Puistjes Militairen en jeugd springen in bij fabriek en aardappeloogst PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag JiL Bondsdag in Bonn uit zijn kracht gegroeid? J Als gevolg van te kort aan werkkrachten Rapport van het Haarlemse arbeidsvoorzieningsbureau Meubel- tentoonstelling In Koog aan de Zaan geen subsidie voor R.K. school Zenuwrnst. Nieuws over het 39ste Esperantistencongres Verbond van lifters in België opgericht dHöDSOKï goed... Nederlands wegvervoer als deviezenbron i Vijftig man kunnen het werk van de vijfhonderd wel verrichten Groot vuurwerk in Velser- end ten bate van B.N.M.O. Regeringshervorming in Albanië Prins Wan tegencandidaat van mr. Van Klef fens Toch ió het zo r Vs_ Bloed- transfusie DONDERDAG 22 JULI 1954 Ons land verkeert op het ogenblik in een zeer gunstige economische situatie. Dat dit zijn uitwerking op het aanbod op de arbeidsmarkt heeft gehad, blijkt wel dui delijk uit het rapport van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noordholland, waaraan wij het onderstaande ontlenen: Gedurende het tweede kwartaal van 1954 nam het totaal direct beschikbaar aanbod van mannen op de arbeidsmarkt in aan zienlijke mate af en wel met ongeveer de helft vergeleken bij het aantal per einde Maart. De voornaamste oorzaken van deze belangrijke daling zijn de toeneming van de seizoenwerkgelegenheid, vooral bij landbouw en bouwnijverheid, de conser- venindustrie en de Horeea-bedrijven en verder ook de onverminderde voortduring van de hoogconjunctuur, waardoor de werkgelegenheid in vrijwel alle bedrijfs- klassen nog toenam. De wel zeer gunstige economische ontwikkeling van-het laatste half jaar kon destijds door niemand wor den voorzien, zodat de werkelijke cijfers van het direct beschikbaar aanbod van mannen in dit kwartaal vergeleken met de cijfers voor de overeenkomstige maanden van de in 1953 berekende prognose, in aan zienlijke ma,te van deze prognose afwijken. Het gevolg van deze gunstige ontwikkeling is geweest, dat de vraag naar arbeids krachten allerwege sterk toenam en de eisen inzake bekwaamheid, leeftijd en der gelijke noodgedwongen steeds lager wer den gesteld, zodat de arbeidskrachten die in 1953 minder geschikt of zelfs ongeschikt werden geacht, thans vlot geplaatst kon den worden. Hierdoor is het moeilijk ge worden, een verwachting uit te spreken omtrent de omvang van het direct beschik baar aanbod in het komende kwartaal. De algemene mening is evenwel, dat de kwa liteit van het thans nog beschikbare aan bod zo slecht is, dat een belangrijke ver mindering van dit aanbod niet verwacht kan worden. Ook de werkloosheid onder vrouwen is in nagenoeg alle bedrijfsklassen weer iets afgenomen. Er is een zeer belangrijk tekort aan vrouwelijk personeel. De werkelijke behoefte is veel groter dan de geregistreer de vraag; vele werkgevers dienen geen aanvragen meer in omdat het bekend is, dat er geen geschikt aanbod staat inge schreven. In het hoofdstuk over de werkgelegen heid wordt onder meer medegedeeld, dait de achteruitgang van de werkgelegenheid in de in Amsterdam gevestigde diamant industrie zich nog steeds voortzet. Het ver- ADVERTENT1E 250 Modelkamers vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting in Nederland woninginrichting beverwijk HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Voordracht. 11.10 Pianorecital. 11.25 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Blaaskwintet. 14.50 Voor dracht. 15.10 Sopraan, alt en piano. 15.30 Cabaret. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Tour de France. 18.50 Piano. 19.00 Boekbespreking. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Op bezoek bij anderen, cau serie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld over Frankrijk. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Kamerkoor. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Gitaar. 22.00 Tour de France. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Instrumen taal kwartet en solist. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Omroeporkest. 