Basis aan het Suez-kanaal in H-bom-eeuw uit de tijd Weerbericht Weer spanning Pyrrhus-zege na felle aanval van Labour en Tory-rebellen Wohlgemut en anderen in staat van beschuldiging gesteld Haarlems Dagblad Peking aanvaardt Britse, maar verwerpt Amerikaanse nota's Frans kabinet accoord met economisch plan Britse regering verdedigt haar beleid Vergeten9'protesten werden de Britse zaakgelastigde achterna gebracht Londen-Amsterdam binnen 25 minuten Nederlandse productie overtreft Belgische Het woord is aan Pipercub stortte neer op menigte in Israel Beter weer, maar nog te koud 69e JAARGANG No 17 VRIJDAG 30 JULI 1954 298e JAARGANG No 171 Zuid-Korea acht toezicht van de UNO overbodig Invlieger der Britse marine vestigde record met Seahawk Consumptie minder; lonen lager Dertien doden en 25 gewonden Millioenen dakloos door watersnood in India Weerrapport Na een week onderzoek nog niets definitief s 4-» XI f£ Oj si WZW 2 19 ozo 2 18 7 16 1 w 18 1 w 1 w 21 0.1 21 0.3 3 0 0 1 20 2 28 0 zw 2 19 zzw 1 18 1 z 2 20 0 w 23 1 20 z 6 0 2 0 0 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE INCIDENTEN bij Hainan hebben de spanning tussen Oost en West opnieuw doen toenemen. Dit is wel teleurstellend na de overeenkomst in Genève, die wapen stilstand in Indochina heeft gebracht en de nogal verbaasde vaststelling van het feit, dat er op dit ogenblik geen enkele oorlog ter wereld gestreden wordt. Dat is in tien tallen jaren niet het geval geweest. „Pluk de dag" kan men erbij zeggen. Hainan heeft snel doen gevoelen, dat er geen verdere gevolgtrekkingen ten aanzien van wereldvrede aan verbonden kunnen wor den. De Londense Times is helemaal niet blijmoedig gestemd.De Times zei Woensdag in een hoofdartikel: „Betrekkingen tussen Groot-Brittannië en communistisch China zijn pijnlijk stroef. Betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten verkeren in gevaarlijke staat. Velen in Amerika zijn niet teleurgesteld, omdat zij verbetering in de situatie na Genève noch verwachtten, noch erop hoopten. Er worden woorden uitgewisseld tussen Peking en Washington die, enkele jaren geleden, oorlog onver mijdelijk zouden hebben gemaakt. Zelfs nu verlangt geen van beide partijen naar vol ledige oorlog, maar leiders in de Ameri kaanse senaat eisen krachtiger maatrege len tegen „Chinese aggressie" en een Ame rikaanse admiraal heeft ronduit verklaard, dat Amerikaanse vliegers is gezegd dat zij „de vinger op de trekker moeten houden" tegen de kans op aanval. Er is op dit mo ment weinig te doen om de gevaren te verminderen. Het is nutteloos er de nadruk op te leggen dat zolang twee grote mogend heden geen diplomatieke relaties onder houden, zij niet anders kunnen doen dan schieten, of protesten zenden door anderer bemiddeling, als zich een ernstig incident voordoet. Want er is nu minder kans dan ooit op Amerikaanse erkenning van China." Het enige ietwat-rooskleurige in deze Engelse beschouwing van de situatie is de erkenning, dat tussen Amerika en China woorden zijn gewisseld die vroeger tot oor log hadden moeten leiden en dat geen van beide nu oorlog wenst. Maar de beperking die in het woord „nu" ligt, ontneemt er veel blijheid aan. Intussen is uit de ont vangst die Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, bij het Amerikaanse Con gres heeft ervaren, gebleken dat de mening van de Times ten aanzien van de huidige stemming in Amerika juist is. Syngman Rhee wil er eenvoudig op los gaan. Hij heeft geen Amerikaanse soldaten nodig, alleen hulp om zijn leger op te bouwen en medewerking van de Amerikaanse lucht macht en de vloot. Dan wil hij China aan vallen met een leger van een paar millioen Aziaten natuurlijk met