m i Peloton jaagde niet: Dotto winnaar in Aix les Bains Tour de France reeds beslist In Nijmegen al 345 uitvallers, in Apeldoorn nog maar 2 Fa. B, ENGELENBERG Louison Bobet behield zijn grote voorsprong Eersteklassers willen pas hoofdklasse in seizoen 1955-1956 Klassementen Renners hebben de prijzen al verdeeld Twfw.l Vele vrienden Courses te Duindigt De „luchtgevechten" boven Schiermonnikoog België wil meer profijt van Congo-uranium DONDERDAG 29 JULI 1954 7 STRIJD UIT TOUR VERDWENEN OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Wielerwedstrijden in Halfweg en Castrieum Roeien Russische roeiers naar Amsterdam Eén jont Dames-team DWT kampioen in 2 D Tennis Nederlandse tennisploeg telt de „Imposant" van 26 cent Regen plaagt ook de Vierdaagse In Zwolle is het licht- en muziekfeest begonnen Prins vloog met Fokker- straaltrainer naar Parijs Provinciale steun aan beeldende kunsten in Noord-Brabant Sport in 't kort Het Engelse testteam naar Australië Druivenfeest in het Westland Minister Staf antwoordt mevrouw Lips-Odinot Huis van Afgevaardigden keurt hulpprogram goed P. L. de Gaay Fortman overleden Jean Dotto heeft de bergétappe van Briangon naar Aix-les-Bains (221 km) ge wonnen. En dat op een wijze, die bij vele Tourvolgers bewondering afdwong. in lie Zelfs al neemt men in aanmerking dat de cracks in het peloton het hem niet al te lastig hebben gemaakt, waarvan Malléjac en Schaer de terugslag onder vonden. Want de Zwitser moest zijn derde plaats in het algemeen klassement aan Dotto afstaan en het zal voor hem niet gemakkelijk zijn het verloren terrein te herwinnen. Dotto was achter Baliamontès als tweede met 20 seconden achter stand over de Galibier gegaan, die met 2565 meter de hoogste col is van de Tour. Maar bij de afdaling brak Bahamontès een pedaal, waarop Dotto hem voorbij ging en alleen bleef tot aan de finish in Aix-les-Bains. Daar arriveerde hij met 4 minuten voorsprong op Ruiz, de enige man die een ernstige tegenaanval had ingezet en met 8 minuten voorsprong op het peloton met Kübler, Bobet, Mallé jac, Voorting, Nolten en nog een aantal anderen. Deze 19e étappe was, wat de verdeling der moeilijkheden betrof, het tegenover gestelde van de voorafgaande. Ditmaal moest de voornaamste hindernis, de Ga libier, al zeer kort na de start overwonnen worden. En pas later kwamen drie andere cols, waarvan een zeer venijnige, de Marocaz, op 78 kilometer van het begin punt. Overigens heeft de Galibier, berucht uit de vooroorlogse jaren, zijn moeilijk heden verloren sinds de weg die naar de col leidt, verbreed en van een prachtig dek is voorzien. Lekke banden Met bijna een kwartier vertraging op het tijdschema ging Bahamontès als eerste over de Galibier. Hij werd op 20 seconden gevolgd door Dotto en Mirando, op 52 seconden door Van Genechten en op 1 min. 2 seconden door Ruiz. Daarna passeerden in volgorde Varnajo op 1.17, Le Guilly op 1.45 en Bobet, Kübler en Lazaridès eveneens op 1.45, Teisseire kwam als elfde door, Nolten als twaalfde en Van Breenen als dertiende, alle drie op 1 min. 53 sec. Van Est en Suykerbuyk volgden enkele seconden later. Voorting had 21/* minuut achterstand op Bahamon tès en Faanhof 3'/2 minuut. De Nederlanders waren dus niet slecht geplaatst op deze col. Maar de tegenslag begon al onmiddellijk bij de afdaling. Een kilometer na de top kreeg Suykerbuyk een lekke voorband, waardoor hij een buiteling maakte en een schaafwond aan zijn schouder opliep. Hij kreeg spoedig een ander wiel en zette de rit voort. Een halve kilometer verder stonden Wagtmans en Faanhof aan de kant, eveneens met lekke voorbanden. Pellenaars en Joossen waren er onmiddellijk bij, maar er ging toch tijd verloren, want de weg daalde hier met veel scherpe bochten over een afstand van 50 kilometer niet minder dan 2000 meter naar St. Jean de Maurienne. Wim van Est kreeg daarna bandenpech en nog voordat St. Jean bereikt was, moest ook Van Breenen afstappen omdat zijn voor band van de velg was gelopen. Nog drie cols De col van de Marocaz een klim van 10 kilometer over een smal grintweggetje met ontelbare bochten, waarbij een hoog teverschil van 700 meter in stofwolken en mte soms harde tegenwind overwonnen moest worden bleek veel groter moei lijkheden mee te brengen dan de bestijging van de Galibier. De voorsprong van Dotto ADVERTENTIE i -f., ,\Uf Poplslfaut'. 