IJmuidense zeekadetten met een B.2-sloep op de plassen Verenigi ngsvaria Thalia Zonnebrillen Slepers langs de Nederlandse kust de sterke trots van vele maatschappijen Kennemer Lantaarn Van de „Canopus" naar de Boomhoek Vijf korpsen een week lang in het Verlaten Marine Opleidingskamp Beverwijk Castricum Radio-sterren traden op uit de IJmond De naam „Schelde" heeft voor IJmuiden een tragische klank WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 Gladiolenweek heeft alles, behalve Gladiolen VW had eindelijk het weer eens mee Bromfietster over de kop Houtaanvoer Zevenkamp van „Kinheim" op „Tussenwijk" Fa. R. DE BOER Korte Raadsagenda voor Dinsdag LANGS SLUIZEN EN HAVENS HOLIDAY IN MEXICO „De Hoop" had last van het slechte weer (Van een verslaggever) OP DE WIJDE PLASSEN BIJ NIEUW LOOSDRECHT zijn deze week de IJmuider knapen te vinden, die gewoonlijk op hun vrije middagen het hele jaar door de oude loodsboot „Canopus" bij de Kleine Sluis bemannen. Het zijn eenentwintig jongens tussen de veertien en zeventien jaar, leden van het zeekadettenkorps „IJmond", die er onder leiding van hun commandant, de heer G. A. van der Wildt, deelnemen aan het vijfde nationale kamp van de Nederlandse zeekadetten in het Marine Opleidings Kamp op de hei onder de rook van Hilversum. Of beter: een internationaal kamp, want dit jaar is ook een groep Engelse zeekadetten te gast. In totaal zijn er zo'n hondervijftig deelnemers aan het kamp van deze vijf jaar bestaande vereniging, die over geheel Nederland al tien korpsen telt en zich ten doel stelt bij de jeugd kennis en practische bekwaamheid op maritiem gebied aan te kweken en deze jongeren op te voeden tot goede staatsburgers in de meest algemene zin. Aan die practijk wordt daar op de Loos- drechtse plassen wel het meeste gedaan, want helaas beschikken vele korpsen in eigen omgeving niet over voldoende mate riaal om met de kadetten te gaan roeien en zeilen. Daar de grote bevolking van het Marine Opleidingskamp thans met verlof is, is de gelegenheid te baat genomen en kunnen de korpsen over de B 2-sloepen van de marinejachthaven „De Boomhoek" bij het Opleidingskamp beschikken. Sloepen, waarin gewoonlijk de matrozen van de dek- dienst voor de marine worden opgeleid en waarin strenge kwartiermeesters het com mando hebben. Nu komt de bezoeker daar in de Maan dagmiddag sloep negen tegen; bemand met eenentwintig flinke IJmuidense knapen, lachend en enthousiast en genietend van de ongekende bekoring, die het zeilen op deze plassen heeft. Met alle zeilen bij snelt de B 2 voortgeduwd door een flinke bries over het hobbelige zeetje. Nauwgezet vol gen de jongens de orders op van hun com mandant, de heer Van der Wildt en even stipt luisteren zij naar hun schipper, de heer L. van Loon. „Een mooi homogeen ploegje", heeft de inspecteur van het Zee kadettenkorps, de luitenant ter zee der tweede klasse van Speciale Diensten, de heer J. Heuseveldt opgemerkt. „Jongens, die er tenminste iets van weten en er ge voel voor hebben". Maar hij neemt het de andere korpsen in het geheel niet kwalijk, wanneer de prestaties minder zijn. De ver eniging wil de jeugd kennis en practische vaardigheid bijbrengen op maritiem geDiect door onderricht in roeien, zeilen, zeeman schap, seinen, meteorologie, beginselen der theoretische zeevaartkunde, scheepsbouw en meer van dien aard. Welnu, is dit kamp dan niet de aangewezen gelegenheid voor het roeien en zeilen? Het zeekadetten korps tracht zijn doel verder te bereiken door het wekken van belangstelling voor de koopvaardij, de Koninklijke Marine, het Loodswezen, het reddingswezen, de kustvaart, de visserij en de binnenvaart en al die andere bedrijven, die op de scheepvaart zijn ingesteld. In het water kamp worden voorts lessen gegeven in lichamelijke oefeningen, exerceren en dis cipline. Het