inbegrip van Tsjiang Kai Sjek's troepenmacht op For mosa. China is een kolos op lemen voeten, zegt hij. Het heeft 2'A millioen man, maar zijn leger is onbetrouwbaar en zijn econo mie kwetsbaar. Versla het dus. Terugkeer van communistisch China aan de zijde van de vrije wereld zou overwinning in Indo china en Korea betekenen en de machts balans zo krachtig tegen de Sovjet-Unie doen doorslaan* dat Moskou geen oorlog tegen Amerika zou durven beginnen. Zo redeneert Syngman Rhee. Hetgeen hij heeft aanbevolen is aggressie van het Westen, het voeren van een z.g. preven tieve oorlog: een oorlog „ter voorkoming". Hetgeen hij aanbeveelt zou het einde van de doelstellingen der UNO betekenen. Zijn redenering is overigens onzin, want zij houdt in dat de Russen eerst rustig zouden aanzien hoe Aziaten en Amerikanen ge zamenlijk China ten val brachten om pas daarna te ontwaren, dat de machtsbalans in hun nadeel zou zijn doorgeslagen. Syng man Rhee veronderstelt bovendien China's „terugkeer aan de zijde der vrije wereld" en hij ziet het dan blijkbaar ineens als een grote macht, niet meer als een kolos op lemen voeten zonder rekening te hou den met de totale ontwrichting, de chaos die zulk een oorlog in het land teweeg zou brengen en die jaren zou voortduren en tot uitgebreide hulp en militaire bezetting door de overwinnaars noodzaken. Syngman Rhee schijnt nog minder lering uit twee wereld oorlogen te hebben opgedaan dan zoveel anderen, die er weinig of niet wijzer door zijn geworden. Het Amerikaanse Congres is op zijn wilde taal niet ingegaan. Het is er wellicht iet wat van geschrokken: van dit trekken van consequenties uit een gespannen toestand. Misschien is daarom zijn optreden nog wel nuttig geweest, namelijk als waarschuwing tegen wat hij zelf aanbeval. Niettemin blijft de toestand voorlopig gespannen. R. P. PARIJS. (Reuter). Het Franse kabi net heeft het „New Deal" programma voor economische en sociale hervormingen van Mendès-Franee goedgekeurd. Het program ma zal nu worden gezonden naar de finan ciële en economische commissies van de Nationale Vergadering en zal vermoedelijk aan het einde van de week door het parle ment worden behandeld. Er is kans, dat de minister-president bijzondere bevoegdhe den zal krijgen, om de hervormingen bij decreet uit te voeren. Enkele van de hoofdpunten van het plan zijn: Verbetering van de positie van de arbeiders door vergroting van de koop kracht, meer zekerheid van werk, produc- tiviteitspremies en verbetering van de so ciale voorzieningen; Verlaging van de pro ductiekosten door grotere efficiency en opruiming van verouderde en marginale ondernemingen; Uitbreiding van de econo mie en de buitenlandse handel; Reorgani satie van de landbouw, onder meer vermin dering van de alcohol-productie. SEOEL (A.F.P.) De bevelhebber van de Zuid-Koreaanse militaire politie, gene raal Won, heeft verklaard, dat de hand having van de neutrale commissie van toe zicht op de naleving van het bestand in Korea niet langer gerechtvaardigd is, aan gezien „de bestandsbepalingen een dode letter zijn geworden". De generaal eiste het vertrek van de communistische leden der commissie, de Tsjechoslowaken en Polen, omdat hun aanwezigheid een gevaar voor de nationale veiligheid van Zuid-Korea betekende. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft met 231 stem men meerderheid een overwinning behaald toen haar Suezkanaal-beleid aan het La gerhuis ter beoordeling werd voorgelegd, maar het was een Pyrrhus-overwinning, want de socialisten onthielden zich op zes na van stemming, en 26 van de 40 Tory- rebellen stemden tegen. In het bijzijn van hun politieke tegen standers moesten de conservatieven open baren hoezeer zij verdeeld zijn inzake een van hun voornaamste staatkundige stellin gen: de wereld-historische roeping van het Britse wereldrijk. De minister van Oorlog, Anthony Head, was het debat begonnen met een opsom ming van de practische overwegingen, meest van strategische aard, die de rege ring in 'haar gedragslijn geleid hebben. „De waterstofbom", aldus Head, „heeft een to tale ommekeer gebracht in de strategische beschouwingen. In geval van oorlog moe ten wij aannemen dat de waterstofbom ge bruikt zal worden en dat zal het zenden van grote troepencontingenten overzee ten zeerste bemoeilijken, gezien het feit dat het thuisfront door waterstofbombardementen ontwricht zal zijn. Dit geldt evenzeer voor de Sovjet-Unie als voor Groot-Brittannië. En daarom zullen er waarschijnlijk in het Midden-Oosten geen grote troepenbewe gingen plaats hebben. Onder de huidige omstandigheden is een basis, die niet door een ons vriendelijk gezinde bevolking om geven is, waardeloos. Daarom moet Groot- Brittannië streven naar vriendschap en samenwerking met Egypte. Bovendien moet het een strategische reserve opbouwen, waartoe de drie, zich in Egypte bevindende divisies, moeten worden vrijgemaakt. De keus was: óf de troepenmacht in Egypte drastisch verminderen, die wel zichzelf maar niet de verbindingslijnen zou kunnen verdedigen, óf de troepensterkte in Egypte handhaven en geen strategische reserve opbouwen. Een smartelijk bewogen Attlee opende namens de oppositie het debat. Hij zeide te betwijfelen of de waterstofbom in wezen zoveel verschilde van de atoombom dat de regering de strategische situatie ineens an ders moest gaan bezien. Hij citeerde breed voerig uit vroeger door Churchill gehouden redevoeringen, waarin deze opmerkte dat het Suez-kanaal de levensader van het Britse wereldrijk is, die alleen behouden kan worden door Britse troepen in Suez te handhaven. In 1946 parafeerde Ernest Bevin een overeenkomst, die eveneens de ontruiming der Kanaal-zóne inhield, doch op oneindig betere voorwaarden. De onder handelingen werden toen afgebroken om dat de Labourregering het volk van de Soedan niet wilde opofferen. Hij striemde Sir Winston door uit te roepen: „Ik vrees dat de huidige regering het Soed-anese volk verkwanseld heeft". Sir Winston bewaarde het stilzwijgen. Attlee was het volkomen eens met de ontruiming der Kanaal-zóne, maar hij be treurde het in hoge mate dat het zo lamg geduurd heeft eer de regering tot een in zicht kwam dat de socialisten al jaren zijn toegedaan. Toen kwam het gevreesde ogenblik dat de leider der rebellen, kapitein C. Water- house, opstond om zijn vereerde leider de les te lezen. Hij zei: Ik begrijp heel goed wellke opdracht minister Head van de rege ring kreeg. Het was deze: ga ara-ar Egypte, teken een overeenkomst en laat je niet te veel gelegen Eggen aan de voorwaarden, maar teken, anders verlies je een paar da gen van je vacantie. Water-house hield een stuk papier van zich af als was het een be smettelijk vod en riep honend uit: dit is alles wat er is overgebleven van tachtig jaar Britse ondernemingslust en zorg. Wij dachten dat er een uitverkoop zo-u ko-men, ma-ar het was een wegschenken. Wij heb ben voorraden en installaties tot een waarde van vijf milliard gulden weggege ven aan de Egypten-aren. Als zij die tegen Israel, of wie dain ook, willen gebruiken, wie zal ze tegenhouden? De werkelijke re d-en dat wij het Suez-kanaal verlaten is deze: dat wij moe geworden zijn van de last onzer verantwoordelijkheden en dat wij onze wil tot heersen verloren hebben. Al die tijd zat Sir Winston Churchill zwijgend ineengedoken. Maar eindelijk na een snijdende opmerking van een