Heerlijke dag jeugd aan het voor IJmuidense strand bij de pier IJmuidense duiven vliegen Maandag voor „Brederodeduin" Agenda voor Velsen Visserij-varia J Dinsdag trekken kinderen van IJmuiden-West het duin in Tunnelbouwers gaan vergaderen Aanbesteding „Elout van Soeterwoudeschool' Sympathiek initiatief en mooie prijzen Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel Drama Beeckenstein DONDERDAG 22 JULI 1954 8 IJmuidenaar de laagste Crematie prof. G. H. de Vries Broekman Engels passagiersschip Rev. Bruchs uit Canada spreekt op het Stratingplantsoen Huldiging van D C XJ- kampioensploegen Burgerlijke stand Velsen Eerste snijbonen van de koude grond Tante Els feliciteert Uit het dagboek van Hertha Fïde-jeugd gast van V V B DE DERDE DAG van het vacantiebestedingsprogramma van de Velser Jeugd Centrale is al weer ten einde. Er stonden gistermorgen legio grote en kleine kinderen bij het plateau van de Zuidpier om met energieke gezichten op te stappen naar het strand tussen de pieren, waar de dag zou worden doorgebracht met een gezellig strandfeest, dat bestond uit volksspelen, modellenmaken en schatgraven. Zo maar in een zomerse zon! Want dat was wel de grootste verrassing voor de kinderen en de leiders: er was zon en die zou de hele dag blijven. Het kwam de stemming in hoge mate ten goede. Ook in andere delen van Velsen kwam het vacantiebestedingsprogramma gisteren steeds beter op gang. Heel wat jongeren doen mee aan de puzzletocht. Dinsdag waren dat er al 225 en gisteren zijn het er nog meer geworden. Op Woensdag, 28 Juli moeten de eerste lijsten pas worden ingeleverd en de kinderen hebben dus nog een week de tijd wanneer ze vandaag beginnen. Voor de boetseerwedstrijd bestaat helaas weinig animo, zodat het nog de vraag is of het wel verantwoord is hier veel geld aan te spen deren. Het is dus heel goed mogelijk dat deze wedstrijd met tentoonstelling van de werkstukken niet doorgaat. GISTEREN WAS het dan de'dag van het strandfeest voor de jeugd van IJmui- den-Oost en Driehuis. Niet minder dan driehonderdvijftig kinderen verdeeld in ploegjes van tien waren er bij elkaar, toen de wedstrijd in het modellenmaken begon. Hier en daar werd voortreffelijk in de ploeg gewerkt en ontstond een groot werkstuk. Anderen splitsten de groep en begonnen aan verschillende kleine zand- modellen van vissen, padden en tal van soorten fortificaties, kastelen en burchten. We hebben er zelfs een knipoog gehad van een zeemeermin, want die lag er levensgroot versierd met schelpen in het IJmuidens strandzand. Hoewel: ze miste iets, maar dat zal geen ,puntje hebben ge kost. De jury had ook oog voor dit fraaie werkstuk en bekroonde het met de derde prijs. Groep 55 had er aan gtewerkt. Het hele circus van Jos Mullens met stallen en auto's en al was ook het strand opge komen, want tegen elven stond er een knaap van een (massieve) tweemaster. Een monster van een haai, die er opgewekt en lief uitzag, heeft gegrijnsd bij het ver nemen van de uitslag. Groep dertien kreeg met dit werkstuk namelijk de eerste prijs. De tweede prijs was voor groep 12, die een fort hadden gebouwd. Ook de IJmui dense vuurtoren lag er in het zand uitge spreid en in haar nabijheid natuurlijk de IJmuidense pieren met echte betonblok ken en zeewier. Johnny Meijboom met zijn vriendjes heeft er hard aan gewerkt. Na talrijke spelen en het verorberen van de meegebrachte boterhammen was het tijd om 's nachts om vier uur verborgen schatten te gaan opgraven. Niet minder dan honderdveertig schatten waren onder het zand verborgen en de jeugd slaagde er in er