Koning van Noorwegen drie dagen in ons land Amerika om? Filtra AMERICANO .Clowntje Rick Berucht Duits „kasteelkraker' kwam er genadig af Een verraderlijk complot Bezoek aan Noorse huizen in Stavenisse Koningin en jongste twee Prinsessen op Graasten Radio-Luxemburg nu ook op het scherm OPRUIMING BIJ OOUWMA 10% KORTING DOUWMA GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 HAARLEM 85 ct. Drie jaar van eis afgedaan omdat hij de Pruisische Kroon spaarde 7 Prins met oudste twee heden in Denemarken verwacht Verslag van Goty's reis in Franse ministerraad Pieck en Ulbricht in een Russisch sanatorium Metropoliet Arsenije tot dwangarbeid veroordeeld Hulp voor Oost-Europese watersnood-slachtoffers Ook FILTRA infiltratie in Nederland Von Brentano in Bonn aan Buitenlandse Zaken? Voor de kinderen Op „Groote Beer" zag men een vliegende schotel India eist terugroeping van Portugese consul FEUILLETON door Richard Keverne VRIJDAG 30 JULI 1954 Van 12 tot en met 14 Augustus zal Koning Haakon van Noorwegen een bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen. De Koning komt met het koninklijk jacht „Norge" naar ons land. Het jacht wordt ge ëscorteerd door de Noorse torpedoboot- jagers „Stavanger" en „Oslo". Op Donderdag 12 Augustus zullen drie torpedobootjagers der Koninklijke Marine, de „Marnix", „Evertsen" en „Piet Hein" het koninklijk jacht in zee tegemoet stomen en het naar IJmuiden escorteren. De twee Noorse jagers en de „Piet Hein" en de „Marnix" vergezellen de „Norge" naar Amsterdam. Tegen half twaalf zal Koning Haakon aan de Prins Hendrikkade door de Koningin en de Prins, de burgemeester van Amsterdam, de gouverneur van Amsterdam en de commandant zeemacht Nederland, verwelkomd worden. Een erewacht van de Koninklijke Marine zal de eerbewijzen brengen. Op het plein voor de Nicolaaskerk wordt een paviljoen opgericht. In dit paviljoen worden de leden van de ministerraad aan de Noorse Koning voorgesteld. In rijtuigen rijdt men naar het paleis op de Dam, waar de erewacht van het garderegiment jagers wordt geïnspecteerd. Korte tijd daarna zal de Koning een krans leggen bij het natio nale monument op de Dam. Aan het noen maal ten paleize zal ook Prinses Wilhel- mina deelnemen. Des middags zal de Koning een tocht door de Amsterdamse grachten maken. Voordat het galadiner ten paleize begint, zal de Koning het corps diplomatique ontvangen. Op Vrijdag 13 Augustus zal de Koning een dienst bijwonen in de Noorse zeemans- kerk te Rotterdam. Daarbij zullen de Koningin en de Prins niet aanwezig zijn. Vervolgens wordt naar Numansdorp ge reden, vanwaar met de „Piet Hein" naar Stavenisse gevaren wordt. De lunch wordt aan boord gebruikt. Te Stavenisse zal Koning Haakon de woningen bezichtigen, welke door Noorwegen na de Februari- ramp aan Nederland geschonken zijn. Per auto begeeft men zich daarna naar Bergen op Zoom vanwaar de koninklijke trein het PADBORG (Ritzau) Koningin Julia na en de prinsessen Margriet en Marijke zijn Donderdagmiddag om kwart voor vijf op het Deense grensstation Padborg aan gekomen. Enige minuten tevoren waren Koning Frederik, Koningin Ingrid en de drie Deense prinsessen in auto's gearri veerd om de koninklijke bezoekers welkom te heten. Koningin Juliana en de Prinsessen wer den hartelijke ontvangen toen het salon rijtuig aan hèt perron stopte. De begroeting werd gadegeslagen door honderden belang stellenden 'uit Padborg en omgeving als mede passagiers van de internationale