der La- bour-opposanten, d-at hij i-n -het geheim de Tory-rebellen ondersteund 'had, sprong hij op en zei met tranen in de ogen: dat is beslist onwaar. Ik heb nooit in het publiek onder stoelen of banken gestoken hoe zeer ik de gang van zaken in Egypte betreur. Ma-ar er is een geweldige verandering ge komen in de wereld-strategie. Een jaar ge leden wisten wij nog niet wat wij nu we ten. Maar al-s wij ons konden voorstellen hoe de eerste weken van een nieuwe oor log zullen zijn dan zou iedereen er van overtuigd zijn d-at de basis aan het Suez- kanaal uit de tijd is. Het debat werd besloten door minister Eden, die een laatste poging i-n het werk stelde om de rebellen in de conservatieve partij er van te weerhouden zich tegen hun partijleider te keren. Hij noemde het be lachelijk over weglopen te spieken, want al wat Groot-Brittannië doet is te trachten dichter bij zijn eventuele vijand-en te ko men. Wa-nt de ontruiming is alleen onder nomen omdat Groot-Brittannië een stra tegische reserve moet opbouwen, die in geval van nood met vliegtuigen naar wel-k punt ter wereld ook, kan word-en gevlogen. En Cyprus za-1 niet, zoals sommigen ver onderstellen, de nieuwe basis worden. Die basis blijft de Kan-aal-zóne, die opnieuw zal worden bemand als de r.-ood het ge biedt. Om tien uur werd eindelijk de stemming gehouden, die het regeringsstandpunt deed zegevieren, ten koste van een zware prijs. (Reuter). Na het debat sprak het Lager huis zich met 257 tegen 26 stemmen voor het regeringsbeleid uit. Slechts 283 van de in totaal 625 Lagerhuisafgevaardigden stemden. Na de stemming is vernomen, dat geen disciplinaire maatregelen zullen warden gen-omen tegen de 26 conservatieven, die tegen de instructies i-n tegen de regering stemden, en de vijf Labourafgevaardigden, die vóór stern-den inplaats van zich van stemming te onthouden. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat communistisch China de nota's, waarin de Verenigde Staten protesteerden tegen het neerschieten van een Britse Skymaster bij Hainan door Chinese vliegtuigen en tegen belemmering van Amerikaanse reddings werkzaamheden, als gevolg waarvan Ame rikaanse toestellen twee Chinese machines neerschoten, heeft geweigerd te aanvaarden. De Britse zaakgelastigde wie het overhan digen van de nota's was opgedragen, heeft gemeld, dat hij heeft getracht de nota's te bezorgen, doch dat de Chinese functionaris sen weigerden ze in ontvangst te nemen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De waarnemers in Washington zien in de wijze van verwerping een opzettelijke bele diging. Normaal wordt een nota aangeno men, ook al verwerpt de ontvangende rege ring de inhoud ervan. De woordvoerder verklaarde, dat de Brit se zaakgelastigde het Amerikaanse protest voorlas aan onderminister Tsjan Han Foe en het daarna overhandigde, doch dat later op de avond een lid van de Chinese staf de protesten terugbracht, zeggend, dat de zaakgelastigde vergeten had deze mee te nemen. De woordvoerder voegde aan zijn uiteenzetting toe: Alles wat op het ogen blik over de kwestie gezegd kan worden is, dat de Verenigde Staten het hierbij niet zullen laten. Hij wilde echter niet uitwei den over mogelijke verdere Amerikaanse actie. Volgens hem kwam het Chinese standpunt er op neer, dat het neerschieten van de Skymaster een kwestie is tussen de Chinese en de Britse regering, die de Ver enigde Staten dus niet aangaat. De woord voerder wilde zich niet uitlaten over de Chinese beschuldigingen, dat het neerschie ten der Chinese vliegtuigen opzettelijk was geschied en dat de Verenigde Staten een aanval op Hainan voorbereiden. De Amerikaanse vliegdekschepen „Hor net" en „Philippines Sea" hebben het zoe ken naar overlevenden van de Britse Sky master opgegeven, doch zij zullen in de Zuid-Chinese Zee blijven voor oefeningen, aldus het Amerikaanse departement van Marine. Er zal bovendien nog een vliegdek- schip aan het eskader worden toegevoegd. De schepen zullen „gereed zijn voor alle eventualiteiten", aldus de officiële medede ling. Op het ogenblik varen negen Ameri kaanse aanvalsvliegdekschepen op de Stil le Oceaan. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken Tsjang Han-Foe heeft de Amerikaanse protestnota's, die de Britse zaakgelastigde in Peking heeft overhan digd, „onmiddellijk en streng" verworpen, aldus radio-Peking. Op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken vernam AFP, dat communistisch China de twee Britse protestnota's over het incident bij Hainan heeft „aanvaard". Er is echter nog geen antwoord ontvangen op de Britse eis, dat maatregelen zullen worden getroffen tegen de personen die verant woordelijk zijn voor de aanval op de Sky master. HONGKONG (Reuter/AFP) Commu nistisch China heeft het secretariaat-gene raal van de UNO in New York telegrafisch zijn „krachtig protest" van twee dagen ge leden tegen het neerschieten van twee vliegtuigen door Amerikaanse toestellen bij Hainan gezonden met het verzoek af schriften van het protest toe te zenden aan alle UNQ-leden. Slechts de „zogenaamde delegatie van de Kwomintang (nationalis tisch China)" diende geen afschrift te ont vangen. De 28-jarige Engelsman J. R. F. Over- bury heeft een record gevestigd: niemand is tot dusverre voor zover bekend ooit zo snel van Londen naar Amsterdam gevlo gen als hij. De tocht door de lucht (van platform tot platform) duurde nog geen half uur. Een autotochtje van Sc-hiphol naar Amsterdam nam bijna evenveel tijd in beslag. Luitenant Overburg verlaat zijn „Sea hawk", die hem binnen 25 minuten van het Londense vliegveld Bovingdon naar Schiphol bracht De jacht op luchtrecords tussen Londen en Schiphol is daarmede vandaag officieel geopend. Luitenant Overbury is invlieger bij de Britse marine, heeft het record voor lopig op zijn naam staan. Het record geldt niet van start- tot landingsbaan. De stop watches zijn ingedrukt eerst bij het over vliegen over het vliegveld Bovingdon bij Londen en wel kort na half twaalf en ver volgens bij de aankomst boven Schiphol door controleurs in de verkeerstoren op het moment, dat de snelle straaljager, waarin het record gevestigd werd, een van tevoren vastgestelde lijn passeerde. Het was een Seahawk, een eenmotorige straaljager, ge schikt voor landingen op vliegtuigmoeder schepen, en met opklapbare vleugels. De tijd was 24 minuten en 23]/2 seconden. De Seahawk is een „marineversie" van de Hunter. De machine is uitgerust met een Rolls Royce Nene 4 motor en vier 20 mm mitrailleurs. De spanwijdte van de vleugels bedraagt 11.9 meter, de lengte van de romp is 12.1 meter. BRUSSEL (ANP) De Belgische minis ter van Buitenlandse Handel,Victor Larock, heeft in een persconferentie gespro-ken over de moeilijkheden bij de opstelling van de gemeenschappelijke lijst van liberali saties. De minister noemde enige verge lijkende cijfers over de toestand in Neder land en België. De Nederlandse productie heeft zich veel sneller ontwikkeld. In 1948 bereikte men daar het indexcijfer 100 van vóór de oorlog. Dat is thans gestegen tot 157. Het Belgische, 122 in 1948, staat thans op 142. De particuliere consumptie in Nederland is geringer dan in België, er wordt bijvoor beeld veel minder boter dan margarine gebruikt, terwijl het omgekeerde in België het geval is. Het loon van de volwassen Nederlandse arbeider bedraags 19.64 francs per uur, dat van de Belgische 31.29 francs. De prijzen in België zijn hoger. De Neder landse overheidsinvesteringen bedroegen in de laatste vijf jaar 77 milliard franos, de Belgische 63 milliard. Tenslotte merkte Larock op dat de Bel gische midden- en kleine bedrijven, anders dan de Nederlandse, tot hun schade het belang van exposeren in het buitenland niet inzien. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Saint-Evremont: Er zijn veel minder ondankbaren dan men meent, want er zijn veel minder gulle lieden dan men denkt. TEL AVIV (Reuter) In de Israëlische nederzetting Maagan (Opper-Galilea) zijn dertien personen om het leven gekomen en 25 gewond, toen een Pipercub neerstortte op een gebouw, waarin een gedenkteken voor parachutisten in de tweede wereld oorlog werd onthuld. Het ongeluk gebeur de kort voor de Israëlische premier, Mosje Sjaret, de herdenkingsbijeenkomst zou openen. De bijeenkomst werd afgelast en de premier hield toezicht op de reddings werkzaamheden. Het vliegtuig stortte neer, toen de piloot rondcirkelde om een boodschap van presi dent Ben Zwi neer te laten. Met het gedenkteken wordt eer bewezen aan de Palestijnse Jood Peretz Goldstein, die als Britse parachutist achter de Duitse linies werd neergelaten. Hij werd gevan gen genomen en ter dood gebracht wegens spionnage. CALCUTTA (AFP) Ruim twee en een half millioen personen zijn dakloos gewor den ten gevolge van de ernstige overstro mingen in de Indiase staten Bihar, West- Bengalen en Assam, waar de rivieren de Kosi, de Brahmapoetra en Tista en zijri vieren ettelijke duizenden hectaren -bouw land hebben overstroomd. Het weg- en spoorverkeer staat in deze staten nagenoeg stil en de telegraafverbindingen zijn ver broken. De dakloze dorpelingen hebben te kampen met de elementen, met honger, slangen en wilde beesten, die door de over stromingen uit hun schuilhoeken zijn geko men. Er zijn niet alleen veel mensen om gekomen door verdrinking, maar ook door slangenbeten. Een vloot van 500 bootjes zoekt naar overlevenden in een strook van 50 kilome ter overstroomde gebied in het Noorden van Bihar, aldus werd te Calcutta vernomen. (Van een weerkundige medewerker) Op heel wat plaatsen in ons land is deze maand meer dan 100 mm. regen gevallen tegen tachtig mm. in normale zomers. Het is daarbij herfstachtig koud, want overdag komt de temperatuur al enige dagen niet meer boven de zeventien graden Celcius. Wanneer wij nog voor enig optimisme vat baar zijn, valt er echter wel een langzame verbetering te constateren. De actieve depressie bij de Shetland- eilanden doet weliswaar nog steeds koude lucht naar onze omgeving stromen, maar de buien-activiteit en ook de krachtige wind nemen af. Zoals het er vanmorgen naar uit zag is de kans op een droog weekeinde vrij groot maar de temperatuur zal nog geen noemenswaardige stijging ondergaan. Wèl is er kans op wat meer zon en dan kan het ondanks de lage temperatuur nog vrij goed zijn. De verwachtingen richten zich op Augustus in de hoop dat deze maand met een verrassing uit de bus zal komen en dat Nederland nog een staart van de hittegolven mee krijgt, die momen teel in Amerika en ook in Spanje en Italië voorkomen. (van hedenmorgen 7 uur) Koningin Elisabeth van Engeland heeft dezer dagen haar echtgenoot de hertog van Edinburgh uitgeleide gedaan, toen hij naar Canada vertrok voor een reis van drie weken. De Koningin verlaat het vliegtuig op London Airport. BONN (A.N.P.) Een week na het be kend worden van de verdwijning van dr. Otto John weet het Duitse publiek over het mysterie nog altijd niets, wat als de finitief geldt. Zeker is slechts dat de chef van de geheime dienst niet alleen de bondsregering, doch ook zijn