Thalia Vacantievreugd door Velser Jeugd-Centrale Woningwetwoningen aan de Oosterstreng zullen worden verbeterd Iedereen mag leerlingen voor middenstandsexamen opleiden „Suomi"-athleten openen nieuw stadion in Sindelfingen (Duitsland) Havenberichten LAATSTE WEEK! LAATSTE SENSATIONELE PRIJSVERLAGINGEN! Vier Italiaanse vocalisten zongen in Luxor Theater Gemeente gaat studiebeurzen uitgeven Staatscommissie zoekt naar mogelijkheid misstanden weg te nemen Sportuitwisseling en een bezoek aan Göllheim Rooswijk 2 Softbal- dames zinnen ook op kampioenschap Wegen en riolen Ganzenbordspel in Noord op 3 Augustus VRIJDAG 30 JULI 1954 8 Raad Heemskerk KAMPEN MARIO LANZA in DE GROTE CARUSO HET MEISJE UIT ARTIS HOLIDAY IN MEXICO M'Hlala Panzi-welpen kampeerden in 's-Graveland Onderwijzeres benoemd Weinig zwarte bessen Kustwachtboot voor Indonesië Nieuw schip voor de K.N.S.M. Burgerlijke stand Beverwijk Export van sierteelt producten stijgt Voor een zo op het oog weinig stof tot praten biedende agenda is de gemeenteraad van Heemskerk Donderdagavond bijeengekomen. Het werd evenwel een zeer lang durige vergadering, want voordat met de eigenlijke agenda werd begonnen was er reeds een uur verstreken. Het belangrijkste besluit was ongetwijfeld de instelling van een studiefonds voor studerenden uit Heemskerk. Verder werden enige huizen onbewoonbaar verklaard en zullen de woningwetwoningen aan de Oosterstreng belangrijk worden verbeterd. Het eerste uur ging heen met de behan deling van de ingekomen stukken: van de heer Veldhuys was een schrijven gekomen dat deze zich benadeeld voelde door de vervoerder van het huisvuil, die hieruit lompen en metalen haalde, terwijl alleen de heer Veldhuys hierop recht meende te hebben. In welke mate dit geschiedde had den B. en W. nog niet kunnen achterhalen, maar burgemeester H. N i e 1 e n deelde mede dat de vervoerder zal worden ge waarschuwd; hij wilde echter niet verder gaan en de raad besloot dan ook dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Schuld en subsidie Het bestuur van het zwembad „Fort bij Veldhuys" deelde in een schrijven mede dat na liquidatie een restant schuld over bleef van 330,55, waarvoor een subsidie werd verzocht. B. en W. zullen dit verder in eigen beheer afhandelen. De afdeling Heemskerk van de Katholie ke Bond voor het Gezin zal de uitzending van kinderen naar Wijk aan Zee nu zelf ter hand nemen en zij vraagt ter gedeelte lijke dekking van de onkosten een subsidie van 0.20 per kind per uitzenddag. De voorzitter deelde nog mede dat deze uit zending zal plaats vinden gedurende de gehele maand Augustus. De raad stemde met het voorstel van B. en W. om deze bijdrage te verlenen in. Naco-bus niet over Oosterstreng Geruime tijd werd gesproken over het verzoek van een groot aantal inwoners om de Naco-bus over de Oosterstreng te laten lopen. De heer Muyen (Arb.) meende dat dit mogelijk moet zijn en dacht in het prae-advies van B. en W. dingen te vin den die z.i. niet in overeenstemming met de werkelijkheid waren, vooral wat betreft de verkeerstechnische zijde. De heer Beentjes (Kath.) schetste de omstandigheden waarin de bewoners van bijvoorbeeld Heemskerk aan Duin zijn komen te verkeren, zij moeten minstens drie kwartier lopen voordat een bushalte wordt bereikt. De voorzitter kon zich dat allemaal levendig voorstellen, maar verkeerstech nisch is het niet mogelijk de bussen een andere route te laten rijden. Het verkeer zou op sommige punten levensgevaarlijk worden. De burgemeester verklaarde dat dit punt de volledige aandacht heeft en dat naar een oplossing wordt gezocht: de Kerkweg zal verbreed moeten worden en wanneer dit zal gebeuren hangt af van het verloop der onderhandelingen die worden gevoerd met de diverse grondeigenaren. Wat betreft de verkeersveiligheid