Geslaagde meisjes van Beverwijkse huishoudschool Agenda voor Velsen Waar nieuwbouw-bewoners ontspanning vinden Een verraderlijk complot .Clowntje Rick Visserij-varia 4 Beroepskeuze aan de orde Castricum „Mandement document van zielszorg" Sportveld aan de Kennemerlaan Nieuwe sportvelden in Velsen-Noord Renners ontvingen hun prijzen Opera-concert in Luxor-theater Vierduizend sloffen aardbeien Monstervlucht van „De Reisduif" Jachtopzieners schoten iets beter dan politiemannen Kerkdienst in kleuterlokaal „Mata Hari" Donderdag in Thalia Theater Diploma-zwemmen in „De Heerenduinen" Rooswijk-softbal (dames) heeft kampioenskans Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON door Richard Keverne WOENSDAG 21 JULI 1954 M In de Beverwijkse huishoudschool zijn aan het eind van een welbesteed cursusjaar de diploma's uitgereikt. Mejuffrouw Van Zadel heette als direc trice de dames van de commissie van toe zicht en de wethouder de heer W. Niesten hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan de heer Niesten. De wethouder begon met de getuig schriften uit te reiken aan de meisjes, die 4 jaar de cursus aan de Huishoudschool hebben gevolgd en voor costuumnaaien zijn geslaagd; 4 van deze meisjes n.l. Gerda Berghuis, Greetje Vrugt, Bea Zweeris en Aagje Twisk ontvingen hun getuigschrift met lof. Daarna waren de meisjes, die de twee jarige cursus hebben gevolgd aan de beurt om hun getuigschrift in ontvangst te ne men, één dezer meisjes, Betsie Schipper, behaalde dit met lof. De wethouder bedankte namens het ge meentebestuur de directrice, de leraressen en de commissie van toezicht voor alle goe de zorgen aan de school bewezen, waarna hij zich tot de leerlingen wendde, die heden de school gaan verlaten, met de volgende woorden: „Nu begrijpen jullie nog niet het belang van alles wat je op school hebt geleerd, maar later zult ge de waarde daarvan begrijpen". Door zijn ambtsbezig heden kwam spreker veel in aanraking met gezinnen in moeilijke sociale omstan digheden, waarvan de moeders niet onder legd zijn in huishoudelijke bezigheden en naaien en daardoor aangewezen zijn op voorlichting van sociale werksters enz. Deze meisjes echter, die vandaag de school gaan verlaten en toch ook grotendeels huisvrouwen zullen worden, zijn goed voor hun taak toegerust. Mevrouw W. NooiVan Oosten bedankte ook namens de andere dames van de com missie van toezicht de directrice mej. Van Zadel en de leraressen voor al het werk, dat ook dit jaar verricht is. De leerlingen, die met lof hun getuig schrift behaalden, overhandigde mevrouw Nooi namens het gemeentebestuur een fraai geschenk, benevens aan de zeer goede leerlingen Rietje Nijman en Rie van Weel deren. Voor de prettigste leerlingen Aukje Blaauw, Greetje Cana en Anneke Winter Werden ook geschenken beschikbaar ge steld. Mejuffrouw Traast, die verbonden is aan het Arbeidsbureau hield hierna een voordracht over beroepskeuze. Zij wees op het grote nut van een huis- De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft Dinsdagavond in het clubhuis café „De Klomp" een ledenvergadering ge houden, die slechts matig was bezocht. De voorzitter, de heer F. J. Groot deelde mede dat de ronde van Beverwijk zal wor den gehouden op Zaterdag 8 Augustus. Be houdens toestemming van de burgemeester zal op een ander parcours worden gereden en wel: Zweedse laan, Brink, Beijneslaan en Munnikenweide. De ronde van Heemskerk zal plaats vin den op Zondag 22 Augustus. Nadat nog enkele huishoudelijke punten de revue waren gepasseerd vond de prijs uitreiking van de sprintwedstrijden en van de lange afstandskampioenschappen plaats. Bij de sprintwed9trijden werd J. Groot eerste; 2. Ch. de Nijs; 3. C. Stroomer. Kampioen van de junioren werd Blute; 2. F. Klardie. Lange afstand: 1. C. Stroomér; 2. C. Nies ten; '3. J. Groot. Junioren: 1. H. Komen; 2. F. Klardie. De prestatieprijs was voor M. Put. Op Donderdag 29 Juli wordt in het Luxor theater te Beverwijk een opera concert gegeven, waarop werken van Bel lini, Donizetti, Verdi, Puccini en Rossini zullen worden uitgevoerd door onder an dere: Beatrice Presiosa, Marina Mandalini, Luigi Rumbo en Mario Boluffio. WOENSDAG 21 JULI. IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Pechvogel en Co.". VELSEN Openluchtconcert, Velserbeek 20 uur, St. Caecilia en Da Pacem. DONDERDAG 22 JULI VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: Sprêekuur wet houder van Openbare Werken. 