sneltrein. Daarna reed Koning Frederik Koningin Juliana en Koningin Lngrid zelf in zijn auto naar Graasten. De Prinsessen en de hofdames volgden in een andere auto. Bij het vertrek wuifden de honderden toeschouwers het koninklijk gezelschap vrolijk na. Naar het schijnt zijn voor de volgende dagen ook geen bijzondere regelingen ge troffen behalve de ontvangst van Prins Bernhard, die hedenochtend op het vlieg veld Skrydstrup wordt verwacht. Het kasteel Graasten, waar de Deense koninklijke familie dit weekeinde Konin gin Juliana, Prins Bernhard en de Prinses sen te gast zal hebben, is het Deense ko ninklijke zomerverblijf. De oudste vleugel is in 1709 gebouwd, verscheidene malen herbouwd en in de jaren 19351936 geheel gerestaureerd om als zomerverblijf voor de Deense kroon prins en kroonprinses te dienen. Dezen zijn ook na de troonsbestijging elk jaar een of twee maanden op het kasteel komen door brengen. 's Winters verblijft het Koninklijk Paar ook op het Witte Kasteel. De Koning om te jagen, de Koningin in verband met sociaal werk van het „Hulpfonds voor Zuid-Jut land". De Deense koninklijke familie wil zo onopvallend mogelijk te Graasten wonen. De Koningin doet zelf, vergezeld van een hofdame, boodschappen in het stadje, dat 2800 inwoners telt. Graasten ligt aan een inham van de Flensborg-fjord in een mooie omgeving. De Deense Prinsessen Margrethe, Be nedikte en Anne-Marie hebben een eigen huis om te spelen, waar zij dikwijls kinderen van hun eigen leeftijd ontvan gen. Elke dag betrekt de lijfwacht om twaalf uur de wacht. Ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse koninklijke familie zal het orkest van de lijfwacht uit Kopenhagen overkomen. gezelschap naar Den Haag zal brengen. Na een receptie op de Noorse legatie zal de Koning aanzitten aan een diner in het Kurhaus, aangeboden door de gemeente 's-Gravenhage. Op Zaterdag 14 Augustus wordt een korte rijtoer door Amsterdam gemaakt, ge volgd door een bezoek aan het Rijks museum. Koning Haakon begeeft zich daarna aan boord van de „Norge". De Koningin en de Prins zullen zich korte tijd later van de De Ruyterkade af met de ko ningssloep, geroeid door adelborsten, naar dit jacht begeven. De Koning biedt aan boord van de „Norge" een lunch aan. De thee wordt des middags op het paleis gebruikt, waarna omstreeks half vijf ge reden wordt naar de Prins Hendrikkade, waar Koningin en Prins afscheid zullen nemen van Koning Haakon. De twee Nederlandse torpedobootjagers zijn met de twee Noorse torpedobootjagers tevoren naar IJmuiden gestoomd en zullen de „Norge" uitgeleide doen. De Compagnie luxembourgeoise de radio- diffusion gaat een televisiezender bouwen, welke, evenals de twee reeds bestaande oproepzenders van die onderneming, com mercieel zal worden geëxploiteerd. Deze televisiezender zal met hetzelfde lijnenstelsel werken als de Franse omroep en de Franse afdeling van de Belgische na tionale omroep, namelijk 819 lijnen Wanneer hiervoor relaiszenders worden gebouwd zou ook de Vlaamse televisie afdeling van de Belgische omroep, welke evenals de Nederlandse Televisiestichting met 625 lijnen werkt, niet-commerciële programma's van Luxemburg TV uitzen den. De studio's van Radio-Luxemburg, die onlangs een grote uitbreiding hebben on dergaan, zijn reeds voor televisieprogram ma's ingericht. PARIJS (United Press) De Franse onderminister van Buitenlandse Zaken, Jean Guerin de Beaumont, heeft verslag uitgebracht aan het Franse kabinet