zo'n zeventig op te graven. Ge slaagd feest, kon de heer Kuiper, jeugd leider te Beverwijk zeggen. Met veertig man leiding, waarvan 25 man van de Scholen voor Maatschappelijk Werk, die drie weken lang in de IJmond vertoeven, kon hij op een gevarieerd en succesvol kindervacantiefeest terugzien. Puzzletocht DOOR. HEEL de gemeente zwerven thans ook de deelnemertjes aan de puzzle tocht. Overal steken ze hun nieuwsgierige neuzen in om aan de weet te komen wat nu wel precies het antwoord is op de in het formulier gestelde vragen. Neem nu eens die vijver aan het'Moerbergplantsoen. Twee pittige knapen naar schatting elk zeven jaar waren er aan komen stap pen om de inhoud van die plas te schat ten. Ga er maar eens aanstaan als zeven jarige! Thuis hadden ze vader natuurlijk wel eens de maat zien nemen van de ka mer. Met grote passen telde paps daar het aantal meters. Welnu, het tweetal zou dat dan ook maar doen. Met hun korte loop stelten zijn ze de vijver langs gestapt, zo dat die vijver van het Moerbergplantsoen zeker wel drie maal zo lang en breed werd dan in werkelijkheid. Maar toen nog de diepte. Ge had het eens moeten zien. hoofd net boven water. De ander stevig met de benen op de grond om nummer een vast te houden opdat hij niet te water zou schieten. De mouw was inmiddels op gestroopt, zodat een kort armpje te voor schijn kwam. Het ging te water. Even daarna kwam het commentaar: „Ik voel niks, joh". Voor die twee knapen zal het ongetwijfeld een hele toer worden om te berekenen hoeveel water nu wel in die vijver zit. Twee grotere jongens hadden het even later beter voor elkaar. Een stuk touw van precies 5 meter lang en toen maar meten. De diepte? Geen moeite hoor. Een steen aan het touw en toen maar pei len. Ze kwamen aan 22.000 liter toe. Nu rest de vraag of het goed is. Vlag op zn kop EEN HEEL STEL KINDEREN kwam na het lezen van de opdrachten parmantig het Raadhuis in Velsen Dorp binnenge stapt. Heel netjes vroegen zij de bode of ze de gemeentevlag mochten zien. Nu, dat mocht wel. Het dundoek werd te voor schijn gehaald en al dadelijk kwam de vraag of de bode de vlag nu maar even op z'n kop wilde houden. Dan hadden ze aan de opdracht voldaan: een op de kop gehouden vlag gezien en er hoefde niet verder te worden gezocht. Het is hen niet gelukt. Even later kwamen dezelfde gastjes in Santpoort terecht aan het adres waar een vlag op zijn kop hing. Toen rees de vraag of de vlag nu goed of fout hing, waarop een vriendelijke meneer zei, dat die vlag DONDERDAG 22 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Mata Hari", speciale voorstelling. Rex, 20 uur: Cabaret-feestvoorstelling 12y2-jarig jubileum van „de Wama's". VRIJDAG 23 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: ,,De banneling van Bal- lantrae". Rex, 20 uur: „Alles goed in de petoet". IJ.V.V „Stormvogels", 20 uur: Kleine zaai Thalia Theater, ledenvergadering. VELSEN Raadhuis, 10.30—11.30 uur: spreekuur wethouder van financiën. er goed bij hing. „Nee, nee, meneer, U neemt ons in de maling", was het ant woord van een van de jongens. „Deze vlag is niet goed en ook niet de foute vlag. Deze vlag deugt helemaal niet. Want we heb ben zelf op het raadhuis gezien dat op de gemeentevlag nog een lammetje met een uithangbordje staat". Met veel moeite is het stel daarna duidelijk gemaakt, dat voor deze keer het lammetje ook wel mocht ontbreken. Ze zijn toch maar verder gaan zoeken, want aan dat adres overwogen zij werden ze niet veel wijzer. Ontdekking EN DAN DIE ONTDEKKING van een meneer in Velsen-Noord de puzzlekaarten verkoopt, dan