Agenda voor Velsen Adjudant G. A. Verbaan gefêteerd .Clowntje Rick Havenberichten Visserij-varia Een verraderlijk complot Glazenwassersvrede getekend Reeks van ongelukken op een drukke Zondag Bruidsbouquetten Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee fel fffilll wlSÉIi' ir Zijn devies: „alles kan" Sanering soepeler: klant kan kiezen Hoofd school Gijzenveld- plantsoen Morgen: bezoek aan de kweektuin Slachtoffer van aanrijding overleden Burgerlijke stand Velsen Lejeune clubkampioen van de Kennemers Alpenrooskapel in de badplaats Voor de kinderen Steen des aanstoots in het IJselmeer Goede resultaten van „Rooswijk"-negentallen m FEUILLETON door Richard Keverne DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 De raadzaal van de gemeente Castricum bood Maandagmorgen een ongewoon schouwspel. In de eerste plaats gaven de vele bloemstukjes haar een vrolijk en fees telijk aanzien en in de tweede en niet minst belangrijke plaats was er, naast de flonkerende ambtsketen van burgemeester C. F. Smeets, een geschitter van unifor men, gedragen door vele leden van de rijkspolitie, mannen, die, met burgemees ter en wethouders van Castricum, de bur gemeester van Heemskerk en vele andera autoriteiten bijeen waren gekomen om de „zilveren adjudant" van de rijkspolitie groep Castricum, de heer G. A. Verbaan, een welverdiende hulde te bereiden. Men mag dan, zoals de jubilaris na alle speeches zelf in zijn dankwoord zei tot de leden van de groep Castricum, ,,de helft geloven van alle aan mij toegezwaaide lof", er is Maandagmorgen toch wel tot uitdruk king gekomen, dat adjudant Verbaan een man is, met een uitstekende staat van dienst, een man ook, waarvan men, niet tegenstaande zijn strenge leiding, op aan kan en die zichzelf een devies maakte, na melijk: „alles kan", en daarvan dan ook verscheidene malen getuigenis aflegde. Sprekers De eerste, die de jubilaris met het berei ken van de mijlpaal complimenteerde, was burgemeester C. F1. Smeets. ..Wij hebben er geen spijt van gehad u te hebben aan gesteld hier in Castricum", zeide de ma gistraat en hij voegde daaraan toe, dat de samenwerking altijd prima is geweest. Zich tot mevrouw Verbaan-De Kool wen dende, zei de burgemeester: ,,U hebt uw man vele jaren bijgestaan. Het is ons be kend, dat hij veel energie in zijn huisgezin op doet en daarom zij het mij vergund, u een klein bewijs van mijn grote bewonde ring te mogen overhandigen", na welke woorden mevrouw Verbaan een fraai bou quet in ontvangst mocht nemen. Tenslotte wenste de burgemeester de heer Verbaan Gods beste zegen en een spoedig algeheel herstel toe en overhandigde hem een boe kenbom De districts-comandant van de rijkspoli tie, majoor H. A. van Steenis, uit Amster dam, zeide, dat adjudant Verbaan een van de allerbeste leden van het district was en is. „U bent met hart en ziel politieman, niet te remmen, maar toch moet ik het uitdrukkelijk verzoek tot u richten, het van heden af wat kalmer aan te doen". Vervolgens sprak de majoor de wens uit, dat het de heer Verbaan gegeven mocht zijn bij het behalen van de pensioengerech tigde leeftijd op even glorierijke wijze als deze ochtend geschiedde, afscheid te ne men. Het cadeau van de staf van het dis trict bestond uit een boek en een enveloppe met inhoud. „U hebt deelgenomen aan de opbouw van de rijkspolitie op een wijze, die bewon dering afdwingt. U bent er een, die de naam van het korps hoog houdt en er zelfs uw gezondheid aan opgeofferd heeft". Dit waren de woorden van de groepscomman dant rijkspolitie te Weesp, adjudant P. Leeghwater, die als oudste groepscomman dant sprak. Het cadeau van de groepscom mandanten bestond, naar de heer Leegh water het noemde uit een „super-volauto- matisch-vierkleurig-potlood" en voor me vrouw Verbaan uit een grote bak bloemen. Namens de reserve rijkspolitie