blijkt steeds weer, dat gezonde ontspanning gepaard gaande aan ontwik keling zowel geestelijk als lichamelijk en het bijbrengen van de zogenaamde „sea-mindedness", die bevorderd wordt door 't Zeekadettenkorps, de jeugd van Ne derland zeer goed te stade komt en flinke jonge mensen van hen maakt. GE MOOGT NU iets hebben gelezen over exerceren en discipline de jongens en de leiders dragen ook het uniform van de marine, kennen dezelfde rangen, maar dragen andere uitmonsteringen dit wil nog niet zeggen dat het korps een mili tair karakter dragen. Integendeel! Elke tak van scheepvaart, of het nu marine, loods wezen of koopvaardij is, is gebaat bij een generatie van jongeren, die weet hoe het reilt en zeilt op zee en dan is het haast als vanzelfsprekend dat die instanties, re derijen en bedrijven ieder op eigen wijze steun verlenen aan het Zeekadettenkorps. Tal van korpsen beschikken al over afge dankte loodsboten. Een week lang heeft het Arnhemse zeekadettenkorps de IJmui dense „Canopus" kunnen bemannen om hier van 24 tot 30 Juli de vacantie door te brengen. Ze verblijven thans in het Loosdrechtse waterkamp, maar zijn nog steeds niet uitgepraat over IJmuiden. Elke dag mochten een paar knapen mee op de loodsboot voor IJmuiden, het groep je heeft de havens en sluizen bezocht en aan boord van de „Canopus" werd echt wacht gelopen en zeedienst gehouden. VAN GOUDA, IJMUIDEN, Amsterdam, Arnhem en het Engelse New Clacton on Sea zijn de zeekadetten thans overdag op de plassen aan te treffen. Vorige week Vrijdag hebben ze hun bivak opgeslagen in de barak L 5 van het Marine Opleidings kamp, waar ook een cantine is ingericht en de warme hap wordt gebruikt. Op de fiets zijn de IJmuidenaren er gelijk met de jongens van Arnhem heen getrokken. In volledig tenue, met zwarte schoenen en zwarte sokken, met werkpak, gymschoe nen, zwembroek, handdoek, zakmes, drink- mok en wat al niet meer. Van de Marine kregen zij in het kamp een matras, een kopkussen en overtrekjes met drie dekens. Eike ochtend is het al om zeven uur „overal". De kooien worden opgemaakt en tegen half acht volgt de mars naar het cafetaria voor de broodmaaltijd. Om acht uur wordt baksgewijs gehouden op het plein voor de garage en wordt rapport uitgebracht van ieder korps aan de leider van het kamp, de heer Visser van het Arn hemse korps. Een lange rij van fietsers is daarna te ontwaren op de kronkelende wegjes in dit vlakke land. De zeekadet ten gaan naar „De Boomhoek", de marine werf en jachthaven, waar zij het frisse matrozenpak wisselen voor het werktenue. De sloepen worden opgetuigd en er wordt geroeid of gezeild. Uiteraard zijn daar Za terdag en Zondag nogal wat instructie lessen aan vooraf gegaan. De instructeurs staan hun mannetje, dat dient gezegd en een waterkamp als dit ondervindt dan bovenal veel steun van de door .Comman dant Zeemacht Nederland beschikbaar ge stelde leden van het marinepersoneel, zo als bootsman J. v. d. Korput en de adel borst eerste klasse van- administratie J. M. de Blaey. WANNEER TEGEN HET EIND van de middag het signaal „kant maken van de sloep" heeft „geklonken", zijn de jongens elke dag moe, maar uiterst voldaan. De be manning van elke sloep bergt het eigen tuig op op een wijze de marine eigen. „Zou den we weggaan, dan zou niemand merken dat we er geweest zijn", merkt de heer Heuseveldt op. Ook de leider van het En gelse korps is maar wat te spreken over dit kamp. Zijn naam is G. Quinnell en hij vertelt er even graag bij dat het Engelse „Sea Cadet Corps" thans uit 22.000 jonge ren bestaat. Ook de weinige bewoners van het Marine Opleidings Kamp, die thans de wacht hebben, zijn vol lof over de ka detten, die zich ordelijk gedragen als gas ten van de Koninklijke Marine. De jongens zelf en daar komt het op aan vinden het een prettig kamp. De hele dag op het water