FIAT iioo Velsen presenteerde zich aan Belgische studenten en onderwijzers Visserij varia Gebr. BEEKMAN Velsen krijgt meer publieke telefooncellen Havenberichten Een verraderlijk complot Aankoop van grond voor „de Gilden" Oud-katholieke pastoor H. J. Verhey 40 jaar priester Heemskerk aan Zee ,4 Wijziging van de verordening voor de volkshuisvesting Urker kotter naar Katwijk verkocht Vlootsterkte van Urk Voor de kinderen Poffertjes voor de badgasten Wat er vist met trawl en vleet Visserijvaartuigen die IJmuiden verlieten FEUILLETON door Richard Keverne ZATERDAG 31 JULI 1954 Voor de verwezenlijking van het uitbrei dingsplan „de Gilden" is het nodig, dat de gemeente de eigendom verkrijgt van een stuk weiland, gelegen tussen de Schulpweg en de Spoorbaan in Velsen-Noord. Dit wei land is sedert de oorlogsjaren bij mondelin ge overeenkomst verpacht voor een jaar lijkse pachtprijs van f 50. Na gevoerde on derhandelingen hebben de eigenaren zich bereid verklaard, de grond te verkopen voor f 7892. Tevens zijn zij bereid de volle financiële consequenties van de eventuele afkoop van het pachtrecht van de pachter tegen Kerstmis 1954 te dragen. Hierbij zal te zijner tijd een goedgekeurde afstands- acte worden overgelegd. B. en W. zijn van mening, dat op dit aanbod kan worden in gegaan. Twee telefooncellen in IJmuiden Aan de directeur van het telefoondistrict Haarlem is vergunning verleend tot het in nemen van twee gedeelten van het open bare plantsoen in de Lange Nieuwstraat in IJ muiden-Oost, onderscheidenlijk bij het Marktplein en het Plein 1945, om daarop twee telefooncellen te plaatsen. Ingevolge de precario-verordening is daarvoor een recht verschuldigd van f 48 per kalender jaar. Aangezien deze telefooncellen worden geplaatst ten dienste van de ingezetenen, die zelf niet over een telefoon-aansluiting beschikken, en ook van hen, die om de een of andere reden tijdelijk hier verblijven, vraagt de directeur de gemeente vrijstel ling van de betaling van deze objecten en tevens de grond in gebruik te geven tegen betaling van een bedrag van f 1 in totaal, ter erkenning van het eigendomsrecht van de gemeente op de in gebruik gegeven grond. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat naar het oordeel van B. en W. geen bezwaar. De eigenaar van de panden Hoofdstraat 74 en 76 en Overbildtweg 1, 3, 5 en 7 in Santpoort heeft deze met het onbebouwde perceel grond, gelegen tussen de Hoofd straat en de Overbildtweg, de gemeente in koop aangeboden voor de prijs van f 20.000. Het bezit van deze grond is voor de ge meente van belang om een stedebouwkun dig verantwoorde bebouwing te kunnen verwezenlijken. De opstallen, die oud en vervallen zijn, dienen te worden afgebro ken, zodra voor de bewoners andere woon ruimte is gevonden. De gevraagde koop prijs wordt billijk geacht. Verkoop van grond in IJmuiden-Oost De heer C. P. Boon in IJmuiden-Oost heeft verzocht aan hem te verkopen een terrein, dat ligt tussen de Velseroordstraat en de Piet Heinstraat. Dit terrein heeft een óppervlakte van 270 m2. Verzoeker wenst het te bestemmen voor uitbreiding van het daar aanwezige autoboxen-bedrijf. Tegen de verkoop voor het omschreven doel bestaat bij de gemeente geen bezwaar. De verkoopprijs voor deze grond, die f 11.50 per m2 bedraagt, is door het prij- zenbureau voor Onroerende Zaken in Haar- ken goedgekeurd. Verzoeker heeft met de ze prijs ingestemd. Verkoop van grond in IJmuiden De heer W. Zwier Jr. in IJmuiden heeft Geen dubbele controle Krachtens artikel 4 van de verordening voor de huisvesting strekt de dienst voor de volkshuisvesting zijn bemoeiingen uit niet alleen ten aanzien van woningen, die gebouwd zijn of worden door instellingen enz., werkzaam in het belang van de volks huisvesting, maar ook voor de woningen, gebouwd of te bouwen door anderen. Blijft er bij de woningwetbouw jarenlang een financiële band tussen het Rijk ener zijds en de gemeente en de woningbouw vereniging