39 - ll.i.irli m Ti l J3J.K.. Wegens bedrijfsvacantie gesloten van 2 t/m 7 Augustus Op Vrijdag jongstleden is in Tilburg een vergadering gehouden van enkele Zuidelijke eersteklassers. Hier zijn informatieve bespre kingen gevoerd over hetgeen door de eerste klassers moet worden gedaan met betrekking tot de koerswijziging van de KNVB. Men kwam eenstemmig tot het besluit onmiddel lijk contact op te nemen met alle eerste klassers, die zich op de laatst gehouden bijeenkomst van de VEK hebben uitgespro ken voor het semi-professionalisme. Over eenkomstig dit besluit is gisteravond in Utrecht onder leiding van de voorzitter van BW, de hegr Pöpplein een vergadering gehouden, waarop vrijwel alle eersteklassers vertegenwoordigd waren. De heer Pöpplein betoogde dat het nu meer dan ooit tijd is waakzaam te zijn voor de belangen van de eerste-kiassers en vooral te zorgen niet ach ter de feiten aan te lopen. Hij was van oordeel dat er van de clubs grote financiële verantwoordelijkheid wordt gevraagd. Meewerken „Wij zijn voor de noodzakelijkheid ge plaatst een groter aantal wedstrijden dan tot nu toe het geval was te spelen, wij willen meewerken", aldus de heer Pöpplein, „aan de tot standkoming op korte termijn van een hoofdklasse, maar dit moet mogelijk worden gemaakt zonder dat dit voor een aantal eersteklassers een financiële debacle zal betekenen". HU deed de vergadering het voorstel het daarheen te leiden in het aanstaande seizoen te komen tot drie eerste klasse afdelingen, d. w. z. twee afdelingen van 17, en één afde ling van 18 elftallen, en uit deze 3 afdelin gen voor het seizoen 195556 een hoofd klasse te formeren van 18 elftallen. Na een levendige gedachtenwisseling werd dit voor stel met algemene stemmen aangenomen. De vergadering toonde zich voorstander van een landelijke competitie-indeling in plaats van een, zoals door de KNVB is inge steld, regionale indeling. De voorzitter stelde op de voorgrond, dat de eenheid in de bond bewaard dient te blijven, waardoor het noodzakelijk zal zijn aan de belangen van het lagere voetbal tegemoet te komen. Werkcommissie Uit de vergadering werd een werkcom missie benoemd, die volmacht heeft, zodra ir. Hopster, de voorzitter van de KNVB, in Nederland treug is, volgens het uitdrukke lijk verlangen van de vergadering te trach ten in de komende competitie tot de ge noemde indeling te komen. Deze commissie bestaat uit de heren Pöpplein (BW). Kie- boom (Feijenoord), Van Dalen (Enschedé). Voorts is een plaats opengehouden voor een vertegenwoordiger van Be Quick (Gr.). op Ruiz was hier 6V2 minuut. Een peloton met Kübler, Bobet, Schaer, Laurédi, Cle rici, Voorting, Nolten en Van Est lag ruim 7 minuten achter. Wagtmans en Van Breenen hadd?n ruim 9 minuten achter stand en Faanhof meer dan 10 minuten. Ver achter hen ploeterde Suykerbuyk. Nog 80 kilometer moest worden gereden en nog 2 cols stonden op het programma. Dotto behield zijn voorsprong en ver grootte die zelfs, want het peloton jachtte niet. Toch werd het tempo van de groep Van Est te machtig. Hij kreeg 2 kilo meter voor de pasovergang van de Des Prés, de derde col, een inzinking en viel ver terug. Bij Le Noyer, aan de voet van de Plain- palais, de vierde en laatste col, had Dotto 4 minuten voorsprong op Ruiz en 8 minu ten op het peloton met Voorting en Nol ten. Van de pasovergang naar het 700 meter lager gelegen Aix-les-Bains, een afstand 30 kilometer, was het voor de renners nog slechts een peuleschilletje. Dotto moest slechts enkele seconden van zijn voorsprong prijs geven aan het ja gend peloton en met de minuut bonificatie was het verschil zo groot, dat hij twee plaatsen in de algemene rangschikking opschoof. De uitslag van de negentiende étappe luidt: 1. Dotto (Fr. Z. O.) 7.19.20; 2 Ruiz (Sp.) 7.23.15; 3. Alomar (Sp.) 7.27.19; 4. Kübler (Zw.) 7.27.22; 5. Ockers (B.).; 6. Vitetta (Fr. Z. O. 7. Malléjac (Fr. W.) 8. Laurédi (Fr.); 9. Bergaud (Fr.); 10. Schaer (Zw.) 11. ex aequo een grote groep waarin Rolland (Fr.) Crerici (Zw.), Forestier (Fr.), Bobet (Fr.), Apo Lazaridès (Fr. Z. O.); Bauvin (Frankr. N. O. C.) en onze landgenoten Nolten en Voorting (allen dezelfde tijd als Kübler); 31. Ven Est (Ned.) 7.33.