Werk vordert aan grootste trawler ooit hier gebouwd VANMORGEN IN DIE VIISIHIA N OP ZEE Expeditie naar het „rode en dode hart" van Australië Kort en bondig Oproep tot de Europese jeugd: Leert uw buurman kennen" Voor Franse rekening w WÊBS^SSSSktÊtÊÊm Gevaren van bestrijdingsmiddelen Onderzoek naar verdwijning van Duitse pionier - honderd jaar geleden Vlees is niet langer de hoofdschotel op de Engelse dis bedaren gekomen Gezinnen uit verschillende landen gaan bij elkaar logeren ZATERDAG 31 JULI 1954 6 De heer J. Laarveld directeur af van R.K. kerkkoor R.K. jongeren op reis Arbeidsinspectie waarschuwt Schoolbanken voor de Claraschool in IJmuiden Burgemeester Kwint won prijs in Leeuwarden Met naald en schaar Eeuw-oud mysterie in het vijfde werelddeel Ossenkaravaan met acht mensen spoorloos HVGB en Nereus moeten een beslissingswedstrijd spelen Om de wereldtitels wielrennen Zeilen De Holland Week HOOG BOVEN EEN BOCHT IN DE MAAS, verre regenbui over de horizon bollen, staat tussen waar de wolken van een regenbui over de horizon bollen, staat een zware, roestbruine romp t stuthout: de „Genevieve Le Borgne", de grootste trawler ooit in Nedeiland gebouwd. De kranen van Pot in Bolnes, een werf, die zich ook in het verleden met de visserijbouw occupeerde en die voor het Loodswezen even min een onbekende naam heeft, zwaaien af en aan over de brede romp van deze geweldenaar, die met zijn steven van een fikse koopvaarder en zijn roerkoning voor een torpedobootjager met kop en schouders boven alle Viossen, Tho- rina's en Tzonnes van dit goede land uitsteekt. Bruto 1400 ton, vijfcylinder Mann-diesel van 1630 paardekrachten. Een hospitaaltje aan boord. Beman ning van 65 koppen. In December zal dit grootse schip de haven van Le Havre voor het eerst zien, om daarna direct de gronden bij Newfoundland op te zoeken voor een reis van drie maan den op de kabeljauw. En om mogelijk met zo'n achthonderd ton buit in de wijde rui men terug te komen. Als een koopvaarder Aan de Maas groeit dit schip uit roest bruin staal en gladde nagels. Wie het uit de verte op de helling ziet, zou er nooit een trawler achter zoeken, want met haar 72 meter „over alles" is de „Généviève" een stevige koopvaarder gelijk. De Société Havraise de Pêche, opdracht geefster voor de bouw van deze kloeke boot, heeft de tekeningen aan de mensen van Pot overgelaten, die tenslotte al meer met het trawler-bijltje hebben gehakt voor Portugal en onlangs nog voor de Havre-maatchappij zelf, die haar „Satur- nia" ook uit Bolnes met alle succes cp de verre gronden heeft varen. Er is op de tekentafel en later op de spantenvloer een trawler ontstaan, waar de mensen van de werf zelf nog wel eens on gelovig tegenop turen, naarmate hij vor derde. En wie de lange trap langs stuurboord zijde beklimt om op het werkdek te kijken, wordt er stil van: een dek als een oceaan boot, een dekhuis, dat veertig procent van de scheepslengte beslaat, een ruim om hoogtevrees van te krijgen: 1270 kubieke meter groot. Dichtgebouwd De Généviève wordt over bakboord dichtgebouwd, zoals ook de „Colombo" en de „Job Gouda" dat kennen: een ruimte besparing van belang, die in het toch al niet bedeesde dekhuis duidelijk te merken is. Daar zijn in de brug de twee schippers- hutten te vinden, de „premier" en de „se conde" of, in eigen taal: voor de vis- schipper één en voor de navigatieschipper één. Van de brug, die bovendien de hele elec tronisch-nautische installatie compleet met Fischlupe, Radar, echolood, radio en wat niet al te bergen krijgt plus de grote kaar- tenkamer, loopt de stalen huid dertien meter naar onderen, voor het dek bereikt