Contra-spionnage tiert welig in West-Duitsland PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws De Grote Vier! AMERIKA heeft Buisman ontdekt. Toch ió het zo John's kantoren in Keulen alleen al zijn bezet door 800 ambtenaren De radio geeft Donderdag Ik vind het een reuzenmiddel r J 2 Ckefarine/ï Ontwikkelingsraad ingesteld Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS u Kerkelijk Nieuws Beperking van vestigingsverbod Nieuw type Röntgen- apparaat in het W.G. Examens Gaat U met vacantie? Aartsbisschop van Montenegro staat in Getinje terecht Noord-Rijnland-Westfalen eist afgestaan gebied op Ook KLM liet heffing op passage vervallen Zwolle krijgt aardgas Zes jubilea bij 's Rijks Belastingen Churchill zou herziening van kabinet overwegen LIKDOORNS GRAAF WESPEN WOENSDAG 28 JULI 1954 Van onze correspondent in West-Duitsland) Voor de opzienbarende desertie van dr. John naar de Oost-Duitse communisten, hadden de meeste Duitsers niet veel van dr. John en van de werkzaamheden van zijn bureau gehoord. Het thans gebeurde heeft dat bureau opeens in de publieke belangstelling, zowel van het binnen- als van het buitenland gebracht. De laatste dagen hebben verscheidene, voor het grootste deel zeer duidelijke foto's van dr. John in de West-Duitse bladen en ook in tal van buitenlandse kranten ge staan. Het is buitenlanders opgevallen, dat West-Duitse bladen hun lezers nu reeds ook een beeltenis van John's pas benoem de opvolger laten zien, een man met een scherp gezicht die een bril draagt. Dat is dr. Hans Jess, tot dusver president van het West-Duitse Kriminalambt. In andere landen zou men er hoogst waarschijnlijk, vooral na zo'n sensationele gebeurtenis, niet zo gauw toe over gaan een portret in de krant te zetten van de man, die met de opperste leiding van de contra-spionnage wordt belast. Ook zijn foto's in de kranten verschenen, van het gebouw waarin het bureau van de contra-spionnagedienst gevestigd is. Het staat in het drukke centrum van Keu len in de onmiddellijke omgeving van de Dom. Vierhonderd personen werken er. Nog vierhonderd andere ambtenaren van het bureau zitten in andere gebouwen in Keulen omdat het nieuwe gebouw nu al niet groot genoeg gebleken is. Dan zijn er nog ettelijke medewerkers en agenten over de Bondsrepubliek verspreid. Het spreekt vanzelf dat het bureau daarnevens over ontelbare mannetjes beschikt, die in het buitenland in touw zijn, want het arbeidsveld van het bureau houdt niet bij de Duitse grenzen in het Westen en in het Oosten op. Men heeft er de laatste tijd weer over horen klagen ook door buitenlanders, dat evenals in Hitler's tijd men heeft kunnen waarnemen dat er weer telefoongesprek ken afgeluisterd worden en dat brieven geopend worden. Hoewel dit van officiële ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. m n 4in doet wonderen! De minister van Economische Zaken heeft besloten tot de instelling van een commissie voor het beoordelen van aan vragen voor ontwikkelingskrediet, welke commissie ontwikkelingsraad zal heten. De ontwikkelingsraad heeft tot taak de minister van Economische Zaken van ad vies te dienen omtrent industriële, tech- nisch-wetenschappelijke en financieel- economische producten of werkwijzen, waarvoor aan de minister een crediet uit de staatskas is gevraagd. Tot voorzitter van de ontwikkelingsraad is benoemd prof. ir. P. P. van Berkum te Tilburg. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 11.00 Met de Toe- ringa's op stap! 11.45 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Cubaans orkest. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Omroep-orkest. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Hobo en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Platen (Intermezzo: Tour de France). 