De Haarlemmermeer is niet langer een gesloten agrarisch gebied Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-SCHURK WRICLEY Wetenschappelijk rapport In Noorden binnengedrongen stedelijke invloeden moeten geremd worden De radio geeft Woensdag Belgische artsen vrezen socialisatie van de geneeskunde Verzet tegen herziening van ziekenfondswezen Brandweerstaf weer eens ontvoerd ió het zo J 2 Weinig toekomst voor de tuinbouw bij Lisserbroek Patrouille vaartuig „Balder" wordt overgedragen Films op de televisie Drie gezinnen in Mierlo dakloos door brand Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost Nini Boesman vulde boord- boek in met lippenstift Wiskunde vroeger DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 De Haarlemmermeer is niet langer een in zichzelf besloten agrarisch gebied, maar intensief opgenomen in haar omgeving. Men kan haar niet meer zien als een gebied van landbouwkolonisatie, gestempeld door het verleden, maar zij bevindt zich in een voortschrijdend proces van opneming in een ander geaarde omgeving. Dit wordt medegedeeld in een rapport, dat werd samengesteld door de Sociale afdeling van het Geografisch Instituut der Utrechtse Rijksuniversiteit na een diepgaand onderzoek, dat tot eind 1950 duurde. Het rapport verdeelt de gemeente in een stedelijk gebied (het Noorden en Noord-Oosten) en een plattelandsgebied (het overige gedeelte). Dat het agrarische karakter ook van het plattelandsgebied zich geleidelijk heeft ge wijzigd is tot op zekere hoogte aanvaardbaar, maar de opstellers van het rapport waarschuwen steeds weer tegen een verder opdringen van de stedelijke invloeden naar het Zuiden. Om slechts één voorbeeld te noemen: zij achten de huisvesting van K.L.M.- en Fokkerpersoneel in Hoofddorp ongewenst. Tot omstreeks 1890 lag de Haarlemmer meerpolder in een isolement, maar sinds dien is er veel veranderd. Het landschap wordt beheerst door de akkerbouw, maar de onaanzienlijke groepjes huizen aan de Hoofdvaart zijn uitgegroeid tot de flinke welvarende dorpen Hoofddorp en Nieuw- Vennep met respectievelijk 3800 en 2600 inwoners in 1951. Langs de dijk om de polder heeft zich een dichte ring van be bouwing gevormd. Door de polder lopen thans snelverkeerswegen en, de Ringdijk volgend, ziet men bloemkassen, bollenvel den, groente in volle grond en onder glas, pakhuizen, opslagterreinen, hele rijen mid denstandswoningen, een intercontinentale luchthaven, het tuindorp Badhoevedorp, goeddeels door forensen bewoond (6500 inwoners in 1951) en het ietwat onge ordende dorp Zwanenburg (met 5500 in woners in 1951), waar zich industrie ont wikkelt, die tegen de achtergrond van het bouwland wat vreemd aandoet. De sterk toegenomen bebouwing komt overeen met de bevolkingsgroei van 15.000 zielen in 1890 tot 39.000 zielen in 1951. Het aantal beroepsper sonen in landbouw en veeteelt ver minderde van 3500 tot nauwelijks 2600, maar daar tegenover staat een toeneming van het aantal loonwer kers, landbouwsmeden, tractorrepara teurs en handelaars in landbouw-pro- ducten en -werktuigen van 200 tot 700. Lisserbroek-Aalsmeerderbuurt Wat de invloeden van buiten aangaat wordt in het rapport onder meer de aan dacht gevestigd op de overschrijding van de Ringdijk door de groenteteelt van Slo ten, de bloemkwekerij van Aalsmeer en de bloembollencultuur van Hillegom en Lisse. In deze binnen de Haarlemmermeer uitgeoefende tuinbouw vinden 700 perso nen werk. Er wordt een interessante ver gelijking gemaakt tussen de tuinbouw aan de zijde van Aalsmeer en die aan de kant van Lisse. In Lisserbroek (1600 inwo ners) is het eigen karakter behouden ge bleven doordat men- daar de directe aan sluiting met het bloembollengebied mist. De bloembollenteelt is er veel meer door Haarlemmermeerders zelf ter hand geno men, dan in de Aalsmeerderbuurten van de polder. Door zijn kleinbedrijf op slech te grond is zij in Lisserbroek ook niet te vergelijken met de bollenteelt van