Zwitserse ploeg verliest 3 renners op rustige dag r Een verraderlijk complot .Clowntje Rick De Kaagweek Fa. B. ENGELENBERG Geen verschuivingen aan de top van het klassement Klassem en ten Uitgeputte Koblet staakte de strijd DONDERDAG 22 JULI 1954 De Bruyne zorgt voor derde Belgische zege De Bruyne heeft de dertiende étappe van Luchon naar Toulouse gewonnen. Zijn tweede succes in deze tour, want hij had ook de achtste étappe van Vannes naar Angers op zijn naam geschreven. Met de zege van Ockers in de elfde étappe Bayonne-Pau kunnen de Belgen zich dus beroemen op drie overwinningen. De dertiende étappe vormde een lange afdaling, onderbroken door enkele vrij steile heuvels, van de Pyreneeën door Gascogne naar Toulouse. Op een spannend ver loop behoefde niet gerekend te worden, want de renners waren nog lang niet be komen van de vermoeienissen van de beide voorafgaande dagen. Men mocht verwachten dat de groten het elkaar niet lastig zouden maken, maar dat zij elkaar wel voortdurend in de gaten zouden houden en dat tenslotte de stoutmoedigsten en laaggeplaatste renners, met vergunning van de „groten" een gooi naar de zege zouden mogen doen. En dit is dan ook precies zo uitgekomen. Voetbal Vonhoff en Meyer naar „Amsterdam" Nieuwe aanwinsten voor B V G „Venlo" Motor- en autoraces in Zandvoort Sport in 't kort Gor Bijster reed in Utrecht Grote nederlaag van Haarlem tegen HZPG Massaal schaaktournooi in Amsterdam Voor de kinderen En met hem zijn ploeg genoten Huber en Metzger OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FEUILLETON door Richard Keverne Van Luchon ging het snel omlaag door de uitlopers van de Pyreneeën. De renners bleven braaf bij elkaar en de ploegleiders hadden alle gelegenheid om te peinzen over de véle problemen, die hun aandacht vragen. Bidot van de Franse nationalen piekert er nog altijd over hoe hij een goede samen werking zou kunnen bewerken tussen Louison Bobet, die meent dat de hele ploeg voor hem moet werken en Laurédi, die elke dag heeft verklaard dat hij niet aan de tour deelneemt om knechtje voor Bobet te spelen. Voor het ogenblik is de vrede tussen de twee hersteld, maar Bidot ducht nieuwe wrijvingen. Schaer of Kübler? En de Zwitserse ploegleider Burtin zat voor de vraag, wie hij nu eigenlijk als kop man moest aanwijzen als opvolger van Koblet. Burtin stond voor het probleem of Shaer dan wel Kübler kopman moest worden. Ze stonden drie en vier in het algemeen klassement. Kübler was vierde, maar hoewel hij wel uitdrukkelijk ver klaard had dat hij Koblet zou steunen heeft hij dat nooit gezegd voor Schaer. En Schaer, de individualist, heeft van het be gin af aan alleen voor zichzelf gereden. En Burtins taak is er in deze étappe niet lichter op geworden, want behalve Koblet hebben ook Huber en Metzger er het bijl tje bij neergegooid. Zo is Burtin op één dag drie renners kwijt geraak van zijn ploeg, die op papier onoverwinnelijk was. Er zijn, al in het begin van de étappe, enkele schermutselingen gevoerd, waaraan uitsluitend de middenmoot deelnam. Croci-Torti trad weer op als schildwacht toen Dussault, Cieleska en Privat ondeu gend werden, maar hij was niet van de partij toen 20 km verder Dussault nog maals aan de haal ging en zelfs andere renners hun jacht begonnen. Dat zag er even uit als poging om Zwitserlands po sitie in het algemeen landenklassement aan te tasten, want er waren drie Frans natio nalen, drie Belgen, twee man van de NOC- ploeg en twee van de Zuid West-ploeg bij betrokken. Ook Van Breenen ging voor de aardigheid mee. Nu werd er wel gejaagd door het peloton, met de gele trui-drager Bauvin aan