merkte de heer N i e 1 e n nog op dat vooral de wielrijders zullen moeten worden opge voed, daar zij het grootste gevaar vor men. Tegemoetkoming in studiekosten De gemeenteraad nam het besluit om aan de ouders van begaafde kinderen een tegemoetkoming in de studiekosten te ver lenen. Tot dit doel zal een fonds worden gevormd, waaruit gelden zullen worden verstrekt die in het algemeen moeten wor den terugbetaald. De heer Mulder (Kath.) wenste het maximum-bedrag van f 500 per jaar tot minstens 1000 te zien verhoogd. De bur- ADVERTENTIE Da Costalaan 3 Driehuis Tel. 4909 Voor IJMUIDENDe Noostraat 76 gemeester antwoordde dat deze gelden zijn bedoeld als tegemoetkoming en dat bij voorbeeld een universitaire studie hiervan toch niet kan worden bekostigd. Zonodig kan de commissie die deze gel den toekent een psychologisch onderzoek laten instellen en over de waarde hiervan werd langdurig gedebatteeerd. De gemeenteraad ging op deze avond over tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen Rijksstraatweg 160, Commu- nicatieweg 7, Oudendijk 23, Maerelaan 38, 40, 42, 42a, 44 en 48. De heer Beentjes (Kath.) merkte op dat hier vier bedrijfswoningen bij zijn en de bewoner kan door de ontruiming van zijn huis zijn bedrijf dan niet meer uitoefe nen. Hij verzocht de mensen hiervoor schadeloos te stellen of op andere wijze hulp te bieden. De heer N i e 1 e n antwoordde dat de eigenaars van deze woningen niet zullen worden gedwongen hun huis te verlaten, wel zullen deze woningen als ze eenmaal leeg zijn niet meer betrokken mogen wor den. Aan een viertal bouwspaarders werden perceeltjes grond verkocht aan de nieuw geprojecteerde Ruysdaelstraat. Huizen worden verbeterd De vierenveertig woningwetwoningen aan de Oosterstreng zullen op ingrijpende wijze worden verbeterd. De nos. 721 en 25—39 worden van een douche-inrichting voorzien, waarbij het gedeelte tussen de bestaande woningen en de nieuwe keukens zal worden vergroot. Voor de huizen nos. 2462 zullen de keukens worden vergroot en nieuwe W.C.'s en douches gemaakt met een aansluitend portaaltje. Voor de kosten zal een aanvul lend voorschot van 93.180,worden ge vraagd dat gedeeltelijk uit de huur van de huizen zal worden bestreden: een huurver- ADVERTENT1E (het theater met de beste films) Vrfldag 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur en Maandag 8 uur (THE GREAT CARUSO) in technicolor 1 Een groots romantisch filmwerk vol onsterfelijke melodieën Dinsdag, Woensdag 8 uur en Zondagmiddag 3 uur JUNE ALLYSON - DICK POWELL in Het meisje uit de dierentuin op het oorlogspad en hoe Vrolijkheid van begin tot eind Donderdag a.s. in onze serie speciale voorstellingen Een oogverblindende technicolor in carnaval-sfeer hoging zal plaatsvinden voor de nos. 25 39 en 2462 van 1.25 per week en voor de nos. 822 van 0.35 per week. Harddraverijvereniging teert in Van de vereniging „Koninginnedag" en van de harddraverijvereniging „Heems kerk" was het verzoek gekomen tot ont heffing van vermakelijkheidsbelasting voor de door deze verenigingen te organiseren feestelijkheden op 1 en 2 September De heer De Graaf (Arb.) zou graag, voor hij het verzoek steunde, enige cijfers zien, en de voorzitter antwoordde dat de vereniging „Koninginnedag" elk jaar haar bescheiden voor een ieder ter inzage deponeeert op het gemeentehuis. Van de harddraverijvereniging was het burgemeester N i e 1 e n bekend dat ieder jaar verlies wordt geleden en dat de ver eniging al haar reserve inteert. Als oorzaak moet gelden dat de belangstelling voor de kortebaandraverij tanende is. De heer D e Graaf zag liever deze steun in de vorm van een subsidie. De heer N i e 1 e n wees erop dat hier door de zelfstandigheid van de verenigin gen wordt aangetast. Hierna keurde de raad het voorstel van B. en W. goed. Voorts