„Rotterdam was hoofdstad weer eens te vlug af" Minimum aan zonne-activiteit Senaat voor bekrachtiging van het Europees verdrag AKKERTJE Zie Boven Rheumatiek-scheuten Een verraderlijk complot Vijftig mille gevoteerd voor bescheiden deelneming aan Maasstad-expositie India bereidt toezicht op het bestand voor Rechten van de mens P.T.T.-begroting eindelijk afgehandeld 4 Spijtige erkenning in Provinciale Staten Zwakke onderneming Verhoging pensioenen met een toeslag Subsidie-regen Twee nieuwe commissies Stand van 500 m2 Kellnerswedloop in Zandvoort Burgemeesters van „kaassteden" in Alkmaar 'n TIP VAN BOOTZ FEUILLETON door Richard Keverne 5°) WOENSDAG 28 JULI 1954 De oude rivaliteit tussen onze beide grootste havensteden Rotterdam en Am sterdam kwam gistermiddag weer eens om de hoek kijken toen de Provinciale Staten van Noordholland het voorstel van Gedeputeerden behandelden om ons gewest te laten deelnemen aan de Nationale Energie Demonstratie de „E-55" die volgend jaar in Rotterdam gehouden wordt. Gedeputeerden hadden verzocht voor deelneming provinciegewijze en in samenwerking met een aantal Noordhol landse gemeenten aan die tentoonstelling 50 mille beschikbaar te stellen. En hoewel dat bedrag tenslotte gevoteerd werd, waren er eerst heel wat Statenleden die bezwaren opperden. De heer W e s t e r m a n n (P. v. d. A.) had de indruk gekregen, dat de hele zaak in een Rotterdams onderonsje bekokstoofd is en dat de provincies nu mogen meedoen om de initiale kosten van de tentoonstelling te helpen dekken. Onder die omstandig heden voelde deze spreker er maar weinig voor 50.000 gulden „te grabbel te gooien", al zag hij ook wel in dat ons gewest op de „E-55" toch ook niet best verstek kan laten gaan. Ook de heer Cornelissen (VVD) zag dergelijke „addertjes onder het gras". Hij vond dat Amsterdam op deze expositie even waardig vertegenwoordigd moest zijn als de Maasstad, hetgeen de heer Gortzak (C.P.N.) even later de rethorische vraag ontlokte, hoe de hoofdstad dan in een „stal letje" van 50 x 10 meter zijnde de voor Noordholland geprojecteerde „stand"-ruim- te wel „waardig vertegenwoordigd" zou kunnen zijn. De heer De Jong (C.H.) koesterde bovendien verdenkingen dat Rotterdam na afloop van de tentoonstelling het paviljoen der provinciën wel eens zou kunnen „an nexeren" als een welkome aanwinst voor zijn expositiehallen-areaal en de heer C 1 ij n k (K.V.P.) vond het ronduit „geen stijl" dat de propagandistische winst van de E-55 wellicht geheel aan Rotterdam zou toevallen en Amsterdam met de andere provincies alleen als randversiering zou mogen dienen. De heer Prakken (P. v. d. A.), de vra gers en klagers beantwoordend, zei dat er ook bij Gedeputeerden aanvankelijk enige reserve geweest was. „Ik had ook liever gezien dat Amster dam dit op touw gezet had, maar nu de Maasstad ons te vlug af geweest is, ADVERTENTIE Uitlating van minister Beel werd misverstaan Verschenen is de door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Ma rine ondertekende Memorie van Antwoord op het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot nadere verhoging van pensioenen met een toeslag. De ministers betreuren het dat de toe zegging, welke minister Beel op 12 Januari in de Eerste Kamer heeft gedaan en waar bij hij gewaagde van jaren „en groepen", bij velen de illusie heeft gewekt, dat niet alleen rekening zou worden gehouden met het jaar van ontslag, doch ook met de groep, waartoe de gepensionneerden be horen. Men heeft deze uitlating echter mis verstaan. Het ging namelijk om de vraag, of aan de oud-gepensionneerden reeds een voorschot op de nieuwe toeslag kon wor den verleend. Hierop is toen geantwoord, dat de situatie met betrekking tot deze groepen gepensionneerden zo sterk uiteen lopend is, al naar gelang van het jaar, waarin zij zijn gepensionneerd en de groep waarom het gaat, dat men niet zonder meer