11.50 Platen. 12.15 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Promenade-orkest (vervolg). 12.45 Staatsiebezoek van de Franse President. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. Surinaamse volksmuziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Lichte muziek. 14.15 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Sopraan, alt en piano. 16.00 Klimplanten aan de kamerwand, causerie. 16.15 Vocaal ensemble en solist. 16.45 Platen. 17 40 Fluit en clavecimbel. 18.00 Platen. 18.20 Fries programma. 18.35 Amusementsmuziek. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.30 Tenor en piano. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.00 Opwekkings predikers wekken slapenden en doden op, causerie. 21.20 Platen. 22.00 Omroep-orkest en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.00 Het Staatsiebezoek van President Coty Hierna weerbericht. 20.15 Het Yoego- slavisch Danstheater. 21.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 Platen. 15.00 Strijkkwartet. 15.50 Zang. 16.00 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.15 Samenspraak. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Orkest-concert. 21.00 Zang. 21.15 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 -Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). minderen van de afzetmogelijkheden moet onder meer worden toegeschreven aan het feit, dat de Nederlandse diamantindustrie tekort schiet in concurrentiekracht ten op zichte van de buitenlandse centra, onder andere door te hoge verwerkingskosten en verouderde productie-methoden. Door werknemers- en werkgevers-organisaties en door de overheid wordt nog siteeds ge tracht maatregelen te treffen, om de dia mantindustrie voor Amsterdam en Neder land te behouden. Bij de grafische nijverheid gaat men er in Haarlem toe over om ongeschoolden in opleiding te nemen onder toekenning'van een trainingstoeslag. De bouwnijverheid kenmerkte zich in de loop van het verslagkwartaal door een zeer grote bedrijvigheid. Er waren reeds spoe dig nagenoeg geen geschikte arbeidskrach ten meer beschikbaar. Tengevolge van deze grote drukte was in de houtzagerijen en timmerfabrieken de werkgelegenheid ruim voldoende. In Amsterdam werden vele meubelma kers uit de meubelfabrieken en meubel makerijen naar de scheepswerven getrok ken, waar hen een hoger loon wordt ge boden dan in de meubelindustrie betaald mag worden. Hun vroegere vakopleiding is daarbij meestal waardeloos, want aange zien gebleken is, dat zij beter met alumi nium kunnen omgaan, dan ijzerwerkers, worden zij in de meeste gevallen tot plaat werker omgeschoold. In de confectie-industrie werd tijdens de overschakeling van de productie van zo merkleding op winterkleding door de werk gevers getracht, het vrouwelijk personeel zo lang mogelijk vast te houden uit angst, dat men straks, wanneer de nieuwe sei zoenperiode aanbreekt, niet voldoende vrouwelijk personeel zal kunnen kriigen. Door de vliegtuigindustrie (rayon Hoofd dorp) werd in samenwerking met de ar- beidsbureaux een actie gevoerd in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant, Friesland, Groningen en Drente om in de grote be hoefte aan metaalbewerkers te voorzien. Omtrent het resultaat van deze actie valt nog geen volledig beeld te geven. In de levensmiddelenindustrie is ruime plaatsingsmogelijkheid voor scholieren, die in hun vacantie willen werken. Dat het aanbod van arbeidskrachten ook in de pluimvee- en veevoederfabrieken in het rayon Weesp onvoldoende was, bleek wel uit het feit, dat zich een zestigtal mili tairen aanmeldde, om in de avonduren te werken. Bij aanvragen om seizoenarbeiders in de bierbrouwerijen stelde men de eisen min der scherp, zodat personen van vijftig jaar en ouder konden worden te werk gesteld. Bij de aardappeloogst in de Wierineer- meer zijn ongeveer honderdvijftig scholie ren uit Haarlem en zestig uit Amsterdam ingeschakeld. Met een tekort aan transportpersoneel hadden te kampen onder meer de Neder landse