wordt. En op die dertien meter is er nog een verdieping ondergebracht waar de messroom voor 32 eters een plaatsje vond met een kombuis als van een hötel en de luxueuze „officiersverblijven". Het hospi taaltje telt twee bedden. En in de achter- piek de vriescel voor het proviand, de zware stuurmachine, de funderingen voor de davits (volgens het zwaartekrachtsys teem, waardoor de sloepen in een fractie van een seconde gestreken kunnen worden) de dubbele electrische winchmotor, een traaninstallatie voor 75 ton...., ge raakt er niet op uitgekeken. Galgen van vier meter In de motorkamer is alles nog woest en ledig op een paar hulpmotoren na. Dat wordt straks een volgebouwde energiebron in lichtgrijs, waar een eerste machinist ter koopvaardij zich niet over hoeft te generen. Tussen de vier hoge galgen en de dub bele mast op het voordek ligt een haast eindeloze ruimte als werkdek. En de bak is een apart bouwwerk geworden met de ruime logiezen voor de matrozen er onder. Dit kapitale schip zal 30 Augustus in de Maas moeten glijden en in December geheel klaar moeten zijn, om nog aan de visserij voor de koude kusten van Newfoundland, Groenland of nog Noordelijker deel te kunnen deelnemen. Drie reizen per jaar in het tijdsbestek tussen half Februari en half November staan op het programma en als het weer zo goed gaat als een der laatste weken voor Newfoundland, dan mag de Société H. P. niet klagen: een week van 125 ton vis of 20.000 stuks per dag Deze vis wordt aan boord schoongemaakt O'XÖÖOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCXXÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De afmetingen en andere cijfers van de „Généviève le Borgne" zijn: lengte over alles: 72.8 meter tussen de loodlijnen: 65 breedte: 11 holte: 6.05 bruto tonnage: 1400 netto tonnage: 600 8 5-cylinder MANN diesel van 1630 i.p.k. 8 zonder reductie hulpmotoren: MANN. Capaciteit visruim 1270 kubieke meter. Bouwnummer 931. 8 OOOOOOOCJOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXDOCOOCXXXXX) en opgeslagen, om dan gezouten en geijsd te worden aangevoerd. Frankrijk draagt zijn verre visserij een goed hart toe de vloot kan het werk aan en is modern genoeg om zichzelf ruim schoots te bedruipen. En de Nederlandse scheepsbouwer verschaft hem het beste materiaal. Wegens zijn benoeming tot directeur van het kerkkoor van de St. Joseph-parochie te Haarlem heeft de heer J. Laarveld de lei ding van het R.K. zangkoor van de St. Joseph-parochie in Velsen-Noord neerge legd. De afgetfeden directeur heeft van 1946 af het kerkkoor geleid en behalve het feit, dat hij de zangers tot een hoog peil van muzikaliteit en kwaliteiten wist op te voe ren bewerkstelligde hij hierdoor tevens een flinke bloei van het koor. Uiteraard is het afscheid niet zonder meer geschied en werd de heer Laarveld door de heer J. G. Mooy, secretaris, hartelijk en waarderend toege sproken. De dank van de leden ging ver gezeld van een enveloppe. Als voorlopig opvolger is de heer v. d. Burg uit Haarlem aangewezen. Van de R.K. St. Joseph-parochie zullen de misdienaars en acolythen op Woensdag 11 Augustus hun jaarlijkse uitstapje maken. De reis gaat deze keer naar „De Efteling" bij Kaatsheuvel (N.