1012 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Mata Hari", speciale voorstelling. Rex, 20 uur: Cabaret-feestvoorsteliing 1234-jarig jubileum van „de Waima's". houdelijke opleiding, daar 85% vap de meisjes is voorbestemd te trouwen en een gezin te verzorgen. Hierna nam mevrouw Frölieh nog het woord, die een lans brak voor het bij uit stek vrouwelijk beroep van hulp in de huishouding, dat zo'n goede voorbereiding is voor hun toekomstige taak van vrouw en moeder. De betrekking van hulp in de huishouding, welke vroeger weinig in aap zien en slecht betaald was, is nu een zeer gewaardeerd en goed betaald beroep ge worden. Spreekster betreurde het dan ook, dat het niet bij de lijst van uit te oefenen beroepen door voorgaande spreekster was opgegeven. Dinsdag viel de aardbeienaanvoer aan de Beverwijkse veilingen niet tegen; er waren ook ditmaal 4000 manden. Het overgrote deel bestond uit aardbeien zonder dop; de prijs hiervan varieerde van 2.903.10 per mand. Aardbeien met dop werden eveneens voor de fabriek gekocht en zullen uitge perst worden voor sap. Doosjes varieerden van 0.700.90 per stuk, deze hadden een inhoud van één pond. De Beverwijkse vereniging „De Reisduif" heeft Maandag met 103 duiven deelgenomen aan de vlucht van Bordeaux, 945 km. De duiven werden om 7.15 uur gelost en Dins dagmorgen was de eerste duif om 8.22 uur terug. Voor de laatste werd het 12.50 uur. De uitslag werd: L. Traa 1 en 12; J. Dem- mers 2; P. v. d. Outenaar 3; P. Luyt 4; D. Stiemer 5, 13 en 19; T. Gravemaker 6; D. Stiemer 7; C. Hoeks 8; J. Luntz 9, 11 en 16; T. Gravemaker 10; G. de Graaf 14; C. Castri- cum 15; W. Boerenbach 17; M. Koorn 18; J. Butter 20. Op de Castricumse schietbaan in de dui nen hebben Dinsdag wedstrijden op pistool en geweer plaats gevonden tussen leden van de politieschietvereniging Castricum en omstreken en die van de Jachtopzichters Vereniging in Noordholland. Dit treffen is gewonnen door de jachtopzichters, die 806 punten bijeen schoten. De politieman nen behaalden in totaal 798 punten. Door deze overwinning namen de jachtopzich ters de wisselbeker over van hun tegen standers. De beker werd na afloop tijdens een bijeenkomst in theehuis Johanna's Hof, uitgereikt door de adjudant van de rijks politie van de groep Castricum, de heer G. A. Verbaan. Er was tevens een verenigingsprijs een beker beschikbaar waarvan de jachtopzichters zich na barrage met 91 punten eveneens in bezit stelden. De rozenprijzen waren voor de volgende deelnemers: Vijf rozen: wachtmeester J. Boomstoppel; negen rozen: jachtopzichter A. F. de Bruin; zeven rozen: opperwacht meester J. Slegt. De persoonlijke uitslag was als volgt. Jachtopzichters: 1. J. Bakker; 2. T. Kay; 3. J. Castricum; 4. J. Ooms. Politie: 1. wachtmeester J. Kloos; 2. ad judant G. A. Verbaan; 3. opperwachtmees ter J. Spaans; 4. wachtmeester W. Verheul. Zondag 25 Juli zal in het gebouwtje van de Castricumse Kleuterschool Vereniging aan de Dorpsstraat een Doopsgezinde Kerk dienst worden gehouden, waarin de Doops gezinde predikant te Beverwijk, ds. A. Vis, zal voorgaan. Dit lokaal is uiterlijk niet geschikt om er een kerkdienst in te houden. De Gereformeerde Kerk aan de Bever wijkerstraatweg, die Zondagsmorgens niet gebruikt wordt de dienst wordt in zaal Roozendaal gehouden was voor dat doel beter geschikt geweest, doch de onderhan delingen hierover stuitten op principiële bezwaren van het bestuur der Gerefor meerde Kerk. Vrijwillige Brandweer ging uit De leden van Castricums Vrijwillige Brandweer hebben het er Dinsdagmiddag en avond met hun dames van genomen. Zij maakten namelijk een uitstapje naar Am sterdam, waar onder meer de operette „Wiener Blut" werd bijgewoond. Het is een genoeglijk uitstapje geworden dat vol komen aan het gestelde doel: versteviging van de onderlinge band, beantwoordde. Collecte De Castricumse bevolking zal opnieuw gevraagd worden een geldelijke bijdrage te offeren voor een instelling, die dringend gelden nodig heeft voor haar instandhou ding en verdere uitbreiding. Het is het Centraal Genootschap