Vliegramp of gezichtsbedrog SICMFMliv riUKKIo befMym tuij// PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Men zag vliegtuig vallenmaar nergens wordt er een vermist De radio geeft Dinsdag Tobt U met Uw maag? Door plichtmatige partij geen gave democratie ifiliul Verlaging der tarief muren beoogd TocU ió Uet zo r J E Bevreemding in Breskens Academie voor Internationaal Recht Uitbreker gepakt Examens Katholieken in P.v.d.A.: Rijk houdt subsidie voor Nederlands ballet ter beschikking Chemische fabriek dagvaardt buurtcomité Frans Mikkenie overleden Tweede dubbelsporig deel in Moerdijkbrug Haarlem derde bij Rode Kruis-wedstrijd Kees de bok t Amerikaanse steun voor prins Wan van Thailand? Brits-Egyptisch overleg op hoger niveau Franse chef-paleiswacht in Tunis doodgeschoten Verzending van zeepost Arbeider viel met been in tinbad Drie doden bij verkeersongelukken Beneluxverklaring Gaat U met vacantie? STERKSTE VERGIF MAANDAG 26 JULI 1954 Gistermiddag: zijn ter hoogte van Wie lingen bij Breskens de Koninklijke Lucht macht de Marine Luchtvaart Dienst en het reddingwezen langs de kust in actie ge komen na gelijkluidende meldingen van een marine-radarpost in Breskens (aldaar gestationneerd voor de oefening „Haul"), een aantal badgasten te Cadzand, een lid van de kustwacht en opvarenden van de veerboot Vlissingen-Breskens. Dezen zei den met grote stelligheid, dat zij een groot vliegtuig met een rookpluim achter zich aan in de Wielingen hadden zien storten. Terwijl de reddingboot „Maria Carolina Blankenheim" reeds naar de opgegeven plaats voer om mogelijke drenkelingen op te pikken en vliegtuigen van de marine en luchtmacht opgestegen, begonnen reeds van verschillende vliegvelden medede lingen binnen te komen dat er geen toestel werd vermist. De KLM en de Sabena ga ven op dat het neergestorte vliegtuig met van hen kon zijn en ook van militaire zijde twijfelde men er aan of het verongelukte toestel een militair vliegtuig zou kunnen zijn. Het zoeken werd echter voortgezet; Dit jaar wordt de 25ste cursus gehouden De Haagse Academie voor Internationaal Recht heeft Zaterdag in de Ridderzaal in Den Haag een speciale bijeenkomst gehou den ter gelegenheid van het feit, dat dit jaar de vijf en twintigste cursus wordt gehouden. De academie werd opgericht op 27 Januari 1914. Maar de eerste wereldoorlog verhin derde, dat met de eigenlijke werkzaamheden een begin kon worden gemaakt. Men moest wachten tot 1923. Op 14 Juli van dat jaar begon de eerste cursus van de academie. Aanvankelijk werden' twee cursussen per jaar gegeven. Na de laatste wereldoorlog werden deze tot één cursus teruggebracht. Het aantal deelnemers aan deze jaarlijkse studie-cursussen bedroeg in 1951, 1952 en 1953 respectievelijk 543, 581 en 590. Zij ko men jaarlijks uit 50 tot 60 landen. In de jubileumbijeenkomst deelde de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, mee, dat de Koningin de voorzitter van het curatorium der academie, prof. Gilbert Gidel, bij bevordering had benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Prof. Georges Scelle, secretaris-ge neraal van het curatorium, werd benoemd tot comandeur in de Orde van Oranje Nassau. De oud-minister van Buitenlandse Zaken, Nederlands gezant in Portugal en lid van het curatorium, mr. E. N. van KI,effens, speldde de beide Franse professoren de on derscheidingen op de borst. Van de twee uit de Rotterdamse straf gevangenis uitgebroken inbrekers is de 30- jarige havenarbeider L. K. van Z. door de politie aangehouden. Hij was na zijn ont snapping naar een huis in Rotterdam-Zuid gegaan. De andere, de 27-jarige W. F. M„ is nog op vrije voeten. De politie vermoedt dat hij naar zijn geboorteplaats