werd nog besloten een subsidie te verlenen aan de Katholieke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilis- scholen te Beverwijk. dam, dat vorig jaar cursussen gaf voor de opleiding voor het diploma handelskennis en dat vooral in de kleinere plaatsen in midden- en Noord-Veluwe werkzaam was, heeft zijn cursussen nog vóór de exa mens stopgezet. Daarvan zijn toen leerlin gen de dupe geworden. De directeur van het instituut ging zelf zijn leerlingen wer ven, beloofde hun honderd percent kans van slagen en, mochten zij onverhoopt geen succes hebben, nog een jaar gratis oplei ding. Doordat het instituut plaatselijke on derwijskrachten inschakelde, werd het ver trouwen gewonnen en lieten velen zich in schrijven. Het cursusgeld bedroeg 100 gul den, bjj vooruitbetaling te voldoen. Het blijkt thans ook, dat in veel gevallen de leerkrachten nog achterstallig honorarium moeten ontvangen en de kosten van zaal- huur niet zijn betaald, zo meldt het A.N.P. Welke regeling bestaat er nu met be trekking tot het middenstandsonderwijs en wat kan er worden gedaan om misstanden als hiervoor gesignaleerd te voorkomen? Bij het Directoraat-generaal voor de Middenstand en bij de contactraad van de drie onderwijscentralen heeft men ons de huidige situatie van het middenstandson derwijs uiteengezet. Het desbetrefende middenstandsonder wijs is in ons land vrij. Iedereen kan leer lingen voor het middenstandsexamen op leiden. Zo zijn er in de loop der jaren tal van instituten ontstaan, sommige met en kele, andere met een groot aantal leerlin gen. Contactraad Nu hebben de drie onderwijscentralen van de drie middenstandsbonden, het in stituut voor Middenstandsontwikkeling (IMO), de Centrale voor Katholiek Onder wijs en de Centrale voor Christelijk Han- ADVERTENTIE Het zo glorieus behaalde kampioenschap van het eerste Rooswijk-softbaldamesteam in de derde klasse F, zal vermoedelijk niet het enige in dit kamp blijven. Het tweede damesteam heeft ook zin in het kampioen schap van zijn afdeling. Het eerste herenteam kwam aan de wed strijd tegen RCH 2 niet toe, omdat de Haar lemmers verstek lieten gaan. Rooswijk I gaat nu Zaterdag naar Amsterdam voor de honkbal wedstrijd tegen Zeeburgia. Overigens is er voor de komende week weer een volledig programma af te wer ken, waarin voor de Rooswijk 2-dames zelfs drie wedstrijden zijn vastgesteld. Dit programma is: Donderdag 29 Juli: DSS bRooswiik b; Vrijdag 30 Juli: Rooswijk 2 damesTYBB 3, 19 uur op Watervliet; Rooswijk aHCK a 19 uur op Watervliet; Zaterdag 31 Juli: ZeebursiaRooswijk I; Zondag 1 Augus tus: HCK 5Rooswijk; Rooswijk 3DSB 2, 10 uur op Watervliet: Maandag 2 Augus tus: Schoten 2Rooswiik 2 dames; Dins dag 3 Augustus: EDO bRooswiik b: Woensdag 4 Augustus: DSB 3Rooswijk 3 dames; Vrijdag R Augustus: EHS 2Roos wijk I dames; Gymnasium 7Rooswijk 2 dames. De opstellingen zijn: Dames: Rooswijk I: werpster D Marckel- ^ach; vangster J. Wedemeyer: le honk P. "«ulder: 2e honk J. Kluft; korte stop E. 'Huft; 3e honk D. Plooy; l.velder C. van r oenen; m.velder T. Zuurbier; r.velder W. Hoogerbrugge. Heren: Rooswijk I: werper E. Sauer; vanger C. Klesser; le honk J. Gaartman; 2e honk G. Plooy; korte stop A.Wedemeyer; 3e honk C. Honig; l.velder H. Korting; m. velder K. Klesser; r.velder H. v. d. Wel. De Kennemerstaten athletiekvereniging „Suomi", die wegens haar buitenlandse reizen met sportuitwisselingsprogramma naar Edmonton (Engeland), Virserum (Zweden) en Graz (Oostenrijk) een zekere vermaardheid heeft gekregen, mede door de ontvangst van buitenlandse sportbroe- ders op de sintelbaan van het sportpark „Watervliet", heeft zich inmiddels opnieuw voorbereid op een buitenlandse trip van negen dagen, die dit keer naar Duitsland zal leiden en die de volgende week begint. De deelnemers zullen in