-Br.) via Utrecht. In de bisschopstad zal de Domtoren worden be klommen. Op de terugtocht wordt een be zoek gebracht aan de St. Jans Kathedraal in 's-Hertogenbosch. De leden van de St. Joseph-Instuif maken op 8 Augustus een autobustocht naar „De kleine Betuwe" te Haastrecht. Voor Zondag 15 Augustus staat een fiets tocht op het programma. Tijdens deze tocht door Noordholland zal een bezoek worden gebracht aan de spinnerij van de Lioba- stichting te Egmond. lp gggpif::m WPT In de gemeente Velsen zijn of worden waarschuwingen aangeplakt vanwege de arbeidsinspectie in verband met het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in land en tuinbouw. Bestrijdingsmiddelen leveren bij ver keerd gebruik namelijk groot vergiftigings gevaar op, welk gevaar niet aanwezig is als de nodige voorzorgen in acht worden genomen. Het nalaten van deze maatre gelen is bovendien strafbaar. De arbeidsinspectie beveelt een aantal voorzorgen aan en wel: Geen bestrijdingsmiddelen kopen in ongeëtiketteerde zakjes of willekeurige flessen. Inademing en aanraking met pestox, systox, nicotine,parathion of natriumarse- niet dient te worden voorkomen. Berg alle vergiften zo op, dat zij niet in handen van onbevoegden komen: denk aan de kinderen, maar ook aan de consu menten en de dieren! Door het R.K. kerk- en schoolbestuur van de H. Gregorius te IJmuiden is B. en W. verzocht, ingevolge artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor de aanschaffing van school banken voor de onder zijn bestuur staande Claraschool, aldaar. De aanschaffing van deze schoolbanken is noodzakelijk geworden door de toena men van het aantal leerlingen van deze school. manschappenverblijven: comfortabel en ruim. Zo zijn er drie aan boord van de „Généviève", voor iedere wacht één. Schoorl als trawler Vanmorgen was alleen de Schoorl als trawler binnen: het schip bracht mee 800 kisten haring, 80 kistjes haring en 100 varia. Dan lag de KW 57 voor de hal met 100 kisten schelvis, 40 gul, 10 makreel, 15 platvis, 10 wijting en 10 poon plus 20 radio en 20 varia. Van vijf haringtrekker- tjes werd aangevoerd 90 makreel, 50 gul en koolvis, 40 schelvis en 550 diversen, waaronder veel kleine wijting plus 40 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart completeerde de aanvoer met een 4000 kilo tongen en 400 kistjes schollen. Regels naar het binnenland De regels stijve kabeljauwen zijn gis teren voor f 60 tot f 66 naar de binnen landse handel gegaan. De kisten gingen van de hand voor f 68 tot f 80 en de zwarte kool werd verkocht voor f 56 tot f 64. Grote gul bracht het tot f 26 a f 22 per kist, de middel zat bij de f 20 en de torren haal den niet meer dan f 13 a f 9. Wijting is verhandeld voor f 13 tot f 10, de braad- schelvis gold f 21 tot f 18 en de pennen f 31 tot f 33 per kist. Haring stevig Dank zij de geringe aanvoer maakte de Schoorl een mooie prijs voor zijn haring: er werd van f 28 tot f 21 betaald. De ma kreel deed f 26 voor de goede en f 17 voor de slappe kwaliteiten. Maandag Haarlem en Vios Aan de Maandagmarkt verschijnen de Haarlem en de Vios, de Mary en de Zee- landia worden eveneens marktrijp: de Zee- landia vangt 500 kisten en 250 stijve ka beljauwen. Binnengekomen IJM 39 Schoorl, 11, 240, 3, 27, 272, 229, 23; KW 189, 40 Eduard Christina. 85 Hui- berdina Gijsbertha, 37 Nederland VI, 92, 22 In het grote concours-hippique, dat giste ren in Leeuwarden werd gehouden ver sloeg burgemeester mr. M. M. Kwint uit Velsen in het nummer „gesohiktheidsproef voor jachtpaarden" met de jonge Ierse merrie „Sheila" de kampioen 1952 Mioas (eigendom Horn. Wassenaar). Velsens bur gemeester legde hiermee beslag op het oranje lint. In dit concours, waaraan 20 paarden deelnamen, wordt onder meer speciaal ge let op vaardigheid en springtechniek der paarden. De „working hunter" Sheila is in één jaar tijd door burgemeester Kwint zelf afgericht. Bij de in Amsterdam gehouden examens slaagden voor coupeuse mevrouw De Neef en voor costumière de dames E. Clark, A. Schornagel en T. Timmer, allen te Velsen- Noord. Hun