Noorwegen in de zorgen over de toekomst van een welvaartsbron Ruige historie begon langs kust van Finnmarken Agenda voor Velsen AAN DE WIEG DER WALVISVAART Havenberichten Visserij-varia J En f 500.- voor Brederodeduin lazen DONDERDAG 29 JULI 1954 Weer loodsdiensten van zee geblazen Burgerlijke stand Velsen Wijziging van de wet op de zeevaartdiploma's Recordrit van rennersclub Alweer groene kool Prijzen voor snelvliegers Voor jonge hersens Ons nieuwe weekraadsel D. Meyer veertig jaar bij de P.T.T. (Van een redacteur) „De walvisvaart is één van Noorwegens belangrijkste bron nen van welvaart" zegt het economisch jaarboekje, dat het Noorse ministerie van Visserijen met enige trots op tafel heeft liggen in zijn vele ontvangstkamers. Waarmee een stuk machtige historie en een levend verhaal van durf en onder nemingsgeest niet helemaal recht wordt gedaan, want de walvisvaart is niet alleen een „bron" langs de mijlenlange kust, die eens Larsen en Christensen naar de Zuidelijke IJszee heeft zien vertrekken, maar zij is evenzeer een roeping zij het op zakelijke grondslag. En dat is ze al vele ruige eeuwen lang, sinds het moment waarop houten boten tot ver van de Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de walvis vlak voor de kust van Finnmar ken, Noorwegens Noordelijkste provincie, zijn spuiters liet zien. Svend Foyn, een stoere, grove kerel uit Tönsberg heeft in die dagen men sdhreef 1872 de alleen rechten verworven voor de jacht op wal vissen, met de vuist op tafel en een paar dikke woorden in het zachte idioom van zijn geboortegrond, die zovele grote vissers (en zelfs de huidige minister van Visse rijen) opleverde. Sven experimenteerde in zijn eentje met een scherf-harpoen en plaatste een simpel harpoen-kanon op de plecht van een stoombootje: de „catcher" was geboren. Het heeft nog een halve eeuw moeten duren, eer het eerste moderne fabrieksschip zijn element opzocht. Noordelijke kusten zwierven en acht man aan de riemen plus een behendige harpoenier de ongelijke partij waren voor de „blauwe" of de „pot". Daar zijn in die jaren veel tranen ge vloeid in de kleine plaatsen aan de fjorden om de huikjes, die nimmer teruggezien werden en het is dan ook geen won der, dat Noorwegen vooraan stond, toen de kansen op ver betering der vangstmethoden gelijke tred hielden met de technische ontwikkelingsgang. Én een smeuïger opbrengst. Thans echter rijst met toenemende nadruk de vraag, of door de overbevissing deze bedrijfstak niet ten dode is opgeschre ven. Fabrieken aan de wal In die tussentijd had de verwerking van de vangst zich van zee teruggetrokken: lang de kust verrezen in de tachtiger jaren van de vorige eeuw tientallen traanfabrie- ken, waar.de toen nog kleine zeilschepen- vangers hun buit heen sleepten. Dat heeft geduurd tot de walvis uit de Noordelijke wateren was weggevangen. Ook door de Noorse roofbouw ten koste van dit grootste zoogdier, dat de aarde kent. Dat tragische element is steeds terug te vinden in de historie van de Noorse wal visvaart: de overbevissing. Waren de No ren in den beginne niet wijs genoeg bun eigen belangen te beschermen, later zagen zij verder en waren zij als grootste deel genoot vooraan te vinden als het ging om de bescherming van de walvisstand. Die voorlopig nog wel overvloedig genoeg leek in de Antarctische zeeën om Amerika en Japan, Nederland en Duitsland en vele andere landen te laten mee-eten van deze vette tafelen, maar waar al gauw een re gulatie nodig werd om de