Vergunningenstelsel voor het afbetalingswezen Wederom uitstekend jaar voor Nederlandsche Spoorwegen Agenda voor Haarlem Vreugde in de Arabische landen, voldoening in Amerika Vier millioen gereserveerd voor viaductenbouw beschikbare winst bijna vijf millioen Gekleurd vervoer Eden: „Israëls grenzen zijn veilig" Commissie adviseert: Mislukte roofoverval te Zaandam Peloton militairen bleef in bed DONDERDAG 29 JULI 1954 3 Onvoldoende zitplaatsen Wat wilt U weten? 7^/é. Standaardisatie Stijgend vervoer Gezonde dochters Regenzomer 1954 Overal en altijd geniet U meer van Het accoord over de Suez-kanaalzöne Boerderij afgebrand na blikseminslag Daders al gauw gegrepen Inplaats van aan te treden K.L.M. laat Kamerleden buitenlandse vliegvelden zien Nederlandsche Ford had goed jaar Groot gedeelte van Noordholland half uur zonder stroom In hét boekjaar 1953 bereikten de totale ontvangsten met f 373,9 millioen een nieuw hoogtepunt. De stijging van de ontvangsten met f 20 millioen vloeide nagenoeg geheel voort uit de toeneming zowel van het reizigers-, als van het goederenvervoer. Tegen over de toeneming der ontvangsten stond een verdere stijging van de kosten. De exploitatiekosten namen met f 14,1 millioen toe tot f 304,8 millioen. Deze kostenver hoging was het gevolg van de grotere vervoersomvang, welke onder meer leidde tot een stijging der onderhoudsrekeningen. De afschrijvingen vereisten f 57,4 millioen tegen f 54,0 millioen in 1952. De post interest daalde verder, namelijk van f 3,8 mil lioen tot f 2,9 millioen. De opbrengsten laten een overschot van f 8,8 millioen boven de kosten. Van dit bedrag is f 4 millioen gereserveerd als bijdrage aan de totstand koming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan Rijkswegen, uit te voeren overeenkomstig een plan van de minister van Verkeer en Waterstaat. Hoewel N.S. dus terugziet op een jaar met gunstiger bedrijfsresultaten dan in 1952, is de onderhavige bijdrage oorzaak van het teruglopen van de beschikbare winst tot f 4.768.182,69 (1952: f 5.475.430,19). Het verslagjaar vormde de inzet van een nieuwe periode in de naoorlogse ontwik keling van het bedrijf. Sloot het daaraan voorafgaand jaar het tijdperk af, waarin de aandacht in de eerste plaats werd gewijd aan het herstel van de schade en de ver nietiging tijdens de bezetting, met het ver slagjaar ving het tijdperk aan, dat het stempel draagt van verbetering, in de zin van modernisering en rationalisatie van het productie-apparaat. Tot de verbetering van de kwaliteit van de vervoerdiensten en tot de rationalisatie van het bedrijf droeg krachtig bij de voort gaande modernisering van de trekkracht. Op een aantal niet-geëlectrificeerde lijnen werd de vervoervoorziening verbeterd door vervanging van stoomtreinen door diesel- electrische motorrijtuigen en rijtuigstellen. De verwachtingen omtrent de vervoerwer- vende kracht van deze modernisering wer den vervuld. De directie vertrouwt, dat de verdere aflevering van het nieuwe diesel- materieel een zodanig verloop zal hebben, dat einde 1954 de stoomtractie uit de nor male reizigersdienst nagenoeg geheel zal zijn verdwenen. Ook in het goederenvervoer verloor in het verslagjaar de stoomlocomotief veld aan de electrische tractie; in plaats van 30 procent kon 43 procent der goederentrein kilometers electrisch worden gereden. De aflevering van de bestelde diesel-electri- sche locomotieven zal het afstervingsproces van de stoomtractie ook hier versnellen. Het tempo daarvan hangt in belangrijke mate af van de productiecapaciteit der leveranciers. In 1953 werd het volgende nieuwe mate rieel afgeleverd; 4 electrische en 19 diesel- electrische locomotieven, 20 enkelvoudige DE-rijtuigen, 14 DE-tweerijtuigenstellen, 50 gesloten en 193 open goederenwagens. De materieelvoorziening maakte het mogelijk, op verschillende baanvakken de frequentie te verhogen, met name op de lijn AmsterdamRotterdam via Woerden en Gouda, waarmede een volwaardige „nieuwe" lijn naast de „oude" lijn via Haarlem werd geschapen. Niettemin is het aantal zitplaatsen, waar over N.S. de beschikking heeft, niet vol