anderzijds bestaan, dit is niet het geval bij de premiebouw en de herbouw. Dc controle bij de premiebouw en de her bouw houdt op, wanneer het object is tot stand gekomen. Tijdens de bouw behoeft er slechts op te worden toegezien, dat niet wordt afgeweken van de voorwaarden, .waaronder de Rijksfinanciering is verkre gen. De controle nu kan, indien het Rijk er prijs op stelt dat zij door de gemeente wordt uitgeoefend, worden verricht door het bedrijf van openbare werken (afd. bouw- en woningtoezicht). Deze afdeling is namens B. en W. belast met het toe zicht, voortvloeiende uit de handhaving van de woningwet en de bouwverordening, bij welk toezicht dezelfde criteria als bij de handhaving van de voorwaarden der Rijks financiering gelden, namelijk het bouwen overeenkomstig de verleende bouwvergun ning en het krachtens de bouwverordening eisen van goed werk. Ten einde dubbel toezicht in deze geval len te voorkomen, wordt in de practijk die wijze van handelen al toegepast. Het is wenselijk de verordening hiermee in over eenstemming te brengen, waarom de raad in overweging wordt gegeven een wijzi gingsverordening vast te stellen. do raad verzocht, aan hem te verkopen een terrein, dat ligt aan de Bloemstraat. Dit terrein heeft een oppervlakte van ongeveer 870 m2. Verzoeker wenst dit te bestemmen voor de stichting van een garage en een stallingbedrijf. Tegen deze verkoop bestaat eveneens geen bezwaar. De verkoopprijs voor deze grond dient te worden gesteld op f 15 per m2, met welke prijs verzoeker heeft ingestemd en waarop de goedkeuring van het prijzenbureau voor Onroerende. Zaken te Haarlem is aangevraagd. Loon van hooipeiler wordt verhoogd Bij raadsbesluit van 22 Maart 1949 is in artikel 2 van de instructie voor de hooipei ler in de gemeente Velsen diens bezoldi ging vastgesteld op f 300 per jaar. Met het oog op de in de loop der jaren plaats ge had hebbende loonsverhogingen stellen B. en W. de raad voor, de bezoldiging van de hooipeiler ingaande 1 Januari 1954 te ver hogen tot f 500 per jaar. Dit brengt meteen wijziging in de bestaande instructie mee. De 50 ton metende motorkotter Marijtje UK. 64, welke in 1930 op de Werf Vooruit te Enkhuizen is gebouwd en het eigendom was van W. de Vries te Urk, is verkocht aan de firma Van Beelen en Van Duijn te Katwijk aan Zee. De kotter, die met een 100 pk. Kromhoutmotor is uitgerust, zal binnenkort in de vaart komen onder de naam Gerda Marianne en 't merk KW. 71. Voor schipper De Vries is een nieuwe kot ter in aanbouw. In Urk staan momenteel 182 vissers schepen ingeschreven, waarvan 43 Noord- zeekotters. De kottervloot van Urk is vooral na de oorlog sterk uitgebreid. Van deze 43 schepen zijn er namelijk 17 van vóór de oorlog. In de jaren 1946 en 1949 werd de vloot van Urk het meest verrijkt, respect, met 9 en 8 kotters. De grootste kotter van Urk is thans de Jacob UK. 141 met 72 ton, die is uitgerust met een 150 pk. M.W.M.-motor. Dit motor vermogen wordt overtroffen door de Cor nells UK. 186, de vroegere De Verwachting HD. 37, met een 200 pk. Kromhout. Laatst genoemd schip is met 68 ton niet de groot ste kotter van Urk, maar wel de sterkste. Met enige trots heeft Velsens overheid gisteren de kans aangegrepen een gezelschap Vlaamse studenten en onderwijzers, die negen dagen in Nederland blijven onder meer voor een bezoek aan de Bergense volkshogeschool, iets te vertellen over de materiële en culturele herrijzenis der gemeente. Wat dat eerste betreft waren de gasten in goede handen bij ir. D. N. Dammers, de directeur van Openbare Werken en de directeur varx de dienst voor Volkshuisvesting, de heer J. Stuurman; het cultureel- sociale aspect is in het kort belicht door wethouder H. de Boer en de voorzitter der Velser Gemeenschap, de heer J. v. Os v. d. Abeelen. Wethouder W. F. Visser heeft de Vla mingen ingeleid. Op verzoek De samenkomst had plaats in de Van Rijswijkzaal van het Cultureel Centrum, waar de Belgen op hun nadrukkelijk