De Prins van Homburg Skütsjesilen in Grouw Nederlandse Tour-renners in stadion hartelijk gehuldigd Geleide economie in deze zeer gevoelige bedrijfstak gewenst Alkmaar herdacht Havingha Duo Voorting-Bakker won koppel-omnium Openluchttheater V oorontwerp-Lanbouwwet DINSDAG 3 AUGUSTUS U/64 5 Biljarten Nederland weer in de internationale tournooien Grote Prijs Amsterdam Franse wielrenners voor wereldkampioenschap Schaken Het schaakkampioenschap van Nederland dames „Jan Passtoors" en „Onder Door" in Vierdaagse- marsen Voetbal Nederland-Zwitserland op 19 Mei 1955 Weer aantal spelers uit K.N.V.B. gezet A utomobilisme Rallye Monte Carlo 1955 Sport in 't kort Arbeider moet stuk duim missen Nieuw onderscheidings teken bij de luchtmacht n Heden en morgen laatste voorstellingen Bedrijfsorganisatie Zeven beurtschippers in de strijd Een kleine twintigduizend toeschouwers hebben gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam de ploeg, welke Nederland in de Tour de France 1954 vertegenwoordigd heeft, op bijzonder hartelijke wijze gehul digd. Voorafgegaan door het muziekkorps „Prinses Juliana" uit Den Haag, maakten de renners, gezeten in open auto's een rondrit door het stadion en vervolgens werden zij door de directeur van het stadion, de heer D. Bessem en door de voorzitter van de KNWU, dr. Van Dijk, in de bloemetjes gezet. Even later mochten de Tourrenners be wijzen, dat zij ondanks de zware étappes in Frankrijk, ook op de baan nog wel degelijk goed uit de voeten konden komen. De samen stellers van het programma hadden daartoe een koppel-omnium samengesteld, waarbij elk van de renners uit de Ronde van Frank rijk tezamen met een andere professional moest trachten in twee ritten achter han delsmotoren en in een koppelwedstrijd in totaal zo min mogelijk punten te verwerven. En al spoedig bleek daarbij, dat diegenen, die gewend zijn ook op de baan uit te komen de hoogste ogen naar de eindzege zouden gooien. Noltèn, Nico van Est, Maenen en Roks immers kregen op elk van de onder delen telkens een zo grote achterstand, dat zij zich bepaalden tot het uitrijden van de voorgeschreven afstand en in de strijd om de eerste plaatsen in het geheel geen rol van betekenis speelden. In de eerste rit over 25 kilometer achter de handelsmotoren wachtte de Haarlemmer Bijster rustig zijn kans af en nam, toen de strijd om de eerste plaats in een beslissend stadium kwam, resoluut de plaats aan de kop van de renners in. In de tweede rit achter de motoren bleek, dat Wagtmans alweer geheel van zijn val in de Ronde van Frankrijk is hersteld, want opgezweept door het gejuich van het pu bliek nam hij direct na het begin de leiding in deze wedstrijd. Vervolgens liet hij zich weer ver naar achteren terugvallen reed al zijn tegenstanders opnieuw voorbij en her haalde dit spelletje totdat Voorting de aan val op de leiderspositie inzette. Toen kwam Wagtmans, die op dat moment toevallig net achteraan fietste, tientallen meters tekort om op de ereplaats te eindigen. Het meest aantrekkelijk onderdeel van het programma was ongetwijfeld de koppel wedstrijd, die met het oog op het vergevor derde uur tot veertig kilometer werd ver kort. Ook hier kreeg Wagtmans de gelegen heid om tezamen met zijn ploeggenoot, Arie van Vliet, zijn kunnen te tonen en al spoe dig had dit koppel in gezelschap van het koppel VoortingBakker een ronde voor sprong op de overige duo's. Steeds weer trachtten Bakker en Voorting weg te komen, maar öf Wagtmans öf Van Vliet haalden hun rivalen telkens weer terug. In de eindsprint liet Van Vliet Bakker als eerste over de streep gaan, omdat hijzelf al genoeg punten had verzameld voor de eindoverwinning, welke Wagtmans de gelegenheid gaf om luid juichend zijn ere-ronde te maken. De resultaten waren als volgt: Eerste rit over 25 km. achter handels motoren: 1. Bijster 23.55.4: 2. Bakker; 3. Derksen. Op één ronde: 4. Wierstra; 5. Kunst. ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 Congres van Biljart Unie verliep zeer rustig Tijdens het congres van de Internationale Biljart Unie, de UIFAB, dat in München- Gladbach is gehouden en waarbij Nederland vertegenwoordigd was door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond, de heer W. Eeuwijk, en de secretaris-pen ningmeester, de heer A. W. H. van Haaren, is een Nederlands voorstel ter tafel gebracht om inzake de vergoeding der reiskosten van deelnemers aan internationale kampioen schappen terug te keren tot de toestand van voor 1951. Dit voorstel, dat in deze kwestie het meest vérstrekkend was, vond geen voldoende steun; vooral de kleine landen verzetten zich ertegen en het gevolg was, dat het werd afgestemd. Men wilde er niet aan om alle kosten voor rekening van het organiserend land te laten komen. Het voorstel van Frankrijk bracht ten slotte een oplossing, waarmee ook de Ne derlandse afgevaardigden zich konden ver enigen. Frankrijk stelde voor de vergoeding van de reiskosten voor de helft ten laste van de organiserende vereniging te laten komen. De organiserende instantie betaalt dus de verblijfkosten plus de helft van de reiskosten, het uitzendende land de rest van de reiskosten. Bovendien werd aan het bij velen heer sende bezwaar tegen de hoge kosten, die men zich jaarlijks bij het deelnemen aan de belangrijkste tournooien moet getroosten, tegemoet gekomen door het vinden van een oplossing om tot een kleiner aantal wedstrij den te komen. Drie voorstellen Hiertoe werden drie voorstellen gedaan. Het door de expert Soussa toegelichte Egyptische voorstel behelsde een radicale wijziging en reduceren van de speelsoor- ten. Soussa wil de kaderspelen terugbrengen tot één soort kaderspel. Naast dit kaderspel had Soussa zich als afzonderlijke speelsoor- ten gedacht: het libre en het driebanden. Een commissie zal omtrent dit voorstel op het volgend congres rapport uitbrengen. Voorts was er ee - Frans voorstel om de acht bestaande kampioenschappen één keer in de twee jaar te verwerken, het ene jaar vier en h'et volgende jaar de andere vier tournooien. Evenmin als dat van Egypte werd dit Franse voorstel in stemming ge bracht. Dat gebeurde wel met het Belgische voorstel, dat werd aangenomen. De Belgen stelden (met sterke steun van Nederland) voor: elk jaar te houden: het libre, 't 47/2, 't Vh, de driebanden en 47/1 bandstoten, het fantaisie classique en het penthathlon over twee jaar te verdelen. Dat betekent dus, dat in de toekomst in plaats van 8, jaarlijks 6 kampioenschappen worden verwerkt. Gevoegd bij de vermindering van de reis kosten brengt deze reducering van de wed strijdkalender een aanzienlijke bezuiniging met zich mee. Hoewel het Nederlandse voor stel niet werd aanvaard is men door boven genoemde beslissingen tot een resultaat gekomen, waarmee de Nederlandse vertegen woordigers content konden zijn. Nederland heeft dan ook niet geaarzeld de toewijzing van het Europees kampioenschap drieban den dankbaar te aanvaarden. Op twee ronden: 6. Koch. Op vier ronden: 7. Willekes; Op zes ronden: 8. Van Vliet; 9. Van der Kamp. Tweede rit over 25 km. achter handels- motoren: 1. G. Voorting 25.32; 2. Van Bree- nen; 3. Wim van Est; 4. Wagtmans; 5. Faan- hof; 6. Maenen; 7. Roks. Op twee ronden: 8. Nico van Est; 9. Tolen. Op vier ronden: 10. Nolten. Koppelwedstrijd over 40 km.: 1. Van Vliet Wagtmans 13 punten; 2. VoortingBak ker 4 pnt.. Op één ronde: 3. Wim van Est Koch 10 pnt.; 4. Van Breenen—Bijster 7 pnt. Totaal uitslag koppelomnium: 1. Voorting Bakker 5 pnt.; 2. Van BreenenBijster 7 pnt.; 3. Wim van EstKoch 12 pnt.; 4. WagtmansVan Vliet 13 pnt.; Op Donderdag 12 Augustus wordt in het Olympisch stadion in Amsterdam de jaar lijkse wedstrijd om de Grote Prijs van Am sterdam gehouden. Evenals het vorige jaar zijn koppels ge vormd, bestaande uit een sprinter zij rijden 15 ritten a deux en een stayer, die een achtervolging over 5 km. en een rit van 50 km. steeds achter grote motoren rijden. Het totaalresultaat van de koppelgenoten wordt bij elkaar opgeteld en zo komen de winnaars van ,de Grote Prijs te -oorschijn. De koppels zijn als volgt samengesteld: Gesselin (sprint)Verschueren (stayer) bei den België; Derksen (sprint)Pronk (stayer) beiden Nederland; Bellenger (sprint)Quegnet (stayer) meiden Frankrijk; Van Vliet (sprint)Wagtmans (stayer) bei den Nederland; Harris (sprint) Engeland— Hermann (stayer) Duitsland; Sacchie (sprint) Italië—Kunst (stayer) Nederland. Het programma wordt aangevuld met wedstrijden voor amateurs en nieuwelingen. 