van kinderherstel lingsoorden en Vacantiekolonies, dat van burgemeester en wethouders toestemming heeft gekregen voor het houden van een collecte op Zaterdag 31 Juli. „Het mandement van de Nederlandse bisschoppen is van de eerste tot de laatste bladzijde bedoeld als een document van zielszorg". Aldus de bedrijfs-aalmoezenier te Rotterdam, pater dr. G. J. Mulders S.J., tijdens de „mandement-avond", welke Dinsdag in zaal Roozendaal te Castricum plaats vond. De bijeenkomst was belegd door de plaatselijke R.K. Raad van Over leg. Spreker heeft ieder hoofdstuk van het mandement uitvoerig toegelicht en van de gelegenheid tot het stellen van vragen is na de pauze een druk gebruik gemaakt. De spreker werd ingeleid door de voor zitter van de Raad, de heer K. Zonjee, die tevens het doel van de Raad heeft uiteen gezet. „Sensatie-show" De Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer „Castricum Vooruit" is in samenwer king met het Ned. Theaterbureau, organi satrice van een zogenaamde „Sensatie- Show", welke Donderdagavond op het CSV-terrein zal plaats vinden. Aan deze show werken tal van prominente radio sterren mee. Bij slecht weer wordt de avond in hotel Borst gehouden. Greta Garbo en Ramon Novarro komen Donderdag in Thalia op het witte doek in de beroemde film „Mata Hari", de geschie denis van de spionne, die onder het mom van exotische dansen haar geraffineerde werk voor de Duitse spionnage verricht en die uiteindelijk haar ondergang tegemoet loopt. Zij wint het hart van een jonge Rus sische vliegenier, maar wanneer ze tot de ontdekking komt dat deze knaap in het bezit is van geheime documenten van de geallieerden probeert ze ook haar gevoe lens van liefde in het spionnenwerk te be trekken. De Russische militaire attaché in Parijs is haar bondgenoot in het lugubere werk en deze man verkeert in de waan dat hij haar enige geliefde is. Hij vertoont dan ook behoorlijke aanvallen van razernij als hij bemerkt dat er een nogal vergaande verhouding tussen Mata Hari en de Rus sische luitenant bestaat. In zijn woede belt hij de Franse Geheime Dienst op en be weert dat hij bewijzen in handen heeft van de activiteiten van Mata Hari. Op het mo- men dat hij ook de luitenant als schuldige zal noemen, maakt een revolverschot van Mata Hari een eind aan zijn leven. Het is een aangrijpende, goed gespeelde, sterke film, die een bezoek waard is. Binnen niet ai te lange tijd zullen de be woners uit de omgeving van het Moerberg- plantsoen in de avonduren de beschikking hebben over een gemeentelijk sportterrein in de onmiddellijke nabijheid van hun wo ningen. Men is namelijk van gemeentewege bezig het grote terrein tussen Lange Nieuwstraat en Kennemerlaan bouwrijp te maken voor de aanleg van een triabasveld. Zaterdag zijn in het zwembad de „Hee renduinen" in IJmuiden-Oost proeven van zwemkunst afgelegd om in het bezit te komen van één der brevetten A, B of C. Ondanks het slechte weer waren vele candidaten opgekomen en 43 A zwemmers, 6 B en 2 C klanten konden met het be geerde diploma huiswaarts keren. Voor A slaagden: Nelleke de Mayer, Rudi Jung, Willie Hoekstra, Carla v. d. Wel, Bea Westerwal, Dittie Hoekstra, An neke Blok, Anneke Duyvenvoorde, Gina v. Popta, Carla ten Broeke, Thea Bentem, Ans v. Niekerken, Aafke Koeman, Anneke Kolle, Cora Breur, Beppie Munnink, Jannie Munnink, Corrie Veldmeyer, Lia Jansen, Anneke Scheltens, Kittie v. d. Velde, Bep pie Lzmmers, Ankie v. Schooten, Alie v. Popta, Judi Baart, Wina Holman, Pita v. Dam, Toos Geldermans, Anneke Hartman, Rieki Oostenbrugge, Joke de Wit, Kees Ha gen, Peter Verwoerd, Dirk Hulsman, Joop Mantje, Bert Pirovano, Martin Fortuyn, Kees Schreuder, André Smit, Ans Stpriaan, Bep Steensma en Jaop Hoorn. Voor B slaagden: Henny Jung, Wina Holman, Pita v. dam, Emilie de Jong, Con- ny Visman en Bep Plugge. Het diploma C werd behaald door Ingrid de Graaff en Ina Jonker. Omstreeks half Augustus zal er weer diplomazwemmen zijn en zal behalve de diploma's A, B en C ook het diploma D worden verzwommen. Van nu af wordt vooral voor dit laatste diploma hard gewerkt. De samenstelling van dit product, dat een zeldzame afzetting is in de bonte zandsteen formatie van het trias, is van zuiver na tuurlijke aard. Triabas bezit