een toeslag, zij het in de vorm van een voorschot, op het pensioen kan leggen. Volgens de minister gaat het te ver, aan dit antwoord de verwachting te ontlenen, dat een gedifferentieerde groepswijze aan passing in de bedoeling zou hebben gele gen, te minder omdat minister Beel on- middelijk daaraan voorafgaande heeft op gemerkt, dat het niet zijn wens was, dat ten aanzien van de oud-gepensionneerden zeer secuur alles tot in finesses zou worden uitgezocht. Het is de bedoeling, enkele gro te lijnen te trekken, waarlangs een nieuwe regeling zou kunnen worden gevonden. mogen wij daar toch stellig niet ont breken, want het gaat hier om een waarlijk representatieve tentoonstel ling die een beeld zal geven van alles wat ons land in 10 jaar bereikt heeft," zo zei hij. Dat betekent echter niet dat Rotterdam „mooi weer zal spelen van onze centen" of dat de deelnemende provincies in een hoekje weggedrukt zouden worden, want daarvoor zou men volgens de heer Prakken wel deugde lijk waken. En overigens waren de door hem gepolste gemeentebesturen van Noordholland ook van mening dat deelneming aan "de E-55 belangrijk zou zijn. „Toch vind ik het maar een Zwakke onderneming," repliceerde de heer Wes- t e r m a n n hoofdschuddend, onder bijvals- gemompel van vele Amsterdamse Staten leden. Hetgeen niet wegnam, dat de 50 mille tenslotte zij het met enige tegenzin gevoteerd werden, omdat iedereen er nu wel van overtuigd was, dat men ter wille van onze gewestelijke „standing" toch acte de presence zou moeten geven in Rotter dam zelfs al ging dat uiteindelijk mis schien nog wat méér kosten dan vijftigdui zend harde Noordhollandse guldens.... De Staten behandelden verder deze mid dag onder meer een ganse reeks van sub sidie-aanvragen, die vrijwel alle zonder veel discussie en zonder hoofdelijke stem ming toegekend werden. Zo zag Artis zijn maximale subsidie garantie van provinciewege met 5000 per jaar verhoogd als tegemoetkoming in de gestegen salariskosten van zijn personeel, terwijl Enkhuizen 10 procent van de res tauratiekosten der befaamde Weeskamer gobelins toegewezen kreeg tot een maxi mum van 4500. Ook de bijdrage aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd volgens de plannen tot maximaal 70.000 per jaar verhoogd, nadat een communis tisch voorstel om dit bedrag op 75.000 te stellen, roemloos gesneuveld was. Boven dien zullen de Staten 50 procent van de pensioenlasten van het N.Ph.O. voor hun rekening nemen met ingang van 1954. Nu men toch in de muzikale sfeer beland was, passeerden ook de subsidie-aanvragen van het Amsterdams Conservatorium, de Stichting Volksmuziekschool te Amsterdam en haar zusterorganisatie in' Haarlem zon der slag of stoot de finish met als limiet voor wat de Haarlemse Volksmuziekschool betreft een jaarlijkse bijdrage van 1600. Zes leden sprongen in de bres voor de Bond van Openbare Leeszalen en Biblio theken in Noordholland, welks rijdende uit leenbibliotheek thans dusdanig der dagen zat is dat er een nieuwe auto zal moeten komen. Daartoe was 15.000 uit de provin- ciekas gevraagd. Maar na ampele bespre kingen besloot de vergadering, conform het voorstel van Gedeputeerden, er tien mille van te maken. Tenslotte werden met vereende krachten twee nieuwe commissies met bijbehorende OCOOOCOOOOOOOOOCOOOCXDCXDOaXOCXXlOOOCOOOOOCOOOOOCOCOOCOCXX Q De Nationale Energie Manifestatie „E-55" in Rotterdam, die gisteren het onderwerp is geweest van een levendig jdebat in de Provinciale Staten (zie bij- gaand verslag) zal van 18 Mei31 Augustus 1955 op de Ahoy-terreinen in de Maasstad gehouden worden. Doel j van deze tentoonstelling is, te laten zien wat ons land sinds 1945 op allerlei ge- bied gepresteerd heeft. Het leeuwendeel I der expositieruimte zal worden ingeno- men door Rotterdamse en Rijksinstel- I lingen als PTT, Rijkswaterstaat en NS, maar er wordt ook een paviljoen met 3000 