Hoge totalen van Haarlem en Derby Zie Boven: Een verraderlijk complot Oud-beroepsspeler Roosenburg over beroepsvoetbal HVGB kampioen van de eerste klasse A Begin Augustus: seizoen der Perseïden Courses te Hilversum WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1954 Flamingo-team in Haarlem tegen Free Foresters Schaken Grote deelneming aan FIDE landentournooi Dames-schaaktournooi Beroepsvoetballers thans verzekerd Profclub „Utrecht" GOVS vraagt ruimere declaratie bepalingen Zwemmen DWR boekt succes in Zwitserland Wielrennen Van Dijk werd tweede in België Waterpolo Dames van DWT de minderen van Meeuwen Nieuw wereldrecord op 4 x 100 m. wisselslag Zweefvliegen Pierre en Komac-Rajn wereldkampioen FEUILLETON door Richard Keverne Het elftal van Derby, dat reeds enige ma len in ons land vertoefde, heeft wederom een bezoek aan Haarlem gebracht en speelde gisteren haar eerste wedstrijd tegen een combinatie onder leiding van Kleefstra, welke combinatie voor de helft uit spelers van Haarlem bestond en voor de helft uit gasten. Deze gasten lieten zich niet onbetuigd wat betreft het scoren van runs. Toen Kleefstra 's middags om 3 uur sloot waren er 207 runs voor 8 wickets, waarvan A. Phyffer (Quick N.) 51, en L. Borrani en B. Ruiterman (beide Sparta) resp. 23 not out en 33 (3x 6, 2 x 4). Ook de Haarlemspelers droegen echter hun steentje bij; W. Peschar en Dekker begonnen met 15 en 14, waarna Max Maas als derde met een uitstekende 58 (5 x 4) scoorde. De stand tussen hem en Phyffer (van 37 naar 145) was oorzaak van het hoge totaal, en batten en runnen van de twee waren zeer aantrekkelijk om te zien. Fielden viel tegen Het fielden van de Engelse gasten viel nogal tegen. Ook de bowlers waren een tijdlang niet in vorm; dit neemt niet weg dat sommige bowlers over goede capacitei ten bleken te beschikken. Dit waren vooral Baldwin (333) en Harris (359). Daar naast bowlde Clarke (146), Flint 021, Tacey 037. Het leek er eerst op alsof de Hollanders op weg waren naar een overwinning. Op het totaal van 30 zette Kleefstra J. Dries (Excelsior) aan, die op zijn eerste bal een man achter het wicket kreeg gevangen, en in zijn derde, zevende en achtste over even eens succes had. Van 1 voor 30 was het toen 4 voor 67 geworden. Harsis, als nummer drie ingegaan, was toen nog steeds in, en samen met Blood (21) bracht hij het totaal naar 112 toen dan het vijfde wicket viel. Te langzaam Er was toen evenwel al een flink stuk van de speeltijd verstreken, want de Engelse gasten hadden vooral in het begin in een te langzaam tempo gescoord om later nog voor de runs te kunnen gaan. Toen op 132 ten slotte Harris voor een zeer fraaie 70 run out ging (door een welgemikte schuiver van Borrani, die geen tijd meer had om de bal eerst op te rapen!) was een draw onvermij delijk. Dries, Borrani en P. Maas namen toen evenwel zo snel een wicket, dat plotse ling 9 man van Derby uit waren. Het ge- De redactie van de Sportkroniek, het officieel orgaan van de K.N.V.B., heeft de oud-beroepsspeler André Roosenburg enkele vragen voorgelegd betreffende de voorstel len van de K.N.V.B., inzake het beroeps voetbal in Nederland. „Onder de omstandigheden van de N.B.V.B. is het aangekondigde „beroepsvoetbal" een aanfluiting voor de werkelijke profs, niet alleen omdat het een zwaar beroep is, doch bij sport om den brode veel plezierige dingen in het leven moeten worden opgegeven", aldus Roosenburg. „Na een dagtaak nog een zware training