het hoofd. Deze Bauvin, een 27-jarige Lotharinger, is een zeer goed klimmer en afdaler, maar een middelmatig sprinter. Hij is echter vinnig en hard nekkig en hij toonde in de rit naar Tou louse duidelijk, dat hij tot het uiterste voor zijn plaats vecht. Bijna voortdurend zat hij in de kop van het peloton. Met goedvinden In de buurt van Masseuble stapte Koblet voor goed van zijn fiets in deze tour. In tussen hadden Gilles, Meunier en Privat zich los gereden. De beide eerstgenoem- den vielen spoedig terug, maar Privat kreeg gezelschap van De Bruyne en Sta- blinsky toen men ongeveer 90 km van Luchon verwijderd was. De best geplaatste van deze drie, De Bruyne, had ongeveer 39 min. achterstand op Bauvin en hieruit valt het te verklaren, dat deze drie ren ners, na een rit van ongeveer 110 km door Gascogne nog bij elkaar waren bij de aan komst op de uitverkochte wielerbaan van Toulouse, waar De Bruyne zijn tweede zege behaalde. Een minuut later arriveerde een groepje van vijf man: Dacquay, Bergaud, Miran- do, Dotto en Alomar, die zich eveneens met goedvinden van Bauvin, Bobet en de andere kanshebbers de benen hadden mo gen nemen. En vijf minuten na de win naar kwam het grote peloton binnen en kon Darrigade andermaal Kübler in de sprint zijn achterwiel laten zien. Ockers ging na Kübler over de streep en Faanhof, die bij het opkomen van de baan in twee de positie lag, maar zich daar niet kon handhaven, volgde op Ockers als twaalfde in deze étappe. Alle andere Nederlanders behoorden tot deze groep. Zij hadden onderweg niets laten zien en kregen daarvoor trouwens ook geen kans. Van Est had enkele malen geprobeerd weg te komen, doch kreeg dan telkens Schaer aan zijn wiel. Wagt- mans, uitstekend gehumeurd, zeide, dat hij buitengewoon „lekker" had gereden en van zijn arm geen last had gehad. Nolten prees zich gelukkig, dat hij in deze étappe niet had behoeven te vechten, zijn maag was namelijk niet in orde. Zo is de rit van Luchon naar Toulouse er één geweest zonder veel noemenswaar dige gebeurtenissen, afgezien dan natuur lijk het uitvallen van Koblet, het grote feit van de dag. De uitslag van de dertiende étappe, van Luchon naar Toulouse over een afstand van 203 km., luidde: 1. De Bruyne (België) 5 uur 19 min. en 13 sec.; 2. Privat (Frankrijk Zuid West) z. t.; 3. Stablinski (Frankrijk N. O. C.) z. t.; 4. Dacquay (Frankrijk N. O. C.) 5.20.17' 5. Bergaud (Frankrijk Zuid West) z. t.; 6. Mirando (Frankrijk Zuid Oost); 7. Dotto (Frankrijk Zuid Oost); 8. Alomar (Spanje) allen dezelfde tijd als Dacquay; 9. Darrigade (Fr.) 5.24.15; 10. Kübler (Zwits.) z. t.; 11 Ockers (België) z. t.; 12. Faanhof z. t.; 13 Forlini (lie de France) z. t.; 14. Gilles (Frankrijk West) z. t.; 15. Derijcke (België) z. t.; 16. Van Est z. t.; 17. Kain (Lux./Oost.) z. t.; 18. ex aequo een groot peloton met on der anderen: Bobet (Fr.), Deledda (Fr.), Nolten, Suykerbuyk, Van Breenen, Voor- ting, Wagtmans en Van Genechten (België) allen dezelfde tijd als Darrigade (5.24.15). Ook de Zwitser Schaer en Bauvin (Frank rijk N. O. C.) kwamen in dezelfde tijd als Van Genechten binnen. Het algemeen klassement na de dertiende étappe luidt: 1. Bauvin (Frankrijk N. O. C.) Aan de training van de beroepsvoetbal club „Amsterdam" hebben drie nieuwe spelers, wier namen tevoren niet waren be kend gemaakt, deelgenomen. Het zijn Meijer (DWS), Vonhoff (DWS) en Kick (Vole- wijckers), die inmiddels, zo deelde de direc teur van de club, de heer G. Kiersch mede, een contract met „Amsterdam" hebben getekend. Thans hebben ook de eerste elftalspelers Schattorjé, Van Rhee en Driessen, laatst genoemde was van