Engelsen geven de bezetting van de Suez-kanaalzone prijs Weerbericht Hainan Ontruiming binnen 20 maanden; terugkeer bij aggressie Peking waarschuwt Washington tegen „daden van aggressie" Brandende olie op „Alkor" hield brandweer lang bezig Haarlems Dagblad Kolen- en Staal-overleg in vacantietijd Accoord na acht jaar onderhandeten UNO-besprekingen over ontwapening hervat Londen protesteert ten tweeden male ook namens de Verenigde Staten Tenslotte werd vuur in schuim gesmoord Mevrouw John ontving brieven van haar man Het woord is aan. Deining in het gebied van de Stille Oceaan Nog enkele buien 69e JAARGANG No 15 WOENSDAG 28 JULI 1954 298e JAARGANG No 169 Minister Zijlstra met Pipercup van Terschelling gehaald Waaghalzen van Zuidpier verwijderd Mendès-France in September naar Washington? Incidenten bij Hainan wekken onrust in Taipeh en Manilla Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET EILAND HAINAN, dat plotseling zoveel aandacht trekt, behoort tot commu nistisch China. Het is er het Zuidelijkste deel van, ligt vrij dicht bij de Chinese kust en ongeveer driehonderd kilometer ten Oosten van die van Indochina, waar juist de wapenstilstand, na bijna acht jaar oor log, is afgekondigd. Veel verder is het van Formosa verwijderd. Hainan is in opper vlakte zo ongeveer gelijk aan Nederland en het telt tweeënhalf millioen inwoners. Wie er, onder het opperbestuur van de centrale communistische regering in Pe king, het gezag uitoefent is niet bekend. Hoe dat gezag georganiseerd is, of het ci viele of het militaire element erin over weegt, is niet bekend. Als men dat wist zou het wellicht enigszins verduidelijkend zijn voor de sehieterijen-in-de-lucht, die zich in de laatste dagen nabij de kust van het eiland hebben voorgedaan. Het is even min klaar in hoeverre Chinese onder gezaghebbers zich San instructies van hogerhand plegen te houden. Misschien werkt het régime ten deze niet al te „mo del". Het mag wel merkwaardig heten dat de ellende met de vliegtuigen juist na de ondertekening van de wapenstilstand in Indochina begonnen is. Wellicht heeft de overeenkomst te Genève niet de persoon lijke instemming van de een of andere Zuid-Chinese machthebber mogen ver werven, terwijl de centrale regering te Peking haar toch ondertekend had. In elk geval heeft de regering te Peking met on-protocolaire haast, telegrafisch, haar verontschuldigingen aangeboden toen Vrijdag een Engels passagiersvliegtuig, een Skymaster, nabij Hainan door twee Chinese vliegtuigen was aangevallen, zwaar bescho ten en tot een daling op zee gedwongen. Een tiental inzittenden, waaronder drie Amerikanen, kwam hierbij om en het mag een wonder heten dat de overigen er het leven afbrachten. De regering te Peking liet weten dat de Skymaster bij toeval en ongelukkigerwijze was neergehaald en dat men hem had aangezien voor een vliegtuig van Tsjang-Kai-Sjek, op Formosa. Ge kunt opmerken dat dit een slordige ver gissing is, want vliegtuigen van commer ciële luchtlijnen plegen duidelijke ken tekenen te dragen. En toestellen van zulke lijndiensten passeren geregeld langs Hai nan, op weg naar Hongkong of, in de tegen overgestelde richting, naar Bangkok in Siam. Maar sinds achterdocht bij zovelen in de huidige wereld als eerste en hoogste wijsheid geldt, kan men verondersteld hebben dat de Engelse kentekenen op het toestel vervalst waren. In elk geval nam de regering in Londen van het incident en van de verontschuldigingen zonder opwin ding kennis. Dit deed Washington niet; het reageerde emotioneel en er werden twee vliegdekschepen met de nodige toestellen aan boord naar de contreien van Hainan gezonden. Twee van die toestellen raakten weldra in gevecht met twee Chinese jagers, waardoor ze werden aangevallen, en scho ten ze neer. De Chinese regering te Peking