doorstaan en dat liefst drie maal per week is zelfs voor de sterksten niet vol te houden, zodat de conditie van de speler eerder achteruit dan vooruit zal gaan, om over het morele en mentale gedeelte maar niet te spreken." Een nummer „Bij een bij de K.N.V.B. aangesloten ver eniging is het mogelijk althans enige invloed uit te oefenen in de algemeene vergadering, doch bij een N.V. krijg je weliswaar een rugnummer, maar je bent dan ook niets meer dan een nummer, tenzij de spelers zich, zo als in het buitenland, organiseren in een beroepsspelersbond." Op de vraag hoeveel een speler met een behoorlijke werkkring zal moeten ontvangen om tot het beroepsvoetbal over te gaan, antwoordde Roosenburg. „Een speler met een behoorlijke werk kring zal om tot beroepsvoetbal over te stap pen ten eerste een bedrag van circa f 10.000 moeten verlangen. Immers voetbal als be roep is zeer van omstandigheden afhankelijk (blijvende blessures enz.), terwijl men op nog jeugdige leeftijd als voetballer reeds oud is en dus slechts een zeer benerkte tijd zijn beroep kan uitoefenen, zodat men nadien een som dient te bezitten om bijvoorbeeld een zaak te beginnen." „Een salaris van f 100 per week en premies variërende tussen de f 35 en f 60 per wed strijd zijn absoluut noodzakelijk. Premies voor trainingsbezoek is waarzin, want trai ning dient op straffe van boete verplicht gesteld te zijn. Aan de andere kant is derving van inkomen dan onmogelijk, als men bijvoorbeeld niet kan komen door force majeur (ziekte blessures enz.)." Verzekeringen „Bovendien moet als eis gesteld worden, dat diverse behoorlijke verzekeringen wor den afgesloten, zoals tegen ziekte, ongeval len, dokters- en ziekenhuiskosten enz. Tevens dient een pensioenfonds in het leven geroe pen te worden, waarin wekelijks een bedrag van vijftien percent van het vaste salaris moet worden gestort. Deze vijftien percent moet dan gelijkelijk worden bijeengebracht door de speler, de N.V. en de Beroeps Voet balbond." „Afgezien van de idële grondstellingen is Nederland ten enenmale te klein voor meer dan één voetbalbond en zo slecht men van een gewone arbeider kan verwachten dat hij plotseling tot prins uitgeroepen vol ledig met de hofétiquette op de hoogte is, zo slecht kan men ook van volledig amateuris me op het volledig beroepsspel overstappen." „De oplossing ligt dan ook in het aan nemen van de voorstellen van het bestuur van de K.N.V.B „Uitvaardiging van een algehele amnes'.ie voor de spelers, die reeds getekend hebben zal, gezien het waardeloze contract, velen weer in de schoot van hun oude vereniging terugbrengen." lukte evenwel niet de resterende batsmen (er werd twelve a side gespeeld) te ver schalken en op 163 voor 9 kwam het einde met een draw. J. Dries was de beste bowler geweest en zijn 531 waren volkomen verdiend. Ook Borrani bowlde slim en boekte 214. Goed bowlend, maar minder succesvol waren H. Donné (HTCC) met 0—25 en P. Maas (1—23). Voorts nog M. Maas (0—22). Lochman v. Bennekom (VOC) 026 en C. Dekker 07. Het cricketteam van de Flamingo's voor de wedstrijd tegen de Free Foresters op Woensdag 11 en Donderdag 12 Augustus op het Rood en Wit-terrein in Haarlem is als volgt samengesteld: Th. A. van Baasbank (aanvoerder), J. J. Alders, P. van Arkel, D. Bijleveld, W. H. Gallois, D. Ingelse, H. J. Klink, W. C. van Manen, A. Schuur, L. W. Sillevis, A. Terwiel en A. de Waart. (Er wordt twelve a side gespeeld). Het touringteam van de Free Foresters