vrienden uit het verzet tegen Hitier een slechte dienst heeft bewezen. John heeft zichzelf twee maal per radio gemeld en wel met stellin gen, die regelrecht uit de propaganda der Oost-Duitse regering stammen. Zolang de Oost-Duitse propaganda John echter niet in eigen persoon aan de pers voorstelt, blijft de twijfel voortbestaan over de vraag of hij geheel en al uit vrije beweging is heengegaan. Dat de politie nog steeds de verdenking koestert, dat dit niet het geval is, blijkt uit het feit, dat het openbaar ministerie een strafzaak heeft geopend tegen Johns vriend, dokter Wohl gemut, met wie hij over de grens gegaan is. De aanklacht luidt „vrijheidsberoving met staatsgevaarEjke bedoelingen" en zij richt zich niet alleen tegen de dokter, doch ook tegen „anderen". Wie die anderen kunnen zijn is een nieuw raadsel. De enige derde, die tot dusver heette mede naar het Oosten verdwenen te zijn, is een assis tente van de dokter, maar tot dusver scheen niets erop te wijzen, dat deze mede in een eventueel complot zou zijn. In het Bondshuis te Bonn heerst voor het eerst sedert de verdwijning rust, nadat in de afgelopen dagen de ene geheime be- i spreking op de andere volgde. Die politieke rust belooft echter niet lang te duren. Dr. Adenauer heeft reeds de leiding van zijn fractie in de Bondsdag voor Maandag naar Baden-Baden gesommeerd. Ook de Bonds dag-commissie voor de bescherming der grondwet zal volgende week opnieuw bij een komen. (A.F.P.) De West-Berlijnse radio- omroep Rias meldde dat John zich „op een moeilijk toegankelijke plaats" bevindt en dat het hem met het oog op zijn „persoon lijke veiligheid" niet mogelijk is een on derhoud met journalisten te hebben. Als bron voor dit bericht gaf Rias een „ver trouwelijke instructie" van de perschef der Oost-Duitse regering aan hoofdredacteuren van Oost-Duitse bladen. „Als het ogenblik gekomen is, zullen nieuwe verklaringen van John worden gepubliceerd en de be voegde diensten zullen de pers waarschu wen, als journalisten persoonlijk contact met John kunnen opnemen", aldus dit be richt. Volgens het rechtse nationalistische weekblad „Duitse Toekomst", dat in Essen verschijnt, heeft John in de oorlog contact gehad met Burgess, de Britse diplomaat, die in Mei 1951 samen met zijn collega MacLean verdween, waarschijnlijk naar een land achter het „ijzeren gordijn". weers w. c c C <L t- Dl taestand •O c x: TT 'o c Cf v -1- - ca w Sc hi z£ Stockholm licht bew. 0 Oslo nevel 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW Amsterdam regenbui 5 Londen zwaar bew. 4 17 0 Luxemburg zwaar bew. WZW 4 15 Parijs motregen 4 Bordeaux zwaar bew. windstil Grenoble licht bew. NNO 25 Nice onbewolkt NNW 4' 34 Zürich zwaar bew. OZO Locarno licht bew. O 5 Berlijn nevel 5 Frankfort zwaar bew. München zwaar bew. Wenen licht bew. 5 Innsbruck nevel windstil 0.4 Rome half bew. 35 Ajaccio zwaar bew. ZZW 27 Mallorca zwaar bew. windstil 34 Neerslag laatste 24 uur B. en W. van Harderwijk overwegen hun medewerking te verlenen aan de stich ting van een cultureel centrum. De plannen omvatten onder meer de stichting van een kunstschool, waar onderwijs zal worden ge geven in beeldhouwen, schilderen en potten bakken. 2 MINDER WIND j Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt om 10 uur: 2 Veranderlijke bewolking en bijna j overal droog weer. Overwegend matige wind. Weinig verandering in tempera- tuur. 31 Juli Zon op 4.59 uur, onder 20.33 uur Maan op 6.53 uur. onder 20.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 30 Juli Hoog water: 3.46 en 16.15 uur. j Laag water: 11.51 en uur Zaterdag 31 Juli Hoog water: 4.27 en 16.56 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1