in Limburg is gegaan om te trachten daar de grens over te komen. Voor het examen handenarbeid slaagden te Haarlem de heren: J. L. Hoogervorst, W. M. Smits, P. Speelman, J. W. M. Willems, J. B. van Zon, F. A. M. Zwartjes, D. v. Benne- kom, G. Dikkers, J. Grosmann, J. N. Laan, R. Monde, H. G. Meijer, H. J. W. Nolte, M. Peters, M. J. Ram, W. M. Winterink. Afgewezen: 8. Niet opgekomen: 4. Mulo Voor het Mulo-diploma slaagden Riet Schalk, Ineke Slootweg, Cock Daudey en Kees Horsman. Zwemdiploma Het zwemdiploma A werd gehaald door Bert van Ginhoven en K. Steenwinkel. HILVERSUM 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bas-bariton en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Zang en hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.30, Lichte muziek. 17.50 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Internationaal Koorfestival. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest, koor en solist. 20.50 Mededelingen. 20.55 Gevarieerde muziek. 21.20 Actualitei ten. 21.40 Zang en piano. 21.55 Lichte mu ziek. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Jazz muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen of voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14,00 Orgel. 14.40 Chan sons. 15.00 Platen of voor de jeugd. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Tourisme in het Caribisch gebied. 18.00 Lich te muziek. 18.20 Platen. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Tour de France. 19.20 Uit het Boek der Boeken. 19.35 Platen. 20.10 Tour de France. 20.20 Holland Festival 1954: Die Zauberflöte, opera. 21.55 Bruggenhoofd van het Christendom, klankbeeld. 22.10 Zang en piano. 22.40 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) NATIONAAL PROGRAMMA. 19.45—20.00 Het Staatsiebezoek van President Coty. (K.R.O.) 20.00 Circus Strassburger. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest concert. 15.10 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Pla ten. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vioolrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Orkest-concert. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Kamermuziek. 21.25 Platen. 21.30 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De waterstofbom en nationale souvereiniteit. Boeken en schrij vers. (Op 224 en 75 m.). motorvaartuigen van de marine namen er aan deel. De melding leek later op de middag ech ter ineens bevestigd te worden door een bericht van het gealliëerde vliegveld Bad- Eilsen, dat men daar een Lincoln-bom- menwerper miste, die van de luchtmacht oefening „Dividend" naar Engeland was vertrokken. Lincoln-bommenwerpers heb- een donkergrijze kleur en een bemanning van zes tot acht man. De ooggetuigen had den vermeld, dat er een blauwe band om de romp van het toestel geschilderd was. Dit was vermoedelijk een kenteken van een der beide partijen bij de genoemde lucht macht-oefening. Om zeven uur in de avond had men ech ter nóg niets gevonden en uit Engeland kwam al spoedig de officiële mededeling (een bekendmaking van het ministerie van Luchtvaart) dat er geen toestel van de luchtmacht werd vermist. De marine heeft contact gezocht met verscheidene bases, maar op niet een er van was van een vermissing sprake. Ook de geringste sporen van een ramp ont breken. De melders blijven echter zeer pertinent in hun verklaringen. ADVERTENTIE Dat vergeet U gauw Di Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid heeft zich op een buitengewone ledenvergadering ernstig en diepgaand beraden met name over die ge deelten van het laatste mandement der Nederlandse bisschoppen, die betrekking hebben op de doorbraak en de Partij van de