Meerderheid in Eerste Kamer voor sodaproject P.v.d.A.-bezwaren tegen de financiële opzet Aanlegsteiger voor Noors bezoek Vrijgezellen in Australië hopen op overkomst van meisjes Schrijfster Colette overleden Agenda voor Haarlem Chefarine „4' Rode Ster en Ridgway zijn he! roerend eens over atoomkrijg Tergende zenuwpijn beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Oberlandes-gericht laat Touseuil arresteren Revolte in Guatemala eiste 25 levens Durf en ondernemingsgeest van Nederlands jongedochters gevraagd Soldaat op het slagveld beslist de oorlog en de burgerbevolking lijdt WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 3 Grote keuze Corduroy Pantalons Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Laagvliegers veroordeeld Wijzigingen in samenstelling der regering verwacht Film over Hitier (Van onze pailementaire redacteur) Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft Dinsdagavond, zonder blind te zijn voor de bezwaren en risico's, haar instem ming betuigd met de plannen voor de op richting van een sodafabriek te Delfzijl met financiële hulp van het rijk. Zij werden krachtig bestreden door de heer K a p t e y n (P. v. d. A.). Volgens hem is het uitgangspunt, dat het te Delfzijl te stichten bedrijf voor een afzet van 170.000 ton per jaar zal moeten produceren, veel te optimistisch. De productie zal in werkelijk heid vermoedelijk geringer blijken te zijn, zodat de werkverruiming, welke als een der grote voordelen van het hele plan wordt geschetst, een kostbare teleurstelling dreigt te worden. Met een aantal cijfers, wilde hij aantonen, dat van de 51 millioen die voor het bedrijf nodig zullen zijn, feitelijk niet meer dan een half millioen van particuliere zijde zal komen en de rest van de staat. „Ik verbaas me over de suikeroomachtige hou ding van de overheid ten opzichte van deze onderneming, die wel sterk afsteekt bij het veelal Shylockachtige optreden met betrekking tot het kleine ambacht," merkte deze afgevaardigde op. Hij had verder uit gerekend dat er in dit geval sprake zal zijn van investering ten bedrage van 170.000 gulden per arbeider 300 man zullen er werk vinden terwijl dit bedrag anders bij basisindustrieën ƒ100.000 per man is. Prof. mr. Hellema (A.R.) en prof. Molenaar (VVD) spraken uitsluitend voor zichzelf, niet namens hun fracties, de eerste om te laten uitkomen, dat hij aan tegenstemmen dacht, al wilde hij het ant woord van de minister nog wel even af wachten, de tweede om na heel wat critiek zich tenslotte vóór te verklaren, er aan toe voegende, dat zijn fractiegenoten zich nog meer bezwaard voelen en daarom eerst eens wensten te horen, wat minister Zijl stra nog in het midden zou brengen. De Anti-Revolutionnaire opposant en de VVD- spreker waren het intussen er in feite over eens, dat het eigenlijk toch wel ongewenst was, dat de staat financieel zo nauw bij de onderneming betrokken raakt en daardoor niet meer onbevangen tegenover de zaak staat. Merkwaardig was vooral de strijd tussen prof. Molenaar en mr. Regout (KVP). De laatste hoorde zich namelijk door de liberale afgevaardigde verwijten, dat hij een waarschuwende stem had laten horen tegen eventuele aanwending van protectionistische handelspolitieke maat regelen ten behoeve van het Nederlandse bedrijf ingeval van strijd tegen de Belgi sche onderneming Solvay. Mr. Regout achtte het veel verstandiger de weg te banen voor bereiking van overeenstemming met Solvay en zou zowel in het algemeen als in het bijzonder met het oog op de Beneluxverhoudingen hantering van het wapen van beschermende handelspolitieke maatregelen betreuren. Prof. Molenaar drong er bij de regering op aan de handels- strategische positie van de te stichten Ne derlandse onderneming te versterken. Onze regering diende het been stijf te houden. Overigens vestigde hij de aandacht op het opvallend verschijnsel, dat de vorige Bel gische rege.ring nooit bezwaren heeft laten horen tegen de plannen inzake het te Delf zijl te scheppen bedrijf, maar dat haar op volgster blijkbaar onder invloed van Sol vay tegen een en ander in het geweer is gekomen.. Prof. Molenaar noemde het standpunt van mr. Regout bedenkelijk, aangezien de