walvis niet naar de rubriek der uitgestorven dieren te helpen. En op zee Het jaar 1925 bracht een opzienbarende Noorse ontwikkeling in de walvisvaart mee: een maatschappij in Sandefjord zond een fabrieksschip naar het barre Zuiden, voorzien van een slipway en machtige lie-' ren, een traanfabriek en enorme boilers. De walvisvaart was allengs verdeeld in concessiegebieden, maar de Noren hebben er nimmer tegenop gezien een eindje ver der te gaan pionieren om der wille van een nieuw gebied en zo ontdekte een Noor se expeditie in diezelfde jaren een over vloedige voorraad levend walvisvlees in de Ross-zee, net buiten de Britse vangstge- bieden. Deze ontdekking heeft in feite de gereed schappen en de moed opgeleverd voor een nieuw begin: Noorwegen wrong zich verder vooraan in de rij der landen, die hun wel vaart zagen zwellen dank zij de vin- en blauwe walvissen. Het is bijna een explosie geweest, de ontwikkeling, die op de „ontsluiting" van de Ross-zee volgde: Noorwegen leverde de wereld een deel van het gereedschap, goed genoeg om uitermate kostbare schepen uit te rusten, goedkoop genoeg, om een half jaar en langer in de Antaretis te bliiven. Schepen van 25.000 ton. die dertig millioen kostten bleven geen uitzondering, vang- schepen van 600 ton met meer dan 2000 paardekrachten op de schroef ze wer den gewoon en elke expeditie kon rekenen op een bemanning van zo'n 600 man, die samen tot 200.000 barrels aan konden. Tot de crisis Andere landen bouwden eveneens Japan verscheen op het strijdtoneel, Duits land rustte expeditie na expeditie uit en in 1931 beschikte de wereld over 41 mach tige expeditieschepen met 240 „catchers" een aantal, dat na de crisisjaren snel terugliep tot grote vreugde van de walvis gezinnen in de Zuidelijke wateren. De gouden dagen van na de tweede oorlog zetten Noorwegen tot de uiter ste spoed aan bij het herstel van haar deerlijk gehavende walvisvloot. Weer ging het er op los. Tenslotte betaalde de wereldmarkt in 1951 bijna 200 pond Sterling voor een ton walvisolie en daar moest van geprofiteerd worden: behalve Duitsland kwamen dan ook naast Noorwegen alle vroegere vrin den terug in de wijdheid van de vangstgebieden aan de rand van de wereld. Weer ging het de verkeerde kant uit met de walvissen. Het jaar 1944 had inmiddels al een in ternationale beperking der vangsten opge leverd tot 16.000 blauwe walvissen per jaar terwijl het seizoen van 8 December tot 7 April „open" was, maar niettemin neemt de voorraad vangstdieren verder af. De Noorse regering zelf heeft daar in natio naal opzicht wat aan gedaan, door verdere uitbreiding der vangstmogelijkheden te verbieden, maar niettemin zien de opvol gers van Svend Foyn de toekomst duister in. Er is verleden jaar een nieuwe verla ging van het aantal te vangen walvissen tot 15.000 aangenomen, maar of dit vol doende is, betwijfelt men eveneens. De wetenschap Wie een antwoord wil hebben op de vraag, hoe het dan zou kunnen, hij zal zich op een fabrieksschip op de hoogte moeten stellen. Om te merken, dat de Noren hun opbrengst niet opjagen door meer te van gen, maar door elk gevangen dier zover als maar enigszins mogelijk is, uit te mergelen. Zelfs het water uit de boilers aan boord van de fabrieksschepen in vergelijking tot de vismeelindustrie zou dat „stickwater" kunnen heten wordt gezuiverd en nog eens gezuiverd om het te ontdoen van de laatste traan-oogjes, die er op mochten drijven. Diepgevroren walvisvlees is al te koop, wordt evenwel nog