de nacht van 5 op 6 Augustus precies om 12 uur ver trekken van het Statenhuis aan de Velser- weg. De gehele dag van de 6e Augustus zal worden doorgereisd om nog dezelfde avond tussen 7 en 8 uur de plaats van bestem ming, Sindelfingen, te bereiken. Dit stadje van ongeveer 15000 inwoners dat als belangrijkste industrie de „Dairn- ler-Benz Automobilfabrik" kent, ligt 18 km ten Zuidwesten van Stuttgart. De Suomi-leden zullen bij aankomst door de burgemeester in het raadhuis worden ontvangen. De volgende dag heb ben de Nederlandse athleten gelegenheid om van de reis te bekomen en zich voor te bereiden op de Zondag 8 Augustus. Dan zullen 's middags ter gelegenheid van de opening van een nieuw gebouwd stadion in Sindelfingen athletiekwedstrij den worden gehouden, door het deelnemen van „Suomi" in internationaal verband. Hieraan zullen tevens de dames-athleten van „Suomi" medewerken. De Suomi-heren zullen waarschijnlijk de wedstrijden krijgen tegen „Sindelfingen E.V.", „Salamander Kornwest'heim" en „T. G. Heilbronn" en de dames tegen „Sindel fingen E.V.", „T.G. Tübbingen" en „Sala mander Kornwestheim". In de volgende opstellingen van de „Suomi"-ploegen zullen de Velsense athle ten proberen zo goed mogelijk voor de dag te komen: Heren: 100 m: G. Grapendaal, J. F. Smit; 200 m: G. Grapendaal, G. van Alfen; 400 m: H. Kooiman, G. v. d. Veer; 200 m horden: G. van Alfen, G. v. d. Veer; 800 m: J. Groen, J. F. Smit; 1500 m: A. Spek, W. Kok: 3000 m: A. Spek, J. Jansen; 4 x 400 m: H. Kooiman, A. Koet, J. Smit en J. Groen; 4 x 100 m: G. Grapendaal, H. Kooiman, J. F. Smit en G. van Alfen; vèr- springen: J. Adelaar, W. Kok; hoogsprin gen: A. Koet, J. Adelaar; polsstokhoog springen: A. Koet, L. Schol; discuswerpen: P. Koeten, J. Smit; kogelstoten: J. Adelaar, P. Koeten; speerwerpen: J. Smit, P. Koeten. Dames: 100 m: D. Davidson, I. Waasdorp; vèrspringen: D. Davidson, T. Blötevogel; hoogspringen: I. Waasdorp, M. Klaver- Budding; discuswerpen: D. Adelaar-Hurk- mans, J. Koeten-Bleeker; kogelstoten: I. Waasdorp, D. Adelaar-Hurkmans; 4 x 100 m: D. Davidson, T. Blötevogel, I. Waasdorp, R. Cornelissen en/of Relay: 200 m: I. Waas dorp, 100 m: D. Davidson, 80 m: T. Blöte vogel, 60 m: T. Hommes. Ontspanning Op 9, 10 en 11 Augustus staan er ver schillende excursies in de omgeving van Sindelfingen en een bezoek aan Stuttgart op het programma. De volgende dag, 12 Augustus, verlaten de Suomi-athleten hun tijdelijk verblijf om zich naar Göllheim te begeven, een dorpje van ongeveer 2000 in woners in de buurt van Kaiserslautern. Daar is 's avonds een gezellig samenzijn uitgestippeld, waarna op 13 Augustus de bezienswaardigheden van Göllheim in de morgenuren in ogenschouw worden geno men en 's middags een bezoek aan de wijn kelders wordt gebracht. 's Avonds is het voornemen met de plaat selijke athletiekclub „TuS. 1883/'46" in het strijdperk te treden, waarna het be zoek aan deze plaats en Duitsland wordt besloten met een zomernachtfeest. Op Zaterdagmorgen 14 Augustus is het vertrek uit Göllheim vastgesteld. Diezelfde dag nog verwacht men van deze sportuit- wisselingsreis vóór middernacht in Velsen en Beverwijk terug te zijn. Donderdag 29 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heriot van Leith, Van Linschoten van Duinkerken. Söderhamn v. Helsingfors. Hermes van Rotterdam. Disar- fel van Bremen. Gisela van Rakja. Seine van Skage, Wikla van Mantyluoto. Aliti van Port Said. Maas van Rotterdam. Vechtstroom van Huil. Westerdok van Londen. Hasker- land van Newcastle. Daphnis van Rotterdam. Falcon van Londen. Spaarnestroom van Lon den. Ponto van Helsinki. Libelle van Ham burg. Vertrokken zijn: Neraguas naar Norden- hamn. Generaal Bachranian naar Antwerpen. Tosno naar Antwerpen. Algenid naar Dakar. Schippersgracht naar Rotterdam. Robert