Lisse. De toekomst in dit deel van de Haarlem mermeer ziet er als gevolg van het uitge- teeld raken van de grond weinig rooskleu rig uit. De gelegenheid tot scholing ont breekt. Het weinig geïndustrialiseerde Lisse biedt nauwelijks mogelijkheden in niet agrarische beroepen. Veel te veel zoons blijven in de tuinbouw hangen. In de Aalsmeerderbuurt is de toestand in dit •opzicht veel gunstiger. Een verbetering moet volgens het rapport vooral gezocht worden in toeneming van de werkgelegen- Als eerste van de vijf patrouillevaartui gen, die op de rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening worden gebouwd ten behoeve van Nederland op grond van het wederzijdse hulpprogramma, zal op 6 Augustus het patrouillevaartuig „Balder" worden overgedragen en in dienst gesteld. De Amerikaanse ambassadeur, de heer H. Freeman Matthews, zal het schip overdra gen aan de Nederlandse regering. Namens de Nederlandse regering zal de minister van Marine, ir. C. Staf, het schip aanvaarden. Het patrouillevaartuig „Balder" meet 225 ton waterverplaatsing. Het heeft een lengte van 30.32 m., een breedte van 6.00 m. en een gemiddelde diepgang van 1.80 m. De bemanning telt 27 koppen. De overige van deze schepen, die alle op de rijkswerf te Den Helder worden ge bouwd, zijn de „Bulgia", „Freyr", „Hadda" en „Hefring". Hierboven ziet u de nieuwe versie van de Engelse Electric Canberra straalbommen werper, de Mark B 8, welke Zaterdag 31 Juli zijn eerste officiële vlucht maakte. De nieuwe machine kan gebruikt worden als bommenwerper, of, uitgerust met meer bewapening, voor lange-afstands verkenningsvluchten. J HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. voor de vrouw. 9,10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R. V. U.: De toekomst van onze maatschappij. 11.30 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en solist.' 12.30 Land- en tuinbouwmedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Militaire kapel. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Jeremia, hoorspel. 17.50 Regeringsuitzending: De brievenbus gaat open, correspondentieclub o. 1, v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R. V. U.: Een jaar na tuurleven in en om het water. 19.00 Piano. 19.15 Domela Nieuwenhuis op het Binnen hof, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Lichte muziek. 20.45 Inleiding tot het vol- volgende hoorspel. 20.55 De politieke tinne gieter, hoorspel. 22.05 Dansmuziek. 22.25 Van kiel tot masttop, causerie. 22.40 Negro spiri tuals. 23.00 Nieuws. 23.15 Verslag van het 39e Wereld Esperanto-congres te Haarlem. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.40 Pla- ten. 15.25 Mezzo-sopraan en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum voor het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.25 Toerisme in Italië, causerie. 21.40 Piano. 21.55 Platen. 22.15 De Muziek der Volken. (Met illustraties). 22.45 Avondoverdenknig. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest-concert. 15.30 Militair orkest. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voor dracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.10 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoor spel. 20.45 Platen. 21.45 Gevarieerd program ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag- boek. (Op 224 en 75 m.). heid in geschoolde industriële beroepen in Lisse. Voorts vestigden zich niet-agrarische be drijven uit de plattelandsomgeving in de Haarlemmermeer, zoals de aluminium- scheepswerf van Verhoef en een kratten- fabriek. Andere invloeden van buiten kan men noemen: het toenemende aantal Haar- lemmereerders dat buiten de gemeente werkt. (Alleen in het plattelandsgebied dus afgezien van'het Noorden en Noord oosten - al 1500) en de vestiging van niet-plattelanders van buiten de gemeente. Forensen Het aantal forensen in Zwanenburg en Badhoevedorp en aan de Noordelijke Ringdijk bedraagt 1500 5 1600 personen. Men moet er