-; 37. Van Breenen (Ned.) 7.38.11; 40. Wagtmans (Ned.) 7.42.34; 44. Faanhof (Ned.) 7.44.53; 73. Suykerbuyk (Ned.) 8.10.52. Na deze étappe luidt het algemeen klas sement: 1. Bobet (Fr.) 115.26.32; 2. Kübler (Zwits.) 115.39.21 op 12.49; 3. Dotto (Fr. Z. O). 115.43.54 op 17.22; 4. Schaer (Zw.) 115.44.18 op 17.46; 5. Malléiac (Fr. W.) 115.49.47 op 23.15; 6. Ockers (B.) 115.55.19 op 28.47; 7. Bergaud (Fr. Z. W.) 115.57.15 op 30.43; 8. Vitetta (Fr. Z. O.) 115.58.31 op 31.59; 9. Lau rédi (Fr.) 115.59.08 op 32.36; 10. Bauvin (Fr. N. O. C.) 116.01.05 op 34.33; 11. Brankart (B.) 116.04.30; 12. Apo Lazaridès (Fr. Z. O.) 116.12.33; 13. Nolten (Ned.) 116.12.34; 14. Clerici (Zwits.) 116.15.31; 15. De Mulder (B.) 11624.11; 16. Voorting (Ned.) 116.25.06; 17. Wagtmans (Ned.) 116.26.29; 18. Rolland (Fr.) 116.26.50; 19. Ruiz (Spanje) 116.27.23; 20. Van Est (Ned.) 116.28.12; 21. Van Breenen (Ned.) 116.31.10; 45. Faanhof (Ned.) 117.57.06; 63. Suykerbuyk (Ned.) 118.56.57. Het ploegenklassement van de 19e étappe luidt: 1. Frankrijk Z. O. 22.13.04; 2. Spanje 22.17.26; 3. ex aequo Zwitserland 22.22.06; Frankrijk z. t.; België z. t.; 6. Nederland (Nolten, Voorting, Van Est) 22.27.44; 7. Frankrijk N. O. C. 22.32.55; 8. Ile de France 22.50.26; 9. Frankrijk 22.57.08; 10. Frankrijk Z. W. 23.03.17; 11. Luxemb./Oostenr. 23.20.16. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Zwitserland 346.33.48; 2. Frankrijk 346.47.20; 3. België 347.02.50; 4. Nederland 347.10.41; 5. Frankrijk Z. O. 347.25.35; 6. Spanje 348.23.13; 7. Frankrijk W. 348.57.11; 8. Frank rijk N. O. C. 349.27.29; 9. Frankrijk Z. W. 349.55.28; 10. Ile de France 350.24.56; 11. Lu xemburg/Oostenrijk 354.53.46. Het bergklassement ziet er als volgt uit: 1. Bahamontès (Sp.) 86 pnt.; 2. Bobet (Fr.) 49 pnt.; 3. Van Genechten (B.) 41 pnt.; 4. Dotto (Fr. Z. O.) 33 pnt.; 5. Le Guilly (Ile de France) 31 pnt.; 6. Kübler (Zw.) 30 pnt. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar Dotto. De Halfwegse wielervereniging H.S.C. „De Bataaf" houdt Zaterdag 31 Juli a.s. voor de zesde maal de Ronde van Halfweg voor nieuwelingen en amateurs op het par cours in de Houtrakpolder. De nieuwelin gen rijden over een afstand van zestig kilometer en starten om twee uur. De amateurs, die een afstand van hon derd kilometer moeten afleggen, vertrek ken om half vier. Onder hen bevinden zich de kampioen van Noordholland, Krijn Post uit Nieuw Vennep, J. en P. Tienstra, Cornelissen, Buis, Wim Snijders (winnaar in 1953) en Mik Snijder allen uit Halfweg, H. de Koning en Schipper uit Hoofddorp, de Haarlemmers Rusman en Martens, Verseveld uit Aalsmeer en nog tal van andere favorieten. De toeschouwers kunnen de wedstrijden goed volgen, daar zij in de polder een goed overzicht op het parcours hebben. Zij zul len de nieuwelingen 14 maal en de ama teurs 24 maal zien passeren. Het parcours is van de tramhalte af binnen vijf minu ten te bereiken. Op Zondag 1 Augustus houdt de Zaan- landse wielerclub D.T.S. de Ronde van Castrieum. De nieuwelingen, die vijftig kilometer moeten rijden, starten om twee uur en de amateurs om half vier voor een wedstrijd over honderd kilometer. Eveneens op Zondag 1 Augustus organi seert D.T.S. in samenwerking met de Sportvereniging L.V.V., het Criterium van Landsmeer. Na een voorwedstrijd voor nieuwelingen over zestig kilometer, waar van de start om half twee is, vertrekken om