over het bezoek van president Coty aan Neder land. Na afloop van de kabinetsvergadering heeft de staatssecretaris van premier Men- öès-France, André Bettencourt, een com munique verstrekt dat aanving met de ver melding van het rapport van De Beaumont over de Nederlandse reis van het echtpaar Coty. De ministerraad, aldus dit communique, heeftk ennis genomen van het rapport uit gebracht door de onderminister van Bui tenlandse Zaken over de reis naar Neder land ondernomen door de president van de republiek, die de nadruk heeft gelegd op de hartelijkheid van het welkom dat hem werd bereid en de vurige vriendschap die Hare Majesteit de Koningin en het Nederlandse volk voor Frankrijk koesteren. Mevrouw Coty heeft Donderdag een boeket anjers van de stad Den Haag ont vangen. De bloemenkoningin van Den Haag bracht de witte en rode anjers naar mevrouw Coty in haar woning. BERLIJN (Reuter) De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck en vice-premier Walter Ulbricht verblijven in een Russisch sanatorium, blijkens een bericht van het Oost-Duitse persbureau A.D.N., volgens hetwelk de Chinese premier, Tsjoe En-Lai, tijdens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie ook een bezoek bracht aan Pieck en Ulbricht „in een sanatorium in de Sovjet-Unie". Verleden maand is officieel gemeld, dat president Pieck met verlof was en later werd ook gemeld, dat Ulbricht met vacan- tie was gegaan, doch er werden toen geen verdere bijzonderheden bekendgemaakt. De Russische eerste-minister, Malenkov heeft Donderdag te Moskou een diner ge geven ter ere van Tsjoe En-Lai en de vice- premier van de Vietminh, Pham Van Dong. ADVERTENTIE 900000000000000000000000000000000000000000000000000000000 31 JULI LAATSTE DAG EXTRA KOOPJES en verder op alle courante artikelen (uitgezonderd Falcon) ZIET DE ETALAGES TELEFOON 15438 ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO CETINJE (Montenegro) (Reuter) De 71-jarige orthodoxe metropoliet van Mon tenegro, Arsenije, is veroordeeld tot 11 jaar en zes maanden dwangarbeid. Hij zou een groep van vijf priesters gevormd hebben met de bedoeling de regering in Joegosla vië met geweld omver te werpen. Arsenije had hen er van overtuigd, dat de regering wankel was en dat de monarchie zou te rugkeren. Ook had Arsenije de priesters er van overtuigd, dat dè Sovjet-Unie waar schijnlijk zou aanvallen en dat in zulk een geval Joegoslavië zich bij het Westelijke kamp. zou aansluiten. De priesters waren ook tot de overtuiging gebracht, dat pre sident Tito tijdens zijn bezoek aan Londen in 1953 concessies aan het Westen had ge daan en dat er een dictatuur en vervolging in Joegoslavië heersten. Dit alles had vol gens de rechter ten doel vijandige gevoe lens onder de bevolking te wekken. Arsenije werd ook veroordeeld wegens de vertaling van een artikel uit een buiten lands tijdschrift, waarin gesproken werd van vervolging in Joegoslavië. Hij had bo vendien een memorandum verspreid waar in hij priesters aanspoorde, zich niet aan te sluiten bij massa-organisaties van de regering. Verder had hij haat gezaaid tegen rooms-katholieken en president Tito een dictator genoemd. Aanbod van Washington WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse president heeft een verklaring doen uitgegeven, waarin hij voedselhulp aan de slachtoffers van de recente overstromingen in centraal- en Oost-Europa aanbiedt. In West-Duitsland en West-Oostenrijk, aldus de verklaring, hebben de