Spoorwegen en de P.T.T. De werkloosheid is absoluut gezien het grootst in het rayon Amsterdam, waarin namelijk per 30 Juni 70 van het totale aanbod in de provincie geconcentreerd was. In het rayon Haarlem daalde vooral het aanbod van losse arbeiders door plaatsing bij allerlei bedrijven, zowel in eigen als in naburige rayons. De belangstelling voor .emigratie ver minderde in verschillende gewesten in op vallend grote mate; het aantal bezoekers van de voorlichtingsbijeenkomsten liep be langrijk terug. Als oorzaken hiervoor moe ten worden genoemd de minder gunstige berichten over de werkloosheid in Canada en de ruime werkgelegenheid in Nederland. In de Dinsdagavond gehouden raads zitting van de gemeente Koog aan de Zaan is onder meer een subsidieaanvraag van de R.K. meisjesschool te Veldhoven be handeld. B. en W„ in meerderheid P.v.d.A., adviseerden de raad de gevraagde subsidie niet te verlenen met als motivering, dat in gemeenteraden, waarvan de meerder heid uit R.K.-leden bestaat, zoals onder meer in Eindhoven, afwijzend wordt be schikt op subsidie-aanvragen van instel lingen, die zich ten doel stellen steun te verlenen aan buitenkerkelijken. Op dit voorstel volgde een debat, waar bij zich het verschijnsel voordeed, dat de gehele P.v.d.A.-fractie zich tegen het voor stel van B. en W. verklaarde. Daar de C.P.N, en V.V.D.-fracties, die niet in het college zijn vertegenwoordigd, zich achter het voorstel van B. en W. schaarden, werd met zes tegen vijf stemmen besloten, geen subsidie aan de R.K. meisjesschool te ver lenen. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Aan het 39;ste universele Esperanto-Con- gres, dat van 31 Juli tot 7 Augustus in Haar lem zal worden gehouden en waarover wij reeds meermalen berichtten, zullen meer dan 2300 Esperantisten deelnemen, afkom stig uit 28 landen, waaronder Japan, Nieuw- Zeeland, Australië, Indonesië, Brazilië en Mexico. Radio en film Van verscheidene onderdelen van het congres zullen opnamen gemaakt worden door de Jeugd Amateurs Radio Omroep te Haarlem. Zo zal de J. A. R. O. onder meer een reportage maken van de officiële ope ning voor de Esperanto-afdeling van Radio Rome, die deze in een van haar halfweke- lijkse uitzendingen ten gehore zal brengen. Uiteraard zal er via de Nederlandse zen ders, ook door de Wereldomroep, de nodige aandacht aan het congres besteed worden. Zondagmorgen 1 Augustus zal er door I. K. O. R. van 11 tot 12 uur een Esperanto-kerk- dienst vanuit de Grote Kerk te Haarlem uitgezonden worden, waarin ds. F. A. Hof man uit Arnhem zal voorgaan. In het weke lijks filmjournaal zal Polygoon enkele flit sen van het congres opnemen. Debat-wedstrijd. Telkenjare wordt er gedurende de Uni versele Esperanto Congressen een wedstrijd in welsprekendheid gehouden. Dit jaar zal deze wedstrijd de vorm van een debat krij- gep. Jongeren tot 28 jaar zullen tijdens dit debat, waarbij per beurt ongeveer 10 min. spreektijd wordt gegeven, van gedachten wisselen over het onderwerp „De rol van de Internationale Taal (Esperanto) voor de geestelijke eenheid van de mensheid". Kunst-wedstrijd. Sinds enkele jaren wordt ter gelegenheid van elk Universeel Esperanto Congres een wedstrijd uitgeschreven, om het maken van goede werken op litterair, grafisch en plas tisch gebied te stimuleren. In de letterkun dige afdeling werden prijzen uitgeloofd voor de beste inzendingen van poëzie, proza en drama, terwijl in de grafische de beste ont werpen van affiches, illustraties van boe ken en bandtekeningen bekroond zullen worden. Tijdens het congres zal de uitslag van deze wedstrijd bekend gemaakt worden, en het bekroonde toneelstuk, dat maximaal een speelduur van 25 minuten mag hebben worden opgevoerd. Rijdend postkantoor. Ten gerieve van de congressisten zal het rijdend postkantoor op het parkeerterrein aan het Klokhuisplein worden opgesteld. De daar ter post bezorgde stukken zullen van een speciaal stempel worden voorzien. De Franse premier Pierre Mendès-France heejt zijn doel bereikt. Te Genève is de