Deense „boertjes" bouwden een visserij- industrie op, die er mag zijn 'Thalia* BEVA VAKKLEDWG Eerste data in nieuw seizoen al weer bekend Problemen Agenda voor Velsen J. DE VEEN IN DE VISSERIJSCHOOL En nu begint Nederland pas V acan tie toeslag voor tunnelbouwers DJK I werd kampioen in „Heerenduinen" De Texelse W addenzeevisserij Oud IJmuiden nu nog in kaart De Culturele Agenda Wijzigingen tijdig opgeven! op de honderd velden J m •■■---• - Over de 10% wordt verder onderhandeld W aterpolo Maatregelen nodig Woningkarthoteek Velsen (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Zonnestraal-N W - tbc-fonds VRIJDAG 2 3 JULI 1954 i ADVERTENTIE ,.De BEGENADIGDE LIGGING VAN DENEMARKEN heeft in dit land een bloeiend visserijbedrijf doen ontstaan, dat thans in de rij van visserij producten exporterende landen de vierde plaats inneemt. Alle individuele inspanningen in het land zijn gebundeld om de visserij op te werken tot een intens nationale kracht, een kracht van belang zelfs", aldus heeft de heer J. de Veen gisteravond in een van de lokalen van de IJmuidense Visserijschool verteld voor een gehoor, dat bestond uit de cursisten van de cursus visbewerking en leden van de Ver eniging van Oud Leerlingen van de Visserijschool. Tal van dames waren met hun mannen meegekomen, zodat het een gezellige avond werd, die bovendien O O O 7 werd opgeluisterd door de vertoning van enige films van Herman van der Horst. Kern van de avond was echter de lezing van de heer De Veen over de snurre- vaadvisserij en dan wel speciaal over de ontwikkeling van deze visserij in Dene marken. Het is moeilijk om met vissers een actie te beginnen, heeft de heer De Veen verder verteld, maar in Denemarken is het dan toch maar gelukt. Hij vatte zijn lezing aan bij de visserij van zo'n vijftig jaar geleden in ons eigen land, toen een grote groep van vissers rondom de Zuiderzee een actie ontketende teren de Volendammers, die met de kuil visten en zodoende alle jonge vis weg sleepten. De vangst van de ande ren ging achteruit en tenslotte werd een van die weinige acties in de Nederlandse visserij begonnen: een actie voor een effi ciënte bevissing van de Zuiderzee. De commissie De Vissering" maakte rappor ten, maar de vissers deden het zelf ook. Zij kregen de gemeenten mee om te bereiken dat 3200 vissers hun broodwinning zouden behouden. Het mocht evenwel niet baten. Er kwam namelijk een dijk: de Afsluitdijk, die alle hoop deed verdwijnen. Van de vloot zijn daarna vooral de bla zers de Noordzeekust gaan opzoeken om met de beug te vissen bü de gaten tussen de Wadden eilanden, bij de Terschelling- bank en die omgeving. Uit Engeland nader de toen het gevaar voor deze Nederlandse visserij. In 1865 kwam er het eerste Britse stoomtrawlertje in de vaart: een sleepboot met raderen, die met de boomkor viste. Onder de Engelse vissers was al een actie tegen deze stoomtrawlers ontstaan, hetgeen tot gevolg had, dat deze scheepjes bemand moesten worden met knapen uit verbete ringsgestichten, Het nieuwe bedrijf viel niet tegen te houden en langzamerhand verschenen deze scheepjes ook op de Ne derlandse visgronden voor de Wadden eilanden. Vele plaatsjes en eilanden von den in die omgevin? hun bestaan; Ameland bijvoorbeeld met zijn zeventien of zestien boten. De Engelse trawlers visten in die tijd maar raak. Voor de Nederlanders was er geen kist vis meer uit zee scheep te halen, zodat vele schepen kwam°n stil te liggen. En dit feit had uiteindelijk tot gevolg dat de Volendammers met hun flinke botters met de kuil op de Zuiderzee gingen vissen. Vandaar de actie van de Nederlandse vissers. Och, die boertjes IN 1902 ONTSTOND door internationaal overleg de „Internationale Raad voor het onderzoek van de zee". In Nederland is het