IJmuidense strand onherbergzaam oord van wind, water en bijtend zand Zweedse ss. „Hernö" IJmuiden binnengesleept Vier slepers van Wijsmuller in actie Kort en bondig Heugelijk moment voor ons bedrijf Doorgewinterdegezinnen bleven Castricum Bestuur van S.V. Beverwijk besluit geen vergoeding aan spelers uit te betalen De vlag in top 9 De KennemersBeverwijk Concert van „Arison" F. D. Rooseveltstichting voor hulp aan invalide „Verruwing van de sport is het noodzakelijk gevolg" EN DAT IN JULI „Warmloper" op tien mijl van IJmuiden DONDERDAG 29 JULI 1954 AGENT BRAUN, die de hele dag door de dichtgeregende of troebel-bestoven ruitjes van de politiepost op het IJmui dense strand de orde zit te bewaren, heeft zo zijn eigen windkrachtmeting ontworpen. Als het golfijzeren dak van het witte huisje alleen maar luide lawaait, is het ongeveer windkracht zes, zeven misschien; als de vloer begint te denderen wordt het wel acht a negen en wanneer de ramen mee gaan doen loopt het tegen de tien, elf. Op het moment dat het optrekje in elkaar waait? Windkracht vijftien. Maar die staat niet meer op de schaal, die meneer Beaufort in- derdtijd zo liefderijk ontwierp voor de scheepvaart. Ove rigens rumoerde gisteren slechts het dak, maar dat was ruim voldoende, om het strand te veranderen in de Sahara tijdens een middelzware zandstorm en de goedige pier in een vervaarlijke onderzeeër, die meer onder dan boven het schuim uitkwam.. In dit onherbergzame oord van water, wind en bijtend zand, besproeid met fikse scheuten lage drukgebied, trachten kampeerders en strandpachters de moed erin te houden. Dat gaat niet altijd van harte, sinds de zon zich na Hemelvaartsdag niet meer in volle glorie toonde en het is te begrijpen, dat vooral de strandpachters de zaken som ber inzien. Twee kellners bij meneer Ra- merman, die ,,De Strekdam" tracht te ex ploiteren, vegen maar eens bedachtzaam over de tafeltjes alsof de klanten net zijn opgestapt en brengen dan een kleintje koffie aan een paar verwaaide piervissers, die zo langzamerhand de enige klanten kring gaan vormen in deze tot dusver hope loze zomer. En in het glazen uitbouwtje treurt de poffertjesbakker, helemaal uit Utrecht hier gekomen om te bakken, boven zijn stapel onberoerde borden. VERDEROP naar het Zuiden, achter dichte nevelen van zand, maakt mevrouw Gouda, bazin in paviljoen ,,De Schelp", een praatje met een paar huismoeders uit het tentenkamp. Ook hier: ijle leegte in het établissement stilte, op het rukken van de storm na, die het stuifzand door de naden perst en wel eens graag onder het mooie blauwe zeil zou kruipen om de hele Schelp een eindje verderop te blazen. Het is hopeloos. Helemaal hopeloos. Het seizoen is zwaar vermodderd en als Augustus de kosten nog goed maakt, wil het viermanschap, dat in de zomerse lente met zoveel plezier aan een nieuw seizoen be gon, de handjes al graag dichtknijpen. Elke nieuwe dag van regen en wind kost geld, elke week brengt nieuwe stroppen. En was er nu maar wat aan te lappen, door 's avonds een dansje toe te laten. maar daarin is Velsens gemeentebestuur halsstar rig „nee" blijven zeggen: geen dansen, geen muziek dus des avonds de dubbele dood in de pot. DE BADSTOELEN staan in een stevig carré op elkaar gedrongen, de kleedcabines kunnen door het stuifzand niet meer open en de vletwagen van de IJ.R.B., die nog nooit zo'n kalm seizoen heeft meegemaakt, tot over zijn assen onder dat anders zo be haaglijke