wapenstilstand ondertekend. Foto links: Generaal Delteil ondertekent het verdrag voor Frankrijk. Foto rechts: De vice-minister van Defensie van de Vietminh, Ta Quang Buu, ondertekent het verdrag voor de Vietminh. (Telefoto's ANP) (Van onze correspondent in Brussel) Jongelieden in Brussel hebben een „Fédé- ration Stopposte" „verbond van lifters" opgericht. De „erkende" lifters zullen een band om de arm dragen en krijgen strenge consignes. Men wil blijkbaar voorkomen dat nog meer automobilisten slechte ervaringen opdoen met onbetrouwbare lifters. Het reglement van de lifter bevat vijf artikelen: Artikel 1: De lifter is beleefd en rookt slechts wanneer hij daar toestemming voor krijgt. Artikel 2: De lifter gedraagt zich netjes. Hij bewijst zijn automobilist tegen- diensten. Artikel 3: De lifter is bescheiden. Artikel 4: De lifter is dienstvaardig en er kentelijk. Artikel 5: De lifter is loyaal tegen over zijn bond. Hij trekt zich uit de bond terug wanneer hij op eigen benen kan staan. Leden moeten minstens 18 en hoogsten 30 .jaren oud zijn, eventueel een getuigschrift van goed gedrag of een ouderlijke goed keuring hebben en over beperkte financiële middelen beschikken. ADVERTENTIE .-■) i In zes jaar 100 millioen aan deviezen ingebracht De Nederlandse Internationals Wegver voer Organisatie (NIWO) heeft te Utrecht haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer E. van Donkelaar, bracht namens de Raad van beheer verslag uit over de verrichte werkzaamheden en het gevoerde beleid in 1953 Hij besprak herordening van de N.I.W.O., welke hoofd zakelijk neerkomt op een redelijke verte genwoordiging van alle vakorganisaties op het gebied van het goederenvervoer met vrachtauto's. De heer Van Donkelaar gaf een uitvoe rig overzicht van de invloed van de Wet Autovervoer Goederen die op 15 Februari van dit jaar van kracht is geworden, op het toekomstige beleid voor het verlenen van vergunningen aan Nederlandse ver voerders, om internationaal goederenver voer te verrichten. Ten slotte deed de heer Van Donkelaar de mededeling dat de Nederlandse inter nationale wegvervoer dus ongeveer 30 pro cent van de voorlopige kostenbijdrage aan de N.I.W.O. over 1953 terugbetaald krijgen. Vervolgens gaf de directeur, de heer C. K. A. Collette een globaal overzicht over de ontwikkeling van het Nederlandse in ternationale wegvervoer. Hij deelde daarbij mede, dat het Nederlandse wegvervoer sedert 1947 tot op heden ongeveer 100.000.000 gulden aan deviezen heeft in gebracht of Nederland aan deviezen heeft bespaard. Het Nederlandse internationale wegver voer heeft zijn uitnemende reputatie ver worven door de activiteiten en de onder nemingsgeest van de vervoerder en door de grote plichtsbetrachting van zijn chauf feurs. De directeur zeide dat de concur rentie van buitenlandse vervoerders zeer toeneemt en dat er nog vele moeilijkheden met het buitenland bestaan, welke drin gend oplossing behoeven. Bij de gelegenheid tot vragen stellen werd bijzondere aandacht beteed aan de ontwikkeling van het wegvervoer met Duitse vrachtauto's. Voor-historische rotsschildering In een grot in Zuid-West-Afrika is een voor-historische rotsschildering ontdekt door Revil Martin van de universiteit van Witwatersrand. Gezegd wordt, dat de schildering uniek is in de geschiedenis van de voorhistorische kunst. BONN (ANP) Nadat in September van het vorige jaar het aantal afgevaar digden in de West-Duitse Bondsdag van 400 tot 500 verhoogd is, gaan er nu stem men op om honderd bondsdagleden naar huis té sturen. De uitbreiding werd nodig geacht omdat het werk in de nieuwe inter nationale organen een aantal leden van het parlement zodanig belastte, dat de frac ties uitgebreid moesten worden. De Beierse christen-democraten beweren nu dat er in werkelijkheid niets aan de werkverdeling is veranderd. Het eigenlijke werk in de Bondsdag wordt, zo zegt men, toch slechts door een man of vijftig verricht. De Beie ren hebben zich vorig jaar reeds tegen de uitbreiding verzet en wel omdat zij gener lei nuttig