Nieuwe gashouder, nieuwe persleiding naar het Zuiden noodzakelijk ZOMEROPRUIMING Aardbeienseizoen door hoge prijzen geslaagd Waarom Gasbedrijf moet reserveren Samen 1.3 millioen, zeker één cent waard Jlex JAeatec COSTUUMS Visserij-varia J Havenberichten Veel hartelijkheid en waardering voor jubilerende M. de Nijs Afdeling van ANAB opgericht Zilveren bobineur bij VGZ Koperen „Wama's" voor stampvol Rex SCHOOLBOEKEN bij VAN DORP Prestaties die er zijn mogen Beverwijk Wijk aan Zee Castricum Heemskerk 8 Om een cent Vijf jaren V.G.V. Suomi-leden naar twee wedstrijden Medische verzorging tijdens het weekeinde met 50 °/c korting De laatste aardbeienveiling Accordeonorkest oogstte succes Wethouder opende bazar van W. R. B. Succes voor radio-artisten Bejaarden terug van genotvolle dag V K IJ D A G 2 3 JULI 1954 De snel-gegroeide gemeente Velsen en haar vreemde ligging roept voor een openbaar nutsbedrijf als dat van Gas en Water bepaalde en soms verre van gmakkelijke ge volgen op. In luttele jaren immers wies Velsen van plaats tot aankomende stad, de „uitlopers" naar Noord en Zuid groeiden mee zij het in minder imponerend tempo zodat de gasleverancier een steeds toenemend aantal meters kook- en verwarmings- gas moest leveren. Dat het gasbedrijf zich ook uitbreidde, maar zich gehandicapt wist door de erfenis van een bezetting, is duidelijk te merken geweest. Nu er echter teke ning komt in „gaslevering nieuwe stijl", zal ook het Velsense bdrijf zich binnenkort gplaatst zien voor grote uitgaven. Zoals wellicht wegens een vierde grote gashouder op het terrein aan de Wijk aan Zeeërweg, een nieuwe persleiding naar Santpoort en Driehuis en een groter „gasontvangst-station" plus de uitbreiding van het hoofd gebouw van het bedrijf, die daarmee samenhangend, eveneens noodzakelijk is geworden. Het nieuwe gascontract, dat de gemeen te Velsen met de Hoogovens heeft geslo ten is op deze gang van zaken van niet geringe invloed geweest. Was het vroeger zo, dat de Hoogovens hun gasleverantie aan Velsen op verschillende punten in de gemeente afstonden, waarmee dus een een voudige centrale installatie gehandhaafd kon worden, in de pas-afgesloten overeen komst wordt rekening gehouden met één aftappunt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Hoogovens de laatste jaren toenemende moeilijkheden ondervonden met de bekende „pieken" in het gebruik, vooral des win ters. De kooksbatterijen van de Hoogovens worden niet in de allereerste plaats be schouwd als een gasfabriek ten algemenen nutte, maar als een bron voor de eigen gas- voorziening de overschotten worden ver kocht naar de gemeenten, die er prijs op stellen. Men had dus een „buffer" nodig, die ln kon springen als er meer werd afgenomen dan de productie kon bijhouden en zulk een buffer was technisch niet te verwezenlij ken, als de vele aftappunten van Hoogoven- gas in de gemeente bleven bestaan. De gas- bergingscapaciteit van de gemeente zal dus uitgebreid moeten worden en een vierde gashouder zal dan ook wel onvermijdelijk zijn. Velsen produceert inmiddels sinds de af gelopen winter eigen propaanlucht, die op de spitsuren in de leiding werd bijgebracht. De afgelopen winter heeft dat moeilijkhe den opgeleverd, maar men zoekt thans naar middelen, om een herhaling te voorkomen. Nieuwe persleiding De apparatuur, om de centraal-binnen- komende gasaanvoer van de Hoogovens te registreren zal uiteraard ook uitgebreid ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" VAN HEDEN t/m MAANDAG De kostelijke soldatenklucht ALLES GOED IN DE PETOET sen familie-programma bij uitnemend heid. WOENSDAG en DONDERDAG Kaf Vallone en Charles Vanel in DUBBEL SPEL w j Spanning, actie en sensatie, maar ook ontroering en romantiek. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, gevestigd te Utrecht, heeft er Donderdag een afdeling bij gekregen, die haar oprichting vond in het gemeen telijk ontspanningslokaal aan de Van Die- penstraat, waar de heer J. Bouma, hoofd bestuurder, met een twaalftal leden in Velsen voor de vakgroep zuivel bovendien een bestuur kon samenstellen. Deze oprichting was mogelijk wegens het toetreden van een aantal leden, waar over de heer G. H. de Jong, voorlopig voorzitter, zich verheugde, temeer daar een afdeling ten minste door zeven leden kon worden gevormd. De heer Bouma was het uiteraard een voldoening om na de Woensdagavond in Alkmaar gehouden federatievergadering in Velsen te kunnen zijn ten einde de laatste stoot tot de nieuwe afdeling te kunnen geven. Hij vertelde de aanwezigen een en ander uit de geschiedenis van de bond, die in 1900 met 180 leden werd op gericht op initiatief van een Friese ar beider in de zuivelindustre. In die tijd was er voor de arbeiders in de zuivelbedrijven geen enkele sociale verzekering. Deze pio niers beleefden een zeer moeilijke tijd, tot dat in 1909 met de Landarbeidersbond een fusie werd aangegaan, waaruit de A.N. A.B. is ontstaan met de speciale vakgroep zuivel. Na de oorlog nam de thans uit zes vak groepen bestaande A.N.A.B. met 40.000 leden sterk toe en is de zuivelvakgroep daarin met 6500 leden vertegenwoordigd. In federatief verband worden de sociale belangen van de 6500 leden, verdeeld over 500 zuivelfabrieken, waardoor de A.N.A.B. het gehele land doorkruist, besproken. Met twee federatieve vergaderingen en twee landelijke vakgroepbijeenkomsten per jaar kan veel tot stand worden ge bracht ten aanzien van de van 1948 af be staande C.A.O. Een groot voordeel noemde de heer Bouma het, dat alle hoofdbestuursleden van de A.N.A.B., afdeling zuivel, uit de fabrieken zijn voortgekomen en dus door hun arbeidservaringen in de zuivelindustrie gemakkelijk tot oordelen in staat zijn. Na deze uitleg had de heer Bouma het voorrecht om met instemming van alle leden tot oprichting van de afdeling Vel sen. vakgroep zuivel, van de A.N.A.B. over te kunnen gaan. Staande de vergadering werd het bestuur van de nieuwe afdeling geïnstalleerd, dat bestaat uit de heren G. H. de Jong, voorzitter: J. Stratmann, secre taris, Koningstraat 168, Beverwijk; J. v. d., Klok, penningmeester. De heer Bouma behandelde na dit mooie resultaat nog verschillende interne zaken. moeten worden. Bovendien ontkomt men op den duur niet aan een nieuwe perslei ding van de „centraalpost" aan de Wijk aan Zeeërweg naar Santpoort en Driehuis, omdat immers de aparte aftakkingen voor Hoogovengas niet gehandhaafd kunnen bljjven. Vergroting van het bestaande kantoor gebouw is op de een of andere wijze even eens nodig er is tenslotte ruimte voor in het verlengde van het huidige gebouw op het terrein van Gas en Water. Bovendien heeft Velsen nog altijd het probleem van haar zinkers onder het Noordzeekanaal door sinds enige tijd is, zoals gemeld, de reserve-positie op dit punt wat wankel. Ook hier gaat een eind aan komen, doordat de Hoogovens aan het eind van dit jaar hiln grote zinker onder het kanaal gaan leggen voor de gasvoorziening van de stad Amsterdam. Velsen zou hier op kunnen aansluiten, waarmee voor reke ning van de gemeente dan waarschijnlijk alleen afschrijving en rente zouden komen, terwijl het vraagstuk van de zinkers bij de Velserbrug van de kaart zou zijn. Baat en kost Het geheel van deze plannen vergt een groot bedrag: in de-laatste gemeenteraads zitting is f 1.3 millioen genoemd en daar In de laatste