Eckelmann naar Rotterdam. Lucas Bols I naar Stettin. Noordstad naar Rotterdam. Dieter Waltraud naar Rotterdam. Rapid n. Rotterdam. Pavonis naar Antwerepn. Larix naar Antwerpen. Juist bij het ter perse gaan van dit nummer, deelt de heer Quartel, filiaalchef van schoen magazijn Bata in de Kennemer- laan, mede dat de restanten van de seizoen-opruiming r.3 de heden doorgevoerde NIEUWE PRIJSVERLAGINGEN voor een PRIKJE zullen worden ver kocht. De seizoenopruiming in filiaal Kennemerlaan is de volgende week onherroepelijk geëindigd. Daarom moet U nu vèst eens gaan kijken naar de nieuwe etalages bij Bata met hun NIEUWE PRIJZEN en ENORME KOOPJES. Ook al heeft U deze seizoen-opruiming al koopjes ge. haald. deze kans om OPNIEUW en NOG MEER te profiteren MAG U NIET laten voorbijgaan. De verkoop begint morgen, ochtend om 8.30 uur delsonderwijs, een overkoepelend orgaan, de contactraad van de drie onderwijscen tralen. Deze heeft een tweeledige taak: het middenstandsonderwijs in het alge meen en de middenstandsexamens. Voor wat het laatste betreft zijn de erkende cur sussen gebundeld in de stichting Midden standsexamens Algemene Handelskennis. De oorspronkelijke opzet was een cursus van drie jaar. Het werd echter een oplei ding van twee jaar. Toen niet bij de cen- tralen aangesloten instituten en particu liere opleidrrs met cursussen van 6 maan den begonnen, moest de erkende opleiding in veel gevallen volgen en werd voor een aantal de opleiding 1 jaar. Nu is de toe stand deze, dat slechts 30 pet der examen- candidaten een opleiding bij de erkende in stituten volgde; 70 pet werd opgeleid door particuliere opleiders. Nu richten zich de bezwaren natuurlijk niet tegen de bonafide opleiders, ook al zijn zij niet ondergebracht bij de door de drie onderwijscentralen van de drie midden standsbonden erkende cursussen. De contactraad van de drie onderwijs centralen treedt zoveel mogelijk waarschu wend op tegen minder bonafide opleiders. Het gebeurt vaak, dat bepaalde opleiders personen uitsturen naar kleinere plaatsen, teneinde daar leerlingen te winnen. Het is al enkele keren gebeurd, dat de contact raad der drie onderwijscentralen per ad vertentie een waarschuwing deed horen, dat „onderwjjs geeen zaak voor colportage is". Kan de justitie tegen malafide opleiders optreden? Het is al enkele keren gebleken, dat een strafrechtelijke procedure niet al tijd mogelijk is, ook al zijn er enkele ge vallen, waarbij zulks wordt overwogen. Meestal is alleen een civiele procedure mo gelijk. Inmiddels zijn er stappen gedaan, om het gehele vraagstuk van het midden standsonderwijs tot een oplossing te bren gen. Staatscommissie Onlangs werd een staatscommissie inge steld ter bestudering van het midden- standsvak- en handelsonderwijs, waarvan dr. Hub. L. Jansen, algemeen secretaris van de Sociaal-Economische Raad, voor zitter is en waarin onder meer vertegen woordigers van de ministeries van Econo mische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zitting hebben. Deze commissie zal de regering moeten advise ren over het inpassen van het midden standsvak- en handelsonderwijs in het ge heel van de onderwijsvoorzieningen in ons land. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de commissie adviseren zal tot subsi diëring van het middenstandsonderwijs waardoor de kosten geringer worden en tot een langere duur der cursussen. Dat zou volgens velen de malafide opleidingen de wind uit de zeilen kunnen nemen. Aanbestedingen In het kantoor van Openbare Werken in Velsen werd gisterochtend aanbesteed het aanleggen van wegen en rioleringen tussen de Maasstraat en de Linnaeus- straat, ten Westen van de Radarstraat in IJmuiden, met een totale lengte van 1200 meter. De oppervlakte van de te maken klinkerverharding bedraagt 8300 m2. Er waren 