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Het Guyana Sym posion te Amsterdam. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Reportage en platen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Amusementsmuziek. 19.20 Tour de France. 19.30 Amusementsmuziek. 19.45 Rhythmische muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Vincent van Gogh, hoorspel. 22.25 Orgel concert. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13 20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Om roep-orkest. 14.32 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Zang. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 21.00 Won derlijke wetenswaardigheden, causerie. 21.15 Platen. 21.45 Voordracht. 22.00 Kamermu ziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23G524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les 14.45 Platen. 15.00 Orkestmuziek. 16.00 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17 15 Voor de kinderen. 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20 10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 2135 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest concert. 22.35 Gevarieerde muziek. 22.55— 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). advertentie Haarlem zijde tegengesproken wordt, brengen ve len het toch in verband met de activiteit van het bureau te Keulen. Het bureau begon zijn werk in 1950 met 150 personen en een begroting van 3 millioen mark. Dat bedrag is tot 8 millioen mark aangegroeid. Naast dit bureau zijn in West-Duitsland nog tal van geheime diensten werkzaam, waarbij ook nog die van verschillende buitenlandse mogendheden komen. Het gebeurt dat agenten van de ene dienst ook nog voor een andere werken en het schijnt niet eens tot de zeldzaamheden te behoren dat ze zelfs proberen bij de tegen partij van hun oorspronkelijke opdracht gevers nog wat te verdienen ADVERTENTIE De koffieprijzen hebben daartoe het hunne bijgedragen.-Dat het eritische Amerika Buis man gebruikt is wel een bewijs van de goede eigenschappen van Ned. Herv. kerk Beroepen te Oosterlittens L. Koppert, cand. te 's-Gravenzande. Benoemd tot voorganger van de Ned. Prot. Bond te Harderwijk N. K. A. Pols candidaat te Leiden, die deze benoeming ook aannam; tot vicaris te Diemen dr. W. L. Ietswaard, candidaat te Amsterdam. Geref. gemeenten Bedankt voor Utrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-W est. ADVERTENTIE lVTijn tafelkleed kon ik nooit goed schoon krijgen, maar met Castella Parels ging 't zonder moeite. Wollen dekens nam ik onderhanden, en ze werden als nieuw. Een wijnvlek op mijn lichte zomerjurk verdween als door een wonder met Castella Parels. Het vuilste goed van mijn vijf robbe doezen (vier jon gens en een meis je) behandel ik zonder wasma chine met Castella Parels. Het vuil vliegt eruit en de was is mij een stuk lichter geworden. Ik vind 't een reuzenmiddel. Zo schrijft ons één van de vele tienduizen den huisvrouwen, die opgetogen zijn over U vliegt nu door de was heen! de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmid del van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid- del. En U staat versteld vandeblankheid.de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis In de Nederlandse Staatscourant van 26 Juli is een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening opgenomen, volgens welke het gebied waarop het Bedrijfsvergunningenbesluit 1941 van toepassing is, nog verder wordt ingekrompen. Het vestigings- en uitbrei dingsverbod zal voor de voedselvoorzie ningssector in het vervolg slechts gelden voor enkele bedrijfstakken, te weten fabrieken voor plantaardige oliën en