heeft op dit geval tot dusver volstrekt niet gereageerd. En onze correspondent te Washington seinde Dinsdag, dat voor het moment de situatie aldaar niet serieus behoeft te worden opgevat. Waren niet de Chinese maar de Amerikaanse vliegtuigen omlaag gepaft, dan zou zij wèl ernstig zijn. De Amerikaanse heftigheid over de inci denten bij Hainan is voor een groot deel te verklaren uit nauwelijks verkropte spijt over de regeling voor Indochina, zegt onze correspondent.Want Washington beschouwt die als een kennelijke nederlaag voor het Westen. Hij voegt eraan toe dat in geval van nieuwe incidenten er reden tot ernsti ger bezorgdheid zou zijn. Nu komt vanmorgen het bericht dat een Frans lijnvliegtuig, een Constellation, bij Hainan gevolgd en omgeven is door vier Chinese straaljagers van Russische ma kelij (Migs) en tenslotte niet beschoten. Het Zuid-Chinese of wel Hainanse gezag schijnt dus iets voorzichtiger te zijn gewor den. Men kan zich overigens blijven af vragen of het, evenals de Amerikanen, slecht te spreken is over de overeenkomst betreffende Indochina.Misschien beschouwt het die wel als een kennelijke neder laag voor het Oosten. Als men wederzijds besef van'verlies aannam zou dat bevredi gend kunnen werken. Helaas, ook daarvoor is de achterdocht ongetwijfeld te groot. Laat ons hopen dat wij niets meer over Hainan horen. Dat de Amerikaanse piloten opdracht hebben tot schieten niet alleen als zij worden aangevallen, maar ook als een dreigende houding wordt aangenomen waar bestaat die in en was dat bijvoor beeld het geval met het Franse lijnvlieg tuig? stemt enigszins onzeker ten opzichte van de naaste toekomst. R. P. LUXEMBURG (ANP) De ministerraad van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft Dinsdag te Luxemburg in bijzonder uit gebreide samenstelling vergaderd. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de gemeen schap waren in verband met het uiteen lopende karakter van de agendapunten be halve de ministers van Economische Zaken ook de ministers van Verkeer en Sociale Za ken aanwezig. Nederland was vertegenwoordigd door de ministers Zijlstra en Suurhoff en, daar minis ter Algera verhinderd was, in diens plaats door de directeur-generaal van de Scheep vaart. de heer Vonk. Minister Zijlstra had zijn vacantie op Ter schelling onderbroken om de conferentie te kunnen bijwonen. Daartoe had hij in alle vroegte de eb afgewacht tot er voldoende strand was drooggevallen, om als startbaan voor een Pipercup te kunnen dienen. Dit vliegtuigje had hem naar Leeuwarden ge bracht, waar hij in een groter toestel over stapte, dat hem nog juist op tijd in Luxem burg bracht. Op verkeersgebied was de kwestie van ver vanging van de nationale spoorwegtarieven door directe internationale tarieven voor cokes, kolen, ijzer, staal en ijzererts aan de orde. Een commissie van vertegenwoordigers van de zes landen en van de Hoge Autoriteit zal vóór de Septemberzitting van de minister raad voorstellen uitwerken. Over de vrije uit wisseling van arbeidskrachten binnen de ge meenschap heeft de raad nog geen oplossing kunnen vinden voor een aantal juridische, redactionele en binnenlands-politieke proble men. CAIRO. (Reuter AFP) Groot-Brittannië en Egypte hebben overeenstemming bereikt over de kwestie van de Britse basis in de zone van het Suez-kanaal. De overeenkomst, die Dinsdagavond in Cairo is geparafeerd, maakt een einde aan 72. jaar Britse militaire bezetting. De overeenstemming werd bereikt na acht jaar onderhandelen. De onderhandelingen zijn die tijd verscheidene malen onderbroken. De slotfaze van de besprekingen, waarbij de Britse delegatie werd geleid door de minister van Oorlog, Head en de Egyptische door premier Nasser, duurde twee dagen. De voornaamste punten van de overeenkomst zijn: De naar raming 73.000 man