m2 expositieruimte ingericht voor de overige provinciën, van welke tot nu toe alleen Zuid-Holland en Overijssel 1 deelneming toegezegd hadden. De totale kosten van Noordhollands deelneming zijn op basis van een stand i van 500 m2 geraamd op 125.000 gulden voor standhuur en inrichting, waarbij dan nog de personeelsuitgaven komen. Van deze f 125.000 willen de Provincia- le Staten f 50.000 voor hun rekening j nemen; de rest zou door de gemeenten Kamers van Koophandel e.d. bijeenge- bracht moeten worden. XXXXXXXXX50000000000000000000CXXXX3000000000000000000000Ö reglementen in het leven geroepen, te weten een commissie voor de gezond heidszorg wier taak het zal zijn aan Ge deputeerden advies uit te brengen over alle gezondheidszorgelijke zaken en een commissie voor culturele zaken, die het zelfde zal doen over aangelegenheden, de kunst en de cultuur betreffend. Beide in stanties zullen bijgestaan worden door sub commissies en kunnen, zo nodig, nog meer onder-commissies vormen, die als advies- college's van specialisten kunnen optreden. De commissie voor de gezondheidszorg werd samengesteld uit de volgende leden: dr. Th. C. Gribling te Blaricum, mevrouw T HooglandVan 't Hof te Alkmaar, G. H. Hoitink te Alkmaar, mevrouw J. A. A. LuyckxSleijfer te Amsterdam, dr. B. H Sajet te Amsterdam, mevrouw mr. J. M StoffelsVan Haaften te Haarlem en mevrouw Th. C. J. Weddepohl te Amster dam. In de commissie voor culturele zaken Werden benoemd: mr. dr. J. van Bruggen, A. J. van Houten, mevrouw J. A. A. LuyckxSleijfer, mr. M. D. Proper, mr. J. Roelse, mr. A. de Roos, mr. H. J. M. Tonino en mr. H. Westermann, allen Statenleden, alsmede W. Andriessen, oud-directeur van het Amsterdams Conservatorium, drs. J. Henrick Mulder te Amstelveen, A. Defresne te Amsterdam, L. Th. F. Peters, architect te Amsterdam, H. P. Baard, directeur Frans Halsmuseum te Haarlem, mr. O. L. V. Guermonprez, directeur Volkshogeschool Bergen, prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, directeur Universiteits-bibliothee.k te Am sterdam, en W. Gehrels, directeur Volks muziekschool te Amsterdam. De traditionele kellnerswedloop, welke de stichting Touring Zandvoort dit jaar or ganiseert, zal dit seizoen Donderdag 5 Augus tus worden gehouden. Aan deze wedstrijd kunnen kellners en serveuses, werkzaam in Zandvoortse bedrij ven. deelnemen. De start van de kellners vindt plaats des morgens om elf uur, die van de serveuses om half twaalf. De kellners zijn ingedeeld in twee groepen een onder en een boven de veertig jaar. Zij moeten verschijnen in de voor hun bedrijf voorgeschreven bedrijfskleding en dienen een serveerplateau te dragen, waarop een halfvol flesje en een halfvol glas, welke at tributen in de linkerhand moeten worden gedragen. Het traject, dat gelopen moet worden is als volgt: Start Stationsplein, Dr. Smitstraat, Noordboulevard, Zeestraat, Spoorstraat, terug naar het Stationsplein. Een jury zal de uitslagen vaststellen, terwijl voor beide groepen fraaie prijzen beschik baar zijn. Ongetwijfeld zal deze originele wedstrijd, zoals elk jaar, ook nu weer veel belangstelling trekken. Binnen in de igloo (zo heten die Eskimo-hutten) was het veel warmer dan buiten; want er brandde een vuurtje en de wind kon hier helemaal niet binnendringen. Bunkie keek eens goed rond naar al het vreemde hier. Veel ruimte was er niet. Langs de wanden waren bedden, die bestonden uit dierenhuiden; dan was er nog wat kookgerei, en verderja, verder was er eigenlijk niets. Alleen nog een lampje aan een touw, dat met zeehondenvet werd gebrand. Maar Bunkie was erg blij, dat hij hier terechtgekomen was; wat had hij moeten beginnen daar op die kale ijsberg, zonder eten of warmte? De Eskimo's gaven hem vlees te eten. Het smaakte wel wat erg naar levertraan, maar nou jahij had trek. En nadat ze met zijn allen om het vuurtje heen nog wat hadden zitten praten, gingen