effect verwachten van de hogere kosten, die een 500 man sterke Bondsdag met zich zou brengen. Om de nieuwe Bondsdag te kunnen on derbrengen heeft men de parlementen ver groot, hetgeen zes millioen mark heeft ge kost. Reden waarom het onderwerp weer actueel is geworden, is opnieuw een finan cieel twistpunt. De president van de Bonds dag wil weer 4.5 millioen in een uitbrei ding steken, tenzij de Bondsraad zijn bie zen zou pakken, wat deze geweigerd heeft. De zuinige afgevaardigden menen nu een oplossing te kunnen vinden door het parle ment tot zijn vroegere omvang terug te brengen. Oplage Zweedse kranten De oplage der dagbladen in Zweden is in de loop van de laatste tien jaar ge stegen van twee-en-een-half tot drie-en een-half millioen exemplaren. Dat is een half exemplaar per hoofd van de bevol king. Van de 230 kranten, die in Zweden worden uitgegeven, verschijnen er een 25- tal dagelijks en ook op Zondag. De bladen van de drie grootste steden Stockholm, Goeteborg en Malmoe hebben tezamen ongeveer de helft van de totaaloplage. De Zweedse bladen stellen veel ruimte ter beschikking voor artikelen op cultureel en litterair gebied, welke in andere landen veelal in tijdschriften een plaats vinden. In het Zweedse krantenbedrijf zijn een twintigduizendtal personen werkzaam. 10. „Waarom bent u zo plotseling opge stegen?", riep Panda, in de mand klim mend, „ik ben bijna gevallen enne de ballon is zo lek als een zeef enne we worden steeds verder zeewaarts gedreven enne„Och, hou op met dat gezeur, kleine", viel kapitein Paverits hem in de rede, „geniet liever van het vergezicht; ruik de frisse zeewind... hmmm!" Hij snoof luidruchtig de zilte lucht op en be gon uit volle borst zeemansliedjes te zin gen, terwijl hij op de mand de maat sloeg. Panda kon de uitbundige vrolijkheid van zijn zorgeloze metgezel niet delen. Angstig gluurde hij omlaag naar de schuimende golven, die steeds dichterbij kwamen. „Die lekke ballon zakt snel", dacht hij bezorgd, „en we zijn al een heel eind van de kust! Dit wordt gevaarlijk!" Maar het zou nog veel gevaarlijker worden dan Panda al dacht. Op dat ogenblik werd namelijk over de radio omgeroepen: „Waarschuwing voor de scheepvaart. Een zware storm uit Wes telijke richting is in aantocht!" Neef Mario, die dit bericht hoorde, nam spottend zijn hoed af. „Vaarwel, oompje", zei hij met een sinistere glimlach. Zaterdagavond 24 Juli, om 10 uur, zal in het natuurbad „Velserend" door de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, waarvan, zoals men weet. Prins Bernhard erevoorzitter is, een groot vuur werk worden afgestoken. De middelen voor dit vuurwerk werden de bond verstrekt door een aantal grote bedrijven in het land. Het zal ongetwijfeld een groots evenement worden, aangezien dit vuurwerk sprookjesachtiger en uitge breider zal zijn dan ooit in deze omgeving is vertoond. Eén van de grote attracties zal zijn de vertoning van de „drijvende vuur-eenden". Deze eenden van vuurwerk zullen op het water van het natuurbad mi nutenlang ronddrijven en het is één van de zeer zelden in Nederland vertoonde stuk ken. De directie van „Velserend" heeft haar terrein en voltallig personeel gratis ter be schikking gesteld voor dit gebeuren. De baten komen geheel ten goede aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers, die, zoals bekend, ijvert voor het financiële en morele welzijn van slachtoffers van de strijd ter verdediging van ons vaderland. De B.N.M.O. hoopt, mede door de op brengst van die avond, te komen tot de bouw van een revahdatie-centruim voor de ernstig-getroffen oorlogsinvaliden. LONDEN (Reuter) Generaal-majoor Mehmet Sjehoe is thans premier van Al banië. Tevoren was hij de eerste vice- premier en minister van Binnenlandse Zaken. Zijn voorganger, Enver Hodja, is van zijn functie ontheven teneinde hem in staat te stellen zich te wijden aan zijn taak van eerste secretaris van de Albanese ar beiderspartij (communisten). Hiermede volgt Albanië, deze kleine bui tenpost van de Cominform aan de Adriati- sehe