Verplicht paspoort houdt vele Fransen uit Nederland weg Bescherm Uw auto met Z WITSAl Polygoon werkt kleurenfilm nu in eigen laboratorium af «iHHuuïflimart PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws uws J Gezonde ^■och ió het zo Buitenlanders vinden het een nadeel dat de winkels om zes uur reeds dicht gaan De radio geeft Vrijdag DONDERDAG 29 JULI 1954 2 Kerkelijk Nieuws POLISHES CLEANERS WAXES Oprolbare mast Verbod van bedrijfsarbeid voor veertienjarige meisjes Bond Overheidspersoneel gaat actie beginnen Vrije inwisselbaarheid spoedig bereikbaar KE I P Gr. Houtstraat 1 37 naast Luxor j Amerikaanse invoerrechten op Zwitserse horloges verhoogd „Bevrijding" van Portugese enclave in India Militair aan opsporing onttrokken: 25.- boete Examens Militair Balkanverbond in kruiken en kannen Links schrijven -J Dat het vreemdelingenbezoek aan Neder land nog steeds stijgt blijkt uit gesprekken met vertegenwoordigers van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer A.N.N.V. die op het ogenblik enige dagen in Nederland vertoeven. Hoewel het slechte weer van de laatste maand de toeloop wat heeft geremd, kan reeds thans worden vastgesteld, dat de be langstelling voor ons land als toeristisch centrum dit jaar nog groter is dan in 1953, toen buitenlanders alleen al 160 millioen gulden aan deviezen binnen onze grenzen besteedden. De vertegenwoordiger van de A.N.V.V. in Duitsland, de heer H. W. H. Hors, acht de grote toeneming van het Duitse toerisme naar ons land voornamelijk een gevolg van het opheffen van het visum. De grote stroom Duitsers in de bollentijd gaf aanleiding tot enige onaangename reacties. Het zou wellicht niet zo gegaan zijn, indien de toeloop wat geleidelijker was geweest. Het merkwaardige is, dat als gevolg van dergelijke reacties, ook uit andere landen, de houding van de Duitsers in het buitenland thans een punt van alge mene bespreking in Duitsland zelf is ge worden. De heer Hors had van geen enkele Duitser gehoord, dat hij in Nedeland on heus bejegend is. Men beraadt zich over mogelijkheden om aanstaande Duitse toe risten op een zo vriendelijke manier aan het verstand te brengen, hoe zij dienen op te treden om ongenoegen te vermijden. Reizigers in groepen, die alles vooruit betaald hebben en vrij van zorgen zijn, treden collectief soms wat rumoeriger op dan individuële toeristen, die over het alge meen bereisder en dus meer wereldwijs zijn. Groepsreizigers zijn over het algemeen „leerling-reizigers". Dat is een algemeen, internationaal verschijnsel. Van Nederland se hotelhouders had de heer Hors het tegen deel van klachten over Duitse gasten ver nomen. De Parijse vertegenwoordiger van de A.N.V.V. is tevreden over het toenemen van de Franse belangstelling voor ons land, welke zich vooral in Noord-Frankrijk en in Parijs manifesteert. Het slechte weer en ook het verplichte paspoort houden nog vele Franse vacantiegangers uit Nederland weg. Indien ons land, gelijk België en ADVERTENTIE ALLEEN ECHT MET HET 6AYERKRUIS Luxemburg, niet langer het Franse pas poort verplicht stelt, vervalt die eis ook voor Nederlanse toeristen naar Frankrijk. Een belangrijk punt is thans in hoeverre een herwaardering van de Franse franc ten aanzien van de gulden de toeloop van Franse toeristen zal beïnvloeden. Hoewel Nederland geen goedkoopte-eiland meer is, ervaart de Fransman toch dat de koop kracht van een gulden aanzienlijker is dan die van 100 franc. Bezwaren, zowel van Franse als van Belgische zijde, worden vernomen tegen de inrichting (badkamers en slaapkamers) van Nederlandse hotels, die afwijkt van de in die landen gebruikelijke. Voorts acht men het sluiten van winkels om zes uur 's avonds en op Zondagen een aanzienlijk nadeel. Ned. Herv. kerk Beroepen te Lopik P. de Jong, candidaat te Zwijndrecht; te Zeddam L. J. G. Vee- nendaal te Oudshoorn. Benoemd tot vicaris te Axel B. den Blaauwen, vicaris te Lisse. Geref. kerken Beroepen te Boskoop G. Leene te De venter. Beroepen te Munnekeburen A. v. d. En- de, cand. te Wateringen; te Poortugaal P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Bedankt voor Liessens E. Baerends te Zuidhorn; voor Zwartebroek K. Ubels te Vollenhove. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt vood Albany (S. W. Australia) G. Roukema te Ede. Beroepen te Onnen (Gron.) en te Kan tens G. Lievaart, cand. te Scheveningen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Doornspijk Th. Rutters, cand. te 's-Gravenmoer; te Hillegom A. H. Schippers, candidaat te Baarn. Tweetal te Driebergen: B. Bijleveld te Noordeloos en J. Keuning te Barendrecht. Beroepen te Wildervank-Stadskanaal: Th. Rutters, cand. te 's-Gravenmoer. Gisteren hebben wij bericht dat Poly- goon-Profilti een filmreportage-in-kleuren gemaakt heeft van het bezoek van presi dent Coty aan Nederland en daarbij als bijzonder nieuwtje vermeld, dat dit tevens de eerste kleurenfilm is, die geheel in het Polygoon-bedrijf afgewerkt dat wil zeggen: ontwikkeld en gecopieerd -werd. Gewend als wij zijn aan onze wekelijkse portie technicolor uit Hollywood, hebben wij ons afgevraagd of dit nu werkelijk zo iets bijzonder is en daar wij zelf geen antwoord op die vraag konden geven, zijn we ons licht eens gaan opsteken bij de directeur van Polygoon, mr J. M. Landré, die ons allereerst meevoerde naar de cata comben van zijn „droomfabriek" aan het Koudenhoorn, waar timmerlieden, tegelzet ters en technici juist de laatste hand leg den aan het nieuwe kleurenlaboratorium van dit Haarlemse filmbedrijf. „Een paar weken geleden was dit nog een stukje tuin", vertelde hij ons, maar nu zoemen er al de vol-automatische machines, waarin het latente kleurenfilmbeeld ontwikkeld, ADVERTENTIE VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel Vertegenwoordigers van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine, brand weer en politie en directeuren van grote bedrijven hebben in een der hangars op Schiphol een demonstratie bijgewoond van de Le Roymast, een oprolbare mastj een vinding van de Franse vliegerofficier Mi chel le Roy. Volgens de constructeur kan de installatie nuttige diensten bewijzen voor leger, marine en brandweer, als ver plaatsbare toren voor het ontdekken van bosbranden, voor het maken van film- en televisieopnamen, als bouwsteiger en als ligger voor noodbruggen. De mast is in op gerolde toestand om een grote trommel ge wonden, welke op een zware vrachtwagen kan worden geplaatst. De mast, die uit vele schakels bestaat, heeft een prismavorm. Bij het oprollen klappen twee van de drie zijden uit, zodat de dan platte schakels om de trommel kunnen worden gewonden. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9'.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.45 Radiofeuille ton. 11.05 Cello en clavecimbel. 11.30 Platen. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Kamermuziek. 14.50 Boek bespreking. 15.10 Klein koor en solist. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pla ten. 19.00 Schakels tussen heden en verleden, causerie. 19.15 Platen. 19.30 Op bezoek bij anderen, causerie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamer orkest. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Huma nisme als levensbeschouwing, causerie. 21.00 De heer en mevrouw Grenzeloos en Marjan ontdekken Europa. 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Om- roep-orkest. 10.30 Platen, (tussen 11.00 en 12.00 Tour de France). 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.50 Tour de France. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Viool, cello en piano. 14.30 Amusements muziek. 15.00 Platen. 15.30 Platen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinder koor. 17.40 Orgel. 18.00 Tour de France. 18.10 Lichte muziek. 18.40 Koorzang. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting. 19.30 Ver zoekprogramma voor de militairen. 20.25 Tour de France. 20.35 Platen. 21.00 Omroep orkest, koor en solist. 21.55 De daad bij de nood, causerie. 22.10 Dansmuziek. 22.35 Pla ten 22.45 Kerk en mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.15 Simsalabim, gevarieerd pro gramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Geva rieerde muziek. 16.00 Volksmuziek. 16.15 Koorzang. 