en 's avonds voetbal, volleybal, film en wedstrijden om tenslotte om tien uur te horen: „Lichten doven, alles stil". Zover was het echter nog niet, toen we het kamp verlieten. De aanvalwerd juist geopend op het bekende marine-gerecht-van-de- Maandag: bami en snert met drijfijs. „Een goede hap", zei baksmeester Nico van Duijn uit IJmuiden, die de hele dag het roer van de B 2 in handen had gehad, „de groeten thuis". W. N. Met enige spanning kijken de organisa toren der gladiolenweek en ook zij, die hun medewerking hebben toegezegd voor het versieren van de kuipen in de Breestraat, naar het weer in de komende dagen. Er zal aanhoudend warmte moeten ko men wil men over een goede kwaliteit gla diool beschikken, want daar mankeert het voorlopig nog aan. Door het koude en natte weer zijn de gladiolen nog slecht houd baar. Men is nu al bezig gladiolen uit an dere teelt-centra te halen, maar ook daar valt de bloeiperiode natuurlijk veel later dan normaal. ADVERTENTIE WIJ ZIJN MET VACANTIE Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Koningsplein 10 Telefoon 4886 De weersomstandigheden, waaronder de Castricumse VW in het kader van haar zomerprogramma Dinsdag een cabaret avond kon geven in nauwe samenwerking met het Ned. Theaterbureau, waren ditkeer uitstekend te noemen. Ruim 1500 mensen hebben van het mooie weer en het sublie me programma dat geboden werd, gepro fiteerd. Willy Vervoort, de bekende conférencier, eistte het leeuwendeel van het succes voor zich op, waarbij hij af en toe terzijde werd gestaan door zijn echtgenote, die onder de naam Tonny Boucher, triomphen viert. De stem van Mieke Telkamp vermocht vooral de aanwezige jongelui te boeien en Olga Lowina oogstte een dusdanig applaus, dat zij een toegift moest geven. Het op treden van de accordeonnist Johnny Meijer, de pianist Tom Erich en Carlo Piëtro, brachten 't publiek bijna in extase. Het was een sympathieke geste van de WV, om de militairen, die voor een oefe ning hun tenten langs de Zeeweg hebben opgeslagen, tegen gereduceerde prijs toe gang te verlenen. Net was Dinsdagmorgen een bromfiet ster, die op de Van Oldenborgweg reed, van plan het duinlandschap in ogenschouw te nemen, toen uit tegenover gestelde rich ting een mannelijke collega naderde. De dame lette niet goed op met als gevolg een botsing met de andere brommer. De dame kwam met een buiteling in het mooie duin landschap terecht en verloor bij deze gang van zaken haar kunstgebit, dat niet tegen de harde werkelijkheid kon en brak. De bromfietster kreeg bovendien schaafwon den aan het gelaat. Haar collega kwam met de schrik vrij. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Sarpen", dat van de Finse haven Yx- p'ila 'een lading van 927 vadem hout aan voerde. De Luchtpost (Castricum) Met 193 duiven heeft de Castricumse post duivenvereniging De Luchtpost Zondag deel genomen aan de wedvlucht vanaf Mons, een' afstand van 238 km. De dieren werden om 7 uur gelost en voor wat de eerste vijf bin nengekomen duiven betreft zijn de uitslagen als volgt: 1. G. Bielsma 10.42.02; 2. J. Zent- veld 10.45.19; 3. A. Vonk 10.51.39; 4. H. Sanders 10.51.59; 5. F. Tromp 10.51.54. Het clubkampioenschap in de fond afdeling is gewonnen door de heer J. Zentveld, met 387 punten. Zondag wordt ge vlogen vanaf Quievrain, een afstand van 247 km. „Bonte Duif" De postduivenvereniging „de Donte Duif" nam deel aan de wedvlucht van Mons, over een afstand van 228 km. Om 7 uur werden de vogels in vrijheid gelaten, en als eerste „toonde" zich de duif van J. M. v. Loon en wel om 10.34 uur. Na een gemiddelde snel heid van 1020 m. per minuut. De tweede duif meldde zich 9 min. later en de laatste prijs- duif 1 uur 9 min. later. De prestaties zijn als volgt: J. M. v. Loon 1, 30; P. Verschuren 2, 11, 13; J. Verwer 3, 7, 20, 31, 41, 42, 43, 46; J. Kaldenbach 4, 6. 