Verenigde Staten reeds hulp geboden teneinde de onmiddel lijke nood te lenigen. De Verenigde Staten zijn bereid om deze hulp ook tot de andere getroffen gebieden in centraal- en Oost- Europa uit te breiden. Bij de uitvoering van het voorgestelde hulpprogram is gedacht aan internationaal erkende organen, zoals de Rode Kruisverenigingen. De Amerikaan se diplomatieke vertegenwoordigingen in de getroffen gebieden hebben opdracht ont vangen, ook na te gaan welke medische hulp van node is. Volgens de wet op de surplus-voedsel- voorraden van 1954 kan de president sur- plus-voedselvoorraden beschikbaar stellen aan getroffen bevolkingsgroepen door de gehele wereld, ongeacht de politieke rich ting der getroffen regeringen. De Beierse regering heeft een door het communistische Oost-Duitse vakverbond gedaan aanbod van een millioen mark voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromingen in Beieren van de hand ge wezen. De regering stelde voor het geld voor de getroffenen in Oost-Duitsland zelf te gebruiken. Op 9 Augustus zullen bij de overweg van de spoorlijn DeventerZwolle in de gemeente Wijhe de afsluiting en bewaking worden opgeheven en automatische halve overwegbomen met waarschuwingslichten in dienst worden gesteld. ADVERTENTIE De filter-tipped sigaret wint in de Verenigde Staten steeds meer veld. Werden in 1952 ongeveer 5'/> milliard sigaretten met filter mondstuk gerookt, in 1953 was dit aantal gestegen tot ongeveer 12'/2 milliard. Eenzelfde beeld zien wij in ons land. Ook hier prefereren steeds meer rokers de sigaret met het filter mondstuk. En waarom zouden zij niet Filtra AMERICANO geeft hun al het genot en het specifieke aroma van de echte Amerikaan plus extra bescherming. Neem een verstandig besluit: probeer een week lang Filtra AMERICANO. Pyridine en nicotine worden door het filter mondstuk in belangrijke mate aan de rook onttrokken. BONN Volgens het blad „Die Welt" zou dr. Adenauer voornemens zijn om na het herstel van de souvereiniteit van West- Duitsland dr. Heinrich von Brentano tot minister van Buitenlandse Zaken te be noemen. Brentano is thans fractieleider der christelijk democratische partij in de Bondsdag en heeft in de buitenlandse po litiek naam gemaakt als voorzitter van de Straatsburgse commissie, die een ontwerp voor een politiek statuut voor West-Europa heeft uitgewerkt. Brentano heeft reeds bij de samenstelling der West-Duitse regering in September van vorig jaar een poging ged'aan om de portefeuille van Buitenlandse Zaken te krijgen, doch dr. Adenauer achtte toen het ogenblik nog niet gekomen om deze post uit handen te geven. „Gone with the wind" naar Nederland Men mag thans met zekerheid aannemen, dat de in 1939 vervaardigde, bijna 4 uur lange kleurenfilm „Gone with the wind" (met Clark Gable, Vivian Leigh, Leslie Howard en Olivia de Havilland)) in de komende herfst voor het eerst in Nederland in roulatie zal komen. De film werd gere gisseerd door Victor Fleming. Tot dusverre is deze Amerikaanse film slechts twee maal in een Nederlandse bio scoop vertoond. Dat geschiedde enkele jaren geleden bij een liefdadigheidsvoor stelling in het Amsterdamse City theater. Daags tevoren was de film in het Edison theater te Amsterdam voor een groot aan tal bioscoopdirecteuren gedraaid. Levenslang voor SS-er In Wenen is Peter Acher, een gewezen SS'er, tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Hij is schuldig bevonden aan de moord op 114 Joden, poging