Beneluxverdragen de bedoel de maatregelen toelaten. Mr. Vixseboxse (C.H.) was het met prof. Molenaar eens, dat een politiek lichaam als de Kamer onmogelijk de juist heid of onjuistheid van de technisch-finan- ciële en commerciële opzet van een derge lijk bedrijf kan beoordelen, maar gezien de particuliere ondernemingen, die er achter staan, had hij er voldoende vertrouwen in. Over de door de overheid in deze aange legenheid te vervullen rol was hij goed te spreken, want volgens hem beperkt die zich tot een garant blijven voor niet-risicodra- gend kapitaal, te weten voor 21 millioen aan obligaties. De heer Al gr a (A.R.) bleek als Noor deling zozeer verheugd, dat er nu een grote industrie in het Noorden zou komen, dat hij het door de staat te nemen risico ver- ADVERTENTIE Poolvast 6 j. 14.50 - 1.50 stijging Herenmaten 28. Gen. Cronjéstr. 40-44 Haarl. - Tel. 15438 antwoord achtte en het plan roemde als een nationaal-harmonisch plan. Vandaag zal minister Zijlstra ant woorden. Zonder debat of stemming verenigde de senaat zich met het wetsontwerp tot goed keuring van het te 's-Gravenhage vastge stelde Statuut van de Haagse Conferentie voor Internationaal Privaatrecht. Vergoeding aan de R.T.M. Het voorstel inzake vergoeding van staatswege aan de N.V. Rotterdamse Tram weg Maatschappij, wier tramlijn op Schou wen en Duiveland opgeheven wordt, gaven de heren De Vos van Steenwijk (VVD), V a n T i 1 b u r g (P. v. d. A.), Van de Himst (KVP) en Brandenburg (CPN) aanleiding tot enige critiek, onder meer over de huns inziens te grote omvang der vergoeding. In de plaats van de tram komt er een autobusverbinding. De com munistische spreker bepleitte een betere verbinding van het eiland met het vaste land. Minister Witte, minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, zette in het kort uiteen, waarom dit bedrag der vergoeding gerechtvaardigd is. Met 28 tegen 12 stemmen (de P. v. d. A. en de WD'er mr. De Vos van Steenwijk) nam de Kamer het voorstel aan. Salariëring der rechterlijke macht De voorgestelde salarisverhoging ten behoeve van de leden van de rechterlijke macht gaf mr. DeVosvanStee nw ij k aanleiding de vraag te stellen of de bezoldi ging van het rechtersambt in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wel voldoende is. Daar hebben de rechters een veel zwaar dere taak dan elders. Is het de minister niet mogelijk de bezetting van die rechtbanken uit te breiden en tot vermeerdering van het aantal vice-presidenten over te gaan?, zo vroeg hij. M r. W i 11 e m a n (KVP) herin nerde er aan, hoe met behulp van amen deringspogingen in de Tweede Kamer ge tracht was voor de rechters in die recht banken een hogere salariëring te verkrij gen en hoe de minister van Justitie zich tegen bepaalde voorstellen had verzet, om dat deze al te zeer het verband met de be zoldiging van andere ambtenaren zou ver breken. Dit argument kon mr. Witteman niet waarderen. Op zichzelf moeten de rechters een behoorlijk inkomen genieten. Minister Donker verdedigde nogmaals de opvatting, dat men toch een zeker ver band in acht diende te houden tussen de rechterlijke en andere ambtelijke salaris sen. Onwerkelijk noemde hij het om, zoals mr. Witteman had gedaan, te stellen, dat het ambt van rechter geheel op zichzelf staat.. Voor de regering is het niet moge lijk de salarissen van de rechterlijke macht los te zien van die van het verdere ambte narencorps. Het is dan ook geen toeval ge weest, dat zowel de minister van Justitie als die van Binnenlandse Zaken ten op zichte van een bepaald amendement in de Tweede Kamer het onaanvaardbaar hebben geuit. Wat de rechters in de drie grootste rechtbanken betreft, de minister had het zijne gedaan om voor een marge te zorgen tussen hun salariëring en die van de ande ren. Aan de vraag inzake verhoging van het aantal rechters en van het aantal vice- presidenten in de grote rechtbanken zal de minister ernstig aandacht wijden. Zonder hoofdelijke stemming verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp. Laat op de avond verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het v/etsontwerp inzake de ftanpassingsverho- ging van de overheidspensioenen. Minister B e e 1 deelde bij deze gelegen heid mee, dat er nu ook een verhoging op de toeslagen op kerkelijke pensioenen, bij wijze van incidentele, tijdelijke maatregel op komst is. Tenslotte ving nog een debat over het v/etsontwerp op het verbod van bedrijfs- arbeid voor 14-jarige meisjes aan. Daarmee gaat de Kamer vandaag verder. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE U plotseling machteloos maken. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! KEULEN (United Press) Het Ober landesgericht heeft bekend gemaakt een arrestatiebevel te hebben uitgevaardigd tegen Antoine Touseuil. een der zeven Ne- nerlandse oorlogsmisdadigers die op 26 De cember 1952 ontsnapten uit de strafgevan genis te Breda en naar Duitsland ontkwa men. Hij is inmiddels gearresteerd. Blijkens het arrestatiebevel bestaat het ernstige vermoeden dat Touseuil zich heeft schuldig gemaakt aan vergrijpen die vol gens de Duitse wetten strafbaar zijn. De huidige verblijfplaats van Touseuil is hier nog niet bekend. Aan het einde van de vorige maand weigerde een andere kamer van hetzelfde Oberlandesgericht alhier een Nederlands verzoek om uitlevering van Touseuil in te willigen. Het motief voor de weigering was toen dat Touseuil omdat hij in Duitse krijgsdienst was geweest recht had op het Duitse staatsburgerschap. Die uitspraak was gebaseerd op de beruchte „Führererlass" van 19 Mei 1943. Het Oberlandesgericht is thans van oor deel dat een onderzoek naar de gedragin gen van Touseuil tijdens de tweede we reldoorlog gewenst is. Er is al een prece dent geweest. Claus Karei Faber, een der andere ontvluchte gevangenen, heeft vol gens een uitspraak van het Oberlandesge richt van Düsseldorf recht op het Duitse staatsburgerschap krachtens de „Führer erlass". Een onderzoek naar zijn gedragin gen tijdens de tweede wereldoorlog is nog gaande. Het Oberlandesgericht van Keulen en dat van Düsseldorf hebben niet het recht de rechtsgeldigheid van de „Führererlass" in twijfel te trekken. Vijf van de zeven ontsnapten profiteren daarvan nog steeds. Zij verblijven in West-Duitsland. Het Bundesgerichtshof bepaalde op 29 December dat de „Führererlass" nog steeds rechtskracht heeft. Touseuil werd op 14 November 1953 in Aken gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft twee militairen die te laag over bebouwde kommen hebben gevlogen veroordeeld tot militaire detentie. De soldaat J. P. B„ die op 20 Januari te laag over Roozendaal heeft gevlogen, werd veroordeeld tot twee weken militaire detentie. De Krijgsraad had hem vrijgesproken. De reserve-sergeant vlieger L. E. G. uit Velsen en gelegerd op de vliegbasis Gilze Rijen, die laag over zijn woonplaats had gevlogen, kreeg hiervoor vier weken mi litaire detentie. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen..Het vonnis zal voor, het front Van de troep op Gilze Rijen wor den voorgelezen. De krijgsraad had G. destijds veroordeeld tot zes weken detentie, waarvan drie voorwaardelijk. GUATEMALA STAD (Reuter/AFP) Volgens een bekendmaking van de Guate- malaanse regering zijn bij de gevech ten tussen cadetten van het leger en de „bevrijdingstroepen" van kolonel Armas 25 personen gedood en 70 gewond. Aanhan gers van de vorige, linksgeoriënteerde re gering van Arbenz Guzman worden er van verdacht de cadetten tot de actie te heb ben aangezet. Dinsdagmiddag is een grote demonstratie ten gunste van kolonel Ar mas gehouden, waarbij het communisme en het optreden van de cadetten werden ver oordeeld. Vooral de studenten van de uni versiteit van Guatamala leverden felle cri tiek op het nationale leger. Zij eisten de onmiddellijke invrijheidstelling van de le den der „bevrijdingstroepen" en kondigden aan, dat zij voorlopig het universiteitsge bouw bezet zullen houden. Op kleine schaal worden nog gevechten geleverd tussen troepen, die Armas trouw zijn gebleven, en cadetten en beroepsoffi cieren, die zich na de strijd tegen de ,,be- vrijdingstroepen" in de stad Guatemala hadden verschanst. United Press verneemt in regeringskrin gen, dat het bevrijdingsleger per trein on derweg is naar Zacapa. Het verdwijnen van het vroegere bevrijdingslegertje uit de hoofdstad van het land wordt beschouwd als een