Arctic- en Lord-trawlers vormen vloot van 29 schepen Thalia Nieuw competitieschema voor Noordhollandse dammers Agenda voor Velsen Loodsdiensten gaven de strijd op Zondag op „Watervliet" athletiek-districtskampioenschappen Havenberichten Kennemer Lantaarn Visserij-varia Ganzenbordspel in het duin Old Clothes New Castricum Koninklijke waardering bij 40-jarig jubileum Uitvoering van bouw werk bedreigd f 'grieven aan de redactie In 1955 uitbreiding hoofdklasse - acht clubs in elke klasse V acantiebesteding DRY CLEANING ONLY LANGS SLUIZEN EN HAVENS Voor dames en meisjes „StornT'-fietstocht van de V.V.V. Elf Engelse voetbal amateurs gestraft Jonge fietser aangereden door oplegger Directie-Secretaris VGZ gehuldigd Ook bij oudeliedentehuis financiële problemen Italiaanse Operasolisten in Rex Theater Kind te water, in machinekamer „gedroogd" WOENSDAG 28 JULI 1954 "f i Nu het voorstel van het district-bestuur Kennemerland door de Noordhollandse Dambond is aanvaard, worden de dammers in Noordholland in een nieuw competitie schema ingedeeld. De nieuwe indeling gaat in September 1955 in. De komende compe titie 19541955 is bepalend voor de indeling voor het seizoen 1955. De thans bestaande hoofdklasse van 12 clubs wordt uitgebreid tot 16 tientallen. Dit betekent, dat voor het seizoen 1954—1955 geen tiental uit de hoofdklasse zal degrade ren. De vier districtkampioenen der eerste klasse promoveren alle naar de hoofdklasse. Voor het seizoen 1955—1956 zal de hoofd klasse dan bestaan uit 16 clubs, welke in twee groepen van acht worden verdeeld. De twee best geplaatste in elke groep zullen dan gevieren spelen om de provin ciale clubtitel; de clubkampioen van Noord holland speelt mee in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Eerste klasse De eerste klasse in de vier districten Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Alkmaar zal eveneens gaan bestaan uit acht tiental len. De kampioenen van elk district 1954'55 komen in het seizoen 1955'56 in de hoofd klasse uit. De tweede kampioen promoveert automatisch naar de le klasse. De komende strijd 1954'55 in het district Kennemerland is dus alleen al belangwekkend, omdat aan de clubs Beverwijk, IJmuiden II, St. Bavo, Haarlem-Oosterkwartier, VKD, Het Oosten, Haarlemse Damclub II, Halfweg, Hillegom, KNC de drie laagst-gepiaatste moeten degra deren naar de tweede klasse. De kampioen tweede klasse promoveert automatisch naar de eerste klasse. Tweede klasse Ook de tweede klasse gaat in 1955'56 met acht tientallen in zee. Het is zelfs mogelijk dat de districten Haarlem en Amsterdam twee groepen van acht tientallen te zien geeft. Uit de derde klasse, welke ook met acht clubs start, promoveert de kampioen naar de tweede klasse, terwijl de laagst aan komende in de tweede klasse zonder verder degradatiewedstrijden te spelen in de derde klasse moet uitkomen. Op het afgegraven duinterrein achter het Moerbergplantsoen in de buurt van Velsens Cultureel Gebouw heeft de jeugd van IJmuiden-West zich de hele Dinsdag weer best vermaakt met een van de onder delen van het vacantiebestedingsprogram- ma van de Velser Jeugd Centrale. Twee honderd jongens en meisjes waren er des morgens om half tien achter het gebouw samen gekomen om mee te doen aan een spelletje ganzenbord. Geen gewoon spelle tje, o neen, het was groots van opzet en voor de buitenstaander zelfs een haast on doorzichtig spel dravende en denkende groepjes kinderen, die na het gooien met de dobbelsteen steeds een of meer plaatsen mochten opschuiven en daarbij allerlei in het spel verwerkte opdrachten ontmoet ten. En wat voor opdrachten! De kinderen hebben zich er best mee geamuseerd en ze waren eigenlijk