Arbeid, alsmede over de situatie welke als gevolg van het mandement is ontstaan en de godsdienstige, politieke en internatio nale aspecten daaraan verbonden. Dit beraad vond plaats in „het bij alle aanwezigen levend besef van een innige verbondenheid met de kerk en van een naar vele zijden bijzonder zware verant woordelijkheid." De Katholieke Werkgemeenschap kan uiteraard niet treden in de persoonlijke gewetensbeslissing, die door ieder zelfstan dig moet worden genomen. Doch wel acht zij zich verplicht ernaar te streven, dat zoveel mogelijk door allen een gemeen schappelijke gedragslijn gevolgd wordt. Algemeen was de vergadering van oor deel, dat van een overgang naar de K.V.P. geen sprake kan zijn. Zij bleek er namelijk van overtuigd, dat een plichtmatige Katho lieke eenheidspartij de ontwikkeling van gave democratische verhoudingen in ons land zou bemoeilijken, en een zo groot volksdeel als het Katholieke is, zou be lemmeren in de mogelijkheid een eigen politieke keuze te doen. Ook bleek de ver gadering er ernstig over bezorgd, dat de mogelijkheden van een duidelijk sociaal beleid er door zou worden ingeperkt. Redenen waarom de vergadering het niet verantwoord achtte aan een dergelijke ont wikkeling mede te werken. De gehele werkgemeenschap zou het er varen als een groot verlies, indien na acht jaren van vruchtbare samenwerking de Katholieken verplicht zouden zijn hun plaats in de Partij van de Arbeid op te geven. Velen achten een dergelijke stap in strijd met hun persoonlijke gewetensover tuiging. Niet allen echter waren er van overtuigd, dat de vraag, of er voldoende mogelijkheden aanwezig zijn de eenmaal aanvaarde taak voort te zetten, reeds nu in die mate kan worden beantwoord, dat een verantwoorde gewetensbeslissing mogelijk is. Ook de eventuele subsidiaire mogelijk heden zijn nog onvoldoende onderzocht. Al deze vragen zullen in de komende tijd nog veel nauwgezette arbeid vergen. De vergadering gevoelde zich diep ge griefd door de kwetsende en onverantwoor de wijze waarop sinds het verschijnen van het mandement in talrijke Katholieke bla den over de werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid en de doorbraak werd ge schreven. Zij vreest daarvan grote nadelen voor land en kerk. Oprecht verlangt zij, dat spoedig in Katholiek Nederland de ge legenheid moge terugkeren tot een open en zakelijke gedachtenwisseling over vragen, die voor de toekomst van het vaderlandse Katholicisme van beslissende betekenis zijn. Naar aanleiding van het besluit van de Amsterdamse gemeenteraad geen steun te verlenen aan de voorbereiding van een Ne derlands Ballet, deelde een zegsman van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het A.N.P. mede, dat het rijk op de begroting van het ministerie van O. K. en W. uitgetrokken subsidiegelden ten behoeve van het nieuw te vormen Ne derlands ballet onder artistieke leiding van mevrouw Sonia Gaskell ter beschik king blijft houden. Van de zijde van het ministerie zullen op korte termijn stappen worden ondernomen om de vorming van het Nederlands Ballet doorgang te doen vinden. Een chemische fabriek te Groningen, die onlangs door een comité van buurtbewo ners van het Winschoterdiep is gedagvaard wegens het spuien van giftige stoffen, heeft thans op haar beurt de vijf leden van dit comité gedagvaard in een kort geding. Volgens de fabriek zou het comité zich schuldig hebben gemaakt aan een onrecht matige daad door onjuiste mededelingen te verstrekken aan de pers. Het comité zou onder meer tegenover de pers verklaard hebben, dat een buurtbewoonster onlangs een bloedziekte heeft gehad, di£ het gevolg was van het inademen van de giftige stof fen en dampen, welke de