9, 10; B. v. d. Werff 5, 34; H. v d. Pieterman 8, 12, 18, 33, 44, 47; comb. K. Jellema/R. Middelkoop 14, 19, 32, 36; W. Donkersloot 15, 37; B. Minneboo 16; F. Schaap 17, 24, 26; J. Minneboo 21; P. Visser 22; W. Koks 23, 29; A. Donkersloot 25, 27, 28, 38; A. Kraayen- oord 35, 48; E. Klinge 39; A. Belfroid 40, 45. „De Reisduif" Aan de vlucht van Mons, over een afstand van 230 km. werd door 582 duiven van de Beverwijkse vereniging „De Reisduif" deel genomen. Na de lossing om zeven uur was de eerste duif om 10.35 uur terug; de laatste meldde zich om 11.46 uur. De uitslagen waren: P. Bruins 1, 5, 6, en 22; G. Grapendaal 2, 3, 11 en 28; Gebr. Gel derman 4; M. Niesten 7 en 15; C. Hoeks 8; G. de Graaf 9 en 32; D. Stiemer 10; C. G. J. Dekker 12, 33 en 34; R. du Crocq 13; J. Dem- mers 14; J. de Nijs 16; H. Beentjes 17, 20 en 21; H. Gaasenbeek 18 en 29; J. Schipper 19 en 25; W. Tuyn 23; T. Gravemaker 24 en 30; A. van Son 26, 36 en 50; A. van Zijl 27; R. Zoon tjes 31; G. v. d. Winden 35; P. Vergunst 37; P. H. van Minnen 38, 40, 43, 48 en 49; W. Fernee 39; L. H. Kneppers 41; P. Dekker 42; G. Visser 44; A. Verschuren 45 en 46; P. Luyt 47. „Assumburg" Ook de Heemskerkse vereniging „Assum burg" nam deel aan de vlucht van Mons. De uitslag was: H. Ossendorp 1, 5, 10 en 11; H Stengs 2 en 13; J. Knap 3 en 14; Veweha 4, 7 en 12; P. v. d. Loos 6; J. van Tunne 8; P. Beentjes 9; G. Duyn 15; Ch. Bey 16. „Bevrijde Vleugels" Van de Heemskerkse vereniging „Bevrij de Vleugels" was de uitslag: J. Winter 1; J. van Stralen 2 en 7; A. J. Bruins 3, 4, 12 en 15; P. Lotterman 5, 8 en 11; N. van Duiven voorde 6, 10 en 16; P. Eeltink 9 en 13; J. G. Dudink 14. „Atoom"-duiven kwamen van Mons De leden van de postduivenhoudersver- eniging „De Atoom" waren Zondag met een contingent van 142 jonge duiven in Mons. De dieren, die de terugtocht van 230 km. naar huis moesten afleggen tijdens Zuid- Westen wind en om zeven uur 's morgens waren gelost, gaven deze vlucht een abnor maal verloop. De eerste prijsduif arriveerde om 10.37 uur op het hok en de laatste kwam pas om 11.58.30 uur binnen. De snelste vogel legde gemiddeld 1057 meter per minuut of ruim 63 km. per uur af. De uitslag werd: L. E. A. Sloot 1, 11, 12, 28' D. Stapper 2, 22, 23; Martinius 3, 26; H. J. Exalto 4, 20; W. A. Schouten 5, 8, 9, 17; A. Kat 6, 18; P. v. d. Wilde 7, 10, 25; J. Exalto 13, 16, 24; A. Jongbloed 14; A. de Bot 15, Harsveld 19; J. Stijnman 21, 27. Zware verliezen voor Oranje Nassau Met 248 duiven heeft de postduivenvereni ging Oranje Nassau aan de wedvlucht van Mons deelgenomen. De duiven legden een af stand van 227 km. af. De vlucht had een traag verloop en er werden zeer veel verlie zen geleden. De eerste duif meldde zich om 10.39.58 uur bij de heer A. de Waard, de laatste kwam binnen bij B. Visser om 12.3.23 uur. De verdere uitslag luidt als volgt: A. de Waard 1; D. Bannink 2, 32, 34; J. Wijker 3, 9, 15, 18, 27, 31, 38; M. Broek 4, 5, 26; L. de Waardt 35; P. v. Dongen 7, 17; K. Dekker 8, 29; A. Gravemaker 10, 37, 39; Jac. Kist de Ruijter 11, 33; Joh. Broek 12, 13, 36, 40; H. J. Belfroid 14, 16, 20, 30, 46; A. Ham 19; E. Broek 21, 42, 49; K. Kieper 22, 25, 44, 47; D. Mante 23; B. Visser 24, 50; Jac. Clots 28; J. Boekweg 41, 45; B. Apeldoorn 43; M. Rutte 48. De voetbalvereniging „Kinheim" zal Zon dag haar jaarlijkse zevenkam houden, waar aan bovendien een vierkamp voor dames wordt verbonden met voetbalwedstrijd. Aangezien „Kinheim" wegens de aanleg van de nieuwe sportvelden aan de Konings weg niet de beschikking over haar oude veld heeft, zal de sportdag cp het terrein „Tussenwijk" worden gehouden, 's Morgens komen de welpen en aspiranten voor de strijd bijeen om de J. de Graaf-wisselbeker en 's middags zijn de wedstrijden voor dames en heren, die om twee uur beginnen. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 60 Verhoging presentiegelden De raad der gemeente Beverwijk zal Dins dag 10 Augustus 's avonds half acht weer op Scheybeeck bijeenkomen ter behan deling van de volgende agenda: 1. Voorlopige vaststelling van de gemeente- rekening 1952 en daarbij behornede bedrijfs- rekening 1952 en daarbij behorende bedrijfs- de gemeente-begroting 1952; 2. Voorstel tot tijdelijke verlenging van de Tijdelijke Ziektekostenregeling voor het personeel. 3. Voorstel tot wijziging van de Arbeids overeenkomstenverordening. 4. Voorstel tot aflossing van enkele rijks- voorschotten voor woningbouw en tot het aangaan van een onderhandse geldlening ad f 1.000.000,— 5. Voorstel tot goedkeuring van de reke ning over het jaar 1953 van het gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee. 6. Voorstel inzake wijziging van de presen tiegelden voor het bijwonen van de verga deringen van de raad en de uit zijn midden benoemde commissiën. 7. Voorstel inzake vaststelling van de definitieve stichtingskosten van twee com plexen woningwetwoningen. 8. Voorstel tot onteigening ingevolge arti kel 10, le lid, sub 2 van de Wederopbouw- wet van onroerende goederen gelegen in het industrieplan „De Rijp". 9. Voorstel tot het garanderen van hypo thecaire geldleningen ten behoeve van de particuliere woningbouw. 10 Mededelingen en ingekomen stukken. Medio r cember 1952 is in de raadsverga- dering beraadslaagd over de vraag in hoever de in 1946 door Gedeputeerde Staten vast gestelde regeling van presentiegelden naar het oordeel van de raad herziening behoeft. Het bedrag dezer vergoedingen was bepaald op f5 per bijgewoonde vergadering van de gemeenteraad en op f 2,50 voor e'ke bij- gewoonde vergadering van de door de ni&a uit zijn midden benoemde commissiën. Een voorstel van het toenmalige college van burgemeester en W' houders om te bevor deren, dat deze bedragen zouden worden ver hoogd, is toen in December 1952 door de raad verworpen. Het komt B. en W. voor, dat er aanleiding is om thans andermaal deze vraag onder het oog te zien. In aanmerking nemende, dat een tarief van f5 per bijgewoonde vergade ring reeds vóór 1934 in de oude gemeente Beverwijk heeft gegolden en gelet op de huidige aard en omvang van de werkzaam heden, alsmede op de in andere gemeenten geldende regelingen, komt liet B. en W voor, dat er thans voor een herziening alleszins aanleiding is. B en W. stellen dan ook bij deze voor aan Gedeputeerde Staten dezer provincie te ver zoeken de voor Beverwijk geldende rege ling in dier voege te willen herzien, dat het bedrag der vergoeding voor de leden van de raad dezer gemeente voor het bijwonen van zijn vergaderingen met ingang van 1 Juli 1954 wordt bepaald op f 10 per bijgewoonde vergadering en het bedrag der vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen van zijn afdelingen en van de door hem uit zijn midden benoemde commissiën met ingang van dezelfde datum worden vastgesteld op f4 voor elke bijgewoonde vergadering. Een en ander met dien verstande, dat deze be dragen bedoeld zijn voor de volle duur van een per etmaal gehouden vergadering, ook als deze door een pauze wordt onderbroken. ZEESLEEPBOTEN, die door middel van een stoommachine worden voortbewogen, beginnen een zeldzaamheid te worden. Als we de vloot van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst nagaan vinden we van de 19 zeeslepers er slechts twee stoom schepen bij. Het zijn de 28-jarige „Schelde" en de 23 jaar oude „Ebro", respectieve lijk 900 en 800 pk. Laatstgenoemd schip was de eerste sleepboot onder die naam, anders is het gesteld met de „Schelde", die twee voorgangers heeft gekend. De „Schelde" van 1926. Als we nu de vloot van Smit bekijken in 1910 valt het op dat er toen twee maat schappijen varen: de Internationale Sleep dienst Mij. met 5 en