Sportclub Irene naar VW overgegaan, hun lidmaatschap van VW opgezegd, nadat zij hebben deelgenomen aan een besloten training van. de profvoetbal club „Venlo 1954", die is aangesloten bij de Nederlandse Beroeps Voetbalbond. Aan deze training, die onder leiding stond van de Duitser Ferdi Silz, werd verder deel genomen door Sybers, Teeuwen, Gubbels en Scheurs, allen ex-VW'ers, Snoek (Eind hoven), Swinkels en Hovens van de tweede klasser Sportclub Irene en Van den Heuvel van de tweedeklasser Blerick, alsmede de ex-VW-speler Carlier, die achtereenvolgens voor FC Köln en FC Pirmasens heeft ge speeld en die thans een contract heeft ge tekend met Straatburg, Silz, die het vorig seizoen trainer was van FC Kaiserslautem en die in Krefeld woont, is door „Venlo 1954" voor een jaar als trainer gecon tracteerd. Zondag worden op het circuit van Zand voort gecombineerde motor- en autoraces gehouden onder auspiciën van de KNMV en de KNAC. Voor de sportwagenraces in 7 klassen zijn ongeveer 50 inschrijvingen binnengekomen van de beste Nederlandse coureurs als Van der Lof, Heezemans, Gast, Reys, Langestraat, Arndt, Bos, Eyssen, Maasland, Roosdorp, Den Ouden, Van Dieten, Davids, Van Hou ten en Tielens. In deze wedstrijden zullen, evenals bij de wedstrijden van de NAV, enkele maanden geleden, diverse „specials" uitkomen. Wa gens, waarmee door de eigenaren geëxperi menteerd is wat betreft de motoren en de carrosserie teneinde de snelheid zo hoog mogelijk op te voeren. De motorraces zijn ditmaal voor junioren in vier klassen: 125 cc. met 31 deelnemers, 250 cc. met 12 renners, 350 cc. met 16 rijders en de 500 cc. met 14 deelnemers. ADVERTENTIE «•OfOtt I All 01 ICMTt Ni Ut VAN VtOIOIIIAll 01 tCMt I NAV».CWt VAN VI0I6M All 01 f C Nil NAV» CUt VAN AU 01 I «OIOItI CU» VAN V» 76.19.29; 2. Bobet (Frankrijk) 76.23.21 op 3 min. 52 sec.; 3. Schaer (Zwits.) 76.33.09 op 13.40; 4. Kübler (Zwits.) 76.34.21 op 14.52; 5. Wagtmans 76.38.49 op 19.20; 6. Malléjac (Frankrijk) 76.39.45 op 20.16; 7. Nolten 76.41.48 op 22.19; 8. Ockers (België) 76.44.16 op 25.47; 9. Dotto (Frankrijk Zuid Oost) 76.48.03 op 28.34; 10. Mahé (Frankrijk West) 76.48.44 op 29.15; 11. Bergaud (Frankrijk Zuid West) 76.49.22; 12. Vitetta (Frankrijk Zuid Oost) 76.49.36; 13. Géminiani (Fr.) 76.50.01; 14. Van Genechten (België) 76.50.15; 15. Laurédi (Fr.) 76.51.06; 16. Deledda (Fr.) 76.51.38; 17. Ruiz (Spanje) 76.52.07; 18, Bran- kart (België) 76.52.48; 19. De Bruyne (België) 76.53.07; 21. Wim van Est 76.56.20; 24. Voor- ting 76.58.36; 29. Van Breenen 77.06.16; 52. Faanhof 77.38.59; 75. Suykerbuyk 78.24.27. Het ploegenklassement van de dertiende étappe is: 1. Frankrijk Zuid West (Privat, Bergaud, Dussault) 16.03.05; 2. Frankrijk N. O. C. (Stablinski, Dacquay, Bauvin) 16.03.35; 3. Frankrijk Zuid Oost (Mirando, Dotte, Apo Lazarides) 16.04.29; 4. België (De Bruyne, Ockers, Derijcke) 16.06.43; 5. Span je (Alomar, Bahamontes, Botella) 16.08.37; 6. ex aequo: Frankrijk (Darrigade, Bobet, Deledda) 16.12.45; Zwitserland (Kübler, Clerici, corci Torti) z. t.; Nederland (Faan hof, Van Est, Nolten) z. t.; lie de France (Forlini. Bober, Carlecarle) z. t.; Frankrijk West (Gilles, Bouvet, Guérinel) z. t.; Luxem burg/Oostenrijk (Kain, Dierkens, Guilhau- sen) z. t. Het algemeen ploegenklassement na de dertiende étappe: 1. Zwitserland 229.09.02; 2. Nederland 229.21.17; 3. België 229.26.15; 4. Frankrijk 229.27.55; 5. Frankrijk N. D. C. 229.30.20; 6. Frankrijk West 229.45.30; 7. Frankrijk Zuid Oost 230.11.24; 8. Frankrijk Zuid West 230.17.18; 9. Spanje 230.20.59; 10. IIe de France 230.21.07; 11. Luxemburg/ Oostenrijk 231.41.11. De