vetten, bierbrouwerijen en mouterijen. Het reeds sterk beperkte verbod om met een bestaan de in werking zijnde apparatuur nieuwe producten te gaan. voortbrengen is in het vervolg eveneens slechts van toepassing op producten van de bovengenoemde voedsel- voorzieningsbedrijven. Een en ander be tekent dat vrijheid van vestiging en uit breiding zonder bedrijfsvergunning thans verder wordt uitgebreid tot de navolgende takken van industrie: meel- en bloem- fabrieken en maalderijen waaronder vee voedermaalderijen, maiszetmeelfabrieken, aardappelmeelfabrieken, glucosefabrieken, mengvoederfabrieken, vismeelfabrieken en margarinefabrieken. Voor vestiging en uit breiding van laatstgenoemde industrieën blijft de verplichting tot aanmelding bij de betrokken bedrijfschappen gehandhaafd. Het Bedrijfsvergunningenbesluit blijft voor wat betreft de groothandel nog slechts van toepassing op de groothandel in scheeps- proviand. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is een zeer modern Röntgentherapie-appa- raat in gebruik genomen. Dit toestel bied.t de mogelijkheid door een slingerende beweging de hoeveelheid Stralingsenergie op elke willekeurige plaats binnen in het lichaam hoog op te voeren, zonder dat aan de dichter bij de Röntigen- buis gelegen huid schade wordt toege bracht. Door de beweging van het appa raat wordt voortdurend een ander huidge- bied bestraald, terwijl de stralenbundel toch op de ingestelde inwendige plaats ge centreerd blijft. De hoge spanning, 220.000 Volt, maakt korte behandelingstijden mo gelijk. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft door een belangrijke financiële bijdrage de aanschaffing van dit type apparaat het eerste in Nederland mogelijk ge maakt. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Gisteren slaagden voor de te Haarlem ge houden hoofdakte-examens voor de gehele akte de dames: Chr. A. Tromp te Haarlem. A. C. Meeuwissen te Amsterdam en J. Gul- demond te Lisse en de heren H. M. Beentjes te Haarlem, W. Eichelsheim te Amsterdam en C. Groot te Sassenheim. Voor gedeelte B de dames C. B. Bijleveld te Haarlem (van Rijkskweekschool Haar lem), A. M. de Bruin te Amsterdam, C. Roor- da te Amsterdam en Chr. Tammes te Am sterdam en de heren: H. Bonke te Amster dam, W. Fr. van Houten te Abbenes, H. Jansen te Amsterdam, J. Leguit te Krom menie en W. Nieuweboer te Amsterdam. Handenarbeid Geslaagd de dames: M. v. Ballegooyen, G. Kruymer, E. M. Nootebos, J. M. B. Taets v. Amerongen, E. Wegeling, J. Bos, H. C. H. v. Goor, A. Hazewinkel, E. Hazewinkel, Her man, A. L. A. v. Helden, C. W. de Jong, C. C. Koning, G. A. v. Laren, O. Ch. E. Lerner, W. Mollema, N. Nicplaas, N. I. Riel,,,C>hr. M. Smit. Afgewezen: 9. Niet opgekomen 1. Middenstandsexamen Gisteren slaagden te Haarlem voor de mid denstandsexamens: J. H. Domhof, J. A. Dousi, C. Drayer, A. J. Driessen, R. Drost, G. v. d. Duin, C. J. J. Duivenvoorden, J. B. Duivenvoorden, A. H. van Dijk, C. J. L. van Dijk, M. C. H. van Dijk, G. Dijkers, A. M. P. J. van Eeden, G. J. H. A. van Eeden, J. J. A. G. van Eeden, A. H. Eeken, N. Elhorst, A. M. Faber, A. M. A. Fangmann, A. Felix, L. J. Fluitsma, J. P. Geels, T. C. Gerard, W. R. Giesberts, H. W. GieskeHoenderdos, J. A. Giling, C. J. de Goede, M. M. E. Gold man, B. H. Gort, J. H. v. d. Graft, G. J. Grobben, P. Groenewoud, J. van Groningen, I. van Hamburg, J. C. Hameetman, J. H. Hamers, C. A. Hardebelt, C. C. Hardey, C. M. Hart, C. van Harten, T. E. M. Hazenberg, H. J. Heerschap, M. C. M. Heideman, G. P. v. d. Heisteeg, A. F. Hendriks, A. J. Her mans, J. H. Hermarij, J. D. v. d. Heyden, A. M. B. Hilhorst, M. C. Holdorp, W. M. Mossing Holsteijn. W. A. B. Homan, W. Hoo- gendoom, J. S. E. Hoogland, T. J. Hoog