allemaal een tikje teleur gesteld, toen het spel tegen twaalven was afgelopen. Ze kregen er toen eigenlijk pas goed lol in, zeiden ze. De opdrachten, die in het spel waren verwerkt, vormden telkenmale voor elke groep de grootste verrassing. Bij post 1 begon het al goed: er was snoepgoed, maar op post vier waren er knikkers te tellen, op post zes zat een mevrouw, die van de groep een versje van vier regels wenste en bij post zestien ontstond heel wat hilariteit toen al die knapen en meisjes opdracht kregen een baard te maken. Ze kregen zelfs klei in handen om op post 23 eer. klein model te maken. Verder moesten ze soms wachten op aflos, een andere keer raden hoeveel kinderen in totaal aan het spel deelnamen, een knoop uit een touw halen, meedoen aan een balanceerwedstrijd en om nog wat opdrachten te noemen: vijftien plaatsen noemen met een bepaalde beginletter, blokjes rapen en tien kaarsen aansteken. De leiders en leidsters hebben er han den vol werk aan gehad, vooral doordat er een klein tekort aan leiding was. In de middaguren waren de tweehonderd kinde ren bij elkaar in de Van Rijswijkzaal van het Cultureel Gebouw om het sprookje Doornroosje te zien opvoeren ^oor de lei ding en daarna een hele serie films te zien. Morgen: Sanfnoort Donderdag kunnen de kinderen uit Sant poort deelnemen aan het kinderfeest voor dit gedeelte van de gemeente Velsen. In de ochtend doen zij met elkaar een op- drachtenspel en in de middag is er in het Burgemeester Rijkenspark de opvoering van enige toneelstukjes. Voorts worden er in een zaal enige films vertoond. Geslaagd Bij het van 1924 Juli gehouden vak examen van de vereniging tot veredeling van het ambacht (WA) (diploma gezel) zijn geslaagd de volgende heren: P. Al ders te IJmuiden-Oost; J. Zaaier te Bever wijk en J. de Wit te Uitgeest. Allen wer den opgeleid door de heer J. G. Bresser te Velsen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 1886 WOENSDAG 28 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 u.: „Handlangers der duister nis". Rex, 20 uur: „Dubbel spel". DONDERDAG 29 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Anna". Rex, 20 uur: „Dubbel spel". VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. 1012 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Het voordeel van dit nieuwe competitie schema 1955'56 is gebaseerd op een snellere afwikkeling der damcompetities, daar is ge bleken dat de dammers in het wintersei zoen teveel wedstrijden moesten laten lopen. Ook is de hoge reiskostenomslag een door slaande factor geweest voor de nieuwe regeling. Fusie De aloude damclub Haarlem welke in het afgelopen voorjaar 50 jaar bestond, heeft thans een fusie aangegaan met de damclub Oosterkwartier. De nieuwe Haarlemse damclub heet Haarlem-Oosterkwartier. Het is vannacht boos weer geweest langs de Nederlandse kust: een onbarmhartige Zuidwester joeg met windkracht 7-8 de golven (en het zand, zulks ten ongerieve van de kampeerders) hoog op. Tegen half acht bleef de loodsdienst voor de Nieuwe Waterweg voor kleine schepen binnen; om 9 uur werd die voor IJmuiden eveneens voor de kleine scheepvaart ge staakt en een half uur later was het ook voor Vlissingen mis. Te 11 uur lag de IJmuidense loodsdienst in zijn geheel stil en Vlissingen staakte ook voor de grote vaart de dienst om half twaalf. Het werd vanmorgen kwart voor zeven, voor de schepen de Nieuwe Waterweg weer met hulp van een loodsboot konden aan doen, in de loop van de ochtend zijn ook de andere loodsdiensten hervat. DE BRITSE STOOMTRAWLER „Arctic Warrior" H. 176 is nu vier jaar oud. Het is de jongste aanwinst van de Boyd Line Ltd. te Huil, die daarmee de beschikking kreeg over