ze slapen. Ook Bunkie kreeg een bed, en onder de dikke dierenhuid viel hij spoedig in slaap. NIEUW DELHI (Reuter/AFP) —India heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de internationale commissie van toe zicht op de naleving van het bestand in In dochina de medeleden der commissie, Po len en Canada, alsmede Frankrijk, de Viet- minh, Vietnam, Laos en Cambodja voorge steld spoedig te Nieuw Delhi bijeen te ko men ten einde de werkwijze der commissie vast te stellen. HANOI De Franse onderhandelaars hebben te Troen Gia geprotesteerd tegen een schending van het bestand door de Vietminh. Het Franse opperbevel te Hanoi heeft bijzonderheden bekend gemaakt over de ontruiming van de delta van de Rode Ri vier en kustgebieden aan de Tonkinese golf door de Franse Uniestrijdkrachten. Binnen vier dagen zullen deze eenheden zich rondom de grotere plaatsen hebben samengetrokken. Binnen veertien dagen zullen de Franse Uniestrijdkrachten zich hebben teruggetrokken in een gebied, dat de vorm van een sleutelgat heeft. In dit gebied liggen Hanoi en Haiphong, Alle Vietminh-eenheden zullen in dezelfde tijd uit dit gebied zijn teruggetrokken. Om het sleutelgatvormige gebied zal een neutrale zone worden gevormd. Generaal Ely, de Franse commissaris- generaal en opperbevelhebber in Indochina, heeft in de Laotische hoofdstad, Vientiane, verklaard, dat Frankrijk en Laos verbon den zullen blijven. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversi teit te Utrecht, om onderwijs te geven in het staats- en administratief recht, is benoemd mr. W. F. Prins, oud-hoogleraar aan de universiteit van Indonesië. Al in de vorige eeuw was dus die beroemde elfjarige periode ontdekt die er in de zonne-acti viteit optrad en die zich manifesteerde in de ver schijning van zonnevlek ken en dergelijke. Nu is het merkwaardig, dat die periode helemaal niet zo constant is als men uit deze naam zou opmaken; zij duurt na melijk lang niet altijd elf jaar. Het komt wel voor dat een dergelijke periode maar negen jaar duurt dan ziet men dus na negen jaar al weer een maximaal aantal zonne vlekken verschijnen en er zijn ook wel perio des van dertien, veertien jaar gesignaleerd. Op het ogenblik schijnt de zon juist aan zo'n lange periode bezig te zijn. In 1947 beleefden wij een maximum; het was zelfs het hoogste, dat ooit was waargeno men. Sindsdien is de zonne-activiteit duide lijk gedaald en dit jaar beleven wij een mini mum, dat ook alle re cords breekt. Nog nooit sinds het begin van de waarnemingen is het na melijk voorgekomen dat de zon zich zo weinig actief toonde: het komt op het ogenblik voor, dat men een maand lang geen enkele zonnevlek waarneemt. Intussen blijkt, dat er van het maximum (van 1947) tot dit minimum van thans zeven jaren zijn verlopen en het ziet er dus naar uit dat het eerstvolgende maximum zich pas omstreeks 1960 zal voordoen. Komt die verwachting uit, dan zijn wij dus nu aan een „elf jarige" periode bezig, die dertien of veertien jaar zal duren. Hoe dat komt weet niemand Maar wel staat vast dat die periode al vele eeuwen oud is. Men kan die zonne-activiteit weerspiegeld zien in de jaarringen van bomen. Wie een flinke boom doorzaagt zal zien, dat er zich op de doorsnede dunne en dikke jaarrin gen vertonen; zij wisse len elkaar zodanig af dat men er duidelijk de „elfjarige periode" in herkent. Hoe lang dat al zo is heeft men kunnen con stateren aan de hand van boomfossielen die in de bodem zijn gevon den. Deze versteende stammen vertoonden eveneens de „vette en magere jaarringen" en men heeft dank zij deze vondsten kunnen con cluderen dat het in elk geval al in het jaar 1305 voor Christus is voorge komen dat de zon een heen en weer schomme lende activiteit vertoon de. Het transportmiddel dat zulke invloeden van de zon naar de aarde overbrengt is een be paald soort onzichtbare lichtstraling: de ultra