Britse troe pen zullen binnen twintig maanden na jndertekening van het accoord Egypte verlaten. (Groot-Brittannië had een ter mijn van 24 maanden voorgesteld. Egypte wilde 18 maanden). Britse troepen zullen naar de basis mogen terugkeren, als een der Arabische landen, die deel uitmaken van het verdedigingsverdrag der Arabische Liga, of Turkije wordt aangevallen. (Groot- Brittannië heeft de eis, dat bij een aanval op Perzië de basis onnieuw bezet mogen worden, laten vallen). De overeenkomst geldt voor zeven jaar. (Groot-Brittannië had aanvankelijk een termijn van twintig jaar voorgesteld). De basis zal worden on derhouden door een Britse particuliere aannemingsmaatschappij, die Britse tech nici en Egyptische arbeiders in dienst zal .lebben. (Aanvankelijk had Groot-Brit tannië geëist, dat de technici voor het onderhoud militairen in uniform zouden zijn.) Keerpunt Luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische prefnier, heeft verklaard, dat een nieuw tijdperk van vriendschap pelijke betrekkingen, gegrond op weder zijds vertrouwen en samenwerking tussen Egypte en Groot-Brittannië en de Weste lijke landen word ingeluid. De overeen komst betekent een keerpunt in de ge schiedenis van Egypte. Wij willen de haat uit onze harten verwijderen en onze be trekkingen met Groot-Brittannië opbou wen op een hechte grondslag van weder zijds vertrouwen, dat in de afgelopen 70 jaar ontbroken heeft. De Eyptische mi nister van Voorlichting, majoor Saleh Salem, verklaarde, dat als de nieuwe over eenkomst door Groot-Brittannië zal zijn getekend, hij een van de trouwste Britse vrienden in het Midden-Oosten zal zijn. Geen andere basis LONDEN De Britse onderminister van Oorlog, Nigel Birch, heeft op vragen in het Lagerhuis geantwoord, dat de Britse troepen in de zóne van het Suez- kanaal geen waardevolle voorraden, uit rusting of voertuigen zullen achterlaten. Het handhaven van de huidige Britse troe penmacht in de zóne kost ongeveer 550 millioen gulden per jaar. Voorts verklaarde Birch, dat het niet in de bedoeling ligt elders in het Midden- Oosten een basis van de grootte als die in de zóne van het Suez-kanaal in te richten. In Londense diplomatieke kringen is het nieuws van de overeenstemming tus sen Groot-Brittannië en Egypte met in stemming begroet. Men ziet de overeen stemming als het begin van een nieuw tijdnerk van doelmatiger en moderner verdediging van het gehele Midden- Oosten. Volledige plannen voor verplaatsing van het Britse garnizoen in Egypte zijn nog niet voltooid, doch men verwacht, dat een aantal militairen naar Kenia en Malakka zal worden gezonden om te helpen een einde te maken aan de daar heersende moei lijkheden. Andere militairen zouden naar Groot-Brittannië worden overgebracht en enige eenheden naar Cyprus en mogelijk ook Jordanië en Lybië. Oppositie De groep van veertig conservatieve „re bellen" heeft na twee vergaderingen be sloten tegen de regering te stemmen als, na een verklaring van Eden in het Lager huis, waarschijnlijk Donderdag de met Egypte bereikte overeenkomst in stem ming wordt gebracht. Het schijnt niette min wel zeker, zo tekent AFP hierbij aan, dat de overeenkomst een zeer grote meerderheid zal krijgen, aangezien Labour de regering zal steunen. WASHINGTON Het nieuws is met instemming door het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken en con gresleden ontvangen. Men was van oor deel, dat een gevaarlijke bron van wrij ving in het Midden-Oosten was wegge nomen. Een woordvoerder van het depar tement verklaarde niets te weten van pers berichten. volgens welke de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië geheime onder handelingen voeren met Israël om te ko men tot inrichting van militaire bases op leraëlisch gebied na de evacuatie van de zóne van het Suez-kanaal. In