verbeterd omdat het nog geen succes wil worden. Vitamine- A uit de levers, insuline, uit de pancreas- klier: het zijn wetenschappelijke projec ten, waarmee de rentabiliteit van de Noorse walvisvaart gebaat is. Vandaar dan ook, dat ergens benedendeks een comfortabele hut op haast elk fabrieksschip is voor de mensen der wetenschap. Niettemin: Noorwegen vraagt zich met angst af, of er over vijftig jaar nog wel behoefte zal zijn aan al deze goedbedoelde voorzieningen. Ten derden male moesten gisteravond diverse loodsdiensten de strijd tegen het zomerweer opgeven: om kwart voor tien gaf de loodsboot voor Vlissirtgen het op en om half elf staakte die voor de Nieuwe Waterweg de dienst als gevolg van de Zuid wester, die later naar Noordwest ruimde. Omstreeks middernacht werd ook de loods- dienst voor IJmuiden stilgelegd. In de vroege ochtend zijn alle diensten weer her steld. GEBOREN: G. M. GriekspoorKup, d., Rijnstraat 58, IJmuiden; J. SibumKorf, z., Warmenhovenstraat 83, IJmuiden; H. C. OosterveerEeken, z. Grahamstraat 22, IJmuiden; C. van der Gaagvan der Steen, d., Scheldestraat 52, IJmuiden; J. A. Lameris —Wezenbeek, d., IJsselstraat 23, IJmuiden; M. TroostGroen, d., Lekstraat 21, IJmui den; J. T. HamersPost, d., Fazantenlaan 48, IJmuiden; S. KruizeSchreuder, z., Rijn straat 80, IJmuiden; J. G. van Eekelen— Keur, z., Reggestraat 29, IJmuiden; C. M. van den BosDuin, z., Gladiolenstraat 3, Santpoort; T. KramerFolmer, z., Kenne- merlaan 216, IJmuiden; M. J. VisserBon tenbal, z., J. van Heemskerkstraat 61, IJmui den; P. C. KemperDuijves, d., Genieweg 1, Velsen. OVERLEDEN: G. Haasnoot, 75 j., weduwe van J. C. Roskam, Lange Nieuwstraat 332, IJmuiden. Niet spekschieten maar speksnijden: een bar werkje op het flensdek van het fabrieksschip In de verre eindeloosheid der Zuidelijke IJszee leven grote kolonies pinguins - vaak de enige levende wezens, die de mens op zijn toch naar traan tegenkomt Verschenen is de door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ondertekende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Commissie voor de Scheepvaart uit de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging van de wet op de zee vaartdiploma's. Eén der in het wetsontwerp voorgestelde wijzigingen heeft tot doel gelijkstelling te verkrijgen ten aanzien van de motorver mogens, welke voor schepen van minder dan 400 ton worden genoemd in artikel 6 van de Wet op de Zeevaartdiploma's, arti kel 6 van de Wet op op Zeevisvaartdiplo- ma's en artikel 87 van het Schepenbesluit 1952. De ministers kunnen de vrees, dat dien tengevolge de veiligheid en sociale belan gen in het gedrang zullen komen, niet delen. Zij menen, dat op grond van de op gedane ervaringen met zekerheid kan worden aangenomen, dat de veiligheid door de voorgestelde wijziging niet in ge vaar wordt gebracht, terwijl de sociale belangen van het personeel voldoende wor den gewaarborgd door de regelingen om trent de werktijden en de bemannings sterkte in de bestaande collectieve arbeids overeenkomst. Wat. betreft de vraag of er wel aanleiding is met minder gediplomeerden aan boord van de schepen in de kleine handelsvaart te volstaan, nu deze steeds meer worden gebruikt voor grotere reizen, wordt er op gewezen, dat de schepen met een kleiner motorvermogen dan 225 pk, om welke het hier gaat, in het algemeen niet voor reizen buiten de Europese kustzeeën worden ge bruikt. Het diploma motordrijver zeevisvaart eist gelijkwaardige kennis als het diploma