violette straling. Er gaat echter nog een heel an der soort straling uit van de storingshaarden op de zon; die bespreken we de volgende keer. G. v. W. (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming, met alleen aantekening van het communistische „tegen", keurde de Eerste Kamer het wets ontwerp tot bekrachtiging van het Euro pees verdrag inzake bescherming van de rechten van de mens goed. „De grote be tekenis dezer conventie ligt hierin", zo zei de minister van Buitenlandse Zaken, „dat een aantal staten erkend heeft, dat er zekere rechten zijn, ook van hun eigen on derdanen, die zij niet mogen aantasten." De minister, die verklaarde langzamerhand wat meer vertrouwd te raken met commu nistische tegenwerpingen en redeneringen, begreep niet goed, hoe de heer Geugjes (C.P.N.) er hier nu zelfs weer Amerikaanse millionnairs bij had kunnen halen. Daar entegen was het hem wel duidelijk, dat iemand, in wiens ogen de staat alléén bron van alle recht is, van deze, werkelijk tegen niemand gerichte overeenkomst niets moest hebben. Door deze conventie, zo merkte minister Beyen verder nog op, is in zekere mate de bovenmateriële inhoud van de door de groep van West-Europese staten gekoesterde opvattingen tot uitdruk king gebracht. Tegenover prof. Anema (A.R.) en prof. Gerretson (C.H.) <de laatste hield zijn ge hoor bezig met enige historische banvloe ken aan het adres van de Franse revolutie en het tijdperk, waarop in 1789 de verklaring van de rechten van de mens het licht zag) voerde de bewindsman aan, dat degenen die destijds de overeenkomst slo ten, bij voorbaat wisten, dat opneming daarin van een zinsnede, dienend om de Christelijke leer te kenschetsen als grond slag van de in de conventie neergelegde gedachten, vrijwel geen schijn van kans had. Voor de minister was de meest wezen lijke sanctie van het verdrag, dat de rege ringen tegen elkaar kunnen optreden als zij in gebreke zijn de mensenrechten te eerbiedigen. Het is waarschijnlijk, dat men niet zo gauw een regering als tractaat- schendster voor de commissie voor de mensenrechten zal dagen, en dat men lie ver zal beginnen met een diplomatiek pro test. Maar als dit gesteund wordt door een verdrag als het onderhavige heeft dat toch wel zeer bijzondere betekenis. Elke staat, partij van het verdrag, ontleent daaraan het recht op het uiten van zulk een protest. Individueel klachtrecht bepleit Prof. Anema had zijn instemming be tuigd met het beleid van de regering, zich niet te scharen bij die staten, welke ook het zogenaamde individuele klachtrecht erkennen of erkend hebben. Ook mr. Sas sen (K.V.P.) stond, hier aan de zijde van de regering. Mr. Wendelaar (V.V.D.), prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) die aanstipte, dat ons denken in Eurona niet alleen on der invloed van het Christendom, doch eveneens onder die van het oude Hellas staat prof. Gerretson en prof. Beaufort (K.V.P.) verklaarden, wél voor dat recht te voelen. Laatstgenoemde senator nam dus in dit opzicht een ander standpunt in dan zijn geestverwanten in de Tweede Kamer. Hij betoogde dat er geen misbrui ken van toekenning van dat recht te duch ten vielen. Op de vraag van mr. Wendelaar of de regering, nu de kaarten zo lagen, niet alsnog aan erkenning van het individuele klachtrecht zou willen meedoen, luidde het antwoord, dat zij te dien opzichte haar mening nog voorbehoudt. Het wetsontwerp deed voorzitter Jonk man (P.v.d.A.) nog even het spreekgestoel te bestijgen. Hij stelde vragen betreffende de positie van de West. Minister Kernkamp gaf te kennen, dat overleg met de over zeese rijksdelen zeker gewenst is en ver zekerde ten,slotte, dat Den Haag niet, zal overgaan tot toepasselijk verklaring van zekere bepalingen der ponventie op de West, voordat de landsregeringen zich daarmee accoord verklaard zullen hebben. P.TT.