een zeer grote capaciteit tot het vasthouden van pendulair water en daardoor is het langdurig elastisch. Mede daardoor is het zeer geschikt voor de aanleg van half harde deklagen, die ge bruikt worden voor de beoefening van som mige takken van sport. Het terrein, 50 bij 90 meter, krijgt ter hoogte van ongeveer een meter een ijzeren omrastering. Voor scholen Overdag zal het sportveld gereserveerd blijven voor de verschillende scholen in de omtrek, maar in de avonduren krijgen de omwonenden gelegenheid zich daar te ont spannen. Het lijdt geen twijfel of daar zal een dankbaar gebruik van worden ge maakt en mede hierdoor is het niet uitge sloten dat IJmuiden nog enige nieuwe sportverenigingen rijker zal worden. De resultaten in het kamp van de honk bal- en softbalclub „Rooswijk", die in de huidige competitie-wedstrijden zijn bereikt en vooral belangrijk zijn voor de eerste dames- en herenteams, kunnen reeds Vrij dagavond aanleiding zijn voor het eerste kampioenschap in de „Rooswijk"-gelede- ren. De dames-softbalploeg Rooswiik I, die nog maar één punt nodig heeft om zich on geslagen kampioen te kunnen noemen, speelt dan om zeven uur op „Watervliet" tegen THB 2-dames. De verwachting is, dat het Rooswijk-team, ondanks het feit, dat met invalsters deze belangrijke wed strijd zal worden gespeeld, de besté papie ren heeft en dus de begeerde titel vrijwel zeker is. Ook Rooswijk 2-dames, die pas op 30 Juli weer een competitiewedstrijd spelen ibUt Dat werd nou toch wel 'n beetje al te mal De kust was onder hem verdwenen; Bunkie zweefde nu boven de wijde zee, en onder hem klotsten de golven. Water, niets dan water was er onder hem! En ook dat duurde niet lang de wind blies nóg harder tegen zijn parachute en hij ging hoger, almaar hoger de lucht in. Nu kwam hij zelfs boven de wolken, en van de zee zag hij niets meer. „Nou nog mooier!", dacht Bunkie verschrikt. „Waar moet dat heen? Hoe kom ik nou thuis?" Hij hield zich stijf vast aan de touwtjes en staarde ongerust naar beneden. Stél je voor, dat hij nu straks daalde en dan ergens in de zee terecht kwam! Dat zag er niet zo plezierig voor hem uit Ja, Bunkie begon er al verschrikkelijk spijt van te krijgen, dat hij met het maken van die parachute begonnen was had hij dat maar niet gedaan, dan zat hij nou niet zo in de piepzak! 67-68 na de fraaie 110-overwinning op RCH 2, kunnen de begeerde kampioenstitel tegen TYBB 3 behalen, als zij tenminste een felle strijd leveren. Bovendien is hec eerste Rooswij'k-h er en- team in de Zaterdagmiddag tegen RCH 2 te spelen honkbalwedstrijd evenmin kans loos om beslag te leggen op het kampioen schap. Deze Rooswijkspelers prijken even zeer bovenaan de ranglijst. Het wordt voor de komende week overi gens een vol bezet competieprogramma voor Rooswijk met: Donderdag 22 Juli: DCCaRooswijk a jun.; Vrijdag, 23 Juli: Rooswijk I damesTHB 2. 19 uur op „Watervliet"; Rooswijk a jun.TIJBBa, 19 uur, op „Watervliet"; Zaterdag, 24 Juli: Rooswijk IRCH 2, 16 uur, op „Water vliet"; Zondag, 25 Juli: Rooswijk 3Bloe- meodaal 2, 10 uur, op „Watervliet"; Rooswijk 2Terrasvogels I, 12 uur, op „Watervliet"; Donderdag, 29 Juli: DSB b Rooswijk b jun.; Vrijdag, 30 Juli: Roos wijk 2 damesTYBB 3, 19 uur, op „Wa tervliet"; Rooswijk a jun.HCK a, 19 uur, op „Watervliet". De opstellingen zijn: Rooswijk I dames: werpster N.N.; vamgster M. Klesser; le honk P. Mulder; 2e honk J. Brommer; kor te stop J. Wedemeyer; 3e honk E. Kluft; 1. verder T. Zuurbier; m. velder R. Klein; r. velder D. Plooy. Rooswijk I heren: werper E. Sauer; van ger C. Klesser; le honk J. Gaartman; 2e honk G. Plovy; korte stop A. Wedemeyer; 3e honk J. C. Ketting; 1. velder K. Klesser; m. velder K. Heinen; r. velder H. Korting. Van gemeentewege wordt druk gewerkt aan de aanleg van nieuwe sportvelden in Velsen-Noord, in de nabijheid van de oude terreinen waar I.E.V. en Kinheim hun spelgclegenheid hebben. Deze terreinen liggen ten Zuiden van de door het mili taire kamp begrensde Rooswijckerweg. Ten Westen van de Grote Hout- of Ko ningsweg is men. doende het bestaande, vroeger gebruikte terrein opnieuw aan te leggen. Het wordt geheel omgeploegd en daarna van graszaad voorzien, wat onge twijfeld het 60 meter brede en 105 meter lange terrein zeer ten