doende. N.S. plaatste daarom bestellingen van 186 rijtuigen voor getrokken treinen en voegde daaraan in 1954 nog toe een order van 150 electrische rijtuigen. Ook hier be paalt in belangrijke mate het productiever mogen van de rijtuigbouwers de snelheid van uitvoering dezer voorzieningen. De modernisering van het seinwezen maakte verdere voortgang. Met de vol tooiing hiervan zal een reeks van jaren ge- ADVERTENT1E DONDERDAG 29 JULI Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneel festival, 8.30 uur. Spruitenbosstraat 9: De gemeente van Christus, 8 uur. Lido: „Hij zij en de auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Nachteskader", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het bruine monster", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Weekend in Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Complot in de Tropen", 14 jaar, 8 uur. City: „Zet je zorgen opzij", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 JULI Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneel festival, 8.30 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Calamity Jane", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Circussterren", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", alle leeft., 10.30 uur. „The Sword and the Rose", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Mon tague's jeugdvariété, 10.30 uur; „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Blume von Hawaii", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circusclown", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. moeid zijn. Op 31 December 1953 was 317 km van het net voorzien van automatisch blokstelsel en waren bij onbewaakte over wegen in dienst 111 automatische en 4 half-automatische knipperlichtinstallaties; 9 overwegen waren beveiligd met halve overwegbomen. In samenwerking met de buitenlandse spoorwegen en met de reisbureaux worden verschillende maatregelen genomen ter be vordering van het toerisme, waaronder het inleggen van een belangrijk aantal extra- treinen, welke zich in een grote belangstel ling van het reizend publiek mochten ver heugen. N.S. blijft voortgaan bijzondere aandacht te besteden aan deze vorm van toerisme, die wordt gekenmerkt door een massale verplaatsing van reizigers, waar voor het spoorwegbedrijf bijzonder ge schikt is. De samenwerking met de andere Euro pese Spoorwegmaatschappijen won aan be tekenis. Grote aandacht werd geschonken aan de standaardisatie van het rollend materieel. Het Office des Recherches et d'Essais (O. E. E.), dat het technisch researchwerk ten behoeve van de U.I.C. (Union Internationale des Chemins de Fer) verricht en waarover de Nederlandse Spoorwegen het beheer voeren, heeft thans 6 typen goederenwagens ontwikkeld, waar van enige bij wijze van proef in dienst ge steld zijn. Met vertegenwoordigers van de Europese industrie werd overleg gepleegd teneinde langs de weg van gezamenlijke bestellingen der Europese spoorwegen van deze standaardtypen rationalisatie van de productie te bereiken. De directie verwacht aldus te komen tot een goedkoper product, dat door zijn uniformiteit op het stuk van het onderhoud grote voordelen biedt. Het reizigersvervoer vertoonde, na een inzinking in Februari ten gevolge van de stormramp, een rustige ontwikkeling in op gaande lijn. Voor het eerst sinds 1947 nam het totale aantal afgelegde reizen toe, en wel van 155,4 millioen in 1952 tot 160,7 millioen, dat is met 3,4 procent. Het aantal reizigerskilometers zette de in 1950 begonnen stijging voort en kwam van 6.392 millioen in 1952 op 6.621 millioen, een stijging met 3,6 procent. De gemiddelde reisafstand was een fractie groter dan in 1952 en bedroeg 41,2 km, tegen 41,1 km in laatstgenoemd jaar. In tegenstelling tot het voorgaande jaar, toen de stijging van het aantal reizigers kilometers vooral een gevolg was van de grote toeneming van het internationale ver keer, leverde in het verslagjaar het bin nenlands verkeer de grootste bijdrage tot de gunstige ontwikkeling. Het aantal reizen in dit verkeer nam toe met 3,4 procent, het aantal reizigerskilometers met 3,7 