-begroting Na een kort debatje over de wijziging van de Kweekschoolwet kon men de on geveer drie maanden geleden gestaakte beraadslagingen over de begroting van de P.T.T. voortzetten. Ziekte van minister Algera had zulks destijds verhinderd.Thans trad minister Witte als waarnemend mi nister van Verkeer en Waterstaat op. Dit deed hij voortreffelijk, want in de strijd tegen prof. Hellema (AR.), die des tijds een klaagzang over de financiële op zet van de door de staat genaaste radio distributie had laten horen en zulks giste ren ook nog eens in tweede aanleg deed, weerde hij zich zo flink, dat hij beslist de gele trui verdiende. Hij zette uiteen dat de A.R.-senator ten onrechte de begrotings cijfers als uitgangspunt voor ziin aanval had gebruikt. Die cijfers waren inmiddels, tengevolge van de naasting, door de feiten achterhaald. Zeer binnenkort zal een ge wijzigde begroting de Staten-Generaal het juiste inzicht op de grondslag van feite lijke gegevens en niet alleen maar voor lopige ramingen kunnen verschaffen. Reeds schijnt er door een betere organisatie een teruglopen van het aanvankeliik op 5.8 millioen berekende tekort tot 3 millioen bereikt te ziin. Prof. Hellema had betoogd, dat het oude tarief van 24 veel te laag is. De minister was bereid te erkennen, dat het wel tot verhoging zal moeten komen. Maar op het ogenblik viel nog niet precies te zeggen, tot hoever men met een ver hoging zal kunnen gaan, willen er niet weer veel abonnés afvallen. Op het ogen blik zijn er 496.000 radiodistributie-aan- sluitingen. Tegen het eind van het jaar zullen het er wel 500.000 kunnen zijn. Ofschoon prof. Hellema aanvankelijk tegen de begroting had willen stemmen, bleek hij tenslotte toch bereid hiervan af te zien, al was hij het dan over het in deze ADVERTENTIE kunnen U opeens beletten te werken. Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft Dinsdag voor een vierdaags verblijf in de feestvierende stad ontvangen de burge meesters van enige steden en dorpen in Europa, die haar naam hebben gegeven aan een vermaarde kaassoort of de hoofd plaats van een kaasdistrict ziin. Aanwezig waren de burgemeesters van Chester, Cheddar, Bulle (Gruyère), Langnau (Em- menthal), Sainte Marie aux Anglais (Ca membert), Vaux-le-Penil (Brie), Herve, Roquefort en Bolsward (Friesland). Burgemeester Wijtema heette hen in het Frans en Engels welkom en vertelde een en ander over de traditionele kaasmarkt en het waagrecht dat de stad van de Prins van Oranje terug gekregen had als belo ning voor haar moedige houding tijdens het beleg. Hij hoopte dat het bijeen zijn van burgemeesters uit zovele landen van Europa een positieve bijdrage tot de Euro pese eenwording zou opleveren. Vandaag bezoeken de burgemeesters Gouda en Amsterdam. Donderdag wordt een kaasfatoriek te Stompetcren bezocht. In het polderhuis van het waterschap De Schermer zullen de gasten zich verenigen aan een West-Friese koffietafel, die zal worden opgeluisterd door een dansgroep. In de namiddag volgt een excursie naar de afsluitdijk, 's Avonds zal in het stadhuis te Alkmaar het Collegium Musicum Artis Ant.iquae een concert geven. Het bezoek wordt Vrijdag besloten met een souper in het door het gemeentebe stuur van Haarlem beschikbaar gestelde Frans Halsmuseum te Haarlem. ADVERTENTIE Ze dronken koffie, thee en water En ieder hield daarbij zijn snater. Maar toen TIP werd geserveerd Ging het precies omgekeerd Men hoorde praten, lachen gescnater. Inz. Hr. A. V. Alkmaar ontv. 1 fl. TIP en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. aangelegenheid gevoerde beleid niet eens. Mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.) had een aantal klachten over gebrek aan goede service van de Posterijen geuit, waartegen het verweer was, dat die klachten in hoofd zaak alleen waren weg te nemen door per soneelsuitbreiding. De vraag bleef gewet tigd, of men bij de leiding van de P.T.T. wel voldoende