raadsvergadering zijn vele woorden besteed aan de reserve- ringspolitiek der gemeente ten opzichte i van haar gasbedrijf en het standpunt van het college van Burgemeester en Wethouders, dat de toekomstige grote uitgaven voor dit bedrijf een stevige re- serve nodig maakten, kon onverkort ge- j handhaafd worden. Daarbij is de fO.Ol, j die de Velsense gasgebruikers eigenlijk nog terug te vorderen hadden uit de post „overwinst" van het bedrijf, even- jj eens ter sprake geweest, maar het leek j bedrijfs-economisch beter, deze ene cent niet te restitueren en aldus het ri- sico te vermijden, dat er straks een na- i heffing komt, maar een egalisatiefonds te vormen, dat de komende schommelin- gen in de gasprys kan helpen opvangen. Naar aanleiding van deze débatten heb- ben wij ons tot de directie van het gas- bedrijf gewend, die ons een inzicht ver- i strekte omtrent de grote investeringen, welke er voor de naaste toekomst te S wachten zijn. In bijgaand artikel vindt j Ie lezer de hoogtepunten uit dit gas- investeringsplan terug. komt het wel ongeveer op neer. Bovendien moet het bedrijf verdere uitbreiding der gemeente (De Gilden en Duinwijk) voor blijven met de aanleg van nieuwe buizen netten. Wat geen „bijzondere" uitgaven genoemd kunnen worden, maar ze zullen eveneens op het budget van het bedrijf gaan drukken. Het is dus begrijpelijk, dat het Gasbe drijf een zo stevig-mogelijke reserve als steun in de rug toil zien op te bouwen. En het is wellicht voorstelbaar, dat men de kleine „baat", die voor de gasgebruikers aan de ene cent restitutie vast zit, heeft willen offeren aan de grote „kost" van de toekomst. Voor de heer M. de Nijs, bobineur bij papiermachine 5 van de papier fabriek Van Gelder Zonen N.V., was het Donderdag een prettige dag we gens de viering van zijn vijfentwin tigjarig arbeidsjubileum aan dit be drijf, waar ook zijn echtgenote en zoon in deelden. De jubilaris en de zijnenwerden des morgens in tegenwoordigheid van de be- drijfschef der papierfabriek, de heer W. J. Willems op het directiekantoor ontvangen door ir. B. Verdoorn, bedrijfsdirecteur, die in hartelijke bewoordingen zijn geluk wensen namens de plaatselijke en hoofd directie uitsprak. Hij schetste hierbij de prettige samenwerking met de jubilaris, die niet alleen in het werk tot uiting komt doch tevens tijdens de besprekngen van het georganiseerd overleg met directie als i lid van de bedrijfskern. Ir. Verdoorn I dankte de jubilaris voor zijn goede ver- j «uidljn diensten voor het bedrijf, waarbij hij het geschenk van de directie, een enveloppe, overhandigde alsmede een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Mevrouw De Nijs ontving een foto in lijst van haar man bij de uitoefening van zijn werk. In gebouw „Concordia" hadden zich deputaties van het papierfabrieksperso- neel en van de bedrijfskern verzameld voor een hartelijke huldiging. Bedrijfsingenieur R. v. d. Ende wees in zijn toespraak op de verantwoordelijke functie van de jubilaris als bobineur. die de grote zorg heeft voor de afwerking van het napier. Hij prees de jubilaris om zijn goede hoedanigheden en dankte hem voor de wijze, waarop hij zijn functie uit oefent. De heer Willems, die de jubilaris van zeer nabij kent, weidde over de taak van de bobineur verder uit, waarbij hij de moeilijke beginperiode van papiermachine 18 in herinnering bracht, die veel van het uithoudingsvermogen van het machineper- soneel en van de bobineur vergde om toch maar een zo goed mogelijk product te kunnen vervaardigen. De chef bracht bovendien het contact in het georganiseerd overleg ter sprake, waarin de jubilaris de belangen van zijn collega's en