deze be richten was Haifi als een van deze bases genoemd. TEL AVIV Israëlische militaire des kundigen vrezen, dat de militaire machts verhouding in het Midden-Oosten in het nadeel van Israël zal worden gewijzigd door de terugtrekking der Britse troepen uit de zóne van het Suez-kanaal, waar zij een soort buffer tussen Israël en Egypte vormden. In Israëlische regeringskringen hoopt men op Westeliike garanties. Waar nemers verwachten diplomatieke stappen om te verhinderen, dat Egypte met Ame rikaanse wapens wordt versterkt. KARATSJI Volgens kringen van di plomaten uit het Midden-Oosten te Ka- ratsji opent het accoord de weg naar een verdedigingsorganisatie voor het Midden- Oosten. Men verwacht, dat spoedig het Turks-Pakistaanse bondgenootschap tot andere landen in dit gebied zal worden uitgebreid, met name Syrië en Irak. Nadat Dinsdagmiddag de IJmuidense Zuidpier wegens de opstekende storm en de overslaande golven al voor het publiek gesloten was en de politie een jongetje van de kop moest halen, dat daar het wilde spel van de zee bewonderde, heeft de po litie in de loop van de avond liefst 150 mensen, die in het overslaande water geen enkel gevaar zagen, van de pier moeten verwijderen. De gevaren op de pier bij stormweer zijn vooral voor vreemdelingen, die de situatie niet kennen, groot genoeg om deze maatregel te rechtvaardigen. NEW YORK (Reuter). De voorzitter van de UNO-commissie voor ontwapening, de Fransman Jules Moch. heeft te New York verklaard voorstander te zijn van het indie nen van nieuwe voorstellen voor ontwapening op de volgende zitting van de Algemene Ver gadering van de UNO. Moch was van oordeel, dat overeenstemming niet zo ver verwijderd is, als de verslagen van de Londense ontwa peningsbesprekingen schijnen aan te tonen. De verschillen tussen het Brits-Amerikaanse en het Russische plan waren niet van funda mentele aard. aldus de voorzitter van de commissie. Moch legde deze verklaring af bij de hervatting van de besprekingen over ont wapening. PARIJS. (Reuter-AFP) AFP verneemt dat Mendès-France zich tegen het einde van September naar Washington zal begeven om deel te nemen aan de jaarlijkse bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds. De Franse premier heeft Dinsdagmiddag een langdurig onderhoud gehad met Guy Mollet, de secretaris-generaal van de socialistische partij, over de mogelijkheid van socialis tische deelneming aan de regering. De so cialistische leider zeide, dat de houding der socialisten bepaald zou worden door de aard van de economische en sociale plannen, die de regering uitwerkt, en eveneens door de houding van de regering ten opzichte van de E. V. G. HONGKONG (Reuter/A.F.P.) Com munistisch China heeft Dinsdag zeer krach tig geprotesteerd tegen het neerschieten van twee vliegtuigen van de Chinese luchtmacht door Amerikaanse marinevliegtuigen. Tsjang Hain-Foe, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, heeft ook geprotesteerd tegen het binnendringen van de Chinese territoriale wateren door eenheden van de Amerikaanse marine. China heeft de Ame rikaanse regering gewaarschuwd, dergelijke „daden van aggressie" achterwege te laten. China eiste ook schadeloosstelling. Ten slotte had het protest aangetekend tegen het beschieten van een Chinees vaartuig door Amerikaanse vliegtuigen. In de Chinese verklaring stond, dat op 26 Juli vier eenheden Amerikaanse jacht vliegtuigen boven Chinees gebied te Tsjoe- ping-Han doordrongen. Daarna vloog een andere groep jagers boven de kust van Luichof terh oogte van het eiland Hainan en verraste twee Chinese vliegtuigen, die werden neergeschoten. Een derde groep Amerikaanse jachtvliegtuigen beschoot later twee Poolse vrachtschepen en een In de strijd tegen het voortwoekerende vuur op hét Panamese schip „Alkor" in de Amsterdamse