half vier de amateurs om honderd kilometer te gaan afleggen. Het bestuur van de Nederlandse Roeibond heeft uit Moskou een telegram ontvangen met de mededeling dat de Sovjet Unie aan de Europese roeikampioenschappen voor dames en heren op de Bosbaan met volledige équipes zal deelnemen. Dat betekent dus vijf damesploegen en zeven herenploegen. De Russen zullen waar schijnlijk op 14 Augustus in Amsterdam aankomen. Jacques Goddet heeft geen geluk met zijn Tour de France. Dat ligt, voor een deel, niet aan hem. Hij heeft immers getracht de ronde tot aan de Alpen-étappes zo in teressant mogelijk te maken en met toepas sing van dezelfde formule van verleden jaar is hij daarin volkomen geslaagd. Maar het gevolg was dat de ronde reeds vóór de Alpen-étappes was beslist, omdat Bobet, overigens zeer gemakkelijk en zonder dat hij er zelf veel moeite voor heeft gedaan, met een zo grote voorsprong in Grenoble aan de beide Alpen-étappes kon beginnen, dat van strijd geen sprake meer was. De Italianen ontbraken op het appèl, enkele tegenstanders van formaat, zoals Koblet, Wagtmans en Bauvin, gaven zich gewonnen. Men kan veilig aannemen dat door het gebrek aan tegenstanders voor Bobet van strijd in de Alpen-étappes eigen lijk geen sprake is geweest. Een verschil van elf minuten tussen Bobet en Faanhof op de Isoard is een belachelijke situatie en in de étappe van gisteren, toen Bobet een lekke band kreeg, bleef het peloton gezapig doorpeddelen en zelfs de Zwitsers probeer den niet van de gelegenheid gebruik te maken om het tempo te versnellen. De Ronde van Frankrijk was in Greno ble, voor de aanvang van de Alpen-étap pes, reeds beslist: Bobet is winnaar, Kubler behoudt de groene trui, Zwitserland wint het landenklassement, Frankrijk zal de tweede plaats innemen en Bahamontès wordt eerste in het bergklassement. De prijzen zijn dus al verdeeld, de slag is ge vallen. Waarom zouden de renners zich dan nog extra inspannen? En al liggen de afspraken er dan ook niet zo dik bovenop als in de Ronde van Italië, in de praktijk is het in de Alpen étappes van de Tour de France op het zelfde neergekomen. En als Dotto niet na de Galibier in zijn eentje was doorgegaan en 190 kilometer alleen had gefietst, dan zou over de étappe van Briangon naar Aix les Bains niet veel te vertellen zijn ge weest. Niettemin heeft Goddet één fout begaan bij de samenstelling van zijn Alpen-étap pes. Van Grenoble naar Briangon was slechts één col van belang opgenomen, de Isoard. Van Briangon naar Aix les Bains behoefden de renners slechts dè Galibier, die met een wegdek als van een autostrada geen enkele moeilijkheid biedt, te beklim men. Wat konden de renners anders doen dan gezellig met elkaar babbelen tijdens deze honderd kilometer? Was het niet ty perend, dat Ferdi Kubler na de afdaling op zijn fiets rustig een brief zat te lezen? Géén bergétappe dus, waarop een strijd tussen de tien of twintig hoogst geklasseerden kon ontbranden, maar slechts een parcours, waarop de zwakken, uitgeput door de eer ste helft van de Tour de France, terrein konden verliezen, hetgeen prompt ge beurde. De Tour was dus beslist voor het begin van de Alpen, een teleurstellender beloop had de strijd niet kunnen hebben. Zes dagen voor de aankomst in Parijs is de Tour dood. De waterpolocompetitie Gelijk spel van DWR tegen Dolfijn: 22 Het damesteam van DWT heeft gister avond in Leiden met niet minder dan zes een gewonnen van De Zijl. Met dit resultaat is het Haarlemse team ongeslagen kampioen geworden van de tweede klasse D van de dames-waterpolocompetitie. Het moet nu promotiewedstrijden spelen met de kam pioenen van de afdelingen A, B en E. De Haarlemse dames waren volkomen de meerderen. Nadat mej. Somers DWT aan een tweenul voorsprong had geholpen, maakte mej. Van Bruggen er drie—nul van. Met welke stand de rust in ging. Na de her vatting kreeg mej. Van Bruggen een straf- worp toegewezen, die gemist werd. Kort hierna deed dezelfde speelster het beter. Nadat