RICHMOND Franse gasten Paar in Den en Koninklijk Haag begroet Agenda voor Haarlem Hanoi wacht de komst van een andere heer gelaten af Indochinese overeenkomst zal verstrekkende gevolgen hebben Bloembollen voor de tuin van het Elysée \Ucwnudm! Herbewapening verdeelt de Duitse socialisten Spookstad leeft tussen hoop en vrees Toestand van „gewapende vrede" blijft Jloe t ook zJj, hoort er byj DONDERDAG 22 JULI 1954 Visjinski belooft Japan betere betrekkingen Gouddekking in Indonesië nog verder teruggebracht? Verhitte debatten in Berlijn kt HUKKIv) VCJCU'ycuMUj! Order „Staakt-het-vuren" in Laos en Cambodja Geen Amerikaanse wapens meer naar Indochina Malino niet meer in de greep der benden NIEUWE FIETS A. v. d. BOGAARD K orea-vrij wiiiigers weer thuis Wisselvalligheden Opdracht uitgevoerd" j Nederlandse kustvaarder omgeslagen Examens Kerkelijk Nieuws De tweede dag van het vierdaagse be zoek, dat de Franse president en mevrouw Coty brengen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, is geheel aan Den Haag gewijd. Den Haag tooide zich met bloemen, vlaggen en andere versieringen ter ere van het hoge bezoek. De ontwerpers pasten de versiering zoveel mogelijk aan het Haagse karakter als tuinstad aan. Zelden zullen de veie plantsoenen in een zo mooie bloe- mentooi hebben gestoken als thans. Om kwart over tien waren de Franse gasten, het Koninklijke Paar en de leden van het gevolg per auto uit Amsterdam vertrokken en een uur later arriveerden zij in Den Haag, waar het eerste bezoek het gemeentebestuur van Den Haag betrof, dat in het oude stadhuis aan de Groenmarkt de hoge gasten opwachtte. De stoet, die bestond uit twee koninklijke automobielen en zes volgauto's en begeleid werd door een escorte van de rijkspolitie, had zich via de Benoordenhoutseweg, de Josef Israelslaan, de Leidsestraatweg, het Buitenhof, de Gravenstraat en de Groen markt naar het oude stadhuis begeven. Aan de hoofdingang van het stadhuis werden de hoge gasten begroet door bur gemeester mr. F. M. A. Schokking. Het stadhuis was prachtig versierd. Rondom het stadhuis stonden ongeveer 2000 schoolkinderen opgesteld. De officiële verwelkoming geschiedde daarna in de oude raadzaal, waarbij bur gemeester Schokking een rede uitsprak, waarin hij herinnerde aan het bezoek, dat nu 43 jaar geleden, president Fallières bracht. „Toen was juist, onder leiding van de Franse bouwmeester Le Cordonnier, het Vredespaleis in aanbouw. Wanneer gij er straks langs rijdt moogt u er zich van over tuigd houden, dat het ons met blijvende trots vervult, dat deze schepping van de Franse geest, een schepping, dié in toene mende mate de hoop der mensheid op de overwinning van het recht symboliseert, op Haagse bodem tot stand is gekomen." Uitvoerig sprak de burgemeester over de vele Franse accenten in het Haagse leven. De President, Koningin Juliana, mevrouw Coty en Prins Bernhard, begeleid door burgemeester Schokking, begaven zich hierna naar de aan de overzijde gelegen MOSKOU (United Press) Vijftien leden van het Japanse parlement, die sinds 5 Juli een rondreis door de Sovjet- Unie maken, hebben met de plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken, Visjinski, gesproken over Japans-Russi sche problemen. Het onderhoud, dat als een officieel gesprek werd gekenschetst, zou in een hartelijke atmosfeer verlopen zijn. De Japanse parlementariërs vertelden later, dat Visjinski gezegd had, dat de Sovjet-Unie formele diplomatieke betrek kingen met Japan wenst aan te knopen en over het algemeen de betrekkingen tussen beide landen wenst te verbeteren. Zelfs vóór een Japans-Russisch vredes verdrag zou de Sovjet-Unie culturele en handelsbetrekkingen met Japan willen aanknopen. Ook zou Visjinski gezegd heb ben, dat er een