goede zal komen. Dit terrein blijft hoofdsportveld. Daar achter zijn twee velden geprojecteerd elk van 64 bij 100 meter, die aan het Noor delijk einde aansluiten op het militaire kamp. Op een van deze velden wordt gras gezaaid, het andere wordtvan graszoden voorzien. Het meest Zuidelijk deel van het grote terrein dat voor sportdoeleinden wordt be stemd, zal drie volleybalvelden bevatten en tenslotte zal in de meest Noordelijke sector, dus aansluitend aan Rooswijcker weg zowel als aan het militaire kamp een korfbalveld verrijzen. Schoolsportveld Aan de Oostzijde van de Koningsweg, ter hoogte van de aan de andere ziide liggende volleybalvelden, wordt een schoolsport- véld aangelègd, waarvan alle scholen in Velsen-Noord gebruik kunnen maken. Dit terrein is 70 bij 110 meter groot. Het gemeentebestuur, nat deze gang van zaken al lang in de pen had, is tijdenlang gehan dicapt geweest door de planologische dienst Nu is het echter zover, dat met de verwezenlijking van een deel dezer plan nen een begin kan worden gemaakt. Amstelbrug 20 te Kobe Alwaki 20 te Montevideo Aldabi p. 20 Lissa-bon n. Las Palmas Alhena 20 v. Antwerpen te Rotterdam Appin.gedijk 20 te New York Aagtekerk 20 v. Singapore n. Hongkong Alioth 19 v. Montevideo te Santos Amstelstad 19 v. Saigon n. Kidjang Arenriskerk 20 v. Rotterdam te Genua Barito 22 te Dili verw. Caltex Pernis (t) 20 nm te Sidon Caltex Den Haag 19 van Rotterdam n. Sidon Caltex Utrecht 20 v. Rotterdam te Sidon Charis p. 20 Bermuda n. Nederland. Cottica 19 v. Trinidad n. Paramaribo Cumulus 19 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan Caltex Leiden p. 20 Kp. St. Vincent n. R'dam Caltex Utrecht 20 v. Sidon n. Rotterdam Celebes 20 v. Rijeka te Napels Congostroom p. 20 Las Palmas n. Dakar Duivendijk 20 te San Froncisco Delfland 19 v. Rio Grande Do Sul n. Buénos Aires Diemerdijk 18 v. San Francisco te Portland (Oregon) Ena 20 v. Miri te Geelong Etrema 20 v. Berre n. Alêxandrië Erinna (t.) 21 v. Malta te Derince verw. Gooiland 19 v. Itajai te Paranagua Graveland p. 20 Ouessant, 21 Amsterdam verw. Groote Beer 20 te Havre v. R'dam n. Halifax Haulerwijk 19 te Davao Hector 18 v. Amsterdam 19 te Rotterdam Helicon 19 v. Turks Eil te Baltimore. Hathor 18 v. Tskenderun te Gocek (Turkije) Helicon 20 v. Baltimore n. New York Hilversum 20 v. Suez n. Menaalahmadi Ilos 19 v. Kopenhagen te Amsterdam Ittersum 19 v. Paranagua n. Santos Indrapoera vertr. 19 v Colombo n. Singapore Johan van Oldenbarnevelt 20 v. Quebec te Rotterdam. Karimun 19 v. Soerabaja n. Balikpapan Kota Gedeh 19 v. Balikpapan n. Soerabaja Kota Inten 18 nm v. Pt. Said n. Pt. Sudan Kota Baroe 19 v. Soerabaja te Djeddah Kedoe 20 v. Pt. Swettenham te Djeddah Kertosono p. 19 Bahamas n. New Orleans' Koratia p. 19 nm Azoren n. Keywest Loppersum p 19 Finisterre n. Newport Mon Lauwenskerk 19 te PortSaid v. Genua Lau ren skerk). Lekhavèn 19 v. Las Palmas te Santos. Loenerkerk 19 v. Rotterdam te Hamburg Laurenskerk 20 v. Suez n. Aden Lindekerk 20 v. Kopenhagen n. Rotterdam Langkoeas p. 19 Guardafui n. Djeddah Luna 19 v. Djidjelli n. Rotterdam Maas 19 nm te R'dam verw. Macuba (t) 19 nm te Miri Marisa (t) 18 vm te Havanna Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,152,85; gr. tong 3,453,10; grm. tong 3,002,80; kim. tong 2,75—2,70; kl. tong I 2,40—2,05; kl. tong II 1,90—1,44; tarbot I 2,14—1,94, per kg. Tarbot II 80; gr. schol 69; kl. schol I 39; kl. school II 3621,50; schar 2621,50; bot 1613; v. haring 2919,50: makreel 2515; kl. schelvis II 2618,50; wijting 2212,50; gr. gul 36—31; midd. gul 27—26; kl. gul 24—21; kl. haai 3633: horsmakreel 8; kl. koolvis 30, per 50 kg. Gr. kabelpauw 188100; gr. koolvis zw. 7266, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 17 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 24 kisten schol, 18 kisten schar, 4 kisten bot, 825 kisten haring, 630 kisten makreel, 140 kisten schel vis, 90 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten kl. haai, 76 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 1950 kisten. Visserij op Urk. Zaterdag werd door 120 vaartuigen aangevoerd: 7753 pond kuil- paling, prijs f 1,11f 1,33; 389 pond lijnaal, prijs f 1,47—f 1.61; 195 pond snoekbaars, prijs f 0,98f 1,07; 328 pond