ver zoek een verzoek overigens, waaraan door de gemeente en de V.G. van harte gevolg is gegeven enige naadjes van de Velsense kous aan de weet kwa men. De heer Dammers heeft daar verteld over de opbouw van de deels verwoeste plaats, een wederopbouw, die gebruik maakte van de oude kernen doch nieuwe wegen vend en zocht waar dat nodig was. Vervolgens zette de heer Stuurman aan de hand van een aantal statistiek-panelen het woningbeleid uiteen en wethouder De Boer heeft de aandachtige schare ver teld over de structuur van Velsen cn de daaruit voortvloeiende problematiek tegen de achtergrond van de IJmond-industriali- satie. Tenslotte was het de heer v. Os v. d. Abeelen, die de Velser Gemeenschap te kende als een tegenhanger van de gemeen telijke organen en als poging het sociaal- culturele werk te bundelen tot een Vel sens werk. Al kon hij niet te diep op de dingen ingaan, zijn toehoorders kregen toch een duidelijk beeld van de initiatieven en activiteiten dezer gemeenschap, waarbij het „verenigingsinitiatief" onaangetast blijft, maar de totaliteit tot haar recht komt. Dat de Hoogovens dit begrepen en hun personeelsverenigingen mede daardoor ontbonden om de,arbeiders de gelegen heid te geven deel te nempn aan het ge meenschapsleven buiten fabrieksverband, achtte snreker een niet te onderschatten winstpunt. Naar Hoogovens Per bus is het gezelschap naar de Wal- serij-Oost gegaan om een excursie te ma ken door deze industrie, niet echter nadat Vrijdag 30 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Luna van Rotterdam. Eos van Rotterdam. Glengula van Rotterdam. Ridderkerk van Antwerpen. Jupiter van Rotterdam. Alt van Goole, Oranjestad van Antwerpen, Sylvia van Rotterdam. Vesta van Londen. Delft van Hamburg. St. Luc van Le Havre. Racken van Antwerpen. Birthe van Grevesand, Troja van Fowey. Jens Togt van Le Havre. Pieter S van Swansea. Vertrokken zijn: Lijnbaansgracht naar Rotterdam. Atlas naar Rotterdam. Benne- kom naar Trinidad. Giorgio naar Narvik. Antje naar Rotterdam. Hondsbosch naar Goole. Kaap St. Vincent naar Antwerpen. Ransel naar Hudixvall. Skaraas naar Rot terdam. W. M. Th. Maling naar Kopenha gen. Ans Geritor naar Narvick. Bonaire n. Dover. Karl Kichw naar Rochefort. Linge- stroom naar Bristol. Haskerland naar Har- lingen. Erna Oldendorff naar Emden. Navi- gero naar Bremen. Wota naar Skarborg. Schrema naar Flensburg. Bruce naar Rot terdam. Medee na.r Clypeda. Jelö naar Oslo. Burgandia naar Gothenburg. Glencula naar Liverpool. Wikla naar Finland. Deo Favente naar Rotterdam. er een bezoek was gebracht aan de groeiende stad aan de zee, die de belang stelling van deze Belgische gasten had gaande gemaakt en over wier wel en wee zij zo uitgebreid en prettig zijn voorge licht. Er mag met voldoening geconsta teerd worden dat zowel Velsens overheid als de Velser Gemeenschap hun taak in deze begrepen en hun kans gegrepen hebben. Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 35 vaartuigen op Urk aangevoerd 2932 pond kuilpaling, prijs f 1,34f 1,54; 37 pond snoek baars, prijs f 1,10f 1,33; 71 pond rode baars, f 1,22f 1,32,per pond en 278 bak nest, prijs f 2,60f 3,00 per bak van 37'/2 kg. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,702,55; gr. tong 3,803,65; grm. tong 3,353,15; kim. long 2,802,60; kl. tong I 2,282,04; kl. tong II 2,14—1,98; tarbot I 2,52—2,04, per kg. Tarbot II 90; tarbot IV 26; kl. tongschar 2824; kim. schol 5949; kl. schol I 5140: kl. schol II 36—8: schar 23—20; bot 12—8; v. haring 16,5014; makreel 2316: grm. schelvis 4038; kim. schelvis 4645; kl. schelvis I 4840; kl. schelvis II 2011; wij ting 168; gr. gul 4127; midd. gul 2818; kl. gul 159,30; kl. koolvis zw. 25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18084; gr. koolvis zw. 74—68, per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 140 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 4 kisten tongschar en schartong, 680 kisten schol, 19 kisten schar, 