zeven trawlers. De rederij staat onder directie van T. Boyd, die tevens de Associated Fisheries Trawling Co Ltd. - met 22 trawlers - onder beheer heeft. De twee maatschappijen vormen dus tezamen een vlootje van 29 trawlers. De „Arctic Warrior" zag het licht op een van de hellingen van de bekende werf Cochrane Sons te Selby. Het schip heeft een inhoud van 712 reg. ton bruto en 256 netto. De lengte tussen de loodlijnen is 55,24 m„ de breedte 9,19 m. en de holte 4,67 m. De triple expansie machine ontwikkelt circa 1000 pk. Er zijn nog meer schepen van dit type gebouwd. Niet alleen bij Cochrane, maar ook door werven in Beverley en Aberdeen. IJsland heeft er onder andere enige laten bouwen, die echter twee masten hebben in tegenstelling tot de „Arctic Warrior", die er slechts één heeft! Op uitnodiging van de districts-techni- sche commissie van het district Noordhol land van de KNAU zal de K.A.V. „Suomi" Zondagmiddag op het sportpark „Water vliet" de districtskampioenschappen voor dames en meisjes houden. Voor deze wedstrijden, die om twee uur beginnen, is zeer grote belangstelling van de zijde der athletes, waardoor voor de verschillende loopnummers een aantal se ries moest worden gevormd, zodat hieruit halve eindstrijden zullen ontstaan om te kunnen uitmaken wie van de dames en meisjes de finale bereiken. Bovendien zullen de estafettes 4 x 80 m. meisjes en 4 x 100 m. dames de wedstrij den aantrekkelijk maken. Ook op de technische nummers zal flin ke strijd kunnen worden verwacht wegens het deelnemen van verschillende prominen te athletes, onder wie C. Aafjes, Lycurgus op discuswerpen; Mia Schenk, Olympia op verspringen; E. v. d. Ploeg, Suomi op hoogspringen meisjes en anderen. De dames M. en N. de Vries, beiden Gi- ta, konden wel eens voor een verrassing Het is nieuw om trawlers met een mast uit te rusten. Niet alleen Engeland, maar ook Duitsland doet er aan mee. Sommige trawlers krijgen er een lelijk aanzien door, want in de meeste gevallen komt er voor in de plaats een lange vlaggestok om daaraan de antenne te bevestigenDe vloot van de Boyd Line is betrekkelijk nieuw. De namen der schepen beginnen alle met „Arctic". De Arctic Adventurer, -Invader en- Scout zijn van 1936. De Ex plorer en de -Viking dateren van 1937 en de -Buccaneer is er in 1948 bijgekomen. „Lord" De namen der trawlers van de Associa ted Fisheries Trawling Co. Ltd. beginnen met „Lord". Een bijzonderheid is dat het een van de weinige Britse rederijen is die enkele in Duitsland gebouwde trawlers bezit. Het zijn de in 1935 bij Seebeck ge bouwde trawlers Paul Rykens, Peter Hen driks en Else Rykens, die sedert 1948 respect. Lord Lovel, Lord Rivers en Lord Sands heten. In datzelfde jaar schafte men ook de in 1925 gebouwde Britse tra wier St. Celestin aan, die momenteel onder de naam Lord Portal aan de visserij deel neemt. Op vijf schepen na is het het bezit van de Associated Fisheries van voor de oorlog en het is ook weer de werf van Cochrane geweest die met de meeste bouwopdrachten werd vereerd. Het vorig jaar is daar de Lord Alexander gereed gekomen, een stoomtrawler van 55 meter lengte, die uitgerust is met een machine var. 1150 pk. Verder kwamen klaar de Huil City, de Northern Jewel en de Nor thern Sceptre alle van dezelfde afmetin gen, waarvan er twee over 1250 pk. be- schikkken. Zo beschikt de rederij Boyd over een aantal flinke moderne schepen, „Arctic" en „Lord" boten, die hun arbeidsveld heb ben aan de Noorse kust, in de Barentszee, in de Witte Zee en bij IJsland. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER. Excursie naar tunnelbouw j Niet minder clan 120 leden van de Ka tholieke Arbeiders Beweging zullen Zater dag een excursie maken naar de tunnel bouw te Velsen. Zij vertrekken 's middags om 2.1.5 uur per fiets vanaf het Jeugdhuis aan de Overtoom te Castricum. Een gering aantal badgasten heeft Dins dagavond deelgenomen aan de tweede fietstocht van de Vereniging voor Vreem delingen Verkeer afdeling Castricum. De oorzaak van deze matige belangstelling zal ongetwijfeld gelegen zijn in het storm achtige weer, dat de deelnemers echter niet verhinderen kon circa half acht van hotel Kornman vol goede moed van start te gaan. De leiding berustte bij de heren D. Keetbaas en IJ. van Exter, die de dames en heren langs de mooiste plekjes in en rondom Castricum voerden. Om negen uur arriveerde men weer op het punt van ver trek. Verwarde sturen veroorzaakten val Op de Provinciale weg te Bakkum heeft een aanrijding plaats gevonden tussen een bestuurster van een bromfiets en een wiel rijder, doordat bij het passeren de sturen van beide voertuigen met elkaar in aan raking kwamen. De bromfietster liep een lichte hersenschudding op en was genood zaakt de hulp van een dokter in te roepen- Zij werd naar het Centraal ziekenhuis tc Alkmaar vervoerd. De voertuigen werden licht beschadigd. Kabouters en padvindsters in Castricum j De kabouters van de Maorigroep en de padvindsters van de Irenegroep, beiden uit Amsterdam-West hebben voor een week bezit genomen van het padvinderskamp op de Zanderij te Castricum. Zij brengen de dag door volgens een voorop gesteld plan, waarvan het maken van speurtochten de hoofdschotel vormt. Iedere avond kan men in wijde omtrek het kampvuur zien. De kabouters en padvindsters zullen tot Zaterdag in Castricum verblijven. Markt voor één keer naar de Torenstraat De Castricumse weekmarkt, die iedere Vrijdag op De Brink wordt gehouden, zal volgende week de Torenstraat als stand plaats hebben. Dit in verband met de ker mis, die van 8 tot en met 10 Augustus op De Brink zal plaats vinden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden c betaald, daar de bezorgers op Donder- 8 dag moeten afrekenen. P DE ADMINISTRATIE. xjoooooooooa/xcoooxiooooooocicoDC' zorgen op de 100 m. dames, bij wie even eens Mia Schenk tot de rivalen behoort. Het programma vermeldt: 200 m. da mes; 80 m. meisjes A; 100 m. dames; dis cuswerpen; hoogspringen; kogelstoten; speerwerpen en vèrspringen voor dames en meisjes, alsmede estafettes. Na Edmonton-Veisen Het bezoek van Nederlandse sportlieden is elf Engelse amateur-voetballers duur te staan gekomen. De Voetbalbond heeft hen namelijk met ingang van het komende sei zoen voor 14 dagen geschorst wegens inbreuk op het reglement. Met Pinksteren was een voetbalploeg uit Velsen te gast bij de Noord-Londense ge meente Edmonton in het kader van de Engels-Nederlandse sport- en culturele uit wisseling. Op Pinkster-Maandag was een wedstrijd georganiseerd tussen de bezoe kers en het gastvrije Edmonton, dat daar voor een ploeg in het veld bracht, samen gesteld uit spelers van amateurclubs uit de naaste omgeving, zoals Finchley, Hendon en Leytonstone. Deze spelers nu gingen van de veronder stelling uit, dat het organiserende EdmonVn de sanctie had verkregen van de Voetbal bond voor het spelen van een wedstrijd in het gesloten seizoen, maar dit is kennelijk over het hoofd gezien. Met het gevolg, dat de Engelse amateurs nu ter verantwoording zijn geroepen. Zij zullen het begin van het seizoen moeten missen en mogen pas na 5 September uitkomen. De Engelse bepalingen lijken wellicht streng, maar men kent in Engeland nu een maal dat „gesloten seizoen", waarin Koning Voetbal slechts bij uitzondering voor het publiek mag verschijnen. In de parken met hun speelvelden is dit reeds goed merkbaar; de