opleiding genoten zij van mode-vakschool „d'Elegante", leidster mej. Gaarthuis. (Van onze correspondent in Australië) Een expeditie, grotendeels uit immigranten van acht verschillende nationaliteiten bestaande, is naar het „dode hart van Australië" vertrokken om te trachten het geheim van Leichhardt's verdwijning in de Simpson-woestijn op te lossen. De verdwijning van Leichhardt zou men het Australische Fawcett-mysterie kunnen noemen (Fawcett verdween ruim 25 jaar geleden bij een onderzoekingstocht in het Amazone-gebied van Zuid-Amerika). Ruim honderd jaar geleden trok een jonge Duitse onderzoeker, de toen 27-jarige Ludwig Leichhardt, de Simpson- woestijn in en verdween met zijn vijf blanke begeleiders, twee inboorlingen en 20 ossen spoorloos. De woestijn heeft haar geheim nimmer prijs gegeven. Slechts één man heeft het geheim van Leichhardt's dood geweten: Andrew Hume, die onder de inboorlingen opgroeide en de zwarte prins werd genoemd. Hume trok in 1862 de Simpson-woestijn in. Vijf jaar lang hoorde men niets meer van hem, tot hij in 1867 opdook en als verdacht van bosrove- rijen teil onrechte overigens werd op gesloten. Hij werd tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld, maar na vijf jaar Hu- me was toen 39 jaar vrijgelaten om te zoeken naar de begraven documenten van Leichhardt. Hume beweerde te weten waar zij zich bevonden. Hij beweerde ook dat hij in 1862 onder de Abo's (inboorlingen) een blanke had ontmoet, die een overlevende zou zijn geweest van Leichhardt's groep onderzoekers. Deze toen al oude man had Hume naar twee bomen gebracht, elk ge merkt met Leichhardt's initialen en het i jaartal 1847 en 1848. Onder de ene boom zou zich een fles met documenten bevin den en dicht bij de andere boom een zadel tas met papieren, een kwadrant, een tele scoop en een thermometer, allemaal van Leichhardt afkomstig. De blanke had Hume ook verteld dat de Abo's alle leden van de groep van Leich hardt hadden vermoord en hij de enige overlevende was. Hij was nu zo oud dat hij niet meer naar de beschaafde wereld terug wilde keren. De justitie wilde het verhaal, dat Hume leed, aanvankelijk niet geloven, maar na vele verhoren en onderzoekingen waren ijn mededelingen wel zo overtuigend, dat e overheid hem een vrij man verklaarde. Voor Hume werd zelfs op kosten van de regering een expeditie uitgerust in 1872. Bewijzen gerooid Oreon, 45 Rijnmond III, 141 Willye 17 Arie Nico, 5-3, 57 Dina Marie, 60, 169 Aleida, 65, 21. SCH 117 Onderneming III, 95 Bo nefaas, 58, AM 18 Nehim, VD 9, RO 29, TX 11, UK 105, 85, 164, 53, 69, 81, 2, 202, 70, 14, 57, 194, 161, 169, 76, 4, 11, 51, 174, 96. Vertrokken IJM 14 Annie, 71 Bloemendaal, 16 Ber gen, 6 Norma Marie, 208 Wiron II, 218, 249, KW 189, 26 Concordia, 31, 3 Pieter Leendert Huibert, TX 39, 36, UK 68, 141, 1, 22, 126, 104, 243, 60, 234, 35, 11, 85, 96, 194, 70, 4, 174, 161, 105. Schoorl f 18.000, KW. 40 f 1770, KW. 85 f2020, KW. 37 f 1890, KW. 45 f2500, KW. 141 f4380, KW. 17 f2300, KW. 57 f4630, KW. 65 f 1280, KW. 169 f2010, Sch. 117 f 2640. Kotters: IJm. 3 f 650, AD. 18 f2820 IJm. 11 f2110, IJm. 229 f 1700, WR. 67 f 1800, RO. 29 f600, KW. 92 f 650, KW. 53 f 1240, KW. 21 f3100, KW. 60 f500, O. 200 f 100. Middenstandsdiploma Van de gemeentelijke avondschool voor de Middenstand te Velsen, slaagden te Am sterdam voor het middenstandsdiploma „Algemene Handelskennis" mej. G. Th. A. Zwaikman, te Velsen en de heren M. v. d. Berg, te IJmuiden; Th. A. Dijkman, te Santpoort; R. H. Martens, J. L. v. d. Pijl, K. Stolk en A. Visser, allen te IJmuiden. Burgerlijke Stand Heemskerk Geboren: Wilhelmus A., z. van Th. Beem- sterboer