fabriek uit haar ventilatoren spuit. Ook deze buurtbewoon ster is gedagvaard. Voorts wordt het co mité er van beschuldigd, de onjuiste mede deling te hebben gedaan, dat het ziekteper centage onder de arbeiders van de fabriek 30 bedroeg. Volgens de fabriek is dit per centage veel lager. Naar de raadsman van de fabriek, mr. T. Bout te Groningen, me dedeelde, wekken dergelijke mededelingen vrees op bij de werknemers en hebben zij voorts een nadelige invloed op het aan trekken van arbeidskrachten. Volgens mr. Bout moet dit een onrechtmatige daad worden geacht. De fabriek eist een verbod van het verstrekken van dergelijke on juiste mededelingen op straffe van f 10.000 boete voor elke overtreding. De eis van de fabriek zal op Woensdag 28 Juli door de president van de Groningse rechtbank wor den behandeld. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR 48 A'.DAM TEL 71716? Veulen lederen D.Jasjes 97.501 In de Boerhaave-kliniek te Amsterdam is na een maandenlange ziekte op 51-jarige leeftijd overleden de directeur van circus Mikkenie. de heer Frans Mikkenje. Tn 'April Svefd 'hlif rfsl gpn voorstelling te Goes plotseling onwel en moest in die plaats een maagoperatie ondergaan. Een maand geleden werd hij naar Amsterdam overgebracht waar hij Vrijdag voor de tweede keer is geopereerd. Het circus, dat nu een tournée door Duitsland maakt, bevindt zich in Berlijn. Woensdag zal het stoffelijk overschot van de heer Mikkenie ter aarde worden besteld op de Rooms-katholieke begraaf plaats Buitenveldert aan de Amstelveense weg te Amsterdam. De tweede overspanning voor de nieuwe dubbelsporige spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk is Zondag op haar plaats gebracht. De weersomstandigheden waren niet gunstig, zodat men zich niet precies aan het tijdschema kon houden. Deson danks slaagde men erin het gevaarte van 1100 ton op zijn steunpunten te brengen. Toen de oude brugdelen, de Hamilton- en de Waterloobrug, die men na de oorlog in Engeland kocht, verwijderd waren, kon het nieuwe dubbelsporige gedeelte op de pij lers worden geplaatst. In de loop van de middag kon het treinverkeer over de brug hervat worden. Leden van Rode Kruiscolonnes uit het gehele land hebben elkaar Zaterdag te Alk maar het bezit van de wisselbeker van de nationale Rode Kruis-wedstrijden betwist. De zilveren wisselbeker werd in de af deling helpsters gewonnen door Maastricht. Wolvega werd tweede, Haarlem derde. De helpers uit Groningen gingen in de heren afdeling met de eerste prijs naar huis. x^xooooococooooococoooooooooooooooooooooooocooocoocooooc i>j Kees „de Bok", eens de mascotte van de Prins Bernhard-kapel, waarmee het 't dier verre tochten heeft ondernomen, is j - in Artis - overleden. Op 30 Juni 1948 kreeg de bok, als geschenk van de ka- f pel, onderdak in Artis, waar hij lange j jaren een bekende „figuur" is geweest. De laatste weken was Kees niet meer de oude en van dag tot dag ging hij achteruit, ofschoon men geen bepaalde j ziekteverschijnselen kon constateren. Hij kon zich nauwelijks bewegen en kon ook niet meer staan. Iedere dag kwam de dierenarts even bij hem kijken, waarbij hij het dier verscheidene keren injecties heeft gegeven. Het mocht even- wel niet meer baten. Bij de sectie is ge- 8 bleken dat Kees kerngezond was. 8 8 Ouderdom" is de doodsoorzaak. 