25 Franse renners hebben zich candidaat gesteld voor de wereldkampioenschappen voor profs op de weg: Dupont, Géminiani, Forlini, Gauthier, Bauvin, Canavese, Var- najo, Darrigade, Forestier, Diot, Anastasi, Caput, Anquetil, Molinéres, Rémy, Robic, Laurédi, Teisseire, Rolland, Malléjac. De- ledda, Desbats, Jean Bobet, Bergaud en Louison Bobet. De Franse Wielren Unie zal uit hen een keuze maken van 12 renners, waarvan er 8 aan de start mogen verschijnen. De afgebroken partij uit de eerste ronde van het schaaktournooi om het dameskam pioenschap van Nederland tussen mevr. A. van der VeenBaars (Amsterdam) en mej. P. C. de Klerck (Den Haag) is een overwin ning voor de Amsterdamse geworden. De uitslagen van de 2e ronde luiden: mevr. C. RoodzantGlimmerveen (Rotterdam) mej. M. C. Bouwman (Rott-rdam) 10; mevr. C. P. KleynDe Bruyne (Wormer- veer)mevr. M. S. Hubert van Beusekom van der Bos (Den Haag) 10; mej. P. C. de Klerck (Den Haag)—mevr. F. Heemskerk (Amersfoort) 01; mevr. A. J. van Aalst van DuynenMontijn (Waardenburg)mevr. A. van der VeenBaars (Amsterdam) 01. De stand na de 2e ronde is: mevr. Rood zantGlimmerveen, mevr. Van der Veen Baars en mevr. Heemskerk 1/2/3 met ieder 2 pnt. 4. en 5. mevr. Kleyn de Bruyne en mej. Bouwman ieder 1 pnt: mevr. Van Aalst van DuynenMontjin, mej. De Klerck, en mevr. Hubert van Beusekom van der Bos 6/7/8 ieder 0 punten. De wandelsportvereniging „Jan Passtoors" te Haarlem heeft met succes deelgenomen aan de Vierdaagse in Nijmegen. Op de 40 km. heeft zij met 13 leden als groep deel genomen. Het eerste dameslid ontving het gouden kruis. Het was mej. R. Olydam. De andere leden waren: de dames C. R. v. Dron- gelen (1 x), C. R. KatCrolla (2 x), M. W. Meenken (7 x), J. H. v. d. Peet (1 x), A. v. Tongeren (4 x), C. Waasdorp (1 x), en de heren S. Bandstra (4 x), J. J. Rotteveel (9 x), J. W. Schorfhaar (13 x), P. Wiedijk (14 x), J. v. d. Wereld (5 x). Aan de 55 km. hebben deelgenomen de heren F. D. Kuiper (3 x), M. de Vendt (1 x), P. de Vries (5 x). Twee leden, de heren J. en M. Timmer mans, hebben deelgenomen aan de Vier daagse in Apeldoorn. Van de wandelsportvereniging „Onder Door" te Haarlem hebben o.a. de gebroeders Vos deelgenomen te Nijmegen t. w. B. Vos (9 x), P. Vos (11 x) en E. Vos (6 x). De lange afstandwandelaar C. Slinger ont ving het cijfer 12 op het gouden kruis. Op Hemelvaartsdag, 19 Mei 1955, zal in Amsterdam of Rotterdam een interlandvoet balwedstrijd worden gespeeld tussen Ne derland en Zwitserland. De jaarlijkse wed strijd LuxemburgZuid-Nederland wordt 21 November in Luxemburg gespeeld. De K.N.V.B. heeft blijkens de Sportkroniek weer een aantal leden van het lidmaatschap vervallen verklaard wegens „het toetreden tot een niet door de K.N.V.B. erkende voet balorganisatie". Deze leden zijn: H. van Raalte (Blauw Wit), C. de Jong (DFC), W. C. Onink (VUC), B. Versprille (Neptunes), D. Damsma (CW), H. Koning (Xerxes), D. Snoek (Eindhoven), A. Rabuda (Bleijerheide), L. Wesolek (Wau- bachse Boijs), H. Schreurs, P. van Rhee. H. Teeuwen (allen WV), F. Mesman, J. Tol- meijer (beiden Blauw Wit), P. Terwiel (Wa tergraafsmeer), H. Angenent (Stormvogels), L. van de Bogert (DOS), C. van der Schilden (Elinkwijk), L. Strieker (Zeeburgia), H. Smit (AFC), W. Heinen (Spakenburg), A. Gallis (RCH), L. Willlems (ADO), A. Beu- mer (Dierense Boys), W. Coerver, H. Han- neman, H. Janssen, G. Rumpen, H. Schaf- frath, R. Barwasser (allen Bleijerheide), H. Bisschops (MVV), L. van Rixfoort, H. Strou- ken (beiden Sitterdia), A, Pieneman Sport club Emma), N. Franken (De Ster) en J. Dingema (Ammelie). Slechts twee catagorieën toerwagen toegelatenV Voor de Rallye Monte Carlo, die van 17 tot 20 Januari 1955 wordt gehouden, zullen de deelnemers op 17 Januari uit de volgende 8 