bestaat uit de volgende spelers: G. C. New man (aanvoerder), R. W. Hewetson, sir W. F. W. Becher, It.col. W. M. E. White, D. N. Carr, R. D. Proud, T. K. Jackson, J. E. Hill, R H. Hardy, R. A. Brooks, R. V. C. Robins en R. Newman. Reeds 26 landen hebben ingeschreven voor het landenschaaktournooi van de FIDE, dat van 4 tot 28 September in Amsterdam zal worden gehouden. Van buiten Europa komen Israel, Chili, Argentinië, Canada, IJsland en I Cuba. Van Europa zijn de meeste landen vertegenwoordigd. Bovendien zijn nog be sprekingen gaande met de Verenigde Staten, Zuid-Afrika. Polen en Roemenië. De sterk te landen zijn als volgt vertegen woordigd: Rusland (kampioen 1952) met we reldkampioen Botwinnik, Vassily, Smyslov, Bronstein en Keres. Argentinië met Najdorf, Bolbochan, Pan.no, Guimard, Joegoslavië met Pirc, Gligoric, Trifunovic, Rabar. De Nederlandse ploeg zal naar men weet bestaan uit Euwe, Donner, Prins, Cortlever, reserves: Van Scheltinga en Kramer. In de derde ronde van het damesschaak kampioenschap in Alkmaar werden de vol gende resultaten geboekt: mevr. Hubert mej. De Klerck 1 mej, Bouwman—mevr. Klijn 01; mevr. Van der Veenmevr. Roodzant 01; mevr. Heemskerkmevr. Van Aalst V-2—V-. De stand is nu 1. mevr. Roodzant 3 punten; 2. mevr. Heemskerk 2)4 nnt.; 3. en 4 mevr. Van der Veen en mevr. Klijn 2 pnt.; 5, mej. Bouwman 1 punt; 6, mevr. Hubert en mej De Klerck en mevr. Van Aalst )4 pnt. De Nederlandse Beroepsvoetbalbond heeft voor de gecontracteerde spelers, voor de trainers en voo" de bestuursleden van de bij de bond aangesloten clubs levens- en invali diteitsverzekeringen afgesloten, waarvoor de uitkeringsbedragen als volgt ziin vastgesteld: Voor de SDelers: f 10.000 bij overlijden, f30.000 bij blijvende invaliditeit, f21 per week, ingeval van voorbijgaande arbeids ongeschiktheid, te rekenen vanaf de eerste dag na het ongeval, met een uitkeringsduur van 104 weken, f500 als maximum bijdrage in de kosten van een geneeskundige behan deling na een ongeval. Voor de trainers (verzekerd zowel in als buiten bernen): f 10.000 bij overlijden na een ongeval, f 50.000 bij blijvende invaliditeit, f 10 per dag bij tijdelijke invaliditeit gedu rende 7 dagen per week, met een uitkerings duur van 104 weken. Voor de bestuursleden: f 100.000 bij blij vende algehele invaliditeit. Maandag 9 Augustus begint de training van de profclub „Utrecht" onder leiding van de Joegoslavische trainer Eduan Kuras op het terrein van de club in de gemeente Jutnhaas Gecontracteerd ziin alsnog de DOS- speler Visser en Nieuwenhuis van JOS (Amsterdam). Tijdens een bespreking tussen het bestuur van de profclub „Utrecht" en de spelers hebben deze laatsten hun eerste betaling ontvangen. Het hoofdbestuur van de Centrale Orga nisatie van Voetbal Scheidsrechters in Ne derland (C.O.V.S.) heeft zich met een schrij ven tot het bestuur van de KNVB gewend, waarin wordt gevraagd de huidige declara tie-bepalingen voor scheidsrechters te ver ruimen. In het schrijven worden enkele suggesties gedaan inzake de eventueel uit te betalen vergoedingen aan scheidsrechters in de nieuwe constellatie. Omtrent de inhoud van deze suggestie konden wij „een nadere bij zonderheden verkrijgen, maar de C.O.V.S. zou het daarheen willen leiden, dat de ver goeding per wedstrijd en per klasse wordt vastgesteld. Op Zondag 22 Augustus wordt in Utrecht de jaarvergadering van de Centrale Organi satie van Voetbal Scheidsrechters in Ned -r- land gehouden. Als