goede kans bestond, dat de straffen van de Japanse oorlogsmisda digers, die in de Sovjet-Unie .worden vast gehouden, verminderd zouden worden. DJAKARTA (Aneta) Naar aanleiding van berichten in de pers, dat de Indone sische regering de minimale gouddekking teruggebracht zou hebben op 15 in plaats van 20 heeft de voorzitter van de financiële sectie in het Indonesische parlement, Hutomo Supardan. opgemerkt, dat in dat geval de regering bij wet ver plicht is hiervan onmiddellijk met opgave van redenen, die hiertoe hebben geleid, mededeling te doen aan het parlement. Aangezien dit tot dusver niet is gebeurd, trok Supardan hieruit de gevolgtrekking, dat deze berichten onjuist moeten zijn. Hij merkte voorts op, dat de berekeningen, dat de werkeliike gouddekking thans reeds beneden de 20 was, gebaseerd zijn op de weekbalans van de Bank Indonesia. Hij voegde hier aan toe, dat wanneer men de goud- en deviezenreserves en het bank. saldo, waarover de regering beschikt mee rekent, men bepaald boven de 20 komt. ADVERTENTIE vroegere vergaderzaal van burgemeester en wethouders. Daar verzamelden zich ook de leden van de Haagse gemeenteraad. De bezoekers tekenden hier het gasten boek. Burgemeester Schokking bood hierna symbolisch het geschenk van de gemeente Den Haag aan: een grote collectie bloem bollen voor de tuin van het Elysée. De symbolische overhandiging geschiedde in de vorm van een zilveren schaal, waarop tulpen staan afgebeeld en waarin een in scriptie is aangebracht ter herinnering aan het presidentiële bezoek. Kort voor het middaguur namen de hoge bezoekers afscheid. Zij namen plaats in de beide koninklijke auto's, waarbij zich de zes volgauto's aansloten. Luide toegejuicht maakten zij vervolgens een rijtoer door de stad, die een half uur duurde. De straten van de binnenstad, waar de stoet door reed, waren omzoomd door duizenden Hagenaars en vacantiegan- gers, hartelijk de Koningin en haar Franse gast, en mevrouw Coty en Prins Bernhard, toewuivend en toejuichend. BERLIJN (Reuter) Het bestuur van de West-Duitse sociaal-democratische par tij heeft het partijcongres, dat in West- Berlijn bijeen is, verzocht een West-Duitse bijdrage aan de Europese defensie „onder bepaalde voorwaarden" goed te keuren. Deze voorwaarden zijn: Onderhandelingen tussen Oost en West moeten onmogelijk blijken. De Duitse bij drage mag niet het einde van pogingen om Duitsland te herenigen betekenen. Het doel moet blijven een Europees veiligheidsstel sel binnen de UNO. De militaire bijdrage moet beëindigd kunnen worden en mag een toekomstige regering voor geheel Duitsland niet binden. De bijdrage moet West-Duitsland dezelfde veiligheid bieden als de andere deelgenoten en het parlement moet de controle ovêr de strijdkrachten behouden. Dit verzoek is een antwoord op vijf mo ties, die uit de partij naar voren zijn ge komen en waarin elke bijdrage aan de Europese verdediging wordt verworpen, zolang Duitsland verdeeld is. Het verzoek stuitte echter oo een onver wacht grote oppositie. Vele districten eis ten bij monde van hun afgevaardigden een onvoorwaardelijke afwijzing van een her bewapening. Na een verhit debat, waarin de beste sprekers van het bestuur het verzoek ver dedigden, werd een motie om de lijst van sprekers af te sluiten, met grote meerder heid verworpen. Terwiil het debat voort duurde, bespraken partijfunctionarissen de mogelijkheid van een compromis. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft besloten de regering te verzoeken, te on derhandelen over wijzigingen in het E.V. G.-verdrag. Een resolutie, waarin de regering wordt verzocht met de andere verdragsgenoten te onderhandelen over een alternatief voor het Europese leger binnen de Noord-Atlan tische Verdrags Organisatie, is naar de voltallige Nationale Vergadering gezonden, samen met haar raoport, opgesteld door de socialist Jules Moch. dat zich verzet tegen ratificatie van het E.V.G.