12 inschrijvingen binnenge komen. Laagste inschrijver was de firma gebroeders Bruisschaart uit IJmuiden, die een bedrag noteerde van 54.450, Hoogste was C. Kok uit Amsterdam met 96.300,—. Een tweede object dat werd aanbesteed was het aanbrengen van een rioolwater persleiding en het maken van een ver- deelinrichting van gewapend beton, tus sen het pompstation aan de Meervliet- straat en de rioolwaterzuiveringsinrich ting in Velsen. Hiervoor waren 11 gegadigden. Laagste inschrijver was de firma Langendijk en Ris uit Beverwijk, die inschreef voor 61.500.hoogste was Joh. Dienaar uit IJmuiden, die 76.00,noteerde. De gunningen zijn aangehouden. Een klinkende kus van vader en moeder voor het troephuis in de Stumphiusstraat vormde Donderdag het slot van het jaar lijkse zomerkamp, dat de welpen der M'Hlala Panzi-horde hebben gehouden in 's-Graveland. Met particuliere auto's zijn de welpen Zaterdag naar de boerderij in het Spanderswoud gebracht en met de zelfde wagens arriveerden zij gisteravond weer in Beverwijk. Daartussen lagen heer. lijke dagen voor de jonge wolven, dagen die door geen regenbui verstoord konden worden. Vooral de eerste dagen werden de jongens met spelen in de ruime hoerderij bezig gehouden, hoewel zij als het even kon het bos introkken om paddenstoelen te zoeken of op het nabije sportveld een bal letje gingen trappen. Donderdag werd een wandeling door de mooie omgeving naar Bussum gemaakt. Het kamp stond onder leiding van akeela G. Blansjaar. Tot onderwijzeres aan de kortelings op gerichte Christelijke Kleuterschool te Castricum is met ingang van heden me juffrouw G. Slot, van Broek on Langendijk, benoemd. De nieuwe leerkrachte, die in het bezit is van de akte, heeft haar benoeming aanvaard. En goed te verkopen De aanvoer van zwarte bessen was Don derdag heel klein. In tegenstelling tot vo rige jaren zijn de bessen heel goed te ver kopen voor een prijs van f 1.10f 1.35 per kilo. De vier Italiaanse vocalisten, die gister avond in het Luxor Theater te Beverwijk een operaconcert gaven, waren voor de Beverwijkse bewonderaars van het bel canto nog onbekenden. En op deze herfst achtige zomeravond waren zowaar vele toehoorders gekomen in de verwachting zich te kunnen koesteren in de warm te van melodieën en harmonieën, die Ita liaanse opera-componisten in een zo rijke overvloed hebben geschreven. In veel op zichten zijn die verwachtingen in vervul ling gegaan, vooral in de tweede helft van de avond. Vóór de pauze werden de beste presta ties verricht door de sopraan Beatrice Pre- ziosa en door de tenor Luigi Rumbo. De stem van de mezzo-sopraan Maria Teresa Man- dalari miste aanvankelijk nog de gewenste toonstabiliteit en de bariton Mario Bolaffio zong wat moeilijk; vooral in de hoogte klonk zijn stem niet vrij. Konden er dus bezwaren tegen de zang van deze bariton worden ingebracht, qua voordracht wist deze zanger zijn vertolkingen toch veel in houd te geven. Als voorbeeld hiervan wil ik de uitvoering van een fragment uit „Otello" van Verdi in herinnering roepen, waarvan het succes tot het geven van een toegift noopte. Maria Teresa Mandalari heeft mij het meest voldoening geschonken met haar zang na de pauze. In de eerste plaats met het duet uit „De Troubadour" van Verdi, dat zij met Luigi Rumbo zong. En verder met een fragment uit „La Favorita" van Donizetti, omdat hier behalve van een in drukwekkende dramatische uitbeelding ook sprake was van een grote vocale beheer sing in toonzuiverheid en eenheid van tim bres. Ook deze zangeres dwongen de geest driftige toehoorders een toegift af. Op een paar scherp klinkende hoge tonen na, heeft de sopraan Beatrice Pre- ziosa voortreffelijk gezongen. Haar zang voldeed niet alleen in vocaal-technisch op zicht maar ook gaf een sterke dramatische uitdrukkingskracht