motordrijver voor de kleine handelsvaart. De minister en de staatssecretaris achten daarom geen reden aanwezig om bezitters van het zeevisvaartdiploma te beperken in hun arbeidsterrein. Gedurende de tijd, dat de voorgestelde regeling in de vorm van een ministeriële beschikking van kracht is geweest, is niet gebleken, dat er een grote aandrang bestaat bij de motordrijvers van de zeevisvaart om over te gaan naar de kleine handelsvaart. Er bestaat dus geen aanleiding te vrezen, dat de zeevisvaart in moeilijkheden zou geraken. Het is de bedoeling binnenkort een com missie, waarin alle partijen zullen zijn vertegenwoordigd, in te stellen, welke in het algemeen tot taak zal hebben te onder zoeken in hoever wijzigingen moeten wor den aangebracht in de Wet op de Zeevaart diploma's en haar uitvoeringsbesluiten. Woensdag 28 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Atlas van La Palice. Amstelpark van Port Said. Krautsant van Bremen. Rijnstroom van Londen. Erna Ol- dendorff naar Mantyluoto. Capella v. Kotka. Croonenburgh van Bilbao. Ariadne van Rot terdam, Berkelstroom van Par. Karl Kiehn van Geffle. Hernö v. Hernösand. Admiralen- gracht van Abo. Taormina van Dieppe. Vertrokken zijn: American Defender naar Rotterdam. Najada naar Antwerpen. Erica L. Meenzen naar Brake. Graveland naar Bremen. Aldebaran naar Rotterdam. Heems kerk naar Bremen. Draco naar Duinkerken. Theano naar Rotterdam. Plato naar Rotter dam. Nyenburgh naar Rotterdam. Amstel- stroom naar Portsmouth. Bacchus naar Hamburg. Negen voeren niet uit Negen schepen hadden gisteravond in de IJmuidense haven vastgemaakt. Het waren alle „uitgaanders", die echter het weer te slecht vonden en de zee buitengaats te on stuimig, om de veilige beschutting van de haven prijs te geven. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5074 pond kuilpaling, prijs f 1,20f 1,32; 1037 pond lijn- aal, prijs f 1,51f 1,72; 33 pond snoekbaars, prijs f 1,07; 126 pond rode baars, prijs f 1,11 f 1,33, per pond en 283 bak nest, prijs f 2,60 f 3,00 per bak van 3714 kg. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,00 2,30; gr. tong 3,803,30; grm. tong 3,503.20; kim. tong 3,00—2,70; kl. tong I 2,20—1,90; kl. tong II 1.90—1,70; tarbot I 2,201,80, per kg. Tarbot II 120; kl. tongschar 3328; schar- tong 33; kl. schol I 4038; kl. schol II 379; schar 2820; bot 1410; v. haring 22,5023; makreel 2611; gr. schelvis 2826; grm. schelvis 32—15; kim. schelvis 4012; kl. schelvis I 3712; kl. schelvis II 169; wijting 17—9; gr. gul 35—25; midd. gul 25—20; kl. gul 17-14; kl. haai 2824; ham 70; kl. kool- vis zw. 26—13, per 50 kg. Gr. kabeljauw 26482; gr. koolvis zw. 7361; gr. leng 66, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 83 kisten tong en tarbot,3 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 410 kisten schol, 36 kisten schar, 15 kisten bot, 1565 kisten haring, 1355 kisten makreel, 810 kisten schelvis, 135 kis ten wijting, 405 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng, 14 kisten kl. haai, 2 kisten ham, 33 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 4910 kisten. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft Woensdagavond de zomeravond competitie voortgezet met een recordrit. De uitslag was: A-klasse 44 km.: 1. J. Groot in 1 uur 13 min. 35 sec.; 2. T. Beentjes in 1 uur 16 min. B-klasse 44 km.: 1. C. Niesten in 1 uur 11 min. 20 sec.; 2. M. Stuyt in 1 uur 14 min 50 sec.; 3. L. Braas in 1 uur 15 min. 40 sec.; 4. L. Grapendaal in 1 uur 16 min. 35 sec.; 5. A. de Graaf in 1 uur 19 min. 10 sec.; 6. C. L. Jong in 1 uur 20 min. 56 sec. C-klasse 33 km.: 1. J. Stet in 56 min. 48 sec.; 2. J. Beentjes in 56 min. 55 sec.; 3. A. Dekker in 1 uur 2 min. 30 sec Junioren 22 km: 1. A. Lute in 20 min. 21 sec.; 2. H. Koomen in 41 min. 20 sec. Woensdag werd aan de Beverwijkse groenteveiling de eerste groene kool aan geboden, waarvoor 26 cent per kilo is be taald. Uit Vilvoorde in België hebben dus bijna dertienhonderd duiven van de leden van de gezamenlijke IJmuidense en Santpoortse duivensportverenigingen Zondag een lief- d'adïighektevludht gemaakt, waarvan de netto-opbrengst, welke meer dan vijfhon derd gulden bedraagt, geheel ten goede zal komen van de lighallen „Brederodeduin" te Santpoort. Voor deze vlucht stelde de gemeente Velsen een ere-medaille, plaatse lijke middenstanders en enkele bedrijven prijzen in geld en natura beschikbaar. Aan de wedvlucht namen niet alleen duiven van de IJmuidense en Santpoortse vereni gingen deel, doch ook die van de meer dan 20 Haarlemse verenigingen, zodat het to taal bijeen gevlogen bedrag veel hoger zal blijken te liggen. Daarnevens is in Haar lem een inzameling gaande, welke geani meerd wordt door een geluidswagen, ter wijl op de Grote Markt een duivenhok op gesteld staat. Als eerste prijswinnaar kwam aan een duif van de heer J. Oldendorp in de El zenstraat te IJmuiden-Oost. Deze duif vloog de afstand van Vilvoorde naar IJmuiden ongeveer 170 km. in de tijd van 2 uur, 17 min. en 31 sec., wat een ge middelde snelheid is van 1242.36 meter per minuut. Tevens kreeg hij de tweede ver- rassingsprijs. De tweede hoofdprijs viel ten deel aan de heer E. Apeldoorn, welke zijn kolen- voorraad met een mud anthraciet vergroot zag, wat in deze zomer zeer welkom zal zijn. Daarnaast kreeg hij de eerste verras- singisprijs. Zijn duif vloog de afstand in de tijd van 2 uur 18 minuten en 10 sec. De heer H. v. d. Pieterman noteerde 2 uur, 18 min. en 30 seconden. Hij kreeg de derde hoofdprijs. Het beschikbaar gestelde radiotoestel werd gewonnen door de heer F. Schaap, Velserduinweg, IJmuiden-Oost, met een tijd van 2 uur, 18 min. 14 seconden, ter wijl hij tevens voor zijn vrouw een per manent cadeau kreeg. Een servies ging als vijfde prijs naar de heer J. Struys, welke de eerste viif z.g. TBC-duiven binnen had. Ook raadde hij, welk koppel van zijn duiven het eerst op BESTE KINDEREN, Natuurlijk praten we vandaag niet over het weer, want julie horen daar elke dag genoeg over mopperen en dit hoekje is nu eenmaal geen mopper-hoekje. Nee, we gaan in deze vacantia veel liever eens op bezoek in Artis. Het is er heerlijk beschut tussen de hoge bomen en als je maakt, dat je net tijdens een bui in één of ander huis bent om naar de apen, de vogels, de krokodilten of de slangen te kijken, dan kun je minstens een hele dag in die mooie dierentuin doorbrengen, zonder veel nadelige gevolgen van het slechte weer te ondervinden. Om een beetje in de stemming te ko men heb ik maar vast een plaatje voor jullie uitgezocht, waarop je Moeder Leeuw met haar beide jongen ziet. vallen is. Het was dan ook een mooie tocht, die jullie gemaakt hebben. Prettig, dat het weer zo meeviel. Wanneer ga je nu naar het kamp? HARDLOPER vermaakt zich ook liever thuis, dan dat hij gaat zeilen bij zo'n storm. Ja jongen, het weer houdt nu eenmaal geen rekening met vacantie-gangers, jam mer genoeg. Gelukkig dat je je nogal ver maakt hebt op die auto-tocht. Tot slot is hier nog WIELRENNER, die de vorige week zijn raadsel niet op tijd klaar kon krijgen. Jammer jog, want je had misschien ook wel de veertig punten gehaald. Wat duurt het nog lang voordat moeder thuis komt. Maar wat zal het een feest zijn als ze er weer is, denk daar maar veel aan! Leuk, dat je haar zo kon verras sen met die viooltjes. Daar kijkt ze natuur lijk steeds naar als jij weer thuis bent. Veel plezier op je tocht naar Bergen en Schoorl! Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186 IJmuiden of aan de bezorger meegeven! Merk je wel hoe de leeuwin zich quasi afzijdig houdt van haar jongen en de vreemde meneer met het fototoestel? Maar o wee, als die man eens te dicht bij kwam, dan zou haar reactie razend snel zijn. Want zij zou dan haar jongen be dreigd voelen door die vreemde ep zij zou haar kinderen onmiddellijk verdedi gen. Wee degene, die dan in haar klauwen valt! Maar natuurlijk wagen jullie je nooit te dicht bij de roofdier-kooien, er is im mers een hek tussen, dus je mag de tralies niet dichter dan een meter ongeveer na deren. En zo is het eigenlijk met alle dieren in Artis. Je kent ze niet en vooral zij kennen jou niet, dus: handen thuis, want anders kan het wel eens mindër goed met je af lopen. Ik vergeet nooit de meneer, die zul ke beste vriendjes was geworden met de lama in een paar minuten tijd. Hij voerde het dier brood en stukjes kaas (terwijl er uitdrukkelijk op een bord aan het hok stond: niet voederen s.v.p.) en klopte het goedmoedig op de hals. De lama liet alles rustig toe, tot zij er op eens genoeg van bleek te hebben, haar bek opende en de meneer van onder tot boven vol spuwde met de pas ontvangen lekkernijen. Je kunt je het gezicht van deze heer voorstellen en ik hoop ook dat hij zijn les geleerd heeft, namelijk zich niet te be moeien met de hem onbekende dieren die onze Artis herbergt. En na dit verhaaltje gauw naar de brie ven. MARIANNEKE is weer helemaal her steld. Gelukkig, kind, je vacantie hoeft dus niet helemaal „in het water" te vallen, al doet ze dat tot nu toe wel een beetje. Veel plezier hoor, volgende week! ZEEMEERMIN is de gelukkige winnares van deze raadselronde. Goed zo, meisje, je hebt je boek wel verdiend, want je hebt de veertig punten netjes gehaald. Wat leuk, dat het schoolreisje je zo goed be- De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: ZOMERMAAND (zoel of zijde, Oost, mand of mars, egel, ramp, mist, adel, aard, neef, dorp). Puntentelling: Clematis, 10, 10; Bütter- blómke: 10, 5, 10; Zeemeermin: 10, 10, 10, 10; Wielrenner: 10, 10, 10; Marjanneke: 10, 6, 9, 9; Hardloper: 10, 10, 9, 10. Zoals je ziet heeft ZEEMEERMIN de meeste punten, zodat zij onbetwist eigena resse wordt van het uitgeloofde boek. Je krijgt het zo spoedig mogelijk thuis, meisje! We beginnen weer vol moed aan een nieuwe serie raadsels. Het eerste volgt hieronder en jullie kunnen allemaal een regenachtige middag gebruiken om het op te lossen en in te zenden. Wie geen fouten maakt krijgt tien punten. We zullen aan het eind van vier weken eens zien wie de meeste punten bij elkaar geschraapt heeft! Doe je best. X drijvende plankenvloer. X tussen middag en nacht. X opzichter. X politieman. X bewoner van Scandinavisch land. X hoogmoed. X bloem en deel van het oog. X om te beginnen. X gierigaard. X tour. X watervogel. X bewoner van Urk. X groene weide-plant. X stekel. Het opstel van Bütterblömke volgt hier onder. OOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO g Tante