-verdrag. BONN (ANP) De bondsregering is niet bereid om de aan de E.V.G. toegevoeg de protocollen te wijzigen vooraleer de Franse Nationale Vergadering het E.V.G.- verdrag zal hebben geratificeerd. In de Duitse pers waren dr. Adenauer's in Ber lijn afgelegde verklaringen, die van een tegemoetkomende houding tegenover de Franse regering getuigden, uitgelegd als aanbod om de protocollen te wijzigen nog vóór de ratificatie van het verdrag in Pa rijs zou hebben plaats gehad. Van officiële zijde in Bonn is deze interpretatie thans echter onjuist genoemd. Men verklaart, dat de bondsregering het met de Beneluxlan- den eens is, dat geen wijzigingen der een maal aanvaarde teksten kunnen worden toegelaten. BARTELIORISSTft. HAARLEM TEL, 13439 FERD BOiSTR 48 A DAM TEL 717162 Motor - Bromfietskleding DONDERDAG 22 JULI Spruitenbosstraat 9: De gemeente van Christus, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: W. Hoekendijk, 8 uur. Vleeshal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Mi nerva: „The beggar's Opera", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De schat van de gouden Condor", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het oerwoud roept", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De verboden vrucht", 18 jaar, 8 uur. City: „De duivel van Diablo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ontvoerd uit de harem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 23 JULI Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Vleeshal: Marionetten-theater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Grock de Clown", alle leeft., 2.30 uur; „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur; ,„Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderprogramma, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De kloof der verschrikking", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. HONGKONG (Reuter). De opperbe velen in Cambodja zullen Vrijdagmorgen order geven de vijandelijkheden stop te zetten, aldus heeft het communistische nieuwsbureau Nieuw-China gemeld. Het haalde „betrouwbare bronnen" aan voor bijzonderheden over geheime clausules in de bestandsovereenkomsten voor de drie Indochinese staten. De order zou ingaan op zeven Augustus. In Vietnam zou de order in het Noordelijk deel van het land vijf dagen, in midden- Vietnam tien dagen en in Zuid-Vietnam 20 dagen na het van kracht worden van de overeenkomst ten uitvoer gebracht moeten worden. De order zou in Noord-, Zuid- en Midden-Laos van kracht worden met de zelfde tussenpozen als in de drie gebieden van Vietnam. De Fransen was onder de overeenkomst toegestaan niet meer dan 1.500 man in Laos achter te laten voor africhting van het nationale leger van Laos. WASHINGTON (Reuter). Alle ver zendingen vgn Amerikaans militair mate riaal naar Indochina is als gevolg van de wapenstilstandsovereenkomst stopgezet, aldus hebben senator Everett Dirksen en generaal-majoor George Stewart, die voor het departement van Defensie met de pro gramma's voor militaire hulp belast zijn, medegedeeld. Schepen, die reeds met militair mate riaal op zee zijn, zullen order krijgen zich niet naar Indochina te begeven. Er is nog geen besluit genomen aangaande verzen dingen, die geen strikt militair karakter dragen. Ambtenaren schatten, dat de Verenigde Staten sedert 1951 materiaal voor een waarde van twee milliard dollar naar Indochina hebben gestuurd. Een ambte naar zei, dat van het materiaal, dat naar Noord-Indochina was verzonden, een zekere hoeveelheid waarschijnlijk wel op grond van de wapenstilstandsvoorwaarden