daarna allemaal een beetje misgelopen. De stoomtrawlers verschenen via de makelaars ook in Nederland en aldra veegden Duit sers, Engelsen en Nederlanders gezamenlijk op een vrij ruwe wijze de No'ordzeebodem schoon. Bij de Denen is het beter areeaan. Z'i waren in die tijd de „hoertjes" van de Noordzee, aldus kreeg .ie te horen van Nederlandse vissers. Nu zijn diezelfde „boertjes" een heel eind verder met de ontwikkeling van hun visserij-industrie. Want, zo dachten zij omstreeks 1880: we moeten e«n net hebhen, dat niet schadeliik is voor de visstand. Een visserman uit Christiansand had de oplossing al gauw beet: het snurrevaadnet, wellicht enigszins een verbeterde uitgave van een netje, dat al lang in de Kleine Belt werd gebruikt. Het snurrevaadnet zou de bodem niet ver nielen en daarmee het voedsel sparen. De uitvinder kreeg een standbeeld voor die uitvinding. Er groeide bij de Denen een actie uit tegen de landen, die met de trawl maar raak visten. Zij maakten foto's van Neder- ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG 7 en 9.15 uur en ZONDAG 3, 7 en 9.15 uur ERROLL FLYNN in DE BANNELING VAN BALLANTRAE in kleuren door TECHNICOLOR! Boeiende romantische avonturen in een adembenemend tempo! MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG o uur' HANDLANGERS DER DUISTERNIS De spannende strijd tegen misdaad en verderf! (18 jr DONDERDAG a.s. vertonen wij nog éénmaal, wegens de nog steeds vele verzoeken SILVANO MANGANO in ANNA Verwacht: MARIO LANZA in „THE GREAT CARLSO VRIJDAG, 23 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De banneling van Ballantrae". Rex, 20 uur: „Alles goed in de petoet". IJ.V.V. Stormvogels, 20 uur: kleine zaal Thalia, ledenvergadering. ZATERDAG, 24 JULI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „De banneling van Ballantrae". Rex, 20 uur: „Alles goed in de petoet". landse trawlers, die het net scheep haalden en heel kleine vis in de last kregen, om de platen als bewijsmateriaal te gebruiken. Het hielp niet veel. De trawlers begonnen steeds dichter onder de Deense kust huis te houden en geweldige massa's jonge vis werden daar gedood. Langzamerhand drong de methode van vissen met het snurre vaadnet door langs de gehele kust van Denemarken. Van het Kattegat uit naar Skagen en naar Esbjerg en zelfs nog Zui delijker naar de visserijplaatsjes bij de Duitse Bocht. Toen al een vlootplan WERD AANVANKELIJK een bijboot gebruikt, aldra kwam er een sterkere motor in de scheepjes te staan en zorgde ook de Deense regering voor haar vissers. Het visserijbedrijf werd geducht uitgebreid en aan de hand van het mode! van een En- Na afloop van het werk is gisteren de overgrote meerderheid van het tunnel- bouwpersoneel bijeengekomen op het ter rein van de tunnelbouw, om van de ar beiderskern het resultaat der onderhande lingen met de Ballastmaatschappij aan gaande enige loonverlangens te vernemen. De Kern deelde mede, dat zij van de directie de toezegging had gekregen, dat er een vacantietoeslag zal worden uitbe taald op de dag, dat de vacanties begin nen (30 Juli) en dat deze aangelegenheid de medewerking der directie ten volle heeft wat het bepleiten ervan bij het Col lege van Rijksbemiddelaars betreft. Als voorwaarde voor een eventuele uit betaling stelde de directie, dat er in die tussentijd geen wilde acties meer zullen worden ontketend (verleden week heeft het werk een uur stilgelegen en gister middag is er onder werktijd vergaderd). Er is voorts ook gesproken over de reeds lang verlangde tien percent loonsver hoging. Beide partijen waren het er over eens, dat er zich in deze kwestie een be treurenswaardige vertraging gaat voor doen, maar zij zal niettemin langs de nor male wegen van Vakbonden en Rijksbe middelaars worden