en M. de Wildt; Petrus J., z. van L. M. de Vries en P. M. Lammers; Anna W. M., d. van Q. A. Olsthoorn en A. M. van der Geest; Catharina M., d. van J. C. H. Joosten en M. Hoek. HAARLEM EN OMGEVING Te Groningen is aanbesteed het ophogen van terreinen, het gedeeltelijk omleggen, verbeteren en verharden van een weg be noorden Weiwerd en het uitvoeren van bij komende werken in de gemeente Delfzijl. De laagste inschrijver was D. Blankevoort en Zn. N.V. te Bloemendaal met f 723.000. Ds. J. Möhringer, die gedurende de ziekte van ds. E. Pot als hulpprediker in wijkgemeente V van de Haarlemse Her vormde Kerk werkzaam was, zal dit ambt op 1 September neerleggen. Donderdagmorgen omstreeks half negen reed een 24-jarige Haarlemse per fiets op de Schotersingel. Op een gegeven ogenblik is de spatlap van haar voorwiel losgeraakt en tussen het wiel bekneld geraakt, waardoor de jonge vrouw over het stuur sloeg. Zij is met een vermoedelijke hersenschudding naar haar woning vervoerd. Voor het op 27 Juli gehouden examen van het Kappersvak te Amsterdam, slaagde onze stadgenote mej. Bep Keur, als eerste bediende, met het hoogst aantal behaalde punten. Op 1 Augustus zal de heer J. Blanken- stein, Van 't Hoffstraat 66, Haarlem, vijf entwintig jaar in dienst zijn bij de firma Tubergen aan de Koninginneweg, waar hij thans chef van de expeditie-afdeling is. Toen Hume van deze expeditie terug kwam, beweerde hij de bewijzen van zijn reeds eerder gedaan verhaal te hebben ge vonden. Hij had ze meegenomen om ze aan een met name genoemde bekende en voor aanstaande persoon in Sydney te tonen. Die persoon was hem genoemd door de overlevende blanke oude man, die volgens Hume Classen heette, inderdaad de naam van één der leden van de Leichhardt-groep. Maar niemand wilde hem meer geloven, TV, j j toen hij op weg naar Sydney van zijn do- i 1. IT IJ ZG1T. W 601 lOt zijn be wij gebied. De leden van de groep zijn van acht verschillende nationaliteiten: onder hen zijn Ieren, Fransen, Russen, Duitsers, Italianen, Hongaren, Tsjechoslowaken en Joegoslaven en verder enkele Australiërs. Konstantinov, de leider, is een cineast, verder zijn er een verpleegster, een vrou welijke scheikundige, twee filmsterren, een onderwijzer, acteur en filmscenarioschrij ver, een geroutineerd woudloper en een radio-technicus, die, evenals zijn vrouw, te vens een bekwaam dierenopzetter is. Voorts zal de curator van het geologisch museum van de universiteit van Sydney zich bij de expeditie voegen om bij het op sporen van fossielen van zowel mensen als dieren behulpzaam te zijn. De expeditie heeft dus nog vele andere taken te verrichten dan alleen het zoeken naar een spoor van Leichhardt. Zij zal ook een onderzoek instellen naar het voorko men van goud, uranium en andere waarde volle mineralen, jacht maken op krokodil len, buffalo's en kangoeroes. Zij heeft de beschikking over fotografische en film-in stallaties ter waarde van 70.000 gulden en over een ferryboot met roeiboot en jeeps. W aarschuwing Michael Sawtell, de autoriteit hier inza ke centraal Australië waar hij geboren en getogen is zegt dat de onderneming roekeloos en dwaas is en zelfmoord bete kent. Dit heeft Konstantinov en zijn groep er echter niet van weerhouden door te zet ten. Zij hebben reeds een basiskamp ge vormd in de achterste uithoek van Nieuw Zuid Wales, meer dan duizend kilometer het binpenland in. Elk der drie groepen, waarin de expeditie zich gaat splitsen, zal radiografisch contact onderhouden met het basiskamp. Dit zal op zijn beurt radiogra fisch contact onderhouden met een radio station in Sydney. De samenstelling van de expeditie, waar