der voorwaarden van de overeen komst welke onder druk van legerofficie ren met de regering Armas is gesloten. Men verwacht „ingrijpende wijzigingen" in de regering. Kolonel Armas verscheen gisteren op het balcon van het presiden tiële paleis om den volke kond te doen, dat de leden van de junta geen ruzie maakten onder elkaar. Hij deelde mede, dat de re gering geen enkel moment tijdens de jong ste ongeregeldheden de controle over het regeringsapparaat was kwijt geraakt. De spanning sinds de bloedige schermut selingen neemt overal in het land toe. Erich Maria Remarque heeft volgens „Wiener Kurier" de opdracht aanvaard scenario te schrijven voor een film over leven van Hitier. de het het t f y-y- i.yssfft-.sïW'. s, V. v. In Amsterdam is men bezig met de voor bereiding voor het bezoek van koning Haakon van Noorwegen aan Nederland. Vlak voor de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade wordt alles in gereedheid ge bracht voor de ontvangst. Op het pleintje terzijde van de kerk is een stalen con- Tijdens de reis, die een aantal Ne derlandse journalisten in het einde van het vorig jaar door Australië maakte, werd bij herhaling de klacht verno men, dat het voor de Nederlandse on getrouwde emigrant zo moeilijk is in Australië een levenspartner te vinden. Sprekende met honderden Nederlandse families en duizenden Nederlanders, over geheel Australië verbreid, dook keer op keer die klacht op. Men had zich over het algemeen goed aange past, men had zich in veel gevallen Dinsdagavond is de bekende Franse schrijfster mevrouw Colette te Parijs over leden. Sidonie Gabriëlle Colette-Colette, zoals de wereld haar kende, werd op 28 Januari 1873 te Saint Sauveur de Puisaye geboren. Nog tijdens haar leven werd zij beschouwd als een klassieke Franse schrijf ster, de bekendste sinds George Sand. Tot aan haar huwelijk met een vriend van haar vader, de romancier Henri Gau- thier Villars, die onder het pseudoniem „Willy" schreef, leefde zij rustig op het land. Tot haar twintigste jaar was zij nau welijks buiten haar dorpje gekomen. In 1900 publiceerde haar man onder zijn eigen naam het boek „Claudine op school" jeugdherinneringen van Colette, die hij hier en daar verbeterd had. Het boek werd een succes, eerder door de „lichte" inhoud dan door de litteraire waarde. Hierop volg de een reeks Claudine-boeken, die een grote populariteit verwierven. In 1906 liet Colette zich van haar echt genoot scheiden. Zij kon echter niet met WOENSDAG 4 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte, ds. H. S. J. Kalf, 8 uur. Minerva: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal: Bert Brugman's Mario nettentheater, 8 uur. Openluchttheater Bloe- mendaal: „De prins van Homburg". Stich ting Kenn.rmer Toneelfestival, 8.30 uur. City: „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „The Sword and the Rose', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights" alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. „Blume von Hawaii" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circus clown", alle leeft., 8 uur. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Sevensma, 8 uur. Minerva: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Vleeshal: Bert Brugman's Ma rionettentheater, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circussterren", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" alle leeft., 10.30 uur. „The Sword and the Rose". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montague's jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights" alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Blume von Hawaii", alle leeft., 2, 4 15 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circusclown", alle' leeft., 2.30 en 8 uur. - Even rustig alsof hij een hekje langs de weg op de begane grond aan het verven is staat deze schilder 565 voet boven de Park Avenue van Manhattan om aan het New Yorkse Central Building voor de eerste keer in vijfentwintig jaar reparaties adn het dak te verrichten. Deze foto van Colette werd gemaakt toen zij als tweede Franse vrouw, na gravin Anna de Noailles, tot Commandeur in het Legioen van Eer werd benoemd. het schrijven in haar