L. Smit Co's Sleep dienst met 12 sleepboten. De vloot van de Internationale was nieuw, de oudste was de in 1905 gebouwde „Maas" en de nieuwste de „Donau", welke in 1910 door Wilton was afgeleverd. De „Schelde" was er in 1906 bijgekomen eveneens gebouwd bij Wilton. De andere schepen waren alle van verschillende werven gekomen: Van de Kuijl in Slikkerveer, Rotterdamse Droog dok Mij. en Rijkee in Rotterdam. De sche pen droegen namen van rivieren en behalve de drie zojuist genoemde waren er ook de „Thames" en de „Seine". De schepen van L. Smit hadden toen al namen van zeeën, de „Rotterdam", „Wo- dan", „Oceaan" en „Rozenburg" maakten hierop een uitzondering. De „Rotterdam" was in 1910 de oudste sleepboot van de rederij. Het schip had er al 40 jaar op zit ten. Slechts enkele jaren oud waren de stoomsleepboten „Zwarte Zee" en „Roode Zee", die met een inhoud van ruim 570 ton en een machinevermogen van 1200 pk in het begin van deze eeuw tot de grootste en sterkste zeeslepers behoorden. Dubbele schoorsteen De eerste sleepboot „Schelde" was wel niet zo groot als dè „Roode Zee" en de ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale reprisevoorstelling Walter Pidgeon - José Iturbi Jane Powell Xavier Cugat's Rumba-orkest in Een oogverblindende musical in carnaval-sfeer Een kleurrijk feest voor iedereen Vier dagen Het is allemaal weer achter de rug en de mensen, die het altijd beter weten zeggen: waar hebben ze zin in. Maar de tien Velsense politiemannen, die vier dagen lang rond Nij megen hebben getippeld, wil len daar niets van horen, want hun Vierdaagse is een onaan tastbaar goed in elke zomer en ze zullen hem blijven lopen tot ze niet meer kunnen. Met inspecteur J. W. v. Buu- ren in het voorste gelid hebben de tien hun kilometers afge knabbeld in regen en kou, met blaren en stijve spieren, maar ze hebben geen krimp gegeven en zijn vier dagen later monter de Keizer Karelstad binnenge wandeld weliswaar met heel wat meer blaren dan op het moment van de start, maar niettmin goed, heel goed ge mutst. Voor de inspecteur was het al de negende keer, net als voor hoofdagent E. P. de Vries en agent M. Brandwijk. De an deren waren, op agent J. Bronsveld na, ook geen begin nelingen meer, want brigadier J. Heniman had het aj een keer eerder gedaan, voor hoofd agent D. Bosman werd het de vierde en voor J. Patmos de achtste keer. Agent M. Betel liep zijn achtste vierdaagse en R. v. Heide heeft er nu ook zes tien dagen opzitten. H. Lee ring ging ten tweeden male mee met het Velsense detache ment, dat vier dagen liet zien, dat het niet gauw te verslaan is. Er waren dan ook 350 kilo metertjes de man aan training aan voorafgegaan. Geld in het laatje Na de toespraken van de heer Boot van de scheepswerf „De Industrie", de heer Corn. Vrolijk als reder en van nog enige genodigden heeft Zater dagmiddag bij de overdracht van de nieuwe IJmuidense aanwinst de trawler SCH 153 „Onderneming 4" nog iemand gesproken Het bleef onvermeld in het verslag, maar alsnog gaat het hierbij, want het was een speechje van de heer H. Spoelstra uit de War- menhovenstraat voor het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop". De collecte, die daarna werd gehouden, bracht niet minder dan 63.53 op. Waar van acte! Poesje (slot) Het hartverscheurende Vleet- straat-verhaal van een paar Lantaarns geleden over het prille poesebeest, dat door een paar kwajongens doodgeknup peld zou zijn, nadat een hond er eerst het nodige aan gedaan had, heeft de Velsense dieren bescherming volledig (en te recht) in de gordijnen gejaagd. Er is een diepgaand onderzoek uit voortgesproten met alle maal „verhoren" van getuigen uit de omtrek en diverse ge sprekken. Van de hele historie is, nu ze gereconstrueerd werd, niet zo bijster veel meer overgeble ven. Ziehier de restanten: Poesje was te logeren