mm Sterke daling Haarlemse sterftecijfers Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Volksgezondheid hier boven landelijk gemiddelde Onder ons gezegd: toch maar liever Belangrijke positie voor John in Oost Duitse regering? HHoe is het ontstaan?^ Aanslag mislukt op ex-directeur der Oost Duitse spoorwegen in Berlijn J Wrijving over bestand in Korea DINSDAG 3 AtlGUSTUS 1954 3 Nog gunstiger Natuurlijke stijging Eerste paal voor nieuwe centrale te Rotterdam Dokkumer abdij wordt in plaveisel afgetekend Nederlander in Vorarlberg van steilte gestort SALON HOFFMANN Zwolse waardering voor het N.Ph.O. Zondag auto-gala in feestvierend Alkmaar Amerikaans opleidings schip in Rotterdam Goedkeuring van vereni gingen met Friese namen Dit woord: SINAASAPPEL Examens Havenverkeer Amsterdam Onderwijzeres besmette kleuters met t.b.c. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 Augustus 1854 ADVERTENTIE Op een medisch congres, dat dezer dagen te Utrecht werd gehouden, kon triom fantelijk worden vastgesteld, dat de sterfte aan longtuberculose in ons land in het afgelopen jaar tot beneden één geval per tienduizend inwoners was gedaald. Dit is niet alleen een record voor Nederland, het is ook een internationaal record. Intussen bereikte Haarlem een nóg gunstiger cijfer: in onze stad overleden in het laatste jaar aan longt.b.c. slechts dertien inwoners, hetgeen bij het huidige inwonertal neerkomt op minder dan 0.8 per tienduizend.'Slechts vijftien jaar geleden het Haarlemse zielental beliep toen 139.000 stierven in onze stad veertig mensen aan deze ziekte. In deze cijfers: een bevolkingstoename van ruim 20 pet en desondanks een daling van de t.b.c.-sterfte tot een derde deel van vijftien jaar geleden tekent zich op duidelijke wijze af hoezeer de medische we tenschap en de sociaal-hygiënische kennis erin geslaagd zijn de eertijds zo ge vreesde „tering" als belager van ons leven terug te dringen. Intussen is de long-t.b.c. geenszins de enige ziekte waaraan de sterfte in vijftien jaar tijds enorm is gedaald. Bepalen wij ons tot Haarlem dan zien wjj bijvoorbeeld dat destijds in één jaar tijds aan longontste king 81 inwoners overleden zijn tegenover slechts 35 in het laatstverlopen jaar. Voor nier-ontstekingen was het cijfer toen 41 en nu bij 20 pet méér ingezetenen! slechts 20. Werpt dit reeds een gunstig licht op de gezondheidstoestand van onze bevolking, nog veel sterker is dit het geval als wij de leeftijden nagaan waarop de sterfgevallen van vijftien jaar geleden betrekking had den en daarnaast die van het laatste jaar stellen. Het totale aantal sterfgevallen be droeg destijds negen per duizend inwoners tegenover 8,4 in het laatste jaar. In abso lute cijfers- daalde de zuigelingensterfte, d.w.z. beneden één jaar, van 67 tot 56 en de kleutersterfte (1 tot 5 jaar) van 15 tot 9. Ook de kindersterfte, d.w.z. van vijf tot vyftien jaar, ging merkbaar terug. Des tijds overleden op die leeftijd 15 inwoners, nu bij 20 pet méér mensen slechts 9. Nog veel gunstiger worden de cijfers voor de hierop volgende leeftijdgroepen. Tussen vijftien en twintig jaar stierven vijftien jaar geleden in onze stad 13 jonge mensen, in het laatstverlopen jaar slechts 3. Tussen twintig en dertig jaar destijds 39, nu 23 en tussen dertig en veertig jaar destijds 55 tegenover nu 25. Maar ook in de leeftijdsgroep tussen veertig en vijftig jaar zien wij een merkbare daling. Toen stierven op deze leeftijd 70 van onze inwo ners tegenover het laatste jaar 57. Voor de groep tussen vijftig en zestig jaar zijn de cijfers resp. 136 en bij 20 pet méér inwoners 