ochtend na het officiële eindigen van het voetbalseizoen zijn de doelpalen en -latten verdwenen om zo nodig plaats te maken voor de stumps van het cricket. Vanmorgen omstreeks negen uur is de negenjarige W. W. uit het woonwagenkamp in Velsen-Noord na een aanrijding in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk terecht gekomen met vermoedelijk een onderbsen- breuk. Het kind reed keurig rechts van de Wijker- straatweg in de richting van Beverwijk, toen de bestuurder van een zware truck met trailer het nodig achtte twee achter elkaar naar do ponten rijdende vrachtauto's in te halen ter hoogte van het Stratingplantsoen. Het gevaarte kwam daarbij op het fietspad aan de overkant van de weg terecht en raakte de knaap. Iep sneuvelde in storm Gisteravond om acht uur is een oude iep in een van de voortuinen aan de Zeeweg onder Driehuis voor de heftige aanvallen der zomerstorm bezweken. De boom ver sperde ongeveer een half uur de weg, toen is de iep door de plantsoendienst wegge haald. Dinsdag 27 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bennekom van Rotter dam. Poolster van Noordzee. Bacchus van Antwerpen. Noordstad van Antwerpen. Ar cadia van Kotka. Georgio v. Norfolk. Nijen- burgh van Söderstalje. Wota van Halmstadt. Deo Favente van Gdynia. Mariner van Cherbourg. Start van Londen. Nero van Tu nis. Alberto Dodero van Hamburg. Deo Gloria van Londen. Vertrokken zijn: Arctic naar Rotterdam. Netherland Coast naar Rotterdam. Tyro n. Rotterdam. Friblo naar Hamburg. Hestia n. Bremen. Tabinta naar Bremen. Henrica B naar Randers. Swift uit Londen. Zaanstroom uit Leith. Margriet L uit Londen. Glencula naar Rotterdam. Eemstroom naar Fowey. Grebbestroom naar Londen. De heer R. C. Veenstra, directie-secre taris van Van Gelder Zonen N.V. Ko ninklijke Papierfabrieken, die Dinsdag zijn veertigjarig jubileum bij dit bedrijf heeft gevierd, is 's morgens in tegenwoordigheid van de bedrijfsdirecteur ir. B. Verdoorn door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens op het gemeentehuis ontvangen. Hier deed de burgemeester mededeling, dat de jubilaris de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. Hoewel de heer Veenstra van elke huldiging heeft afgezien, heeft hij desondanks vele blijken van sympathie en belangstelling ontvangen, zowel van de zijde der hoofd- en plaatselijke directies als van het administratieve en technische per soneel van het bedrijf. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn er enige moeilijkheden gerezen bij de afwerking van de bouw aan het complex van ouden-van-dagen, dat gestadig groeit tussen Rijn-, Schelde-, Waal- en Vecht- straat. Het aannemersbedrijf De Haan en Reek uit Alkmaar, dat dit werk In uitvoe ring heeft, heeft onlangs surséance van betaling gekregen. Voorlopig wordt het werk nog voortgezet, hoe het echter in de toekomst gaan zal, is momenteel niet be kend. De mogelijkheid dat het werk komt stil te liggen, is niet uitgesloten. Toch echt voorrang Het komt op het schrikwek kende kruispunt Rijksweg- Parklaan bij de poort haast elke minuut voor, dat de voor- rangsregels worden geschon den door.automobilisten. Komende van de Parklaan met de bedoeling de Rijksweg of de weg naar Amsterdam op te zoeken, rijden zij strijk en zet door de groepjes fietsers, die hun pad kruisen, heen. Terwijl die fietsers toch eerlijk op een voorrangsweg peddelen en net zo goed recht op voor rang hebben als de autovoer der straks weer jegens hen. Nu is het wel begrijpelijk, dat er tegen deze simpele regel gezondigd wordt, want het kruispunt is met al z'n over zichtelijkheid bar ingewikkeld en de doorsnêe-volantridder rekent niet op die plotselinge wielrijders, maar