van het bedrijf dient. Namens het personeel vertolkte de heer J. Buntsma de gevoelens van vriendschap jegens de jubilaris, die hij schetste als een man met gezonde humor en daarom vele vrienden heeft. Een enveloppe vergezelde de gelukwensen, waarin mevr. De Nijs deelde wegens de aanbieding van een plant. Tenslotte sprak nog de heer A. Boon namens de bedrijfskern. Behalve van de directie ontving de jubilaris thuis nog een fleurig bloemstuk van zijn vakorganisatie en kwamen velen hun persoonlijke geluk wensen aanbieden. Het 'had dan gisteravond in „Rex" zo moeten zijn, dat het zotste aller kolderieke duo's, dat nu alweer 1214 jaren onder de naam „de Wama's" voor lachorkanen zorgt, dit jubileum vierde temidden der vele IJmuidense bewonderaars. De bewon deraars waren er een eivolle zaal de Wama's ook, maar van vieren is niet veel gebleken: het stel onovertroffen dwa zen is gewoon opgetreden als onderdeel van een gewone kleinkunstrevue. Waarmee niets ten nadele van het uitstekende pro gramma gezegd wil zijn. Wij maken ons sterk, dat de zaal het tweetal wel wat lan ger en vaker had willen zien en horen dan die ene keer voor de pauze, toen het drie (niet kersverse) nummers bracht. Maar aangezien het gezelschap op dezelfde avond ook nog plichten had in Bakkum, moest men het met drie van de grootste successen doen. Het zijn repeterende suc cessen geworden overigens, want deze be studeerde knapen vervelen niet gauw; hun techniek-van-de-onzin heeft iets verhef fends en is langzamerhand zo gaaf ge worden, dat vooral de kleine détails uiter mate lachwekkend werken. Zoals de inter mezzi tijdens het optreden van „Zarah Lean der", de volmaakte dwaasheden door het Russische geval heen en de irreële kolder bij het onsterfelijke verhaal van Assepoes, dat een stukje Sneeuwduimpje en een brokje Kleinwitje wordt. Het raffinement, waarmee de Wama's de registers van de lach bespelen, blijkt wan neer men ze enige keren achtereen ziet: elk effect is overwogen en berekend tot het uiterste, zonder ooit flauw of stotend te warden. Dat de overigens voortreffelijke confere rende Roland Wagter het Wama-voetspoor der parodie drukte met zijn junior, was in dit programma een heel waagstuk het gulle publiek heeft hem echter niet in het onzekere gelaten over zijn talenten ook op dit punt. Zijn derde creatie sneltekenaar caricaturist kwam er eveneens goed uit: de serie soherts-schetsen van bekende figu ren inclusief Wout Wagtmans op de fiets en een heer uit het pubhek voerden dit on derdeel naar een verdiende climax. Muzikaliteit is er ook genoeg te bewon deren geweest. Al hebben wij niet het hele programma kunnen zien afwerken, de royale bijval, waarop de drie virtuoze accordeonisten „The Jacksons" onthaald werden, beloofde voor Mieke Telikamp alle goeds. Om van de kunstfluiter Jan Tromp en de kleurige „Chico's" maar te zwijgen", die na de pauze Rex evenzeer moeten heb ben doen daveren als de Jacksons er voor. Tenslotte was er een goochelende pianist de begeleider Dick Harris, wiens praatje nog niet helemaal af is, maar wiens trucs originaliteit verraden. Speciaal het geval met de kaarten en de verrassende manipulaties met het stuk golfcarton zaten goed in elkaar. Deze lustige avond heeft menigeen een hart onder de riem gestoken er is volop gelachen en dat is een nuttige zaak in deze donkere zomer. J.F. ADVERTENTIE De leden van de athletiekvereniging „Suomi" hebben voor de komende Zondag het bezoek aan twee wedstrijden op hun programma staan. In Amsterdam houdt de athletiekver eniging „De Voiewijckers" nationale wed strijden, waarin van „Suomi" onder ande ren op de sintelbaan over 't IJ zuilen star ten