lander, H. Hooglugt, E. G. Hooyschuur, C. M. Hopstaken, A. C. J. Horvers, P. A. van Houten, M. I. Luikel, P. G. Huber, J. Huel, M. J. Hulsman, H. J. Hultzer, A. P. v. d. Hurk, H. Hijmans, I. Doris en J. Jacobs. Mulodiploma A Gisteren behaalden te Haarlem het Mulo diploma A: L. Schipper, Haarlem, M. O. de Hart, Haralem, L. L. Bosman, Haarlem, L. Kruisdijk, Haarlem, H. S. Koger, Haarlem, J. Kroon, Haarlem, A. C. Galjaard, Haar lem, W. A. de Vos, Haarlem, G. Weuring, Haarlem, A. Bijleveld, Haarlem, J. E. Ouen- dag, Haarlem, J. M. Pommerel, Velsen, I. J. Leemburg. Bloemendaal, E. Leijenaar, Vel sen, M. F. Weitz, Haarlem, J. H. Bauer, Zwanenburg, C. Langbroek, IJmuiden, H. M. Peper, Haarlem, E. v'. d. Poll, Haarlem, H. J. Reinhart, Haarlem, M. E. Theunissen, Aerdenhout en J. M. Veldkamp, Hoofddorp. Met ingang van 20 September is prof. dr. F. C. Gerretson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. BELGRADO. (Reuter). Te Cetinje (Montenegro) is het proces begonnen te gen de aartsbisschop van Montenegro, Arsenije, die beschuldigd wordt van staatsvijandige bedrijvigheid. Men ver wacht, dat het proces twee of drie dagen zal duren. Mgr. Arsenije werd op 6 Juli gear resteerd. Hij wordt beschouwd als de voor naamste tegenstander in de Servische Or thodoxe hiërarchie van de priestervereni- gin.gen, welke op het ogenblik met steun van de Joegoslavische regering in het ge hele land worden gevormd. De 71-jarige aartsbisschop is herhaalde lijk verhoord. Hem zou onder meer ten laste worden gelegd, dat hij artikelen uit de Franse religieuze pers had vertaald en verspreid irf Montenegro. Mr. Arsenije is een van de vier aartsbisschoppen der Ser vische orthodoxe kerk. Westelijke waarnemers te Belgrado ver wachten, dat binnenkort nog een tegen stander van genoemde priesterverenigin gen, de waarnemende Rooms Katholieke bisschop van Mostar (Herzegowina), mgr. Anidxija Majic zal worden gearresteerl. In regeringsgezinde bladen zijn krachtige aanvallen op mgr. Majic gedaan, die een „gezworen vijand van het volk" wordt ge noemd. Hij zou vorige maand de commu nisten de „apostelen van het materialis me" hebben genoemd. De bisschop van Mostar, dr. Tetar Cule, bevindt zich ih de gevangenis, waar hij een vonnis wegens samenwerking met de Duitsers uitzit. DPA. Dr. Karl Arnold, herkozen premier van de West-Duitse deelstaat Noord-Rijn land-West-Falen heeft in zijn regerings verklaring aangekondigd, dat de regering zou blijven aandringen op het teruggeven van onder buitenlands bestuur staande de len van zijn staat. Op de West-Duitse re gering zou aandrang uitgeoefend worden, dat deze kwestie met de buurlanden spoe dig vriendschappelijk geregeld zou wor den, „temeer daar het voortduren van de eenzijdig genomen maatregelen het streven naar eenmaking van Europa in hoge mate afbreuk doet". Bij de vorming van de coalitieregering van Christen-democraten, liberalen en Rooms-Katholieken was rekening gehou den met de Duitse buitenlandse politiek en de politieke wisselwerking tussen geheel West-Duitsland en Noord-Rijnland-West- Falen, DJAKARTA. (Aneta). Ook de KLM heeft thans de heffing van 66 2/3 percent op passagetarieven laten vervallen. Tenge volge van de nieuwe regeling voor over makingen, die in Maart van kracht werd, werden de tarieven over vluchten van BOAC, Qantas en KLM met 66 2/3 percent belast, waardoor de overtooht van Djakar ta naar Amsterdam van rupiah 6.000 steeg tot r. 10.000. De vorige week besloten BOAC en Qantas deze heffing niet meer in rekening te brengen. Dinsdagmiddag deelde de KLM in Dja karta mede, dat de passages over haar lij- nennet, die in overeenstemming met de voorschriften van het Indonesische Devie- zeninstituut in rupiahs mogen worden vol daan, tot