mej. Somers en mej. Van Bruggen nogmaaals raak hadden geschoten maakte de De Zijl-midvoor gebruik van een fout in de DWT-verdediging. Met zeseen kwam het einde. DWR—Dolfijn In de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem kwam Dolfijn Woensdagavond op bezoek voor het spelen van de waterpolo- wedstrijd tegen DWR. De punten werden gedeeld, eindstand tweetwee. Al direct na de aanvang probeerden de Am sterdammers met snelle aanvallen de DWR- verdediging te overrompelen maar hadden geen succes. Na een strafworp van Thom son verkreeg Dolfijn de leiding. Direct hier na maakte Wisker gelijk. In de tweede helft zette Dolfijn wederom een hoog tempo in waarbij de DWR-verde- diging de Dolfijn-speler Swijghuisen uit het oog verloor. Deze speler kon geheel vrij- liggend de bal in het DWR-doel schieten. Met deze tweeeen voorsprong nam Dolfijn een afwachtende houding aan. Een ver schot van Pieters kwam tegen de paal, maar de Dolfijn-keeper beging de fout om de bal door zijn doel heel te halen. Hierna bleef DWR wel overwegend in de aanval maar zonder succes. Voor de reserve eerste klasse werd ge speeld de wedstrijd DWR 2Het IJ 2. On danks het feit dat DWR met één speler meer de strijd aanbond werd de eindstand vier vier. ADVERTENTIE Uet rlUKKI0pefMifCU Mij! BARTELJORISSTR TjAARllM-TEL 13439 FERD B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 De Nederlandse tennisploeg, die Zaterdag 31 Juli en Zondag 1 Augustus in v'elp tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Heren enkelspel: Dehnert, Van Meegeren, Van Dalsum, Karamoy, Holst, Windt, Van Gasselt, Goris. Reserve; Breukink. Dames enkelspel: mevr. J. RoosVan de Wal, mevr. M. PetersSchmier, mej. F. Te- kelenburg, mej. C. Grosveld. Reserve: mevr. G. BlaisseTerwindt. Heren dubbelspel: DehnertVan Dalsum, Van MeegerenVan Gasselt, HolstWiegers, KaramoyGoris. Gemengd dubbelspel: mevr. RoosDehnert, mevr. BlaisseVan Meegeren, mevr. Peters Van Dalsum, mej. TekelenburgWiegers. Dames dubbelspel: mevr. Roosmevr. Blaisse, mevr. Petersmej. Tekelenburg. Aanvoerder is mr. W. Marinkelle. ADVERTENTIE „fijne sigaar zeg Op de tweede dag van de Vierdaagse in Nijmegen hebben 119 wandelaars de strijd tegen de blaren en de plensbuien moeten staken, een abnormaal hoog aantal (vorig jaar 66). Er waren toen nog 10.067 deelne mers over, maar vandaag verschenen 99 tippelaars niet aan de start. De tweede wandeldag was zwaar. Tegen een gure Westenwind in moesten de wande laars in de vroege morgen het land van Maas en Waal in. De mannen van de 50 en de 55 kilometer hielden de tegenwind tot Drutcn, de dames en heren van de 30 en 40 kilo meter mochten bij Beuningen en Ewijk linksaf, waar zij de op de route door de bongerds echter wel de wind kwijtraakten, maar niet de koude. Pas later op de morgen, toen de zon nu en dan door de wolken brak, werd het milder op het parcours, maar het bleef een risico om langs de weg te gaan rusten. De masseurs in Druten, Bergharen, Wychen en tenslotte in Nijmegen hebben het deze dag dan ook bijzonder druk gehad. Het kwam nu vooral aan op een goede lichame lijke conditie. Zij, die niet voldoende hadden getraind, moesten daar thans de tol voor betalen. De zwaarste beproevingen wachtten de wandelaars bij het naderen van Nijmegen. Kort nadat om een uur de aanmeldings- bureaux waren geopend viel een hevige regenbui op de wandelaars neer. Drijfnat sopten zij voort, soms nog het optimisme vindend voor toepasselijke liederen als „Singing in the Rain". De zon droogde daar na de blouses en de uniformen, doch de vreugde was van korte duur, want om half vier brak een nog heviger bui los. Op de wedren leken de bureaux eilandjes gewor den in een meer, waardoor militairen in capes en bibberende jongelui in doorweekte shirts waadden om de doorweekte kaarten te laten afstempelen. In Apeldoorn Twee wandelaars minder dan op de eerste dag van de Vierdaagse in peldoorn hebben gisteren een tocht gemaakt door de kroon domeinen, naar Uddel, Kootwijk