bespaart me dat voor die vraag een rit naar Noord". Handig bekeken, nietwaar, maar toen hem werd verteld dat de puzzlekaarten in Velsen-Noord op zes plaatsen werden ver kocht, betrok zijn gezicht. Toen hem bovendien werd verteld, dat de vlag daar zeker niet bij een verkoop-adres hing, liep hij met een zucht weg. Dat moest dan toch maar een rit naar Velsen-Noord wor den. Opdrachtspel in Noord ZO ZIJN ER TALRIJKE voorvallen, die verrassend en aardig zijn. Morgen is het dan in het bijzonder feest voor de kinderen uit Velsen-Noord. Zij worden om half tien bij het voetbalveld op Rooswijk verwacht, vlak bij de Wencke- bachstraat en Koningsweg. Zij gaan allen aan een opdrachtspel meedoen, een spel, waarover we al uitvoerig hebben geschre ven. Om half een moet iedereen weer bij de speeltuin zijn, ook als de vijf stem peltjes nog niet op de deelnemerskaart staan. De kinderen gaan dan iets eten om 's middags naar een spel te kijken en een film te zien. Voor ieder is er een bon voor kauwgum, limonade, toffee's en snoep. IJmuiden-West in het duin VOLGENDE WEEK Dinsdag gaat de jeugd van IJmuiden-West er opnieuw op uit. Zij komen om half tien samen aan de achterzijde van het Cultureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen en zullen daar groepjes van tien jongens of meisjes vor men. Als de groep compleet is zoeken zij zich een leider of leidster en kan het spel beginnen. Ditmaal gaan de kinderen in het duinterrein achter het Moerbergplantsoen spelen, waar in het groot een spelletje gan- van de deelnemers aan de puzzletocht. Op zenbor;d wordt gedaan. het bureau van de Velser Jeugd Centrale kwam hij er van vertellen. Hij had gezien, dat ergens een gemeentevlag stond in het tuintje van dezelfde man, die ook de puzzlekaarten verkocht. De heren van de VJC restte toen nog de vraag, wat dat dan wel zeggen wilde. „Wel", repliceerde het kereltje, „als u me nou even vertelt welke Een deel van het personeel van de Am sterdamse Ballast Maatschappij, dat bij de tunnelbouw werkzaam is, kwam gisteren op voorstel van de arbeiderskern in „Flora" bijeen. Op deze, in geladen sfeer gehouden bijeenkomst waren leden van de Uniebon den en de E.V.C. aanwezig, evenals enige afgevaardigden van deze vakbonden. Het doel was om een besluit te nemen inzake de gevraagde loonsverhoging met 10 waarover tot gisteravond nog geen beslis sing was gevallen. Daar het aantal aan wezige arbeiders door de ploegendienst te gering was, kon er niet tot een beslissing worden overgegaan. Op voorstel van de heer Wevers, hoofdbestuurder van de A.N. B., aangesloten bij het N.V.V., zal heden middag om half een een bijeenkomst voor het voltallige personeel op het tunnelter rein worden belegd. De heer Stoute, spre kende namens het bestuur van de E.V.C. was het hiermee eens, zodat wellicht in de loop van deze middag een beslissing kan worden verwacht. In de leerkamer van de Hervormde kerk te IJmuiden-West is gisteren de bouw aan besteed van de nieuwe V.G.L.O.-school met bijkomende werken, die door de Elout van Soe'terwoudestichting aan de Radar straat is geprojecteerd naar een ontwerp van architect J. Schipper te Zaandam. Er waren acht inschrijvingen; de laag ste was die van C. H. ten Broeke uit IJmuiden met 164.480. De overige zeven waren: J. C. C. Goedhart,Diemen: ƒ185.700; W. Geel, Amsterdam 165.000; Labora, Castricum 186.000; S. Kuit, Amsterdam ƒ188.000; H. Tervoort, Amsterdam ƒ168.000; C. Kok, Amsterdam 165.985 en H. V. Baans en v. d. Voorde 168.000. De gun ning is aangehouden. Men zou na de gunning direct kunnen gaan bouwen, ware het