startplaatsen kunnen vertrekken: Athene, Glasgow, Lissabon, Monte Carlo, München, Oslo, Palermo en Stockholm. Alle deelnemers, behalve de automobi listen die uit Palermo en Athene Gestart zijn, zullen Parijs passeren, waarna zij naar Chambery gaan waar de gezamenlijke route over Grenoble en Gap naar Monte Carlo begint. Op dit laatste stuk zullen controle posten worden ingericht, die echter pas na dat de deelnemers Gap zijn gepasseerd, be kend worden gemaakt. Voorts zullen waar schijnlijk ook geheime controles worden ingesteld. Na afloop van de eigenlijke rallye zullen verscheidene proeven worden gehouden ten einde de deelnemers, die met een gelijk aantal strafpunten in Monte Carlo aange komen, te kunnen klasseren. Zo wordt op 21 Januari een acceleratie-remproef gehouden. Op 22 Januari een bergrit voor de honderd best geklasseerde wagens en op 23 Januari een snelheidswedstrijd op het grand-prix circuit van Monte Carlo, gevolgd door vijf andere snelheidsproeven. De heuvelklim zal gaan over een afstand van 300 kilometer, waarin vier vrij steile heuvels zijn opgenomne. In verband met het in bewerking zijnde nieuwe internationale rallye-reglement wat betreft in serie gebouwde toerwagens en sportwagens, zal de juiste omschrijving van de toegelaten wagens pas later in het wed strijdreglement voor de Rallye Monte Carlo 1955 worden gepubliceerd. De organisatoren zijn van plan slechts twee categorieën toer wagens toe te laten. Alle soorten sportwa gens, al dan niet in serie gebouwd, zullen geweerd worden. STAYER KUNST NAAR DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN. De Amsterdamse stayer Kunst heeft alsnog van de sport- commissie van de KNWU toestemming ge kregen om in het wereldkampioenschap, dat in Wuppertal wordt verreden, uit te komen. Kunst zal in het wereldkampioenschap star ten achter gangmaker Kayser. NEDERLAND IN DE RONDE VAN ZWIT SERLAND. De definitieve Nederlandse ploeg, die Zaterdag 7 Augustus zal starten voor de eerste étappe van de Ronde van Zwitserland, bctaat uit Adrie Voorting, Jan Lambrichs en Harm Smits. Collega maakte pijnlijke val Maandagmiddag was men in de mechani sche werkplaats van de Walserij West der Hoogovens bezig 'n tandwiel op de tafel van een boormachine te hijsen. Ongelukkiger wijs raakte de werkplaatsbaas J. H. uit Velsen-Noord hierbij met de linker duim tussen de hijshaak en het tandwiel be klemd. Met een verbrijzelde duimtop is hij naar het Rode Kruisziekenhuis overge bracht. De plaatsleper A. V., eveneens uit Velsen was vannacht op het koelbed in dezelfde walserij een plaat aan het afteke nen, stapte achteruit in een kier, die net was ontstaan, doordat een andere plaat nog niet op de goede plaats lag. Hij viel enige meters en moest met hevige pijn in de rug worden opgenomen. Militairen van de Koninklijke Lucht macht beneden de rang van vaandrig, die bestemd zijn voor opleiding tot vlieger, krijgen een nieuw onderscheidingsteken op de veldblouse, op de jas en op de overjas ter weerszijden van de kraag, namelijk een gelijkzijdige driehoek van melk-wit plastic. Onder het luchtmachtembleem op de veld- muts zal een cirkelvormig plaatje van melkwit plastic worden gedragen, dat de openingen in dit embleem opvult zonder daarbuiten te steken. ADVERTENTIE De Sociaal-Economische Raad heeft advies uitgebracht over het voorontwerp-Land- bouwwet. Deze landbouwwet strekt ter vervanging van de regelingen waarop de huidige landbouw- en voedselvoorzieningspolitiek berust: de Landbouwcrisiswet 1933, in strekking verruimd door de wet van 1938, het Voedselvoorzieningsbesluit van 1940, en het op dit besluit gebaseerde monopoliebesluit Voedselvoorziening van 1941. De regering meent dat het noodzakelijk is het bezettingsrecht te vervangen, omdat hand having ervan nu niet meer strikt nodig is, daar ondermeer ook voor de bedrijfs organisatie op het gebied van de voedselvoorziening een nieuwe grondslag is ver kregen met het totstandkomen van de wet op de bedrijfsorganisatie. In de uiterst conjunctuur-gevoelige bedrijfstak, die de landbouw is, kan een vrij intensieve^ over heidsbemoeiing niet worden gemist, wanneer men althans wil bevorderen, dat zij haar functie in de Nederlandse samenleving onder zo gunstig mogelijke omstandig heden vervult. Die gunstige omstandigheden kunnen slechts ontstaan wanneer de werkers in het agrarische- bedrijf in zeker mate bevrijd kunnen worden van de sterke schommelingen in de conjunctuur, die zij zonder overheidsbemoeiing in hun volle zwaarte zouden ondervinden en die voor een rationele bedrijfsvoering een onoverkomenlijke hinderpaal zouden zijn. Deze tot op zekere hoogte geleide eco nomie in de agrarische sector dient niet alleen om de bestaanszekerheid te schep pen voor de werkers op de sociaal en eco nomisch verantwoorde agrarische onder neming, maar ook om daartegenover een regelmatige voorziening tegen zoveel mo gelijk stabiele prijzen te bevorderen, zowel voor wat de voedingsmiddelen van het Nederlandse volk als voor wat de grond stoffen van de verwerkende industrie be treft. In zover heeft de in de latere na oorlogse jaren gevoerde politiek er toe kunnen bijdragen, dat op dit gebied de kosten van levensonderhoud in Nederland vergeleken met die in andere landen min der zijn toegenomen. Er bestaat samenhang tussen de wet geving inzake de bedrijfsorganisatie en de wetgeving tot vervanging van de land- bouw-crisiswet en het voedselvoorzienings- besluit. De ministers Mansholt, Donker, Van de Kieft, Zijlstra en De Bruijn, die de memo rie ondertekenden, verklaren, dat naar hun mening voor de bedrijfsorganisaties op het terrein van landbouw en voedselvoorzie ning een ruime taak is weggelegd. Er is in de eerste plaats naar gestreefd in het onderhavige wetsontwerp die medebe- windsbevoegdheden voor de productschap pen neer te leggen, welke als een nood zakelijk complement kunnen worden be schouwd op de autonome bevoegdheden, welke deze lichamen aan hun instellings wet zullen kunnen ontlenen. De naoorlogse ontwikkeling, aldus de memorie, heeft de juistheid van het in 1941 vastgestelde beginsel bevestigd. De bedrijfsorganisatie, die de vorming van productschappen op de voet van de wet van 1950 doet verwachten, zal de in 1941 begonnen accent-verschuiving naar ge organiseerde belangenbehartiging der be- drijfsgenoten nog versterken. Anderzijds is de vraag of en hoe centrale aankoop, im port en export moeten plaats vinden nog meer in de sfeer van het beleid der cen trale overheid getrokken. Niet alleen de financiële risico's, die deze maatregelen meebrengen voor het fonds op zich zelf reeds een afdoende argument, maar ook de bewaking van de betalingsbalans en de invloed, die deze maatregelen op de alge mene handelspolitiek hebben, maken het noodzakelijk, dat het onderscheid, hetwelk in 1941 werd gemaakt, gehandhaafd blijft en waar nodig nog wordt verscherpt. Geen eenzijdigheid De S.E.R. stemt ermee in, dat de centrale overheid bevoegdheden worden toegekend tot het voeren van een landbouwbeleid. Het te voeren landbouwbeleid mag niet eenzijdig ten gunste van het agrarisch be drijf strekken. Tevens dient rekening te worden gehouden met een regelmatige voorziening en met redelijke prijzen voor de agrarische voortbrengeselen, zowel ten behoeve van de voedselvoorziening als ten behoeve van de verwerkende industrie. De raad voegt hier nog aan toe, dat bij het voeren van landbouwbeleid er tegen diént te worden gewaakt, dat de te treffen maatregelen, bijvoorbeeld doordat zij de binnenlandse prijzen op een relatief hoog niveau handhaven, een verdere ver laging van de productiekosten van het landbouwbedrijf of een nationaal econo misch gewenste aanpassing van de pro ductierichting in de weg staan, en dat het contact met de buitenlandse markt ver loren gaat. Een eerste overweging tot het verlenen van bevoegdheden voor het voeren van vooedselvoorzieningsbeleid vormt de strek king van het landbouwbeleid. Deze is: de risico's van de agrarische producenten te beperken. Een tweede overweging, welke bevoegd heid voor het voeren van een voedselvoor- zieningsbeleid wenselijk kan doen zijn, hangt samen met de noodzakelijkheid op het