voerde reserve-adjudant R. C. v. d. Bos het woord. ,De reservisten steken heel wat van u op en het vuur, dat hen bezielt, hebben wij aan te danken". De voorzitter van de afdeling Beverwijk en Omstreken van de Christelijke Politie- Ambtenaren Bond de heer P. de Ridder, deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een Bijbel in de nieuwe vertaling, waarmede een hartewens van de jubilaris in vervulling ging. Van een prima verstandhouding tussen de rijkspolitie - en speciaal de groepscom mandant en Castricums Vrijwillige Brand weer gewaagde brandweercommandant J. W. Beiersbergen, die met grote trots de Zondagnacht veroverde Oterleker-brand- veerstaf liet zien en aan Verbaan vroeg mee te helpen deze staf te „verdedigen" Tevoren had de jubilaris het cadeau van de brandweermannen een couvert met insciptie in ontvangst mogen nemen. Namens de groepsleden sprak opper wachtmeester L. Sijbring postcommandant IJ MUIDEN: DINSDAG 3 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Het meisje uit Artis". Rex, 20 uur: Italiaans operaconcert. SANTPOORT: Feesten, uitgaande van de harddraverij vereniging „Santpoorten omstreken". WOENSDAG f AUGUSTUS IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het meisje uit Artis". Rex, 20 uur: „Wrekers te paard". Rijksweg, gemeentekwekerij, 15 en 19.30 uur: Gelegenheid tot bezichtigen. SANTPOORT: 18.30 uur: Ronde van Santpoort. te Heemskerk, welks gebied ook onder dat van de heer Verbaan resorteert. De heer Sijbring deed adjudant Verbaan een grote groepsfoto toekomen en een plaid en me vrouw Verbaan een bouquet. Tenslotte sprak de waarnemend gemeente-secretaris, de heer G. Louter, mede namens het be stuur van de Castricummer Polder, dat al eerder een bloemstuk had geschonken. „Bij mijn aanstelling in Castricum heb ik van B. en W. het volste vertrouwen ge vraagd en gekregen. De bijeenkomsten met de burgemeesters verlopen altijd zeer pret tig. Ik breng mijn oprechte dank aan de beide colleges van B. en W. voor de onder vonden medewerking". Met deze woorden begon adjudant Verbaan zijn dankspeech. Iedere spreker werd door de heer Verbaan persoonlijk beantwoord en hij was zijn ontroering nauwelijks meester, toen hij tenslotte zeide: „Dit is een dag met een gouden rand; ik dank u allen daarvoor zeer hartelijk". Nadat de burgemeester de binnengeko men felicitatie-telegrammen had voorge lezen er waren er, afkomstig van de burgemeesters van Purmerend en Wijde Wormer werden alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld de heer Verbaan de hand te drukken. In de avonduren hebben de gezamenlijke Castricumse fanfarekorpsen de familie Verbaan een serenade gebracht, die klonk als de bekende klok. Zulks gebeurde op het terras van hötel De Rustende Jager, waar de jubilaris en zijn gezin verbleven tijdens een gezellige bijeenkomst waarop alle personeeelsleden aanwezig waren. Een ongekend groot aantal bloemstukken sier de de woning aan de Mient. Naar wij vernemen is het glazenwassers- conflict, dat enige weken geleden in IJmui- den ontbrandde, bijgelegd. De firma „Nieuw Leven", die zich van de sanering der glazenwasserij had losgemaakt, heeft gedaan gekregen, dat deze sanering voort aan veel minder vastomlijnd zal worden uitgevoerd: iedere IJmuidense klant is, zo besloot de Bond van Glazenwasserspatroons afdeling Haarlem, voortaan vrij de glazen wasser te kiezen, die hem goeddunkt. Dat houdt niet in, dat ook de wijkverdeling en de onderlinge werkindeling opgeheven worden de nieuwbouw blijft ingedeeld in wijken, waarvoor per wijk een glazen wasser is aangewezen. Maar wanneer deze firma de klant niet bevalt, kan hij de was ser laten komen, die hem beter lijkt. Ter benoeming van een hoofd aan de nieuw te openen lagere school aan het Gij- zenveltplantsoen te IJmuiden bieden B. en W. de raad de volgende