent uitkering ware de consequente uitvoering geweest van een eenmaal verworven recht. Nu moét de raad verder tornen aan dit recht: het egali satiefonds tast de restitutie-regeling tot in de grond aan en daarmee is de Katholieke fractie het helemaal niet eens. Dat de re serve tot 250.000 opgevoerd zou moeten worden, is billijk, maar dat kan ook ge beuren uit de winst 1954 en volgende jaren. De geschatte winst over 1954 van 1600, die de gemeente in haar berekeningen aan neemt, was dan ook voor de heer Nuijens een zeer aanvechtbaar bedrag niet al leen als bedrag zonder meer, maar ook als basis voor de vorming van een egalisatie fonds. De fractie gaf het collage in over weging het voorstel voorlopig terug te nemen en de verbruikers in het nieuwe voorstel het volle pond te geven. De heer PI e ij Ier (Vrijheid) had in principe evenmin iets tegen egalisatie- en reservefonds, maar stootte zich eveneens aan het eenmaal genomen besluit de ver bruikers het volle bedrag uit te keren zolang dit niet opgehelderd is, zou de ge meente Velsen in rechte aangesproken kunnen worden voor het ontbrekende be drag van de1 winst over 1953. Hij behield zijn stem dan ook voor. Ook de heer Verbeek (Arbeid) bad enige onverteerbare eigenschappen aan het voorstel ontdekt, hoewel hij opmerkte, dat de uitkering aan de verbruikers indertijd eenmalig is bedoeld: voor het jaar 1952 en dat deze bepaling opgenomen is, om de begroting-1952 sluitend te maken via de gasprijsverhoging. Dat nam niet weg, dat het pijnlijk is, als een bepaald jaar een veel hogere winst op levert dan blijkbaar verwacht werd en het college dan naar een bestemming zoekt. Ook de heer Verbeek raamde de winst over 1954 op anderhalve ton, maar in het vraag stuk der reservering kan dit bedrag buiten beschouwing blijven. Hij redeneerde ten aanzien van de resti tutie andersom: de mogelijkheid is er in deze kwestie, dat de uitgekeerde twee cent over 1953 alsnog door de raad gefiatteerd moet worden! Niet meegegroeid En dat de gemeente dat bedrag dus van de verbruikers terug zöu kunnen vorderen. De socialistische fractie was het niettemin eens met het college: de directeur van gas en water heeft uit een bedrijfsprognose in een raadscommissie duidelijk laten blijken, dat het Velsense gasbedrijf de groei van de gemeente niet voldoende heeft bijgehou den. Zodat een stevig overschot alleen maar geruststellend kan zijn en een egalisatie fonds een voortdurende stijging van de gasprijs zou kunnen tegenhouden. Hij ried de raad dus-aan, het college uit verstande lijke overwegingen te volgen. De heer De Jong (A.R.) voelde meer voor een centrale reservekas voor ver nieuwingen aan de gemeentelijke bedrijven de te verwachten investeringen zouden volgens hem een eerdere versteviging van de reserve aanvaardbaar hebben gemaakt hij behield dan ook zijn stem voor, tot deze onderdelen opgehelderd zijn. Tenslotte probeerde de heer Den Hol lander (C.P.N.) de P.v.d.A. te vangen, door deze fractie te verwijten de restitutie te willen torpederen een restitutie van 91.000, die (met de rente) „aan de zak ken der huisvrouwen wordt onttrokken". Op deze gronden steunde hij de Katholieke aandrang, het voorstel terug te nemen en de 91.000 alsnog te restitueren. Als lid van de C.H.U. wilde de heer Van Dongen graag weten, waarom over 1953 niet de volle drie cent geresti tueerd werd, hoewel hij op grond van de toekomstige prijsfluctuaties het egalisatie fonds wel graag uit de overwinst gespekt zag. Wethouder De Boer (Bedrijven, Ar beid) had nauwelijks kunnen denken, dat na het gunstig advies van de gascommissie, zoveel critiek uit de raad zou komen. De aantijging van de heer Nuijens, als zouden de gasbegrotingen te elastisch zijn geweest, probeerde hij te weerleggen met te wijzen op de zware schommelingen in dit bedrijf, dat nu eenmaal onderhevig is aan plotse linge pieken in verbruik of veranderingen in de kolenprijs. De raad