terrein van de voedselvoorziening te kunnen ingrijpen, zodra bijzondere om standigheden hiertoe nopen. Hoewel deze laatste overweging geen verband houdt met het landbouwbeleid, bestaat er, naar de mening van de raad, geen bezwaar haar in de landbouwwet als een zelfstandige basis voor het voedsel- voorzieningsbeleid te aanvaarden. Bezwaren Een minderheid van de raad heeft hier tegen overwegende bezwaren. Een zo vér gaande bevoegdheid voor de voedselvoor ziening, bevoorbeeld gericht op een alge mene prijsbeheersing ten gunste van de consument of op een sanering van een be paalde tak van détailhandel, is van ge heel andere aard en dient naar de mening van de minderheid niet in deze wet te worden geregeld. De raad acht het onjuist, dat de be voegdheid tot het stellen van algemene regelen op een zo belangrijk gebied als de landbouw en de voedselvoorziening in zo overwegende mate als dit in het voor ontwerp geschiedt in handen van bepaalde ministers wordt gelegd. De raad acht het gewenst, dat bij het te voeren landbouw- en voedselvoorzienmgsbeleid, zeker voor zover het om de hoofdlijnen gaat, het ge hele kabinet wordt betrokken. Uit dien hoofde zal, naar zijn mening, moeten wor den bepaald, dat algemene regelen welke krachtens het voorontwerp zullen kunnen worden gesteld, tot stand worden gebracht bij algemene maatregel van bestuur. Een tweede bezwaar van de raad tegen de huidige opzet van het voorontwerp is, dat, zou de wet in deze vorm inderdaad in werking treden, van invloed van de zijde van de volksvertegenwoordiging op het concrete landbouw- en voedselvoor zienmgsbeleid nauwelijks sprake zal kun nen zijn. Gezien de aard en de omvang van de bevoegdheden, waarom het hier gaat, wordt dit niet aanvaardbaar geacht. Weliswaar kan dit onderdeel van het be leid bij de behandeling van de begroting van de desbetreffende minister in het par lement ter sprake worden gebracht, doch een doeltreffende invloed is mogelijk, wanneer laatstgenoemd orgaan over het tot stand komen van maatregelen mede beslist. De raad acht het dan ook gewenst, dat de algemene maatregelen van bestuur, die, in zijn gedachtengang, op grond van de landbouwwet zullen kunnen worden uitgevaardigd, na afkondiging onverwijld aan de Staten-Generaal ter bekrachtiging worden voorgelegd. Alkmaar leeft in feestroes, waarbij het gaat, zoals men weet, om het feit dat ze venhonderd jaar geleden stadsrechten wer den verworven. Maar als men aan het her denken gaat, komt daar natuurlijk van alles bij. Alkmaar is immers ook de stad „waar de victorie begon". Het heeft tevens haar vermaardheid als „kaasstad". En daar een feestviering bezwaarlijk zonder jool kan verlopen, heeft het zich nu tot „Snor- rendam" laten promoveren. Toch is het mij opgevallen dat er nog talloze Alkmaar- se mannen snorreloos rondlopen. Boven dien heeft de jubilerende stad zich te mid den van de feestroes willen bezinnen op ntuzikale aangelegenheden, die samenhan gen met het klokkenspel van de Waagtoren en met het beroemde orgel in de St. Lau- renskerk. Het Alkmaarse klokkenspel is, op z'n zachtst gezegd, een verwaarloosd instru ment, dat nodig eens flink onder handen moet worden genomen om het speelappa raat zo in te richten, dat er met artistiek fatsoen op gemusiceerd kan worden. In het licht van de jubelfeesten is men zich daar bewust van geworden. Men heeft er meester Staf Nees uit Mechelen bij ge haald, die alleen maar constateren kon, dat het heel erg met de patiënt gesteld was. En nu liggen de plannen klaar voor een in grijpende restauratie. Maar om de feesten nu toch niet zonder het blije „Dan zal de beiaard spelen" te laten voorbijgaan, had Staf Nees zich laten bewegen deze Maan dag een paar concerten te komen geven op het wrak, dat met kunst-en-vliegwerk Er zijn twee dingen, waar de Fries met recht trots op is en waarvoor naast de Nederlandse vlag de vlag met het plompe- blad gehe'sen wordt. Dat zijn de elfsteden tocht en zijn zeilwedstrijden. En niet in het minst zetelt die trots in het stadje Grouw. Het is goed dwalen door het oude stedeke, waar nog