voordracht aan: 1. H. C. Doevendans, hoofd van de af deling lager onderwijs aan de Werkplaats Kindergemeenschap te Bilthoven; 2. J. Schenk, hoofd ener openbare lagere school te Barsingerhorn; 3. B. K. Mol, hoofd ener openbare lagere school te Spijkenisse. Het politiepersoneel van de post Velsen- Noord kon in de nacht van Zondag- op Maandagnacht eindelijk om twee uur af zwaaien na een dag, die vervuld was van een grote brand en een reeks min of meer ernstige ongelukken, de gewone Zondagse zomerdrukte bij de ponten en het eveneens gewone, doch nijpende gebrek aan Velsens politiepersoneel. Op de Kanaaldijk reed de politiejeep Zondagmiddag temidden van de kluwende mensen, die bij de Velserbrug naar de brand bij Van Gelder stond te kijken, par does achterop een personenauto, die niet gauw genoeg in de berm kroop, maar dat ook weer niet kon helpen, omdat er zich mensen voor bevonden. Zaterdagmiddag reed mevrouw M. T. de W. op haar bromfiets op de Wij kerstraat- weg een 9-jarig meisje aan, toen het kind plotseling overstak. De dame viel en moest met een lichte hersenschudding en een ge wonde linkerknie naar huis worden ge bracht. Bij de Parklaan stak Zaterdagmid dag een bromfietser plotseling over, een autobestuurder van de pont komend moest krachtig remmen, een achter hem rijdende chauffeur reageerde net even te langzaam en een botsing volgde. De bromfietser kneep er tussen uit. Evenals de fietser, die dwars over het Marktplein in IJmuiden reed en plotseling achter de daar op de Zuid-Oostelijke hoek staande directiekeet vandaan schoot tegen een op de Lange Nieuwstraat fietsende dame. Hij reed ijlings door, de dame zat' met de brokken. Zondagmiddag reden een wielrijder en een bromfietser op elkaar in bij de Bosweg (op de Rijksweg), waardoor eveneens ma teriële schade ontstond. Degenen, die belangstelling hebben voor de gemeentelijke kweektuin in Velsen, ge legen aan de Rijksweg tussen Santpoort en de pont, worden door de commissie voor natuurbescherming en de directie van de plantsoendienst morgenmiddag en -avond in de gelegenheid gesteld, deze „geboorte grond van de plantsoenen en parken" te bezichtigen. Er wordt voor de eerste groep om drie uur verzameld bij de ingang van de kweek tuin, de tweede groep komt dan om half acht bijeen. De 48-jarige weduwe A. M. S.W. uit de Wijkermeerpolder, die Zondagavond bij Buitenhuizen door eigen onvoorzichtigheid werd aangereden, is kort nadien in het An- toniusziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. De beste De heer J. A. Spaans, leerling van de Gemeentelijke Zeevaartschool te Den Hel der en wonende te Alkmaar, heeft het beste eindexamen A. S. 1954 voor stuurmans leerling in Nederland afgelegd. Hij komt nu in aanmerking voor de prijs welke door het College Zeemanshoop te Amsterdam telkenjare voor de best geslaagde leerling in het land beschikbaar wordt gesteld. Voor de derde maal achtereen en voor de vierde maal sinds 1948 is deze prijs door een leerling van de Helderse Zee vaartschool gewonnen. ADVERTENTIE Alleen bij BÜISMAN'S BLOEMENMAGAZIJN va. ƒ7 50 Velserduinweg 143 - Tel. 5740 - IJmuiden-O. GEBOREN: A. M. BragstraStangenber- ger, z., Velserduinweg 234, IJmuiden; T. Cosseevan der Zwan, z., Rijnstraat 17, IJmuiden; A. T. van StreepenPilanen, d., Litslaan 20, Santpoort; J. Schippervan den Nieuwendijk, d., Hofgeesterweg 7, Santpoort; K. KlokGroen, z., Alex. Bellstraat 69, IJmuiden; J. v. Oostende Jonge, z., van Valkenburgstraat 4, Velsen-N.; J. A. Dienaar Raadman. d„ van Dalenlaan 35, Santpoort; M. G. de RidderKasper, z., Spaarnestraat 99, IJmuiden. ONDERTROUWD: P. J. de Kluis, Tussen- beeksweg 54, IJmuiden-O. en J. H. M. de Kuijper, Dr. Schaepmanlaan 84, Nijmegen, toek. adres: Lindenstraat 39, IJmuiden-O.; S. K. Visser, Zandersstraat 28, IJmuiden en G. Bijlsma, Wijk aan Zeeërweg 