8 XXXXOOOCOClOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOCJOOO' Voorzitterschap UNO-Assemblée WASHINGTON (United Press) Di plomatieke functionarissen zeggen dat de Verenigde Staten de candidatuur van Prins Wan Waithyakon van Thailand als voor zitter van de komende Algemene Verga dering van de UNO zullen steunen. Zijn rivaal is mr. Van Kleffcais, ambassadeur van Nederland in Portugal. Tot vorige week, toen prins Wan zijn candidatuur bekend maakte, was Van Klef fens, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Nederland, formeel de enige candidaat. De zegslieden wezen er op, dat prins Wan vorig jaar eveneens candidaat voor deze post is geweest. Naar verluidde, zou hij destijds de steun van de Verenigde Staten krijgen. Om redenen van staatsbe leid werd later echter steun gegeven aan de Indiase diplomate, mevrouw Pandit, een zuster van premier Nehroe van India. CAIRO (United Press) De Britse staatssecretaris van Oorlog Antony Head is in Cairo gearriveeerd om te trachten de Engels-Egyptische besprekingen over de Suezkanaal-kwestie weer aan de gang te krijgen. Head verklaarde bij aankomst: „Ik ben hier gekomen om te zien wat ik doen kan om de onderhandelingen te bevorderen. Ik zal besprekingen voeren met president Na- guib en premier Nasser". TUNIS (United Press) Een terrorist heeft Zaterdag de chef van de paleis wacht van de Bey van Tunis, kolonel de la Paillonne doodgeschoten. De la Pail- lonne is een Fransman. Hoewel de man schappen van de particuliere wacht van de Bey Tunesiërs zijn, zijn de meeste offi cieren Fransen. De aanslag gebeurde in een drukke straat in de binnenstad. De moordenaar ontsnapte tussen het publiek. Tussen 19 Maart en 23 Juli hebben ter- reuraanvallen de levens geëist van 74 Franse en Tunesische burgers en werden nog 87 gewond; 21 politiemannen en leden van de veiligheidsdienst werden gedood, 52 gewond en twee zijn verdwenen. In aanvallen op schuilplaatsen van de Fellagha's in de bergen en moerassen van Zuid-Tunesië hebben Franse soldaten en politiemannen 60 bandieten gedood en twee gewond. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Aug.); s.s. „Rondo" (5 Aug.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (2 Aug.); naar de Ned. Antillen: s.s. „Water man" (5 Aug.); naar Suriname: s.s. „Bac chus" (5 Aug.); naar de Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (31 Juli) - naar Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (5 Aug.); naar Zuid- Amerika: m.s. „Alberto Dodero" (31 Juli) en s.s. „Andes" (2 Aug.); naar Brazilië: s.s. „Andes" (2 Aug.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland: (31 Juli). De machinebankwerker F. H. uit IJmui- den was Zaterdagmiddag in het vertin- ningsbedrijf van „Breedband" bezig met slakken uit een van de tinbaden te schep pen. De man stond daarbij op een houten vlondertje, dat over het tinbad gelegd was. Doordat H. uitgleed, schoot de arbeider met de linkervoet in het tinbad, waardoor hij uitgebreide brandwonden opliep de temperatuur bedraagt 300 graden Celsius. H. is in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Doordat hij nieuwe klompen en stevige sokken droeg, vielen de wonden bij nadere beschouwing nogal mee. 13. De kapitein van het stoomschip was danig uit zijn humeur over de schade en ongemakken, die het slingerende anker op zijn schip had veroorzaakt. Op zijn bevel grepen drie stoere zeelieden het ankertouw en begonnen de ballon omlaag te trekken. Dit viel niet mee bij de steeds krachtiger wordende wind, maar ook de termen, waar in de verbolgen kapitein hen aanspoorde, werden steeds krachtiger, zodat zij hun uiterste best deden. Sputterend over on verantwoordelijke ballonvaarders, die eer lijke zeelieden zoveel last bezorgden, haal den zij de ballon langzaam maar zeker omlaag, zodat Panda en kapitein Paverits weldra zo dichtbij waren, dat zij de ge sprekken daar beneden konden opvangen. Wat zij hoorden, klonk niet bepaald ge ruststellend. „Ik p geloof, dat zij een beetje bboos op ons zijn", stamelde Panda, angstig over de rand van de mand