haar vertolkingen een bijzondere waarde. En evenals bij een vroeger optreden te Haarlem was ook nu weer de tenor Luigi Rumbo de uitblinker. Met zijn verrukkelijke stem, zuiver en van een weldoende gelijkmatigheid, ook in de meest bewogen ogenblikken, zong deze zanger fragmenten uit opera's van Puccini en verleende hij zijn medewerking in en kele ensembles, gedeelten uit opera's van Mascagni en Verdi. Dinsdag wordt het programma in Rex te IJmuiden-Oost herhaald. P. ZWAANSWIJK Bij de scheepswerf I. S. Figee te Vlaar- dingen is een kustwachtboot te water ge laten, welke voor Indonesische rekening werd gebouwd. De lengte van het schip be draagt 30.65 m., de breedte 5.20 m. en de holte 2.83 m. Dit schip is het eerste van een serie van drie schepen, welke de werf in aanbouw heeft. Het schip wordt voorzien van twee mo toren van 170 pk bij 1600 toeren uer mi nuut. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij is gisteren met het 68ste schip verrijkt. De KN.S.M. heeft haar schepen mythologische namen gegeven. Het nieuw ste schip heet „Daphnis". Tijdens de proefvaart is dit motorvracht schip het vierde van de bestelde nieuwe serie van tien zusterschepen op de Noordzee aan de Maatschappij overgedra gen door ir. J. Rotgans, directeur van de werf Gebrs. Pot te Bolnes. Jhr. H. van Lennep, directeur van de K.N.S.M., aan vaardde het schip. Hij herinnerde daarbij aan de belagende concurrentie van enkele zijden, waar de nationalistische tendenzen wederom groeien, evenals aan bepaalde discriminaties naar het voorbeeld van de Verenigde Staten, die vijftig procent van het vervoer van Marshallgoederen onder Amerikaanse vlag verlangen. Volgende week Dinsdag maakt de „Daph nis" de eerste reis naar Bremen, Hamburg en Antwerpen, waar lading wordt ingeno men, waarmee Donderdag 12 Augustus de eerste grote vaart naar de West wordt gemaakt. Het schip is van het shelterdektype en heeft accommodatie voor twaalf passagiers in zes tweepersoons hutten Het vacantiefeest voor de jeugd van de Velser Jeugd Centrale, dat op 23 Juli in „Noord" al meer dan 500 kinderen een prettige dag heeft bezorgd, zal de volgende week Dinsdag opnieuw de belangstelling vragen van enkele honderden kinderen, waarvoor de besturen van de in „Noord" gevestigde speeltuinverenigingen wel hun volle medewerking hebben toegezegd- Op deze dag zullen de kinderen van 7 tot en met 12 jaar zich kunnen vermaken met een groot „openbaar" ganzenbordspel, dat de gehele morgen in beslag neemt en dat zich zal afspelen tussen de begrenzing van Wijkerstraatweg, Corverslaan en Konings weg (Watervliet). De handelingen bij dit spel, dat gespeeld zal worden in groepjes van tien kinderen inclusief de aan te wij zen leider, zijn dezelfde als bij het „huise lijke" gezelschapsspel. Ook hier komt een dobbelsteen bij te pas, die zal uitmaken hoeveel plaatsen mag worden opgeschoven of teruggegaan moet worden, waarbij even min de „gevangenis", de „brug" en de „put" zullen ontbreken. Op verschillende plaatsen binnen de be grenzing van het speelterrein zijn nummers aangebracht. Als dus een groep op nummer 16 is aangekomen en met de dobbelsteen worden zes ogen geworpen, dan moet de groep op zoek naar nummer 22. De leider van de groep wordt in het bezit gesteld van een lijst met de nummers en een even tuele routebeschrijving. Een groep is win naar, wanneer deze het eerst alle nummers van het spel, waarin voorts nog allerlei opdrachten zijn verwerkt, heeft afgewerkt. Ook de ploeg, die het meest in aantal zes ogen heeft geworpen, verdient een prijs. Bovendien worden door de leiding nog punten gegeven voor een prettige stemming in de groep, het samen oplossen van moei lijkheden en andere bijkomstigheden. Dit kan ook tot strafpunten leiden. Tijdens het spel, in de middagpauze en daarna