60, IJmui den; C. van Weelderen, Hofgeesterweg 24, Santpoort en N. Braaij, Slaperdijk 66, Haarlem. GEHUWD: M. H. I. Timmer en J. A. Untied, Fr. Naereboutstraat 28, IJmuiden; J. J. P. Kuijl en H. G. A. Brantjes; J. Piet en K. Romeyn, De Ruyterstraat 61, IJmuiden; F. A. Ranft en W. J. Bernard, Waalstraat 47, IJmuiden-O.; G. Zijlstra en M. J. Bruis- schaert, Langen Nieuwstraat 134, IJmuiden. OVERLEDEN: C. A. Doornaar, 66 j., Zee weg 275, IJmuiden-O.; J. Wertwijn, 74 j., Brederoodseweg 106, Santpoort; J. van der Linden, 15 j., zoon van J. v. d. Linden en F. Gravemaker, Iepenstraat 15, IJmuiden-O.; R. van Wieringen, 66 j., echtgenote van C. Bakker, Zoutmanstraat 1 rd, IJmuiden-O.; A. Hopman, 69 j., echtgenote van J. de Boer, Voorstraat 40 a, Beverwijk; W. C. M. Schuit, 5 J., zoon van W. A. Schuit en C. A. Steen- meijer, Cederstraat 47, IJmuiden-O.; A. Ver- hey, 74 j., echtgenote van H. de Bruijn, Tus- senbeeksweg 9, IJmuiden-O.; A. Klumpe- naar, 69 j., weduwe van D. de Haan, Wijker- straatweg 242, Velsen-N. In het Gemeèntelijk Sportpark hebben de Kennemers hun jaarlijkse sportdag ge houden. Na een spannende nek aan nek race met Johan Adelaar werd Jan Lejeune clubkampioen 1954. Lejeune verbeterde tevens nog een nieuw clubrecord namelijk dat van inwerpen, het stond reeds met 27,50 meter op zijn naam, het werd nu 28,99 m. De deelneming was niet overweldigend groot. Vooral de jongere leden laten hun kans voorbijgaan. De resultaten op de diver se onderdelen waren: 100 m.: 1. J. Lejeune 11.8 seconde; 2. J. Adelaar 12.4 sec.: 3. C. Bakker, 12.5 sec. 400 m.: 1. W. Schaap 1 min. 8 sec.; 2. T. Hofland 1 min. 10 sec.; 3. J. van-Luin 1 min. 19 sec. 1500 m.: 1. C. Bakker, 4 min. 49.9 sec.; 2. J. van Luin 5 min. 10.3 sec.; 3. J. C. Zoon 5 min. 15.7 sec. Vèrspringen: 1. J. Adelaar 5.63 m.; 2. Henk Janssen 5.55 m.; 3. J. Groot 5.30 m. Vèrschieten: 1. J. Lejeune 47.81 m.; 2. Henk Janssen 46.40 m.; 3. A. Schaaper 45.65 m. Bord-sehieten: 1. P Hofland 600 p.; 2. J. Groot, J. C. Zoon, W. van Luyn, allen 500 p. Doelschieten: 1. J. Lejeune en J. H. Jans sen 700 p.; 2. W. Hoorn en D. v. d. Outenaar Jr. 600 p. Bal inwerpen: 1. J. Lejeune 28.99 m.; 2. Henk Janssen 25.87 m.; 3. A. Schaaper 25.14 m. 100 m. baldribbelen: 1. J. H. Janssen 17.7 sec.; 2. J. Lejeune 17.8 sec.; 3. P. Hofland 19 sec. Totaal uitslag: 1. J. Lejeune 4582 p.; 2. J. Adelaar 4463 p.; 3. J. H. Janssen 4271 p.; 4. H. Janssen 4182 p.; 5. A. Schaap 3930 p.; 6. W. Schaap 3914 p.; 7. J. C. Zoon 3795 p.; 8. P. Hofland 3673 p.; 9. J. Gróót 3457 p.; 10. J. Weinke 3288 p. Gevonden voorwerpen De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de Heemskerkse politie aangegeven: hoofddoek, autokrik, shawl, handschoen, dubbele schakelarmband, portemonnaie met inhoud en herenhorloge. Geslaagd voor ULO-diploma Voor het diploma MULO-A slaagden uit Heemskerk: S. Bruyns, L. Knaap, B. Kem- pers en L. Kos. Opbrengst collecte De ten bate van „Herwonnen Levens kracht" in Heemskerk gehouden collecte heeft een bedrag van 210,opgebracht. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Anthonius J., z. van J. A. C. van Harte en M. G. Nijman; Johannes F. P., z. van C. Brasser en M. Glorie; Agnes J.. d. van O. Zonneveld en M. S. van der Maat; Hendricus M., z. van J. W. Bleeker en C. Juckes; Hermine S., d. van B. J. Bruyns en N. J. Th. de Bruyne. Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: herenhandschoen, kerkboek, bruine porte monnaie en twee brillen, één met licht en één met donker montuur. Morgen 4 Augustus geeft de Tiroler- kapel „Alpenroos" een concert in de tuin van „Oud Wijk aan Zee." De andere feestelijkheden voor de maand Augustus, georganiseerd door de V.V.V., zijn als volgt: Zaterdag 7: ballonoptocht; Zaterdag 14; gecostumeerde optocht; Zaterdag 21: con cert IJmuider Harmoniekapel; Woensdag 25: Fakkel- en lampionoptocht. Op Zater dag 28 Augustus worden de feestelijkheden van deze maand afgesloten met een concert te geven door de Beverwijkse harmonie kapel. Ze stonden voor de ramen en keken naar binnen. „Nee, Pilon is er niet", zei Bunkie. „Ik zie niks". „Hij zal zo wel komen", meende Rick. „Misschien is hij nog aan 't werk in het bos". Ja, dan moesten ze maar even wachten; erg lang zou het wel niet duren. Misschien konden ze in die tijd wat in het dorp rondlopen. Maar juist, toen ze de tuin uit wilden gaan, klonken er voetstappen. „Ha, daar is Pilon al!", riep Bunkie. Ja, daar was hij. „Zo, jongens", zei Pilon vrolijk. „Hebben jullie op me gewacht?" „Even maar, Pilon", zei Rick. „We dachten wel dat je gauw zou komen". Pilon haalde de sleutel uit zijn zak en maakte de deur open. ,Ja, we hebben wat langer gewerkt dan anders", zei hij. „Daarom is 't een beetje later geworden. Kom maar gauw mee naar binnen!" Maandag 2 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Geschwister Lick van Geffle. Warum van Stockholm. Karl Julius van Lulea. Rondo van Bremen. Kamrad v. Hamburg. Sarpen van Ixpilla. Westland van Hamburg. Bab T van Munksund; Dido van Gothenburg, Orion van Bordeaux. Reliable van Fowey. Sideros van Bougie. Bralinta v. Gothenburg. Hr. Ms. Humber van Engeland. Ellewoutsdijk van Hamburg. Barok van Gjefing. Ilias van Kopenhagen. Karskar v. Malmö. Bomma van Golden. Noordzee van Rotterdam. Trito van Dublin. Mersey van Blyhead. Vertrokken zijn: Caribia naar Gasport. Aliti naar Antwerpen. Maminer naar Noord zee,. Otto naar Bremen. Hollandia naar Odense. Netherland Coast naar Rotterdam. Cardiff Brooke naar Rotterdam. Gisela Russ naar Hamburg. Marjan naar Rotterdam. Ingeborg' naar Rotterdam. Diana V naar Antwerpen. Admiralengracht naar Antwer pen. Blansater naar Emden. Beta naar Lon den. Zwaantina naar Tomsberg. Orion naar Rotterdam. Het Duitse motorschip „Willy Marie" dat Maandagmorgen na op' een steen gestoten te zijn, in het IJselmeer bij Urk is gezon ken, is reeds gistermiddag gelicht. In de haven van Urk is het schip aan de grond gezet. Men is nog 's avonds begonnen de rest van de lading te lossen om bij het lek te kunnen komen. De steen waarop het Duitse schip is lekgestoten is volgenS Urker vissers zo groot als een Urker huisje. Hij is reeds oorzaak geweest van vele scheeps ongevallen. De steen ligt even buiten een zandbank die door boeien is gemarkeerd. De steen ligt net buiten de boeien. Het uit Noorwegen afkomstige brok graniet is te zwaar om te worden gelicht. In de legenden over de Zuiderzee speelt de steen vaak een belangrijke rol. Voor de „Rooswijk" soft- en honkbal negentallen is het afgelopen weekeinde bij zonder succesvol geweest. Van de drie te spelen wedstrijden zijn alle punten met volle winst binnengehaald, waarbij het Rooswijk 2'-damesteam de eerste overwin ning op Vrijdagavond behaalde. Dit was overigens een gemakkelijke zege op het zwakke TYBB 3-softbaldamesteam. Er werd een hoge score behaald (290); een resultaat, dat wel duidelijk de kracht van de Rooswijk-dames demonstreert en moge lijkheden opent om het kampioenschap te behalen, hoewel Schoten 2 met hetzelfde aantal punten uit evenveel wedstrijden de grote concurrent blijft. Werpster W. van Maanen behaalde voor de derde maal in dit eizoen een no-hit, no- run zege. Reeds in de eerste slagbeurt had Rooswijk een 100 voorsprong, waarna de nul verder met succes is verdedigd. Met twee invallers gingen Rooswijk- heren Zaterdag op bezoek bij Zeeburgia in Amsterdam. Rooswijk behaalde een be nauwde 32 overwinning; een zege, die, gezien de veel betere slagprestatie van de Velsense ploeg, groter had kunnen zijn, in dien er wat meer geluk aan te pas was ge komen. In de eerste slagbeurt veroverde Zeeburgia al een 20 voorsprong en inning na inning werd deze