glurend. „Bah", bromde kapitein Paverits, „die zeelui van tegenwoordig kunnen ook nergens meer tegen. Ik wil niets meer met hen te maken hebben, saluut!" En met deze woorden sneed hij het ankertouw door, zodat de ballon, dwarrelend op de stormvlagen, weer omhoog schoot. „Wat hebt u nu gedaan?!", gilde Panda, „dat schip was onze enige kans op redding!" Zijn woorden gingen verloren in het ge gier van de wind en ratelende dondersla gen. Het noodweer barstte in volle hevig heid los. Op de weg OmmenDalfsen is Zaterdag een auto, bestuurd door de 47-jarige hout handelaar J. Posthuma uit Dalfsen, tegen een boom gereden. De auto werd vernield. Een wielrijder trof korte tijd later de heer P. levenloos achter het stuur aan. Op de Rijksweg Den BoschNijmegen reden Zaterdag de heer en mevrouw Bos uit Eindhoven op een tandem-bromfiets. Ter hoogte van Grave passeerden zij een groepje fietsers waarbij de tandem op de strook tussen autoweg en fietspad kwam en slipte. Mevrouw Bos viel op de rijweg en werd door een voorbijrijdende vracht auto aangereden. Zij overleed enkele ogen blikken later. Op de Scharnerweg te Maastricht is de 62-jarige banketbakker G. Buntinx door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is overleden. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben besloten het standpunt, dat de Benelux inneemt ten aanzien van het plan tot tariefsverlaging, dat werd uit gewerkt binnen de algemene overeenkomst voor tarieven en handel ter kennis te bren gen van alle aan de overeenkomst deelne mende landen. Dit plan is in hoofdzaak ge richt op een verlaging van de invoerrech ten met 30 percent over 3 jaar met een extra verplichting tot verlaging van in voerrechten, die hoger zijn dan een bepaald plafond. De regeringen der Benelux-landen ver klaren dat aanvaarding van het plan tot verlaging van de tarieven door de leden van de algemene overeenkomst nieuwe perspectieven opent voor een geleidelijke afbraak van de hoge tariefmuren. Dit geldt uiteraard alleen, indien de voornaamste handelslanden in de wereld aan het plan deelnemen. Deelneming aan het plan moet de onvoorwaardelijke bereidheid inhouden een zekere mate van bescherming op te of feren. De vereiste tariefsverlaging mag niet ongedaan worden gemaakt door maatrege len, die het effect van deze verlaging wederom teniet doen. Er zal tegelijkertijd een ernstige poging moeten worden gedaan tot opheffing van alle andere belemmerin gen van het internationale handelsverkeer. Tenslotte verklaren de drie regeringen, dat het thans van de houding van de an dere landen zal afhangen of de handels politiek van liberalisatie en lage tarieven, die tot dusverre door de Benelux werd ge volgd, ook in de toekomst gehandhaafd zal kunnen blijven. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE MAANDAG 26 JUNI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, Bijeenkomst, 8 uur. Vleeshal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Complot in de Tro pen", 14 jaar, 8 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 27 JULI Concertgebouw: Opera Italiaifa di Roma, 8.15 uur. Vleeshal: „Marionetten-theater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Lido: „Hij, zij en de auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Crock en Clown", alle leeft., 2.30 uur. „Nachteskader", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Bongo de Beer", alle leeft., 10.30 uur. „Het bruine monster", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Kinderprogram ma, 10.30 uur. „Weekend in Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. J Wild. In een tegen een heuvel aangelegen hötel te Quinteros in Chili is een koe door het dak gevallen en terecht geko