procent. Voor het internationale verkeer waren deze percentages respectievelijk 3,0 en 3,3. Het vervoer op enkele-reis- en retour biljetten nam, gerekend naar het aantal reizen, toe met 3,1 procent, naar het aantal reizigerskilometers met 3,9 procent. Deze stijging komt voor het grootste deel voor rekening van de enkele-reizen. Voor het eerst sinds 1947 vertoont echter ook het vervoer op retourbiljetten een stijging. De gemiddelde reisafstand is voor enkele-rei zen gestegen en voor retours gedaald. De directie ziet deze ontwikkeling als een ge volg van de modernisering van het bedrijf in de laatste jaren. De omvang van het goederenvervoer in 1953 toonde een stijging. Het gewicht van de vervoerde goederen nam toe met 6,9 procent van 22,1 millioen ton, in 1952 tot 23,7 millioen ton in 1953. Het aantal ton- kilometers (exclusief stukgoed) steeg van 3.067 millioen tot 3.252 millioen, of met 6,0 procent. Het buitenlandse en transietver- voer toonde zowel absoluut als relatief de grootste stijging. Het vervoerde gewicht was 15 procent hoger, namelijk 7,2 millioen ton in 1953 tegen 6,3 millioen ton in 1952, terwijl het aantal tonkilometers (exclusief stukgoed) steeg van 756 millioen tot 861 millioen of met 14 procent. Het binnen lands vervoer bedroeg 16,4 millioen ton tegen 15,8 millioen ton in 1952; een stijging met 3,8 procent. Uitgedrukt in tonkilo- ooooocoooooocoooc icooocooocx Sedert kort rijden enkele locomotie- ven, rijtuigen en wagens op de lijnen van de Nederlandse Spoorwegen in een f andere kleur dan tot nu toe gebruike- lijk. Dit zijn de voorlopers van het nieu- J we kleurenschema van ons spoorweg- materieel. De tegenwoordige kleuren j j hebben het bezwaar dat er weinig sy- j steem in valt te ontdekken, dat zij moei- lijk zijn schoon te houden of niet kleur- i echt zijn. Bovendien zijn zij vrij somber. Nu wordt een standaardkleurensy- I steem ingevoerd, waarvan de voornaam- ste kleuren zijn: donkerblauw voor j electrische locomotieven en getrokken rijtuigen, lichtblauw voor dieselelec- j trisch materieel,, groen voor electrisch motorwagenmaterieel en roodbruin voor 1 goederenmaterieel. Deze kleuren zijn beter houdbaar, de j gekozen verfsoorten zijn beter bestand tegen weersinvloeden en tegen de ge- j bruikelijke schoonmaakmethoden en bovendien dragen zij er toe bij het beeld l van het spoorwegverkeer te verlevendi- gen. De electrische locomotieven krijgen dezelfde uitvoering als de getrokken rijtuigen omdat zij althans overdag voor het merendeel voor de reizigers- j treinen worden gebruikt. De nieuwe in j j bestelling zijnde diesellocomotieven zul- t len in een donkerroodbruine kleur wor- 5 den uitgevoerd, welke in overeenstem- j ming is met het iets lichter gekleurde goederenmaterieel, omdat zij voorname- lijk in de goederendienst zullen worden i gebruikt. Verwacht wordt dat binnen twee of drie jaar het gehele materieelpark der ij 8 N.S. overeenkomstig het nieuwe kleu- f: o renschema zal zijn uitgevoerd. )OOOCOOOCXXXXXXX)COC)OOOOOCOOOOCXXX>DCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOO meters bedroeg de toeneming (exclusief stukgoed) 3,5 procent; 2.391 millioen in 1953 tegen 2.311 millioen in 1952. De bedrijfsuitkomsten der dochteronder nemingen hebben zich in het verslagjaar in gunstige zin ontwikkeld. Het vervoer met de geregelde locale en interlocale tram- en autobusdiensten van de dochterondernemingen was iets groter dan vorig jaar, namelijk 146 millioen reizi gers in 1953 tegen 145 millioen in 1952. Af gelegd werden 1.699 millioen reizigerskilo meters in 1953 tegen 1.670 millioen in 1952. De totale ontvangsten uit het reizigersver voer beliepen 49,5 millioen tegen 48,4 millioen in 1952. Als u bijgaande kaart nauwkeurig bestu deert dan zult u tot de „troostrijke" con clusie komen dat tot dusver in Juli 1954 minder regen is gevallen dan in Juli 1942. Verder is het frappant, dat van 1949 af in de oneven jaren minder regen viel dan in de even jaren, zoals 1950, 1952 en 1954. ADVERTENTIE In Cairo is Woensdag uitbundig het feit van het Brits-Egyptische accoord over de Suezkanaal-zöne gevierd. Talrijke Egypte- naren brachten een bezoek aan de ambts woning van premier Nasser om hem geluk te wensen met het resultaat, dat zijn voor gangers niet hadden weten te bereiken. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, heeft de beide partijen geluk gewenst met haar „vaardigheid en geduld" en verklaard, dat de overeenkomst een der grote oorzaken van spanning in het Midden-Oosten zou wegnemen. Egypte staat'aan het begin van een „nieuw tijd perk" van ontwikkeling, zo meende hij. De premier van Soedan, Ismail el Azhari, zond premier Nasser van Egypte en diens „broeders-helden" van de revolutie zijn gelukwensen en verklaarde, dat de revolu tie nu de onafhankelijkheid en vrijheid van het Nijldal heeft voltooid. De minister van defensie van Saoedi- Arabië, Emir Michaal, verklaarde, dat alle Arabische diplomatieke vertegenwoordi gers in Egypte de overeenkomst toejuichen, die „verreikende gevolgen" zou hebben voor een Arabische herleving. Uit nauw met de Turkse regering ver bonden kringen in Ankara is vernomen, dat men ook daar in het bijzonder ingeno men is met het feit, dat Groot-Brittannië de basis van het Suezkanaal opnieuw kan De in 1950 ingestelde commissie van on derzoek inzake het afbetalingsstelsel heeft thans aan de staatssecretaris van Econo mische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, haar rapport aangeboden. Het is verge zeld van een schets voor een wetsontwerp. De commissie is van mening dat zij, die hun beroep of bedrijf maken van verkoop op afbetaling, daarvoor vergunning moe ten hebben. Een bijzondere vergunning acht de com missie nodig om voor de verkoop op af betaling gebruik te maken van colporteurs. Aan colporteurs moet een vast weekloon worden uitbetaald, hetgeen niet behoeft te beletten, dat hun ook provisie wordt verleend. Beide soorten vergunningen dienen De verbeteringen aan het „dodenkruispunt" te Laren vorderen snel. Een van de nieuwe rijbanen van de weg is zo goed als gereed. Men hoopt over vier maanden het gehele werk op te leveren. Foto: Op de voorgrond rechts arbeiders aan het werk aan de eerste nieuwe baan, welke vrijwel gereed is. Op de plaats waar nu nog auto's rijden komt straks een plantsoen. Naast de thans in gebruik zijnde weg komt even eens een nieuwe baan. Op de achtergrond is duidelijk te zien hoe de wegen zich straks zullen splitsen. door de Kamers van Koophandel te wor den verleend. De houder van een vergunning moet alle door hem ten verkoop aangeboden ar tikelen duidelijk voorzien van de prijs bij contante verkoop. Elke afbetalingsover- eenkomst moet schriftelijk worden vast gelegd. De bijzonderheden en belangrijke voorwaarden dienen op een van overheids wege voor te schrijven wijze daarin te worden vermeld. De overheid dient een lijst vast te stellen van verbruiksartikelen, welke niet op afbetaling verkocht mogen worden. Voorwerpen met een verkoopprijs contant van meer dan f 3.000 vallen bui ten deze regelingen. Regeling van de tarieven van finan cieringsmaatschappijen, die aan de hande laren crediet verlenen op onderpand van afbetalingscontracten, wordt niet nood zakelijk geacht. Voorzover financierings maatschappijen juridisch zelf als handelaar optreden, worden zij beschouwd als ver kopers op afbetaling. De regering dient bevoegd te zijn regelen te stellen omtrent de duur van een afbetalingscontract, de grootte der termijnbetalingen, de duur der termijnbetalingen en de verplichte eerste betaling bij het aangaan van de afbe talingsovereenkomst. De commissie acht het van belang dat de bepalingen van artikel 1576 van het Burgerlijk Wetboek, die alleen voor huur koop gelden,3 worden uitgebreid tot iedere kooo en verkoop op afbetaling. Om tegen overtreders te kunnen op treden stelt de commissie tenslotte enige administratieve, burgerrechtelijke en strafrechtelijke strafmaatregelen voor. Na blikseminslag in de afgelopen nacht is de grote boerderij van de heer J. Middelbeek te Twisk afgebrand. Een aantal landbouw machines en een voorraad hooi gingen mede verloren. De brandweren van Twisk, Medemblik en Midwoud slaagden er in een nabij ge legen boerderij te behouden. Deze