het land zou kunnen verlaten. DJAKARTA (Aneta) Malino, destijds bekend wegens de gelijknamige confe rentie, dat sinds Mei geen verbinding meer had met Makassar ten gevolge van bende activiteit, is Zaterdag enigszins plechtig weer voor het publiek toegankelijk ge steld. Tien bruggen, die in de verbindingsweg werden vernield, zijn vervangen door noodbruggen. Op vele plaatsen zijn ver brande huizen en verlaten rijstvelden zichtbaar. Het leven in Malino gaat thans weer zijn normale gang, hoewel nog en kele bestuursambtenaren en onder wijzers niet zijn teruggekeerd. Van de zijde van de T.N.I. verklaarde men, dat het leger bij de zuiveringsacties ruime steun ondervindt van de bevolking. Ruim 1500 mensen uit de omgeving van Malino, die het stadje waren in gevlucht, zijn thans voor een groot deel weer naar hun woonplaatsen teruggebracht. ADVERTENTIE VACANTIETOCHTEN zijn heerlijk op een Elk gewenst model voorradig bij FLORESSTRAAT 15 HAARLEM Tel. 16548 BETALING IN OVERLEG ROOSENDAAL, 21 Juli. Zonder bagage, die ergens is Frankrijk is blijven steken, maar gezond en opgewekt is een deel van het negentiende aanvullings-detachement Verenigde Naties in het vaderland terug gekeerd, na een verblijf van ruim een jaar in Korea. De 16 officieren, 38 onderofficieren, 128 korporaals en manschappen, de drie mil- va's en majoor-aalmoezenier J. van Ben- them, werden in de Engelbrecht van Nas- saukazerne te Roosendaal verwelkomd door luitenant-kolonel D. de Jong, die zijn bewondering uitsprak voor de wijze, waar op de teruggekeerden hun taak in Korea hebben vervuld. Speciaal prees hij de man schappen die reeds hun tweede of derde dienstperiode achter de rug hebben. Allen PARIJS. (Reuter). Ongeveer 15.000 Franse militairen, met krachtige steun van pantsereenheden, stonden Woensdag te Hanoi gereed om het leven en de eigen dommen van de Franse inwoners te be schermen, nadat was bekend gemaakt, dat op grond van de bestandsovereenkomst ge heel Tonkin in communistische handen komt. De 400.000 Vietnamese inwoners van de op een na grootste stad van Indochina reageerden echter met een onverstoorbare onverschilligheid op het nieuws, dat het radiostation van de Franse strijdkrachten bracht tussen een communiqué over de ge vechtshandelingen in het afgelopen etmaal en een verslag over de Tour de France. Hanoi, eens de bedrijvige hoofdstad van Noord-Indochina, is reeds een „spook stad", waarvan de bewoners wachten op de intocht van de Vietminh-legers. De win keliers en caféhouders doen de luiken voor hun ramen en de nachtgelegenheden, die zelfs tijdens de slag om Dien Bien Phoe goede zaken hebben gedaan, zijn vrijwel leeg. De eerste officiële Vietnamese reactie kwam van de stafchef generaal Nguyen overhandigde hij het ere-teken voor recht1 Van Himh, die verklaarde dat „het bestand en vrijheid. noS geen vrede is". „De vijand wil er van GENèVE (Reuter) De vredesregeling in Indochina, die premier Mendès-France door een volkomen ongebruikelijke diplo matie op korte termijn heeft weten te bereiken, Zal, volgens diplomaten te Ge- nève, een zeer grote invloed hebben op de betrekkingen tussen Oost en West. Aller eerst zal communistisch China waar schijnlijk veel sympathie winnen, omdat de houding van dit land het mogelijk heeft gemaakt een einde te maken aan het lang. durige conflict, dat een paar maanden ge leden een bedreiging van de wereldvrede betekende. Voorts zal de steun aan het Britse streven om te komen tot een ge wapend, doch vreedzaam naast elkaar be staan van de communistische en de niet- communistische wereld, toenemen. Alle Westelijke diplomaten zijn het er over eens, dat de Verenigde Staten, die niet met de overeenkomst zijn ingenomen omdat zij deze beschouwen als een con