levensonderhoud voorzien en begon te dansen en pantomi me-voorstellingen te geven. In de „Moulin Rouge" veroorzaakte zij eens een waar schandaal door in uiterst schaarse kledij op te treden. In 1912 trad zij opnieuw in het huwelijk, thans met de schrijver en diplo maat Henri de Jouvenel. Zij kreeg een dochter, die eveneess Colette genoemd werd. Ook dit huwelijk eindigde met een scheiding en wel in 1924. In de jaren op het toneel verzamelde zij gegevens voor drie romans, waarvan „La Vagabonde" (1910) later gekozen werd als een van de twaalf beste Franse romans van de eeuw. Voorts schreef zij nog „l'En- trave" en „l'Envers du Music Hall" (1913). Bij het uitbreken van de eerste wereld oorlog vatte zij journalistieke arbeid op en werd zij litterair-redactrice van „Le Ma- tin". Colette hield veel van katten. Jarenlang had zij steeds één of twee katten in haar huis en eens zelfs een jonge tijger. Dit dier krabde haar echter eens ernstig en werd, nadat zij het met haar vuist bewusteloos had geslagen, door haar naar de dieren tuin gestuurd. Maurice Goudeket (haar derde echtge noot, met wie zij in 1935 trouwde) en haar dochter, Colette de Jouvenel, bevonden zich aan haar sterfbed. Er was geen tijd om een dokter te halen. Na een verblijf te Monaco, drie maanden geleden, had zij haar woning niet meer verlaten. In 1935 was zij Anna de Noailles opge volgd als lid van de Koninklijke Belgische Academie voor de Franse taal en letter kunde. Tien jaar later werd zij tot lid van de Académie Goncourt gekozen. Niettegen staande haar slechte gezondheid schreef zij na de oorlog nog verscheidene werken, zoals Gigi, l'Etoile Vesper en Le Fanal bleu. In 1949 verscheen bij Flammarion een complete uitgave van haar werken. Verscheidene van haar boeken werden onder haar leiding voor het toneel en de film bewerkt, zoals: Chéri, Julie de Car- peilhan, l'Ingénue libertine, La Seconde en Gigi (waarmee de door haarzelf aangewe zen Nederlandse actrice Audrey Hepburn in Amerika op slag beroemd werd). een goed bestaan verworven, men had vele vorderingen gemaakt, maar stee vast klonk het uit de mond van tal van Nederlandse vrijgezellen: „kunt u niet zorgen, dat er meer Nederlandse meis jes naar Australië komen". Het werd vaak met een lachje gezegd, maar vrij spoedig kon worden vastgesteld, dat men hier toch werkelijk te maken had met een probleem voor de Nederlandse vrijgezel. Ds. Jac. de Vries, een Nederlands Her vormd predikant, die in de Presbyterian Church belangrijk werk doet voor zijn landgenoten en die in Mirboo North in de staat Victoria woont, stuurt ons het blad Nederlands Kerkewerk, dat door de geza menlijke Nederlandse predikanten in Australië wordt uitgegeven. Daarin heeft hij in een artikel nog eens de aandacht op dit probleem gevestigd. Hij is er hoe langer hoe meer van overtuigd geraakt, dat de emigranten-vrijgezellen tot een verwaar loosde categorie behoren. „We zorgen in de regel uitnemend voor de grote gezinnen. We zoeken werk en onderdak voor hen en dat is goed. Maar wat de vrijgezellen be treft denken we al gauw: „Die kunnen zichzelf wel redden, die vinden hun weg zelf wel". Hij noemt een geval van een jongeman, die goed werk heeft bij de boer. Als knecht heeft hij het er reusachtig. Hij verdient 10 pond per week (buiten de kost) en er i komt nog wel eens een extraatje bij. Hij kan er per week acht pond van wegleggen. Hij wil graag share-farmer worden, maar dan moet men getrouwd zijn of spoedig gaan trouwen. Er waren in Australië geen Nederlandse jongedochters, die voor hem in aanmerking kwamen. En met Australi sche meisjes er zijn in dit land tóch al minder meisjes dan jongens had hij vrij wel geen contact. Een geval uit vele. Zo zijn er honderden andere. „Zijn er in ons land geen jonge en flinke Gezicht op de in aanbouw zijnde aanleg steiger waaraan straks de koninklijke boot zal meren. structie verrezen, het skelet voor het pa viljoen, waar de koning, die met een mo torsloep van het IJ komt, zal worden ont vangen. Het paviljoen van 14 bij 5 meter krijgt een luifel en zal van binnen fraai worden bekleed. Aan de overzijde van de rijweg, waar nu nog autobussen en vrachtwagens ge parkeerd staan, zijn