bij een familie in de Vleetstraat, die even weg moest en poesje niet binnen hield maar zolang liet lopen. Poesje klom op de muur, werd aangeblaft door een paar honden en daalde ter aarde, toen de honden waren afge trokken, waarop de honden schielijk terugkwamen, geza menlijk poesje een knauw ver kochten en tevreden naar huis gingen. Toen zijn er een paar heel jonge kinders met poèsjes overblijfselen gaan zèulen (kinderen die echt niet wisten wat ze deden) het diertje is door tussenkomst van een goedwillende passant ergens begraven maar later weer op gedolven door andere, even eens heel jonge kinderen die de solpartij hebben voortgezet. Hieruit blijkt: a. Dat kleine poesjes in huis horen. b. Dat de Dierenbescherming alle lof verdient voor heur diepgaande bemoeiingen. c. Dat er een voorval werd opgeblazen door een te goe der trouw verontwaardigde briefschrijver. Incident gesloten. Strijdje Het ruikt nog altijd een beet je schroeierig, al is de brand allang uit. Bij Van Gelder bedoel ik, waar Zondag de rode haan zo fel kraaide. Want de brandweren, die bij deze gebeurtenis betrokken zijn, hebben er haast een ru zietje over gekregen. Het is Zondag zo gegaan: De Velsense brandweer was er, met alle beschikbare zeilen bij gezet, de Hoogovenbrandweer presenteerde later ook de spuit en een Haarlemse motorwagen heeft zich enige tijd in de ach terhoede opgehouden. Beverwijk was er niet. Wèl de Beverwijkse com mandant, die persoonlijk eens kwam kijken of er misschien iets uit te richten viel. Maar dat was er althans toen niet meer niet. En dat is gaan steken vrinden. Die Haarlemse brandweer is eigenlijk door een vergissing naar Velsen-Noord gesneld, dit zij vooropgesteld, want de por tier van de brandende fabriek belde in zijn begrijpelijke ze nuwen alles wat met een b be gon in de omtrek op en de Haarlemse brandweercomman dant heeft toen op een ietwat verwarde melding direct de Spuit uitgestuurd. Overigens niet helemaal juist, want zoiets moet het hoofd van de plaat selijke brandweer c.q. de hoog ste gezagdrager doen, maar daar is volledig in te komen, niet waar. Als zijn huis afbrandt geeft de mens een gil en gaat hij geen gezegelde papieren aan vragen en invullen. En het huis brandde zowat af. Nu is er echter een wrang bijsmaakje aan het geval ge komen, doordat een krant in Beverwijk uit het feit, dat de Haarlemse spuit er wel en de Beverwijkse er niét is geweest, stekelig concludeert, dat dit weer een somber staal geacht moet worden van de rivaliteit tussen Velsen en Beverwijk. En dat er belangrijker dingen zijn in onze omgeving om over te kiften. Dat laatste is vol maakt waar het zij weder om vooropgesteld. Met alleen maar „ha, ha, wat een guit", zou nu aan deze uitlating al genoeg eer zijn be wezen, ware het niet, dat hier met lucifers wordt gespeeld vlak bij een kruitvaatje. Want er zijn mensen, die graag een beetje in de IJmond- verhoudingen stoken, want er is, volgens hen, maar één Be verwijk of er is maar één Vel sen. Samen kunnen die twee toch niet. Dit brandweerver- haal is dus eten en drinken voor zulke luyden, maar heus: er is niets aan de hand alles is in goede harmonie verlopen en alleen dat nerveuze tele foontje naar Haarlem is het geringe oorzaak je van een klein beetje verwarring, die nu uit dreigt te groeien tot woorden-met-de-gebalde- vuist. Want die Beverwijkse brandweer heeft er even echt in geloofd en werd kwaad. Uit de brand zijn we, met zulke dingen. Zullen we er maar eh, water over doen? LAMPENIER „Zwarte Zee" de bruto inhoud bedroeg namelijk 336 ton maar bezat toch alle eigenschappen die men van een zeesleep boot verlangd. Evenals de beide andere had deze „Schelde' ook twee schoorstenen ach ter elkaar hetgeen een forse indruk maakte. Overigens heeft de „Schelde" niet lang dienst gedaan bij de Internationale want