niet, dat de Rijks bijdrage per lokaal zo aanzienlijk veel lager ligt dan de aanneemsom,dat de financie ring moeilijkheden gaat opleveren. In het crematorium te Velsen is gisteren het stoffelijk overschot van prof. G. H. de Vries Broekman, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft, verast. Zeer weinigen bewezen de overledene de laatste eer, maar bij hen waren onder meer prof. R. Roelofs, waarnemend rector-mag- nificus van de Hogeschool in Delft en ir J. W. de Vries, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Den Haag. Er werd in de aula niet gesproken. Nadat de met twee bloemstukken bedekte kist onder orgelspel van een gedeelte uit het Re quiem van Gabriel Fauré was gedaald, heeft ir. A. C. de Vries Broekman, zoon van de overledene, de aanwezigen voor de door hen betoonde belangstelling dank ge zegd. Een groot Engels passagiersschip, de „Orsova" van 29.000 ton, passeerde van morgen vroeg IJmuiden met bestemming Amsterdam. Er zijn allerlei opdrachten in het spel verwerkt. Helaas zitten er op een ganzen bord ook allerlei nare dingen, zoals „u is gevangen en moet wachten" of „ga drie plaatsen terug". Dat kan de groepen in het duinterrein ook overkomen. Voor de middag dienen de kinderen brood en een beker of kroes mee te nemen. Om half een moet het spel afgelopen zijn. Na het eten gaat de ene helft van het aan tal kinderen een film zien en de anderen blijven in het duin voor het bijwonen van de opvoering van een toneelstuk. Halver wege de middag worden de rollen dan nog even omgedraaid en krijgen de andere kinderen toneel en de tweede groep film. Tot besluit gaat men dan nog samen wat leuke vacantieliedjes zingen. De kinderen kunnen zich tot en met i Zaterdag voor dit feest in het duinterrein aanmelden bij het bureau van de Velser Jeugd Centrale in het Cultureel Gebouw, Moerbergplantsoen 22. De Vrije Evangelisatievereniging „Ema- nuël" zal Vrijdagavond om kwart voor acht aan het Stratingplantsoen tussen Van Rijswijkstraat en Wijkerstraatweg een bij zondere openluchtsamenkomst houden. De bekende evangelist reverend George Bruchs uit Canada zal deze avond als spreker op treden. Voor de belangstellende luisteraars heeft men voor deze bijeenkomst zitplaat sen opgesteld. De twee begrippen „duivensport" en „liefdadigheid" zijn in de loop der jaren samengegroeid tot één. Ontelbaar zijn de nationale, de districts- en plaatselijke con coursen die werden en nog steeds worden gehouden voor liefdadige doeleinden. Enorme bedragen konden hierdoor reeds worden afgedragen aan vele instellingen zoals het Rode Kruis, T.B.C.- en Kanker bestrijding, enz. Onder het motto: elk lid doet mee, in de IJ.C.C., aan de liefdadigheidswedvlucht voor de T.B.C., zullen komend weekend de bij de IJmuider Concourscommissie aange sloten postduivenliefhebbers een liefdadig heidswedvlucht houden vanaf Vilvoorde (België) met jonge duiven. De volledige baten van deze wedvlucht zullen worden afgedragen aan de Lighal- len Brederodeduin. Van de zijde van de overheid zowel als van het bedrijfsleven en particulieren werden reeds diverse mooie ereprijzen beschikbaar gesteld, wel ke zullen worden vervlogen tegen inleg. Onder meer werd van de gemeente Velsen reeds een zilveren legpenning als ereprijs voor de eerstaankomende duif ontvangen. Een grote verzameling ereprijzen zal alle In hotel Kennemerhof zal het eerste tiental van D.C.IJ. voor het behalen van de provinciale damtitel Zaterdagavond worden gehuldigd. Voor het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond zal de heer A. C. Busch uit Arnhem over komen. Het