worden de deelnemers onthaald op snoep en limo nade. Om half tien verzamelen de deelnemers zich bij het sportpark „Watervliet" en de Da Costa-speeltuin, waar zij 's middags om GEBOORTEN: Laura A„ d. van P. L. Groenland en M. Hofland; Gerardus S., z. van P. Kaandorp en P. J. Voormeer; Catharina H„ d. van H. W. Lubert en M. H. Jansen; Jacob C., z. van G. J. Rijkeboer en A. Kooij- man; Teun M. D„ z. van E. Bosman en T. M. de Waard; Dorothea E. M., d. van J. van der Lem en E. M. de Goede; Hendrikus J., z. van F. Kolen en L. Kraft; Anna E., d. van H. J. Schuurman en A. A. Meijer; Johanna W. F. M., d. van W. A. M. Paap en F. M. Degeling; Anthonius M., z. van J. C. Beem- sterboer en C. Mul; Theodorus H. A. M., z. van J. Boon en M. C. Oudendijk; Cornells P. J. z. van P. J. Schelvis en J. G. de Boer; Pie- ter, z. van H. W. Heinink en D. van Bragt. ONDERTROUWD: B. Heiligers en T. Brouwer; L. Kleijne en W. H. van Eerden; W. Luntz en D. Bras; G. J. Rijnders en J. van den Outenaar; C. van der Winden en C. M. Castricum. GETROUWD: G. van Langen en M. C. Schoorl; W. Joosten en H. van Wijk; W. J. de Wit en B. C. van den Elzen; W. H. van den Elzen en P. J. Sellmfeijer; P. J. Borms en K. van Leeuwen. half één allen moeten zijn teruggekeerd van hun spel. Daar worden dan 'de mee gebrachte boterhammen gebruikt en gaat de eerste helft van alle kinderen een film zien in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. De tweede helft van de deelnemers krijgt toneel of spel, waarna de rollen worden verwisseld. Te omstreeks half vijf verzamelen alle kinderen zich weer bij „Watervliet" om de vacantievreugd-feestdag te besluiten. Reeds voor 6,5 millioen meer uitgevoerd dan in eerste helft 1953 De export van sierteeltproducten in het eerste halfjaar van 1954 heeft, vergeleken met die in het eerste halfjaar van 1953, een vermeerdering ondergaan van f6.500.000. Totaal werd dit half jaar uitgevoerd voor f49.869.651 tegen f43.181.970 in de eerste zes maanden van 1953. De uitvoer van bloembollen in het eer ste halve jaar 1954 bedroeg f 20.923.237, over dezelfde periode van 1953 f 18.168.622, van bomen respectievelijk f 9.016.820 en f 9.412.705, van bloemen f 17.158.733 en f 13.603.978, en van planten f2.770.861 en f 1.996.665. De uitvoer van bloemenbollen naar Ar gentinië was veel groter dan vorig jaar. Van Januari tot Juli 1954 werd naar dat land uitgevoerd voor f 57.558. Het eerste halve jaar 1953 bedroeg de export naar dat land slachts f 4854. Voor de uitvoer naar Australië zijn de cijfers respectievelijk f 155.868 en f 528.824; voor België en Luxemburg belopen de bedragen f961.853 en f 794.557. Naar Brazilië ging de export eveneens aanmerkelijk vooruit: eerste half jaar 1954 f 24.677, eerste halfjaar 1953 f 678. De uitvoer naar Canada toonde enige teruggang: f 384.286 tegen f 474.055 in het eerste halfjaar van 1953. West-Duitsland, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Oostenrijk, Grieken land, Israel, Italië, Spanje en Zweden wa ren landen die meer bloembollen kochten. Joegoslavië verminderde de invoer. De cijfers waren f 11.874 voor dit jaar en f38.129 in 1953. De Verenigde Staten kochten dit jaar minder bloembollen: eerste halfjaar 1954: f4.535.509, zelfde periode 1953: f5.334.665. De export van boomkweekerijproducten naar België en Luxemburg daalde aan zienlijk. Ook de uitvoer van snijbloemen naar België en Luxemburg was lager: Januari t/m. Juni 1953: f3.082.696; Januari t/m. Juni 1954 f2.869.561. Duitsland, Engeland, Frankrijk, Grieken land, Ierland, Italië, Noorwegen, Oosten rijk, Portugal en Zwitserland vergrootten de import van snijbloemen uit ons land. De export naar de Verenigde Staten werd ge halveerd en bedroeg over het eerste half jaar 1954 f58.037

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8