ze hebben gelijk, als ze de weg overste ken en met een hautain hand gebaar de gemotoriseerden te rugwijzen. Overigens: niet te veel op rekenen, want als het tot botsen komt, zijn u en de fiets gekreukeld en de auto heeft alleen maar een schram metje. Kattekwaad Mijn welmenende aanhang heeft me niet onkundig ge laten van heur gloeiende ver ontwaardiging over het Za terdag vertelde schendstukje jegens de jonge kat, die door een paar boefjes doodgeknup peld werd. Dat is daar in de brieven van klits, klats klan- dere gegaan en het is maar goed, dat de jonge euvel daders niet krijgen, wat hen schriftelijk is toegedacht, want dan had het er niet ge zellig voor dit stel uitgezien. Ik wil een greep doen uit één dezer vlammende opstellen: ik vraag me af, of er geen straf op hetgeen dat ge boefte misdreven heeft, volgt. Kan de politie niet zo streng straffen, dat het een waar- cfhiiwing is voor eventuele mde vandalen? Het is een voor de gemeente Vei ls dat er zulkerond lopen." Op de stippeltjes hoort een naam, die dit kolommetje zou doen blozen. Gauw maar verder: „Zou u mijn brief niet eens voor kun nen leggen aan de instanties, die hier iets tegen kunnen doen?" Mevrouw, dat gebeurt hier bij. Maar de politie heeft ook niet stilgezeten toen ze van het geval las, is ze woedend op stoomfietsen gaan zitten en naar Vleet- en Kompas straat gesneld. Het muisje krijgt zeker nog een staartje. U hoort daar nog wel van. Zij ook. Twee brieven Al mag ik u allen ook even graag voorwaar, ik moet dit keer twee brieven onbeant woord laten en omdat dit soort gevallen nogal eens op deze tafel dwarrelt, wil ik graag even uit de doeken doen waarom ze niet door het Lan taarnschijnsel kunnen worden belicht. Toen een lange reeks van jaren geleden dit aarze lende licht voor het eerst aan de voet van de pagina werd ontstoken, heb ik mij heilig en beslist voorgenomen, geen huisvestingsruzies te behan delen vanwege het feit, dat dan het eind zoek is. Ik kan me volkomen in de nood van al diegenen inleven, die graag trouwen willen of met drie kinderen in te weinig kamers hokken, want ik heb die hele nare historie zelf ook van haver tot gort door moeten maken, maar niettemin: hui- zennood moet welbewust bui ten mijn competentie blijven vallen. Tenzij het een geval betreft, dat de algemeenheid raakt en met de oplossing waarvan een hele groep ge baat is. Vergeeft u het me? Dan zal ik u de brieven netjes terugzenden. Ordetekenen Castricum schijnt een hand je van verliezen te hebben. De politie is namelijk in het ver schrikte bezit van een médaille van de Orde van Oranje-Nas- sau; een schone plakker, die vermoedelijk door een verdien stelijke Nederlander diep wordt betreurd. En dan heeft een Castricum- mer tien briefjes van tien ver loren. Als u ze in de buurt van Castricum hebt opgeraapt, weet ge nu, welke politie er meer van kan vertellen. Verwarmend Het doet góed, af en toe tus sen de post eens een brief van een trouwe lezer uit verre ge westen te ontdekken. Dezer dagen rolde er een enveloppe met vele kleurige postzegels op de mat, afkomstig uit Oranje Vrijstaat, waar een oud-IJmuidenaar zijn IJmui den de groeten wilde doen. Hij vergat in de alteratie zijn naam duidelijk te schrijven, maar het is iets van Koreling of Korrelaar. Na de groeten komen er een hele rist vragen los. Hoe het met de Alkmaar Packet is, dat knusse dienstje tussen Velsen en Amsterdam? Weg, lieve lezer-in-de-verte, opgedoekt in deze tijd van snelle treinen en autobussen- het-kwartier. Of we al onze tunnel hebben? Nee, maar wel haast. Overigens kunt ge, als ge komt, beter op de fiets naar de familie in Velsen-Noord gaan, dat is vlugger dan per automobiel. Vanwege