goedje, dat nu in lange vlagen de paar moedige wandelaars schrijnt en geselt. Vandaar dan ook, dat steeds meer strandhuisjes tussen pier en „Schelp" en op het strandje naar de semafoor de luiken sluiten, ten teken dat de bewoners hun vertrouwen in de zomer definitief hebben opgezegd en dan maar liever naar twee hoog in Amsterdam of de duplexwoning in IJmuiden retireren. Hoewel: er zijn een paar hardnekkigen. In het verre Zuiden bijvoorbeeld, waar het toch echt niet warmer is clan bij de pier, is een groepje „doorgewinterde" ge zinnen gebleven, door alles heen. En slechts, als het dak van het huis waait, zullen ze wijken, hebben ze elkaar be loofd, want het bevalt ze tot nu toe best en de kinderen dragen tenslotte een stof bril tegen het stuiven De familie Erisman uit de tweede Jacob van Campenstraat in de hoofdstad behoort daartoe. Van acht Mei af heeft moeder met Vonneke en Danja domicilie gekozen in het vriendelijke strandhuisje, dat nog elk jaar hun zomerverblijf was. Met twee honden en een nijvere kanariepiet. En een onver woestbare hoop op beter weer. Niettemin zien Vonneke en Danja er patent uit en vermaken de honden zich uitermate. Waarom ze naar IJmuiden terugkomt Het is niet gemakkelijk moeder Erisman boven het klappen van het zeildoeken dak uit te verstaan, maar ze wil zeggen, dat het hier zo heerlijk vrij is. Ja vrij. In Bloe- mendaal en Zandvoort, ik zeg in Bloe mend. o, verstaat u me: nou, dan: daar mag niks. Geen honden. Hier is het ideaal voor de kinderen. BIJ DE GRAVEN op nummer 288 zijn vele buren op visite, want je zoekt elkaar op in dit weer. Het kleine kamertje zit tjokvol mensen en kinderen. Buurman Van Dalen heeft beloofd, dat hij het wankelmoedige radio'tje van de familie wel even zal repareren en zit dus voor het raam vergeefs met zijn vingers tussen de draadjes terwijl hij sterke ver halen vertelt; moeder De Graaf verklaart intussen, dat ze hier niet weg te slaan is. Daar moet het echt erger voor worden. Veel erger. Wij weten niet, hoe dat dan wel kan, maar moeder schenkt nog eens in en gaat verder: „We hebben al gevraagd, of we asjeblieft de Octobermaand uit mogen blijven. Als het mooi weer wil worden ten minste. Want we vermaken ons prima. Al een namaak-bruiloft met accordeonmuziek op touw gezet en iedereen kent iedereen nu zo zoetjesaan, zodat de gezelligheid echt geen tijd kent." Van de overkant is inmid dels Gon binnen komen wapperen „deur achter je dicht, want anders moeten ze ons uitspitten" en Gon, die uit Beverwijk stamt, denkt er blijkbaar heel anders over: die gaat subiet Zaterdag naar huis. Haar niet langer gezien. De deur wil niet meer dicht, het gas waait uit, het dak lekt en„En onze Gon is ontevreden met zichzelf" knalt het filoso fisch door het gesprek, waarop de daveren- BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Boudewijn Alexander, z. van P. Ouwerke.k en E. J. Deker; Helga Helene, d. van A. W. Hansen en T. M. M. Bierman: Johannes Cornelis, z. van L. Breet- veld en M. J. van der Peet. ONDERTROUWD: H. G. J. Linden, wo nende te Alkmaar en M. N. G. Diepen, wo nende te Castricum. GEHUWD: A. F. Admiraal, wonende te Uitgeest en M. G. C. de Nijs, wonende te Castricum. OVERLEDEN: N. Klinkenberg, oud 67 j„ ■wonende te Castricum; H. v. d. Woord, oud 87 j., wonende te Castricum. de lach de lamentatie van „onze Gon" af breekt. ACH DE ECHTE STIJFKOPPEN onder de strandbewoners redden het best. Ze zijn niet naar huis te blazen