premie voor de meest strijdlustige renner in de dertiende étappe is met alge mene stemmen toegekend aan Privat van de Frans Zuid West-ploeg. Het puntenklassement na de dertiende étappe luidt: 1. Kübler (Zwitserland) 116 punten; 2. Schaer (Zwitserland) 157 pnt.; 3. Ockers (België) 177 pnt.; 4. Forlini (lie de France) 250 pnt.; 5. Van Est 302'/3 pnt.; 6. Bauvin (Frankrijk N. O. C.) 31714 pnt.; 7. Wagtmans 319 pnt.; 8. Bobet (Frankrijk) 351'A pnt.; 9. De Bruyne (België) 36314 pnt.; 10. Darrigade (Frankrijk) 392 pnt. HUTTON AANVOERDER VAN ENGE LAND. Len Hutton is aangewezen om het Engels testteam aan te voeren in de serie testmatches tegen en in Australië. Daarmede komt een einde aan de strijd om het aan voerderschap tussen Hutton en Sheppard. Woensdagavond zijn in het Utrechts sta dion „Galgenwaard" wielerwedstrijden ge houden. De voornaamste uitslagen luiden: Sprint (2 baanronden, vier manches): le manche: 1. A. van Vliet (Woerden) tijd laatste 200 meter: 13.4 sec.; 2. C. Bijster (Haarlem). 2e manche: 1. J. Derksen (Alkmaar) tijd laatste 200 meter: 12.4 sec.; 2. N. Koch (Utrecht). 3e manche: 1. A. van Vliet, tijd laatste 200 meter; 13 sec.; 2. N. Koch. 4e manche: 1. J. Derksen, tijd laatste 200 meter: 14.2 sec. Totaaluitslag: 1. A. van Vliet, tijd laatste 200 meter: 12.2 sec.; 2. J. Derksen; 3. N. Koch; 4. C. Bijster. Een afdaling in de Pyreneeën. Over een prachtige weg suizen de renners in de Tour de France, geleid door de Zwitser Koblet, naar beneden. Sommigen voelen zich zo zeker, dat zij zich even rust gunnen door hun handen van het stuur af te nemen tijdens de afdaling. De waterpolocompetitie Haarlem heeft Dinsdagavond met zesnul verloren in de hoofdklasse-ontmoeting voor de waterpolocompetitie tegen HZPC. Haar lem zonder Bijlsma vond een goed samenspelende ploeg tegenover zich, die het gehele veld beheerste en dus geen kans gaf een goede aanval op te zetten. In de Haar lem-verdediging zat te weinig verband om de Haagse aanvallen onschadelijk te maken. Voor de rust kwam HZPC door drie doel punten van Korevaar met drie—nul voor. Na de hervatting trof wederom een schot van Korevaar doel. Uit. een voorzet van Ko revaar maakte Waalewijn er vijfnul van en Korevaar scoorde uit een voorzet van Weyhencke tenslotte het zesde HZPC-doel- punt. Haarlem stelde hiertegenover geen enkel doelpunt. Waterpolouitslagen: reserve tweede klasse dames: Nereus 2DWT 3 23. Heren reserve derde klasse VZV 2Bruinvissen 2 80; Haarlem 4HVGB 4 2—4. Kringcompetitie: dames eerste klasse: HZV 1—DWT 4 1—3. De zogenaamde „schaakolympiade" 1954 zal van 4 tot 28 September in Amsterdam worden gehouden. 150 van de beste schakers ter wereld zullen hieraan deelnemen. Naar bekend was Argentinië door de wereld- schaakfederatie (F.I.D.E.) voor de organi satie van deze „schaakolympiade" aange wezen, doch de Argentijnse bond heeft en kele dagen geleden laten weten, dat zij de aangegane verplichtingen hieromtrent niet kon nakomen. Van het Nederlandse conculaat in Buenos Aires verneemt het A.N.P. dat de Argentijn se Schaakbond het toumooi „wegens gebrek aan geldmiddelen eventueel tot Maart" had willen uitstellen. Hiermee heeft de heer Rogard geen genoegen willen nemen. Nog altijd zweefde Bunkie met zijn parachute boven de wolken, en al hoorde hij onder zich de golven bruisen, hij zag er niets van. En hoe lang had het nu al niet geduurd, dat hij daar zo hoog in de lucht vloog! „Ik wou, dat ik maar ergens terecht kwam", zuchte Bunkie. „Ik word zo moe van het hangen in die touwen!" Nou, hij kwam ook ergens terechtmaar heel anders, dan hij dacht. Toen hij eindelijk voelde, dat de