overigens volgens het rap port niet op rekenen, dat het aantal foren sen sterk zal blijven stijgen gezien de bouw van de vier Amsterdamse tuinsteden op drie a vier kilometer afstand van Zwa nenburg. De Haarlemmermeer werd in het Noor den tot woongebied van de randstad Hol land en verloor veelal zijn binding met het Zuidelijker plattelandsgebied. De dorpen Zwanenburg en Badhoevedorp voorzien slechts voor 2/3 in de levensbehoeften der bewoners. De rest van de inkopen wordt in de stad gedaan omdat men daar werkt. Daardoor zien de beide dorpen er enigs zins als stadswijken uit. Vooral Zwanen burg, dat, naar het rapport constateert, weinig karakter heeft en in 1952 nog geen kerk en maar één school bezat. Het oude bevolkingsdeel, dat nog slechts 30 percent van het zielental van Zwanenburg uit maakt, verliest langzamerhand zijn bete kenis. De jongeren worden beter ge schoold en meer op de stad georiënteerd. Wat Badhoevedorp aangaat wordt in het rapport onder meer opgemerkt, dat men er geen KLM-dorp van moet maken. Het geeft de mensen geen gelegenheid in hun vrije tijd los te komen van de dagelijkse arbeid en van het bedrijf en onderlinge naijver, bespiederij en angst voor bespie- derij zijn volgens het rapport niet denk beeldig. Er zal volgens het rapport veel gemeen telijk beleid gevraagd worden, wil men voorkomen in de randstad opgeslokt te worden. Zuinig met platteland! Een gezonde gemeentelijke samenleving, waarbinnen de agrarische belangen van dit kostbare land- en tuinbouwgebied tot hun recht komen en van waaruit velen op de juiste manier hun noodzakelijke gang naar een ander bèroep kunnen maken, is niet alleen van gemeentelijk standpunt ge zien het nastreven waard. Velen elders van het platteland zoeken hun weg via de Haarlemmermeer (vooral in de agrarische beroepen) en bovendien moeten we, in het bijzonder in de randstad, zuinig zijn op ons platteland", aldus het rapport. In de randbuurten van de polder, die het plattelandskarakter hebben behouden, moet de vestiging van industrieën en ste delijke bewoners worden voorkomen. De opslagplaatsen en de cementindustrie, die uit het Haarlems-Heemsteedse gebied zijn binnengekomen, bieden vrijwel geen werkgelegenheid aan Haarlemmermeer ders, scheppen moeilijkheden voor het verkeer om de Ringdijk en zijn, bij een zeer weinig intensief bodemgebrui'k, wei nig fraai. Vestiging mag alleen toegelaten worden waar boven-gemeentelijke be langen dit eisen. Omwille van de gemaak te investeringen achten de opstellers van het rapport het echter veelal onredelijk de ontwikkeling van de reeds aanwezige be drijven af te remmen. Dat geldt ook voor de Cruquiusbuurt. Betreffende Vijfhuizen wordt opge merkt, dat het in de laatste halve eeuw nauwelijks gegroeid is: „een dorpje van ongeveer 750 zielen, met enkele kerken en scholen en wat winkels. Dank zij de be trekkelijke rust en afzondering - de ver binding met het nabije Haarlem wordt vrij slecht genoemd - bleef een eigen karakter bewaard. Toch werkt een vrije belangrijk aantal personen in stedelijk gebied én men is er volgens het rapport wel met de stad vertrouwd. BRUSSEL (A.N.P.) Troclet, de Bel gische socialistische minister van Arbeid en Sociale Zaken, heeft in dokterskringen beroering gewekt door de medici mede te delen, dat hij bij ministerieel besluit ver andering wenst te brengen in het stelsel der ziekteverzekeringen. Tot dusverre betalen de verplicht- en vrijwillig verzekerden rechtstreeks aan de dokter, en van hun ziekenfondsen krijgen zij een bepaald bedrag terug. De zieken fondsen lijden echter jaar na jaar aanzien lijke verliezen, waardoor de staat in het algemeen moet bijspringen. Men zoekt nu naar een oplossing om de financiële grond slag der fondsen gezond te maken. Er bestaat nog al wat verwarring over Troclet's voorstellen die nog niet officieel zijn gepubliceerd en het eerst bekend ge worden zijn uit protesten van de artsen tegen de voorgestelde regeling. Volgens