16.30 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pianorecital. 18.10 Voordracht. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Mozes en Aaron, opera. 00 Klassieke mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). Soortgelijk verbod voor jongens bepleit Uit het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot het verbie den van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meis jes blijkt, dat men algemeen met dit ont werp instemde. In brede kring zou men het echter heb ben toegejuicht, indien ook de jongens in dit verbod waian betrokken, het verbod tqt 15-jarigen &as uitgebreid en tegelij kertijd een ontwerp tot uitbreiding van de leerplicht zou zijn ingediend. Met grote reserve had een aantal Kamer leden kennis genomen van de opvattingen der regering omtrent de taak, voor het bedrijfsleven weggelegd met betrekking tot onderwijs en opleiding van de jonge arbeidster. Zou het hier enkel gaan om technisch onderwijs en opleiding voor de in de onderneming te verrichten arbeid, dan zouden zij met deze zienswijze genoe gen kunnen nemen. Zij meenden echter uit het antwoord van de staatssecretaris aan de Tweede Kamer te moeten begrij pen, dat hier vorming in meer algemene zin is bedoeld. Zij zouden over deze be langrijke zaak gaarne een duidelijke uit spraak van de regering ontvangen. Ettelijke leden waren van mening dat voor verhoging van de leeftijdsgrens tot 16 jaar zeer goede argumenten zijn aan te voeren. Men dient naar hun mening echter ook bepaalde consequenties, welke hieruit kunnen voortvloeien, niet uit het oog te verliezen. Deze leden, die instemden met het streven der regering, zo spoedig mo gelijk te komen tot een verbod van be drijfsarbeid voor meisjes van 15 jaar, drongen er op aan, dit verbod uit te brei den tot jongens van 14 jaar. Andere leden vestigden er de aandacht op, dat verlenging van de leerplicht een reorganisatie vereist van het enderwijs- systeem. Van de huidige jeugd kan 30 pet het leerplan van de lagere school niet vol gen. Met verlenging van de leerplicht al leen lost men het vraagstuk niet op. Om 10% salarisverhoging De „Bond van Nederlands overheidsper soneel" heeft met een demonstratieve bij eenkomst een actie ter verbetering van de salariëring van het overheidspersoneel in gezet. In „De Kroon" te 's-Gravenhage waren leden van deze bond, onder wie af gevaardigden uit Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant bijeengekomen om een uiteenzetting van de algemeen se cretaris van deze bond, de heer W. Brink man, aan te horen en om te discussiëren over de naar hun mening te lage salaris sen van personeel in overheidsdienst. Deze bond, die niet is opgenomen in het rijks- overleg, gaat een actie voeren voor een al gemene salarisverhoging voor het gehele overheidspersoneel van 10 percent en voor een loonvloer van 55.per week. Zaans industrieel: Er bestaat een gerede kans, dat vrije in wisselbaarheid van alle valuta's binnen af-, zienbare tijd kan worden bereikt. Dit deelde de voorzitter van de Zaanse Werk geverskring, de heer T. Duyvis E.G.zoon, mede tijdens een radiocauserie over de Zaanstreek, die hij hield in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". De Zaanse industrie, die voor een groot deel sterk internatio naal georiënteerd is, heeft behoefte aan deze vrije inwisselbaarheid. Hij legde er verder onder meer de na druk op, dat vele Zaanse ondernemers, die hun zaken in de vorm van een besloten N.V. drijven, te kampen hebben met fiscale discriminatie, in het bijzonder door de fis cale waardering van hun aandelen, dia de werkelijke waarde meestal aanzienlijk overtreft. Vooral successierechten drukken hierdoor onevenredig zwaar. Het voortbe staan van menig bedrijf wordt daardoor ernstig bedreigd, aldus de heer Duyvis. ADVERTENTIE BRILMONTUREN enormè collectie WASHINGTON (AFP-Reuter) President Eisenhower heeft bepaald, dat de invoer rechten op Zwitserse horloges verhogingen zullen ondergaan, die tot 50 procent bedra gen. De verhogingen zullen betrekking heb ben op de invoer van niet-op stenen lopende horloges en horloges met ten hoogste 17 