cessie aan de communisten, met grote te rughoudendheid aan het overleg hebben deelgenomen. Doch de communisten heb ben het besluit van Washington, geen be langrijke rol in de regeling te spelen, snel voor hun propaganda uitgebuit en dit kan invloed hebben op de Europese politieke mening. Vooral als er in het Amerikaanse Congres veel critiek op de overeenkomst wordt geleverd. Mendès-France is vastbesloten er voor te zorgen, dat de Indochinese regeling ADVERTENTIE geen nadelige invloed op het Frans-Ame rikaanse bondgenootschap zal hebben. De diplomatieke wereld is dan ook zeer be nieuwd hoe de Franse premier de Euro pese vraagstukken, zoals de West-Duitse herbewapening, binnen het Europese legerplan zal behandelen. Een ander belangrijk gevolg van de te Genève bereikte regeling zal zijn, dat nu het werk aan het voorgenomen verdedi gingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, dat de Westelijke mogendheden zullen steunen, kan worden versneld. Tot dusverre kon den de Britse en Amerikaanse deskundi gen, die te Washington bijeen zijn, niet bepalen, welke gebieden en welke even tuele leden het verdrag zal omvatten. Uit de Indochinese overeenkomst blijkt, dat et meest Oostelijk gelegen deelnemende and op het Aziatische continent Thailand zal zijn, hoewel het gebied, dat het ver drag bestrijkt, mogelijk ook Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam zal omvatten. Het succes van de Geneefse onderhandelingen met de communisten zal echter waar schijnlijk niet de neutrale Aziatische sta ten, zoals Birma en Indonesië, aanmoedi gen om tot het verdrag toe te treden. Daeorders PARIJS (Reuter) Generaal Ely, de Franse opperbevelhebber in Indochina, heeft in een dagorder een beroep op zijn troepen gedaan om de bestandsovereen komst „in een geest van discipline" te aan vaarden. „De vrede is het doel van uw krachtsinspanningen geweest. U kunt haar niet begroeten met het gevoel van vreugde, dat alleen bij een overwinning mogelijk zou zijn geweest, doch u kunt u trots gevoelen, omdat u nooit uw plicht hebt verzaakt", aldus Ely. In dagorders aan de Vietnamese militai ren en burgers zeide de generaal: „Aange zien ik uw trots ken, kan ik uw smart be grijpen over het feit, dat u niet met al uw landgenoten de vreugde over de vrede kunt delen. De onafhankelijkheid van uw land, waarvoor gij hebt gestreden, is nu gewaar borgd door de voornaamste landen van de wereld". De Franse bevelhebber in Noord-Viet- nam, generaal Cogny, waarschuwde zijn troepen de stellingen vast in handen te houden, in afwachting van een bevel om het vuren te staken. Op de Vietnamese troepen deed hij een beroep om „de bitter heid over het prijsgeven van een deel van hun land" te overwinnen en hij verbood hen te demonstreren of „dwaze avonturen" te beginnen. De wisselvalligheden van het leven zijn soms als mieren, die de afspraak maken om tesamen hun prooi te bestormen. Er zijn van die dagen, waar op een mens mikpunt van het noodlot schijnt te zijn. Dan komen de ontelbare raderen in beweging, waaruit de onna volgbare machinerie is samen gesteld die wij roekeloos het toeval noemen. De raderen grijpen geruisloos in elkaar, er is geen ontkomen aan. De mens wordt gestuurd en gela veerd langs ingewikkelde we gen, doch hij komt uit de dool hof te voorschijn daar, waar het lot hem hebben wil. En dan stormen de mieren op hem af. Zeg niet dat hij tevoren had moetpn nadenken, dat hij ver standig had moeten zijn, dat hij het had kunnen weten. Want er is als men deze aangelegenheid eens mild en eerlijk wil bezien nooit enige mogelijkheid om te we ten of het verstandig dan wel dom is, wat een mens op be paalde momenten onderneemt. En er is niets dat hij tevoren had kunnen weten, of dat hij met nadenken had