de pon ten, die het met hun vieren ook niet af kunnen. En de toeristensteiger is er ook nog niet, nee, dat had u maar gedroomd. Het is hier zelfs ondanks alle voort varendheid van de V.V.V. erg moeilijk voor toeristen, een droog dak boven het hoofd te krijgen als ze bekomen willen van de Noordersluis of de pier. Met de huizen gaat het beter, ja. Er is hard gebouwd en er wordt nog altijd hard gebouwd, maar uit het hier bovenstaande antwoordje merkt ge wel, dat er nog steeds verdriet te stelpen over blijft. Verder is alles hier best, IJmuiden staat nog altoos op straat en de mensen vallen best mee, zodat u wel weer eens terug kunt komen. Incog- Samen uit Dat zou dan eens een fijne vacantie worden, moeten de Maatmannetjes uit Amster dam zo in April tegen elkaar gezegd hebben: dan gaan we veertien dagen naar Bakkum kamperen in een zomerhuisje en dan komen we donkerbruin terug. Best voor de kinders en voor ons moet je het ook niet uitpoetsen. Dat bruinen zal niet meevallen, maar de rest is onvergetelijk geworden door een kleine familieramp. Want toen vader op het ter rein zijn portefeuille met twee honderd gulden zou trekken, bleek dat ding in geen enkele binnenzak te zitten. Nog eens voelen en zoeken, jasjes bin nenstebuiten „heb jij dat ding niet gezien Marie?" maar de tweehonderd gulden was en bleef nadrukkelijk spoorloos. En de kostbare briefjes, die de vacantie over eind moesten houden, waren net zo erg zoek als de zon. Dat hoorden de buren Die hebben met alle harte lijkheid, die in het Bakkumse kampcentrum te vinden is, een collecte in elkaar getim merd met het onmiddellijke re sultaat, dat er f 177.35 binnen rolde uit de heus ook niet dik ke beurzen van de mede-kam peerders. Bovendien was de verhuurder van het optrekje, waarin de familie haar veer tiendaagse vacantie door brengt, onmiddellijk bereid de rekening ditkeer te vergeten. Maar de Maatmannetjes zullen dat nooit doen vergeten. LAMPENIER ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij nog éénmaal op veler verzoek SILVANA MANGANO in het felle drama van hevige hartstochten ANNA De tweestrijd van een vrouw tussen liefde en zonde Een film die iedereen wil zien en wederom gaat zien Toegang 18 jaar. Vrijdag a.s.: MARIO LANZA in „THE GREAT CAMSO" c IJsselmeervisserij. Nog steeds valt er in de kuilvisserij op paling weinig verbetering waar te nemen. Hoewel de gemiddelde vangsten iets groter waren dar in de vorige week, waren ze toch niet bevredigend. De vangsten liepen per vaartuig van 60 tot 140 pond. Ondanks de iets betere aanvoer kon den behoorlijke prijzen worden gemaakt voor de kuilpaling: per pond van f 1,11 tot f 1,38. Door de lijnaalvissers kon slechts wei nig worden gedaan. De vangsten waren hier per vaartuig en per dag van 30 tot 100 pond en er werd per pond van f 1,38 tot f 1,76 be taald. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was gering, de prijs bijzonder goed. Voor de snoekbaars werd per pond van f 0,90 tot f 1,09 betaald en voor de rode baars van f 1,00 tot f 1,33. De aanvoer van nest was vrij goed. In totaal werd ongeveer 150 ton aan gevoerd, prijs per bak van 75 pond zat tus sen f2,50 en f3,00. De weekbesomminigen van de kuilaalvissers varieerden deze week per vaartuig van f 350 tot f 850. Bij de lijn aalvissers was dit per vaartuig van f 240 tot f 600. Aangevoerd werd: 39.008 pond kuil paling; 2699 pond lijnpaling; 602 pond snoek baars; 1110 pond rode baars; 3 pond karper; 5 pond snoek en 295.988 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 64.822,41. Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3,202,80; gr. tong 3,803,35; grm. tong 3,603,00; kim. tong 3,20—2,90; kl. tong I 2,24—1,88; kl. tong II 2,02—1,94; tarbot I 2,28—1,74, per kg. Tongschar 67; schartong 3727; kl. schol II 38—15; schar 32—20; bot 18—10; v. haring 17—10; makreel 20—14; gr. schelvis 4441; grm. schelvis 4032; kim. schelvis 3827; kl. schelvis I 3427; kl. schelvis II 2012; wijting 18—8; gr. gul 30—26; midd. gul 22—18; kl. gul 17—14; kl. haai 23—15; ham 6963; kl. koolvis zw. 26—17, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18474; gr. koolvis zw. 7655; gr. leng 72; gr. wolf 134, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 43 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 54 kisten schol, 16 kisten schar, 14 kisten bot, 3760 kisten haring, 640 kisten makreel. 595 kisten schelvis, 325 kisten wij ting, 315 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng, 60 kisten kl. haai, 4 kisten ham, 5 kis ten wolf; 159 kisten koolvis, 25 kisten diver sen. Totaal 6020 kisten. Het viertal Italiaanse solisten, dat enige jaren geleden een bezoek aan Nederland bracht,zal in aansluiting op een grote bui4 tenlandse tournee, ook ons land wederom bezoeken en op 3 Augustus in Rex Theater te IJmuiden optreden, Beatrice Préziosa, coloratuursopraan, Maria Theresa Mandalari, mezzo-alt, Luigi Rumbo, lyrische tenor en Mario Bolaffio, bariton, allen verbonden aan de grote thea ters van Rome, Napels en Palermo, zullen een programma ten gehore brengen, waar de hoogtepunten van het bel canto in voor komen. Dinsdagmiddag raakte bij de Zuidelijke ponthavens in Velsen een zevenjarig Bever- wijkertje, R. P., te water. Samen met een oplettende pontwachter heeft een ijlings toe schietende Politieman het drenkelingetje op de wal geholpen, waarna de kleine man geschrokken en druipend naar huis zou gaan. Dat kon het pontpersoneel niet over het hart verkrijgen, zodat het jongetje benedendeks is gebracht, waar de warme machinekamer hem al gauw zijn positieven en een droog pak kleren terug bezorgde. (Verkort weergegeven) Hand aan Ploeg. Gaarne doe ik ook een duit in 't glazenwasserszakje. Maar dan in dat van Ploeg! Want ik ben het roe rend eens met diens visie op de zaak, evenals met de opinie van de briefschrij ver onder „Brieven aan de Redactie". Ik wil zelfs verder gaan en zeggen, dat, als we op deze wijze („sanering") door gaan, we hard op weg zijn de grondbe ginselen van de vrije ondernemer aan te tasten en zijn recht tot vrije concurrentie (binnen redelijke grenzen natuurlijk) en vrijheid cum zijn zaak naar beste vermogen uit te breiden d.m.v. het aantrekken van meer klanten (zonder andere eerlijke wer kers te dwarsbomen), het inschrijven op opdrachten van grotere instanties, enz., te vernietigen. Inderdaad, dan beginnen we „overgeso- cialiseerd" te raken en zal het belang van het individu langzamerhand geheel ten on dergaan. Pas op! We zijn nog steeds vrije mensen, kunnen zelf ons parlement kiezen, dus waarom onze glazenwassers niet? De N.B.O.G. heeft ongetwijfeld zijn goe de kanten, doch hij moet niet de vrijheid van keuze van zijn klanten beknotten. Eén stap verder en de bonden, die diverse be roepen beschermen, schrijven ons voor welke dokter, kruidenier, bakker etc. ons ten dienste zal staan. Bevalt ons dit niet, dan doen we maar zonder! Wat me echter het meest verbaast, is die „strijdwagen". Deze dictatoriale dwangmaatregel zal m.i. alleen maar tot nog meer afvalligen leiden. Misschien past hij in het raam van. de sanering, democratisch en collegiaal is hij zeker niet. „Nieuw Leven" heeft mijn steun (en ra men) en de strijdwagen kan voor mijn part worden omgebouwd tot zand'kar om de tunnelbouw te helpen bevorderen. L. H. DE FAUWE IJmuiden, Soheldestraat 132

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3