ste nen. Het besluit van Eisenhower werd naar AFP meldt met de grootste belangstelling in de Verenigde Staten en in het buitenland te gemoet gezien, daar men er de werkelijke bedoelingen van de regering-Eisenhower met betrekking tot de buitenlandse handelspoli tiek uit zal kunnen afleiden. BOMBAY. (Reuter-AFP) Blijkens in Bom bay ontvangen berichten is de „bevrijding" aanstaande van de Portugese enclave Nagar Haveli. Vrijwilligers van twee organisaties staan aan de grens gereed om, als zij het teken van hun leiders krijgen, de enclave zonder wapengeweld te bezetten. De Portu gese autoriteiten zouden de plaatselijke po litie gereed houden om de bezetting te ver hinderen. Portugal heeft in een nota geëist, dat de Indiase regering maatregelen neemt tegen een aggressie tegen Portugees gebied. Portugal en Brazilië hebben de Argen tijnse regering verzocht te willen bemidde len bij India, opdat de kwestie van de Por tugese bezittingen in Voor-Indië op vreed zame wijze kan worden geregeld. Haarlemse politierechter Voor de politierechter stond terecht de Haarlemmer P. W. U., aan wie ten laste was gelegd dat hij zijn aanstaande schoon zoon J. K., die als soldaat in dienst was van hot leger, verborgen had gehouden en be hulpzaam was geweest in het ontkomen aan de nasporing van e.n aanhouding op last van K.'s commandant. K. had een dienstorder ontvangen om zich in zijn legerplaats te melden, maar daaraan geen gehoor gegeven. Daarop werd een wachtmeester van de militaire politie te Haarlem opdracht gegeven om K. op te sporen. Maar K. was niet thuis en had onderdak gezocht bij zijn aanstaan de schoonvader U. De wachtmeester ging naar U., maar hem werd de toegang ge weigerd. Hij maakte hiervan proces-ver baal op, omdat het hem gezien de ner veuze toestand van U. niet verstandig had geleken van zijn recht tot binnentre ding gebruik te maken. De officier van justitie noemde hetgeen U had gedaan een zeer ernstig feit, dat indien er geen verzachtende omstandighe den aanwezig waren geweest zeker voor een gevangenisstraf in aanmerking zou ko men. Hij vorderde in dit geval echter een boete van f 20 en zes weken gevangenis straf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De verdachte, die het beroep van hulpmonteur uitoefende, had alleen op te merken dat hij de boete wel wat hoog vond. De politierechter, mr. H. G. Rambonnet, veroordeelde hem tot f 25 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Te Haarlem slaagden gisteren voor de hoofdakte-examens: geslaagd voor de gehele akte: mej. R. A. J. Grabandt te Amsterdam en de heer T. G. Weissenborn te Alkmaar. Voor gedeelte A de heer J. v. d. Horst te Zaandam. Voor gedeelte B de dames: C. M. Bakels te Amsterdam, A. M. van Elven te Amsterdam, J. W. Witteman te Hillegom en de heren P. H. Groot te Driehuis-Velsen, J. E. Mienes te Oud Karspel, P. Munsterman te Haarlem, H. C. Scheerder te Den Helder, T. T. Stolker te Amsterdam en H. J. Vermeij te Haarlem. Mulo-diploma A Voor de gisteren gehouden examens voor het mulo-diploma A slaagden de volgende candidaten: J. O. van Gelder, Haarlem; A. J. Drogt, Haarlem; I. Huijgens, IJmuiden; B. van de Nulft, IJmuiden; D. H. A. M. Kruijff, Santpoort; F. J. Heidema, Driehuis; P. W. Drommel, Zandvoort; A. Miedema, Haarlem; H. E. Clydesdale, Haarlem; H. H. Ploeg, Haarlem; A. E. E. van de Bos, Zand voort; M. van Dam, Zandvoort; J. Borg, Haarlem; A. J. Bakker, Santpoort; R. Veld- meyer, Haarlem en H. Wentzel, Haarlem. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten 16. Urenlang bleef neef Mario bij de radio zitten, luisterend naar de berichten over de storm. Eindelijk, tegen de avond, volgde er een mededeling, die hem met sinistere vreugde overeind deed veren. „De kapitein van het motorschip Zeemeeuw rapporteert, dat een ballonvaarder op zijn schip trachtte te ankeren, doch door de storm werd meegevoerd", meldde de om roeper. „Daar enige tijd later de mand van een ballon op het strand is aange spoeld, wordt gevreesd, dat de roekeloze ballonvaarder in de golven is omgekomen". Met een wrede glimlach nam neef Mario zijn hoed af en hief zijn