liep ech ter zoveel waterschade op, dat de twee ge zinnen, die deze boerderij bewoonden, een ander onderkomen hebben moeten zoeken. bezetten als Turkije wordt aangevallen. Waarnemers menen, dat wellicht Egypte nu zijn „negatieve" houding ten aanzien van de verdediging van het Midden-Oos ten zal herzien. In gewoonlijk betrouwbare kringen in Tel Aviv is verklaard, dat Israel heeft ge tracht, Britse garanties te krijgen tegen Egyptische „aggressie" en de blokkade van voor Israel bestemde schepen. Commentaar van Dulles Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, noemde Woens dag de overeenkomst een „belangrijke stap in de evolutie van de betrekkingen" tussen het Midden-Oosten en het Westen. Functionarissen in Washington menen, dat Egypte nu in aanmerking zal komen DE KANAALZONE voor een nieuw program van Amerikaanse economische, technische en militaire bij stand. Verleden jaar had Egypte Ameri kaanse militaire hulp gevraagd, doch het verzoek was tot op heden niet in welwil lende overweging genomen, vooral als ge volg van Britse tegenkanting. Verklaring van Eden De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lager huis verklaard, dat de Engelse regering er van overtuigd is dat de nieuwe overeen komst met Egypte over het Suezkanaal „onze essentiële belangen in dit gebied zal beschermen in het kader der moderne in stellingen". „Wij zijn er van overtuigd", zo ging de minister voort, „dat in het Midden-Oosten, evenals elders, onze defensiemaatregelen gebaseerd moeten zijn op de instemming en de medewerking van de betrokken volken". Engeland hoopt zijn betrekkingen met Egypte op vriendschap en wederzijds be grip te grondvesten. Op deze wijze zal de overeenkomst er toe bijdragen, dat de spanning in het gehele Midden-Oosten vermindert. Eden bevestigde, dat de Britse rege ring zich wenst te houden aan de drie- mogendhedenverklaring van 2 Mei 1950. Hij had hieromtrent met Ameri ka en Frankrijk overleg gepleegd en was tot de slotsom gekomen, dat beide mogendheden eveneens vastbesloten zijn zich aan deze verklaring, die de grenzen van Israel garandeert, te hou den. Attlee, de leider der Labour-oppositie, vroeg of de overeenkomst de goedkeuring kon wegdragen van premier Churchill, ge zien diens vroegere verklaringen, dat het voor de verdediging van het Suezkanaal absoluut nodig was troepen in Egypte te hebben en de „heftige taal die hij ge bruikte, als vroeger door de oppositie te rugtrekking van de troepen werd voorge steld." Onder gelach van de Labourafgevaardig- den verklaarde de premier absoluut over tuigd te zijn van de noodzaak van de over eenkomst. Hij diende een motie in, waarin het parlement wordt verzocht de Brits- Egyptische overeenkomst goed te keuren. De motie zal waarschijnlijk vandaag in stemming worden gebracht. Twee gemaskerde mannen hebben kort na middernacht een overval gepleegd op het wachtverblijf van Van Gend en Loos nabij het station van Zaandam. Zij klopten op de deur van het wachtverblijf, waarop de 30-jarige waker P. T. de Ruiter open deed. Eerst zag hij niemand maar toen hij zich naar buiten begaf werd hij op zijn rug besprongen door twee gemaskerde man nen, die hem bewusteloos sloegen en op een stoel in het verblijf vastbonden. Nadat eerst alle telefoonlijnen onklaar waren ge maakt begonnen de mannen de brandkast te forceren. Het bleef bij een poging, want het lukte niet de deur te openen. De wa ker was inmiddels bijgekomen en hem werd door bedreiging met een revolver be let alarm te slaan. Toen de pogingen om de brandkast te openen op niets uitliepen en het intussen begon te dagen namen de twee overvallers de vlucht, na de waker van zijn boeien te hebben bevrijd. Deze waarschuwde onmiddellijk het stations- personeel, dat de politie alarmeerde. Daar de bewaker een vaag signalement kon verschaffen ging de recherche direct naar een bepaald adres in de binnenstad. Het adres bleek juist te zijn, want bij huis zoeking werden de maskers en de revol ver, dat een alarmpistool bleek te zijn, ge vonden. De gebroeders H. J. W. en A. W., die zich inmiddels te ruste hadden bege ven, werden naar