en Ugche - len. De eerste deelnemers startten reeds tegen half zes in de morgen, toen de zon aan de hemel stond én een straffe wind de strijd tegen de sombere wolken glansrijk in zijn voordeel besliste. Die zon en de prachtige omgeving maak ten dat de tippelaars het eerste gedeelte van het parcours in een vlot tempo aflegden. Reeds zeer vroeg bereikten zij het Uddeler- meer, waar zij langer bleven dan eigenlijk het plan was. Daar werd vol enthousiasme over het feit gesproken dat men op de tocht een troep herten had ontmoet. De hartelijk heid van de bewoners in de omstreken, deed prettig aan en de zonnige sfeer die er heerste bleef dan ook bestaan toen tegen half tien de regen in dikke stralen neerplensde. Het weer werd steeds slechter en het was dan ook geen wonder dat talrijke deel nemers ver na sluitingstijd binnenkwamen. De organisatie liet dit voor deze keer echter toe en verleende lankmoedig dispensatie. Uitvallers waren er op deze dag niet, hoewel veel geklaagd werd over pijnlijke voeten omdat de meeste deelnemers met het schoei sel er niet op hadden gerekend dat de vlakke verkeerswegen zoveel mogelijk worden ver meden, zodat zij nog al wat hinder onder vonden van grint en steenslag In Zwolle is Woensdagavond het mu ziek- en lichtfestival, genaamd „Zwolle Eén" geopend Na een rijtoer van de licht- fee met haar gevolg door de stad, werd zij op het gemeentehuis door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten heette haar van harte in Zwolle welkom en gaf haar machtiging de verschillende festiviteiten te openen. In het centrum van de stad, op de Grote Markt, sprak de fee vervolgens de inwoners van Zwolle toe, waarmee de tien dagen van licht en festiviteiten een aanvang namen. De eerste avond vormde de verlichting van de voornaamste gebouwen van de stad alsmede van de hoofdstraten en de singels de grootste trekpleister. Heden is het een drukke dag voor de fee. Zij zal dan verschillende tentoonstel lingen en andere manifestaties openen. Voorts zal zij een zakenshow, twee kunst exposities, een bloemententoonstelling, de kermis, de feestmarkt en tenslotte de pre mière van de opera „Faust" bezoeken. De opera wordt uitgevoerd door „The Impe rial Opera Company" uit Engeland, bege leid door het Noordhollands Philharmo- ni^ch Orkest. Prins Bernhard vloog Dinsdag met de fökkerstraaltrainer S 14 naar Parijs, waar heem de Franse jager „Mystère de Nuit" is gedemonstreerd, 's Avonds heeft de Prins gedineerd met de chef van de Franse luchtmachtstaf en andere luchtvaart autoriteiten. Woensdagmorgen is de Prins hier te lande teruggekeerd. De grote snel heid van de S 14, die in aanmerking komt als straaltrainer voor de NAVO-landen, blijkt wel uit de reisduur, die niet meer dan 35 minuten heeft bedragen. Op het verzoek va» het gemeentebestuur van Eindhoven om een provinciaal subsidie van 50.000 ten behoeve van de aankoop van kunstwerken voor het stedelijk Van Abbemuseum hebben Gedeputeerde Staten in eerste instantie afwijzend beschikt. Zij menen, hoewel het belang van het museum erkennend, dat de provinciale overheid op dit gebied een geheel andere taak heeft. Blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs was men in de meerderheid der afdelingen niet te spreken over de negatieve houding, die Gedeputeerde Staten in deze kwestie innemen. Men geeft het college in overweging het stedelijk Van Abbemuseum voor één keer een beperkte subsidie uit de provinciale kas te verstrek ken als blijk van waardering en aanmoedi ging. Gedeputeerde Staten hebben hierop ge antwoord zich opnieuw te zullen beraden of het stuk der provinciale steunverlening op het terrein der beeldende kunsten, waarbij het museumwezen is inbegrepen. Het college blijft het onjuist achten in de voorgestelde vorm te subsidiëren. Regen, ook bij de Vierdaagsen De uitslagen van de draverijen, die giste ren te Duindigt zijn gehouden luidden: Mientje K-prijs (2140 m.): 1. Rita du Mairt 1.34.3; 2. Queenly Bertha 