voorsprong met suc ces verdedigd. In de zesde slagbeurt waren twee honken door Rooswijk bezet. G. Plooy zwiepte de bal in de vèr afgelegen sloot; een twee- honkslag maakte de stand gelijk (2—2). Pas in de negende inning kwam met veel spanning de zege. H. Korting tikte de bal netjes over het binnenveld en E. Sauer kon scoren. De scheidsrechter eaf Sauer echter uit, doch toen gaf aanvoerder C. Klesser de overwinningstek en Korting liep binnen. Score-verloop: Rooswijk I 000002001 3 Zeeburgia I 200000000 2 Rooswijk 2 heren behaalden de derde overwinning dit weekeinde en versloeg HCK 5 met 1711 na een enerverend be gin. Later verzwakte HCK en kon Rooswijk 2 verdiend zegevieren. Uit de volgende competitiestanden is af te leiden, dat de kampioenskansen voor het tweede dames- en het eerste herenteam volledig aanwezig zijn: Dames Rooswijk 2 9 8 0 1 16 Schoten 2 9 8 0 1 16 Gymnasion 39 6 0 3 12 R.C.H. 2 9 4 0 5 8 DSB 2 9 3 o 6 6 Gymnasion 79 3 0 6 6 TYBB 3 10 0 0 10 0 Heren H.E.D.W. I 11 7 i 3 is Rooswijk I 9 7 0 2 14 Schoten 3 7 4 0 3 8 Zeeburgia I 9 4 0 5 8 Ajax 2 9 3 0 6 6 Kennemerland 2 10 2 2 6 6 R.C.H. 2 9 2 1 6 5 MARKTBERICHT 2 Augustus Andijvie 17—29; bloemkool 18—45; sla 2V2—11; spinazie 7—55; bospeen 9—55; was- peen 3151; doppers 4378; tuinbonen 18 38; sperciebinen 7179; snijbonen 98—108; boskroten 12—20; postelein 1844- komkommers 8—25; tomaten 14—46: fram bozen 98; rode bessen 320; kruisbessen 220—250. -■r VA Tweemaal Doris Day. Maar de Doris Day op de foto boven voelt zich niet zo prettig als op de foto beneden. Want zij demon streert daar Dior's H-lijn. En ze heeft verklaard, dat ze er niet over denkt zich te gaan kleden, zoals hij dat wil. ftfif f«7 ji 11 hj 1 ,"*V 1 1 ?V"vS, D Prijzen van Maandag. Heilbot 2,90-2,20, gr. tong 4,70-3,70, gr.m. tong 3,05-2,80, kl.m. tong 2,70-2,40, kl. tong 1 2,30-1,90, kl. tong II 1,94-1,64, tarbot 2,40-1,85 per 1 kg. Tarbot II 116, tarbot IV 65-41, midd. griet 40-36, tongschar 62-48, kl. tongschar 42-35, schartong 45-40, gr. schol 62-60, kl.m. schol 72-62, kl. schol I 65-42, kl. schol II 41-8, schar 24-17, v. haring 26-16, makreel 28-17, gr. schelvis 43-40, gr.m. schelvis 32-30, kl.m. schelvis 32-27, kl. schelvis I 32-22, kl. schelvis II 22-15, wij ting 13-8, gr. gul 35-25, midd. gul 24-17,50, kl. gul 17,50-8, kl. koolvis zw. 29-26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 248-66, gr. koolvis zw. 75-66, gr. leng 70-64, gr. wolf 98 per 125 kg. Aanvoer van Maandag: 140 kisten tong en tarbot, 3 heilbott, 8 griet, 8 tong schar en schartong, 830 schol, 50 schar, 1800 haring, 1500 makreel, 1260 schelvis, 650 wijting, 885 kabeljauw en gul, 10 leng, 5 wolf, 61 koolvis, 70 diversen, totaal 7280 kisten. Besommingen van Maandag: IJM 38 Zeelandia f 14450, 1 trawler met f 37300, KW89 f 2980, KW126 f 3710, KW155 f 3240, KW24 f 5490, KW28 f 5510, KW52 f 5490, KW91 f 3750, KW114 f 2540, KW95 f 2310, KW6 f 2890, KW74 f 4490, KW7 f 4290, KW108 f 2830, KW125 f 2100, KW166 f 2710, KW84 f 2430, KW104 f 2600, KW 64 f 3160, KW51 f 2710, KW69 f 2580, KW 48 f 1170, KW12 f 3340, KW133 f 2840, KW98 f 2620, KW210 f 2270, IJM23 f 810, KW5 f 2670, KW52 f 2410, KW78 f 2070, WR33 f 3060, BU33 f 3690, AM17 f 2930, AM 16 f 2980. Visserijberieht Urk. Zaterdag werd door 122 vaartuigen aangevoerd: 9542 pond kuilpaling f 1,34-f 1,56, 1190 pond lijnaal f 1,62-f 1,86. 