doordrongen is van de ge grondheid van heel wat grieven van het bedrijfsleven en of men er niet wat te gauw bij is om zich achter het personeels probleem te verschuilen. Matt antwoordde hierop niet. Zijn aan dacht werd getrokken door een zwart grijze wagen die in de garage stond en die hij aan het nummer herkende als de Ro man, waarvoor ze die eerste keer in New bury waren geweest. „Dat is ook een mooie wagen", zei hij, in de richting van de Ro man wijzend. „Inderdaad", antwoordde Argent met zekere trots. „Een prachtwagen in zijn soort. Ik heb hem juist aan iemand in Lon den verkocht. Eén van mijn mensen gaat hem toevallig vanmiddag daar afleveren". Hij wenkte een knecht om Matt's wagen van benzine te voorzien en liep op de Ro man toe. „Het is grappig, hoe deze wagen altijd weer opvalt", merkte hij op. „Die meneer, die hem nu gekocht heeft, was er dadelijk verrukt van. Hij pikte hem er on middellijk uit, precies zoals U. En er was ook nog een Amerikaan, die hem huurde en verklaarde, dat hij nooit van zijn leven zo'n prettige wagen gereden had. Verder is er nog iets merkwaardigs gebeurd Argent bleek in een genoeglijke spraak zame stemming te zijn. „En wat is dat?" vroeg Matt op onschul dige toon. „Wel, ik ontving vanmorgen een schrij ven van de politie uit Oringham, ergens in Suffolk". „En ging dat over die wagen?" vroeg Matt enigszins scherp. „Ja, ze konden via het nummer nagaan, dat ik de eigenaar was, begrijpt u. Welnu, die Ameriaan schijnt in die wagen hele maal in Oringham geweest te zijn, hoewel hij naar ik meen zei alleen maar in Westelijke richting was geweest. U weet hoe 't gaat als je 't druk hebt, je luistert niet precies naar alles, wat ze je vertel len Matt had de garagehouder wel door elkaar willen schudden om voort te ma ken met zijn verhaal. „Hoe dan ook", vervolgde Argent, „er was een gouden polshorloge in het toilet van de Anderson Garage in Oringham ge vonden, en men meent, dat die Amerikaan dat daar achtergelaten heeft. Ze hebben het horloge aan de politie overhandigd het zijn eerlijke mensen daar, meneer, en eer lijkheid duurt altijdhet langst en ze hadden het nummer van mijn Roman en zo kwam de politie bij mij terecht. Nu is die Amerikaan inmiddels echter weer naar Amerika vertrokken; ik heb bij het „Ola George Hotel geïnformeerd, maar ze we ten zijn adres niet. Ik weet zijn adres even min, en als hij nu zijn horloge niet terug kan krijgen, vindt u dan ook niet, dat ik 't maar moet houden?" Matt knikte. „Inderdaad", antwoordde hij. „Wanneer is dit gebeurd?" „Woensdagavond laat of Dondermorgen vroeg. De wagen werd Donderdagmiddag teruggebracht, en kwam waarschijnlijk re gelrecht uit Oringham terugrijden". ,,'t Is héél merkwaardig", zei Matt vol overtuiging. „Die politie is soms inderdaad wel handig". Argent stemde hiermee volmondig in en Matt vroeg hem vervolgens hoeveel hij moest betalen. Pas toen hij weer onderweg was, besefte hij, hoe hij geboft had: Ar gent's verhaal was een prachtige aanwij zing! Niet alleen werd Cass hierdoor in verband gebracht met het plaatsje Orang- ham, maar ook zou de garage, die Argent genoemd had, stellig nadere inlichtingen kunnen geven! Maar wat had Cass in Oringham te zoeken! 't Was bijna uitgeslo ten, dat hij de jongen éérst daarheen had gebracht en later pas naar Londen. Toch zou hij nooit dat grote eind naar Suffolk gereden hebben zónder een bepaald doel! Matt piekerde over deze vragen, terwijl hij met grote sielheid het laatste gedeelte van de weg naar Londen aflegde. Hoe meer hij er over nadacht, hoe meer hij er van overtuigd raakte, dat Jim of hij zo spoedig mogelijk een bezoek moest brengen aan de Anderson Garage in Oringham. Jim Woodstone lag languit op zijn bed te lezen, toen Matt zijn kamer in het Foster Hotel binnenstormde. Het was even na vijf uur in de middag en zijn eerste vraag was: „Zeker nog geen nieuws van