haven ging de brandweer er tegen het avonduur toe over enkele gaten in de scheepswand te boren, omdat men wilde pogen het nog steeds doorwoe- dende vuur met schuim te blussen. Geble ken was, dat de vele tonnen water, die gedurende de gehele dag in de machine kamer waren gespoten zich ergens een uit weg naar het IJ hadden gebaand, zodat de machinekamer niet vol water kwam te staan. Intussen brandde de olie lustig voort. Nadat de gaten in de scheepswand waren geboord en men daarop de slangen had aangebracht, nam het spuiten met schuim een aanvang. Op een der gaten werd het schuimkanon aangebracht. Toen was het vuur spoedig bedwongen. Om kwart voor acht des avonds kwam het sein: brand geblust. Wat later drongen de eerste brandweerlieden de machinekamer binnen. Zij namen een ruïne waar. Over de oorzaak waren de meeste oogge tuigen het wel eens, alleen over détails legden zij verschillende verklaringen af. In de machinekamer stonden vele vaten met stookolie. Door een vonk is een beetje losse olie in brand geraakt. Terwijl een van de arbeiders ijlings een schuimblus- apparaat te voorschijn haalde kwam de aanwezige brandwacht van de N.D.S.M. toerennen en gooide een emmer water op de toen nog zeer beperkte vuurhaard. Door de kracht van het water spatte de bran dende olie naar alle kanten weg en op het zelfde moment sprong er een steekvlam in de machinekamer omhoog. Meteen viel het electrische licht uit en het duistere ruim werd gevuld met verstikkende rook. De mannen zijn het voorts met elkaar eens, dat er geen paniek ontstond. Wel was er zenuwachtig geschreeuw en renden zij alle kanten op, want zij voelden zich als ratten in een Val. Zij zagen echter kans achter elkaar de trap naar de dekken op te klimmen. Een bleef achter, maar deze werd later door brandweerlieden met zuur stofmaskers bevrijd. BONN (Reuter) Mevrouw Lucy John, echtgenote van de naar Oost-Duitsland verdwenen leider van de West-Duitse in lichtingendienst, heeft sedert de verdwij ning van haar man twee brieven van hem ontvangen. De eerste brief, kennelijk in haast geschreven, bevatte de boodschap, dat zij zich niet ongerust moest maken. De brief was waarschijnlijk naar West-Berlijn gesmokkeld en daar gepost. De tweede brief, waarschijnlijk met toestemming van de communistische autoriteiten geschre ven, bevatte „politieke verklaringen". Op deze brief was als adres een Oost-Berlijns postbusnumer vermeld. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat een lid van de Amerikaanse geheime dienst in Berlijn zelfmoord heeft gepleegd. De woordvoer der weigerde zich uit te laten over een ver onderstelling, dat de agent Wolfgang Hoeffer bevriend zou zijn geweest met dr. John. Volgens de woordvoerder stond de Amerikaanse agent in het geheel niet onder verdenking en was hij ook niet ver hoord, zoals in persberichten was beweerd. De West-Duitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij haar veiligheidsorganisa tie aan „een zorgvuldig nieuw onderzoek" zal onderwerpen in verband met de ver dwijning van dr. John. De Oost-Duitse ra dio heeft de verklaring, welke de West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, over de zaak-John heeft af gelegd, „vaag en volkomen zonder inhoud" genoemd. Chinees oorlogsschip, aldus de verklaring. Minister Eden heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse zaakgelastigde in Peking opdracht heeft ontvangen, namens de Amerikaanse regering, die geen vertegenwoordiging in communistisch China heeft, te protesteren tegen het neer schieten van het Britse passagiersvliegtuig, waardoor zes Amerikanen gedood of ge wond werden. Voorts heeft hij opdracht te protesteren tegen de „moedwillige inmen ging bij de reddingswerkzaamheden in het gebied van de ramp." Verder, zo deelde de minister mede, heeft de