en ze zijn niet weg te spoelen. De anderen, die wel hun biezen pakten, hebben óók gelijk gehad. Maar het kind van deze rekening, gepre senteerd door de zomer 1954 die slechts de hoop op een paar niet te bewolkte Kerst dagen openlaat, is de strandpachter, de man, die er iets aan verdienen moet. Die nog met de stroppen van Februari 1953 rekent, die honderden afzeggers kreeg en honderden keren vijftig percent van zijn pacht verloor. Het is eigenlijk nog een won der, dat het IJmuidense strandkwartet, dat nog geen enkel stukje van de toch niet zo bedeesde zomerplannen voor de badgasten kon uitvoeren, u nog lachend en wellevend een kopje koffie presenteert met de opmer king: „Zomertje, hè?" J. F. De wedstrijd De KennemersBeverwijk, welke ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van S.V. Beverwijk gespeeld zal wor den, is vastgesteld op de Zondag vooraf gaande aan de eerste competitie-dag, 5 Sep tember. De wedstrijd zal worden gespeeld in het Gemeentelijk Sportpark aan de H. Mandeweg. In de serie zomeravondconcerten, die door de V.V.V. van Wijk aan Zee worden geor ganiseerd, concerteerde het harmoniegezel schap van de badplaats „Arion" Woensdag avond in „Oud Wijk aan Zee". Onder leiding van dirigent P. N. Joosten werd op goede wijze een gevarieerd pro gramma ten gehore gebracht, dat zeer ver mocht te boeien. Jammer was dat door de ongunstige weersomstandigheden niet die belangstelling werd verkregen, welke on getwijfeld was verdiend. Renners van „Kennemerland" naar Den Haag Vier leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" J. Groot, C. Duin- meyer, J. Folkerts en Ch. Jong nemen Zater dag deel aan de ronde van het Zuiderpark te Den Haag. Aan de ronde van Halfweg nemen Zater dag deel; T. Beentjes, L. Braas, C. Honig en C. Kluft. Op initiatief van de Algemene Neder landse Invalidenbond is opgericht de F. D. Rooseveltstichting, die ten doel heeft de materiële belangen van alle invaliden op alle mogelijke wijzen te behartigen. De Algemene Nederlandse Invaliden Bond wil verder trachten in samenwerking met de autobezitters, plaatselijke corpsen op te richten voor het vervoer van invaliden. Thans kunnen vele invaliden geen gebruik maken van speciaal voor hen georgani seerde trainings- of ontspanningsgelegen heden wegens gebrek aan vervoer. „Abraham" binnen Vanmorgen om half acht kwam er toch nog een trawler aan de IJmuidense afslag: de „Abraham" met 1450 kisten haring, 80 makreel, 170 diversen, 150 kleine kistjes haring en 50 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de Wiron 3 binnen met 170 kisten schelvis en piepers, 115 makreel, 60 gul en 35 wijting. Er was voorts wat kleine vaart met 400 kisten schol en 2000 kg tong. Haring en makreel De eerste haring, die omstreeks 9 uur werd verkocht, ging van de hand voor f 17.50 tot 20. Makreel deed van 20 tot 22. Kabeljauw tot schelvis Een paar rijen kabeljauw gingen het binnenland in voor 100. Grote gul bracht van 38 tot 39 op, middel van 24 tot 28 en torren van 18 tot 22. Grootmid del schelvis was duurder hetgeen trou wens vanmorgen met alle vis het geval was haalde 56, kleinmiddel 46, pen nen 41, braad van 20 tot 19. Wijting zat tussen de 17 en 18. Schollen en tongen Schol 3 werd vanmorgen betaald met f 16 tot 22, tweetjes met 27 tot 34. De weinige grove schol, die er was ging naar Engeland voor 45 tot 50. Grote tong bracht 3.70 tot 4 op, grootmiddel van 3.30 tot 3.50, kleinmiddel van 2.65 tot 3, tong