tot moord op twee en verder aan wreedheid -en mishan deling. Hij was een der SS'ers, die een groep Joodse dwangarbeiders van de ene fortificatie naar de andere dreven in een poging om stellingen tegen de oprukkende rode troepen te bouwen. Zijn kameraden zijn reeds eerder veroordeeld. Hij kreeg de zwaarste straf in Oostenrijk. Help!" riep Bunkie. En hij zette het op 'n lopen, zo hard hij kon. Want nu zag hij, waar dat dreigende gebrom vandaan kwamEen grote ijsbeer liep om een bergje heen en kwam op Bunkie af! „O, help!", schreeuwde Bunkie benauwd, onder het hollen. De geweldige beer rende achter hem aan en was hem vlak op de hielen. En de bek met de verschrikkelijke tanden was wijd openals het beest hem te pakken kreeg, hu! Wat was die Bunkie benauwd! Hij rende, wat hij kon, maar het monster had hem bijna te pakken. En het Eskimo-dorpje was nog zo ver weg! Kwam er maar iemand hem te hulp Toen hoorde Bunkie opeens de stem van Rick. „Héla, Bunkie wat is er aan de hand?" „De beer!Help!", riep Bunkie benauwd. „Wat beer?", zei Rick. Toen deed Bunkie zijn ogen open en werd wakker „O ik droomde alles gelukkig maar!", zei hij opgelucht 4 BONN (ANP) In Hechingen aan de voet van de oude rotsburcht der Hohen- zollerns heeft de rechtbank zes jaar ge vangenisstraf toebedeeld aan een man, die beweert uit afkeer van „Herrenmenschen" Duitslands beruchtste kasteelkraker te zijn geworden. Twintig van zijn achtenveertig levensjaren heeft Paul Falk wegens die hebbelijkheid al achter de tralies gezeten en in de resterende tijd heeft hij nog kans gezien zich te buiten te gaan aan bigamie, vervalsing van oorkonden, bedrog, pas poortenvervalsing en valse munterij. Falk begon zijn carrière als circus jongen in zijn geboorteland Pommern, het land der „Herrenmenschen". Daar oefende hij zich tegen de muren der Junkerkaste len en op het goud, zilver en diamant, dat zij moesten beschermen. Hij had ook een voorliefde voor de boekerijen der jonkers en uit de gestolen boeken deed hij vol doende beschaving op om zich te ontwik kelen tot een van Duitslands meest ge ziene „gentleman-boeven". Hij trad daarbij beurtelings op als graaf Ciryll von Kassloff, als Paulo Delmonte, plantagebezitter uit Brazilië, als Charly Roth, filmster uit Hollywood, als de ar tist Henri Blümenfeld en als José Pedro Klinge, vice-consul van Paraguay. Als Delmonte werd hij in 1949 huis vriend van de gravin Zu Erbach und Fürstenau, die hem op haar jachtslot in het Odenwald als een afgod vereerde en terloops geprobeerd had hem in een paar „compensatie transacties" te verwikkelen. Daarvoor laat een Braziliaans plantage- bezitter zich echter niet vinden en zo beperkte „Delmonte" zich ertoe met een perlonkous der gravin over het hoofd bin nen te sluipen en sieraden ter waarde van dertigduizend mark mee te nemen. Bij een overval in het slot „Goldensee" en later op kasteel „Höhnbuchau" bij Wiesbaden ging het minder „gentleman- like'i toe. Daar hield Falk zijn gastheren een revolver voor. Op een kasteel bij Aschaffenburg liet hij zich als vice-consul van Paraguay vieren en door een paar huurling-inbrekers veel loos alarm slaan, teneinde van de consternatie gebruik te maken om de juWelenkist mee te nemen. Helemaal alleen was hij echter, toen hij na maandenlange voorbereiding touw ladders aan elkaar knoopte en daarmee de burcht der Hohenzollernfamilie te lijf ging. Hij haalde de schatkamer der kei zerlijke familie leeg tot zijn touwladders welhaast