1.33.9; 3. Sita 1.37.4. W. f4,20, PI. f2,20, f2,80, f2,80, Gek f8,60, Cov. f7,50. Miss A-prijs (2500 m.): 1. Rose Marie 1.32; 2. Peter Arion 1.32.2; 3. Ria Kitty 1.32.5. W. f2,70, PI. f 1,60, f3,50, f2,50, Gek. f 16,70, Cov. f9,80. Jonker-prijs (1300 m.): 1. Trabant 1.36.2; 2. Tabor 1.37.7; 3. Tommy Mars 1.43.6. W. f 1,40, PI. f 1,10, f 1.40, f2,20. Gek. f2,70, Cov. f2,90. Joffer-prijs (1300 m.): 1. "Tra 1.39.4; 2. Terraise 1.50; 3. Truely Hollandia 1.50.1. W. f 1,30, PI. f 1,20, f2,80, Gek. f 19,— Cov. f 17,40. My Darling-prijs (2100 m.): 1. Prof Heny 1.23.7; 2. Nonnie M 1.29.4; 3. Olympus 1.31.4. W. f6,40, PI. f 1,80, f3,— f3,50. Gek. f49,60, Cov. f8,—. De uitslagen van de rennen waren: Zeester-prijs (1900 m.): 1. Carla; 2. Hidalgo; 3. Dream Star. W. f 13,70, PI. f3,10, f2,30, f2,70, Gek. f50,70, Cov. f6,90. Rapide-prijs (3000 m.): 1. Benjamin; 2. Nanouk; 3. Tsatli. W. f7,30, PI. f2,90, f 1,90, Gek. f 11,80, Cov. f4,70. De totale omzet bedroeg f 39.250,50. BONDSOEFENMEESTER GAAT I. H. J. TRAINEN. De Indisch-Hollandse Jonge- renbond heeft voor het aanstaande basket ball-seizoen beslag kunnen leggen op een door de Ned. Basketball-Bond erkende oefenmeester, de heer W. Beynvoort, leraar M. O. Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam. DUBBELE ZEGE VOOR HONGAREN. De landenwedstrijd athletiek tegen Zweden heeft de Hongaren een dubbele zege opge leverd. Bij de heren wonnen zij met 110 tegen 102, en bij de dames met 70 tegen 36 punten. De zeventien cricketers, die zijn aange wezen om deze winter een tournée door Australië en Nieuw Zeeland te maken met het nationale Engelse criket-elftal zijn: Len Hutton (Yorkshire), aanvoerder, Peter May (Surrey), vice-captain, Reg Simpson (Notts), Bill Edrich (Middlesex), Trevor Bailey (Essex), Colin Cowdrey (Kent), Denis Compton (Middlesex), Alec Bedser (Surrey), Godfrey Evans (Kent), Johnny Wardle (Yorkshire), Brian Statham (Lan cashire), Tom Graveney (Gloucestershire), Bob Appleyard (Yorkshire), Jim McConnon (Glamorgan), Peter Loader (Surrey), Frank Tyson (Northants), en Keith Andrew (North ants). Van 1 tot en met 4 September zal in het Westland, en wel met name te Naaldwijk, op grootse wijze het druivenfeest gevierd worden. Op de eerste September zal aan de grens van het dorp Naaldwijk, name lijk op het terrein naast de snijbloemen veiling, een helicopter landen, versierd met bloemen en druiven, waaruit een druiven- fee zal stappen. Deze druivenfee is de actrice Anneke Elro. Na aankomst zal zij in een open rij tuig door Naaldwijk rijden naar het oude raadhuis, alwaar zij officieel ontvangen zal worden. In Naaldwijk zullen gedurende het drui venfeest vele attracties zijn. Onder meer is er een grote druiven-eetgelegenheid in de vorm van een Westlands warenhuis. Na de officiële ontvangst ten stadhuize zal de druivenfee de sprookjesstad bezich tigen, die speciaal ter gelegenheid van haar bezoek is opgebouwd. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Lips-Odinot (Comm.) over het houden van schietoefeningen door de luchtmacht boven het eiland Schiermon nikoog heeft de minister van Oorlog en van Marine geantwoord, dat zich nabij de Waddeneilanden boven de Noordzee een aantal schietoefengebieden bevindt, voor namelijk bestemd voor gebruik door onder delen van de Koninklijke Luchtmaoht. Het gevaar, dat uit het oefenen boven zee, nabij het eiland Schiermonnikoog, zou kunnen voortvloeien, is vooraf onderkend. In de betreffende orders zijn in verband daarmede de nodige restricties opgenomen. Er wordt met bewapende vliegtuigen min stens 500 meter buiten de laagwaterlijn gevlogen en slechts zeewaarts gevuurd. Bewapende vliegtuigen mogen niet over bewoonde oorden vliegen, terwijl voorts de normaal reeds geldende laagvliegverboden uiteraard eveneens van kracht zijn boven de Waddeneilanden. Dat het verblijf van vacantiegangers op de Waddeneilanden ernstiger zou worden verstoord dan in andere gedeelten van Nederland door het overvliegen van