het politiebureau over gebracht. Zij legden een bekentenis af. De afwezigheid van hun ouders hadden de beide zoons willen benutten om een flinke slag te slaan. Conform de eis van de auditeur-militair, heeft de krijgsraad te velde-West gister middag elf soldaten veroordeeld tot ieder twee maanden militaire detentie en on middellijke in arreststelling. Deze soldaten hadden te Dordrecht op 4 Mei 1954 gewei gerd, 's avonds in volledige alarmbepak king op de appèlplaats aan te treden voor inspectie. Zij waren rustig in bed gaan lig gen en daar gebleven, toen het signaal van aantreden werd gegeven. Een van de sol daten verklaarde, dat er ontevredenheid had geheerst over dit bevel, omdat er die dag reeds twee keer appèl was gehouden en men de volgende dag weer op wacht moest. Zowel de president als de auditeur militair achtten deze overtreding van zeer ernstige aard. De soldaat H. de W. werd conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek, drie maanden straf kamer en 10 boete subs, vijf dagen. De W. was een van de initiatiefnemers ge weest tot de bovenvermelde ongehoorzaam heid, en had zich bovendien te Rotterdam van zijn wachtpost verwijderd en zich aan joyriding schuldig gemaakt. De krijgsraad behandelde de zaak van De W. daarom apart. Twee sergeanten, L. en G., hoorden een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar tegen zich eisen, omdat zij in hun functie van sergeant van de week geen althans onvoldoende maatregelen ge nomen zouden hebben om het verzet van de militairen op de appèlplaats aan te tre den, te voorkomen. Bij de uitspraak werd echter geen straf opgelegd, omdat de krijgsraad tot de conclusie was gekomen, dat de sergeants geen strafbaar feit had den begaan. Hun zaak werd naar de com manderende officier teruggewezen om krijgstuchtelijk te worden afgedaan. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, is hedenochtend in een conv^irtoestel als gastheer van 24 leden der Tweede Kamer naar Londen vertrok ken. Op uitnodiging van de KLM zullen deze Kamerleden, de vaste commissie voor ver keer en waterstaat, die studie maakt van vervoermiddelen, een vlucht van drie da gen maiken langs de vliegvelden van Lon den, Rome, Zürich en Frankfort. Het doel van de KLM is deze Kamer leden een beter inzicht te geven in de noodzakelijkheid van de regelmatige terug kerende verzoeken, die de KLM doet voor uitbreiding van haar gebouwen en haar staf op buitenlandse vliegvelden. De verbeterde economische toestand van ons land heeft de automobielmarkt in 1953 gunstig beïnvloed. Hierdoor en dankzij de belangrijke prijsverlagingen is 1953 een succesvol jaar geworden, waarop zowel wat de omzet als wat de financiële resul taten betreft met voldoening kan warden teruggezien, aldus het jaarverslag van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Amsterdarm. De Amerikaanse Ford automobiel heeft op niet onbelang rijke wijze tot de verhoogde omzet bijge dragen. Dankzij de gedeeltelijke opheffing der beschermende importrestricties voor vracht wagens met een laadvermogen van 3Vj7 ton was het de vennootschap weer moge lijk een grotere activiteit op de vracht- wagenmarkt te ontplooien en kon een ge deelte van het verloren terrein worden herwonnen. De bedrijfswinst is becijferd op f4.373.374 (f 1.560.746). Na diverse voor zieningen resteert een netto winst van f 2.399.706 (f 1.071.041). Er wordt 15 pro cent dividend voorgesteld (10 procent). n Haarlem slechts geringe spanningsdaling Vannacht om tien voor één is tijdens een zwaar onweer boven West-Friesland de bliksem ingeslagen in de bovengrondse 50.000-voltleiding van Oterleek naar Me demblik. Dit had tot gevo1^ dat het gebied ten Noorden van Uitgeest zonder electri sche stroom geraakte en het overige ge deelte van Noordholland uitgezonderd de grote steden Amsterdam, Alkmaar en Haarlem, die hun eigen stroomvoorziening hebben gedurende enige ogenblikken zonder spanning op het net kwam te zitten. De storing duurde ongeveer een half uur. In Haarlem had de storing slechts een ge ringe spanningsdaling ten gevolge.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5