23 kisten bot, 2110 kisten haring, 1070 kisten makreel, 240 kisten schelvis, 210 kisten wijting, 90 kisten kabeljauw en gul, 18 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 4630 kisten. ADVERTENTIE Doe dit eens: Als U een Fiat-berijder ontmoet, vraag hem dan eens naar zijn wagen. Hij zal er móér goede dingen van zeggen dan U van ons zoudt durven geloven. Automobielbedrijven Haarlem - Bloemendaal Tel. 14160 Tel 22165 Maandag zal pastoor H. J. Verhey, pastoor van de Oud-Katholieke Gemeente van Krommenie, zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Pastoor Verhey, die 14 Januari 1887 te Rotterdam is geboren, is thans de oudste dienstdoende priester in de Oud- Katholieke Kerk van Nederland. Hij ont ving zijn priesterwijding van mgr. N. Gul, aartsbisschop van Utrecht in de Rotter- Althans: een verzoek tot het bakken derzelve Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat in de gemeente-secre tarie (4e afdeling) ter inzage liggen de volgende, van de vereiste bijlagen voor ziene verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: de vennootschap van de firma Santpoor ter Metaalindustrie „Sametin" in Santpoort tot het oprichten van een metaalwaren- fabriek, waarin zullen worden opgesteld 25 werktuigen en 20 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 22,25 pk, aan de Bloemendaalsestraatweg in Sant poort; de N.V. Ijsfabriek Kennemerland in IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van de ijsfabriek, door het bijplaatsen van 7 werktuigen en 7 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 95'/2 pk en door het verplaatsen van een electromotor van 30 pk, die dient voor de aandrijving van een compressor, op en in de percelen Ca- sembrootstraat no. 43 in IJmuiden; H. M. Fiege in IJmuiden-Oost, tot het oprichten van een automatiek met een croquetten- en een patates-fritesbakkerij en een iisbereiderij, waarin zullen worden opgesteld 4 gascomforen, een gasoven, een frituuroven, een frituurpers, een ijskast en een ijsmachine, aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost; het aannemersbedrijf N.V. Neiis in Vel sen-Noord, tot het oprichten van een in richting voor het repareren en onderhou den van aannemersmateriaal, waarin zul len worden opgesteld 16 werktuigen en 12 electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 28.9 pk, op het Oostelijk schier eiland bij de binnenhaven in IJmuiden; J. H. Ramerman in IJmuiden, tot het uit breiden van het strandpavilioen, door het oprichten van een poffertjesbakkerij.waar in zal worden opgesteld een butagascom- foor in zijn perceel aan het zeestrand, ten Noorden van de Zuiderpier ir, IJmuiden; de firma G. Siewertsen in IJmuiden, tot het uitbreiden van een visrokerij en -bak kerij, door het bijplaatsen van een vis- fileermachine, gedreven door een electro motor van 1,5 pk, aan de Industriestraat in T.Tmuiden. Maandag 16 Augustus 1954, om 11 uur, zal in het gemeentehuis, ten overstaan van één of meer leden van het gemeentebe stuur of door enige ambtenaren, aan ieder een in de gemeente gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen in williging van deze verzoeken in te bren gen. Gedurende 10 dagen na dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. Tante Liezebertha was nu alweer 'n heleboel opgeknapt. En omdat het lekker voor jaarsweer was geworden, mocht ze nu buiten ook. Dat vonden de jongens prettig, en zij zelj natuurlijk ook. Met de jongens ging ze nu vaak een eindje wandelen door de stad, en dan keken ze winkels. „Fijn is dat.'", lachte tante Liezebertha. „Ik ben er nou zo'n tijd niet uit geweest!" De jongens waren blij, dat tante Liezebertha nu weer zover hersteld was, en ze gingen wat graag mee de straat op. Zo'n wandeling in het zonnetje was goed voor haar, nu ze zolang binnen was geweest. Ja, het voorjaar was nu toch werkelijk goed begonnen. Overal zag je de knoppen uitkomen en het zonnetje gaf al flink wat warmte. Oom Tripje was