155. Maar zelfs voor de leef tijdsgroep tussen zestig en tachtig jaar zijn de sterftecijfers gunstig: destijds 613 tegenover nu 715. Relatief is ook dit dus nog een daling. Pas boven de tachtig jaar zijn de sterftecijfers zowel absoluut als re latief ongunstiger: destijds 219 en nu 298. Maar ook dit komt voor een deel door de gewijzigde leeftijdsopbouw van de bevol king: er zijn thans in onze stad relatief meer grijsaards boven de tachtig jaar dan destijds. Overigens bedenke men dat de dood tenslotte iets onvermijdelijks is; meer dan het leven binnen de normale grenzen verlengen kan ook de medische wetenschap niet, maar daarin lijkt zij blijkens boven staande cijfers reeds ver geslaagd. Ook en met name in Haarlem. Laat ons tenslotte volledigheidshalve naast en enigszins in tegenstelling met de in de aanhef van dit artikel genoemde sterftedalingen enkele doodsoorzaken noe men die thans een groter aantal sterfte- gevallen veroorzaken dan vijftien jaar ge leden. Daar is in de eerste plaats de dood door hersenbloeding, populair meer bekend als beroerte. Hiervoor is de sterfte toege nomen van 117 tot 186. Voor hart- en vaatziekten zien wij een stijging van 244 tot 326. Deze stijgingen vloeien voor een aanzienlijk deel voort uit de dalingen, die wjj hierboven vermeld heben. Het zijn namelijk doodsoorzaken, die zich in de regel pas op meer gevorderde leeftijd laten gelden. In Nederland had in het laat ste jaar de sterfte aan beroerte voor 73 pet betrekking op lieden boven zeventig jaar en voor 32 pet zelfs op mensen boven tachtig jaar! Ietwat huiselijk maar toch alleszins juist zou men kunnen zeggen: er sterven tegenwoordig aan deze oorzaken tal van mensen, die vroeger al tien of twin- ADVERTENT1E tig jaar éérder aan t.b.c. en dergelijke zou den zijn heengegaan. En dat geldt in elk opzicht ook voor de sterfte aan kanker waaraan ongetwijfeld ook wel eens jongere mensen ten offer val len, maar die toch typisch een doodsoor zaak voor de meer gevorderde leeftijd is. Aan kanker stierven vijftien jaar geleden in Haajrlem 233 inwoners tegenover het taat."4-* jaar 299. Corrigeren wij dit cijfer De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, heeft Maandag de eerste paal geslagen voor het eerste gedeelte van een nieuwe electrische centrale aan de Westzijde van de Waalhaven te Rotterdam. Met de bouw van dit eerste gedeelte is een investering van 90 a 100 millioen gulden gemoeid. In het stelsel van coördinatie der stroom opwekking, waartoe de zes gemeenten in Zuid-Holland, die een eigen centrale bezit ten, in de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland samenwerken, zal de centrale Waalhaven de functie van grondlastcen trale hebben te vervullen. De daarin op te stellen machines zullen voortdurend zo hoog mogelijk en zo lang mogelijk worden belast. De resultaten van de opgravingen op het marktplein te Dokkum worden thans weer aan het oog onttrokken. Veertig man van de Nederlandse Heide Mij. zijn bezig de graafputten dicht te maken. Opdat ook in de toekomst de omtrekken van de funda menten van de Bonifacius-abdij met toren te zien zullen zijn, worden deze met ge kleurde stenen in het plaveisel aangege ven. Hierdoor kan men de indruk geven van de indrukwekkende omvang van de abdij met kloostertoren uit de twaalfde eeuw. Volgend jaar zullen in Dokkum op nieuw opgravingen worden gedaan door de Rijksdienst voor Oudheikundig Bodem onderzoek. INNSBRUCK (United Press) De 24- jarige Peter Sjoerd Foekens uit Ooster beek is om het leven gekomen, toen hij van een 200 meter hoge rotswand afstortte. Het ongeluk vond plaats in de buurt van Tschagguns in de provincie Vorarlberg. Van de zijde der Oostenrijkse politie werd medegedeeld, dat een groep Neder landse toeristen trachtte het „Wormser- joch" te bereiken, toen Foekens plotseling door een steen getroffen werd. Hij stortte van een steile rotswand af en was op slag dood. Zijn lichaam werd later naar boven gebracht door een Oostenrijkse berg-red- dmgsbrigade. ADVERTENTIE BLIJF JONG en laat Uw haar vakkundig bijkleuren. Natuurgetrouw en discreet. Middenweg 126 Telef. 