tweede tiental van D.C.IJ. zal wegens het behalen van de afdelings-kam- pioenschap en de promotie naar de eerste klasse worden gecomplimenteerd. Tevens zal de clubkampioen van D.C.IJ., P. Roo- zenburg, wegens het behalen van het kam pioenschap van Nederland een blijvend geschenk worden aangeboden. liefhebbers ertoe aanzetten om alle be schikbare duiven „in de strijd te werpen", waardoor dit concours een succes gaat worden. Buitendien kan een ieder, dus ook de niet-duivenliefhebber, van zijn medeleven doen blijken door het schenken van een ereprijs voor deze wedvlucht. Deze kun nen worden bezorgd of afgedragen aan het adres van de administratie: Kruidberger- weg 49, Santpoort; te IJmuiden aan: J. Anepool, Tuinderssbraat 63. GEBOREN: M. S. E. van der SteltSchou ten, d., Gijzenveltplantsoen 31, IJmuiden; A. HageboomVeerman, z„ Amsterdamseweg 43, Velsen; E. HarkemaBakker, d.. Geel- vinckstraat 25, Velsen-N.: C. M. Spek—van den Elzen, d., Wardenaarstraat 16, Velsen-N.; S. C. M. MaarschalkStraathof, z„ Hoofd straat 183, Santpoort; J. Verschuren'Hee- gen, d.. Pres. Steijnstraat 50, IJmuiden; M. A. Veenboerde Wit, z., Hoofdstraat 178, Santpoort: G. van BurenBakker, z., Rijn straat 41, IJmuiden; W. M. de KoningGor ter, z„ Kanaalstraat 238, IJmuiden; M. van der VaartHaringsma. z„ Hagelingerweg 196, Santpoort; M. RoodzantHoekstra, z., Homburgstraat 66 rd., IJmuiden; J. Rem mersGroen, d„ Bestevaersetraat 9, IJmui den: E. TulpHofstee, z„ J. Luyckenstraat 23, Haarlem; H. van der MolenSpijkerman, d., Merwedestraat 2, IJmuiden; H. G. van der KnokkeBos, d., Spaarnestraat 26, Haarlem; A. M. SchoorlPost, z„ Graham- straat 42, IJmuiden; F. A. RijsenbrijEs- veld, z.:, van Dalenlaan 24, Santpoort. OVERLEDEN: C. M. Wubben, 43 j„ echt genote van N. H. Warmenhoven. Casem- brootstraat 36. LTmuiden-O.; H. W. Clazing, 70 j„ echtgenoot van G. C. Sprinintveld, Doodweg 27, Velsen-N.; C. Broers, 20 j., Wijkerstraatweg 21 rd, Velsen-N. Woensdag zijn de eerste snijbonen van de koude grond aangevoerd. Er werd voor deze primeur 0.99 per kilo betaald. Het woord „berglandschap" heeft een ongekend aantal woorden en woordjes in zich, die zo bij elkaar wel boven de vijftig komen. Ik heb dus ieder, die meer dan vijftig i bestaande woorden gevonden heeft, een tien gegeven en de anderen beneden de vijftigers een negen of een acht, al naar j gelang het aantal. Puntentelling: Clematis 10, 10; Zeemeer min 10, 10, 10; Marjanneke 10, 6, 9; Hard- i ioper 10, 10, 9; 't Bütterblómke 10, 5, 10. DONDERDAG, 22 Juli 1954. Beste kinderen, Veel van mijn nichten en neven zijn Zaterdag met vacantie gegaan en ik heb ze niet erg benijd. Het is natuurlijk heer lijk om met zo'n lange vrije tijd in het vooruitzicht weg te trekken, maar ik vind toch, dat het weer ook een beetje mee moet werken. Want anders zouden we bijna jaloers op de thuisblijvers worden, die niet zo op elk zonnestraaltje zitten te wachten. Het lijkt er echter op, dat er een pietsje verbetering in zit, want zowaar hebben we Dinsdagmiddag de zon een paar uur ach ter elkaar op ons huidje mogen voelen en dat is alweer heel wat waard. Op het plaatje van deze week zie je een dier uit de Londense dierentuin, die het in Engeland in de maand Juli ook al niet erg warm kan vinden. De kleine Panda zit tenminste kouwelijk ineengedoken en prijst zich zo te zien nog gelukkig, dat hij zo'n warm pelsjasje van Moeder Natuur mee gekregen heeft. Maar wellicht brengen de komende we ken nog heel veel warmte voor onze va- cantie-gangers, want in verschillende an dere landen zijn er ware hittegolven, zo