rode baars, prijs f 1,09—f 1,33 per pond en 1002 bak nest, prijs f 2,60f 3,00 per bak van 37% kg. Marpessa (t) 19 te Miri Mataran 18 v. Hamburg n. Rotterdam Meerkerk 19 te Tanga Murena (t) 18 te Portpirie Meliskerk 19 v. Aden n. Penang Metula (t) 20 te Miri Mirza (t) p. 19 Str. Soenda n. Singapore Maasdam 18 v. New York te Rotterdam Madoera 19 v. Djeddah te Colombo Markelo 20 te Preston verw. v. Domsjo Mataram 19 v. Hamburg te Rotterdam Mentor p. 18 Bougie n. Tunis Meliskerk 19 v. Suez te Aden. Merwede p. 18 Bermuda n Houston Marken 19 v. Duinkerken n. Huil Nigcrstroom 19 rede Accra Nestor p. 19 Ouessant n. Madeira Nieuw Amsterdam 19 310 m. Z ten W Kp. Race n. New York. Noordam 19 440 m. Z. ten W. Kp. Race n. K'dam Oranjefontein 18 380 m NNW Kaapsiad Ovula (t) 19 v. Thameshaven te R'dam Ootmarsum 19 v. Bremen te Hamburg Orestes 18 v Rotterdam te Amsterdam bay n. Sarnia Omala 19 v. Pt. Acardon te Bahia Oranje p. 19 nm Perim n. Colombo Oranjestad 19 1190 m WZW Madeira n. Madeira Orion p. 19 Kreta n. Algiers Poelau Laut 18 v. Londen n. Amsterdam Prins Johan Willem Friso 17 v. Port Alfred n. Rouaan Prins Maurits 15 v. Toronto n. Hamilton Pieter-S. 17 v. A'dam te Swansea verw. Poelail Laut 19 v. Londen te Amsterdam Pendrecht 20 te Aruba v. Paulsboro Peperkust 20 v. Freetown te Dakar Prins Frederik Willem 19 v. Montreal n. Havre Prins Philips Willem 19 v. Toronto n. Montreal Prins Willem George Frederik p. 20 Vliss. naar Antwerpen. Rempang 19 te Pt. Swettenham Riouw p. 18 vm Azoren n. Houston Radja 18 te Singapore verw. Raki 20 te Tandjong Priok Rempang 20 te penang Rotti 20 te Port Said Rotula 18 v. Portsaid n. Berre Ridderkerk 17 v. Amsterdam n. Hamburg Rondo p. 19 Finisterre n. Hamburg Rondo p. 20 Ouessant 22 v. Pt. Said te Ham burg verwacht Rijndam 19 v. Halifax te New York. Scherpendrecht (t) 20 te Recife Soestaijk 19 v. T. Priok n. Cheribon Stad Vlaardingen p. 19 Landsend n. Wabana Sumatra 19 v. T. Priok n. Singapore Saroena 19 v. Soerabaja te Singapore Schouten p. 18 Kanarische eil. n. Kaapstad Sloterdijk 23 Antwei pen verw. v. N. York Sirrah 19 v. Melbourne te Los Angeles Salawati p. 19 Aden n. Ummsald Stad Rotterdam p. 18 Dover n. Wabana Stentor 19 v. Paramaribo n. Amsterdam Salatiga 20 v. Singapore n. Colombo Salland 20 v. Amsterdam n. Hamburg Saparoean p. 19 Ouessant n. Antwerpen Stad Dordrecht 22 4 u Hoek v. Holland verw. v. Gibraltar Stad Haarlem vertr. 21 v. R'dam n. Kirkenas Tabinta p. 18 Gibraitai n. Amsterdam Tawali p. 19 Kreta n. Pt. Said Tegelberg 21 vm. Hongkong verwacht Themisto 20 te Swansea Tomini 19 nog te Basrah Trajanus 19 te Amsterdam Tegelberg 20 v. Kobe te Hongkong verw. Tamo 17 v. Buenos Aires te Necochea Tara 19 nm v Rotterdam n. Hamburg Tiba p 18 23 u Finisterre n. Antwerpen Titss 18 v. Izmir te Istanbul Teiresias 19 v. New Orleans te Savannah Taibian 20 v. Philippijnen n. Honolulu Tarakan 19 v. Marseille n. Genua Teucer 19 nm. v. Amsterdam te Londen Utrecht 19 17 uur v. Damman te Bahrein Waterland p. 18 Ouessant n. Rio de Janeiro Waai p. 19 Lands End n. west-lndië Wonogiri 19 v Semaran n. Priok Wonorato p. 18 20.45 u. Ouessant n. Pt. Said Westland 18 v. Hamburg n Riga Waterman 19 380 m. ZZW Kp Race n. South. IJssel p 18 19 u Gibraltar n. Rotterdam Zuiderkruis 19 180 m. N. ten W. Kp. Vincent n. Las Palmas Zaan 20 n.m. Zaandam verw. v. Gegle KLEINE VAART Ilias 18 te Amsterdam van Rotterdam Midas 18 te Amsterdam van Rotterdam Nero 18 van Tunis naar Amsterdam SLEEPVAART Sleepboot Blankenburgh 18 v. Ceuta met bak, overnemen van sleepboot Hudson en op weg naar Port Said Sleepboot Ebro 18 90 m Z. Kp. Finisterre n. Lands End zonder sleep Sleepboot Goeree 18 210 m. W eil. Gavdo (bij Kreta) naar Port Said met tankllchter Sleepboot Hudson 18 aangekomen en vertrok ken te en van Ceuta naar Maassluis. Sleep overgegeven aan de sleepboot BLnkenburgh Sleepboot Oceaan 18 450 m. O ten Z. van de Bermudas n. Mobile Sleepboot Poolzee 18 80 m ZO Las Palmas n. Matadi Sleepboot Rode Zee 16 880 m. NNO Sombrero éil. n. België met twee tankers Sleepboot Schelde 17 nm t.h.v. Seheveninken de ,SCH 78" (met mach'neschade) vastge maakt en 18 Juli vm. in Vlaardingen gebracht Sleepboot Schelde 18 te Hoek v. Holland op station. Sleepboot Tyne 17 thv. Lima (Peru) naar Tal- cahuano met baggermolen en twee bakken. Slèepboot witte Zee 16 300 m. NO Sombrero eil. n. Terneu/ên met tanker. Sleepboot Hudson 18 v. Ceuta n. Lands End voor orders Sleepboot Humber 19 v. Hamburg n. Rotterdam mét sleep. Sleepboot Schelde 18 te Rotterdam 44) Had Monica hém op de een of andere wijze herkend? En was haar optreden thans brutaalweg een aan wijzing voor Cass? Tersluiks keek hij even naar het meisje. Ze speelde haar rol uit stekend. Ze scheen even kalm en zelfver zekerd als altijd, toen ze thee en cake be stelde. Ondanks zijn teleurstelling voelde Jim iets van bewondering voor haar. Ze was fantastisch Een tikje bluf zou hem echter ook geen kwaad doen. Tenslotte waren het slechts vermoedens. Het was ook heel goed mogelijk, dat ze hem herkend had als een willekeurige mede-reiziger, en dat ze om elk risico te vermijden zich niet on middellijk bij Cass wilde voegen. Hij trachtte zijn aandacht op de dansiustigen te concentreren en even niet meer aan Monica en de Italiaan te denken. Maar enkele ogenblikken later kwam een boodschappen-jongen Monica een briefje brengen, 't Was een telefonische boodschap, deelde hij mede, en Monica knikte hem toe ten teken, van dank. Ze las het papiertje en scheurde het dan in tweeën. De snippers liet ze nonchalant op het tafeitje liggen en rustig schonk ze zich een tweede kopje thee in. Jim keek in de richting van Cass. Deze stond op het punt om weg te gaan en was bezig de kellner te betalen. Monica bleef echter zeker nog een mi nuut of vijf zitten, voordat ze ook opstond en verdween. Nauwelijks had ze hem de rug toegedraaid, of Jim griste de snippers papier van haar tafeltje; hij camoufleerde dit gretige gebaar heel handig door te doen alsof hij lucifers op het naburige tafeltje pakte. Op dat moment durfde hij er ver der niet naar te kijken. Eerst toen Monica het restaurant verlaten had, paste hij de snippers aan elkaar en las: „La Lido a sept heures et. demi" (Het Lido om half acht). De woorden waren met potlood ge schreven in een groot, slordig handschrift. Dat was alles, wat er in stond, maar in ieder geval betekende dit, dat er om half acht die avond een afspraak na te komen viel in het Lido. Hii had er geen idee van, waar deze gelegenheid zich bevond en wat het voor soort inrichting was. Hij keek op de klok. 't Was nog geen zeven uur. De ober gaf hem inlichtingen over het Lidó. Dit was een nieuw lunapark aan de rivier. Het was er zeer gezellig, deelde de man hem geanimeerd mede. Iederéén ging er heen.Nee, het was niet ver. met een auto zou meneer er in een kwartiertje zijn. Hoewel de kansen, om Monica en Cass te vinden in een dergelijk oord van amuse ment gering waren, besloot Jim zich on middellijk daar heen te begeven. En onder weg besefte hij, hoe handig het van Cass was om zo'n afspraak daar te maken, op een plaats waar altijd veel mensen waren en waar het heel gemakkelijk zou zijn om in het gewoel te verdwijnen. Hij helde thans over tot de mening, dat Monica hem niet herkend had, aangezien ze anders die snippers niet zo nonchalant op het tafeltje zou hebben laten liggen. Misschien had zelfs Cass geen bijzondere aandacht aan hem geschonken. Hij voelde zich in een optimistische stemming komen. Cass en het meisje zouden waarschijnlijk in het girote rastauramt „Lid'o" dineren. Hij zou hen daar in het oog kunnen houden Maar het lot had het nog beter met hem voor: bij het hek. dat toegang gaf tot het lunapark, stond Cass. Jim liet zijn taxi op enige afstand stilhouden en in de men senmenigte was het niet moeilijk om op onopvallende wijze de man te observeren. Het geluk bleef met hem. Precies om half acht, verscheen Monica. Cass liep onmid dellijk op haar toe en begroette haar als een oude bekende. Na enkele woorden ge wisseld te hebben, draaiden ze het feest terrein de rug toe en wandelden het smalle jaagpad langs de rivier op. Dit leidde naar een aanlegsteiger, waar een kleine sloep lag, temidden van enkele andere boten. Cass maakte de sloep los en keek behoed zaam om zich heen terwij] hij dit deed. Jim verborg zich snel achter enig struik gewas. Het tweetal stapte in het bootje en samen roeiden ze de rivier op. Iets verder op bleek een vrij grote motorboot voor anker te