zaakgelastigde opdracht om te protes teren tegen de boodschap van de lucht vaartautoriteiten van Kanton, dat slechts een vliegboot van het type Sunderland in het gebied van de ramp toegelaten zou worden en dat op alle andere oorlogsvlieg tuigen die naar overlevenden zouden zoe ken zou worden gechoten en wel zonder waarschuwing. Deze boodschap was uitge zonden na het neerschieten van de Britse Skymaster. Deze Chinese gedragswijze was in tegenspraak met alle internationale ge woonten. Eden zeide verder, dat de vier jagers, die om het Franse vliegtuig hadden gecirkeld, het kennelijk wilden identificeren. Het Labour-lid Dornelly vroeg de minis ter of hij zich er van bewust was dat de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten opdracht hadden „snel met de trek ker" te zijn en of de minister zich er wel van bewust was, dat een en ander ernstige gevolgen voor de Britse strijdkrachten in het Verre Oosten zou kunnen hebben „als men de logische conclusie uit de Ameri kaanse order trekt." Hij vroeg verder of de minister in nauw contact met de Ameri kaanse autoriteiten stond in verband met „de buitengewoon gespannen toestand, welke het Amerikaanse optreden zou kun nen scheppen." Eden zeide niet gaarne commentaar te leveren. Naar zijn mening diende in het Huis niet gesproken te worden over hetgeen tussen twee vreemde mogendheden voor valt. Het doel van de Britse regering was incidenten te voorkomen en commentaar in het Huis zou weinig aan de zaak toe. of afdoen. Groot-Brittannië heeft een nieuwe nota tot de communistische Chinese regering gericht, waarin wordt gevraagd discipli naire maatregelen te nemen tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor het neerschie ten van de Britse Skymaster. In de nota wordt er op aangedrongen onmiddellijk maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van het incident. De Britse regering zal eisen tot schade vergoeding indienen voor het verlies aan leven en bezit ten behoeve van alle be trokkenen. Piloten van transportvliegtuigen van de R.A.F. hebben order gekregen op vluchten van Singapore naar Hongkong het eiland Hainan nog meer dan tot nu te vermijden. WASHINGTON De Verenigde Staten eisten in hun nota's „passende straffen" voor alle Chinese communisten, die ver antwoordelijk waren voor de „barbaarse en onwettige" aanvallen op Amerikaanse en Britse vliegtuigen in de Zuid-Chinese zee en „onmiddellijke doelmatige maatre gelen" tegen een herhaling van de aanval len. Ook vroeg Washington schadevergoe ding voor de drie Amerikanen, die omkwa men met de Britse Skymaster. Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken, dat de protesten bekend maakte, zei dat was vastgesteld, dat het luchtgevecht Maandag ongeveer twintig km van de kust van Hainan „ruim in internationale wa teren" was geleverd. De Chinezen be schuldigden de Amerikanen van schending van hun territoriaal gebied. In de nota's werd ook gevraagd, dat de Amerikaanse regering via de Britse regering op de hoog te zou worden gesteld van de aard van de maatregelen om herhaling van de „betreu renswaardige" aanval op Amerikaanse jachtvliegtuigen te voorkomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine heeft medegedeeld, dat de twee vliegkampschepen, welker vliegtuigen de twee Chinese jagers neerschoten, nog steeds in het gebied van de incidenten kruisen. Reuter heeft te Washington geconstateerd, dat in het buitenland zekere bezorgdheid getoond is naar aanleiding van de aanwe zigheid van deze vliegkampschepen. In sommige kringen vreest men, dat hun aan wezigheid in de wateren van Hainan aan leiding tot nieuwe incidenten kan geven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Busken Huet: Tegenstellingen hinderen alleen, wanneer het onechte wedijvert met iets echts oj twee onechthe den