heeft overigens het bedrag, dat het egalisatiefonds toe vloeit, geheel in de hand, en daarmee de tarifering van het gas. Weer verhoging op komst De heer Den Hollander kreeg te horen, dat er heus niets in duistere potjes ver dwijnt; de heer Verbeek kreeg geen gelijk met zijn visioen van een terugvorderende gemeente ten koste van de verbruikers: „een eenzijdige publiekrechtelijke daad als deze kan op elk moment worden terugge- Er hangt inmiddels alweer een prijsver hoging in de lucht, zei de wethouder met troevend gebaar: het kan Januari 1955 worden of eerder, maar als er nu die extra-cent gerestitueerd wordt, moet hij straks weer teruggehaald worden: gaat de cent naar het egalisatiefonds, dan is de zaak wellicht in toom te houden. Hij kon dus goeddeels met de heer Ver beek meegaan, betwistte de heer Nuijens diens stellingen en verweet de heer Den Hollander ronduit demagogie en de heer De Jong moest horen, dat er één egalisatie fonds zal worden gevormd, zulks mede als uitvloeisel van de moeilijke procedure van het contract met de Hoogovens; een even tueel centraal reservefonds zou hem niet lijken, omdat de structuur der gemeente lijke bedrijven onderling verschilt. De heer N u ij e n s liet het niet op zich zitten: hij wilde nu wel eens weten, wat er in de begroting 1953 voor het gasbedrijf staat over de restitutie. Zo ja, dan zou daarmee het eenmaal genomen besluit voor de volgende jaren „doorlopen"; hij bleef er voorts bij, dat de lage winstramingen onaangenaam aandoen bij de werkelijkheid der hoge bedragen; de uitkomsten zijn toch wel bij benadering uit te vissen? Er is nog uitvoerig geredekaveld over de twee of drie cent restitutie, waarbij de heer N u ij e n s andermaal zijn vertrouwen in de gasbegrotingen opzegde. Hij bleek overigens iets minder star geworden te zijn na de argumentatie van de wethouder: hij zou niet tegenstemmen, mits het college het voorstel terug zou nemen en beter be slagen op het raadsijs komt. Er kwam wat verwarring in de raad, toen wethouder De Boer in de boezem van het college verweten werd, dat de volle winst volgens het besluit van 1953 gerestitueerd moet worden en niet een gedeelte, zoals thans het geval is (althans de winst boven 30.090, die automatisch in de reserve vloeit) en daar knoopte de heer Verbeek bij aan, door het oorspronkelijke raadsbe sluit voor te lezen, waaruit de volledige restitutie inderdaad bleek. Alle verdere discussies leken dus verder overbodig: deze zaak moet, zo zei de heer Verbeek, overigens niet te formalistisch worden gezien en als het geld naar het egalisatiefonds gaat, komt het indirect de gebruikers ook ten goede. En daarmee is er in wezen weinig'verschil tussen restitu tie en reservering in een egalisatiefonds. Voorzichtig kroop de heer Tonino (Kath.) in het juridische valletje, dat de wethouder voor hem had opengezet ten op zichte van de mogelijke terugvordering der gemeente op de verbruikers. Dat wist hij zo zuiver nog niet. En er werd verder gediscussieerd: de heer Den Hollander praatte door, ter wijl de raad onderling de kwestie besprak en er slechts drie man achter de college tafel overbleven.Wat de situatie bepaald niet duidelijker maakte. De heer Andries- m a (Kath.) las tenslotte het tussenvoorstel- Nuijens voor (wat de heer Van Leusen de opmerking ontlokte: „waarom doet Wagtmans dit niet zelf, waarom moet Van Breenen dit doen?"). Duidelijke cijfers Wethouder De Boer beloofde de heer Nuijens binnenkort duidelijke gascijfers, voorspelde nog eens grote investeringen 1.3 millioen of daaromtrent) en pleitte met kracht voor het egalisatiefonds, dat wellicht voor jaren een prijsstijging tegen kan houden. Het tussen-voorstel-Nuijens kon weinig genade bij hem vinden: de overwinst ad 91.000 zal mettertijd tóch in het egalisatiefonds worden gestort. De raad bleek er echter zwaar aan te tillen, wat voor het college reden was de ver gadering te schorsen voor een kort