22202 Haarlem-Noord DINSDAG 3 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 8.15 uur. Vlees hal: „Bert Brugman's Marionettentheater, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneelfestival, 8.30 uur. City: „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circussterren", alle leeft., 8 uur. Palace: „The Sword and the Rose", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Hawaii", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Le circusclown", .alle leeft., 8 uur. WOENSDAG 4 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte, ds. H. S. J. Kalf, 8 uur. Minerva: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Vleeshal: „Bert Brugman's Marionettentheater, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneeliestival. 8.30 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2. 4 15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circusster ren", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", alle leeft., 10.30 uur. "The Sword and the Rose" 14 jaar, 2,4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights" alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Hawaii", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Le circuslcown", alle leeft., 2.30 en 8 uur. BARTELVD RISSTR HAARLEM TEL 13439 1 Terp bolstr '48 a dam tel.' mm DAMES - HEREN-BADKLEDING in verband met de 20 pet bevolkingstoena me dan krijgen wij een stijging van 279 tot 299 of van 7 pet. Gezien alle voorgaande cijfers konden wij deze stijging ten volle verwachten. Naarmate de medische weten schap er in zal slagen allerlei andere ziek ten als doodsoorzaak terug te dringen zon der tevens de kanker gehéél onder de knie te krijgen, gehéél want er worden al heel wat kankergevallen genezen als men zich maar tijdig onder geneeskundige be handeling stelt zullen wij op een verde re stijging van de kankerziekte hebben te rekenen. Niet omdat deze ziekte in heftig heid toeneemt maar eenvoudig omdat méér mensen een hogere leeftijd bereiken dan vroeger het geval was. Zoals reeds eerder werd gemeld, heeft Zwolle, dat thans in de roes van een feest- tiendaagse leeft, onder meer in het gelegen heidsprogramma verwerkt een drietal op voeringen (in een tent voor vijfduizend personen) van de opera „Faust" van Charles Gounod, uitgevoerd door The Imperial Company uit Londen. De begeleiding was toevertrouwd aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Aan de recensie over de première van Henri Th. Timmerman, mu ziekcriticus van de Zwolsche Courant, ont lenen wij de volgende passages: „De Engelse dirigent Ivor John is be kwaam en had het geheel stevig in de hand. Daarbij is het tot een grote verdienste te re kenen, dat Ivor John in zo korte tijd van voorbereiding zulke voortreffelijke muzikale resultaten met het samenwerkende Neder landse orkest heeft weten te bereiken. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat als begeleidingsensemble terecht bekend staat als het beste van de grote provinciale orkesten, heeft in hoge mate tot het wèl- klinkend succes bijgedragen. De muzikale alliantie Engeland-Nederland is ondanks de schaarse gelegenheid tot repeteren een deugdelijke verbintenis gebleken". „Telkens gaven de aanwezigen door „open doekjes" uiting aan hun grote ingenomen heid en aan het slot werden solisten, koor, en orkest en dirigent gehuldigd door een warme ovatie Op Zondag 8 Augustus zal in het gemeen telijk sportpark te Alkmaar een automobiel en motorsportevenement gehouden worden, georganiseerd door het district Noordhol land van de R.A.C.-West, met medewerking van de afdeling Alkmaar van de Neder landse bromfietsbond en van de motorclub Alkmaar. Een van de hoogtepunten van het uitge breide programma is ongetwijfeld de hin dernis- en estafettewedstrijd tussen auto mobielen uit de jaren 18991916 van The Veteran Car Club of Great Britain. Vijfendertig bijzonder oude auto's, welke alle nog in hun oorspronkelijke staat ver keren, komen op eigen kracht uit Engeland naar Alkmaar. Voorts zullen de district-teams van de Regionale Automobielsport Club „West" el kaar bestrijden in een auto-slalom en ten slotte vermeldt het programma een motor- polowedstrijd tussen de ploegen van Neder land en Frankrijk. Om een zo groot mogelijk aantal bezoe kers naar Alkmaar te trekken hebben de organisatoren tevens een Kaasstad-sterrit uitgeschreven voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Hiervoor kan men zich aan melden bij mejuffrouw P. H. S. Teerink, Heilooërdijk 11 te Alkmaar, te. K 2200-3858. Het Amerikaanse opleidingsschip „Em pire State", dat met ruim 300 candidaten van het „Maritime College" te Fort Schuy ler in New York zijn jaarlijkse oefenreis door de Europese wateren maakt, is in Rot terdam aangekomen. Het zal na Rotterdam nog Santander in Spanje aandoen. De „Em pire State" die te Rotterdam ligplaats heeft gekozen in de Parkhaven, gaat eind Augus tus naar Amerika terug. Het in 1874 gestichte „Maritime College" te Fort Schuyler is de^oudste zeevaartschool in de Verenigde Staten. De cadetten, die na een middelbare schoolopleiding tot dit „college" worden toegelaten, moeten met succes een vierjarige cursus hebben ge volgd, voordat zij zich officier ter koop vaardij en tevens reserve-officier bij de Amerikaanse marine kunnen noemen. Men leidt er zowel stuurlieden als machinisten op. De „Empire State" is in 1944 in dienst gesteld en meet 6059 ton bruto. Golden Fiction Van onze correspondent in West-Duitsland) Het schijnt dat men in Oost-Duitsland van plan is dr. John op een zeer belang rijke positie te plaatsen. Uit een uitlating van de Oost-Duitse minister van Binnen landse Zaken Stoph kan worden afgeleid, dat zo'n betrekking thans voor John in de maak is. Er is, naar men verneemt, zelfs sprake van dat John in Oost-Berlijn een vooraanstaande positie krijgt in de rege ringscommissie voor de Duitse eenheid. Hij zou aan het hoofd worden gesteld van een omvangrijk bureau met vele vertakkingen. Men meent verder uit betrouwbare in formaties uit de Oost-Zöne te kunnen op maken dat de pas benoemde Russische ambassadeur en Hoge Commissaris in Ber lijn, Poesjkin, van plan is binnenkort een protestnota aan de Hoge Commissarissen van de drie Westelijke mogendheden te richten tegen het weer opleven van het nationaal-socialisme in West-Duitsland en tegen het bestaan van verscheidene agen ten-centrales in West-Berlijn. De overgelopen John zou, omdat hij zo veel van de toestanden in West-Duitsland afweet, in staat zijn voldoende materiaal met bewijzen voor een uitvoerige uiteen zetting te leveren. De bedoeling zou zijn heel de wereld onder het oog te brengen dat bij verwerkelijking van de Europese