punt van behandeling staat op de agenda onder meer de positie van de Nederlandse voetbalscheidsrechter. Met succes is door de H. Z. en P. C. „De Waterratten" deelgenomen aan internatio nale zwemwedstrijden in Zwitserland. In de eerste ontmoeting, in Interlaken, waren de deelnemende clubs in verband met de zwakte van twee ploegen, in twee catego rieën ingedeeld. WSV Speyer P. C. Bern en DWR, Haarlem, vormden categorie B; S. K. Adelboden en WSV Interlaken cate gorie C. DWR won deze ontmoeting door als eerste in het algemeen klassement te eindigen en ontving een beker als wisselprijs welke was beschikbaar gesteld door de Verkehrsverein Interlaken. De eindstand was: DWR 65 punten; Speyer 45 punten; P. C. Bern 40 punten; Interlaken 35 pnt. en Adelboden 25 punten. De uitslagen van de wedstrijden waren: 4 x 100 meter schoolslag estafette heren: 1. Speyer 5 min. 37,4 sec.; 2. Bern 5 min. 46 sec. 3. DWR 6 min. 8,5 sec. 3 x 100 meter vrije slag estafette heren: 1. DWR 3 min. 22,7 sec.; 2. Speyer 3 min. 41.8 sec. 3. P. C. Bern 3 min. 49 sec. 50/100/50 meter rugslag estafette heren: DWR 2 min. 32.5 sec.; 2. Bern 2 min. 41 sec.; 3. Speyer 2 min. 42,2 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren: 1. DWR 1 min. 44,6 sec.; 2. Bern 1 min. 47,2 sec. 3. Speyer 1 min. 49,8 sec. 4 x 50 meter wisselslag dames: 1. Haarlem 2 min. 45,3 sec.; 2. Speyer 3 min. 2,4 sec. 4 x 50 meter vrije slagestafette heren: 1. DWR 2 min. 2,8 sec.: 2. Speyer 2 min. 8,9 sec.; 3. Bern 2 min. 17,8 sec. Waternolowedstrijd heren: DWRSpeyer 91. Tenslotte mochten alle deelnemers aan deze wedstrijden een aardige herinne ring aan Interlaken in ontvangst nemen. De tweede zwemontmoeting van DWR in Zwitserland had plaats in Adelboden. Ook hier werden successen geboekt. Er werd een driekamp gehouden door WSV Speyer. SK Adelboden en DWR. Haarlem. Ook in deze ontmoeting zegevierde DWR over Speyer maar het was nu met 5 punten ver schil. De einduitslag luidt: DWR 85 punten; 2. WSV Speyer 80 punten en SK Adelboden 45 punten. De resultaten van de wedstrijden waren: 4 x 100 meter schoolslag heren: Speyer 6 min. 1,2 sec.; 2. DWR 6 min. 25,8 sec.; 3. Adelboden 7 min. 14,4 sec. 100 meter vrije slag heren; 1. Fred. Pieters, DWR, 1 min. 5,8 sec.; 2. Ruud Wildschut, DWR 1 min. 7,5 sec.; 3. Baumann, Speyer, 1 min. 15 sec. 50-100-50 meter rugslag estafette heren: 1. DWR 2 min. 43.8 sec.; 2. Speyer 2 min. 47.6 sec.; 3. Adelboden 3 min. 16 sec. 3 x 100 meter vrije slag estafette: DWR 3 min. 46,4 sec.; 2. Speyer 3 m in. 58,2 sec.; 3. Adelboden 4 min. 23 sec. 100 meter vlinderslag heren: 1. Tasschob- sky, Speyer, 1 min. 22,8 sec.; 2. Kleinböhl, Adelboden, 1 min. 23,2 sec. 3. Ruud Wild schut, DWR, 1 min. 28,8 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. Speyer 1 min. 42,2 sec.; 2. DWR 1 min. 45,3 sec.; 3. DWR (dames) 2 min. 4,2 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette: 1. DWR 2 min. 34 sec.; 2. Speyer 2 min. 42,2 sec.; 3. Adelboden 2 min. 58,4 sec. De waterpolowedstrijd DWR-WSV Speyer werd door de Haarlemmers met 32 ge wonnen. De 44-jarige Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk heeft weer eens van zich doen spre ken. Nu was het in het kampioenschap van de provincie Antwerpen (België), waarin hij als tweede eindigde achter de Belg Renkart. Voor dit kampioenschap over 75 kilometer, dat werd gehouden in Turnhout, kwamen 140 renners aan de start, waarbij alle pro minente Belgen en Nederlanders, Doordat