afgewikkeld. De Kern, die als geheel haar standpunt gaf, een standpunt, dat „doorwerken en afwachten", was, ried de vergadering aan, ditzelfde te doen. Aldus is besloten. gels vissersscheepje, dat op de Deense kust was gestrand, werd een plan ontwikkeld voor de bouw van een vloot vissersscheep jes van 35 tot 40 voet lang voor de visserij op de Noordzee en van scheepjes van 10 tot 20 voet lang voor de bevissing van de wateren in het Kattegat. Deze twee stan daardtypen worden nog steeds gebruikt; ze zijn kort, dik en diep. En over de gehele Noordzee zijn deze scheepjes thans aan te treffen. Van Doggersbank tot voorbij de Vikingbank. De Denen verbeterden niet alleen het vistuig. In plaats van zes man die alles met de hand moesten doen, staan er thans vier man op elk scheepje. En een winch, de stopmachine, waarop een mechaniekje is geconstrueerd, dat de lijnen inhaalt en op rolt. De vishandel is goed georganiseerd in Denemarken op geheel andere basis dan in Nederland echter. De visverzorging staat er op een heel wat hoger peil en Nederland is er thans pas mee begonnen de achter stand in te halen. De eerste negen visserij leraren zijn pas geslaagd en de cursussen visbewerking zijn gestart. Denemarken had dit al dertig jaar geleden. Daar heeft men geleerd georganiseerd te werken. Evenals in Noorwegen, waar iets is bereikt door samenwerking. Nederland doet nu een poging in de goede richting. De Nederlanders, die in het visserijbedrijf werkzaam zijn, stappen niet gauw af van een gewoonte. De visser niet en de vishandelaar evenmin. Men lacht er soms nog maar al te vaak om. Maar een volk ais dat van de Deense vissers heeft zo stilletjes weg gebouwd aan een bedrijf, dat thans 's lands trots is. In de tweede klasse is het eerste zeven tal van D.J.K. gisteravond in het zwem bad „Heerenduinen" na een wedstrijd tegen V.Z.V. I kampioen geworden. D.J.K. behaalde een 3-5 overwinning. Al dadelijk bij de aanvang was D.J.K. sterker. Hagendoorn van V.Z.V. voor kwam op schitterende wijze een eerste doelpunt, maar de Amsterdammers kwa men keer op keer terug. Stug verdedigen van de kant van V.Z.V. behoedde het doel voor doorboring. Even voor rust gelukte het De Rijk van D.J.K. te scoren (0-1). De eerste aanval van D.J.K. na rust leverde dank zij Seeman het tweede punt op. Even daarna wist Swier er voor V.Z.V. met een prachtige doorslag- val 1-2 van te maken. Toen volgden de doelpunten elkaar' vlot op. V. d. Wilden- borg maakte er 1-3 van, van Rol 1-4 en Bakker voor V.Z.V. 2-4. De stand werd 2-5 door een schot van Seeman en vlak voor tijd volgde er nog via een vrije worp een doelpunt voor V.Z.V. door rDe tweede helft van deze wedstrijd heeft zich dus wel gekenmerkt door een levendige strijd, met D.J.K. als technisch betere. Daar tegenover stond een enthousiast spelend V.Z.V. Na afloop heeft V.Z.V.'s voorzitter, de heer Swier aan aanvoerder Rol van D.J.K. bloemen overhandigd. De voorzitter" van D.J.K., de Nederlandse oüd- rugslagkamnioen Stan Scheffer bedankte het V.Z.V.-bestuur. Bij de dames Ook de dames van V.Z.V. hebben giste ren gespeeld. Zij wonnen met 7-1 van D.A.W. 1. De strijd ging in de eerste helft vrij gelijk op. V.Z.V. was in de aanval doortastend en derhalve iets meer in de aanval. (2-1). In de tweede helft wist V.Z.V. geleidelijk aan de voorsprong, mede dank zij enige blunders van de doel- verdedigster van D.A.W.te vergroten. Het werd 7-1. Laat ze nu maar smijten met die kisten, die kunnen tegen een stootje en wel tegen honderd stootjes óók. Dat zijn nog eens echte „extra versterkte" kisten' BEVA-vakkleding is overigens ook om trots op te zijnl BEVA-vakkleding met extra versterking op meer dan 40 plaatsen Is tegen geweld goed bestand. Er worden uitsluitend veelvoudig ge