Verdedigingsgemeenschap in West-Duits land weer tal van militaire en politieke krachten aan de macht zouden komen, die ook onder het Hitler-regiem een verderfe lijke rol hebben gespeeld. Een dergelijke verklaring zal zeker niet nalaten een diepe indruk op de Fransen te maken, die toch al huiverig tegenover de E.V.G. staan. BADEN-BADEN (D.P.A.) De West- Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, heeft voor het bestuur van de christen-democratische parlementsfrac- tie te Baden-Baden verklaard, dat John geen toegang had gehad tot aangelegen heden, die geheim gehouden moesten wor den met het oog op de veiligheid van de bondsrepubliek. Het was nog niet mogelijk tot een definitieve conclusie te komen of John met verraderlijke bedoelingen naar Oost-Duitsland was gegaan, aldus een com muniqué na de vergadering. Bondskanse lier Adenauer, de ministers Kaiser en Strauss en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, prof. Walter Hallstein, wa ren bij de vergadering tegenwoordig. BERLIJN (Reuter) Zaterdagavond is Als gevolg van het tekenen van de wapenstilstand voor Indochina in Genève, "waarbij werd bepaald, dat de Franse strijdkrachten Hanoi moeten ontruimen, zijn vele bewoners van deze omstreden stad begonnen om met rickshaivs en handwagens hun bezittingen over te brengen naar het Zuiden van Vietnam, waar zij zich zullen vestigen. Foto: De uittocht uit Hanoi aan de gang. Het Eerste Kamerlid de heer Algra (AR) heeft onlangs aan de minister van Justitie gevraagd, op welke wettelijke gronden de door de minister genomen beschikking be rust dat de statuten van de vereniging „De Fryske Bibleteek" slechts kunnen worden goedgekeurd indien deze Friese naam door een Nederlandse wordt vervangen. Minister Donker heeft thans geantwoord dat volgens de wet de koninklijke erken ning van verenigingen, die als rechtsper soon aan het maatschappelijke verkeer wil len deelnemen, wordt geweigerd, indien de statuten in strijd met het algemeen belang zijn. Het algemeen belang eist, dat de naam van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging op voor elke Nederlander dui delijke wijze het karakter der vereniging aanduidt. Dit kan niet het geval zijn, als de naam niet of althans niet mede in de Nederlandse taal luidt. De naam van een vereniging is onderdeel van de statuten. Deze moeten worden open baar gemaakt in de Nederlandse Staatscou rant. Het moet ongewenst worden geacht, dat een gedeelte van een stuk, dat ter ken nis van iedereen moet worden gebracht, in een andere dan de Nederlandse taal luidt. De heer Algra had opgemerkt, dat bij een aantal verenigingen, die een Friese naam dragen, vervanging van deze naam niet is geëist. Hiertoe bestond geen aan leiding, zegt de minister, omdat deze ver enigingen aan de door haar gewenste naam een vertaling in het Nederlands hadden toegevoegd. Vervanging van de naam „De Fryske Bibleteek" had niet behoeven te worden gevorderd, daar volstaan had kunnen wor den met toevoeging van een vertaling. De minister zal aan de vereniging „De Fryske Bibleteek" berichten dat de woor den „De Fryske Bibleteek" in de naam van de vereniging geen bezwaar opleveren, in dien in deze naam tevens een vertaling in West-Berlijn een aanslag gepleegd op Willi Besener, gewezen directeur van de Oost-Berlijnse spoorwegen. Toen Besener de achterdeur van zijn woning uitkwam werd er op hem geschoten. De kogel sloeg dicht bij zijn hoofd in een muur. De aan valler is ontkomen, waarschijnlijk door over de iuinmuur te klimmen. Besener staat onder politiebewaking daar volgens de West-Berlijnse politie de