I van 1.90 tot 2 en tong 2 van 1.90 tot 1.95. Voor morgen Voor de Vrijdagmarkt verschijnen drie trawlers. De trawler „Herman" (van 20 Juli) komt met 1600 kisten, meest haring: de „Dirkje" (van 21 Juli) met 1050 kisten haring en makreel en de „Maria van Hat- tum" (van 24 Juli) met 650 kisten vis. De „Schoorl" (van 21 Juli) komt voor de Za- De golven zwiepen over de pier en het zand siuijt overal waar het niet hoort. Dan is het enige plekje waar het buiten de deur dragelijk is: de winkelgalerij aan de worlel van IJmuidens Zuidpier, waar moeder elke dag trouw haar boodschappen doet - en vader uit verveling maar even mee heen loopt. VOOR WIS EN ZEKER had de kapitein van de Zweedse 1915 bruto ton metende houtboot „Hernö" aangenomen, dat hij in het begin van de Woensdagmiddag met zijn lading hout in Zaandam zou zijn. Maar het was de gehele reis al bedekte lucht met regen en de radiostations gaven in hun weerberichten nieuwe kans op harde wind. Op geringe afstand van IJmuiden slingerde het schip zwaar en haalde geducht over. Toen kwam de tegenslag. De sluurketting brak en zo dicht onder de kust was er niet veel meer met de stomer te beginnen. De zaak werd provisorisch hersteld en de loods kon aan boord komen om de „Hernö" IJmuiden binnen te brengen. Eer dit echter kon geschieden gingen er nog zes uur mee heen, want tot tweemaal toe brak de stuurketting opnieuw. Toen had de gezagvoerder zijn besluit vast staan: sleep- bootassistentie! Omstreeks half twaalf in de morgen kwam het bericht bij Bureau Wijsmuller te IJmuiden binnen en onmiddellijk kreeg de sleepboot „Cycloop", die bezig was in de haven bij de Hoogovens, opdracht zee te kiezen om de „Hernö" te assisteren. Bij kwaad weer slaagde de bemanning van de „Cycloop" er in om de tros al heel spoedig over te krijgen. Later koos ook de sleep boot „Noord Holland", die op station lag bij de Bergingshaven, zee, daar het werk voor de „Cycloop" alleen te zwaar zou zijn bij het slechte weer en de zeegang voor de IJmuidense pieren. „Op en neer" Haast de gehele middag moesten de twee slepers met de „Hernö" op een af stand van vijf mijl van IJmuiden op en neer houden, daar het onverantwoord was om met het Stuurloze schip bij vloed de haven binnen te lopen. Tegen zes uur kwam het er echter van en kwamen de „Cycloop" en de „Noordholland" met op twee honderd meter afstand achter zich de „Hernö" oo de IJmuidense havenmond aan. Inmiddels had ook de sleepboot „Nestor" zee gekozen om de Zweed bij het achterschip een tros te presenteren voor het bijsturen. Naar binnen Bij flinke zeegang slaagden de slepers cr toen in om de stomer op de lange tros bin nen de pieren te brengen. Velen hebben dit karwei van de wal af - vooral bij de Zuid- pier en in de buurt van de Kleine Sluis met grote belangstelling en spanning ge volgd. Het drietal klaarde het en toen de „Stentor" er nog bij kwam, kon worden be gonnen met het „opkorten", ofwel het in halen van de lange sleeptros. Dit nam nog al enige tijd, hetgeen tot gevolg had dat de lichten van de Noordersluis van groen op rood sprongen. Van Amsterdam kwa men namelijk de „Graveland" en de „Alde- baran", die via de Noordersluis naar zee moesten. De slepers moesten zodoende in de nabijheid van de Bergingshaven wach ten. De sleepboot „Noord Holland" was in middels al weer op station gaan liggen en de „Cycloop" bij de voortros en de „Nestor" bij het achterschip namen de Zweed verder voor hun rekening. In