men midden in de eetzaal, juist toen de hotelgasten voor de lunch binnenkwa men. Met vereende krachten heeft men het dier uit de eetzaal verwijderd en weer op de weide gezet. Niemand, ook de koe niet, werd gewond. Extraatje. Koning Boudewijn heeft op dracht gegeven aan iedere officier en elke soldaat in het Belgische leger een extra vrije dag te geven, omdat zij zo uitstekend vopr de dag gekomen zijn op de parade op België's onafhankelijk heidsdag, 21 Juli. Scheercoupé's. De Franse spoorwegen leg gen zich er op toe hun clièntele te ge rieven door in de rijtuigen stopcontac ten aan te brengen voor electrische scheerapparaten. De plaatsing geschiedt in de toiletten van alle eerste klas rij tuigen met en zonder slaapcoupé's en in de tweede klas rijtuigen met couchettes. Ook de Dieseltreinen voor lange afstan den krijgen stopcontacten. Contact. De Duitse geleerde professor Her mann Oberth heeft te Bochum ver klaard te geloven, dat de „vliegende schotels" bemand zijn door wezens van andere planeten. Onderzoekers bespra ken reeds de mogelijkheid om met hen in contact te komen. Dr. Meyer Cords, voorzitter van de afdeling Noord-Rijn- land-Westfalen van de Duitse vereni ging voor ruimtevaart, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de be manningen van de „vliegende schotels" ongetwijfeld een hogere geestelijke en technische ontwikkeling hebben dan de mens. Souvenirs. Een firma te Solingen heeft uit de Verenigde Staten een order ont vangen voor enige duizenden dolken, die behoorden tot de uitrusting van de voormalige SA in Duitsland. Over heidsinstanties houden zich thans bezig met de vraag of de vervaardiging van dergelijke voorwerpen als „souvenirs" is toegestaan. Toppunt. De Amerikaanse schoonheidsko ningin, Miriam Stevenson, is te Long Beach in de Amerikaanse staat Califor- nië gekozen tot „schoonheidskoningin van het heelal". Omgekomen. Een man en vijf van zijn kin deren zijn Zondag omgekomen bij een brand in hun huis te Birmingham. De 36-jarige moeder sprong met een kind van vier maanden uit een zolderraam. Hoewel zij een val maakte van 14 me ter, liep zij slechts een kaakfracjuur op. Het kind bleef nagenoeg ongedeerd. Eredoctor. Aan de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-Lai is Zondag het eredoctoraat in de rechten van de Oost-Berlijnse universi teit verleend. Levende voorbeelden. Ongeveer 3500 voor malige nazi's, die na de oorlog geïnter neerd zijn geweest, hebben Zaterdag en Zondag een congres van de West-Duitse „bond van slachtoffers van de nazifi- catie" te Fallingsbestel in Neder-Saksen bijgewoond. Een der sprekers noemde de oud-geïnterneerden levende voor beelden voor de Duitse jeugd. Oplage. Tn India verschijnen meer dan 330 dagbladen met een totale oplage van bijna 2.600.000 exemplaren. (De bevol king van India telt 356 millioen zielen). Meer dan de helft van de bladen Ver schijnt in de grote steden. Ruïnes. Ontdekkingsreizigers hebben op forten gelijkende ruïnes ontdekt op een berg in een bijna ontoegankelijk deel van het oerwoud van Peru, aldus be richt de New York Times. Eerlijk. Op het filmfestival te Karlsbad in Tsiechoslowakije zijn de hoofdprijzen toegekend aan de Russische film „De trouwe vrienden" en de Amerikaanse film „Het zout der aarde". Eerste. Volgens een artikel in de Pravda, van de hand van admiraal Koeznetsov, opperbevelhebber van de Sovjet marine, was de Russische marine de eerste ter wereld, die werd uitgerust met onder zeeboten, radio en pantserschepen. Inscriptie. Op de Are de Triomphe te Pa rijs zal de inscriptie „aan de strijders van Indochina, het dankbare Franse volk" worden aangebracht. Het besluit hiertoe is genomen door de Franse Na tionale