nader aankondiging worden vrij gesteld van de heffing van waarborgsom men, indien de desbetreffende reis van In donesië uit op 28 Juli of daarna aanvangt. De gemeenteraad van Zwolle heeft be sloten over te gaan tót afneming van aard gas. Het voorstel van het rijk werd door de raad aanvaardbaar geacht. Vooral de industrie wordt gediend met de lage le- veringsprijs van 6V2 cent per 4000 calo- rien. De prijs die door de gemeente thans aan de industrie wordt berekend, bedraagt circa tien cent. Voorlopig zal het tarief voor huishoude lijke afnemers ongewijzigd blijven. Vol gens berekeningen van B. en W. kan de gemeente per jaar een voordeEg saldo boe ken van een ton. De omschakeling van ge wone gasproductie op afneming van aard gas zal binnen twee jaar moeten geschie den. Hiervoor is een crediet van f 200.000 beschikbaar gesteld. 15. Terwijl zij zich aan de touwen vast klemden, sneed Panda met een laatste jaap de mand los. Het was op het nippertje; een hoog oprijzende golf had hen bijna be reikt, toen de ballon, bevrijd van het ge wicht van de mand, weer de hoogte in schoot. „Gelukkig", hijgde Panda, „dat is tenminste nog net gelukt. Die griezelige golven kunnen ons voorlopig niet meer bereiken". „Griezelige golven?", herhaalde Paverits verontwaardigd, „zeg zoiets nooit meer tegen een zeeman, kleuter. Golven zijn niet griezelig en het is jammer, dat we er nu weer zo'n eind vanaf zijn; ik ge noot juist zo van het zilte schuim!" „U lie ver dan ik", zei Panda. En toen verdwenen zij tussen de jagende wolken. Intussen dob berde de afgegooide mand op de golven, om tenslotte door de branding op het strand te worden geworpen. Toen de storm ein delijk was gaan liggen, troffen twee vis sers de mand op het strand aan en trok ken hieruit een conclusie. „Een ballon vaarder is in de orkaan verongelukt", stel den zij vast en zij namen plechtig hun hoed df. 1 V - Een geheim procédé van smeden en tem peren heeft de smid Leo F. Baker uit Chi cago in staat gesteld om boven afgebeelde messen te vervaardigen, waarmee hij zon der de minste moeite een stuk staal in twee stukken kan snijden zonder dat de messen ook maar enig teken van schade vertonen. De heren G. van Tongeren, hoofdassis tent van 's Rijks Belastingen (insp. I. en A.) te Haarlem, J. ter Brugge, assistent van 's Rijks Belastingen (D. B.) te IJmui den, J. de Jong, assistent van 's Rijks Be lastingen (D. B.) te Haarlem, W. Menge- rink, assistent van 's Rijks Belastingen (D. B.) te Haarlem en A. van Pel, assistent bij de belastingdienst (insp. I. en A.) zul len allen op 1 Augustus veertig jaar in dienst van 's Rijks Belastingen zijn. De heer A. Jongsma, contrólehr A. ter belastinginspectie Haarlemmermeer viert zijn veertigjarige ambtsjubileum op 6 Augustus. Hardnekkige geruchten LONDEN (Reuter) In Londen doen hardnekkige geruchten de ronde volgens welke de,. Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, zijn ontslag heeft aange boden. Hij zou opgevolgd worden door Alan Lennox-Boyd, minister van Vervoer en Burgerluchtvaart. Ook gaan geruchten dat Sir Walter Monckton, minister van Arbeid, en Earl Alexander, minister van Defensie, zouden willen aftreden. Sir Walter Monck ton zou zijn advocatenpractijk weer willen opnemen. In Britse parlementaire kringen wint dan ook de veronderstelling veld dat pre mier Churchill een herziening van zijn ka binet overweegt. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. J Vrees. De leiding van de Guatemalaanse burgerwacht heeft bekend gemaakt, dat zij een zestigtal personen in hechtenis heeft genomen, dat na de gebeurtenis in Juni in buitenlandse ambassades was gevlucht, maar later de ambassades weer had verlaten. De reden van de ar restaties is de vrees, dat de personen als verbindingsmannen optreden tussen vroegere hoge ambtenaren en commu nisten, die nog in de ambassades ver blijven, en hun politieke vrienden in de stad. Eenheidslijst. Op een bijeenkomst van alle Oost-Duitse politieke partijen en mas sa-organisaties die verenigd zijn in het „democratische blok", is besloten, dat er bij de algemene verkiezingen op 17 October slechts één lijst met candidaten zal zijn. Mond. en klauwzeer. Het uitvoerende co mité van de Europese commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer heeft op zijn eerste vergadering te Rome maatregelen ter voorkoming van het uitbreken van mond- en klauwzeer besproken. In het comité zijn Dene marken, Groot-Brittanndë, Ierland, Nederland, Noorwegen en Joegoslavië vertegenwoordigd. De vergadering werd bovendien bijgewoond door waarnemers uit negen andere landen, waaronder de Sovjet-Unie. Mond- en klauwzeer epi demieën hebben Europa van 1953 tot 1953 24 milliard gulden gekost. Zuiniger. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft een vermindering van de militaire hulp aan het buiten land met ruim 504 millioen dollar, zoals aanbevolen door de Huisoommissie voor de toewijzingen, goedgekeurd, doch een aanbeyeling voor een verdere ver mindering met 300 millioen dollar niet overgenomen. Het Huis keurde voorlo pig ruim 3.6 milliard dollar aan mili taire hulp voor het komende belasting jaar, dat 30 Juni 1955 eindigt, goed. Van de 70 millioen dollar voor defensiesteun aan Europa is 25 millioen bestemd voor gebruik in West-Duitsland en Oosten rijk. Ook Spanje en Joegoslavië zullen militaire hulp ontvangen. Gratie. De koning van Griekenland heeft gratie verleend aan de communisten leider Manolis Glezos, die tot 20 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Glezos had bij zijn proces in 1947 reeds cle mentie genoten dank zij het feit, dat hij tijdens de Duitse bezetting de Haken- kruisvlag van de Akropolis omlaag heeft gehaald. „Hoofdstad van Europa". De gemeente raad van Brussel heeft een motie aan genomen, waarin de wens wordt uitge sproken, dat de Belgische regering de candidatuur van Brussel als permanente zetel van de Europese vergaderingen met alle kracht zal verdedigen. Alleen een communistisch raadslid stemde tegen. In de motie wordt gezegd,, dat Brussel een zeer goede „hoofdstad van Europa' zou zijn, ook omdat het ont moetingspunt van de Latijnse en de Germaanse beschaving is. Staatsviiandig. Radio-Praag heeft meege deeld, dat het Tsjechoslowaakse hoog gerechtshof vier rooms-katholieke gees- telijken heeft veroordeeld op. beschul diging van „staatsvijandige activiteit". De bisschop van Litomerice, mgr. Ste- phan Trochta, werd tot 25 jaar dwang arbeid veroordeeld. De pastoors van Cvikov, Rovenske en Byckovice kregen respectievelijk 22, 15 en 7 jaar dwang arbeid. De beklaagden zouden hebben bekend, dat zij een spionnagecentrum ten behoeve van het Vaticaan hadden gevormd en een geheim seminarie had den opgericht, waar geesteliiken tegen de regering werden opgestookt. Reuzen-registratie. In een vergadering te Rijssel is een studiecommissie ingesteld, die tot taak heeft alle reuzen die in folkloristische optochten in Nederland, België en Noord-Frankrijk plegen mee te lopen, te boek te stellen en hun oor sprong na te gaan aan de hand van oude manuscripten. De commissie zal voorts een groot folkloristisch congres voorbereiden, dat in 1955 zal worden gehouden in een nog aan te wijzen Bel gische stad. DE LARVEN VAN graafwespen voeden zich met levend vlees. De prooi kan door de moeder-wesp echter niet levend het hol worden binnen gesleept, want van de tere eitjes, of zwakke wespenlarven zou niets terecht komen indien zij zich bevonden in de