van dezelfde kracht in bot sing komen met elkaar. TAIPEH (Formosa) (Reuter) De Chi nese nationalistische regering heeft, naar van gewoonlijk betrouwbare zijde verluidt, voor Zondag een conferentie belegd van alle vooraanstaande militaire bevelhebbers en functionarissen. Generaal Tsjang Kai Tsjek zou de conferentie waarschijnlijk bijwonen. Men verwacht, dat maatregelen besproken zullen worden om het hoofd te bieden aan mogelijke ontwikkelingen in Indochina en na de incidenten bij het eiland Hainan. De luchtmacht van natio nalistisch China heeft op 25 Juli duizen den vlugschriften uitgeworpen boven het Chinese vasteland, aldus een mededeling van ambtelijke zijde te Taipeh. MANILLA. Ramon Magsaysay, de president van de Philippijnen, heeft ge zegd een bijeenkomst van de Philip- pijns-Amerikaanse verdedigingsraad te wensen ter voorbereiding van gemeen schappelijke verdedigingsplannen. Magsaysay zei op een persconferentie, dat hij zou verzoeken de raad zo spoedig mo gelijk bijeen te laten komen. De regering van Peking werd „hoe langer hoe actiever in de richting van de Philippijnen". NEW YORK. Volgens de „New York Post" staat de Amerikaanse regering onder zware druk van Congresleden, die willen, dat communistisch China wordt gewaar schuwd voor Amerikaans ingrijpen, indien het zal trachten Formosa te bezetten. Ook wordt geëist dat nationalistisch China wordt opgenomen in het voorgestelde Zuid- Oost-Aziatisch bondgenootschap. Volgens Allen is de leiding van deze beweging in handen van de republikeinse Teiders in de Amerikaanse Senaat. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de Zuidflank van een depressie, waarvan het centrum aangetroffen werd tussen IJsland en Groenland, kwamen en kele honderden kilometers ten Westen van Ierland enkele storingen tot ontwikkeling, die vergezeld van regen in Oost-Noordoos telijke richting koers zetten naar Zuid- Scandinavië en in ons land tijdens het weekeinde het weer grondig bedierven. Hieraan kwam Maandagavond een einde, toen de laatste van de reeks storingen ons land passeerde. De storing werd gevolgd door een krachtige Zuid-Westelijke lucht stroom, die betrekkelijk koude oceaanlucht naar West-Europa transporteerde. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat regel matig buien tot ontwikkeling kwamen, sommige buien gingen met onweer ge paard. De bovengenoemde depressie bevindt zich nu boven Schotland en beweegt in ac tiviteit afnemend, langzaam naar het Noor delijk deel van de Noordzee. Voor het weer in ons land heeft dit tot gevolg, dat de windsnelheden geleidelijk minder worden, maar ook morgen moet nog gerekend worden op koel weer met nu en dan vrij veel bewolking en ook enkele buien. (van hedenmorgen 7 uur) toesta n<3 Stockholm onbewolkt Oslo licht bew. Kopenhagen regenbui Amsterdam regenbui Londen regenbui Luxemburg zwaar bew. Parijs zwaar bew. Bordeaux zwaar bew. 01 &c C C OJ ■cE •ó'g So Eg s fee fe£ gw 2 5 -£ "'.E Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. geh. bewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt ZW -4 Z -4 ZZW-9 ZZW -10 ZZW -8 ZW -5 ZW -6 windstil WZW-2 ëW -2 Z -2 WNW 1 WNW 1 ZZW-2 Z -3 ZO -2 windstil O -2 windstil ONO -2 windstil 23 3 20 28 19 18 18 19 0 23 0 23 0 32 0 27 0 29 0 28 28 23 22 0.1 26 0.5 29 28 31 26 35 Neerslag laatste 24 uur i BUIIG EN KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met vrij veel regenbuien. Krachtige tot ma. tige Zuid-Westelijke wind. Koud weer. 29 Juli Zon op 4.56 uur. onder 20.36 uur. Maan op 4.15 uur. onder 20.12 uur. Maanstanden 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 Juli Hoog water: 2.05 en 14.40 uur. Laag water: 10.11 en 22.41 uur. Donderdag 29 Juli Hoog water: 2.59 en 15.31 uur. Laag water: 11.05 en 23.31 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1