in de kleine huisjes de koper slager met eigen, behendige handen zijn kunstzinnig werk smeedt en het gehamer klinkt van de knappe botenbouwers. Maar deze Zaterdagmiddag is het of heel het werk in het stadje is stilgelegd en kleurige vlaggen wapperen van vele huizen. Van- daag immers is het de dag van de beurt schippers, die met hun eeltige handen bezig zijn op hun glanzend geboende schepen. Het is de dag van het Skütsjesilen, de grote zeilwedstrijd van de beurtschepen, die helaas ook al aan het uitsterven zijn in deze gemechaniseerde wereld. Zeven schippers liggen er naast elkaar. Langs de meren en de binnenwateren hebben ze hun grote schepen naar Grouw gezeild. Ze komen uit Leeuwarden, uit Eernewouden, uit Bergum en Drachten, uit Stavoren en Grouw en ze zijn als geboren op het water. De wind is hun metgezel en de zon heeft hun gezichten gebruind. Precies om twee uur liggen ze op een rij, zeven lange, zo te zien, wat logge schepen, gebonden aan stevige touwen. Op een motorboot geven de commissieleden de laatste instructies door de microfoon.. De leden van de vroegere commissie, de blauwe pet op de verweerde hoofden, staan als vlootvoogden schouwend over het water. Het zijn dezelfde, die vijfentwintig jaar geleden de eerste wedstrijd hebben georganiseerd. Ze dragen namen, die van geslacht op geslacht bekend zijn aan de waterkant, Adema, Klaren, Duiker en Van Huizen. Samen tellen ze bijna driehonderd jaar. Vijfentwintig jaren hebben ze de bruine zeilen zien hijsen en hebben ze de schepen door het water zien ploegen. Hun enige zorg is gelegen in het feit, dat het voor vele schippers te kostbaar wordt, de zeilen te onderhouden. Men heeft thans een fonds opgericht om dit grootse zeil- evenement te bewaren. Achter de sleepboot worden de zeven mededingers van de wal getrokken en als een hoorn weerklinkt, hijsen krachtige armen de bruine en witte zeilen. Het is een machtig gezicht als ze in één linie het water zoeken, dat met rumoerige golven zich uitstrekt naar de horizon. De zeilen bollen zich in de wind en schuim warrelt achter het roer. En dan is het alsof de gehele Friese vloot is losgelaten. Vlugge zeilboten scheren over het water, statige boeiers, de dreumessen van de plas; de kleine jollen, een enkele spitse draak, de sierlijke B.M.'s, en hoe de andere variaties mogen heten. Voeg daarbij de tientallen motorboten, de melkschuiten en de hakke- puffers en het is een druk beweeg, dat men zich nauwelijks kan voorstellen. Maar inmiddels zijn de skütsjesilers al bij de eerste boei aangeland en gaan ze één voor één door de wind. Even klapperen de zeilen, vangen dan weer wind en hel lend naar het wateroppervlak scheren ze over het water. Witte wolken jagen over het Pikmeer en de Wijde Ee en aan de waterkant, tussen het riet, dat buigt onder de wind, staan de Friezen in dichte rijen. Vlak voor ons jaagt het Statenjacht, de helmstok in de stevige hand van Fpies- lands Commissaris, d^ sportieve mr. Lintr horst Homan. Aan .boord de leden van Gedeputeerde Staten, de heren Gebrandy en Okma. if"; Twee beurtschippers varen zij aan zij, ze proberen elkaar de wind uit de zeilen te nemen en dan glijden ze weer verder, achter elkaar, het water spattend aan de boeg. Twee, driemaal zeilen ze de plas rond, een is er, die te dicht het riet nadert en moet worden afgeduwd, een ernstig op onthoud. Een ander weer, de Grouwse Bouke, ploegt tegen een motorboot, die door een verkeerde manoeuvre tot zinken wordt gebracht. Even is er een angstige spanning.een man, een vrouw en twee kinderen, die geen van allen zwemmen kunnen, spartelen in het water. Maar de zoon van de schipper aarzelt geen ogenblik en van alle kanten duiken al mannen in het water. De drenkelingen zijn gered, maar Bouwke is uitgeschakeld. Dan klinken er vrolijke fluittonen over het water en op het dek van schipper Mink uit Eernewoude danst de uitgelaten bemanning haar vreugdedans. „De Nijver heid" heeft de race gewonnen. Als tweede arriveert de „Twee gebroeders" van Van der Veen uit Drachten. En zo schuiven ze één voor één langs de vlaggen, waar