bezweken onder het gewicht aan familiestukken, vele briljanten, robijnen en smaragd, aan gouden tafelgerei en wat hij verder mee kon nemena Daarbij wa ren ook een maarschalkstaf en de zes gou- NEW YORK (Reuter) De kapitein van het Nederlandse passagiersschip „Groote Beer" heeft Donderdag bij aan komst in New York verklaard, dat hij en vijf van zijn officieren Woensdagavond 130 kilometer uit de Amerikaanse kust een vliegende schotel hebben waargenomen. De schotel scheen half zo groot als een volle maan, grijsachtig wit met lichte plek ken. De gezagvoerder en zijn officieren konden de schotel, die met een snelheid van een halve graad per twee minuten om hoog steeg, waarnemen tot hij in wolken op een hoogte van ongeveer 14.000 meter verdween, aldus de gezagvoerder. den tabaksdozen van Frederik de Grote van Pruisen, waarom de talloze vereerders van de „grote Frits" getreurd hebben. Want Falk wist met deze nationale heilig dommen niets beters te doen dan ze in een autogarage in Wiesbaden tezamen met de bestekken met een lasapparaat om te smelten tot vier staven van een kilogram goud. Die bracht hij aan de man voor twaalfduizend mark bij een Pool en een vluchteling uit de Oekraine. Zijn Pom- merse aard had hij daarbij, zoals hij voor de rechter zeide, toch niet verraden. De Pruisische koningskroon had hij name lijk laten staan, alhoewel „zijn vingers jeukten". „Daar Pruisen nu verscheurd is en ik me toch nog als echte Pruis voel, heb ik deze kroon, die vele mensen als een heiligdom vereren, niet willen ver nielen en versjacheren", aldus Falk. Na dat nationale gebaar deed de rechter drie jaren af van de eis, die het openbaar mi nisterie gesteld had. NIEUW DELHI. (Reuter). De In diase regering heeft in een nota aan de Portugese zaakgelastigde te Nieuw Delhi geëist, dat de consul-generaal en de consul van Portugal te Bombay India voor Zon dagmiddag verlaten, zulks als represaille voor de uitwijzing van de consul-generaal en de vice-consul van India te Goa door Portugal. In de Indiase nota wordt deze maatregel een „eerste sta.p" genoemd. De Portugese verklaring, dat de Indiase con sulaire vertegenwoordigers in Goa een ge vaar vóór de veiligheid van dat gebied be tekenen, wordt een nieuwe poging van de Portugese regering genoemd om de wereld opinie over de kwestie van de Portugese koloniën in India te verwarren. Inpïauts van zijn neus in de wind te steken duwde deze jager van de Amerikaanse marine na een half mislukte start zijn neus in de grond aan het eind van de startbaan. Het ongelukje deed zich voor op de ma rine-luchtbasis van Atlanta. De machine was ongeveer twee voet boven de grond toen de motor plotseling stokte 52) Randal's ogen glansden van opwinding, hoewel zijn gezicht nog steeds onbewogen soheen. Alsof 't de natuurlijkste zaak van de wereld was, nam hij thans de leiding in handen. „Ik zou 't zéér op prijs stellen, als u zich onmiddellijk daarheen begaf", zei hij op autoritaire toon. „Als u 't bij het rechte eind hebt, zullen Scott en die ver pleegster daar zijn. Je zult voorzichtig moeten zijn, Tarrant, Scottt zou je kunnen herkennenHoe ligt Oringham ten op zichte van Fordenham-, meneer Wood stone?" Jim raadpleegde de kaart en Matt vroeg verwonderd: „Fordenham?" „Deze plaats ligt ca. 50 km. van Oring ham verwijderd", antwoordde Jim. „Juffrouw Brent is daar", zei Randal, „in haar ouderlijk huis. Misschien kan ze ons van nut zijn. U kunt 't best éérst daar heen gaan. Ik zal