Oost-Duitse veiligheidsdienst reeds ge ruime tijd plannen heeft hem te ontvoeren of te doden. Reeds eerder zijn verdachte personen in zijn nabijheid waargenomen. Besener werd in 1949 ontslagen, omdat hij weigerde met de Sovjet-autoriteiten sa men te werken bij de versterking van de blokkade van Berlijn. Hij weigerde ook tot de communistische partij toe te treden. Hij is sinds December onder politiebewaking, nadat een Oost-Duitser vrijwillig aan de politie had medegedeeld, dat hij opdracht had de gangen van Besener na te gaan Onthullingen Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft verklaard, dat de West-Duitse spionnage- organisatie-Gehlen in Januari met opzet een aantal van haar agenten in Oost- Duitsland heeft verraden bij een poging om een andere agent, een zekere Emil Bahr, het vertrouwen van het Oost-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken te laten verwerven. Het persbureau gaf de namen en adressen van zeven mannen, die als gevolg van de mededelingen van Bahr ge arresteerd waren en die werkten voor de organisatie-Gehlen en de Franse en Ame rikaanse geheime diensten. Dit was bekend gemaakt door Gerhard Kapahnke, volgens A.D.N. waarnemend leider van de West-Berlijnse afdeling der organisatie-Gehlen, die in Mei naar Oost- Duitsland uitweek. Bahr was inmiddels, uit vrees voor ontdekking door Oost-Duitse politie, weer naar West-Berlijn vertrokken. Kapahnke verklaarde met de groep-Gehlen gebroken te hebben, omdat hij de activiteit van de organisatie „misdadig en nutteloos" achtte, aldus dit bericht van het Oost- Duitse persbureau. WENEN (A.F.P./Reuter). Radio- Praag heeft een verslag uitgezonden van een persconferentie, die in Praag was ge houden door een zekere Frantisek Zvolsky, die hoofd van de afdeling Hamburg van de Amerikaanse geheime dienst geweest zou zijn. Zvolsky verklaarde in 1952 onder in vloed van propaganda-uitzendingen van radio „Vrij Europa", naar het Westen uit geweken te zijn. Hij had in Hamburg spionnen geworven onder opvarenden van schepen op de Elbe en ook in West-Berlijn gewerkt als „werktuig van de Amerikaan se imperialisten". Dezer dagen was hij, ont goocheld, naar Praag teruggekeerd, waar hij alles had bekend. Zvolsky zei dat de organisaties van Tsje- choslowaakse uitgewekenen in West-Duits land voornamelijk optraden als wervings diensten van spionnen voor de Amerikaan se geheime dienst. Vluchtelingen zien, na een vervelend en hopeloos bestaan in kampen, geen andere uitweg dan dienstne- men als- Amerikaans agent, aldus radio- Praag. Hoe komt het, vraagt een lezer, dat, men zowel sinaasappel als appelesiene hoort zeggen? De verklaring van dit verschijnsel is heel eenvoudig. Om streeks 1500 begonnen de Portugezen in Europa een vrucht te importeren die zij uit China haalden. Nu is naast China en Chinees de schrijfwijze Sina en Sinees in oudere geschriften zeer ge woon. Men schreef dus sinaasappelen of chinaasappelen, door elkaar, maar ge bruikte ook de vorm: appelen Chinaas, dus: appelen van China. Dit is vanouds in de volkstaal de gebruikelijke vorm geweest. Vooral van Amsterdam uit werden de vruchten naar Duitsland ge zonden en het is begrijpelijk dat men met het product de naam zoals men die in de havens hoorde, overnam. Vandaar dat de Duitser zegt: Apfelsine. Ook de Scandinavische landen en Rusland geven de vrucht een soortgelijke naam. Geslaagd voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens. Voor de gehele akte de heren: J. Boersma te Amsterdam, A. van Buuren te Haarlem, C. van Ooijen te Amster dam, A. H. Remmers te Amsterdam en J. J. A. Vrakking