kunn°n ont dekken. Wat dom lijkt, kan slim zijn wat soms als ver standig voorkomt, blijkt vaak averechts verkeerd te zijn ge weest. Zo bijvoorbeeld die commissie. Is het dom, lid te worden van een commissie die louter edele doelen nastreeft? Ik deed dat, omdat ik van edele doelen houd. Ik bleef er jaren lid van, omdat het edele doel moeilij ker te bereiken bleek dan we hadden verwacht. Wij waren met vijven, en toen we vijf jaren commissie waren, vier den we het lustrum. Er is geen discussie over of het dom dan wel verstandig was,dit lustrum te vieren. Want lustrum-vieren is een gewoonte, die ge niet ongestraft kunt nalaten. We maakten er een gpzellig dineetje van, met wat van dit en van dat en de glazen ge vuld, dat spreekt. Wij waren in goede stemming, wij kwa men in steeds betere stemming en het dineetje werd een feest, dat zeer zeker geslaagd mocht heten. Er werden toespraken gehouden, er werd geklonken en ge weet hoe dat gaat. Een mens wil gaarne eens zijn zor gen vergeten en het is moei lijk een eind aan dat vergeten te maken. De procuratiehouder liet champagne uit zijn eigen kel der ophalen, toen de wijn op was. Hij zal daar de volgende morgen wel spijt van hebben gehad, het was namelijk zeer goede champagne, doch wij vonden het een aardig idee van hem. De ambtenaar deco reerde hem ervoor met een plechtige toespraak en een bloem uit de vaas op tafel. De paardenhandelaar werd senti menteel en weende, toen wij nog eens het edele doel onzer commissie in het volle licht plaatsten. De fabrikant zeide gedurig dat geld niet gelukkig maakt, doch dat een commis sielustrum zulks wel doet, en dat hij al zijn geld voor com- missielustrums zou willen rui len welke transactie niet uitvoerbaar moest worden ge acht en dus vergeten werd. Al les werd trouwens vergeten op den duur. En dan wordt ge de volgende ochtend wakker. Het is of uw haren bezig zijn naar binnen Inplaats van naar buiten op uw hoofd te groeien. Uw oren zijn vervuld van vaag gefluit, uw ogen doen pijn alsof zij wekenlang met pleisters zijn dichtgeplakt geweest. Uw keel is als leer, uw tong als plastic en uw lippen zijn gezwollen tot omtrent uw voeteinde. Er wordt op uw schedel geklopt door duizend fijne hamertjes, en ge hebt een smaak in uw mond alsof ge een wollen de ken hebt opgegeten. Maar als een bliksemflits dwars door een zwart wolken dek schiet een ontzettende ge dachte dwars door deze ellen de: Er is gisteravond iets ergs gebeurd. Wat is het? Ge peinst tot uw hoofd in scherven dreigt te vallen, ge »staart naar het plafond en vindt het er niet. Er is iets ergs gebeurd, maar het is in de bo demloze diepte van een leeg geheugen gevallen en verdron ken in de heerlijke champagne van de procuratiehouder. De last van de onbekende ramp blijft spottend drukken op uw arme hoofd, terwijl ge het met beide handen moet vasthouden om het niet op de vloer te laten rollen. Dan gaat de telefoon. Zeg niet dat er geen intuïtie of in stinct of parapsychologie of zwarte kunst bestaat. De klank van de telefoonbei is de klank van een alarmbel. Daar is de ramo. Ge weet het zeker. Het is de paardenhandelaar. Hij is zeer vriendelijk en vol respect vraagt hij, of ge het renpaard, dat ge gisteravond van hem gekocht hebt, van daag nog thuisbezorgd wilt hebben. Hij zit met ruimtege brek in zijn stallen en het zou prettig ziin, wanneer ge het dier nu dadelijk zoudt kun nen afnemen. Afnemen. Afnemer van ren paarden. Ik weet er niets van, maar de paardenhandelaar is een eerlijk man en hij zal wel gelijk hebben. 