glas op naar het portret van zijn oom. „Proost oompje", gnuifde hij, „ik zal altijd een tedere her innering aan u bewaren. Als ik uw huis heb geërfd, zal ik Op dat ogenblik rinkelde de telefoon. „Ha!", mompelde de slechtaard, „dat zal het droeve nieuws zijn". En vol verwachting nam hij de hoorn van de haak. „Hallo", klonk het van de andere zijde, „intercommunaal! Bent u klaar?" „Ik ben klaar voor ALLES", ant woordde Mario met een valse grijns. Maar toch was hij niet voorbereid op een be kende stem, die hem plotseling in het oor daverde: „Joho, neef Mario. Hier is oom Paverits!" „Oom P P Paverits??", stamelde Mario. „U??7 LEEFT u nog?!" gefixeerd en afgedrukt wordt. In principe gebeurt, er dus hetzelfde als bij het „af werken" van de gewone zwart-wit-films die wij voor de bioscoopjournaals maken, maar bij kleurenfilms is het aantal bewer kingen veel groter en luistert alles veel nauwer. De temperatuur van de baden die de film doorlopen moet en dit zijn er niet minder dan zeven, namelijk een voor bad, een eerste ontwikkelaar, een fixeer- en hardingsbad, een kleurontwikkelaar, een bleekbad en een slotfixering dient volkomen constant te zijn, want reeds een verschil van 0,3 graad Celsius kan ruïneuze gevolgen voor de natuurgetrouwe uitbeel ding der kleuren hebben. Vandaar dat alle baden door uiterst gevoelige thermostaten gecontroleerd worden, die op hun beurt weer in verbinding staan met een inge wikkelde „mechanische schrijver", welke in rode grafieklijnen het temperatuursver- loop van moment tot moment registreert. De kleurenfilm wordt nu langzaam en in continue beweging door alle chemische vloeistoffen van zo'n „ontwikkelbatterij" gevoerd, en omdat zij in elk van die vloei stoffen maar een bepaalde tijd mag ver toeven, moet het tempo van doorvoering heel precies geregeld worden door de syn- chroon-motoren van het drijfwerk. Een derde complicatie is dat de chemicaliën- baden voor kleurenfilm-ontwikkeling veel minder houdbaar zijn dan die voor zwart wit film (en bovendien aanmerkelijk duur der), zodat er regelmatig analyses van ge maakt moeten worden om te zien of zij niet bedorven zijn. Speciaal voor dat doel heeft de heer Landré deze week dan ook een aantal scheikundigen aangesteld die zich geheel specialiseren zullen op dit contrölewerk. Men begrijpt dat dit alles een bijzonder kostbare geschiedenis is en Polygoon is er dan ook alleen toe overgegaan omdat de tot nog toe gebruikelijke „ontwikkeling buitenshuis" teveel tijdverlies veroorzaakte. De fabrikant van deze kleurenfilm het Belgische Gevaert-concern houdt de hele ontwikkei-procedure namelijk het liefst in eigen hand (en wel juist omdat dit procédé zo moeilijk is), maar het gevolg daarvan was, dat ieder stukje kleurenfilm voor de afwerking naar Antwerpen gezonden moest worden/hetgeen Polygoon vooral bij spoed opdrachten een veel te omslachtige proce dure was. Daar kwam bij dat men in Bel gië geen rekening kon houden met speciale ontwikkelingswensen, zodat niet altijd de best-mogelijke resultaten bereikt werden. Nu Polygoon zelf „afwerkt" kunnen bij voorbeeld avond-opnamen, waarvan men weet dat ze onderbelicht zijn, wat langer „doorontwikkeld" worden, zodat de kleu ren toch nog tot hun recht komen, hetgeen bij de fabrieksmatige ontwikkeling in Ant werpen niet mogelijk was. Het prijzige materiaal (ongeveer vier maal zo duur als zwart-wit film!) en de hoge kosten van het afwerken zijn de oor zaken dat de kleurenfilm zich nog geen vaste plaats veroverd heeft in de weke lijkse bioscoopjournaals. Bijzondere ge legenheden echter, zoals Prinsjesdag en nu weer het bezoek van de Franse president, werden door Polygoon reeds op Gevacolor of haar Amerikaanse zusje Eastmancolor gefilmd, terwijl ook de belangstelling van overheid en bedrijfsleven voor dit nieuwe propaganda-medium gestaag toeneemt. Zo is Polygoon bijvoorbeeld al geruime tijd bezig aan de opnamen van een kleurenfilm van de Hoogovens, die omstreeks Novem ber gereed zal komen en bovendien wordt men nu reeds overstroomd met afwerk- orders van andere Nederlandse filmprodu centen. De heer Landré twijfelt er dan