parachute ging dalen, doordat de wind wat minder hard blies, kwam hij onder de wolken; en toen kon hij zijn ogen niet geloven! Want wat zag hij daar beneden?Een grote ijsberg, die in de zee dreef; en daar ging hij recht op aan. „Lieve grutjes!", mompelde Bunkie. „Wat zullen we nou hebben? Ben ik dan zó ver naar het Noorden gedreven?" Lager en lager kwam de parachute, en toen daalde Bunkie op de harde, koude bovenkant van de grote ijsberg Hugo Koblet De karavaan hield plotseling stil. Een opstopping van volgwagens en motoren. Jacquet Goddet, de tropenhelm op als be scherming tegen de zon, sprong uit zijn wagen. Geen valpartij, geen renners met lekke banden aan de kant van de weg Twee figuren in rode truien vormden het middelpunt. Koblet en Huber leunden te gen de witte wagen van ploegleider Burtin. Koblet was een flauwte nabij, hij kon niet meer. Een bidon met koud water werd over zijn hoofd gegooid. Hij keek rond en trok zijn handschoenen uit. Een veelzeggend gebaar: Koblet staakte de strijd. Met zijn armen om zijn ploegleider heen liet hij zich snikkend naar de ambulancewagen brengen, de ronde van Frankrijk was voor hem voor goed afgelopen. Burtin gaf Huber een knikje. Afwezig greep deze jeugdige leerling van Koblet naar zijn fiets, lusteloos stapte hij op, zon der tempo zette hij aan. Enkele kilometers verder gaf ook hij de strijd op, volkomen gedemoraliseerd. Huber was lichamelijk volkomen fit. Bij geen enkele valpartij was hij betrokken geweest, hij beschikte nog over voldoende energie en kracht om ver der te gaan. Met Koblet en Huber verdween ook Metzger uit de Tour. Metzger die wél aan het einde van zijn krachten was en deze gelegenheid aangreep om de strijd te sta ken. De Zwitserse ploeg, sterk favoriet in de Ronde, was tot zes man verkleind, want Hollenstein had reeds in een der eerste dagen de trein naar huis genomen. Ploeg leider Burtin, die voor het vertrek in Luchon had verklaard, dat Kdblet eigen lijk niet had mogen vertrekken, stapte weer in zijn witte volgauto en verdween pijlsnel in de richting van Auch, waar hem Op de vijfde en laatste dag van de Kaag- week hebben de Friezen in de regenboog- klasse hun voorsprong vergroot en daarmede in deze klasse de teamwedstrijd gewonnen. In de valkenklasse en de 12 voetsjollenklasse behaalden de Kaagzeilers een overwinning respectievelijk op Tandjong Priok en de Belgische R.Y.C.B. De uitslagen waren: Tandj,ong PriokDe Kaag. (Valkenklasse): 1. „Tarentelle", Hoppe, De Kaag; 2. „Ernes tine", mej. v. d. Mandele, De Kaag; 3. „Pip- Pip", Bakker, De Kaag; 4. „Bounty 2", Rolf v. d. Baumen, De Kaag; 5. „Goesting", Brou wer, Tandjong Priok. Tandjong PriokDe Kaag (Valkenklasse) 1. „Tarentelle", Hoppe, De Kaag; 2. Ernes tine", mej. v. d. Mandele, De Kaag; 3. „Goes ting", Brouwer, Tandjong Priok; 4. „Bounty 2", Rolf v. d. Baumen, De Kaag; 5. „Boroer", De Graaf, Tandjong Priok. De Kaag 85,3 p.; Tandjong Priok 55.1 p. HollandFriesland. Regenboogwedstrijd: 1. „Blikstiender", Priester, Sneek; 2. „Tjerk", De Jong Jr., Sneek; 3. „Duke", v. d. Velde, De Kaag. Einduitslag: Friesland 58.1 p., De Kaag 47,2 p. Vliegende Hollenderklasse: einduitslag: 1. „Komtiolim", De Vries. Den Haag 36 p. 12 m.2 klasse A: 1. „Mustang", Jac. Kraan, Oude Wetering; 2. „Rakker", Van Wijk, Woubrugge. Hoofdprijs gewonnen door „Mustang", Jac. Kraan 87 p. 12 m.2 klasse B: 1. „Gems", Bicker Caar- ten, Amsterdam. Olympiajollenklasse A: 1. „Zomerweelde", De Jong, Rotterdam; 2. „Pinquin 3", Markus, Aalsmeer. Hoofdprijs gewonnen door „Zomerweelde' De Jong 102 p. Olympiajollenklasse B: 1. „Glipper", Haaksma, Oegstgeest. Vrijheidsklasse A: 1. „Klein Duimpje Stenhuis, Aalsmeer; 2. „Schoffie", Blok, Den jg Hoofdprijs gewonnen door: „Duveltje", Trech, 50 p. Vrijheidsklasse B: 1. „Nocolette", v. Brakel, Groningen. 