arbeiders bezig dwars over de glooiende wallekant een wandel pad te maken. Stratenmakers beleggen dit door veertien vlaggemasten gemarkeerde steigerhoofd met nieuwe stenen. ADVERTENTIE 4 TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 4 85 el meisjes, die het aandurven om in Austra lië een baantje te aanvaarden en metter tijd het lot van onze jongens met het hare te verbinden?", zo vraagt ds. De Vries. „Kan de kerk hier niets doen? Bestaat er in Nederland dan geen kerkelijk huwe lijksbureau? Kunnen de Nederlandse con sulaten, die ook sociaal zulk voortreffelijk werk onder de emigranten doen, hier niet een handje helpen?" We kunnen hieraan toevoegen, dat dit probleem voor de Nederlandse vrijgezel in ons land sterk de aandacht heeft. Door het emigratiebestuur wordt deze zaak bestu deerd. In overleg met kerkelijke organisa ties, het Nederlandse vrouwencomité en andere zal worden nagegaan in hoeverre en op welke wijze het vraagstuk zal kun nen worden opgelost, hoe men de Neder landse vrijgezel in het andere werelddeel zal kunnen helpen. Het is een moeilijk vraagstuk, dat een ernstige en voorzichtige behandeling vraagt. MOSKOU (Reuter) Het blad van het Russische departement van Defensie, „De Rode Ster", schrijft, dat een oorlog niet beslist zal worden door strategische atoom bommenwerpers, maar door de soldaat op het slagveld. De schrijver van het artikel, generaal-majoor Olisov, zegt, dat strategi sche atoombommen wel uitermate gevaar lijk zijn voor steden en de burgerbevolking, maar niet doeltreffend op het slagveld. De werkelijke eigenschappen en moge lijkheden van atoomwapens zijn „in sterke mate overdreven door de vijanden van de vrede met de bedoeling de wereldopinie te chanteren en haar vrees aan te jagen met de verschrikkingen van een atoomoorlog". Er zijn betrouwbare verdedigingsmidde len en -methoden tegen atoombommen, aldus generaal Olisov. Troepen die zijn op geleid voor acties in een atoomoorlog, kun nen met succes militaire operaties uitvoe ren. Volgens Olisov hadden Amerikaanse propagandisten verklaard, dat Japan had gecapituleerd wegens de atoomaanvallen op Hirosjima en Nagasaki, „die geen mili taire betekenis doch louter politieke bedoe lingen hadden". De geschiedenis heeft aan getoond, dat alleen de door de Russen toe gebrachte nederlaag van het Japanse Kwantoen-leger de Japanse militaristen gedwongen had de wapens neer te leggen. Merkwaardig genoeg propageert de Amerikaanse generaal Ridgway dezelfde denkbeelden. Een kardinaal verschil is, dat de mening die in „De Rode Ster" ver kondigd wordt, een uitgemaakte zaak is, en dat Ridgway niet alleen in politieke, maar ook in militaire Amerikaanse krin gen ernstig verzet ontmoet. Vorige week hield hij nog een pleidooi voor zijn ziens wijze. Volgens United Press zeide hij on der meer dat oorlogen worden gewonnen wanneer de wil van de tegenstander ge broken is en dat de methode om dat te be reiken altijd hetzelfde is geweest: „het ver slaan van de landstrijdkrachten van de vijand". Hij haalde als voorbeelden aan de onhoudbaarheid van de „nazi-meth e", dat Duitsland nederlaag in 1918 het gevolg was geweest van een „bezwijken van het thuisfront". Evenzeer verwierp hij de theo rie dat Japan zich in de tweede wereld oorlog had overgegeven door de atoom bomaanvallen op Hirosjima en Nagasaki, omdat hieraan was voorafgegaan de ver nietiging van het Japanse leger op Nieuw- Guinea, Birma, de Philippijnen, en elders, gepaard met het buiten gevecht stellen van de Japanse vloot en luchtmacht. „Men kan het zo stellen", aldus Ridgway, „dat het feit dat een land zich zal blijven te weerstellen tot zijn gewapende strijdkrach ten uitgeschakeld zijn, een bewijs is van de ontembare moed van de menselijke geest, onafhankelijk van ras of nationaliteit" Ridgway trok een parallel tussen de krijgswetenschap en het Amerikaanse „football". De lucht- en vlootstrijdkrach- ten grijpen in op van vitaal belang zijnde punten, maar de landstrijdkrachten bren gen de bal over de doellijn van de militaire overwinning. Als jouw bal voorwaarts komt, win je als hij terug wordt gedron gen, sta je op verlies.''

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5