'Ik vraag hem bibberend, en met mijn hoofd teruggetrokken tussen miin schouders, welke prijs we ook weer hadden afgesproken. In tussen denk ik aan mijn bo venhuis en miin smalle trap, en het magere kolenhok in het souterrain. Een renpaard. Waar? Hoe? Vijftienhonderd gulden is het maar, zegt hij. Ge hebt er nog driehonderd afgepingeld. O. Vijftienhonderd guldens. Waar? Hoe? Of hij de reke ning mee Zal sturen met de man, die het paard brengt? Ja. Sstuur maar mee. Bedankt voor het opbellen en voor de snelle aflevering. Ik had niet durven hopen.... Dat is in orde, zegt hij opgeruimd. Klant is koning bij mij. Geluk ermee. Het is een prima dier. Ik kruip onder de dekens en hoop er nooit meer onder uit te hoeven komen. Misschien droom ik nog? Neen. Het dag licht schijnt tussen de kieren van mijn dekens door. Die el lendige commissie met het edele doel. Dat vermaledijde lustrum. En die vergiftige pro curatiehouderschampagne. De telefoon roept mij op nieuw. Bevend neem ik de hoorn op het is de fabrikant. Heb ik ook een fabriek ge kocht? Maar neen. Hij vraagt •nij of ik het paard, dat ik hem heb overgedaan, vandaag nog kan afleveren. Hij heeft er een liefhebber voor, die gaarne spoedig bescheid wil. En of ik er toch nog niet over wil den ken, de prijs op vijftienhon derd gulden te laten zakken. Gisteravond hebben we er eigenlijk niet breed genoeg over georaat. Het is wel goed koop, dat geeft hij toe, maar tussen vrienden en commissie leden. Ik droom niet. Ik zeg dat ik wel over mijn goed hart wil strijken. Ik denk erbij dat ik nooit meer zo'n goede vriend als de fabrikant zal krijgen, mijn leven lang niet. En ik zeg hem dat hij het paard over een kwartier kan laten halen. Dan staat het bij mij voor de deur. i De wisselvalligheden heb ben zich als een mierenleger in slagorde dwars door mijn leven begeven zonder verwoes tingen aan te richten. Het heeft niet veel gescheeld, maar zij zijn mild en begrijpend ge weest. Als ik later met een houten hoofd de trap afkom en de straat opstap, liggen er zeven paardenvijgen op mijn stoep. Nu weet ik zeker, dat ik niet gedroomd heb. J. L. profiteren om een vrede voor te bereiden, die ons onder het communistische juk zal brengen", zo zei de stafchef in een dagor der aan zijn troepen. „Wij wensen geen verdeling en we weten, dat er geen vrede in ons hart zal zijn, voordat ons land her enigd is". Franse stafofficieren schatten dat onge veer 120.000 van de 150.000 militairen van de Franse Unie die in Noord-Indochina zijn gelegerd, zullen worden weggevoerd. Men neemt aan, dat de 30.000 man Viet namese hulptroepen er de voorkeur aan zullen blijven geven te blijven. Een aan zienlijke hoeveelheid Frans oorlogsma teriaal is reedis naar Haiphong gebracht om te worden verscheept. In Hanoi hoorde men in de verte nog kanongebulder, terwiil escadrilles van de Franse luchtmacht over de stad raasden, op weg om haar laatste opdrachten uit te voeren. De Franse zakenlieden, die zich nog te Hanoi bevinden, vragen zich af, of zij na de communistische intocht in de stad kun nen blijden. Een bankdirecteur verklaarde, dat alles zou afhangen van de waarborgen, die uit de bestan dsovereenkemst voort vloeien. „Als we zien, dat de Vietminh te goeder trouw is, hebben wij geen reden weg te trekken". Vele grote Franse onder nemingen hebben hun laatste vertegen woordigers in Hanoi opdracht gegeven om zo lang mogelijk te blijven ten einde cl» voorraden te redden en te onderzoeken, of er handelsbetrekkingen met de Vietminh kuninen worden aangeknoopt. Vele Frans» kleinhandelaren hebben reeds besloten ta blijven. Volgens dé burgemeester van Hanoi, Do Guang Giai, willen twee tot drie millioen Vietnamezen de delta van de Rode Rivier verlaten. In de delta wonen ongeveer 8 millioen mensen. „Zij willen gaan, mits wij hun schepén kunnen beloven en midde len van bestaan in Zuid-Vietnam", aldus de burgemeester. De bevolking van de Vietnamese hoofd stad, Saigon, heeft zich volkomen onver