hun lezing zou de verzekerde de keuze krijgen uit twee stelsels. Het eerste behelst, kort gezegd, dat de verzekerde zich aan het begin van elk jaar moet laten inschrijven bij een dokter. Elke medicus zou maximaal 2.000 inschrijvingen mogen aanvaarden en per patiënt en per jaar een bepaald bedrag ontvangen. Het tweede stelsel houdt in dat de ver zekerde zich steeds naar de dokter van zijn keuze kan begeven, mits die voorkomt op de lijst van ziekenfondsmedici. De dokter zou die verzekerde moeten helpen tegen een door de minister vast te stellen bedrag. De medici hebben onmiddellijk gepro testeerd, zowel tegen de voorstellen zelf, die volgens hen uitlopen op een socialisa tie van de geneeskunde, als tegen de gang van zaken. Zij zeggen dat de minister binnen drie dagen hun mening over zijn plan wilde vernemen. De dokters van Ver- viers achten het stelsel onverenigbaar met de Belgische volksaard en dat de toepassing er van in Nederland en Groot Brittannië het gevolg was van omstandigheden en van een mentaliteit eigen aan die landen. A bonnementenstelsel Troclet heeft verklaard, dat de artsen zijn plannen verkeerd begrepen hebben. Een der doktersbonden had gezegd, dat in het enige stelsel, dat hier het abonnements- stelsen genoemd wordt, de dokter per in geschrevene en per jaar 91 frank zou ont vangen Dit bedrag is echter nog niet be paald. De 91 frank komen overeen met de 7 gulden in het Nederlandse stelsel en met De Nederlandse Televisiestichting zal in de eerste helft van Augustus uitsluitend filmprogramma's uitzenden. Met mede werking van de Nederlandse Bioscoopbond zullen ook enige speelfilms worden uitge zonden. De Bioscoopbond heeft daarna de beper kende bepaling verbonden, dat „de uitzen ding van deze films uitsluitend bestemd is voor de ontvangst in de huiselijke kring zonder winstoogmerk". het verschil in prijspeil zou ongetwijfeld rekening gehouden worden. Ook stond het maximale aantal ziekenfondsleden per dokter niet vast. Er is, zo zeide Troclet, geen sprake van geweest dat men van de geneeskunde een staatsdienst wilde maken. Na een bijeenkomst van de ministerraad deelde de minister van Binnenlandse Za ken mede, dat de voorgestelde maatregelen „niet voor morgen" waren, waaruit men mag afleiden dat de zaak opnieuw van alle kanten bekeken zal worden. Het is niet onmogelijk, dat daarmee een commissie van ministers en ziekenfondsvertegenwoor digers belast zal worden. Te voortvarend De liberale ministers hebben het vraag stuk besproken in een afzonderlijke bijeen komst met vertegenwoordigers van de li berale ziekenfondsen. Liberale kringen zijn van mening, dat voor de voortdurende tekorten der fondsen zeker een oplossing gevonden moet worden, maar zij vragen zich af of minister Troclet niet te voort varend is geweest door aan de dokters een regeling voor te leggen, die hij in de minis terraad wilde brengen en binnen drie da gen antwoord van de medici te verwachten. Maandagmiddag omstreeks half vijf is vermoedelijk ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen brand ontstaan in een rieten schuur, gelegen achter een blok van drie woningen aan de Goorse dijk te Mierlo De vlammen breidden zich snel uit in de schuur en aangewakkerd door de stérke wind sloeg het vuur over op de met stro gedekte woningen. De ijlings gewaar schuwde brandweer stond voor een schier onmogelijke taak. Het water voor de be strijding van de brand moest uit het op grote afstand gelegen Eindhovens kanaal worden gehaald. Hoewel de brandweer lieden zich tot het uiterste inspanden, kon den zij niet voorkomen, dat de drie oude woningen totaal in de as werden gelegd. De families Beks, Van der Putten en Manders, in totaal twintig personen, zijn hierdoor dakloos geworden. De schade wordt slechts voor een klein deel door ver zekering gedekt. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Wateringen P. Kam- stra te Oudemirdum. Bedankt voor Oosterlittens L. Koppert, cand. te 's-Gravenzande; voor Lopik (toez.) P. de Jong cand. te Zwijndrecht. Aangenomen naar Oude-Pekela L. C. ten Bruggenkate te Westerbork. Geref. kerken Beroepen te Wemeldinge C. de Ruiter, cand. te Leidschendam. Beroepen te Wyckel H. Alting, cand. te Leiden. Chr. Geref. kerken Beroepen te Nieuwe-Pekela G. de Vries te Steenwijk. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Papendrecht H. Wiltink te Doetinchem. ADVERTENTIE Zet Uw K»9en °aI> dC ka"' lUtken U helemaal op, H""n emvea Soed v°°' Uw 'onde mood ®n keeJ Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter p'ost moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. „Laertes" (9 Aug.) en s.s. „Ampenan" (12 Aug.) ;naar Nieuw Gui nea: s.s. „Laertes" (9 Aug.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" (10 Aug.); naar Suriname: h.s. „Stentor" (11 Aug.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edenburgh Castle" (7 Aug.); naar Canada: s.s. „Grote Beer" (10 Aug.) en m.s. „Prins Frederik Willem" (12 Aug.); naar Zuid Amerika: s.s. „17e Octobre" (7 Aug.) en m.s. „Alhena" (11 Aug.). Naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (7 Aug.). Om de coupe Andries Blitz Maandag is in Limburg de ballonnen wedstrijd om de coupe Andries Blitz ge houden. Hoewel ogenschijnlijk de Neder landse balloncommandante Nini Boesman de grootste afstand heeft afgelegd, moet de wedstrijdcommissie de afstand nog nauwkeurig nameten. Zou Ninoi Boesman dit jaar de coupe winnen, dan zou het voor de eerste keer in de historie van de coupe Andries Blitz zijn, dat een Nederlander wint. In 1947 was de Fransman Jacquart winnaar, in 1948 legden twee deelnemers een gelijke afstand af en werd de coupe niet uitge reikt, in 1949 won de thans 80-jarige Frans man Georges Cormier en in 1953 de Duit ser Götzen. Nini Boesman verkeert uiteraard in spanning over de uitslag. Zij heeft ook haar vulpotlood in de diepte zien verdwijnen, toen ze haar lunchpakket en enkele instru menten overboord wipte. Om haar boord- boek en routebeschrijving in te vullen heeft ze toen maar lippenstift gebruikt, want het wedstrijdreglement bepaalt niets over de aard van het te gebruiken schrijf materiaal. 00c0000c)00000000000000000c00(x)0000000000cxx>0000000000000 De Oterleekse brandweerstaf, die in het behoedzame bezit was van de Bever- wijkse brandweer, is Zondagavond met zeer stille trom om vijf minuten over elf door vijf leden van de Castricumse vrijwillige brandweer uit de brandweer kazerne aan de Munnikenweide ge roofd en in triomf naar Castricum ge bracht. In de middaguren hadden de Castricummers, onder leiding van com mandant J. W. Beiersbergen, de kazer ne eens even grondig in ogenschouw ge nomen en gezocht op welke wijze zij de „inbraak" het best konden plegen. Het lukte een van de brandweerlieden een raam van het toilet open te schui ven, waar het vijftal 's avonds op een rijtje doorkroop. De brandweerstaf, die in de hoge slangentoren hing, werd be machtigd door brandweerman Tinus Hopman. Toen de Castricummers de staf hadden, hebben zij de ondercomman dant van de Beverwijkse brandweer, de heer Bleeker, van de gang van zaken op de hoogte gesteld. De diefstal werd natuurlijk sportief opgevat. Enige leden van de Alkmaarse brand weer hadden 's middags getracht de staf in handen te krijgen. Zij gingen echter zo opvallend te werk, dat men het snode plan kon verijdelen. Het is voor de eerste maal dat de Cas tricummers deze veel begeerde staf in hun bezit hebben. Voor hoe lang? oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Gewelddadig. Het West-Duitse bondsge- rechtshof te Karlsruhe heeft Maandag drie communisten tot gevangenisstraf fen veroordeeld, die een organisatie leidden, die streefden naar geweld dadige omverwerping van de West- Duitse regering. Twee werden elk tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld; de derde kreeg acht maanden. Vloedgolf. Vijf personen zijn Zondagavond in de West-Afrikaanse havenstad