controleerde, slijtvaste en kleurechte weefsels voor gebruikt. Op royale manier, zodat BEVA-vakkleding - met de schriftelijke garantie I - altijd mak kelijk zit bij het werk. I r, BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: GERARD VAN PRAAG, Kledingbedrijf Kennemerlaan 100 - Dmuiden BEVA werkkleding verkrijgbaar bij HERBERT BLOM, Het adres voor goed goed Breestraat 56 - Beverwijk - Telefoon 3100 De Economisch-Technologische Dienst voor Noordholland is gereed gekomen met het rapport over „De ontwikkeling van de visserij van Texel". De omstandigheden, waaronder de Waddenzeevissers van Texel tot 1932 hun bedrijf uitoefenden, aldus het rapport, noopten hen niet hun visserij ver van huis uit te oefenen, waardoor de dag visserij bij hen geïnstitutionaliseerd is. Wil men deze groep op den duur niet ge heel laten wegkwijnen, dan verdient het aanbeveling als een van de middelen dit vooralsnog tegen te gaan, diegenen, die daar gezien hun omstandigheden (waaron der hun bereidheid om niet uitsluitend de dagvisserij te willen beoefenen), het meest voor in aanmerking komen, de benodigde vergunningen voor de mosselvisserij te ver lenen. Resumerend, aldus het rapport, kan dus gesteld worden, dat voor de Waddenzee visserij van Texel de Noordzeevisserij levert geen problemen op de volgende maatregelen uitkomst kunnen brengen:/ doorbreken van het huidige gedragspa troon in de visserij. Opwekking tot nieuwe activiteit in het bestaande bedrijf, die, als daaraan gevolg wordt gegeven, zeker re sultaten zal opleveren. Na blijken van aan passingsgezindheid zal een beperkt aantal bedrijven steun verleend dienen te worden om zich verder te kunnen ontwikkelen; bevorderen, dat de vissers van Texel zo veel mogelijk daar zullen markten alwaar de beste prijzen gemaakt kunnen worden; na te gaan op welke wijze de verdere ont wikkeling van de ontworpen garnalenpel- machine aan de verwachtingen beant woordt, waardoor de mogelijkheden voor de garnalenvisserij, zowel van Oudeschild, Den Helder als Den Oever aanzienlijk zul len toenemen; enkele vissers van Texel in de gelegenheid te stellen aan de mossel visserij deel te nemen. Ter bereiking van de gestelde doelen zal veel gevraagd worden van de plaatselijke leiders en het bestuur van de vissersver eniging. Deze pogingen zullen staan en val len met degenen, die krachtens hun maat schappelijke positie zijn aangewezen lei ding te geven. Deze week is het personeel van de Vel- sense Gemeentelijke Dienst voor de Volks huisvesting begonnen het laatste deel van Velsen, Oud-IJmuiden, in kaart te bren gen. Dat wil dus zeggen dat de buitenploeg van deze dienst thans in de beide Sant poorten, Driehuis, Velsen-Noord en IJmui- den-Oost een volledig beeld heeft opgeno men van de woningen en de woontoestan den in deze delen van de gemeente en dat nu het omvangrijke, in totaal ongeveer twee jaar vergende karwei van de inrich ting van de Velsense woning karthotering wordt besloten met Oud-IJmuiden. Van de Santpoorten en Driehuis zijn inmiddels al rapporten verschenen en deze week komt het rapport over de toestanden in Velsen-Noord beschikbaar. De gemeente besloot deze woningkartho teek in te richten toen-de behoefte bleek te bestaan aan een zo volledig mogelijk in zicht in de sociale en sociaal-hygiënische problemen van de volkshuisvesting te Vel sen. Deze registratie omvat onder meer een opname van de indeling en de huur prijs van de woning, de sanitaire voorzie ningen en meer van dien aard. Zo nodig worden metingen verricht. De registratie beoogt geen enkel ander doel. DE EERSTE LIJST van data voor de culturele agenda, die voor het seizoen 1954-1955 aan het Agendabureau van de „Velser Gemeenschap" zijn opgegeven, is deze week al verschenen. Met nadruk wijst de