meldt de krant, dus zullen wij ook wel eens aan de beurt zijn. En nu de post. MARJANNEKE ligt zowaar in bed. Dat is wat je noemt wanboffen, meisje! Vooral, dat je het schoolreisje hebt moeten missen is erg jammer. Maar een geluk bij een ongeluk is, dat je juist die regendagen in bed gelegen hebt, en nu de zon zich weer laat zien, knap jij ook weer op. Als ik maar voor één Augustus beter ben, schrijf je, want dan gaan we veertien dagen bij mijn tante logeren. Nu dat zal wel lukken denk ik. Alvast beterschap en geduld toe gewenst en ik hoor natuurlijk epns gauw hoe het met je is. Ook HARDLOPER maakt ernstige be zwaren tegen de weergoden. Ja jongen, met het weer van de afgelopen week, kon je de zeilboot gerust in zijn loods laten liggen, want het was beslist geen doen. Maar je vacantie is nog lang en er zullen vast nog wel dagen komen die je met veel plezier op het water door kunt brengen. De boeken, die je in die tijd gelezen hebt maken echter veel goed, dat kan ik uit je brief wel merken. Ja, een paar ervan ken ik ook; het zijn inderdaad de beste werken op het gebied van de lectuur voor oudere jongens. Zo zie je, every cloud has a silver lining of om onze eigen taal te ge bruiken: achter de wolken schijnt altijd weer de zon! Van ZEEMEERMIN weer goede berich ten: wat heerlijk, dat Piet weer thuis is. Blijft hij nu voorgoed, of maar voor veer tien dagen? Heb je een leuk schoolreisje achter de rug het weer viel geloof ik best mee, niet? Je hondenverhaal vond ik erg aardig en je ziet, dat ik het meteen maar geplaatst heb wat niet wil zeggen, dat jij de prijs ook hebt. Want er zullen nog wel meer inzendingen komen. Wan neer ga je naar het kamp? Bij een kort briefje van 't BÜTTERBLÓMKE is ook een lang opstel, dat de volgende keer misschien een beurt krijgt. Dus nog een weekje ge duld, kleine blom. Waarmee onze brievenbus leeg is voor deze keer en ik dus afscheid neem met: Tot de volgende keer! (Brieven voor Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven) Zet op onderstaande kruisjes en stippen de woorden, waarvan de betekenis aan gegeven staat en vind dan op de kruisjes van boven naar beneden een woord dat ons op het ogenblik eigenlijk wat vreemd in de oren klink. X zacht. X windrichting. X bergplaats. X stekelig dier. X vreselijke gebeurtenis met veel slachtoffers. X nevel. X hoge stand. X karakter. X familielid. X nederzetting zonder stads wallen. Doe je best, het raadsel is weer tien pun ten waard. TANTE ELS. I Kastanjebloesem, die volgende week Dinsdag jarig is. Van harte meisje en veel plezier die dag! Een verhaal van „Zeemeermin' 18 Juli 1954. Ik ben een grote Duitse herder. Ik leef midden in de oorlog. Eigenlijk kan mijn baasje me niet meer hebben, want er is haast niks meer te krijgen in het dorp. Maar ik kom er nog wel, want naast ons wonen de buren en die brengen iedere dag vis mee. Dan komt de buurman met een schaaltje met vis, en dan hoor ik al dat het voor mij is. Dan smul ik zo heerlijk dat ik nog wel twee schaaltjes op kan. Ik heb tien jongen gekregen. Alle tien heerlijke hondjes. Maar jammer genoeg zijn er negen naar een andere baas gegaan, en één kind van mij werd in een tuin ge legd, en over hem werd dan wat zand ge- gooit, en dan zag je niets meer van mijn kind. Wat doen die grote m.ensen toch raar. Ik begrijp er niets van! Mijn baas had een dochtertje, met lange pijpe krullen. Ze was geloof ik twee jaar. De kleine meid is vaak een grote plaag voor mij geweest. Maar langzamerhand is zij een fijne meid geworden. Eens toen ik heerlijk in het zonnetje lag te slapen, schrok