Zee, het voorbeeld van de Sovjet- Unie en alle andere landen van het Oost- Europese Sovjet-blok, waar de partijlei ders na Stalin's dood het premierschap neergelegd hebben. Sjehoe kreeg 29 Juli van de Nationale Vergadering opdracht om de regering te hervormen. Voorzitterschap Algemene Vergadering NEW YORK (AFP) Tegenover de candidatuur van mr. E. N. van Kleffens, de Nederlandse gezant in Portugal, voor het voorzitterschap van de volgende ge wone zitting van de Algemene Vergadering van de UNO, schijnt die van prins Wan, de permanente afgevaardigde van Thailand bij de UNO te staan. Enige tijd geleden had Nederland mr. Van Kleffens candidaat gesteld en daarbij aangevoerd, dat er sinds het voorzitter schap van Spaak in 1946 geen Europeaan meer het voorzitterschap heeft bekleed. AFP verneemt, dat prins Wan zijn candi datuur had gesteld, daarbij te kennen ge vend, dat hij zeker was van de steun der Verenigde Staten. De landen van West- Europa hebben toegezegd hun stem te zul len uitbrengen op de Nederlandse candi daat. Onlusten. Woensdag zijn ongeveer 3.000 betogers dioor de Indiase stad Indore naar het gebouw van het Hooggerechts hof gemarcheerd, waardoor het verkeer op de hoofdweg werd verlamd. De po litie vuurde op betogers, die stenen naar de politie wierpen, het gebouw binnendrongen en 't meubilair in brand staken. Een politiebeambte, die de brandstichting trachtte te verhinderen werd door de woedende menigte ernstig afgeranseld. Volgens de laatste berich ten zijn acht personen gedood en 30 ge wond door schoten van de politie. Dins dag werden 75 personen, onder wie stu denten en leden van de politie en de brandweer, gewond bij betogingen te gen het ontslag van het hoofd der uni versiteit. Zaken-instinct. De telefoonjuffrouwen van het Palais des Nations te Genève ver tellen dat een van degenen die Dins dagavond en -nacht het hardnekkigst hebben opgebeld, een kaartenfabrikant uit Zürich is geweest, die steeds maar interlocaal Genève aanvroeg omdat hij een precieze beschrijving wilde hebben van de wapenstilstandslinie, zodat ik Woensdagochtend kan beginnen mijn nieuwe kaarten te verkopen. Protestmars. Vier Vietnamese studenten, die in de Verenigde Staten studeren, hebben voor het Witte Huis te Washing ton gedemonstreerd met borden waarop geprotesteerd werd tegen de verdeling van hun land. Zij zeiden te hopen dat twintig Vietnamezen die in het Oosten studeren zich bij hen zullen voegen, voor een ordelijke protestmars voor het Wit te Huis. Einde. Vo Sing Thiet, een Vietnamese journalist, die vastte voor vrede, is door de gemeentepolitie naar het zieken huis overgebracht in zeer zwakke toe stand. Vo, die bijna stierf na een vasten periode aan het begin van de conferen tie van Genève, herstelde na een eerste verblijf in het ziekenhuis. Enige tijd ge leden begon hij wederom te vasten na te hebben verklaard dat hij zijn einde voelde naderen, omdat een verdeling van Vietnam het einde van zijn land zou betekenen. Verworpen. Caryl Chessman, de Ameri kaan, die wegens een aantal moorden ter dood veroordeeld is en in zijn cel beroemd is geworden door het boek „Cell 2455, Death Row", heeft zijn laat ste beroep door het Californische opper- gerecht zien verwerpen. Zijn terecht stelling is op dertig Juli gezet. Zijn boek zal na zijn dood verfilmd worden. Koloniaal. Sir Ralph Stevenson, de Britse ambassadeur in Egypte, heeft een pro test ingediend bij de Egyptische rege ring tegen anti-Britse radio-uitzendin gen waarin de vijandschap van de Afri kanen tegen het Britse koloniale be wind werd aangewakkerd. De ambassa deur overhandigde voorts het Britse antwoord op Egyptische voorstellen in de onderhandelingen voor een regeling van de Suez-kanaalkwestie. Tele-fotografie. Het Amerikaanse leger heeft een fotografische inrichting ge bouwd, die over een afstand van 50 kilometer een bepaald beeld kan vastleg gen. De werking berust op gebruikma king van infra-rode stralen. Zuidpool. Admiraal Byrd, de derde man, die de Zuidpool heeft bereikt, is van plan opnieuw