opbellen, dat u komt. Als u dan vanavond nog onmiddellijk naar Oringham gaat, meneer Woodstone, kan meneer Tarrant zich naderhand bij u voe gen". Hij aarzelde even, voordat hij verder ging: „U moet goed begrijpen, dat geld géén rol speelt. Juffrouw Brent zal u dat ook uilteggen. U kunt uitgeven wat u wilt, wanneer u 't nodig acht. Ik meen dat ernstig!" Hij maakte even een gebaar met zijn hand om zijn woorden kracht bij te zetten. „U belt me vanavond even op, welke bank er in Oringham is, dan zal ik zorgen, dat u daar geld kunt opnemen direct mor genochtend", vervolgde hij. „En luistert u ook, meneer Tarrant, als u mij opbelt, vraagt u dan naar Robert Randal, niet Fa raday. Dan wordt u regelrecht met mij ver bonden. Juffrouw Brent weet dit ook. En nu zullen we moeten zorgen, dat u auto's krijgt". Matt verwonderde zich over de verande ring, die er in Randal had plaats gegrepen. Er was geen spoor van apathie meer in hem te bekennen. Hij wist snel na te den ken en beslissingen te nemen. „Ik heb er twee", zei Jim. „Uitstekend". Randal scheen 't niets bij zonders te vinden dat een man over twee auto's beschikte,Neem er nog een bij, als dat nodig mocht ziin". Het chapiter auto's was hiermede afgehandeld en Ran dal wende zich nog eens tot Matt. „Nu nog even over juffrouw Brent" zei hij. „Meneer Woodstone, verbetert u mij, als ik me ver gis. Ik wil trachten me Laura's gedachten- gang in te denken. Cass heeft haar waar schijnlijk verteld, dat 't laatste wat hij van juffrouw Brent weet, is dat ze in een roeibootje van de motorboot naar de oever roeide. Is dat juist?" „Ja, i'k denk wel dat hij die indruk heeft gekregen". „Hij weet niet wat er daarna met haar gebeurde en Laura weet dat ook niet, evenmin als ik, in hun gedachtengang. Maar ze zullen daar maar al te graag ach ter willen komen! Wat zullen ze nu doen? Daar moeten we rekening mee houden. Misschien nemen ze aan, dat ze verdronken is. Ik hoop 't maar als ik daarover niets hoor, bestaat er de kans, dat ze bij juf frouw Brent thuis informeren. Ze moet derhalve vanavond nog daar vandaan ver trekken meneer Tarrant. Ik zal haar dat zelf zeggen. Maar wel moet ze in de buurt blijven om u beiden te kunnen assisteren. Om de volgende reden: Bobby zal wél met haar mee willen gaan en niet met u. Het arme kind, hij is er zijn hele leven voor gewaarschuwd nóóit met vreemden mee te gaanDenkt u daar goe.d aan, meneer Woodstone, en zorgt u dat juffrouw Brent ergens een behoorlijk onderdak vindt". Jim legde zich geheel bii Randal's orders neer. Hij keek hem bewonderend aan, on der de indruk van ziin snelle beslissingen. „Méér zullen we niet kunnen doen, voordat ik Laura's verhaal heb aangehoord. Houdt u mij beiden op de hoogte. Ik zeg u op dit moment niet, hoe dankbaar ik u ben. U wéét dat", Hij stond op en boog even op een ouder wets vormelijke wijze; Jim bracht hem naar beneden en liet hem uit. Randal's afscheidswoorden waren type rend voor hem: „Ik geef u en meneer Tarrant „plein pouvoir" en mijn zegen, de zegen van een ongelukkige man", zei hij, terwijl hij in de wachtende taxi stapte. Sir Jonathan Arden en mevrouw Dean keerden tezamen terug naar het Campion Hotel en begavan zich onmiddellijk naar Randal's appartementen. Arden's gezicht had een nog zorgerliiker uitdrukking dan tevoren en mevrouw Dean was op de rand van tranen. Arden nam op zich om uit te leggen, dat Monica niet teruggekomen was. Laura keek, terwijl hij dit deed, met een angstig