Vergadering, op voorstel van de onafhankelijke afgevaardigde Pierre Montel. Slechts de communisten stem den tegen. ELKE STOF die een verandering kan teweeg brengen in de verrichtingen van levende wezens, is een vergif. En omdat practisch elke stof schadelijk kan werken, mits zij in te grote hoeveelheden in het lichaam komt, zou eigenlijk iedere stof als giftig gekenmerkt kunnen worden. Zó erg naar de letter moeten we het dus niet nemen. Laten we daarom stoffen die eerst in grote hoeveelheden werkzaam zijn, zwakke vergiften noemen, en de stoffen die bij kleine hoeveelheden reeds een on gewenste uitwerking hebben, als sterke vergiften beschouwen. Over de vraag, wat nu een grote en wat een kleine hoe veelheid is, zullen we waar schijnlijk geen moeilijkheden krijgen. De beet van een slang of van een spin, tengevolge waarvan in enkele uren de dood kan intreden, zal een zó geringe hoeveelheid vergif in het bloed hebben gebracht, dat het wer kelijk uiterst moeilijk wordt deze stof in gewichtshoeveelheden uit te drukken. Dergelijke vergiften kunnen we dus zon der bezwaar tot de sterke vergiften reke nen. Maar toch vergeleken bij de mens zijn deze zwaargiftige dieren toch eigenlijk maar armzalige amateurs, want het zwaar ste vergif dat we momenteel kennen, ver vaardigen we zelf, en wel in het merg van de bijnier. Deze stof, is zó giftig, dat ze in fantastische verdunningen nog werkzaam is. Hoe bijzonder krachtdadig deze stof, de adrenaline, werkzaam is, moge blijken uit het feit, dat ze in staat is de bloedvaten te vernauwen, het hart sneller te doen kloppen, de darmbeweging te verlangza men, of kramp van de bronchiaalspieren te doen eindigen, indien zij wordt aange wend in een verdunning van 1 op 1.000.000.000.000.000! Dit is een werkzaam heid die door geen enkel vergif van slan gen, spinnen, of welk ander dier ook, kan op de loop worden geëvenaard, Wat dat betreft kun- (Nadruk verboden) nen slangen beter voor óns gaan, dan wij voor hen. De bijnier, waarin het adrenaline voor de stofwisseling wordt bereid, heet welis waar bij-nier wegens de ligging in de na bijheid der nieren, maar zij heeft met de nieren als zodanig 'niets uitstaande. Vroe ger wist men werkelijk niet welke functie die bijnieren konden hebben, en om daar achter te komen, heeft een onderzoeker ze eens weggenomen. Het resultaat was wer kelijk indrukwekkend, want het proefdier stierf ogenblikkelijk. In de eerste plaats is de schors van de, slechts enkele gram men wegende bijnier, onmis baar voor het leven door de afgifte van bijna 30 stoffen aan het bloed. Bovendien wordt in het merg het zo juist genoemde adrenaline ver vaardigd. Bij emotie blijkt de adrenalineproductie uit verwijding van de pupillen, het bleek worden van de huid en hart kloppingen. Hieraan kunt u waarnemen hoe ogenblikkelijk deze stof haar uitwer king op het lichaam doet gevoelen. Verder wordt adrenaline in verhoogde mate aan het bloed afgestaan, indien er bijzondere eisen aan het lichaam worden gesteld, zo als bij zvjare arbeid, hevige koude, vergif tiging, infectie e.d. Door hel adrenaline is mens en dier beter in staat aan die eisen het hoofd te bieden. Wanneer in vroeger tijden een slager zich in de vingers sneed, drukte hij gauw het sap van een bijnier op de wonde en ogenblikkelijk hield het bloeden op. Het zoveelste bewijs dat de ondervinding de wetenschap vaak enige schreden vóór is. Nadat we hierboven spinnen als giftige dieren hebben gekenmerkt, is het niet meer dan billijk dat wij de Zwarte Wolf eens aan u voorstellen, een spinnensoort die hele kudden groot vee te gronde kan richten. Daarover morgen. H. PéTILLQN.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2