16 m.2 streepklasse A: 1. „Ah", Jansma, Grouw; 2. „Taas 2", Taselaar, IJsselmonde. Hoofdprijs gewonnen door: „Ali", Jans ma. 96 p. 16 m.2 streepklasse B: 1. „West-Aleta Siebrands, Kampen; 2. „Excelsior 2", Bar- zilay, Rotterdam. Curasao—De Kaag. rampusklasse: 1. „PoelePoele", mej. De Waard, De Kaag; 2. „Wervelwind", Biesot, De Kaag; 3. „Wa tervogel", Mulder, Curasao. Einduitslag: Curasao 32,2 p.; De Kaag R. Y. C. B.—De Kaag. 12 voetsjollenklasse: 1. „Karekiet", Nielsen, R.Y.C.B.; 2. „Wer velwind", Nederburgh, De Kaag; 3. „Van Kinsbergen", Herfst, De Kaag. Einduitslag: De Kaag 55.1 p.; R.Y.C.B. Valkenklasse A 1: 1. „Marjoli.in", Tien hoven. Reeuwijk; 2. „Watergeus", Goudnaan, Voorschoten. Hoofdprijs gewonnen door: „Marjolijn Tienhoven, 77 p. Valkenklasse A 2: 1. ,,'t Spul Kirkemer, Alkmaar; 2. „Tarentelle", Hoppe, Leiden. Hoofdprijs gewonnen door: t Spul Kirkenier, 90 p. Valkenklasse B 1; 1. „Orkaan Engelhard, Den Haag: 2. „All Water", Kruyer. Haarlem. Valkenklasse B 2: 1„ „Pierewiet", Brinks, Leiden; 2. ,,'t Seepaard", Toetenel, Den Haag. 16 m.2 puntklasse A: 1. „Symon den Dan ser", v. Dijk, Leiden; 2. „Tigger", v. d. Honert, Leiden. Hoofdprijs gewonnen door: „Symon den Danser", v. Dijk, 60 p. 16 m.2 punthklasse B: 1. „Emanou War- naar, Den Haag; 2. „Cheerio", Englebert v. Bevervoorde, Den Haag. Drakenklasse A: 1. „.Toy Maas, Hilver sum; 2. „Windekind", Bakker, Amsterdam. Hoofdprijs gewonnen door: „Shimere Duykers, 50 p. Drakenklasse B: 1. „I.V.O. Engelbert, Wassenaar; 2. „Flying Cloud", Buys, Amstel- veen. Regenbooerklasse A: 1. „Tjerk", De Jong, tering; 3. „Pipa", v. d. Bas, Den Haag. Joure; 2. „Hollandia", v. Staveren, Oude We- Hoofdprijs gewonnen door: „Tjerk De Jong, 94 p. it Regenboogklasse B: 1. „De Kaag v. Dijk, Den Haag; 2. „Letty 2", Sap, Rotterdam. Pampusklasse A: 1. „Delta", Kost, Am sterdam; 2. „Watervogel", v. d. Hoek, Oegst geest. Hoofdprijs gewonnen door: „Delta", Kost, 70 punten. Pampusklasse B: 2. „Gouwzee v. Asten, Helmond; 2. „Hollandia", Hagemans, Den Haag. 12 voetsjollenklasse B: 1. „Pucky mej. Rens, Antwerpen; 2. „Prinses Magnet Steensma, Haarlem. 12 voetsjollenklasse C: 1. „Poetje", mej. v. d. Stadt, Zaandam. ADVERTENTIE DoMstraat .39 - Haarlem - TM. I3KÖ SCHOOLBORDENVERF BANKENLAK de ravitaillering voor zijn eens zo geduchte maar nu sterk gedunde ploeg wachtte. En door de karavaan, die reeds tiental len kilometers verder was getrokken, ging het bericht van renner tot renner: Koblet heeft de strijd gestaakt. Vele renners, die in de zeer zware Tour de France in de af gelopen dagen blessures hadden opgelopen of aan het einde van hun krachten in het peloton meefietsten, zullen niet gedacht hebben; wanneer zal het mijn beurt zijn, nu één van de beste renners er mee opge houden is? 45) Door haar kalmte herstelde Woodstone zioh snel van de schok, welke het tafreel in de kajuit hem had bezorgd. Hij streek nog een lucifer af en zocht naar een lamp: „Eén ogenblik", antwoordde hij, „ik zal eerst even licht maken". Hij vond een lamp en nadat hij deze aangestoken had, ver volgde hij: „Ziezo, nu zullen we u eerst even bevrijden, en daarna zal ik graag ho ren, wat u me te vertellen hebt. Begrijpt uniemand heeft me gestuurd! Ik kom hier geheel op eigen houtje, alleen om mijn nieuwsgierigheid te bevredigen. Zo, nu zult u zich beter voelen Hij sneed de laatste touwen door en Mo nica krabbelde van de vloer overeind. Ze wreef langs haar pijnlijke polsen en