vlieg tuigen het geval zou kunnen zijn, wordt niet waarschijnlijk geacht, te meer daar tussen 14 Mei en 31 October het gebied be neden 1200 voet boven het Noordzeestrand met een strook van 100 meter aan de zee zijde tot verboden gebied voor vliegtuigen is verklaard. Het overvliegen van vlieg tuigen kan in een klein en dicht bevolkt land als Nederland nimmer geheel worden voorkomen. Het aantal dagen, waarop in Nederland bij goed weer kan worden ge vlogen is gering, zodat het noodzakelijk is, dat ook in de avonduren bij gunstig weer wordt geoefend. De burgemeester van Schiermonnikoog heeft zich in verband met hinder, welke van overvliegende vliegtuigen werd onder vonden, schriftelijk tot de betrokken lucht machtinstantie gewend, doch dit schrijven kan niet als een „protest" worden aange merkt. Op de naleving der vorenvermelde orders wordt nauwlettend toegezien, terwijl aan vullende orders voor zoveel nodig of ge wenst uiteraard afgewogen tegen de eisen, welke aan oefeningen dienen te worden gesteld door de betrokken com mandant zijn of zullen worden gegeven. (Van onze correspondent in Brussel) Omtrent de onderhandelingen over een geheim accoord tussen België, de V.S. en Engeland inzake de Congolese uranium- leveringen is door het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel meegedeeld dat de houding van de Belgische regering nog steeds dezelfde is als die van de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland. Deze heeft begin 1954 in de Twee de Kamer gezegd dat het aflopende ura- nium-accoord vernieuwd zou worden op conditie dat er een werkelijk partnership tot stand zal komen tussen de drie landen, dat België behandeld wordt onder het regime van de clausule der meestbegun- stigde natie en dat het betere prijzen en meer wetenschappelijke kern.physische in- i formaties zou krijgen in ruil voor zijn 1 uranium-ertsen. Wat die wetenschappelijke informaties I betreft, welke België voor industriële doel- I einden wenst te ontvangen, is men te Brus sel thans gerustgesteld. Na een debat van twaalf dagen heeft de Amerikaanse Se- I naat thans de wet MacMahon geamen deerd, waardoor president Eisenhower de bevoegdheid krijgt, aan bevriende naties zekere atoomgeheimen mede te delen. Of men het over de prijs en de verdere Belgische eisen al eens geworden is, werd niet meegedeeld. Het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft met 265 tegen 128 stemmen het nieuwe wetsontwerp voor hulp aan het Buitenland goedgekeurd. Het voorziet in hulp tot een totaal van 5,2 milliard dollar, dat is ruim 812 millioen dollar minder dan het door Eisenhower gevraagde be drag. In de ouderdom van 78 jaar is te Zeist overleden de heer P. L. de Gaay Fortman, oud-burgemeester van Dordrecht, oud-ko lonel titulair van het voormalige K.N.I.L. De heer De Gaay Fortman werd 17 De cember 1875 te Elden (Gld.), waar zijn vader predikant was, geboren, studeerde aan de K.M.A. te Breda van 1892 tot 1896 en werd in het laatstgenoemde jaar twee de luitenant der Genie bij het Indische le ger. Van 1898 tot 1920 doorliep hij in In donesië verschillende rangen en in 1920 keerde hij als luitenant-kolonel naar ons land terug. Na enige tijd als volontair werkzaam te zijn geweest ter gemeente secretarie te Nieuwer Amstel, werd hij in 1920 burgemeester van Bunschoten. In 1923 volgde zijn benoeming tot burgemees ter van Ridderkerk en op 1 November van datzelfde jaar tot burgemeester van Dor drecht. Als zodanig is hij werkzaam ge weest tot 1937. Op 1 Mei van dat jaar ont ving hij eervol ontslag en werd tevens be noemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De overledene heeft zich als burge meester van Dordrecht met name verdien stelijk gemaakt voor de Dordtse zeehaven. Tijdens zijn verblijf in Indonesië heeft hij zich verdienstelijk gemaakt voor de aanleg van de Atjeh-spoorweg en was hij onder meer lid van de Raad van de Prean- ger-regentschappen

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7