secretaris van het agendabureau, de heer G. W. F. de Man nogmaals op de belangrijkheid van het bureau: er wordt voorkomen dat .e veel avonden door verschillende verenigingen op een zelfde tijdstip worden gegeven, hetgeen het bezoek aan de bijeenkomsten stellig ten goede zal komen. Hiervoor is het echter noodzakelijk, dat de besturen van de verenigingen meewerken door voor het vaststellen van de bijeenkomsten het agendabureau te raadplegen. Regelmatig komen bij het bureau de data van bijeenkomsten binnen, maar-het is .niet doenlijk daarvan steeds een opgave te verstrekken. Van tijd tot tijd zal daarom een aanvulling van de data op de eerste lijst worden verstrekt. Het is in het afgelopen seizoen nogal eens voorgekomen, dat een bijeenkomst verviel, zonder dat het bureau en ook de plaatselijke dagbladen dit wisten. Het ge volg daarvan is onjuiste vermelding in de wekelijkse agenda en een vergeefse reis van het publiek. De verenigingen worden derhalve verzocht wijzigingen direct aan het agendabureau te melden. Wanneer het bestuur de secretaris van het agendabureau vroegtijdig op de hoogte stelt, kan dit veel al nog voor het verschijnen van de cultu- In het najaar van 1952 begonnen 48 erkend sterke dammers van elf verschillende nationaliteiten een strijd om de wereldtitel brief dammen. Er werd gespeeld in vier groepen van twaalf meesters en de twee besten plaatsten zich in de finale. Deze finale van acht deelnemers begon in September 1953 en loopt over enkele weken ten einde, Kans op de wereldtitel briefdammen hebben de Nederlandse speler O. Doornbos uit Appingedam en de Belgische kampioen Oscar Verpoest uit Antwerpen. In deze selectie van acht was het resultaat van de schrijver van deze rubriek niet daverend. Hij verloor van Doornbos en Oscar Verpoest, speelde remise met de Fransman Lome, A. den Doop uit Amsterdam en Huisman uit Naaldwijk. Gewon nen werd van de Marokkaan Fourgous uit Casablanca, en de partij tegen Dionis uit Parijs loopt voor hem uitstekend. Het correspondentiespel is nuttig, omdat deze .huisvlijt" verplicht de sterkste zet door analyse te ontdekken. En huisvlijt is de eerste voorwaarde voor betere ontwik keling en de basis voor elke sterke speler. Daarnaast biedt het een kans van stad tot stad, omdat een onbekend aantal secondanten meehelpt deze zet te vinden. Wij hebben alle respect voor de overwinning van de Belgische kampioen op uw dam- medewerker. Het was een uiterst boeiende partij. Nadat door va-banque-spel IJmuiden een stuk achter kwam, won de Belg het resterende spel op knappe wijze. Hieronder volgt de partij van de finale wereldtitel briefdammen 1954. B. Dukel, wit. O. Verpoest, zwart. 1. 33—28 17—21; 2. 39—33 21—26; 3. 44—39 11—17; 4. 5044 18—23; 5. 33—29 13—18. Wat weten wij van dit onregelmatig openingsspel? De spelers wagen zich beiden op onbekend terrein, omdat vooral het brief- spel zich bij uitstek gunstig leent voor onder zoek. Toch blijkt dat met het uitspelen van de reserve-zetten zwart het beste spel ver overt. 6. 38—33 9—13; 7. 42—33 4—9. O. Verpoest, België Vrriï. Omrit. Ornxri. OMt. B. Dukel, wit Zwart: 1, 2. 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23 en 26. Wit: 28, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 45, 46, 47, 48 en 49. Wit moet de achtste zet spelen en in de IJmuider kringen waarin deze onbekende opstelling goed is onderzocht, besloot men tot 8. 2924, hetgeen tot overzichtelijk spel leidt. Maar hoogst interessant is het om deze opening te onderzoeken en haar in de prak tijk toe té passen. Wij geven db voorkeur aan de zwarte stelling, indien wit 2924 nalaat. B.v. 8. 47—42 17—21; 9. 31—27 12—17 en nu moet wit feitelijk wel gedwongen 2924 spelen. Op 10. 36—31? 7—11; 11. 41—36 17—22; 12. 