Monica, hè?" Woodstone's rustige antwoord: „Er is een heleboel nieuws", kalmeerde hem ogen blikkelijk en hij voelde zelfs iets van angst in zich opkomen. Er is toch niets verkeerd gelopen, Jim?" vroeg hij dringend. Jim lachte. „Nee, niet met haar, mijn brave! Maar er is wel van allerlei gebeurd intussen...." Hij werd onderbroken door een verbaasde uitroep van zijn vriend: „Allemensen, Jim, wat heb jij met je zelf uitgevoerd?" „Ik heb alleen maar mijn snor afgescho ren, die je altijd zo lelijk vond". Woodstone, die genoten had van de ver bazing van zijn vriend werd thans weer ernstig. „Ik heb je enorm veel te vertel len, oude jongen", zei hij. „Ik moet je in de eerste plaats bekennen, dat ik je wel enigszins om de tuin heb geleid. Trouwens, ik ben zelf ook misleid. Jim deed uitvoerig verslag van zijn bele venissen en Matt wa-s zó geboeid, dat hij zijn eigen nieuws volkomen vergat. Hij luisterde ademloos naar het verhaal van zijn vriend, dat hem zo nu en dan bijna on geloofwaardig voorkwam. Hij gnuifde van plezier, toen hij hoorde, wat er met Cass gebeurd was. „Prachtig schitterend!" riep hij uit. „Ik wou dat ik er bij geweest was. Die ellende ling!" Toem Jim klaar was met zijn verhaal, vroeg Matt onmiddellijk. „En waar is Mo nica nu?" Woodstone schudde zijn hoofd. „Ik weet 't niet", antwoordde hij. „Weet je dat niet? Hoe bedoel je dat?" „Wind je niet op! Meneer Randal zelf zal je binnenkort een antwoord cp die vraag geven. Hij heeft mij opgebeld om te zeg gen, dat ze om wat uit te rusten van deze afschuwelijke ervaringen uit de stad is vertrokken, 't Leek hem bovendien goed, dat ze zich even uit de buurt hield. Meneer Randal was heel beleefd en vriendelijk door de telefoon". „Ik kan me voorstellen, dat ze op haar verhaal moet komen", zei Matt. „Maar ge loof je, dat hij van plan is ons niet in te lichten over haar terugkomst"" „Ja, ik heb inderdaad die indruk". „Misschien is 't goed", zei Matt peinzend. ,,'t Zal mevrouw Dean in de war brengen. Ik vraag me af, wat haar volgende zet zal zijn. Ik neem aan, dat de ogen van Randal en Arden nu eindelijk open zijn gegaan. „Die van Randal in ieder geval wèl", antwoordde Jim. „En ik geloof, dat hij jou en mij zéér erkentelijk is. Hij zei zo iets en schijnt je graag spoedig te wiilen spreken. Hij heeft me gezegd, dat hij tegen half zes langs wil komen. Ik heb opdracht gegeven, dat ze hem onmiddellijk hier boven bren gen. Misschien heeft hij nog nieuws. ik hoopt 't". Opeens herinnerde Matt zich Argent en hetgeen hij daar gehoord had. „Allemen sen, ik vergeet iets heel belangrijks", riep hij uit. „Jim, ik heb nieuws voor jou en ook voor hem! Het geluk was weer eens met me. Je herinnert je Argent's garage? Wel, ik stopte daar onderweg om te tanken, en ongeveer 't eerste wat ik zag was die bewuste Roman, die daar geparkeerd stond. „Ik heb hem gekocht. Hij wordt me van middag nog afgeleverd", zei Woodstone op doodkalme toon. „Jijdie wagen gekocht? Maar. Een klop op de deur deed hem verder zwijgen. „Binnen" riep Woodstone en even later betrad Faraday Randal het vertrek Randal zag er nog triester en verschrom peld er uit dan anders. Zijn jas scheen nog méér om hem heen te slobberen en de lij nen schenen nog dieper in zijn gezicht ge grift te zijn. Zijn stem klonk vriendelijk, toen hij de twee jonge mannen be>groette en even kwam er een innemende glimlach om zijn mond toen hij Matt de hand drukte. Na enkele conventionele woorden kwam hij echter onmiddellijk ter zake. „De laatste keer, dat ik u ontmoette, meneer Tarrant, trachtte ik uw belangstelling in deze zaak te doden", zei hij openhartig. „Ik deed mijn best u af te schrikken. Ik beken nu eerlijk dat ik 't bij het verkeerde eind had en kom thans uw hulp inroepen. Uw hulp en die van meneer Woodstone. Wat Laura Dean betreft, ben ik geheel tevreden gesteld". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6