keek hem vol twijfel aan. Zijn kalme onbewogen manier van doen maakte zichtbaar indruk op haar. „Waarnaar was u eigenlijk nieuwsgierig?" vroeg ze en er was nog steeds een uitdagende klank in haar stem. Jim glimlachte en ging op een kist zitten. „Om u de waarheid te zeggen; ik wilde graag weten, wat er met u gebeurd was", antwoordde hij. Heftig viel ze uit: „O, houdt u als u blieft op met leuk-doen! U wist héél goed, wat er met mij gebeurd was, anders was u niet hier! Wat heeft die schoft van een Cass besloten?" Om zijn verbazing te camoufleren, nam Jim thans een vaderlijke houding aan. „Mijn lieve juffrouw Brent", zei hij. „Ik heb niet 't flauwste idee, waarom u meent dat ik een vriend van de man, die u te recht als een schoft betitelt, zou zijn! Ik ben dat namelijk niet!" Hij aarzelde even, maar tenslotte verdween al zijn gevoel van twijfel. Dit kon geen truc zijn! Hij had het aldoor verkeerd gezien.... Monica stond aan de goede kant! „Ik ben integendeel een goede vriend van Matt Tarrant", vervolgde hij. Monica's ogen werden groot van verba zing. „Van Matt?" riep ze uit. „Wie bent u dian? En wat doet u hier? Hoe komt u hier?" Zéér in 't kort deelde hij haar een en ander mede en tenslotte zei hij: „Hoewel u dus Matt verbood met u mee te gaan, verbood u dat mij niet! Matt weet hier echter niets van". „Dus dat is de reden, waarom u in de trein was en op de boot en in het hötel! U volgde me overal en ik dacht.wel, ik dacht dat u één van hun mensen was. Daarom ging i'k in het restaurant ook vlak bij u zitten en liet dat papiertje noncha lant cp 't tafeltje liggenIk wilde niet dat hij zou denken, dat u me opgevallen was.Maar hij wist, wie u was, meneer Woodstone. Hij noemde me uw naam en zei, dat u een detective was.... Ik dacht echter, dat dit allemaal bij zijn afschuwe lijke opzet hoorde...." Ze hield op en voegde er enkele ogenblikken later zacht aan toe: ,,'t Spijt me heel erg". Jim was thans volkomen ernstig. „Wat was zijn opzet?" vroeg hij. „Ik wil nog steeds graag tussenbeide komen!" „O, 't was vreselijk...." Ze huiverde even. „Ik besefte in 't begin niet goed, hoe erg 't was. Hij was zo beleefd, zo vriende lijk ja bijna verontschuldigend tot dat hij me hier op deze boot had. En zelfs toen gedroeg hij zich aanvankelijk nog be hoorlijk. Hij zette me hun plan uiteen om het geld te krijgen. „Ja, en. ,,'t Is een enorm bedrag, dat ze eisen: vijfhonderdduizend Pond". „En het moet betaald worden in stukken aan toonder en bankbiljetten, per aange tekend schrijven over te maken aan ver schillende postkantoren in Frankrijk. Wan neer het laatste bedrag binnen is, zal Be verley teruggegeven worden. Maar als me neer Randal niet precies doet, wat ze zeg gen, dan wachten ze nog een maand en vragen ze het dubbele!" Het meisje aarzelde even en er kwam een blik van wanhoop in haar ogen, toen ze vervolgde: „Die schurk, zei me bovendien, dat hij er voor zou zorgen, dat wannéér ze moesten wachten, Beverley 't niet al te prettig zou hebben. Dat waren zijn eigen woorden!" Jim zweeg. Geen enkele opmerking zou zijn gevoel van verontwaardiging kunnen weergeven. „Ik zei hem, dat i'k 't begrepen had", ging Monica door „en dat ik terug zou gaan om dit over te brengen. Maar toen begon die schurk te lachen en zei, dat ik niet terug mocht. Ze wilden mij gebruiken om het geld in ontvangst te nemen! Ik moest 't meneer Randal per brief mee delen". „Wilde hij je hier vasthouden?" „Nee, maar vannacht moest ik hier aan boord blijven. O, 't was ontzettend! Hij bedreigde me". Jim zag hoe er opnieuw een blik van angst in haar ogen kwam. Ze scheen de hele scène opnieuw te