liggen. Deze was het doel van hun tocht. Eindelijk had Jim zijn bewijs! Toch voel de hij zich allesbehalve prettig. Hij vond het een afschuwelijk idee, dat hij zijn vriend Matt voor een grote desillusie zou moeten plaatsen. Er zat echter niets anders op.... Jim wachtte tot het tweetal aan boord van de motorboot geklommen was. Hierna zocht hij een plekje op, waar hij beschut en geheel verborgèn zat en van waar hij de boot in het oog kon houden. Hij was van plan rustig te blijven wachten op de dingen, die komen zouden. HOOFDSTUK 15. Er kwamen weinig mensen langs het smalle weggetje langs het water, hoewel het op de rivier druk was met bootjes, die men naar Jim aannam gehuurd had in het Lido. Maar toen het donker werd, verdwenen deze vaartuigen en toen er ten slotte een lichte motregen begon te vallen, was er geen boot meer te bekennen. Aller lei geluiden uit het Lunapark drongen tot hem door: scheile muziek, gegil en ge lach. De feest-illuminatie verlichtte de nachtelijke hemel. Jim's aandacht concen treerde zich echter op de grauw-grijze silhouet van de motorboot, die in de duis ternis haast niet meer te onderscheiden was. Zo nu en dan zag hij licht branden in de kajuit, dat echter even laten weer uitging, en na een poosje zag hij iemand over het dek lopen, en even later hoorde hij het geluid van roeiriemen in het water. Het onderhoud was dus blijkbaar afge lopen! Stellig tot beider volle tevreden heid.... Hij glimlachte bitter, 't Was een vertroostende gedachte, dat Monica en Cass met zo tevreden zouden zijn, als ze wisten, dat iemand hen bespionneerd had. De roeiboot naderde de steiger en eerst toen ze vlakbij was, drong het tot Jim door, dat alléén Cass er in zat. Dit ver wonderde hem. Hij veranderde iets van houding, om de man goed te kunnen gade slaan. Cass zag er slordig uit en was niet erg handig in het vastmaken van de boot. Hij maakte de indruk alsof hij groté haast had. Jim richtte zijn blik weer in de richting van de motorboot, die vaag zichtbaar was op het donkere water. Er was geen licht aan boord te zien. Hij fronste, niet wetend wat hij er van moest denken. Een half uur lang bleef hij nog op zijn uitkijkpost zit ten, piekerend over een bevredigend ant woord op de nieuwe vragen, die in hem opkwamen. Hij voelde zich heel weinig op zijn gemak Al zijn veronderstellingen bleken fout te zijn en het probleem, waar voor hij de oplossing al kant én klaar meende te hebben, toonde weer allerlei nieuwe facetten, waarmee rekening gehóu den moést worden. Cass kwam niet terug! Het was zó don ker, dat de kans om gezien te worden, vrij wel uitgesloten was. Na enig nadenken be sloot Jim zelf de bewuste motorboot eens nader te gaan bekijken. Hij zou stroomop waarts roeien en zioh dan in haar richting laten drijven. Hij koos de lichtste van de roeiboten, die bij het steigertje lagen, uit en zette zdch aan de riemen. Toen hij de motorboot naderde, zag hij daarop geen enkel teken van leven. We tend, dat niemand hem zou herkennen, riskeerde hij 't met zijn roeiboot vlak langs zij te varen, er wèl voor wakend, dat hij niet tegen het grotere vaartuig aanstoootte. Stilligend luisterde hij, of hij iets hoorde, maar de schelle geluiden van het Luna park schéén elk ander geluid te overstem men. Vaag drong 't echter tot hem door, dat er zich aan boord iets bewoog. Monica moest tenslotte daar nog zijn. Hij nam zijn toevlucht tot een list en riep in het Frans: „Hallo, is daar iemand? Ik heb een riem verloren!" Er kwam géén antwoord. Hierna klom hij al zijn moed samen vattend aan boord. Zijn verhaal over een verloren riem, was heel aanvaardbaar, meende hij. In de duisternis was zo iets best mogelijk. Door een deur op het achterdek betrad hij de kajuit In de duis ternis klonk opeens een vrouwenstem: „Wie bent u?" Er was angst in de stem hoorbaar. Jim streek een lucifer aan en in het flauwe schijnsel zag hij, dat de kajuit volkomen overhoop lag, alle meubels door elkaar, terwijl Monica op de vloer lag, vastgebonden aan de tafel. Haar haar zat in de war en haar gezicht was doodsbleek en angstig. Maar elke vrees was uit haar stem verdwenen, toen ze even later aan hem vroeg: „Zo, hij heeft dus u hierheen gestuurd? (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6