A. Spek op de 300 m A-klasse, J. Oos terman op 800 m B-klasse; J. Adelaar, P. Koeten en de dames J. Koeten-Bleeker, I. Waasdorp, D. Davidson en T. Blöte- vogel op verschillende technische num mers. Naar de door de Gooische Athletiek Club in Hilversum te houden regionale wed strijden gaan niet minder dan 25 Suomi- leden, die de tocht per autobus gaan ma ken. Hier zullen onder anderen starten op de 1000 m A-klasse Joop Smit; op de 200 m A-klasse G. Grapendaal; op polsstokhoog springen B-klasse A. Koet en van de da mes T. Waagmeester; op 200 m C. E. v. d. Ploeg; bij hoogspringen meisjes B C. v. d. Wel, R. Steyn, C. v. Genderen en N. Ver sluis, allen meisjes. Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. H. v. Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. v. Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. J. G. Lange, Wijk aan Duinerweg 3, tel. 4234. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. G. J. Vos, Waranda 13, tel. 3586. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De Zondags- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek A. A. Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden Oost en West: zr. Kuiper, Sluiseiland 16. Voor Velsen Noord, Velsen Dorp, Driehuis en Santpoort: zr. Gomes, Leeuweriklaan 39. CASTRICUM Dokters A. H. v. d. Werff, Bakkummersstraat 48, telefoon 428. Wijk- en kraamverpleging Zr. De Beus, Geelvinckstraat 73, tel. 401. Apotheker P. van Ouwerkerk, Burgemeester Lom- menstraat 6, telefoon 500. HEEMSKERK Dokter J. J. F. Brugman, Middelweg 9, Uitgeest, tel. 02513 212. Hercules-jongens tegen Amersfoorters De Chr. gymnastiekvereniging „Her cules" houdt op Donderdag 5 Augustus een wedstrijd voor jongens tegen de vereniging „Wilhelmina" uit Amersfoort. Deze vereniging kampeert met haar leden in Heemskerk. De wedstrijd bestaat uit een estafette loop, touwtrekken, kastie en grondgym- nastiek. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft de Velser Gymnastiek Vereniging het V.G.V.-nieuws ditmaal in een enigszins feestelijke uitgave het licht doen zien. Wethouder H. de Boer schreef er ten geleide enige waarderende woorden in. „Mijn standpunt ten aanzien van uw werk is u voldoende bekend, zo staat er. Uw ar beid voor de lichamelijke opvoeding, die poogt een harmonieuse ontwikkeling van lichaam en geest te bereiken, heeft mijn grootst mogelijke waardering. Ook uw activiteit op het gebied van moderne zaal- en veldsporten zijn mij niet ontgaan. Wat u in deze spanne tijds reeds bereikt heeft is reden u, namens het gemeentebestuur en de gehele Velsense bevolking, dank te betuigen". De ambtenaar voor de Lichamelijke Op voeding en Sport de heer H. G. F. Smak man schreef eveneens met grote waarde ring over deze nog jonge vereniging, die in de vijf jaren van haar bestaan al ver schillende belangrijke successen boekte. Hij meent dit te moeten toeschrijven aan de krachtige leiding van het bestuur en de technische zorg van de sportleider. Voorzitter A. J. Krijgsman schrijft onder meer: Er zijn twee uitwassen in de huidige sportsamenleving. In de eerste plaats het jagen naar topprestaties, c.q. betaalde sportarbeid en ten tweede aan sportfut- loosheid. De middenweg is echter die van de lichamelijke oefening, de weg, aldus de voorzitter, waarmede het gehele volk kan worden bereikt. Hij is vast van plan de vereniging ook in de komende jaren die weg te doen bewandelen. Goede prestaties De jeugd van de V.G.V. heeft in dit jaar deelgenomen aan de Bondsvaardigheids- proeven en daarbij slaagden 32 van de 34 deelnemers. Het is trouwens niet het enige wat er in die vijf jaren is gepresteerd en zeker niet het enige evenement waar de V.G.V. vertegenwoordigd was. Dit staat ADVERTENTIE ZEEWEG 236 - IJMUIDEN-OOST - TELEFOON 6302 Spaar- en Voorzorgzegels worden in betaling aangenomen Donderdag werd in Beverwijk de laatste aardbeienveiling gehouden. Er waren slechts honderd manden, alle met vruch ten zonder dop. De prijs bedroeg f 2,75 per mand. 1500 kilo zwarte bessen Gisteren werd alweer de eerste zwarte bessenveiling gehouden; de aanvoer be droeg 1500 kilo en de prijs f 1,46. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Clara M. E.. d. van H. A. v. d. Veen en J. C. M. Zonneveld; Johannes G. C., z. van P. Slaman en A. M. Duivenstein; Luwe, z. van P. Rol en M. Velthuijzen; Pe trus J. J. C, z. van J. de Lange en A. Mans handen; Johannes G. z. van v. Norden en M. J. C. Levering; Hendrika J., d. van P. Th. v. Lieshout en H. v. d. Kolk; Theodorus J. A., z. van J. P. de Boer en G. J. Th. M. Schille- mans; Yvonne M. A., d. van J. A. W. Bode- wes en C. Beentjes; Hombertus G. M„ z. van L. Zuiderduin en A. F. M. Degeling. ONDERTROUWD: M. Pool en S. A. v. Zutphen; H. C. de Vries en L. Lantinga; H. van der Sluis en H. E. Schipper; T. C. Veen- stra en M. Boontjes; P. Th. Kleijne en C. A. Schelvis; Chr. Six en H. W. Pels. GETROUWD: H. E. Broekkamp en M. A. de Bats; J. de Prijcker en H. M. A. van Beek; J. Koopman en A. A. Stam; J. W. Stet en G. F. M. Dekker; H. J. Fr. Vonk en G. P. Botman; L. de Wit en M. M. van Eijk; H. Mevissen en W. J. Pirovano; S. Douwstra en D. G. J. ter Wolbeek; A. Plak en A. J. Ooijevaar; A. G. Vehoofstad en S. Koorn. OVERLEDEN: P. Roeleveld, 61 j„ ongeh.; G. van Putten, 73 j., geh. met N. Tromp; C. M. C. van Leeuwen, 73 j., ongeh.; M. C. van Hoek 83 j., ongeh.; E. A. Schweitzer, d. van P. W. Schweitzer en G. C. Beentjes. Het concert dat de Beverwijkse Accor deonvereniging, onder leiding van de heer Alb. van de Wolf, in de badplaats heeft gegeven is een groot succes geworden. Er was een grote belangstelling en men heeft kunnen genieten van goede muziek. Vooral de Theodora-ouverture, waarbij twee twaalfjarigen als solist optraden, werd op uitstekende wijze ten gehore gebracht. Voorts werd nog een selectie uit de opera „Cavaleria Rusticana" uitgevoerd en veel te vroeg kwam het einde van het programma, dat met grote bijval werd ont vangen. De Wijk aan Zeeër reddingsbrigade or ganiseert tot en met Zaterdag in „Oud Wijk aan Zee" een bazar, welke Donder dagavond door wethouder W. Alberda, die onder luid gejuich een lint doorknipte, werd geopend. Er was op deze eerste avond een grote belangstelling en al spoedig verdrong men zich voor de diverse attracties. Aan alles is gedacht en ook de traditio nele schiettent ontbreekt niet op het appèl, terwijl ook de kinderen zich hier wonder wel zullen vermaken. Gezien de belangstelling die er Donder dag was zal deze bazar zeer zeker slagen en zal de W.R.B. hier wel bij varen. duidelijk te lezen in het clubblad. De eer ste openbare uitvoering, waartoe men eerst na grondige training is overgegaan werd op 22 November 1951 gehouden. Hieraan werkte als gast mede het heren keurkorps van de K.T.K. Aan de non-stop uitvoering op 29 Januari 1953 verleende dames-keurkorps medewerking. De ver melding van deze gebeurtenissen is slechts een greep uit vele. Er is ook veel en met succes gewandeld en de afdeling volley-bal, die in 1952 op het appèl verscheen, heeft eveneens een behoorlijk aantal prijzen kunnen incasseren. De training voor deze tak van sport is sedert Februari in handen van de heer H. W. v. d. Laan. De heer G. J. van den Bogaerde is voor zitter van de afdeling „IJmond" en de heer Krijgsman hanteert de hamer van de afde ling scheidsrechterscommissie „IJmond". De leden van de V.G.V. zijn inmiddels druk doende elkaar in verenigingsverband de loef af te steken en de recordlijst athle tiek vermeldt een reeks namen van hen die de onderlinge records overtroefden en nieuwe records vestigden. Het bestuur heeft gemeend de zomer- vacantie niet te lang te mogen maken en deze gesteld op niet meer dan drie weken, namelijk van 1-22 Augustus. Daarna is het weer aanpakken geblazen in verband met de voorbereidingen voor de grote openbare uitvoering in November van dit jaar. Het aardbeienseizoen 1954 is voor de Be verwijkse tuinders toch nog uitermate goed verlopen. Er werd in totaal voor een bedrag van 1.657.283,71 geveild. In 1953 was het totaal bedrag 1.282.137,02, zodat er dit jaar voor 375.146,71 meer omgezet kon worden. De aanvoer daarentegen was minder; werden er dit jaar 483.333 manden aange voerd, in 1953 bedroeg de aanvoer 507.773 manden, of 24.440 manden meer in 1953. De gemiddelde prijs was dit jaar 1.36 per kilo of 3.40 per slof; in 1953 lag het gemiddelde op 1.01 en in 1952 was dit 0.91 en in 1951 1.25. De veiling Kennemerland had dit jaar een aanvoer van 366.209 manden of 915.527 kilo (1953: 378.523 manden of 946.058 kilo). Deze aanvoer bracht aan geld op 1.259.063,55 (v.j. 960.392,10); men veil de dus voor 298.671,45 meer. De door- sneeprijs was aan deze veiling 1.37y2 per kilo tegen 1.011/2 in 1953. De B.E.T.-veiling had een aanvoer van 117.124 manden (v.j. 129.250) dat was nu 292.809 kilo (v.j. 323.124 kilo). Er werd hier nu voor 398.220.16 om gezet (v.j. 321.744.92), een hogere om zet van 76.475,24. De doorsnee prijs was dit jaar 1.36 per kilo, tegen 0.99y2 in 1953. Tuinders tevreden over Climax De aardbeienomzet in Castricum is, hoe wel het seizoen hier nog niet geheel voor bij is, nu al 15.000 hoger dan in 1953. Dit is te danken aan het nieuwe aardbeienras Climax, de vrucht, waarover men in deze contreien best te spreken is, daar zij uit stekende vruchten voortbrengt. Het be stuur van de coöperatieve tuinbouwver- eniging Ons Belang is met deze aanwinst danig ingenomen en zal de teelt van de Climax zoveel mogelijk stimuleren. Dit is zowel door de voorzitter van Ons Belang, de heer J. Brandjes, als de directeur, de heer Jac. Schut, medegedeeld tijdens een bespreking met de leden in het veilingge bouw. Een flink aantal tuinders zal eind Juli begin Augustus aangekeurde Climaxplan- ten uitzetten, met de bedoeling de nieuwe planten daarvan het volgend jaar te ge bruiken. Nieuwbouw. Van de rederij J. den Duik en Zn. heeft de N.V. Sleephelling Maatschappij „Scheveningen" opdracht gekregen voor de bouw van een zuster schip van de SCH 54 de Oceaan 9. Dit schip zal evenals de SCH 54 uitsluitend kunnen trawlen. Voorts ontving de werf van de N.V. Verre Visserij Maatschappij order voor de bouw van een logger, be stemd voor de drijfnet- en trawlvisserij. Prijzen van Donderdag. Heilbot 3.10 2.60; gr. tong 3.553.20; grm. tong 2.90 2.30; kim. tong 2.652.00; kl. tong I 2.24 1.90; kl. tong II 2.081.60; tarbot I 2.20— 2.10 Alles per 1 kg. Kl. schol I 48— 41; kl. schol II 368; schar 2215; bot 17— 8; v. haring 2616; makreel 2217; kl. schelvis II 3228; wijting 27-—8; gr. gul 42; mid. gul 40; kl. gul 3129; kl. haai 2018; ham 76—65; kl. koolvis (zw. 33. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 19294; gr. koolvis (zw.) 7466. Beide per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 193 kisten tong en tarbot, 1 k. heibot, 590 k. schol, 24 k. schar, 28 k. bot, 1075 k. haring, 945 k. makreel, 85 k. schelvis, 240 k. wijting, 55 k. kabeljauw en gul, 16 k. kl. haai, 3 k. ham, 55 k. koolvis, 50 k. diversen. Totaal 3360 kisten. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 105 vaartuigen aangevoerd: 8245 pond kuil- paling, prijs f 1,17f 1,30; 485 pond lijnaal, prijs f 1,38f 1,52: 123 pond snoekbaars, prijs f 1,02f 1,07; 189 pond rode baars, prijs f 1,17f 1,28, per pond en 894 bak nest, prijs f2,60f3,00 per bak van 37L kg. Tal van prominente radio-sterren zijn die Donderdag ook op het CSV-terrein in Bakkum-Castricum opgetreden voor circa 1200 belangstellenden, tijdens een cabaret avond in het kader van het zomerprogram- ma van de Castricumse VVV. Niettegenstaande het koude „zomer"- weer hebben de aanwezigen genoten van een uitstekend programma, dat werd aan gekondigd door conferencier Cees de Lan ge, die onder meer vertelde van en zong over zijn „kleine klussies", vooraf gegaan door een „politiek" praatje. Het cowboy-trio The Chico's zong dat het een lieve lust was en de kunstfluiter Jan Tromp floot onder andere het lied Droomland, waarmee hij een daverend ap plaus ontketende. De Belg, Matthieu Jens, had een klein Hammond-orgel meegeno men en speelde hierop diverse populaire melodieën. Jens was het ook die later op de avond het vocale duo Helma en Selma begeleidde, voor welk duo het grootste suc ces van de avond was weggelegd. In hun dunne kleding zullen zij het echter even als de aanwezigen bitter koud gehad hebben. De liedjes welke Cees de Lange zong werden op de piano begeleid door Ab Veen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Jacobus Maria, z. van J. Veldt en C. Zonneveld; Wilhelmina Louise, d. van B. H. Zijlstra en H. Bosch; Johannes Hendrikus Leopold, z. van G. L. Tromp en M. E. Burger; Geertruida Theresia, d. van J. Reijnders en A. A. de Groen; Marti- nus Johannes Maria, z. van G. A. Lute en C. Genet. ONDERTROUWD: J. J. Markus, woennde te Londen en J. H. van Steenderen, wonen de te Castricum. GEHUWD: J. Groot, wonende te Heems kerk en M. G. .T. Toel, wonende te Castricum. OVERLEDEN: G. Peijs, oud 79 j., wonen de te Castricum. Onder zeer grote belangstelling vertrok ken Donderdagmorgen de ouden van dagen van Heemskerk voor het maken van hun jaarlijkse autotocht. De karavaan bestond uit zes bussen en zestien luxe auto's. Het einddoel van de reis waren de Loos- drechtseplassen, waar in één van de ont spanningen in Oud Loosdrecht een kop koffie werd gebruikt. Hierna maakte men een rondvaart over de plassen, waarvan de oudjes met volle teugen hebben genoten. Op de terugreis werd in Hillegom een warme maaltijd genuttigd. 's Avonds werden de auto's opgewacht door ,St. Caecilia" en onder vrolijke tonen ging het naar zaal Dam, waar de bejaarden nog een verversing werd aangeboden. Hier voerden diverse sprekers het woord en werd namens de ouden van dagen het comité hartelijk dank gebracht voor deze prachtige dag. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag 22 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnerï: St. Lo van Duinkerken. Bonaire van Plymouth. Johnny van Rotter dam. Delfinus van Rotterdam. Nils Sture v. Pitea. Orsova van Mayrock. Mercator van Colchester. Vechtstroom van Londen. Heriot van Leith. Falcon van Londen. Bullfinch van Londen. Lucas Bols II van Fowey. Vojade van Jakobstad. Spaarnestroom van Hull. Adolf Leonard van Monrovia. Tabinta van Port Said. Hodder van Groole, Emil Berger van Leningrad. Vertrokken zijn: Roelf Buisman naar Ren- des. Drunhope naar Rotterdam. Schokland naar Bremen. Bessa naar Archangel. Harm naar Gothenburg. Asturias naar Frederik- stad. Medee naar Antwerpen. Auriga G naar Rotterdam. Bullfinch naar Londen. Mercator naar Herö. Dido naar Hamburg. Lissekerk naar Afrika.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10