van de leden de kosten zelf dragen (elk 3000 gulden) is wel waarborg dat zij uit stekend is toegerust voor haar moeilijke en gevaarlijke taak. De water polocompetitie Na de zevenvier overwinning op Nereus heeft HVGB een gelijk aantal punten als Het IJ in de eerste klasse heren. Het IJ en HVGB zullen nu -en beslissingswedstrijd moeten spelen om de kampioenstitel. De wedstrijd HVGBNereus werd Vrij dagavond in Stoop's bad in Overveen ge speeld. De eerste helft van de wedstrijd ging vrijwel gelijk op. Na twee niet goed afgewerkte aanvallen van HVGB ging Ne reus goed combinerend op het HVGB-doel af waarna Gregorius scoorde. Wederom vologden er daarna enige aanvallen van. HVGB. Felix bracht daarbij de stand op eeneen. Door Rol verkreeg HVGB de lei ding. Na goed samenspel van Exalto en Gregorius kwam de balans in evenwicht. Na de hervatting bracht Rol de stand op viertwee. eEn strafworp genomen door Exalto bracht wederom verandering in de stand. Ook de scheidsrechter nam in deze wedstrijd een doelpunt voor zijn rekening. Uit een scrimmage voor het Nereus-doel werd de bal tegen het lichaam van de Nereus-keeper geschoten en kwam in het veld terug. De HVGB-grensrechter reageer de hierop niet, maar de scheidsrechter floot voor een HVGB-doelpunt. Nadat Rol een strafworp in een HVGB-doelpunt had ver anderd deed Gregorius hetzelfde voor Nereus. De HVGB-midvoor Rol loste ten slotte het laatste schot met succes. Met een zevenvier overwinninig voor HVGB kwam het einde. De stand van de eerste klasse A is: Het IJ 10 7 3 0 17 41—21 HVGB 10 8 1 1 17 44—26 Nereus 10 4 1 5 9 3441 AZ '70 9 4 1 4 9 22—27 HPC 10 2 0 8 4 27—37 DAW 9 1 0 8 2 14—30 De Zijl- —Haarlem 37 Voor de tweede klasse dames heeft Haar lem Vrijdagavond in Leiden tegen De Zijl gespeeld. De Haarlem-dames bleven die van De Zijl met zevendrie de baas. De stand van de tweede klasse D is: DWT 5 5 0 0 10 22— 4 Haarlem 6 3 0 3 6 1614 DWR 5 2 0 3 4 10—17 De Zijl 4 0 0 4 0 5—18 De beslissingswedstrijd tussen HVGB en HET IJ, is door de Sportcommissie van de KNZB vastgesteld op Dinsdag 3 Augustus des avonds 8 uur in Pezie's bad te Am sterdam. Voor de wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg en op de baan, die van 21 tot en met 29 Augustus in Solingen, Wup- pertal en Keulen worden gehouden, hebben 23 landen ingeschreven. Het zijn: Australië, België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland. Frankrijk, Nederland, India, Ier land, Italië, Joegoslavië, Luxemburg. Noor wegen, Oostenrfijk, Roemenië, Zweden, Zwitserland. Spanje, Zuid-Afrika, Tsjecho- Slowakije, Uruguay en Venezuela. OM DE GALEA-BEKER. De tennis wedstrijd BelgiëNederland (eerste ronde van het tournooi om de Galea-beker) is door België met 32 gewonnen. Frankrijk won met 50 van Luxemburg. zodat cumenten werd beroofd zen verdwenen waren In Juni 1874 trok hij er daarom opnieuw op uit met twee assistenten om andermaal naar hij zei bewijzen te halen van de echtheid van zijn verhaal. Slechts één hunner bracht het er levend af. De beide anderen, onder wie Hume, stierven van dorst in de woestijn. Hun stoffelijke over schotten werden later gevonden op de plaats, waar ongeveer de grenzen van Queensland, Nieuw Zuid Wales en Zuid- Australië samenkomen. Dit is het hart van Australië, waarvan gezegd wordt dat het is „het land waar de 'rivieren en de mensen sterven". Immigranten-ploeg Thans, 80 jaar na Hume's tocht, waar van hij niet terug'keerde, vertrekt een nieu we expeditie om te trachten het geheim van Leichhardt's dood op te lossen. Aan het hoofd van de expeditie staat een immigrant, de 48-jarige Ivan Konstantinov, een Rus, die