Dakar om het leven gekomen door een hevige wervelstorm. Twee zijn vermist nadat een vloedgolf een voorstad van Dakar was binnengedrongen. Minderwaardig. Het Oost-Duitse nieuws bureau heeft medegedeeld, dat Hans Frey, vroeger bedrijfsleider van de Kaolin(porselein aarde) fabrieken te Halle tot acht jaar dwangarbeid veroor deeld is op de beschuldiging van fraude. Hij had aan West-Duitsland klei van uitstekende kwaliteit geleverd, tegen verlaagde prijs doch daarbij verklaard, dat het om klei van minderwaardige kwaliteit ging. Hij had hiervoor een commissie van 10.000 mark van West- Duitse handelslieden ontvangen. Verdedigingswerken. Griekse, Turkse en Joegoslavische militaire leiders hebben Maandag hun besprekingen te Saloniki beëindigd. Naar verluidt is men het eens geworden over de aanleg van verdedi gingswerken langs de grens met Albanië en Bulgarije. Zeegevecht. Nationalistisch-Chinese oor logsschepen hebben Zondag een commu- nistisch-Chinese kanonneerboot tot zin ken gebracht en een andere beschadigd, aldus werd Maandag gemeld door het officiële nationalistische persbureau. De nationalisten hadden geen verliezen ge leden. Anti-Amerikaans. De Libanese premier Jafi heeft tegenover een Egyptisch journalist in Caïro verklaard, dat de Arabische regeringen elke deelneming aan het Turks-Pakistaanse pact weige ren, aangezien aansluiting aan het pact zou neerkomen op een zich „voegen naar de Amerikaanse politiek". Hij zei te streven naar eenheid van het mili taire, economische en buitenlandse be leid van de Arabische landen. Hittegolf. De hevige hittegolf, die sinds enige dagen in de Mexicaanse staat Neder-Californië heerst, heeft in Mexi- cali aan 42 personen het leven gekost. Talrijke mensen moesten in een zieken huis worden opgenomen. Zondag werd een temperatuur van 48 graden Celsius gemeten. Vergunning. Het Franse hof van cassatie heeft haar goedkeuring gehecht aan de vergunning voor de Coca-Cola maat schappij haar product in Frankrijk te mogen verkopen. Daarmede is een einde gekomen aan de hoofdpijn welke bui tenlanders de Franse gargons bezorgden met hun vele verzoeken om de Ameri kaanse drank. Communistische afge vaardigden in de Kamer verfristen hun speeches bij herhaling met lange tirades tegen de inhoud van het Coca-Cola flesje. Asyl. De piloot van een Joegoslavisch vliegtuig van het type „Mosquito", lui tenant Y Caric Ranislav, is op het vlieg veld Palese nabij Foggia geland èn heeft de Italiaanse autoriteiten om politiek asyl verzocht. Treinongeluk. Maandag is tussen Huelva en Zafra in Zuid-Spanje een trein ver ongelukt, doordat een brug instortte. Twaalf slachtoffers zouden spoorweg arbeiders zijn, die met de trein reisden. Het dertiende slachtoffer was een her der, wiens kudde in de trein werd ver voerd. De trein stortte ongeveer 25 meter naar beneden. Bekering. De Christelijke missionaris uit India Surjan Das Gill is wederom tot het Hindoeïsme teruggekeerd. Zondag beloofde hij op een openbare vergade ring dat hij zou pogen allen die hij in de afgelopen 15 jaar tot het Christendom had gevoerd, weer tot het Hindoeïsme te brengen. Sluikhandel. Het gemeentebestuur van de Turkse stad Kayseri besloot onlangs met met oog op een vliegenplaag een bedrag van drie Turkse ponden (ongeveer 40 gulden) te betalen voor elke kilo dode vliegen. Hierop gingen echter de inwo ners van Izmir een plaats die bijzonder rijk aan vliegen is, pakketten met vlie gen aan de bewoners van Kayseri zen den, met het verzoek deze aan het ge meentebestuur te „verkopen". De Turk se regering overweegt thans maatrege len om aan deze ongebruikelijke sluik handel een einde te maken. ADVERTENTIE U zult tevreden zijn met een van K E I P Gr. Houtstraat 137 naast L uxor 20. Nadat hij zijn oom en Panda in een afgrond had gelokt, vervolgde de harteloze schurk opgewekt de afdaling. „Er gaat toch maar niets boven de wintersport", murmel de hij vergenoegd, „daarmee is het einde lijk gelukt. Ik