de Noordersluis Omstreeks half acht bleek, dat de „Gra veland" binnen zou blijven en ligplaats zou kiezen aan de Kanaaldijk. De „Aldebaran" werd daarop naar de Middensluis gediri geerd en de „Cycloop" kon met zijn vracht de Noordersluis binnenkomen. De sleep boten Annie Goedkoop" en „Winston Churchill" hebben de „Hernö" vervolgens naar Zaandam gesleept, waar het schip ge lost en de schade gerepareerd zal worden. De „Hernö", eigendom van de rederij A. B. Nordsverige, directeur A. Andersen, is 278 voet lang, meet 1915 bruto en 1113 net to ton en werd in 1897 te Wets Hartlepool gebouwd. Het schip kreeg by de tewater lating de naam „Gallia" en heeft sinds 1947 zijn huidige naam. Binnenblijvens En dat in Juli, hebben we gistermiddag telkenmale aan sluis- en havenkant horen opmerken. Het havenkantoor toonde de he- ie dag de zwarte bal in de mast en in de avond werd het de rode lamp. Tal van sche pen bleven binnen om op kalmer weer te wachten. Gisteravond om tien uur lagen er in totaal negen schepen, waartoe onder meer behoorden de „Pavonis", „Kaap Sint Vincent", „Lucas Bols 1", „Generaal Ba- gramjan", „Togho" en de „Carl Kiehn". Tenslotte besloot ook de „Graveland' vast te maken. In de Woensdagavond gehouden jaarver gadering der sportvereniging „Beverwijk" heeft het bestuur zich fel tegen de voor stellen der K.N.V.B. ten opzichte van be taling aan spelers uitgesproken. Een voor stel uit de vergadering om wel voor trai ning een vergoeding uit te keren dus geen premie voor wedstrijden zal nader in een bestuursvergadering ter tafel komen. Nadat de gewone agenda in een vrij snel tempo was afgehandeld, werd uit de ver gadering de vraag gesteld hoe het bestuur tegenover het voorstel der K.N.V.B. staat. De voorzitter, de heer N. Grapendaal, zeide hierop dat het volledige bestuur sterk de mening was toegedaan om niet tot betaling der spelers over te gaan. Hij zag een be taling als een verruwing der sport en be eerstvolgende bestuursvergadering te zul len bespreken. Stijgende lijn Voor deze jaarvergadering bleek ditmaal een bijzonder grote belangstelling te be staan, waarover de voorzitter in ziin openingsrede zijn vreugde betuigde. Hij noemde het achterliggende succesjaar van het vijfendertigjarig bestaan een kroonjaar en zag met vertrouwen de komende com petitie tegemoet, hoewel het eerste elftal in de zwaarste afdeling is geplaatst. Hii waarschuwde om de ..puntjes" niet als doel, maar als een middel te beschouwen om tot een bloeiend verenigingsleven te geraken. De secretaris liet hierna in het jaarverslag horen dat „Beverwiiks" leden tal nog steeds stijgend is; in het afge'open -Q -v— i x v.i. l. w V y lil fc, VA V- l KJ S— W JL L 1 11 KJ V treurde de houding der K.N.V.B., die be- iaar,kon een 'edenwinst van 47 geboek I TTTor/s vi nvy n n w 11 VI V /-\ 1 n A P7 T 1 4/\4n 1 dragen noemt, welke volgens spreker niet één vereniging in Nederland zal kun nen dragen. Als een gevolg hiervan sprak de voorzitter over verhoging der entrée, verruwing van de sport en een overlopen der spelers. De heer Granendaal vroeg zich voorts af waar de clubbesturen het geld vandaan zouden moeten halen en waar het eind lag indien ook nog belastinggelden en sociale lasten betaald moeten worden. „Laten we de sport op een hoger peil bren gen door haar voor ons genoegen te be oefenen," aldus de voorzitter. Tenslotte las hij een motie van het bestuur der Zaanse voetbalvereniging Z.F.C. voor, waarin het besluit