ik wakker, en wie viel daar met een plof op me? Het dochtertje van mijn baas, en dat nog, ze deed het expres! Ik dacht: Je moet van me af blijven hummel, en ik gaf haar een zachte beet in haar arm. De volgende dag precies het zelfde, maar ik gaf haar alleen een zachte beet in haar dijbeen. Maar mejuffrouw had het nog niet afgeleerd. Dus gaf ik een flinke beet in haar wang. Maar nu was het genoeg, mejuffrouw had haar laatste beet gehad. Voortaan ging ik met haar naar de kruidenierswinkel om een snoepje Maar nu iets droevigs. Mijn baas reed in de auto naar de kerk, ik liep er naast. Mijn baas zijn tante riep me, maar o wee. ik kwam onder de auto van mijn eigen baas. Zo eindigde mijn hondenleven. Herta. Prijzen van Woensdag. Heilbot 2,90 2,50; gr. tong 3,603,25; grm. tong 3,652,90; kim. tong 3.50—2,60; kl. tong I 2,081,90; kl. tong II 1.721,60; tarbot I 2,502,10, per kg. Tarbot II 116; schartong 38; kim. schol 37; kl. schol I 4334; kl. schol II 338; schar 1813; bot 178; v. haring 2617,50; makreel 2617,50; gr. schelvis 3328; grm. schelvis 3328; kim. schelvis 3229; kl. schelvis I 36—28; kl. schelvis II 28—22; wijting 21—14; gr. gul 40—30; midd. gul 3427; kl. gul 3622; kl. haai 2218; ham 7150; kl. kool- vis zw. 3533, per 50 kg. Gr. kabeljauw 28480; gr. koolvis zw. 79—65; gr. leng 92 78; gr. wolf 102, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 187 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 4 kisten tong schar en schartong, 440 kisten schol, 27 kis ten schar, 57 kisten bot, 1985 kisten haring, 615 kisten makreel, 320 kisten schelvis, 130 kisten wijting, 335 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 64 kisten kl. haai, 6 kisten ham, 8 kisten wolf, 78 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 4300 kisten. Besommingen van Woensdag. SCH 27 f8160; KW 7 f16.000; WR 29 f530; WR 1 f560; KW 31 f760; KW 189 f310; KW 128 f380; KW 60 f450; 2 trawlers met f65.500. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 85 vaartuigen op Urk aangevoerd: 6009 pond kuilpaling, prijs f 1,17f 1,32; 553 pond lijn- aal, prijs f 1.30f 1,54; 123 pond snoekbaars, prijs f 1,02—f 1,09: 273 pond rode baars, prijs f 1,07—f 1,20, per pond en 1021 bak nest, prijs f2,60—f3,00 per bak van 3714 kg. De kansen voor een der laatste Velsense buitens, het vroeger zo blanke en sinds de oorlog zo troosteloos-groezelige „Beecken stein" lijken te stijgen. Negen jaar na de dag, waarop de bezetter het eens riante gebouw aan de Rijksweg overliet aan de Westenwinden, gaat er dan toch heel mis schien iets gebeuren de raad van Velsen heeft zich in principe bereid verklaard er 25.000 aan te besteden, opdat het gebouw en zijn koetshuizen althans voor verdere aftakeling behoed worden. Dat daarimee nog geen daden uit de bus zijn gekomen en dat er nog steeds schuilevinkje gespeeld wordt achter een oorlogsschaderegeling en een rijksbijdrage, achter de Bond Heem schut, die niet zo rap was als hij in het begin van dit drama wel wilde doen voor komen het moge ietwat triest stemmen, triester nog is de sfeer, waarin zich deze geschiedenis afspeelt. Velsen, eens het lustoord van Kennemerland, waar aan de rand van het meer de Amsterdammers hun hoven bouwden voor een galant verblijf in de zomer, heeft zich ontplooid tot de fa brieksstad IJmuiden met al haar materia lisme en al haar gedwongen voorkeuren voor» een horizon vol schoorstenen, waar mee een nieuwe tijd nieuwe levenskansen schept. Het is niet anders, het kan zelfs niet anders en wie er over zou gaan treuren, ware een dromer zonder werkelijkheids zin. Maar toch