ook in zijn schik, als hij naar die knoppen keek, waaruit straks het jonge groen zou komen. „Er gaat toch maar niets boven de lente!", zei hij. „De winter kan wel gezellig zijn, maar ik houd meer van het voorjaar!" damse parochiekerk aan de Oppert, die tij dens het bombardement van 1940 volkomen werd verwoest. Na gedurende zeven jaar kapelaan te zijn geweest irn de kerk „Het Paradijs" te Rotterdam van 1915 tot 1922, volgde zijn tweejarig pastoraat in Culem- borg, waarna hij enige jaren waarnemend pastoor in Dortmund (Duitsland) werd. In Zaandam kwam pastoor Verhey in 1927 om zijn herderlijke zorg in 1931 te zien uitgebreid met de gemeente van Kromme nie. Den Helder werd in 1938 het volgende pastoraat, dat wegens de oorlog wel bij zonder moeilijk was, vooral toen het kerk gebouw aan de Langestraat in het „oude" Helder door de bezetter werd gesloopt en de gemeente gastvrijheid vond bij de Her steld Evangelische Luthersche Gemeente. In 1946 kon hij zijn verspreide kudde weer in een Zwitserse^ noodkerk onderbren gen. Tenslotte kwam de sympathieke geestelijke, die talrijke bestuursfuncties be kleedde en nog bekleedt weer terug in ver trouwde omgeving en deed in 1950 zijn rentree in Krommenie. Maandagmorgen om tien uur zal de ju bilaris z'jn langdurig priesterfeest in Krom menie kerkelijk vieren. Van IJmuiden uit nemen thans 156 sche pen aan de visserij deel, waarvan bijna 27 pet. in IJmuiden thuisbehoort. Ruim 62 pet staat te Katwijk aan Zee ingeschre ven. Van de 43 varende IJmuidense schepen zijn 17 stoomtrawlers, 8 motortrawlers, 3 motortrawlloggers, 3 haringloggers en 12 kotters. Katwijk heeft thans 98 schepen ter visserij, namelijk 24 trawlloggers, 46 drijf- netloggers, 15 haringtrawlloggers en 13 kotters, Van de 6 in IJmuiden thuisbeho rende Scheveningse loggers vissen er 2 met de vleet en 4 met de haringtrawl. Wat de 3 Rotterdlamse schepen betreft zijn er 2 motortrawlers in bedrijf en 1 trawllogger. Voorts zijn in de vaart 1 Vlaardingse stoomtrawler, 3 Amsterdamse kotters, 1 kotter van Wieringen en 1 kotter van Bun schoten. Geslaagd Voor het in Alkmaar gehouden examen voor het middenstandsdiploma slaagden uit Heemskerk de heren W. Adrichem, C. Bakkum, H. Beentjes, A. Eeentjes, J. Beemsterboer en J. Bleeker. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater. Zaterdag en Zondag 20 uur: „Schatgravers van de doodskop rivier". Bridgeclub „De Oranjeboom" Van de bridgedrive, die werd gehouden door de vereniging „De Oranjeboom" zijn de voornaamste uitslagen: 1. echtpaar v. d. Lee 231/» pnt. 2. heren Muyen-Tabak 23 pnt.; 3. heren Koopman-De Vries 21K pnt.; 4. heren P. en J. Koopman 19 pnt.; 5. eoht- paar Spijker 16 pnt. Ballonnen kwamen in Den Helder terecht Van de enkele weken geleden gehouden ballonoptocht, georganiseerd door de VW van Wijk aan Zee, zijn de ballonnen niet ver hier vandaan terecht gekomen. Ze kwamen deze keer niet over de grens,, maar kwamen in Den Helder neer. De uitslag was: 1. J. Keiander, pension „Duinnoeve", 2. P. Kroonstuiver, Voor straat, 40; 3. en 4. T. en E. Wever, Juliana- weg 35; 5. II. v. d. Bos, Julianaweg 38; 6. I. Branders, Relweg 41; 7. D. Hogenbirk, Van Oldenborghweg 13; 8. D. Bruin, Bos weg 6. Bridgende badgasten De door de bridgeclub „Wijk aan Zee" ten behoeve van de badgasten georgani seerde drive had het volgende resultaat: Groep A: 1. de heer en mevrouw Groen 45 pnt.; 2. mevrouw Van Son-de heer Heidstra 36 pnt.; 3. de heer en mevrouw Van der Aar 32 pnt. Groep B: 1. heren Busnach-Pirovano 36pnt.; 2. de heer en mevrouw Majoor 34)^ pnt.; 3. de heer en mevrouw Visser 33 pnt. Groep C: 1. de heer en mevrouw v. d. Capelle 471 pnt.; 2. de heer en mevrouw Gertenbach 42 pnt.; 3. heren De Vries- Hagerman 11 pnt. Groep D: 1. mevrouw Bronsheim-de heer Fortuin 23 pnt.; 2. de heer en mevrouw Hartog 19 pnt.; 3. de heer en mevrouw De Haan 17 pnt. Donderdag 15 Juli: ml. Everard Christi na KW 40 (30 Juli binnen). Vrijdag 16 Juli: ml. Huiberdina