kenbaar gemaakt werd om het zui ver amateurisme te handhaven in genoem de vereniging en waarna hij bekend maakte dat op de laatst gehouden bestuursverga dering van „Beverwijk" besloten was even eens geen vergoeding aan spelers uit te betalen. Een der leden opperde hierna het voor stel om alleen voor training een vergoeding uit te keren en zodoende de K.N.V.B. te steunen door het gras voor de voeten der beroepselftallen op deze wijze weg te maaien. Aangezien dit voorstel door de meerder heid werd gesteund, beloofde het bestuur bij monde van haar voorzitter dit op de MARKTBERICHT 25 Juli Aardbeien 31—63: andijvie 22—29; sla 214—10; spinazie 1259; bloemkool 11—45; postelein 2841; tuinbonen 2542; sperci- bonen 8395; snijbonen 72115; doperwten 4585; bospeen 3349; waspeen 2447; bos- kroten 1623; bosuien 815; rode bessen 170310; zwarte bessen 220—470; tomaten 23—47. BINNENLAND De Texelse motorreddingboot „Bran- daris" heeft Woensdag assistentie verleend aan het Engelse jachtje „José", dat bij Vlie land in de Vliestroom aan de grond was ge lopen. De reddingboot heeft het jachtje naar Terschelling gesleept. Het scheepje was op weg van Cuxhaven naar Dover. Aan boord bevinden zich vier Engelsen. In Arnhem zal binnenkort een opinie onderzoek worden gehouden onder de toe komstige kiezers vijftienhonderd jonge lui van 23 jaar zulks ter gelegenheid van de Europa-week. Gevraagd zal worden of men een Verenigd Europa voor mogelijk en noodzakelijk houdt. Zomede, of men bereid is een bovennationaal gezag te erkennen en er zo nodig offers voor te brengen. Het is de bedoeling de antwoorden wetenschappe lijk te verwerken. Na Veenendaal en Barneveld heeft nu ook Blaricum een jaarlijkse bijenmarkt. Deze is Woensdag voor het eerst gehouden. De aanvoer en de belangstelling waren nog ge ring. De inzending, die het verst kwam, was uit het Limburgse plaatsje Panningen. Op 71-jarige leeftijd is te Voorburg overleden prof. dr. F. E. C. Scheffer, die van 1917 tot 1953 hoogleraar in de anorganische en physische scheikunde aan de Technische Hogeschool te Delft is geweest. Een tunnel, die het oude stadscentrum van Roermond en de wijk Roermond-Oost zal verbinden, wordt 7 Augustus geopend. Deze 106 meter lange ondergrondse verbin ding komt in de plaats van één van de drie overwegen, die voor het locale verkeer grote belemmeringen vormen. De recherche heeft een inval gedaan in een speelgelegenheid aan de Schieweg te Rotterdam. De twee exploitanten, een 35- jarig koopman en een 42-jarige autohande laar, werden in bewaring gesteld. Tegen tien spelers werd proces-verbaal opgemaakt. De speelbenodigdheden en het geld zijn in beslag genomen. Tijdens de receptie, die Woensdagmid dag ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Fries paardenstamboek ge houden werd, heeft de Commissaris der Koninging in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan medegedeeld, dat het Hare Majesteit heeft behaagd het stamboek het praedicaat „koninklijk" te verlenen. Op de onbewaakte overweg in de lijn HelmondVenlo gelegen op de grens van de gemeenten Helmond en Bakel, is de 70- jarige fietser M. Kemenade uit Deurne, door een uit de richting Venlo komende losse locomotief gegrepen en omgekomen. K., die de hevige regen en wind pal in het gezicht had, heeft waarschijnlijk daardoor de nade rende locomotief niet gezien. De Provinciale Staten van Overijsel gingen met 37 tegen 7 stemmen <A.R„ C.H. en Staatkundig