schillig getoond over het nieuws van de wapenstilstand. Er deden zich geen inci denten voor, hoewel men had verwacht, dat nationalisten anti-Franse betogingen zouden houden. LONDEN (Reuter). Twee Britse sol- i daten die zich bij de Sovjet-ambassade te Londen vervoegden met het verzoek om de handtekening van de ambassa- deur, Jakob Malik, werd verzocht later terug te keren. Toen zij later terug kwamen werden zij op de thee geno- digd en een ambassade-secretaris over- handigde hun het gevraagde. Na de thee gingen de twee soldaten naar de B.B.C. Van een functionaris eisten zij het na- komen van de belofte, dat zij voor de televisie zouden verschijnen „als wij de handtekening van Malik konden tonen. Hier is zij". De uitzending werd geor- ganiseerd en de twee soldaten meldden zich weer bij hun eenheid met de mede- deling: „opdracht uitgevoerd". Bij een beproeving van het initiatief hadden zij tot opdracht gekregen de handtekening van Malik te verkrijgen en voor de tele- visie te verschijnen. Alle opvarenden gered De Nederlandse kustvaarder „Regina" heeft in de nacht van Dinsdag op Woens dag ter hoogte van Kotka (Finland) schip breuk geleden. Het schip wilde naar de ha ven terugkeren om te schuilen voor het slechte weer. Doordat de lading verschoof, kapseisde het vaartuig. De zes leden van de bemanning, vijf passagiers, onder wie drie kinderen, en de Finse loods zijn gered. Te Haarlem slaagden voor de hoofdakte examens: Voor de gehele akte: de dames H. J. A. Lippe te Heemstede (van Rijkskweekschool Haarlem), A. H. C. Marinus te Den Helder en de heren: J. G. Bijvoet te Venhuizen, C. G. M. Buters te Bovenkarspel, J Janse te Alphen a. d. Rijn, G. Kalverdijk te Oudkarspel en J. D. Roffel te Katwijk aan Zee. Geslaagd voor deel A: mejuffrouw J. G. C. Hüsken te Wijk aan Zee. Geslaagd voor deel B de dames: A. J. C. van Meurs te Haarlem (van Rijkskweek school Haarlem), D. Wessel te Leiden, C. J. A. F. Metselaar te Sassenheim (van Rijks kweekschool Haarlem), J. M. de Jong te Amsterdam en de heren: W. P. Nagel te Den Helder, G. M. Vriends te Alkmaar, G. A. Heikamp te Zevenhoven, T. van Buiten te Amsterdam, A. L. Heyman te Amsterdam en A. R. Kamphuis te Amsterdam. Voor de gisteren gehouden Mulo-examens slaagden voor klasse A: G. de Geus, Haar lem; G. Schaar IJmuiden; J. G. van Urk, Haarlem; M. H. P. Slob, Hoofddorp; J. H. Algera, Hoofddorp; T. van Andel, Nieuw Vennep; A. H. G. Bosch, Bloemendaal; G. G. de Vries, Haarlem; T. van Emmerik, Haar lem; C. de Korte, Haarlem; J. M. Fleurbaay, Bloemendaal; E. Schutte, Velsen; J. van Slooten, Velsen; A. J. Rom, Bloemendaal; M. C. Spaargaren, Haarlem; J. J. van Luy- ken, Haarlem; C. H. Nieuwenhuizen, Haar lem; D. Overste, Haarlem; R. B. Piek, Haarlem; J. W. J. Keur, Zandvoort; G. H. v. d. Pols, Heemstede; C. Jeurlink, Benne- broek; J. C. Ph. van Nes, Heemstede; M. E. Scholte, Heemstede; G. H. Boers, Haarlem; M. J. G. Verkruyssen, Santpoort; F. C. Blom, Santpoort. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aarlanderveen (toez.) E. G. Boessenkool res. legerpred. te Ede; te Al melo (vac. J. G. Jorg) J. Vuyst te Welsum (O.). Geref. Kerken Beroepen te Zuidbroek en te Harkstede R. der Nederlanden, cand. te Hillegom. Beroepen te Oldemarkt A. van Leeuwen, cand. te Den Helder. Beroepen te Ouddorp R. der Nederlan den, cand. te Hillegom. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuw Beyerland W. C. Lamain te Grand Rapids. Bedankt voor Onswedde B. Eysenga te Barneveld. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Oosterbeek-Wolfheze N. Bruin te Beverwijk-Santpoort. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Emmen en te Zutphen J. H. Carlier, cand. te Rotterdam.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9