ook niet aan of ons land gaat in dit opzicht een kleurrijke toekomst tegemoet en dies koes tert hij nu reeds plannen om zijn nieuwe laboratorium binnenkort van nog snellere ontwikkei-aggregaten te voorzien. Of de kleurenreportage van het bezoek van president en mevrouw Coty die een looptijd van elf minuten heeft en van Vrij dag af in de Cineac-theaters draait ook in Haarlem te zien zal zijn, is voorshands nog de vraag. Het gerucht gaat dat daar over nog besprekingen met enkele Haar lemse bioscoopexploitanten worden ge voerd. De ministers van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, Turkije en Griekenland zullen 6 Augustus in Bied (Joegoslavië) bijeenkomen om het militaire bondgenoot schap tussen de drie landen te tekenen. Verwacht wordt, dat de raad van de NAVO de tekst van het verdrag van bond genootschap Donderdag zal bestuderen, om na te gaan of het volkomen strookt met de beginselen en bepalingen van het Noord- Atlantische Verdrag, waarbij Griekenland en Turkije zijn aangesloten. Bezettingskosten. Het Geallieerde Hoge Commissariaat in Bonn heeft bekend gemaakt, dat met de West-Duitse rege ring een overeenkomst is gesloten, vol gens welke West-Duitsland tot eind September per maand 600 millioen mark bezettingskosten zal blijven beta len, tenzij het EVG-verdrag eerder van kracht wordt. West-Duitsland en de NAVO-landen kwamen eerder in deze maand overeen, dat de West-Duitse bij drage aan de gezamenlijke verdediging 950 millioen mark zal bedragen, zodra het EVG-verdrag bekrachtigd is. Misschien. Volgens D. Heathcoat-Amory, De Britse staatssecretaris van Handel, kan men hopen, dat misschien binnen 12 maanden de vrije omwisselbaarheid van het pond sterling tegen andere geldsoorten, inclusief de Amerikaanse dollar, zal worden gerealiseerd. Heath coat-Amory, die dit verklaarde tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Londen, zeide, dat „het woord misschien als on derstreept moet worden beschouwd". Statuut. De behandeling van het statuut met de West in de Staten van de Neder landse Antillen is bepaald op vijf Augustus, zulks op verzoek van de de mocraten, die over deze materie alsnog vragen aan de landsregering willen stellen. Aanvankelijk was de openbare behandeling van het statuut bepaald o<p 29 Juli. Dienstplicht. Generaal Gruenther, de (Amerikaanse) opperbevelhebber van de NAVO, is gekant tegen de vermin dering van de Deense dienstplicht van 18 maanden tot 16 maanden, zo ver neemt Reuter in Parijs. De Deense strijdkrachten zijn nodig voor de ver dediging van het Kieler kanaal, waar thans, na de terugtrekking der Noorse strijdkrachten, slechts een Brits pant serregiment met Deense strijdkrach ten, gelegerd is. De Deense strijdkrach ten zijn nodig zolang Duitsland nog geen troepen bezit, aldus de mening van Gruenther. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Hansen, bracht Dinsdag een bezoek aan Gruenther. Hij zou hem daarbij medegedeeld hebben, dat Denemarken 't plan heeft de dienst plicht van 18 maanden tot 16 terug te brengen. Officieel is van de zijde van de NAVO op bovenstaande geen commen taar geleverd. „Als Hitler". „Adenauer is het ongeluk voor het Duitse volk", aldus heeft de Oost-Duitse premier Otto Grotewohl, Woensdag voor de Oost-Berlijnse radio gezegd. Hij zei, dat het verbod van de communistische „Vrije Duitse Jeugd" in West-Duitsland er op gericht was alle tegenstanders van de EVG te treffen en uit te schakelen. De bondskanselier wilde elke vrije democratische beweging in West-Duitsland onderdrukken, even als Hitler had gedaan. Het zou hem echter als Hitier vergaan, aldus Grote wohl. Watersnood. In Noord-Oost-India staat on geveer 2500 vierkante km land onder water. Gevreesd wordt, dat in Suepaoei, in het district Saharsa van Bihar, vele mensen zijn omgekomen. Bezoek. Een Perzische delegatie Van vijf landbouwkundigen onder leiding van ingenieur Zahedi, een neef van de premier, is op uitnodiging van de Sov jet-regering naar Moskou vertrokken. Horloges,, President Eisenhower heett ver klaard, dat zijn besluit tot verhoging van het invoerrecht op horloges geen schending