zal me nu maar naar het hötel begeven om daar het droeve hihïhi nieuws van oompjes ongeval af te wach ten. Dat heb ik meesterlijk voor elkaar gebracht, al zeg ik het zelf, niemand zal me ooit van enige misdaad kunnen be schuldigen". Hij ging zo in zijn wrede vreugde op, dat hij de reusachtige sneeuw bal niet zag, die bolderend kwam aansui zen. Het volgend ogenblik trof de bal hem vol in de rug en wierp hem met een smak voorover. De botsing deed de sneeuwbal uit elkaar spatten en wie kwam er uit te voorschijn Panda en kapitein Paverits! Panda was duizelig en erg ontdaan, maar kapitein Paverits scheen zich geweldig te amuseren. Blijkbaar dacht hij, dat dit alles bij de wintersport hoorde. „Joho!", juichte hij met glinsterende oogjes, „ging DAT even fijn?! Die wintersport is bijna even opwindend als het bevaren der zeven zeeën!" „Ik ben blij, dat u zich vermaakt, oompje", zei heef Mario tussen zijn tan den. MET GEEN ENKEL WOORD willen wij de scherpzinnigheid van voorgaande ge slachten in twijfel trekken, noch willen wij kleinerend spreken over de geweldige bij dragen die vroegere culturen op het gebied van de wetenschap hebben geleverd. Maar wél willen wij er op wijzen dat de gemid delde leerling van onze lagere scholen wel licht geen onverdienstelijk figuur zou heb ben geslagen op sommige uni- versiteiten in de middeleeuwen. In het jaar 1537 dus ge ruime tijd. vóór er van een Hogeschool in Leiden sprake was verscheen aan de uni versiteit van Wittenberg in Duitsland een nieuwe professor in de wiskunde, de heer Rheti- cus, die door niemand minder dan de be kwame en scherpzinnige Melanchton werd ingeleid. De nieuwe professor hield zijn inaugurele rede in het Latijn, waarvan we een verkorte vertaling geven (ziet u wel, dat er weinig aanleiding is de kunde van vroegere geleerden in twijfel te trekken, want welke mathematicus spreekt thans nog Latijn?). Prof. Rheticus begon te wij zen op het nut van de wiskunde en ver volgde dan: „Ik weet dat de studenten door vooroordeel teriigschrikken voor de moeilijkheden van deze (reken)kunsten. Maar zij vergissen zich toch, wanneer zij menen dat deze dingen bijzonder moeilijk zijn, indien we ons althans beperken tot de grondregels, zoals die in de scholen on derwezen en in het dagelijks gebruik aan gewend worden. Deze (reken)kunst ont springt uit de natuur der mensen en wordt geschraagd door betrouwbare bewijzen. Daarom kan het begin daarvan niet duister, noch moeilijk zijn. Neen, de eerste regels zijn eigenlijk zo duidelijk, dat zelfs knaap jes ze kunnen begrijpen, eenvoudig omdat het één zo natuurlijk uit het andere voort vloeit. Voorts eisen de regels voor ver menigvuldiging en deling weliswaar aan zienlijk méér vlijt, maar aandachtige stu denten zullen ook hier de samenhang kun nen doorzien". We zullen professor Rheticus, die later grote faam als astronoom en mathematicus verwierf, niet verder volgen, maar leggen er de nadruk op dat de eenvoudigste rekenregeltjes, die momenteel door Jan en alleman worden toegepast en uit de mouw geschud, des tijds op de universiteit onder wezen moesten worden. Maar dat was nog niet alles. De professor moest in zijn in augurele rede eerst de algemeen heersende overtuiging dat die rekenregeltjes ontzet tend moeilijk waren, te niet doen. Aan gaande de hogerekunstgrepen, zoals vermenigvuldigen en delen, maakt de pro fessor zich weinig illusies, want alleen de vlijtigste en aandachtigste leerlingen zullen in die mysteries kunnen doordringen! Zo als gezegd, onze kinderen op de lagere school zouden op de Wittenbergse univer siteit geen kwalijk figuur hebben geslagen. Integendeel, door de meeste hunner mede studenten zouden zij aanvankelijk voor een soort tovenaars zijn aangezien. Nu meent u misschien, dat dit een uit zondering is? Dan moet u eens horen wat er op dit gebied 250 jaar later aan een rector van een gymnasium werd gevraagd! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2