28x17 11x22 en wit staat gekreukeld. Merkwaardig is het volgende verloop: van uit de diagramstand: 8. 4742 1721; 9. 31—27 12—17; 10. 37—31 26x37; 11. 42x31 21—26; 12. 27—21 26x37? 13. 21x12 8x17. Wit staat stuk achter doch aan zet volgt nu de dam door 14. 2924 19x30 (op 20x29 wat beter is, wint zwart stuk). 15. 28x8 2x13; 16. 34x25 37x28; 17. 33x2. Leuk. 8. 29—24 20x29; 9. 33x24 19x30; 10. 35x24 18—22; 11. 28x19 14x23. Dit openingsspel is bijna niet op he' wed strijdbord zonder fouten te spelen. Het briefspel leent zich daarvoor echter uitste kend. Zwarts 10e zet 18—22 voorkomt dat wit met 3833 voorzet wegens 23x29 en 12-18 23x21 15x20. Op 3933 volgt de dam naar 50 door 2328 en 1319. Wit, op avontuur uit, speelde \u een zet die uiteindelijk nadeel opleverde. Maar zelfs de analyse-mogelijkheden voor het bord waren toen nog niet te overzien zodat wit besloot tot 12. 3227 1218 is gedwongen. 13. 34—29 23x34; 14. 40x28 10—14; 15. 45—40 5—10; 16. 38—33 6—11; 17. 40—34 8—12; 18. 33—28 22x33; 19. 29x38 2—8: 20. 34—30 18—23; 21. 30—25 14—19; 22. 38—33 18x30; 23. 25x34. De opening is uitgespeeld en het contact is verbroken. Met de opbouw voor het mid denspel heeft wit het moeilijker omdat de rechtervleugel met de groep 27, 31, 36, 37, 41, 46, 47, niet gemakkelijk in een gunstige ont wikkeling kan worden gebracht. Maar dit waren de consequenties van het spel met de 12e zet 32—27. 23.12—18; 24. 47—42 10—14; 25. 34—30 15—20; 26. 27—22 18x27. Deze uitval moet wel worden ondernomen om de rechtervleugel te ontwikkelen. Maai de voorpost die gedwongen op 22 komt, is kwetsbaar. Zwart kan namelijk meer reserve-stukken om de schijf plaatsen dan wit, zodat het stuk verloren moest gaan. Alleen de combinatie remt nog even de overgave van 22. 27. 31x22 17x28; 28. 33x22 7—12; 29. 43—38 1217. De aanval wordt ingezet 30. 3833 17x28; 31. 33x22 8—12. Stand na de 31e zet van zwart luidt; zwart, O. Verpoest ■rit. Jmt. «I wit, Dukel Wit aan zet, ziet wel in dat het stuk op 22 door gebrek aan reservestukken niet is te verdedigen. Daarom probeert wit nog een laatste poging, om via allerlei listigheden het stuk te behouden. Dus werd met de 32e zet gespeeld: 3732. Nu volgt op 1217 3024 en het stuk is behouden. 32. 37—32 14—19; 33. 32—27 20—25; 34. 49—43 25x34: 35. 39x30 12—17; 36. 30—25 17x28; 37. 25—20 1318; 38. 4137 2833. En wit gaf zich ge wonnen. Het is nog steeds mogelijk voor liefheb bers van het briefspel zich met Nederlandse of buitenlandse spelers in kracht te meten. Desgewenst willen wij gaarne bemiddelen voor damspelers in Italië, Engeland, België. Frankrijk. Zwitserland, Duitsland en Noord Afrika Nu de Canadese dambond lot de Internationale dambond is toegetreden heb ben damspelers uit Canada contact opgeno men om met Nederlandse spelers te cor responderen en briefpartijen te spelen. Gaarne verlenen wij ook hierin mede werking. DAMAS-tournooi Het damgezelschap DAMAS bestaat uit een groepje van 20 prominente damspelers. Dn aangesloten leden betalen een zeer hogn contributie en zo is DAMAS de rijkste dam club van de Koninklijke Nederlandse Dam bond. Het doel van dit damgenootschap ls, het damspel internationaal te propageren en elke twee jaar een groot internationaal tour- nooi te organiseren. Daarom spelen dc meesters onderling om uit te maken welk" speler zich damkampioen van DAMAS kan noemen. Een dezer dagen speelden wij in Den Haag met de oud-wereldkampioen B Springer. Daarbij kwam het tot de volgende stand: WZ7ZV. 5W77ZV. W777ZS/. 