beraad. Wethouder De Boer deelde daarna uit naam van het college mee, dat het college geen reden zag, het voorstel terug te nemen. In een ietwat gespannen sfeer kwam het tot stemming na twee uur debat: het tus- senvoorstel-Nuijens (om het voorstel dus terug te nemen) verwierf te weinig stem men en werd met 11 voor verworpen; het voorstel-Kruisman (Comm.) om de ƒ91.000 geheel te restitueren, ging roemloos ten onder, terwijl de K.V.P. zich met V.V.D. en eén deel van de C.H.U. geheel van stem ming onthield om de nutteloosheid ervan te demonstreren. Daarmee was het college voorstel er practisch door: de stemming wees uit, dat alleen de Katholieke fractie met de communisten, de heer Pleyler en de heer Walthuis (C.H.U.) stand hielden in hun verzet. De gehuwde ambtenares Op een aanmerking van de heer T a- bernal (Arbeid) antwoordde wethouder De Boer, dat bekeken zal worden, of de plaatselijke ijzerhandel ingeschakeld kan worden bij de aankoop van onderwijsbe- nodigdhéden voor handenarbeid; de vraag punten, die nog altijd rond de positie der gehuwde ambtenares zweven, werden breedvoerig afgedaan met verwijzing naar eerdere debatten over dit onderwerp en hernieuwde afpaling der standpunten. Tegenover de K.V.P., die de gehuwde vrouw aan het huishouden wilde binden, stond weer het principe der linkse fracties, die de gehuwde ambtenares haar gelijk stelling willen geven; de A.R. en C.H.U.- fracties hielden de middenweg en lieten de zaak voorlopig liever zoals ze is. Overigens was dit een vrij onvruchtbaar debat, daar deze materie thans in hogere adviserende organen in studie is. Wethouder Maas (Kath.) herinnerde er aan, dat het in één jaar de derde keer is, dat dit onderwerp in de raad komt en zag de zin van een uitweiding dan ook niet in, al deelde h'ij persoonlijk het Katholieke standpunt (zijnde het meerderheidsstand punt in het college), om de gehuwde vrouw haar plaats in het gezin te laten. De minderheid van het college vond haar tolk in de persoon van de heer De Boer, die de vrouw voor zichzelf wilde laten be slissen. Er kwam zelfs een tweede ronde van de temperatuur in de raadzaal steeg door onvoldoende ventilatie, tot het on draaglijke en de stemming volgde het minderheidsvoorstel: 12 stemmen tegen 15. De benoemingen van een hoofdleidster aan de dr. Albert Schweitzer-kleuterschool en van een leidster aan de Clara Stem- kleutersehool werden gefiatteerd. ADVERTENTIE T)e postduivenvereniging „De Bonte Duif" te IJmuiden-Oost heeft deelgenomen aan de verste vlucht van het seizoen: van Bor deaux af over een afstand van 931 km. De eerste duif werd getoond bij de heer A. Donkersloot om 7.58 uur en de laatste duif meldde zich om 11.16 uur. De prestaties waren als volgt: A. Donker sloot 1, 10; C. Broek 2, 9; J. Verwer 3, 5, 6; J. Minneboo 4, 7; J. Kaldenbach 8; H. v. d. Poederman 11; G. W. v. Zutphen 12, 13. De Snelvlieger De vlucht van Bordeaux af over een af stand van 930 kilometer welke lossing oor spronkelijk op Zaterdagmiddag 12.30 uur zou plaats vinden werd door de slechte weersomstandigheden opgehouden. Maandagmorgen om 7.15 uur werden de duiven in vrijheid gesteld en de volgende dag al meldde zich de eerste duif op het hok van Fokke de Boer om een minuut over negen. De uitslag was: 1, 2, 3, F. de Boer; 4, K. Metzelaar; 5, A. J. Wal; 6, H. Freriks; 7, Haver. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Lote Otten<s" met een lading van 608 vadem hout uit de Finse haven Hamina. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 De heer Van Leusen (Arbeid) heeft gisteravond een interpellatie over het veel besproken buiten „Beeckenstein" in de raad gebracht. Hij noemde het een zaak van zeer groot belang, die niettemin uitermate onzeker is. Het college heeft indertijd een voorstel tot behandeling van de kwestie zonder motivering teruggenomen, maar de heer Van Leusen meende, dat een groot deel van de raad zeer positief was: voorlopig repareren en dan een studie over een eventuele exploitatiekans van een geheel hersteld gebouw. Mocht dat laatst niet mogelijk zijn, dan zou de raad het ver vallen huis liever zien omhalen. Voorlopig herstel zou volgens de commissie overigens zeker de moeite waard zijn. Hij was ten zeerste verontrust over het feit, dat „terwijl de senaat beraadslaagt, Beeckenstein verder verpulvert", zodat het een dubbeltje op zijn kant wordt het gebouw voor de komende winter voorlopig te restaureren. Hij drong dus aan op een snelle beslis sing, temeer ook, d'aar elk uitstel meer geld gaat kosten. Het leek wethouder Visser (Arbeid) niet wenselijk de kwestie van avond in den brede te behandelen wel wilde hij zeggen, dat het niet de schuld is geweest van het college, dat het allemaal zo lang duurt. Heemschut heeft namelijk een -bezoek aan het gemeentebestuur toe gezegd, om een plan toe te lichten op een voor de gemeente voordelige manier het buiten te herstellen. Maar het bestuur is nooit komen opdagen, wel de administra teur (op 18 Mei), waarna het college Heemschut telkens achterna moest zitten over het definitieve advies; overigens is deze zaak nog niet ver genoeg om een definitieve conclusie op te leveren. Prin cipieel wilde hij wel zeggen, dat men geen goed geld naar kwaad geld wil gooien: er is weliswaar een rijksbijdrage toegezegd van f200.000 (een normale, hogere bij drage wordt door het rijk niet verant woord geacht), maar dan blijft er nog f 500.000 over. En het is de enige plaats, die nog eens voor de bouw van een zie kenhuis in aanmerking zou kunnen komen. Burgemeester Kwint gaf toe dat de contacten met Heemschut niet helemaal gelukkig zijn geweest, maar dat deze bond toch een serie waardeerbare pogingen heeft gedaan het buiten te redden. En die f 200.000 is wellicht nog niet het einde. Waarom dan wachten? De heer VanLeusen was daar niet te vreden mee: waarom heeft het college in dertijd dan het geval „Beeckenstein" zo schielijk teruggenomen en nogmaals: waarom laat de gemeente deze zaak nu maar verder vervallen? Tenslotte berust de verantwoordelijkheid bij college en raad en niet in laatste instantie bij „Heem schut". Als het college alleen wil herstellen als er een „rendabele" bijdrage in de restauratie met zekerheid te wachten is, prefereerde de heer Van Leusen een dui delijke uitspraak van de raad, om een eind te maken aan deze onzekerheid. Wet.' houder Visser protesteerde er fel tegen, dat de heer Van Leusen zou hebben ge zegd, dat het college de zaak terugnam omdat er „een stroming in de raad was, die het college niet welgevallig was" B. en W. willen alleen geen risico némen met het gemeentegeld. Het gesprek werd zelfs algemeen. De wethouder vond ook wel, dat uitstel niet veel langer mogelijk zou zijn en de heer H u y e n s kwam er ook bijzou de f 25.000, die nodig is, om „Beeckenstein" voorlopig op te knappen nog steeds door de raad gevoteerd worden? De KVP is be reid a fond perdu die 25 mille te spende ren, want naarmate de weken vorderen, kamt het moment steeds nader, dat herstel helemaal onmogelijk wordt. Daar stond de heer Lips (A.R.) volledig achter, maar de communisten zagen er niets in: „de hele zaak is verrot". De heer Van Dongen (C.H.) had gehoord, dat alleen de voorge vel te redden zou zijn, de heer Verbeek (Arbeid) stelde nog even, dat de f 25.000 wel gebonden moet zijn aan een oorlogs schade-vergoeding van f 12.000 van rijks wege en dat het bezoek aan het buiten nieuwe twijfel heeft gewekt. Maar van avond is er toch geen uitspraak te doen het zou al te schoon zijn, ails de slepende ,,Beeckenstein"-affaire door de interpella tie weer wat geactiveerd wordt. Wethouder Visser meende, dat uit alles blijkt, dat B. en W. de eventuele res tauratie zo spoedig mogelijk in de raad zul len brengen. Waaruit de heer Van Leu sen haalde: „het voorstel komt in de raad, voor het te laat is". Men verlangt er naar, buiten