beleven. „Hij zei me, dat er verderop aan de rivier een klein huisje stond, waar ik goed ver zorgd zou worden. Niemand zou me daar vragen stellen, wat er ook gebeurde. Hij verzekerde me, dat ik goed behandeld zou warden, zo lang ik geen moeilijkheden ver oorzaakte. Maar ik moest niet met gekhe den beginnen, want dat konden ze niet to lereren En daarna legde hij me uit, wat eigenlijk 't allerergste was". Ze hield weer even op en toen ze ver der ging, trilde haar stem. „Meneer Woodstone, weet u, wat hun plan was? Ze wilden 't doen voorkomen, alsof ik voor alles verantwoordelijk was Alsof i'k de ontvoering van Beverley op touw had gezet. Cass zette me dit zonder enige schaamte uiteen. Hij zei me precies, wat ze in een anonieme brief aan meneer Randal zouden schrijven.... dat iik dit allemaal met Scott op touw had gezet. Ze zullen me dwingen een brief te schrij ven, die bij hun voorstelling van zaken past, en als ik niet precies doe, wat ze zeggen, dan zullen ze van deze brief ge bruik maken „En als u dat wél doet?" onderbrak Jim haar. „Dan zal, zodra ik het laatste bedrag voor hen geïncasseerd heb, Beverley aan me overgedragen worden en zullen we vrij zijn te gaan waar we willen. Wat die man zei klonk echter zo afschuwelijk. Ze weten allerlei over mij en meneer Randal zou hen misschien geloven!" Aarzelend legde ze hem de schurkachtige opzet verder uit. Mevrouw Dean's tussen komst was hierin overduidelijk. Al haar gekonkel werd Monica in de schoenen ge schoven en Jim moest toegeven, dat deze voorstelling van zaken op Randal onge twijfeld indruk gemaakt zou hebben. Het toppunt van alles was, dat het meisje in Frankrijk werd vastgehouden, Randal zou daarin stellig een uitvlucht zien, een list om haar vlucht te dekken.... Jim voelde een intense verontwaardiging in zich op komen. „Alles goed en wel", zei hij enigszins kortaf. „Maar dat plan zal dus mislukken. Ze hebben gelukkig géén rekening gehouden met Matt Tarrant! Noch met mij! Wat gebeurde er verder?" „Ik geloof, dat ik hierna niet precies meer wist, wat ik deed", antwoordde ze en haar stem klonk zacht. „Ik was doodsbang. Alles scheen mis te gaan.Hij begon wéér over dat optrekje aan de rivier te spreken, waar men mij onder wilde bren gen en hij insinueerde afschuwelijke din gen. Hij zei, dat ik moest toestemmen dat ik geen andere keus had. En dat ik nu onmiddellijk aan meneer Randal moest schrijvenIk probeerde me te verzetten en deed een poging om te ontsnappen. Ik wilde aan dek zien te komen, en als dat me gelukt was, zou ik in 't water zijn ge sprongen. Haar woorden kwamen thans met horten en stoten. „Ik wilde naar de kant zwem men, weg van dat beest en zijn afschuwe lijke dreigementen.... Er kwam een pa niekstemming om me". Ze huiverde, maar even later trachtte ze zich te beheersen en ging op rustiger toon door: „Ik deed echter nog een poging om hem te overbluffen. Ik herirfherde me, wat Matt gezegd had: nl. dat 't hun tenslotte enkel en alléén om het geld te doen was en dat ik, wanneer Cass me dreigde, moest zeggen, dat ze geen cent zouden krijgen, als ze niet redelijk wa ren. ik zei dat dus en 't scheen inder daad indruk op hem te maken. Ik zei dat ik zijn verhaal, dat ze mij vast zouden, houden, niet geloofde, hoewel ik 't in wer kelijkheid wel degelijk deed. En ik lachte hem uit en beweerde, dat hij 't bovendien niet kon doen aangezien iemand mij be waakte. Hij scheen 't heus te geloven! En hij begon er benauwd uit te zien. Toen sloeg ik toe Jim luisterde gefascineerd naar haar re laas. Vol goedkeuring mompelde hij: „Goed zo.(Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6