Els feliciteert: g MEIBLOESEM, die vandaag jarig is. 8 Van harte nicht, veel plezier en veel 8 zon! oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo de til zou zijn en kreeg daarvoor een mooie asbak met zilveren duif. De duivenliefhebbers hebben met deze wedvlucht weer eens blijk gegeven van hun groot liefdadigheidsgevoel. Jaarlijks wordt door de 55.000 leden van de Ne derlandse Posbduivenhouders Organisatie meer dan een ton aan diverse verenigingen afgedragen, een resultaat, waarop niet iedere tak van sport bogen kan. Zondag 1 Augustus hoopt de heer D. Meyer, Hagelingerweg 100 te Santpoort zijn veertigjarig ambtsjubileum in dienst van de P.T.T. te vieren. De heer Meyer begon zijn loopbaan als hulpbesteller te Santpoort. Hij klom op tot besteller eerste klas, in welke functie hij thans nog werk zaam is. Ook in het verenigingsleven is de heer Meyer geen onbekende. Hij is een enthousiast supporter van de voetbalver eniging „Terrasvogels", terwijl het honkbal eveneens zijn warme belangstelling heeft. Op de ranglijst van de klaverjasclub „Zo- merlust" is hij steeds in de bovenste re gionen te vinden. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Erna Oldendorff", dat van de Finse havens Lapaluoto en Yxpila een lading van 924 vadem hout aanvoerd. DONDERDAG 29 Juli IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Anna". Rex, 20 uur: „Dubbel spel". VRIJDAG 30 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De grote Caruso". Rex, 20 uur: VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. Rainbouw round my shoulder. een verhaal van ,,'t Bütterblömke Toen we nog in Friesland woonden, woonden we naast een boer, die in een ge woon huis woonde maar zijn boerderij een eindje verder had staan. Eens op een mor gen, toen we zaten te eten, keken we door het raam naar het dak van de buren en we zagen twee mussen voor een gat onder een dakpan zitten. Ze maakten bewegingen ais- of ze iemand zaten te voeren. Even later vlogen ze weer weg. Toen we goed keken zagen we een nestje met drie jonge musjes er in onder de dakpan. Toen het wat lang naar de zin van de jongen duurde kwamen ze alle drie met hun kletine kopjes voor het gat en tuurden naar links en naar rechts of vader en moeder er nog niet aan kwamen. En ja daar kwamen ze aan. Elk met een vette worm in de snavel. De jongen gingen te keer als ik weet niet hoe want iedereen wou het lekkerste hapje hebben. Dat ging zo door van 's morgens vroeg tot 's avands laat. Elke dag. We kon den er niet genoeg van krijgen. Tot op een middag de buurman met een ladder kwam, hem tegen de muur aan zette en er op klom. Hij had ook nog iets in zijn hand, een glazen dakpan. Hij nam de ge wone dakpan er uit en zette de glazen er in. Toen nam hij nog een stuk glas daar sloot hij het gat mee af. Nu konden de jon gen er niet meer uit en de ouders er niet meer in. Toen de ouders weer met een wormpje terug kwamen schrokken ze ge weldig, ze pikten tegen het glas maar het hielp niets, elke dag kwamen ze terug, maar ze konden er niet in. Tot de jongen van honger gestorven zijn en vader en moeder misschien wel van verdriet want ze kwamen niet meer terug. Toen we aan de buurman vroegen waarom hij dat ge daan had zei hij: „Ze pikten 's nachts zo tegen de dakpannen .en ze piepten zo". We vonden dat allemaal erg gemeen, want hij hod best even een paar weken kunnen wachten tot ze uitgevlogen waren en dan het gat dicht maken.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6