Velsen en in Velsen, zei de voorzit ter ten slotte. IN HET VERHAAL van de vorige week hebben we gezien, dat het de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" bij de aanvang niet voor de wind is gegaan. Zou men het in Rotterdam toch bij het rechte eind hebben gehad? Daar was men immers van mening dat een stoomvaartverbinding tussen Vlissingen en Engeland nutteloos was. De toenmalige leiding van de Mij. „Zeeland" was ondertussen niet zo gauw uit het veld te slaan. Met de eerste schepen, die waren aangeschaft, de Stad Vlissingen, de Stad Middelburg en de reserveboot Stad Breda was het niet mogelijk de dienst lang vol te houden: stuk voor stuk waren het kolenverslinders. Eerstgenoemd schip ging in 1879 door stranding verloren. In 1883 verkocht men de Stad Breda voor de sloop en de Stad Middelburg zonk in 1889. De oorspronkelijke vloot was dus spoe dig verdwenen. Nadat de K.N.S.M. zich uit de directie teruggetrokken had wist men nieuw kapitaal aan te trekken en eigen lijk ging men voor de tweede maal van start met twee nieuwe schepen, de Prinses Marie en de Prinses Elisabeth, die aan merkelijk minder kolen verstookten dan hun voorgangers. Tien jaar later bleken de kinderziekten voorbij. De maatschappij bestelde drie schepen tegelijk in Enge land. De „Duitsland" en de „Engeland" kwamen in 1886 gereed, de „Nederland" kwam een jaar later in de vaart. Bouw werf was de Fairfield Company te Glas gow, die zich later met nog meer bestel lingen van de Mij. „Zeeland" mocht ver heugen. Het waren flinke orders want de Vlissingse rederij hield ervan drie schepen tegelijk te besteïlen. Zo waren het in 1895 de Koningin Regentes, de Koningin Wil- helmina en de Prins Hendrik die de werf in Glasgow verlieten om hun diensten tussen Nederland en Engeland aan te vangen. Andere soort namen Een belangrijke periode werd hiermede afgesloten want de schepen, die daarna nieuw aan de vloot werden toegevoegd waren schroefstoomschepen. Deze kwa men er in 1909 bij en weer drie tegelijk bij de werf in Glasgow'. Zij droegen de namen Mecklenburg, Oranje Nassau en Prinses Juliana. Het moment brak aan dat men van het oude materiaal afstand ging doen en als eerste stonden op de nomi natie de Duitsland, Engeland en Neder land en inderdaad gingen de laatste twee er in 1911 uit. De Duitsland bleef in. dienst. Alleen wijzigde men de naam toen de eerste wereldoorlog begon. Voor een schip van een neutraal land deed die naam niet prettig aan en sinds die tijd heette deze boot, die er ondertussen al heel wat jaartjes op had zitten, „Zeeland". Het is een gelukkig schip geweest en bleef zelfs na de oorlog nog trouw haar dienst vervullen om in 1922 naar Duitsland te worden verkocht. De ..Zeeland" bleef ge durende de oorlog 19141918 behouden en dat kan niet van alle schepen van de Mij. „Zeeland" worden gezegd. De maat schappij verloor er vier, waarvan drie in ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s., 8 uur. op veler ver zoek in een speciale voorstelling: GRETA GARBO Ramon Novarro Lionel Barrymore M ATA H ARI De verleidelijkste en beruchtste spion ne der 20ste eeuw. Haar kus zpnd dui zenden de dood in. De laatste kans om de grootste actrice aller tijden te zien! GRETA GARBO! Toegang 18 jaar. t Gevonden Meneer A. de Ruiter uit de Ahornstraat heeft trouwhartig een brief bij mij in de bus ge deponeerd, die hij op straat vond kennelijk verloren door een juffrouw. Ik heb de brief moeten openmaken, om de afzendster terug te vinden. Gelukkig geen billet-doux, hoewel ik in die dingen erg kies kan zijn. In elk geval: Gatha, die aan Joke een epis tel schreef en nu al dagen lang naar haar pennevrucht zoekt, weet, dat het terecht is. Als ze me even heur adres geeft, komt'ie terug. Anders wordt het geschrift aan de vernieti ging prijsgegeven. Gevonden II Het is mij een treurige plicht, alle belangstellenden mede te delen, dat de heer Par Kiet, die vorige week