aan de opnamen van de film „Trader Horn" in Afrika heeft meege werkt (omstreeks 1935), en van Canadese, Duitse en Amerikaanse musea verzoeken heeft ontvangen exemplaren van zeldzame vogels en dieren mee terug te nemen uit het „dode hart" van het vijfde werelddeel. De expeditie telt 17 mannen en vier vrouwen, allen deskundigen op een bepaald (Van onze correspondent in Londen) Eindelijk is het dan zover. Na veertien jaar is de rantsoenering van levensmidde len opgeheven of beter weggeëbt. Geleide lijk aan is het ene na het andere artikel van de bon gegaan. Boter en vlees waren de hekkensluiters. Lloyd George, de minis ter van Voedselvoorziening, heeft zich wat hij altijd gewild heeft overbodig ge maakt. Grocl-Grittannië met zijn onvol doende voedselproductie als overwegend een industrieland afhankelijk van invoer van goedkoop voedsel van overzee is het laatste land in Europa dat de distribu tie afschafte. De huisvrouwen slaken een zucht ven verlichting, vooral de twee mil- lioen jonge vrouwen, die sinds de oorlog gehuwd zijn en nog nooit de weelde heb ben gekend van uit winkelen te gaan zon der het vermaledijde rantsoenboekje. Het was de verkiezingsleuze van de con servatieven dat zij de malse biefstuk te voorschijn zouden toveren. Of het ooit zo ver zal komen is de vraag, want wat hier voor biefstuk moet doorgaan heeft niets ge meen met het pronkstuk dat op Nederland se tafels prijkt. Ook de grote verscheiden heid koude vleessoorten, die wij kennen, zijn hier nauwelijks bekend. Maar wanhoop niet. Hier wachten u pofferige, warme sausijsjes, dikbekerste vleespasteien met gelei, geroosterde boterhammen met kaas, bibberend dunne sandwiches met komkom mer en tomaat en een broodbelegging van witte bonen met pikante saus. Loopjongen af 95 (Van onze correspondent in Londen) De internationale reisorganisatie „Pris ma", in Rotterdam gevestigd, welke deel uitmaakt van de wereldvriendschapsfede- ratie, neemt sinds enkele jaren een belang rijke plaats in bij de internationale uitwis seling van jongeren en anderen. Zeventien Europese landen zijn aangesloten bij de federatie welker afgevaardigden dezer dagen in de Britse hoofdstad hebben ge confereerd over de versterking van het onderling contact en uitbreiding van dit uiterst nuttige werk, dat begint waar de politiek ophoudt. Want wil er ooit van een Europese en internationale gezindheid sprake zijn dan is het niet alleen nodig dat er gereisd wordit, maar dat de volkeren elkaar werkelijk leren kennen. Dit tracht men te bereiken door hele gezinnen over en weer bij elkaar te laten logeren. Zo wordt een band gelegd die onmogelijk tot stand kan komen bij toerisme, dat zich be paalt tot de bewondering van natuur- en stedenschoon, waarbij men doorgaans met de eigenlijke, vreemde, bevolking niet in aanraking komt personeel van treinen, hotels en café's buiten beschouwing ge laten. De leider van „Prisma", de heer G. van Welzenis, vertelde ons dat de reis naar Groot-Brittannië voor vele Nederlanders helaas te duur is, zelfs met de vijftig pro cent korting, welke het lidmaatschap van UNESCO oplevert. Voor Engelsen is het blijkbaar minder bezwaarlijk, want het aantal hunner aanvragen voor een adres in ons land overtreft de hoeveelheid verzoeken in omgekeerde richting. Ook heerst bij vele landgenoten de vrees dat men in Groot- Brittannië honger zou lijden of dat het eten er onvoldoende is. Dat is helaas een hard nekkig misverstand. Vaste klanten „Prisma'"s ervaring is dat toeristen die eenmaal hun vacantie op deze wijze in Groot-Brittannië hebben genoten, tot de „vaste klanten" gaan behoren, die Noord zee of Het Kanaal