nabijheid van een krachtige prooi, die met machtige verdedigingsmiddelen is toe gerust. De rollen van consument en prooi zouden waarschijnlijk ogenblikkelijk wor den omgekeerd. Neen, hier dient de on bewegelijkheid van de dood gecombineerd te worden met de conserverende macht van het leven, gelijk Fabre het eens uit drukte. De oplossing van deze, zo tegenstrijdig klinkende uitspraak, is werke lijk geniaal, want de graafwesp weet door enige steken in de zenuwcentra van haar prooi, het dier volkomen te verlam men en gevoelloos te maken, terwijl het in deze toestand weken, ja, soms maanden in leven kan blijven. De wespen larven kunnen zich zodoende te goed doen aan de in het hol opgestapelde proviand, zonder een ogenblik gevaar te lopen. De taak die hierbij aan de wesp is toe bedeeld, is waarlijk niet gering. In het Zuiden van Frankrijk opereert bijvoor beeld de Geringde Calicurgus, die op een spin jaagt welke met geweldige gifbaken is gewapend. Hoe bestrijdt nu de vermetele wesp deze spin (Lycosa) die niet alleen sterker is dan zij, maar wiens vergif ook een veel krachtiger uitwerking heeft. Nau welijks heeft de wesp de spin bemerkt, of zij nadert hem onbeschroomd, draait enkele malen om hem heen en schijnt voornemens te wezen hem bij een poot te pakken. Maar op hetzelfde ogenblik richt de spin zich bijna verticaal op haar ach terste poten omhoog en heeft de vier andere poten tot tegenweer gereed. De gif- haken zijn wijd geopend en een druppel tje vergif parelt aan de punten. Deze drei gende houding boezemt de wesp ontzag in en zij deinst af. Dan schijnt de machtige spin het initia tief te gaan nemen. Onverhoeds springt zij op en werpt zich op de wesp, die stevig omkneld en met de gifbaken bewerkt wordt, doch de aangevallene weet zich uit deze omstrengeling te bevrijden, zonder daarbij van haar angel gebruik te maken en zonder enig letsel te bekomen. De dol ken van de spin schijnen op haar harde chitinepantser te zijn afgegleden. De twee geweldenaren blijven elkaar in het oog houden. De spin mag op haar ge mak een krekel verorberen, geen ogenblik verliest zij haar doodsvijandin die onafge broken op haar loert, uit het gezicht. Dan verdwijnt de spin tenslotte in haar hol en de vermetele wesp volgt haar. Zal het dodelijke gevecht zich in het duister, onder de grond gaan afspelen? Neen, het drama is nog niet tot een ein de gekomen. De spin verlaat het hol in gevechtspositie, gevolgd door de wesp, die in het voorbij gaan een klap van de spin te incasseren krijgt. Geruime tijd gaan deze bedreigingen en verkenningen van beide kanten voort. Tenslotte waagt dan de wesp het stoute stukje, grijpt de spin bij een poot en trekt hem van het hol vandaan. Er vallen rake klappen, waarbij de spin ruggelings ter aarde tuimelt. Direct plaatst de wesp zich op de buik van het ondier, houdt de spartelende poten in bedwang en grijpt met haar kaken het kop-borststuk vast. Dan komt dreigend de scherpe angel te voorschijn die met feilloze zekerheid in de bek van de spin wordt gedreven, waar door de gifhaken onschadelijk worden ge maakt en verlamming van de machtige kaken intreedt. De rest van het werk is voor deze spin- nenslachter dan ongevaarlijk. Met angst wekkende precisie worden door twee ste ken in bepaalde zenuwcentra de vier poten van de spin buiten werking gesteld en de taak is, althans wat het weerloos en ge voelloos maken van het slachtoffer betreft, voltooid. Griezelig, maar fascinerend! Voor de verandering wilden we u nu eens spiegelschrift laten schrijven, of een tekst met uw linkerhand laten opschrijven. Hoewel u de overtuiging hebt, dat u dat beslist niet kunt, kunt u het tóch! Dat is het grappige. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2