mag deze industrie aan de kim geen hoogste credo worden. Wanneer daaruit een deel van Velsens nieuwe welvaart wordt geput, dan is het nodig, dat de restanten van een andere tijd niet vergeten worden. Het lijkt er soms op. Het blijkt uit vele reacties op de Bee- ckensteinkwestie, zowel in het hoogste bestuurscollege van de gemeente als elders, die alle neerkomen op „omhalen". Omhalen die ruïne, want elke gulden er aan besteed, is een verloren gulden. En daarmee gaat men af op verhalen, als zou „Beeckenstein" alleen maar overeind blij ven bij de gratie van zijn gevel het enige onderdeel van het buiten, dat nog te redden is. Het rapport, dat een aantal uitermate deskundige onderzoekers heeft uitgebracht aan college en raad, wijst echter zulke op merkingen af: het gebouw is te redden. Het zal zeven ton moeten kosten, maar het is te redden. Direct daarachter: Het moet zelfs geréd worden, zijnde één van de laatste historische erfenissen, die Velsen bezit na het verdwijnen van zovele heer lijkheden binnen zijn grenzen. Het is jammer, dat geld uit te geven aan een dergelijk, niet direct rendabel, werk in onze tijd met angst en beven wordt overwogen. De zeven ton :s over honderd jaar vergeten, het verwaarlozen en eventueel prijsgeven van Beeckenstein zal zelfs over drie eeuwen niet vergeten zijn, laat staan vergeven. Maar gelukkig zijn de kansen na de ln-, terpellatie Van Leusen weer wat beter ge worden. Laat men ze evenwel direct grij pen, want zelfs een provisorisch herstel in afwachting van een grotere aanpak kan elke dag te laat zijn. De sportuitwisseling van de voetbalver enigingen „Breesaap" en „Ede" uit het ge lijknamige Veluwse dorp, die vorig jaar al zulk een grote belangstelling had, wordt dit jaar gecontinueerd. De jeugdelftallen van de club van de Veluwse, drie in getal met hun begeleiders, zullen Zaterdagavond voor het vierdaags bezoek aan Velsen en Beverwijk in Velsen-Noord op het sport park „Watervliet" aankomen, waar zij om zeven uur worden ontvangen en de kennis making met de pleegouders geschiedt. Zondagmorgen wordt, na het verzamelen om halftien bij hot Statenhuis aan de Vel- serweg, een bezoek gebracht aan Wijk aan Zee, waar de hele dag wordt vertoefd, s Avonds om zeven uur volgen dan de bij de sportuitwisseling behorende voetbal wedstrijden tussen de A, B en C-jeugdelf- t&llen van beide verenigingen. Op Maandagmorgen komen de jeugdle den van de beide clubs om halfnegen sa men bij het Statenhuis aan de Velserweg. Dan valt IJmuiden de eer te beurt van be zoeken aan vishal, sluizen, strand en Zuid- pier, wat de hele dag in beslag neemt. Om halfacht 's avonds begint in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat een gezellige avond met filmverto ning, de medewerking van een muziek- groepje en verschillende verrassingen. De laatste dag van het bezoek wordt op Dins dag evenzeer uitgebuit, want ook dan is het om halfnegen verzamelen geblazen bij het Statenhuis en zullen de gasten naar het natuurbad „Velserend" gaan tot 's mid dags drie uur. Daarna is de koek op en zal de jeugd uit Ede om acht uur 's avonds weer vertrekken naar hun vriendelijke dorp. MARKTBERICHT 21 Juli Andijvie 1424; aardbeien 2290 (doosje); aardbeien 115—300 (slof); sla 312; spinazie 23—52; postelein 841; bloemkool 16—53; bospeen 2346; waspeen 1739; sperciebonen 7395; snijbonen 7199; tunibonen 2340; doppers 6778; capucijners 7179; peulen 43105; boskroten 15—24; rabarber 628; frambozen 2365; zwarte bessen 137; rode bessen 245 (slof); kruisbessen 180.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10