oversteken. Als zij de bekoring van dit mooie land ontdekt heb ben, worden zij er voor altijd door gepakt. De vorige maand vertoefden jongens en meisjes tussen de 15 en 20 jaar uit alle delen van de wereld in Groot-Brittannië. Zij hebben deelgenomen aan de twee daagse jeugdconferentie, onder de leus: leert uw buurman kennen," en aan een jeugdfestival van muziek en zang, waarin een Deens jeugd symphonie-orkest en een sludentenkoor uit Parijs optraden. Schotse doedelzakspelers ontbraken niet op het fes tijn. „Prisma" en de daarmee samenwerkende verenigingen organiseren, behalve uitwis selingen, ook internationale school- en schakelreizen, alsook hótelreizen. De zake lijke kant van de organisatie maakt het cul turele werk mogelijk. Onder auspiciën van „Prisma" maakte het Londens school sym phonie-orkest in de Paasvacantie een tour nee door ons land. Het einde van de vleesdistributie bete kent dat de verhouding tussen slager en publiek weer normaal is. Al die jaren was hij de loopjongen van de overheid, die de minieme porties van veel been voorzien regeringsvlees over de toonbank mocht aanreiken. De huisvrouw is weer kieskeu rig als eertijds en slagers, die vergeten zijn wat „service" betekent, verliezen hun klan ten bij bosjes. De eerste dagen na de nieuwe koopvrij- heid heerste er een kleine paniek. De on gecontroleerde prijzen schoten als raketten omhoog. Lege winkels, sommige zelfs met het bekende bordje „Sorry, geen vlees", waren het gevolg. Een kopersstaking had al gauw het gewenste resultaat. De prijzen zakten tot bijna het oude peil. De Zondags lappen waren gered. Voor de oorlog vormde vlees het hoofd bestanddeel van de Engelse maaltijd. De dure groente diende slechts als garne ring. Toen het vlees verdween werd het dieet wel erg kaal, al zijn alle bezoekers van dit averechtse land het er over eens, dat Engelsen met hun stevig ontbijt, hun elf-uur-thee, warme lunch, vijf-uur-thee en half-warm souper, als het erop aan komt meer voedsel nuttigen dan welk an der volk ook. Nederlandse boter Degenen, die voorspelden dat het einde van de boterdistributie een ramp zou wor den, zijn bedrogen uitgekomen. Al werd de boter duurder en al is er misschien niet genoeg voor iedereen, de kwaliteit van de (ook duurdere) margarine werd tegelijker tijd zodanig verbeterd, dat de vraag naar boter binnen de perken bleef. Nu de mer ken er weer zijn, zien de winkels er heel wat levendiger uit dan in de tijd van de eenheidskost. Het is merkwaardig dat de vraag naar Nederlandse ongezouten boter overweldigend is, omdat velen daaraan de voorkeur geven boven het gezouten Britse product, ook dat uit Australië en Nieuw Zeeland. Wij spraken zelfs een Deense, die zei: „Geef mij maar Hollandse boter...." De tweede dag van de Holland Week trof fen de zeilers een flinke bries en droog weer, zodat de deelnemers hun hart konden ophalen. Bij de strijd in de internationale klasse der Flying Dutchman, waarin ook enkele Engelsen en thans een Zwitser start ten, weerde de Engelsman Dawes zich met zijn „Hopeful" aanmerkelijk beter dan Doonderdag. Het zag er lange tijd naar uit, dat hij zou winnen, want hij lag fraai aan de kop. Tegen het einde van de baan echter rondde hij een verkeerde boei, zodat hij terug moest, waardoor hij twee Nederlanders moest laten passeren, voordat hij finishte. Kremer met „Tineke", die Donderdag won, moest zich ditmaal tevreden stellen met de vierde plaats. De zege was ditmaal voor Gülcher in „Frithjofna" met de „Favonius" van Helder als tweede. De Zwitser Bordier moest kennelijk nog wennen en werd laatste.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8