te De Rijp. Voor gedeelte A: mejuffrouw J. S. Diepe- rink te Heemstede (van Rijkskweekschool Haarlem). Voor gedeelte B de dames C. Th. Walker te Haarlem (van Rijkskweekschool Haar lem) en M. G. J. A. Wildenberg te Uithoorn en de heren D. Barmentlo te Amsterdam en J. Hazelhoff te Koog a. d. Zaan. Haarlem Avondlyceum Gisteren slaagde de heer J. B. Kuhlemeier, leerling van het Haarlems Avondlyceum, voor het staatsexamen A. Boekhouden Voor het examen praktijkdiploma Boek houden slaagden de volgende candidaten: Harry Adriaanse, Chris de Baan, J. v. d. Berg, Henk Boeree, J. Brouwer, A. Cop- pens, W. van Lammeren, H, Nieuwenhiuzen, J. Olijerhoek en Gé Snellens, allen uit Heemstede en J. B. Kühlemeier uit Haarlem. In Juli zijn in de Amsterdamse haven aangekomen 468 schepen (2.824.001 bruto m3) en vertrokken 475 schepen (2.853.703 bruto m3). Dezer dagen is gebleken dat te 's-Herto- genbosch een onderwijzeres van een kleu terschool enkele kinderen met t.b.c. heeft besmet. De onderwijzeres is in een sanato rium opgenomen. Bij de kinderen werden slechts lichte aantastingen geconstateerd. Geen der patiëntjes behoefde in een sana torium te worden opgenomen. Zij kunnen thuis worden verpleegd. Uitgebreide con trole-maatregelen ten aanzien van de ge hele school zijn getroffen. SEOEL (Reuter). Militaire autoritei ten van de UNO hebben Maandag te Seoel verklaard, dat „zij geen enkele grond kon den vinden voor de communistische be schuldiging", dat drie politiemannen van de UNO de demarcatielijn Donderdag bij Panmoendjom overschreden en schoten af vuurden op een communistische patrouille. De communisten eisten, dat de Koreaan se militaire wapenstilstandscommissie een vergadering over het incident zou houden, waarbij twee politiemannen van de uno en een Noord-Koreaanse politieman zouden zijn gedood. Militaire UNO-autoriteiten zeggen, dat er geen UNO-politiemannen worden ver mist. Zij verzochten de communisten de mannen, die dood geschoten zouden zijn, te identificeren. Het communistische ant woord was hierop dat de mannen al begra ven en niet voor identificatie beschikbaar waren. Radio-Peking heeft uit Kaesong gemeld, dat de communistische afgevaardigden bij de bestandscommissie thans geprotesteerd hebben tegen schendingen van het Noord- Koreaanse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen op 15 en 27 Juli en op 1 Au gustus. Een Zuid-Koreaan heeft Zaterdagavond schoten gelost in het verblijf van de acht Poolse en Tsjechoslowaakse leden van de commissie van toezicht op de naleving van het bestand te Poesan. Er werd niemand gewond en de dader wist te ontkomen. Dertig Zuid-Koreaanse ambtenaren in het verblijf van de communistische leden der neutrale bestandscommissie hebben ontslag genomen. Zij willen niet langer werken voor personen, die tegen de wil van de Zuid-Koreaanse autoriteiten in Korea verblijven. Zondagavond zijn te Koensan aan de Westkust van Korea drie eigengemaakte bommen geworpen naar de verblijfplaats van een msnectiegroep van de neutrale commissie. Slechts een der bommen ont plofte, niemand werd gewond. De localiteiten van de neutrale groepen in de aanvoerhavens Intsjon, Koensan, Poesan, Kangnoeng en Taegoe worden se dert de aanslagen bewaakt door Ameri kaanse tanks. HAARLEM. In den Gemeenteraad is besloten tot het sloopen van de vesting muren van het Houthek tot aan den Pa pentoren. Ook heeft de Raad zich vèr- eenigd met het voorstel van B. en W. om het schavot op de Groote Markt weg te breken en de voorzijde van het Stadhuis te verbeteren.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5