gezicht naar Randal; toen Arden klaar was met zijn verhaal, barstte ze, on der gesnik uit:„Faraday, ik word hier gék van! Ik hield 't niet uit om aan het station te zitten wachten en reisde naar Newhaven. Zij was er echter niet. Maar weet je, wie er wél was: Cass!" „Cass?" riep Randal uit, en zijn verwon dering was oprecht, aangezien hij niet ver wacht had dat ze dit openlijk zou verkla ren. „Cass? Wat vertel je me daar voor on zin, Laura?" Mevrouw Dean begon onsamenhangend te spreken. Ze maakte haar zinnen niet af en zo nu en dan snikte ze even. ,,'t Is vre selijk", zei ze met hese stem. „Hij kende me, die schurk. Hij kwam bij de trein op me af. Even voordat deze vertrok. Hij zei dat u hem had willen misleiden.... Via Monica. Ze ontsnapte.... van een boot, waarop ze hadden gepraatIk geloof hem natuurlijk niet, Faradey' Ze hebben haar te pakken gekregen, haar óók. tenzijtenzijmaar dat kan 't niet zijn. Zijn lippen bewogen ziah nauwelijks, toen Randal haar toebeet: „Stel je niet zo aan, Laura! Tracht je te beheersen en praat geen wartaal!" Mevrouw Dean scheen ineen te krimpen en deed haar best rustiger te spreken. Cass had gezegd verklaarde ze, dat Monica over boord gesprongen moest zijn en waar schijnlijk verdronken was. Randal wendde zich tot Arden. „Geloof jij dat, Jonathan?" vroeg hij scherp. Deze haalde zijn schouders op. „Ik wil 't liever niet geloven", antwoordde hij en kel. Hij zag er volkomen ter.eergeslagen uit, als een man, die elk geloof in zichzelf verloren heeft. Er is hier ergens een valstrik, maar ga door, Laura!" Mevrouw Dean's relaas werd thans weer vaag. „Dat is alleswat Monica betreft tenminste. We hadden maar enkele ogen blikken om te pratende trein stond op 't punt van vertrek, toen hij me aan sprak. I'k wist niet, wie hij wasmaar hij noemde mijn naam, en toenO, Fa raday, hij gaf me een boodschap voor Jo nathan. Hij zei.hij zei.dat, aange zien jij had getracht hem te misleiden, de voorwaarden, die hij Monica genoemd had, als vervallen moesten worden be schouwd. „Schei uit met dat huilerige gedoe, Laura", zei Randal onbewogen. „Wat zijn zijn voorwaarden nu?" „Vier millioen dollar", antwoordde me vrouw Dean op fluistertoon, „in obliga ties en bankbiljetten. U hebt een maand de tijd om dit bedrag te betalen. U krijgt een brief, waarin staat hoe. Maar een mil lioen dollar moet binnen een week be taald worden en.- ze struikelde thans bijna over haar woorden „hij zei dat, omdat je hem in Battersea Park bijna te pakken had gekregen, Bobby thans in Frankrijk vertoefde. Ze zullen 'm slecht behandelen als je niet toestemt. Mevrouw Dean scheen aan het eind van haar krach ten te zijn. Ze verborg haar gezicht in haar handen en haar schouders schokten. Randal bleef roerloos zitten en er was een uitdrukking van pijn in zijn ogen. Arden keek zenuwachtig van de een naar de ander en gedurende enige ogenblikken sprak geen van drieën. Faraday Randal voelde zich diep-ongelukkig, maar één ding kon een troost voor hem zijn: Laura Dean's verhaal was op verscheidene pun ten onwaar! Van Edwards wist hij, dat Cass en Laura elkaar niet op het perron, ontmoet hadden, doch dat Cass zich bij haar gevoegd had onmiddellijk nadat hij de douane gepasseerd was. De mededeling^, dat Bobby in Frankrijk zou zijn, bezorgde hem echter een schok. Hij had onwille keurig reeds zijn hoop op Oringham ge steld Als dat een vals spoor bleek te zijn.... (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7