7%. Uw dammedewerker speelde met wit aan zet 3832 en bood zwart de volgende afwik keling aan: 17—21, 26x17, 12x32, 37x28, 23x32, 41—37, 32x41, 42—37, 41x32, 29—23, 18x38, 39—33, 38x29, 34x5, 25x34, 40x29, 7—12, 5x46, 914, 46x10, 1319, 5x7 en 1x12. Een com binatie, waardoor 20 stukken van het bord verdwijnen en de partij in een kansrijk eind spel voor wit komt te staan. Springer gaat hierop niet in en speelt 17—21, waarop 11x31 wit verplicht is 37x26 te slaan. Even later was de stand: Zwart: 1, 3, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 en 23. Dukel, wit: 26, 27, 32, 33, 34, 36, 38, 39, 45, 47, 48 en 49. Zwart heeft iets gemakkelijker spel. Om de combinatie in het spel te houden speelde Springer 19—24. Wit zag het zetje niet en werd hiervan na enkele zetten het slacht- offer. Eigenlijk had wit als sterkste zet moeten spelen 45—40, 40—35, dit zou hem gelijk spel hebben opgeleverd. Als volgt ging het spel voor wit verloren: 47—42, 16 45—40, 3—8, 49—44? 24—29, 33x24, 14—20, 24x15, 23—28, 32x23, 18x29, 34x23, 17—21, 26x17, 12x45 en wit gaf op. DAMAS is op het verdienstelijke idee ge komen van een Studiegroep om zodoende een handboek voor damtechnische uitdruk kingen en tekens te kunnen samenstellen. Voor deze studiegroep zijn uitgenodigd Piet Roozenburg, B. Dukel, H. Laros, Wim de Jong, R. C. Keiier, Herm. de Jongh en B. Springer. De goedkeuring aan de Interna tionale Dambond is aangevraagd. Indien deze goedkeuring is verkregen, zal voortaan de damterminologie internationaal gelijkluidend zijn. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. rele agenda worden gewijzigd. Meldingen voor de wekelijkse agenda dienen echter minstens tien dagen vooruit te worden in gestuurd. Nieuwe agenda Voor het seizoen 19541955 ziet de agenda er tot nu toe als volgt uit: September 4, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 Stichting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeente, „Kleine Jaar beurs". 8 en 14 Velser Kunstkring „Voor Allen", Hoofdstad operette. October 12 en 13 Toneelvereniging „De Planke niers", toneeluitvoering. 14 Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den. gemeente-avond. 21 Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, lezing. November 4 Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, lezing. 6 Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, Bazar. 17 en 18 Velser Kunstkring „Voor Allen", Opera-concert. 18 Vrouwenbond Partij v. d. Arbeid, afd. IJmuiden, vergadering. December 16 Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, lezing. Januari 13 Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, lezing. 27 Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, gemeente-avond. Februari 1 en 2 Velser Kunstkring „Voor Allen", toneeluitvoering. 8 en 9 Toneelvereniging „De Planke niers", toneeluitvoering. 10 Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Maart 24 Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, gemeente-avond. April 13 en 14 Velser Kunstkring „Voor Allen", Toneelvoorstelling. Mei 24 en 25 Toneelvereniging „De Planke niers", toneeluitvoering als 24. Suggesties (Wellicht zou het ook aanbeveling ver dienen, wanneer de besturen van toneel verenigingen aan de secretaris van het agendabureau bekend maakten welke to neelwerken in het nieuwe seizoen in studie zullen worden genomen. Men voorkomt dan door informatie bij het agendabureaü de opvoering van de zelfde stukken door verschillende plaatselijke verenigingen. Ook een lijstje van verenigingen die in het komende seizoen een jubileum hopen te vieren, zou misschien welkom zijn. Laten de verenigingen omtrent deze suggesties eens overleg plegen. Red. IJm. Crt.) De collecte voor het Zonnestraal-NW- TBC-fonds, die werd gehouden in de week van 1217 Juli, heeft in de gemeente Velsen opgebracht f 1392 39 (vorig jaar pl.m. f 900). Een mooi resultaat waarvoor alle Velsenaren dank wordt gebracht even als de collectrices en collectanten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9