de finish is Ze worden omringd door de schippers, er worden handen gedrukt en in de roeven wordt een afzakkertje genomen op de overwinning. Een lenige commissaris wipt over van het Statenjacht en fotografen schieten hun plaatje.... de vijfentwintigste wedstrijd van het Skütsjesilen is ten einde. Straks zullen de blauwe schippers in feestelijke optocht door 't bevlagde Grouw marcheren, want in hotel „Oostergo" zul len de prijzen worden uitgereikt, médail les voor de stuurman en médailles voor de fokkenist, de twee belangrijkste functies op de grote schepen. enigermate bespeelbaar was gemaakt. En waarachtig, het gehoorzaamde aan de klauw van de meester. Het liet nauw hoor bare pianissimi aanzwellen en weer mys terieus verklinken, het trachtte te zingen met bezielde dynamiek en het rinkelde harmonisch zijn kleinste bellen boven een majestueuze melodie in pedaaltonen. De beiaardier mr. Romke de Waard, die reeds dagen te voren de Alkmaarders met het rijdend carillon van de firma Eysbouts als het ware op dit klokkenfeest had voorbe reid, zei mij zo in het voorbijgaan: „Hoe Nees dat allemaal klaar speelt op dat gam mele klavier, is mij een raadsel!" De coda van dit programmanummer van de eeuwfeesten speelde zich af in de raad zaal van het stadhuis, waar burgemeester mr. H. J. Wytema de Mechelse meester- klokkenist dankte voor het geschonken genot en een Alkmaars perspectief van ar tistieke beiaardconcerten onthulde. Ten slotte werd aan Staf Nees en aan Romke de Waard de legpenning van het eeuwfeest uitgereikt. Alkmaar heeft een prachtig orgel in zijn St. Laurenskerk. Het werd in 1752 voltooid door F. C. Schnitger naar het ontwerp van de toenmalige organist Gerardus Havinga. De Haarlemse musicoloog J. W. Enschedé heeft zowat een halve eeuw geleden alle mogelijke gegevens omtrent het leven en streven dat nog al vaak een hardnekkig zich verdedigen betekende tegenover wan begrip van zijn tegenstanders van deze Havinga aan het licht gebracht. En kort geleden is door de zorgen van de inmiddels overleden Antwerpse musicoloog Jos Wa- telet een reeks Suites voor cla'vecimbel van deze Alkmaarse organist uitgegeven. Beide feiten: de conceptie van het beroem de orgel en het herstel van een deel van het compositorisch werk van Havingha, werden Maandagavond in de Grote Kerk herdacht met een toespraak door de heer Edgard Lemaire, een orgelconcert door Piet Kee en de onthulling van een inscrip tie op het graf van Havingha, dat zich in de noorderbeuk der kerk bevindt. Boven dien heeft Piet Kee wijlen Jef Watelet willen eren als ontdekker en heruitgever van Havinga's werk met een imposante vertolking van Praeludium en Fuga in c van Bach. Verder vertolkte hij een programma van werken van voorgangers en tijdgenoten van Havingha, met daartussen enkele fragmenten uit de clavecimbel-suites van de Alkmaarse componist. Het bleek vrien delijke muziek in de gangbare stijl en met de formules die voor de hand lagen. In ge zelschap van Sweelinck en Van den Kerk hoven verhuist hij echter naar een lager plan. En als men er Bach bij haalt, ver dwijnt hij in het niet. Maar het zou on billijk zijn deze Hollandse huismuziek uit de eerste helft van de achttiende eeuw be tekenis te ontzeggen. Zij hoort echter niet thuis op het orgel, niet in de grote ruimte van het kerkgebouw, maar in de intimiteit van de huiskamer of op een podium waar kamermuziek tot haar recht kan komen. Daar kan zij tezamen met de belangwek kende composities van Willem de Fesch, met ere het Alkmaarse muzikale leven uit de achttiende eeuw vertegenwoordigen. Dit neemt echter niet weg dat deze late hulde aan Havingha ruim twee eeuwen na zijn dood een waardige geste van het jubilerende Alkmaar! genoemd mocht wor den. En het was ook wel interessant eens wat muziek te horen van zijn voorgangers en tijdgenoten, als Steenwick, Van Blan kenburg en Hurlebusch. De plechtigheid had plaats in tegenwoor digheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en tal van andere autoriteiten. JOS. DE KLERK

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7