Gijsbertha KW 85 (30 Juli binnen). Maandag 19 Juli: ml. Neptunus KW 45, Hette Ma'garetha KW 74. Dinsdag 20 Juli: ml. Onderneming III SCH 117. Woensdag 21 Juli: st. Schoorl IJM 39 (30 Juli binnen); ml. Vertrouwen KW 6, Vol harding KW 23, Cornelis Marinus KW 48, Toenadering KW 95. Donderdag 22 Juli: st. Haarlem IJM 9, Vios I IJM 24, Zeelandia IüM 38, Mary IJM 61; ml. Heemstede IJM 53, De Arend KW 7, Willy KW 141. Vrijdag 23 Juli: st. Limburgia IJM 54; ml. Onderneming II SCH 27; mk. Nelly v. B. IJM 23 (snurrevaad). Zaterdag 24 Juli: st. Tzonne IJM 1, Petten IJM 49, Klaas Wijker IJM 85; mt. Maria van Hattem IJM 10, Thorina IJM 22, Wiron IV IJM 209, Doggersbank KW 75. Maandag 26 Juli: st. F^mingo IJM 25, Sumatra IJM 62; mt. Shamrock IJM 129; ml. Adrianus W10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Elizabeth K W64, Willy Alida KW 65, Saturnus KW 69, Jan KW 84, Wil- lempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirqje KW 104, Gebroeders KW 108, Avon tuur KW 114, Robret William KW 123, Pe- tronella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Toolster IJM 11, Twee Gebroeders IJM 27, Vios IJM 52, Corrie I.TM 78. Dageraad IJM 229, Neel- tje IJM 240 (sn.vaad), Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Rein KW 30, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Her- mina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Adriana Catharina KW 92, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Tiny Dieuw WR 33, Hen- drikje BU 33. Dinsdag 27 Juli: mt. Elie Chénévière IJM 32, Post Boy I.TM 35, Eveline IJM 116; ml. Rijnmond III KW 44. Woensdag 28 Juli: st. Gelria IJM 21, Viking Bank IJM 183: mt. Johannes Polderman I.TM 20; ml. Java KW 159, Gezina Geertrui KW 176, Willy SCH 7. Cornelia Maria SCH 135; mk. Wiron I I.TM 210, Pietertje HD 87. Donderdag 29 Juli: mt. Antje RO 15; ml. Wilhelmina I KW 25, Drie Gebroeders HD 79; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Adriana Catharina KW 92. Vrijdag 30 Juli: st. Norma Maria IJM 6, Bergen IJM 16, Bloemendaal IJM 71; ml. Annie IJM 14. Zoutharingvisserij Zaterdag 3 Juli: ml. Hubertha Gerarda KW 9. Maandag 5 .Tuli: ml. Wilhelmina TI KW 138. Woensdag 7 Juli: ml. Orion KW 22 (30 Juli binnen), Vooruit KW 151. Donderdag 8 Juli: ml. Martenshoek IJM 283. Vrijdag 9 Juli: Willem Cornelis KW 16. Zaterdag 10 Juli: ml. Wilhelmina V KW 144. Maandag 12 Juli: ml. Aafke Jacoba KW 41, Jan KW 50, Onderneming KW 175 (30 Juli binnenl. Dinsdag 13 Juli: ml. Anna en Cornelia KW 14. Woensdag 14 Juli: ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Bertha KW 38, Bonefaas SCH 95 (30 Juli binnenl. Donderdag 15 Juli: ml. Nederland VI KW 37 (30 Juli binnenl. Eendracht KW 168, Everdina .Tacomina KW 173; mtl. Everard Christina KW 40 (30 Juli binnen). Vrijdag 16 Jüli: ml. Nederland VII KW 130; mtl. Huiberdina Gijsbertha KW 85 (30 Juli binnen). Zaterdag 17 Juli: ml. Annie KW 54, Suma tra KW 86, Ella Christina KW 97. Maandag 19 Juli: ml. Fierman Eduard KW 5, Elizabeth KW 49, Janna KW 163; mtl. Nentunus KW 45, Hette Margaretha KW 74. Dinsdag 20 Juli: ml. Noordzee KW 47, On derneming I SCH 140; mtl. Onderneming III SCH 117. Woensdag 21 Juli: ml. Grietje KW 20, Rijnmond I KW 42, Noordster KW 67, Zee meeuw KW 170; mtl. Vertrouwen KW 6, Volharding KW 23. Cornelis Marinus KW 48, Toenedering KW 95. Donderdag 22 Juli: ml. Nederland IV KW 167: mtl. De Arend KW 7, Willy KW 141. Vrijdag 23 Juli: mtl. Onderneming II SCH 27. Zaterdag 24 Juli: ml. Margrietha Maria KW 29, Rijnmond V KW 110, Katwijk III KW 161. Maandag 26 Juli: ml. Gorredijk IJM 75, Maria Jacoba KW 73, Zeezwaluw KW 83, Voorwaarts KW 140; mtl. Robert William KW 123. Dinsdag 27 Juli: ml. Sakina KW 32; mtl. Rijnmond III KW 44. Woensdag 28 Juli: ml. Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Helena KW 39. Nelly Maria KW 70, Borneo KW 127, Bali KW 129, Wil helmina III KW 147; mtl. Java KW 159, Ge zina Geertrui KW 176, Willy SCH 7, Cor nelia Maria SCH 135. Donderdag 29 Juli: mtl. Wilhelmina I KW 25. gIJOQOOOtX VVVVVVyYYYyYYVYYYYVYVyYI WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 53) Met enige moeite vermande hij zich en mevrouw Dean schrok van de hardheid van zijn stem, toen hij zei' „Jonathan, ik moet dit snel in orde maken. Je wilt wel voor dat millioen binnen een week zorgen? Je kunt voor me verkopen...." En snel noemde hij diverse fondsen. Zijn harde zakelijke houding scheen Arden houvast te geven. Gedurende de eerstvolgende ogenblikken bespraken de twee mannen allerlei financiële details. Hierna richtte Randal zich tot mevrouw Dean, die nog steeds haar gezicht in haar nanden verborgen hield en volkomen ge broken scheen te zijn. „Jij moet je met Monica bezig houden", zei hij. ,,'t Is wer kelijk ontzettend! Stel je voor dat dat arme kind iets ernstigs is overkomen. Haar 'ader zal 't me nooit vergeven! Nooit..! tk zal één van Pringle's mensen onmiddel lijk naar Rouaan sturen. Jonathan, wil jij dat voor me in orde maken? Hij moet on middellijk vertrekken! Vertel hem alles wat je weet. Je kunt de telefoon in mijn slaapkamer gebruiken". „Ik zal er voor zorgen" antwoordde Arden. Hij scheen blij te zijn iets te kun nen doen. Randal wendde zich weer tot mevrouw Dean. „Je kent juffrouw Brent's familie, nietwaar?" vroeg hij. „Ik weet wie 't zijn" antwoordde Laura, „Ik heb hen nooit ontmoet, Jonathan kent hen". „Ik heb 't gevoel dat ik me met hen in verbinding moet stellen", ging Randal voort, ,,'t Lijkt me goed voor het geval dat.... Wat zou je er van zeggen als jij hen eens opbelde vooropgesteld dat ze telefonisch aangesloten zijn en Monica te spreken vraagt, voorgevend dat je ver wachtte haar daar te zullen vinden. Als ze de hemel moge 't verhoeden niet terug zou komen, dan hebben we al con tact met haar familie. We kunnen nader hand nog eens opbellen, als ze er niet is, en het eventuele slechte nieuws behoeft dan niet als zo'n schok te komenBe grijp je wat ik bedoel, Laura. ik moet aan deze kant van de zaak denken". Mevrouw Dean scheen zich enigszins te herstellen. „Je bent fantastisch, Faraday", zei ze. „Zelfs op een moment als dit denk je nog aan anderen! Ik zal opbellen, Jona than zal wel weten, of ze telefoon hebben. Zo niet, dan zal ik er zelf heengaan". „Goedzo", antwoordde Randal. „Je neemt een zware last van mijn schouders, als jij die kant van de zaak voor je reke ning wilt nemen. O, lieve hemel, soms lijkt 't alsof we nooit uit de ellende zullen raken. Eerst Bobby.en nu dat meisje. Laura trachtte woorden van troost te spreken en toen Arden het vertrek weer binnenkwam legde ze hem Randal's plan met haast overdreven uitvoerigheid uit. Arden had echter niet erg veel belang stelling en scheen er niet veel voor te voelen. Hij maakte zich zorgen over Pring le's mededeling, dat er waarschijnlijk geen tijd genoeg zou zijn om de boottrein nog te halen. „Laat ze dan vliegen" riep Randal boos uit. „Begrijpen die mensen dan niet, dat iedere minuut telt?" Enige ogenblikken later bleek mevrouw Dean Monica's ouderlijk huis in Forden ham opgespoord te hebben. Het telefoon nummer was 27. En na enig wachten kwam het interlocale gesprek door. Laura was tactvol. Aan de andere kant van de lijn trad Admiraal Brent even tactvol op. Maar Laura Dean kon niet weten dat Mo nica naast haar vader stond. Monica die een uur geleden zelf met Randal had ge sproken en mevrouw Dean's telefoontje verwachtte. HOOFDSTUK 18. Het was Jim's idee, dat ze elkaar die avond laat in Holmarket zouden treffen. Holmarket was een vrij grote provincie plaats en een spoorwegkruispunt ongeveer 20 km. van Oringham verwijderd. „We zullen daar volkomen veilig zijn'", zei hij, „en van daar uit kunnen we mor gen op verkenning uitgaan. Het lijkt me ook een goede plaats voor Monica om haar tenten op te slaan. Ik ga vooruit in de Fowler en zal kamers bespreken in het grootste hötel ter plaatse en jij volgt in de Roman - deze zal inmiddels