op mijn autootje neerstreek en vervol gens door mij is opgehokt, waarna via dees' rubriek om de rechtmatige eigenaar werd gezocht, aan de gevolgen van zijn zwerftocht zacht en kalm overleden is. Puzzelen De jeugd van IJmuiden is door de meneren van de Velser Jeugdcentrale maar mooi opgeknapt met een aan tal diepzinnige vragen. Vra gen, die wel op te lossen zijn, maar je moet er wat moeite voor over hebben om deze „puzzletocht" als onderdeel van het vacantiebestedings- programma tot een goed eind te brengen. Zodat twee bin ken dezer dagen om de vijver van het Cultureel Gebouw struinden om op te meten, hoe groot dat ding wel was en uit welk materiaal de wan den waren gemaakt. Op de knieën erbij en met de neus er op. Twee jongedames kwamen kalm het Cultureel Gebouw binnenstiefelen met hun deel nemingsformulier in de handjes om de meneren van de Velser Jeugdcentrale zelf even te vragen hoe dat en dat zat. Dan kwam het altijd goed dachten ze, maar de meneren hebben zich door deze twee toetjes niet laten vermurwen. Moesten ze zelf maar uitzoe ken. Hebben ze gedaan. Ik vind het een machtig VERGETEN De Zeeuwen zullen wel zeggen: die Velsenaren hebben een grote mond, maar als het op daden aankomt, ho maar. En ze hebben nog gelijk ook. Want weet u, hoeveel gezinnen zich in totaal hebben opgegeven om een kind een poosje in huis te nemen, waarvan moeder en vader nog niet eens twee jaar ge leden in de grootste misère van hun leven zaten? Ik durf het haast niet te vertellen.... vijf. Vijf gezinnen in Velsen willen dan wel een kind in huis hebben, zeiden ze tegen de Velser Jeugdcentrale, die deze vacantie-adoptie regelt. Vijf van de tienduizend gezinnen, dat is niet eens in een percentage uit te drukken. Vergeten we nu zo gauw of zijn we zo laks en makkelijk? verschijnsel, dat vacantiebe- stedingsprogramma. Het scheelt ons een boel ruiten en voortuintjes, duinschade en ander kattekwaad. Klacht Er stijgt een rauwe klacht op naar de Lantaarn van een ongeruste middenstander, die het wél met zijn klanten meent. Hij heft waarschuwend de wijsvinger en zegt: „men sen pas op, koop u niet over de kop". Daarbij doelt hij op het toenemend gebruik der „gemakkelijke betalingsvoor waarden" waarbij van de kinderbijslag twee wasmachi nes, drie radio's en nog wat kleingoed gekocht kunnen worden. En dat gebeurt, zegt hij vol onrust. Niet twee van elk natuurlijk, maar wel één en dan meestal één te veel. Dat dit systeem zijn t gevaarlijke kanten heeft, hoeft hij u allen niet te vertellen, dat kunt gé op de tien vingeren natellen. En dat de leverancier er ook geen plezier in heeft, als het klanten betreft, die verder springen, dgn de financiële polsstok lang is zal evenzeer duidelijk zijn. Vandaar, dat ik me graag bij deze ont hutste middenstander aan sluit en de matigheid wil pre diken op afbetaling. LAMPENIER het jaar 1916. Op 1 Februari 1916 liep de Prinses Juliana op een mijn, op de 27e van dezelfde maand was het de Mecklen burg en op 31 Juli onderging de Koningin Wilhelmina hetzelfde lot. De „Koningin Regentes" die heel wat meegemaakt had, onder andere een keer opgebracht is ge weest naar Zeebrugge, was de vierde die haar einde vond op 6 Juni 1918. Dit verlies van vier schepen kon pas in 1920 worden aangevuld. Voor de eerste maal bestelde men een schip in ons land en wel in Vlissingen bij de Koninklijke Mij. De Schelde, welke de naam „Prinses Ju liana" kreeg. Het zusterschip, de tweede „Mecklenburg" kwam twee jaar later klaar. Een foto van een dezer schepen is hierbij afgedrukt. De bruto inhoud van de „Mecklenburg" de „Prinses Juliana" is verloren gegaan bedraagt 2998 reg. ton bij een lengte van 106,80 m, breedte van 13,01, diepte van 7,29 m. De machines, die 10.000 pk ontwikkelen geven het vaartuig een snelheid van 21 mijl. Bijna twintig jaar achtereen heeft de Mij „Zeeland" de dienst met drie schepen uitgevoerd. Pas in 1939 ging men er toe over het bezit met twee schepen uit te breiden, de Koningin Emma en de Prinses Beatrix als eerste, die met motoren zijn uitgerust, fraaie schepen, die 21 mijl lopen. De „Oranje Nassau", het oudste schip van de rederij, die er 45 jaar op heeft zit ten, is dezer dagen voor de sloop ver kocht, zodat de Maatschappij „Zeeland" thans drieschepen over heeft, hetzelfde aantal waarmede men in 1875 zo moedig begon. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Er bestond van de zijde der Belgische dam mers grote belangstelling toen de vier IJmuidenaren achter hun borden in Ant werpen plaats namen, tijdens hun tournée door België. Wereldkampioen Roozenburg kwam uit tegen de Belgische nationale kam pioen Oscar Verpoest, en hij was best in vorm. In een gesloten hekstelling-partij werd door gebrek aan tempo de Belgische kampioen gedwongen het kerkhof-ruit te bezetten. Volgens de regelen der damkunst werd Verpoest gedwongen op te geven, ter wijl er nog aardig wat stukken op zijn bord stonden, Dukel speelde aan bord twee met broer Hugo Verpoest. Het was een degelijk positie-partijtje waarin de punten heel nor maal werden gedeeld. Yrtte de Jong, aan bord drie, behaalde tegen de derde Verpoest belangrijk positie- voordeel. Het staat nog niet vast, maar ver moedelijk heeft De Jong winst verzuimd. Het resultaat dat DCIJ-voorzitter K de boekte, viel tegen. Tegen de Belg Van Wijk ging het spel van de IJmuider praeses verloren en zo werd de uitslag dan ook niet meer dan een 4-A gelijk spel. Voor het begin van de wedstrijd, nadat de voorzitter van de Belgische dambond de heer v. Deelen de IJmuidense dammers een welkom had toegeroepen,, zegde de heer K. de Jong als voorzitter van DCIJ dank voor de gulle ontvangst. Hij rekende er vast op, zo zei hij, dat over enige tijd een viertal sterke Belgische dammers een bezoek aan IJmuiden zullen brengen, een aanbod dat gaarne door de Zuiderburen werd aanvaard. Voor het IJmuider kwartet was de wed strijd in Luik succesvoller. Roozenburg, De Jong en voorzitter K. de Jong speelden remise, en Dukel won van Vaesseb. Ook de dammers van Luik brengen een tegenbezoek aan het DCIJ-clubhuis. Wegens het ruwe stormachtige weer kon de visserij bij Urk de vorige week maar matig worden uitgeoefend. De motorloze zeil- vaartuigen visten globaal slechts twee etmalen met gemiddelde vangsten van 50 pond per etmaal. Door de geringe aanvoer bleef de prijs hoog. De kuilaal werd gemid deld verkocht voor f 1,30 per pond. De week- resultaten varieerden van f75 tot f 155 per zeilvaartuig. De motorvaartuigen brachten vangsten aan de markt van hoogstens 80 pond per etmaal. Hier lag de gemiddelde prijs f 1,25 per pond. Weekbesommingen schommelden van f200 tot f500 per motor vaartuig. Nog minder gunstig was het ge steld met de lijn- of beugaalvisserij. Deze kon slechts één etmaal worden uitgeoefend Deze vissers hadden gemiddelde vangsten, tot 40 pond. Er was heel wéinig aanvoer van dikke lijnaal. De prijs bedroeg gemiddeld f 1,50 per pond en de besommingen noteer den f 50 tot f 90 per lijnaalvisser. Met de staandnetvisserij ging het ook heel slecht. Zowel de vangsten van snoekbaars als van de rode baars Waren zeer gering. Daardoor liepen de prijzen van de rode baars hoog. Zij lagen veelal boven de f 1,30 per pond. Van de staandnetvissers waren de be sommingen niet hoger dan f50 per vaartuig. De nestvisserij bleef stabiel. Per etmaal waren de vangsten 6 tot 15 bak van 37% kg. per vaartuig. De vorige week (12 tot en met 17 Juli) werd aangevoerd: 26.559 pond kuilaal; 675 pond lijnaal; 358 pond snoekbaars; 1152 pond rode baars; 12 pond karper; 9 pond snoek en 255.525 pond nest. De totale aanvoer bracht op f45041,24. Geslaagd voor costumière Mej. L. van der Pijl slaagde na afgelegd examen van de Modevakschoolvereniging in Den Haag als costumière. Zij genoot haar opleiding bij mej. A. Wagenaar in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3