is van het fundamentele principe van vrijheid van internationale handel, dat hij blijft steunen. De presi dent herinnerde er aan, dat dit de eer ste maal is, dat hij de aanbevelingen van de tariefcommissie tot verhoging van de douanerechten letterlijk volgt. Hij zegt, dat de verhoging van het in voerrecht op horloges een bijzonder ge val betreft. Bekentenis I. De R.K. bisschop van Lito- merice (Noord-Bohemen) is tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld „wegens activiteit tegen de staat", aldus het Rus sische persbureau „Tass". Tezamen met hem zijn door het Tsjechoslowaak- se oppergerecht nog drie geestelijken veroordeeld tot straffen, van 20, 15 en 7 jaar. Alle vier zouden zij bekend heb ben. Bekentenis II. Bisschop Arsenije Bradva- revic, de 71-jarige Orthodoxe metro poliet van Montenegro, heeft voor een gerechtshof te Cetinje bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan „sa menzwering tegen de Joegoslavische staat". Donderdag zal de rechtbank het vonnis vellen. Getuigen verklaarden, dat zij met de metropoliet de mogelijkheid van een regeringswisseling in Joego slavië hadden besproken. Eén op de 32 lezers zal het hierna volgende xoellicht erg vervelend vinden, want hij is linkshandig en hem zal het dus weinig interesseren te weten hoe iemand zonder gestage oefening er in kan slagen een tekst met de linkerhand te schrijven. Van de overblijvende 31 lezers (van de 32, wel te verstaan!) moqen we dan toch minstens verwachten dat zij in de eerstvolgende da gen eens een velletje papier nemen, ten einde het trucje in practijk te brengen. Zoals gezegd, het is erg gemakkelijk, mits althans niet op schoonschrift wordt gelet. U kunt n.l. met uw linkerhand schrijven, indien u er voor zorgt dat u dezelfde tekst ook met uw rechterhand schrijft. De linkerhand kan gemakkelijk de bewegingen van de rechter hand volgen en het woord dat u rechts op het papier brengt, verschijnt dan gehoorzaam en in dezelfde samenstelling op het papier dat u onder uw linkerhand heeft liggen. En hoewel u altijd gemeend hebt, dat het heel moeilijk is om tekst in spiegelschrift op te schrijven, zult u merken, dat u ook dat kunststukje kunt volbrengen. Indien u immers een blad papier tegen de onder kant van het tafelblad drukt en u beschrijft dat papier met de punt van uw potlood naar boven gericht, zult u bemerken dat de tekst in spiegelschrift op het papier wordt gezet. Mooi wordt het meestal niet, omdat de ogen geen controle op het ge schrevene kunnen uitoefenen, maar wat er staat is onloochenbaar spiegelschrift. Mooier wordt de proeve, wanneer u een stukje papier op uw voorhoofd legt en u gaat dit beschrijven van de linkerkant van de slaap af. (Een kartonnetje tussen het papier en uw voorhoofd kan een te pijn lijke herinnering aan de harde punt van het potlood voorkomen). Ook bij deze me thode verschijnt de tekst zonder enige moeite in spiegelschrift op het papier. Maar we kunnen u nog een derde methode aan de hand doen, die u beslist zal beval len, vooral omdat u in dit geval het kunstje gaat volbrengen met uw linkerhand. Het moeilijkste van het moeilijke dus, althans op het gebied van schrijven. Toch kost het wederom niet de minste moeite, mits u ook thans weer in beide handen een potlood neemt en er voor zorgt dat de linkerhand de be wegingen maakt die precies tegengesteld zijn aan de be wegingen van de rechterhand. Schrijft u dan met de rech terhand normaal de tekst van links naar rechts, de linker hand volgt dit voorbeeld getrouw na, van rechts naar links en uw tekst ver schijnt in spiegelschrift op het papier. Even gehoorzaam als de linkerhand de rechter kan volgen, kan de linkerhand n.l. de tegengestelde bewegingen van de rech terhand maken! Een hoogst merkwaardige ontdekking, die ons eigenlijk nog méér moet verbazen dan de resultaten van het schrift. En als vanzelf belanden we dan bij het verschijnsel van de linkshandigheid, dat weliswaar nog niet geheel is opgehelderd, maar waarvoor toch een verklaring is op gesteld, die alleszins waard is overdacht te worden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2