in 1915 wordt er afstand van gedaan wegens verkoop naar Zweden. Heen en weer De gelegenheid om een tweede „Schelde" aan te schaffen deed zich voor in 1919, toen de sleepdienst van Zurmühlen, gevestigd in IJmuiden ging liquideren. De aan deze rederij toebehorende „Titan", „Atlas" en „Simson" gingen over aan de Internationale Sleepdienst en werden respectievelijk ver doopt in „Hudson", „Humber" en „Schel de"- De eerstgenoemde sleepboot ging bijna direct weer naar IJmuiden terug en kwam voor het Bureau Wijsmuller in bedrijf onder de naam „Drente". Deze „Schelde" nummer twee heeft zich helaas ook niet op een lange staat van dienst bij de Rotter damse rederij kunnen beroemen. Op 8 Maart 1925 voltrok zich het einde van deze vroegere IJmuidense sleepboot. Het s.s. „Soerakarta" strandde die dag bij het bin nenkomen van de Nieuwe Waterweg op de Noorderpier. De „Schelde" schoot ter hulp, doch kreeg een tros in de schroef en ver daagde op de Zuiderpier, waardoor het schip op de overblijfselen van een vroeger gezonken vaartuig wrak sloeg. Bij deze ramp van de „Schelde" verloren 8 opvaren den het leven. Drie maal de wimpel Van de tegenwoordige „Schelde", die sedert 1926 in de vaart is, is hierbij een foto afgedrukt. Gebouwd bij de N.V. Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam heeft het een lengte van 41,15 m., breedte 7,62 m. en een holte van 4,41 m. Het schip heeft nog in zich het silhouet van de oude stoomsleepboot, welke een zeldzaamheid begint te worden. Vele reizen staan op naam van deze „Schelde". Het is bij Smit traditie om de sleepboot, die in een jaar het hoogste aan tal mijlen slepende heeft afgelegd een blauw-witte wimpel uit te reiken. Deze eer is de „Schelde" driemaal te beurt gevallen: in 1929 met 18.048, in 1931 met 18.099 en in 1934 met 14.880 zeemijlen. Daarna werd deze onderscheiding aan grote collega's uitgereikt. Het is begrijpelijk want de „Schelde" blijft tegenwoordig wat dichter bij huis dan vroeger, toen er nog geen motorsleepboten waren. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Ds. v. Wijngaarden mee naar zee Het hospitaal-kerkschip De Hoop, dat gistermiddag weer zee koos (met ds. v. Wijngaarden uit IJmuiden, als predikant), is verleden week teruggekeerd van zijn tweede reis in dit seizoen. Er moesten nog enige herstelwerkzaamheden worden ver richt en daarom is het schip even droog gezet bij de sleephellingmaatschappij „Scheveningen". Geen wonder dat er ge repareerd moest worden aan het oude casco, want het weer is op deze reis abo minabel slecht geweest. Tweemaal moest een haven worden aangedaan, namelijk Blyth en Hartlepool om een patiënt aan wal te brengen. Een zieke ging met een thuisvarende logger mee. Op 5 Juli was De Hoop onder commando van kapitein W. F. Rog uitgevaren, de geestelijke leiding had ds. A. L. Bos uit Katwijk en dokter F. H. Cherieux uit Den Haag, die vroeger al meer mee uit is ge weest, had de taak van scheeps-geneesheer op zich genomen. De semi-arts J. R. Bouma uit Noordwijk stond hem als verpleger terzijde. De doktoren hebben op deze reis niet minder dan 120 patiënten op zee behan deld, dertien werden aan boord genomen, drie werden in Scheveningen aan wal ge zet. Radiotelefonisch werden 17 adviezen gegeven. De marconist repareerde 18 radio-instal laties en gaf 17 oproepen om hulp door. Ook de predikant heeft druk werk ge had. Hij had contact met 70 schepen, be zocht er zelf 55 en hield op 36 loggers een korte kerkdienst. Zes malen preekte hij aan boord van De Hoop, welke predicaties op de visserijband werden uitgezonden, evenals 4 van dê 20 dagsluitingen. Het is te hopen dat het Cederval-patent zich deze keer goed zal houden evenals de waterdichte afsluiting van de schroef as, zodat er geen stagnatie wordt veroor zaakt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3