een expeditie daarheen te leiden. Zusterpartij. De Eritse Labourleider, Cle ment Attlee, is in Berlijn aangekomen om het jaarlijkse congres van de Duitse socialistische partij als afgevaardigde van de zusterpartij bij te wonen. Erewoord. Zestien Japanse oorlogsmisda digers, die door Amerikaanse militaire rechtbanken gevonnist waren, zijn op erewoord vrijgelaten. Zij hadden een derde van hun straftijd uitgezeten. Vier van de vrijgelatenen waren aanvanke lijk tot levenslang veroordeeld, maar hadden later strafvermindering gekre gen. Smaldeel. Het Zweedse smaldeel dat een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht, heeft de haven van Leningrad verlaten op weg naar een Zweedse haven. Een Russisch smaldeel brengt een bezoek aan Stockholm. Medewerking. De Engelse minister van De fensie, Earl Alexander, verblijft in de Verenigde Staten, waar hij in het bij zonder een studie maakt van de geleide projectielen. Het Amerikaanse depar tement van Defensie verleent hem de grootst mogelijke medewerking. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. geneesmiddel tegen huidaandoeningen VLOEISTOF BALSEM ZEEP HET DENKBEELD om bloed van het ene lichaam in het andere over te brengen is al enige duizenden jaren oud, want het werd reeds in de oudheid door Egyptena- ren, Grieken en Romeinen naar voren ge bracht. Zo opperde de Romeinse dichter Ovidius het idee, het bloed van een jonge ling te laten stromen door de aderen van een grijsaard, bij wijze van verjongings kuur dus. Van een practische toepassing van deze denkbeelden is het, voor zover bekend, destijds nooit gekomen, hetgeen zowel de grijsaard als de jongeling te meer hebben moeten prij zen, aangezien in die tijd de gesloten bloedsomloop nog niet was ontdekt. Men meende n.l. dat het bloed door het hart in de bloedvaten werd gestoten, waarna het door het lichaam werd geabsorbeerd. Het is dus maar goed dat het in die dagen bij een theoretische bloedtransfusie is geble ven. Nadat de Engelse geneesheer William Harvey in 1628 zijn ontdekkingen aan gaande de bloedsomloop had gepubliceerd (voor welke theorie het sluitstuk werd ge leverd door onze landgenoot Anthony van Leeuwenhoek, die in de staart van een kikkervisje de overgang waarnam van het slagaderlijke bloed door de haarvaten naar het aderlijke deel van het vaatstelsel) kon den de oude denkbeelden aangaande de bloedtransfusie in practijk worden ge bracht. Degeen die als wetenschappelijke proefneming de eerste transfusie verricht te, was Richard Lower, die in 1666 bloed van een hond in dat van een andere hond bracht. Het experiment slaagde schitte- rend, want de patiënt bleef leven. De donor kwam er echter minder goed af, want hij overleefde de proef niet omdat het klaar blijkelijk een te grote hoeveelheid was afgetapt. Hierna werd ook getracht dierlijk bloed bij de mens in te brengen, en Jean Denys koos hiervoor het bloed van een lam. Maar de noodlottige gevolgen die dergelijke ex perimenten met zich sleepten noodzaakte de Franse overheid tot krach tig ingrijpen. Zij verbood iede re bloedtransfusie die zonder toestemming van de medische faculteit van Parijs werd ver richt en dreigde met kerker straffen voor een ieder die dit verbod overtrad. Daardoor verdween deze methode. Maar de Engelse arts Blundell, die onder de indruk kwam van de ernstige verbloe dingen die in het kraambed kunnen voor komen, wekte de transfusie weer tot leven. Sedert 1818 paste hij de bloedtransfusie van mens tot mens toe en wel met wisse lend succes. De ingreep bleef buitengewoon gevaarlijk en vele dodelijke gevallen kwa men in die dagen voor. Pas na de ontdek king van de verschillende bloedgroepen door Karl Landsteiner werd het gevaar van de bloedtransfusie overwonnen en kon deze ingreep de grote betekenis gaan krij gen die zij thans heeft. O ja, naar aanleiding van ons gekeuvel over slangen, wil een lezer graag weten of een slang wel eens zijn staart in de bek neemt en zich als een hoepel voortrolt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2