69 pond snoekbaars f 1,18-f 1,22, 111 pond rode baars f 1,30— f 1,45 per pond en 828 bak nest f 2,60-f 3 oer bak van 37 /2 kg. 551 Volgens het plaatselijk adresboek, dat ze in de „Crown" raadpleegd, woonde een zekere mevrouw Salting in het huis, dat de „Hollies" heette. En naderhand werd Jim bevestigd dat deze dame daar nog steeds woonde. En wel door een caféhou der, de baas van een klein kroegje aan de kant van de weg niet ver van de „Hollies" verwijderd. Jim was er binnengewandeld om inlichtingen te vragen: hij vroeg naar de mogelijkheid om reclameborden langs de grote weg te plaatsen en de waard was vol belangstelling en zeer "behulpzaam. Hij vertelde dat mevrouw Salting eigena resse was van het weiland bij haar huis, maar voegde er aan toe, dat 't weinig zin had om met haar te onderhandelen. Ze was een wonderlijke, excentrieke vrouw en de waard voorspelde Jim weinig succes. Jim bedankte de man hartelijk en be loofde terug te zullen komen, als hij nog méér inlichtingen nodig had. Hij stopte 'm daarbij een behoorlijke fooi in de handen. Hierna voegde hij zich weer bij Tarrant, die intussen een plaatselijke makelaar om inlichtingen met betrekking tot hetzelfde doel gevraagd had. Matt had introducties gekregen voor verschillende grondeige naren in de buurt. Jim lachte even, toen hij ze zag, maar werd onmiddellijk hierna weer ernstig en vertelde zijn eigen erva ringen. „Ik kom er niet helemaal uit", zei hij, „die mevrouw Salting schijnt daar al ja ren te wonenze is de weduwe van een kolonel. Ze is afwezig met vacantie en de vrouw, die wij gezien hebben met die jonge hond, schijnt de huisbewaarster te zijn, een zekere juffrouw Evans. Maar ik zou er een eed op durven doen, dat 't die verpleegster is uit BatterseaHoe dan ook, ik ga op onderzoek uit! Geef me die brieven mee van die makelaar, dat maakt een goede indruk Matt ging terug naar de „Crown", terwijl Jim onverschrokken in de richting van het villatje „De Hollies" wandelde. Het idee van de reclameborden was van Matt af komstig en het was stellig goed gevonden Er stonden al verscheidene van dergelijke borden langs de weg.Jim inspecteerde eerst, volkomen openlijk, het aangrenzende weiland en de moestuin, voordat hij zich naar het huis zelf begaf. Zodra hij echter het hek van de voortuin door was, ontging hem geen enkel detail. Naar alle waar schijnlijkheid zouden Matt en hij hier na 't donker terugkomenHij klopte op de deur en even later verseheen de vrouw, die ze met de hond gezien hadden, in eigen persoon. Onmiddellijk besefte hij, dat hij zich niet vergist had. Op uiterst minzame wijze vroeg hij naar mevrouw Salting, terwijl hij de intro ductiebrieven te voorschijn haalde. De vrouw antwoordde op vriendelijke toon: ,,'t Is jammer, maar mevrouw Stalting is afwezig. Kan ik misschien iets voor u doen?" Jim begon haar een en ander uit te leg gen, maar de vrouw onderbrak hem: „Mis schien kunt u beter even binnenkomen", stelde ze voor, en even later stond Jim in een kleine hal. Hij kon 't nauwelijks gelo ven, dat het geluk zó met hem was. Als hij er niet zeker van was geweest, dat deze vrouw de verpleegster was, die enige da gen geleden met Beverley in het park in Londen door Scott's auto werd opgepikt, dan zou hij haar voor een volkomen on schuldige ziel hebben gehouden. De vrouw nam hem verder mee naar binnen en liet hem in een ouderwets gemeubileerde, enigszins sjofele zitkamer, welke op de weg uitkeek. Dit was de voorkamer van een suite, en de vaalgeel geverfde suite deuren waren gesloten. „Hebt u plannen om land te kopen?" vroeg de vrouw. Jim begon een enthousiast verhaal en scheen werkelijk indruk te maken. Mis schien zou hij kopen, als de prijs hem con venieerde. maar voorlopig wilde hij betalen voor het recht om een reclamebord op het aangrenzende weiland op te rich ten Hij praatte als een druk zaken man en de vrouw toonde belangstelling. Dit verbaasde hem. Ze antwoordde, als zou mevrouw Salting zijn voorstel werkelijk in ernstige overweging willen nemen, en scheen graag tot een praatje bereid. Jim voelde ziah niet zeker van zichzelf. Zijn veronderstelling, dat Beverley hier verbor gen werd gehouden, kwam niet overeen met de houding van deze vrouw. Toch kon hij zich niet losmaken van de indruk, dat ze hem met een bepaald doei