wel bij de garage afgeleverd zijn - en onderweg pik je de jongedame op". Hij glimlachte even. „Niet zo gek, vind je wel, om het drama met dezelfde wagen te beeindigen als waarmee 't begon". ,,Ik hoop dat het werkelijk het einde zal worden" zei Matt voorzichtig. Tezamen verlieten ze Londen, maar al heel spoedig- verdween Jim's Fowler, toen ze op de buitenwegen kwamen, uit het gezicht. Hij reed véél sneller dan de Ro man, hoewel Matt ook behoorlijk gas gaf. Matt reed langs de hoofdweg en het was op dat uur van de avond niet druk meer. Ongeveer een kilometer of 20 van Moni ca's huis verwijderd, belde hij 't meisje op. Randal had hem aangeraden dit te doen, voor het geval er na zijn gesprek met mevrouw Dean nog iets gebeurd mocht zijn Een zware, maar beleefde, mannenstem antwoordde: „Mijn dochter is niet thuis. Ze is al enige tijd geleden weggegaan. Met wie spreek ik?" Matt noemde zijn naam. Hij was zéér verbaasd en begon uitleg te geven. De Admiraal onderbrak hem echter. „O, dat is allemaal in orde. Ik verwachtte Uw telefoontje. Ze wacht op in restau rant „Old George" in Woodgrave, dat ligt op Uw route. Dat leek meneer Randal beter". Een kwartier later vond Matt het meisje daar. Ze hadden elkaar heel veel te ver tellen en gedurende de verdere tocht praatten ze aan een stuk door. Pas toen ze vlak bij Holmarket waren, merkte Mo nica opeens op: „Dit is een andere wagen dan waarin je laatst reed". Matt lachte. „Toch heb je hier al eerder in gereden", antwoordde hij. Met een schok drong 't tot haar door, wat hij be doelde en ze huiverde. Maar even later lachte ze alweer „Matt, zou 't niet fan tastisch zijn, ais we Beverley in deze auto mee terug konden nemen!" riep ze uit. „Als we een beetje geluk hebben, zal dat gebeuren", zei hij ernstig. Ze troffen Woodstone in het „Fleece" hötel, een groot oud huis van rode bak steen aan. Trinity Square, tegenover Hol- market's oude kerk. Jim was gematigd op timist. Hij had ai enig stafwerk gedaan, naar hij zei en hij meende dat ze het „Fleece" hötel tot hun hoofdkwartier moesten maken. „Ik heb derhalve ook een zitkamer voor ons drieën genomen", legde hij uit. „Dat leek me nuttig. Monica kan 't zich daar gemakkellijk maken en ze kan zich daar terugtrekken, voor 't geval dat nodig mocht blijken". Nadat Matt haastig iets gegeten had, begaven ze zich naar dit vertrek, waar een grote tafel al vol lag met Jim's kaarten en papieren. Woodstone legde zijn plannen uit. Hij wees daarbij op een kaart voor het dis trict Oringham. Drie namen had hij met rood potlood aangestreept. Matt bestu deerde deze aandachtig. „Dit zijn de eerste drie mogelijkheden, in verband met die aanwijzing.... house", zei Jim. „White- house Cottage, High House Farm en Mill- house. Ze liggen binnen een 4 km.-straal van Oringham. Jij en ik gaan die plaat sen morgen eens nader bekijken, Matt!" Tot lang na middernacht bleven ze pra ten en plannen maken, allerlei veronder stellingen uitend. Monica had hen alleen gelaten. Ze was erg moe geweest en had zich tijdig teruggetrokken. En toen Matt en Jim de volgende morgen vroeg het hötel verlieten, om naar Oringham te gaan, was ze ook nog niet wakker. Jim had voorgesteld, dat ze de Roman zouden nemen, want het was de bedoeling, dat Matt naar de Anderson Garage zou rijden, daar de auto zou stallen en zich in het plaatsje zou gaan oriëteren, terwijl hij Jim de drie huizen-onder-ver- denking nader zou gaan bekijken. Naderhand, als ze elkaar weer ontmoet ten, zou hij daarover verslag uitbrengen. Het was veiliger, dat Jim dit deed. aange zien Scott, wanneer deze in de buurt zou zijn hém niet kende. Woodstone hoopte, dat men in cfe Anderson Garage de Roman zou herkennen en in verband daarmee het verhaal over het verloren horloge zou ver tellen. Het zou voor Matt dan niet moeilijk zijn om naar aanleiding hiervan enkele vragen te stellen over de man, die in de Roman had gereden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6