Gereformeerde Partij) ac- coord met het voorstel van Gedeputeeerde Staten tot toekenning van een subsidie van f 250 ten behoeve van een militair tehuis van het humanistisch thuisfront in Havelte. In deze legerplaats is reeds een Protestants militair tehuis, het Katholieke is in aanbouw. De meeste bezwaren tegen de subsidieverle ning werden door Protestants-Christelijke leden geopperd. In Amsterdam is na een langdurig ziekbed op 54-jarige leeftijd overleden Don Rafael Soriano Y Munoz Vargas, die van 1952 af consul-generaal van Spanje in Amster dam was. Hij deed zijn intrede 'n de Spaanse diplomatieke dienst in 1920. Voor de eerste keer zijn gisteren diplo ma's uitgereikt aan de eindexaminandi der Toneelacademie te Maastricht, te weten Marijke Bakker, Mia Goossen en Jan Ver hoeven, die reeds een practisch jaar bij de toneelgroep „Theater" hebben doorlopen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het middenstands-diploma slaag den G. Batenburg, L. Boot, S. Boot, C. Hors man, G. Horsman, W. Jager en A. Hoger- vorst, allen uit Lisse. worden en aan supporters 45. Tn totaal heeft de vereniging thans 181 senioren, 45 aspiranten, 53 welpen, 153 supporters en 50 donateurs. In de afgelopen competitie werd door viif elftallen het kamoioensehap behaald en kon het eerste promoveren naar de tweede klasse. Aangezien geen tegencandidaten naar voren waren gebracht, werden de vier af tredende bestuursleden allen herkozen. Dit waren de heren N. Granendaal, voorzitter; S. Rumping, penningmeester; C. van Ve°n, tweede secretaris en W. Winands, commis sielid. Als leden der kascommissie werden benoemd de heren Stevenhagen en Spren gen terdagmarkt met 900 kisten, meest haring. Oudste boten zijn daarna de „Onderneming 3" (van 20 Juli) en de „Haarlem", „Zee- landia", „Vios" en „Mary" (van 22 Juli). „De Hoop" binnen Vandaag zou het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van de tweede reis binnen lopen in de Scheveningse haven. Woensdag werd de laatste kerkdienst aan boord gehouden. De volgende reis zal worden meegemaakt door de IJmuidense predikant ds. D. C. van Wijngaarden. Binnengesleept De logger KW 3 „Piet en Leendert Hui- bert" is vanmorgen de IJmuidense Vissers- haven binnengesleept door de loggers KW 125, de „Petronella". De KW 3 had motor- schade. Iets over de visserij De „Zeelandia" meldde gisteravond een trek van 15 manden schelvis en 20 kabel jauwen; de IJM 10 „Maria van Hattum" een trek van 30 manden hoops (makreel en piepers). De KW 166 meldde een trekje van 30 kg tong en 5 manden vis; de KW 108 een trek van 5 manden vis en 10 kg tong; de KW 169 een trek van 4 manden vis en een paar kg tong: en de KW 125 een trek van 12 manden makreel en een paar manden vis. Binnengekomen IJM 221 Wiron 3, IJM S. KW 3 Pieter Leendert Huibert, KW 125 Petronella, Sch 70, HD 25, UK 125, 57, 174, 202, 41, 96, 91, 76, VL 77 Abraham. Vertrokken IJM 183 Vikingbank, 21 Gelria, 20 Jo- hannus Polderman. 210 Wiron I, KW 70 Ne'lie Maria. 19 Dirk, 147 Wilhelmina III, 127 Rnrneo. 1"9 Ba1'. 