binnen ge vraagd hadHij voelde zich enigszins onbehagelijk. Om dit te verbergen ging hij druk door met praten. „U zult van mijn reclamebord van dit huis uit helemaal geen last hebben", zei hij vol overtuiging, naar buiten wijzend. Van het raam de kamer weer inlopend zag hij opeens hoe de suite deuren voorzichtig een héél klein eindje van elkaar geschoven werden. Een gevoel van opwinding maakte zich van hem mees ter, tot 't tot hem doordrong, dat iemand hem heimelijk gadesloeg. Daarom had die vrouw hem natuurlijk gevraagd binnen te komen en daarom had ze zo uitvoerig met hem gepraat! In die andere, aangrenzende kamer was iemand, die zijn gesprek wilde afluisteren en hem óók wilde zien! Jim achtte thans het moment gekomen om zijn onderhoud te beëindigen. Hij moest op vollfomen natuurlijke wijze afscheid ne men. Hij nam zijn hoed op en wendde zijn blik van de suitedeuren af. „Ik moet nog enkele andere mensen be zoeken", zei hij, „maar als u 't goed vindt, ga ik de plaats nog even goed in me opne men. Ik zal mevrouw Salting een brief schrijven, dan kan ze zelf beslissen Hij maakte enkele aantekeningen en naar buiten gaande, bekeek hii nogmaals vol aandacht de situatie. Peinzend stond hij gedurende enkele ogenblikken met zijn kin in de hand om zich heen te kijken en iemand, die hem gadesloeg, zou niets verdachts in zijn houding kunnen ontdek ken. Jim nam snel en zorgvuldig nog maals een en ander in zich op. De muur rondom de moestuin was vrij hoog, maar niet onoverkomelijk. Aan de achterkant van het huis stond op de eerste verdieping een raam open. Waarschijnlijk stond daar thans iemand hem te bespieden.... Hij luisterde scherp, of hij niet een kinder stem hoorde, maar tevergeefs. Toch was Jim niet ontevreden over dit eerste onderzoek. Toen hij op de weg terug kwam, stak hij een sigaret op en keek snel even om zich heen. Een sjofel- geklede man aan de overkant van de weg stond op dat moment stil om een pijp op te steken. Hij droeg een overall en een oude vilthoed en zijn uiterlijk wees er op, dat hij een mecanicien of iets dergelijks was. Hij droeg ook een tas voor gereed schappen. Woodstone sloeg hem belang stellend gade en richtte vervolgens zijn schreden in de richting van Oringham. Onderweg stapte hij even een sigaretten- winkel binnpn. De mecanicien slenterd» aan de overkant langzaam verder.... Bij het kruispunt was de man vlak bij hem. Jim liep de „Crown" voorbij en begaf zich naar bet makelaarskantoor. Hier vroeg hij enkele onbelangrijke inlichtingen en vervol wis wandelde hii naar het post kantoor. Hij liep rakelings langs de werk man. H'i knikte even tevreden gesteld, doch voelde zich allesbehalve behagelijk. Een ogenblik later belde bij Matt op uit een telefooncel in het postkantoor. „Luister eens m'n brave, er staat hier aan de overkant van 't postkantoor een arbeider in 'n bruine overall. Als we klaar zijn met dit telefoongesprek, ga hern dan eens bekijken, 't Is Scott!" „Ja! Hij heeft me gevolgd van dat huis, de „Hollies" af. Ik durf nu niet bij je te komen en daarom ga ik een wandelingetje maken om hem af te schudden. Maar ik geloof wel, Matt, dat je er goed aan zou doen, Monica te waarschuwen. Ik heb nog een paar dingen te doen en jullie beiden kunt mij oppikken tussen de hoofdweg, ongeveer een kilometer van de „Hollies" verwijderd. Ik loop daar te wandelen en kijk naar jullie uit. We zullen dan nader overleggen, wat ons te doen staat. Ik moet thans eerst Scott zien kwijt te raken!" HOOFDSTUK 19 Jim Woodstone schonk veel aandacht aan de bouwterreinen langs de Canely Road en Scott was steeds in zijn buurt te zien. Maar na een poosje scheen deze er genoeg van te krijgen en slenterde langzaam terug in de richting van het dorp. Klaarblijke lijk wist hij thans genoeg.... (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6