159 Java, 39 Helena, 25 Wilhelmina I, 32 Sabina, 176 Gezina Geertrui, 15 Rüomond IV. Sch 7 Willy, 36, 135 Cornelis Maria, HD 87, Pietertje, TX 17, 33, 24, MVS Marwit. Besommingen van hedenmorgen Abraham: nog lossende; kotters: IJM 221 f 9600, IJM 3 610, WR 7 800, RO 29 600. Vangstberichten uit zee In de nacht van Woensdag op Donderdag meldden de levers van Katwiik en IJmui den de volgende vangsten: KW42 7 kantjes, KW110 3. KW173 7. KW161 30. KW168 2, KW2 10. KW14 35. KW54 9. TJM75 3, KW9 3, KW175 28. KW67 3, KW86 geen, KW20 1.KW32 1. KW49 20. KW151 eeen, KW97 geen. KW50 35. KW16 geen, KW163 geen, KW170 6. KW5 6. KW47 145, KW22 11, T.TM283 10. KW138 5. KW38 35. KW83 16, KW144 1, KW29 2, KW41 1, KW130 4, KW 167 40. De loggers die trawien, hadden de vol gende vangsten: KW74 20 kantjes, KW40 15, KW141 35. KW85 15. KW123 30. KW37 80. KW73 6. KW23 18, KW45 17, KW6 17, KW48 25, KW95 50. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 6, Scheveningen 10 en Katwijk 14 kantjes. Gisteravond om tien uur begon de motor van de KW3 kuren te vertonen op ongeveer 10 mijl van de IJmuidense haven: de mo tordrijver constateerde een warmloper en zag zich genoodzaakt een seintje naar de wal te geven, omdat het mankement op de hevig staande zee niet op te lossen was. De KW 25, die gisteravond uitstomende was, werd gevraagd de KW 3 assistentie te verlenen. Na veel moeite heeft de 25 de 3 vast weten te maken en vanmorgen om vijf uur kwamen beide scheepjes behouden binnen. j - 1- l' X Woensdag werd de vlag gehesen op onze in aanbouw zijnde drukkerij bij het Klein Heiligland te Haarlem. Een uiting van vreugde welke door allen die in ons bedrijf werkzaam zijn, door de architect, de heer K. Jonkheid, en door directie en personeel van de Bataafse Aannemingsmaatschappij wordt gevoeld nu het hoogste punt van de nieuwbouw is bereikt. Het is tot nu toe vlot gegaan met het werk. Vorig jaar November werd met de afbraak van de oude Doopsgezinde schooi begonnen, in Februari kon met de nieuw bouw worden begonnen. Een omvangrijk en ingewikkeld werk, dat ondanks de 36 dagen vorst- en regenverlet zonder grote stagnatie is verlopen. Aan de zijde van het Groot Heiligland, waar de hoofdinging komt, is men thans tot op de eerste verdieping gevorderd, in de daar achter liggende ruimten voor de drukkerij is men met de kapspanten bezig, zij zijn op het glas na overdekt; de lokali teiten voor expeditie en redactie en de daarboven gelegen conciërgewoning zijn onder de kap Ook de centraal gelegen ro tatiekamer is thans tot op kaphoogte ge vorderd. Dat het hier om een omvangrijk bouw werk gaat, blijkt wel uit de volgende ver werkte of nog te verwerken toeveelheden materialen: 640.000 bakstenen, 570 kubieke meter beton, zeventig ton wapeningsstaal, 2400 vierkante meter bekisting, 670 vier kante meter bims-betonplaten, zevenhon derd vierkante meter herocliteplaten. Daarbij komt dat de aannemer na de af braak is moeten beginnen met 3800 ku bieke meter grond uit te graven en te ver voeren voor de kelderruimten, waar de installaties komen voor de centrale ver warming en licht en kracht, alsmede een transformatorstation voor de gemeente. De kelders zijn al klaar en de installaties worden reeds gemonteerd, tenminste voor zover de regen van de laatste dagen daar toe geen beletsel vormde. Want men heeft wel veertig centimeter water uit de diepste kelderdelen moeten wegpompen wanneer het weer een bijster natte nacht was geweest. Zo wordt er met voortvarendheid aan de voltooiing van deze ook voor onze lezers zo belangrijke nieuwbouw gewerkt. Want ongetwijfeld vormt de nieuwe drukkerij, waarin onder meer een rotatiepers van het modernste type zal worden opgesteld, een faze te meer in de gestage en nimmer ein digende ontwikkeling en verbetering van de IJmuider Courant.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11