er voor in het peloton herhaaldelijk werd gedemarreerd, viel het veld reeds spoedig na de start in drie groepen uiteen. Een kop groep van ongeveer dertig renners reed ten slotte naar de eindstreep en daar won de jongere Belg Renkart in de sprint. Van Dijk werd tweede vóór Van Dongen (oudere broer van de amateur-kampioen) uit Breda. In de beslissingswedstrijd HVGBHet IJ, die Dinsdagavond in Pezie's bad in Amstel veen werd gespeeld om het kampioenschap van de eerste klasse A van de waterpolo- competitie, werd door Rol tien seconden voor het einde het winnende doelpunt voor IIVGB gescoord. HVGB gaat nu met de kampioenen van de afdelingen B (Neptunus, Amersfoort) en C (AZPC) een halve competitie spelen voor één plaats in de hoofdklasse. De ontmoeting HVGBHet IJ was vanaf het begin tot aan het einde een spannend duel. Door de grotere snelheid kon Het IJ, vooral in de eerste helft vat de wedstrijd, goede aanvallen opbouwen. Zo kreeg Schopman vlak voor het HVGB-doel een kans, die hij inschoot en Het IJ de leiding bezorgde. Met de aanvallen van HVGB wilde het daarna steeds maar niet lukken. Het IJ kwam wederom gevaarlijk voor het HVGB-doel. Bij het afweren van deze aan val beging de HVGB-keeper een overtreding, waarvoor hij op de kant moest toezien hoe De Haan de hem toegewezen strafworp in het lege doel schoot. Luide aangemoedigd door de vele HVGB- supporters scoorde direct hierna Hogeland tegen, uit een vrije worp van Rol. In de tweede helft van de wedstrijd ging het spel meer gelijk op. Een door Hogeland goed aangespeelde bal schoot Rol daarna in: tweetwee. Tot tien seconden voor het einde bleef deze stand gehandhaafd, waarna bij een HVGB-aanval de bal enkele meters ter rechterzijde van het IJ-doel - terecht kwam. De I-T-keeper kon net voor de HVGB- midvoor Rol de bal bemachtigen. Rol bleef doorzetten en nadat de bal de hand van de IJ-keeper verlaten had veranderde hij de bal van richting en hielp HVGB zo aan het winnende doelpunt. Het HVGB-zevental was als volgt samen gesteld: doel: C. Hartel; achter: A. Nater, D. Bongertman, J. Hoekstra; voor: J. J. Hogeland Jr., A. Rol en W. Halsema. HVGB—Neptunus Donderdagavond 8 uur wordt in Stoop's Bad door HVGB de eerste wedstrijd voor promotie gespeeld. HVGB ga3t dan te water tegen Neptunus uit Amersfoort. Neptunus heeft reeds de eerste promotiewedstrijd ge speeld en met tweeeen' verloren van AZPC. De v/edstrijd HVGBAZPC is vast gesteld op Maandag 9 Augustus in Amers foort. DWT 1, dat kampioen geworden is van de tweede klasse afdeling D moet met de kampioenen: afdeling A (HZPC); afdeling B (Meeuwen) en afdeling E (Rotterdam) een halve competitie spelen. In Amstelveen werd Maandagavond door DWT de eerste wedstrijd gespeeld, waarin de strijd werd aangebonden tegen Meeuwen. Meeuwen nam in de eerste helft van de wed strijd met tweenul de leiding. Na de pauze sloeg de DWT-verdediging de aanvallen van Meeuwen af. Mej. Tiny van Assema ver kleinde daarna de achterstand tot twee een, met welke stand het einde kwam. De volgende wedstrijd is op 9 Augustus tegen HZPC in de zweminrichting aan de Houtvaart. Voor de laatste ontmoeting gaat DWT op Vrijdag 13 Augustus naar Rotterdam. Voor de reserve tweede klasse dames af deling A werd de laatste wedstrijd gespeeld tussen DWT 2 en HVGB 2. Met een over winning van zeseen is DWT 2 ongeslagen kampioen van deze afdeling geworden. De eindstand is: DWT 2 6 6 0 0 12 27— 4 HZPC 2 6 3 1 2 7 13—11 ZIAN 2 6 2 1 3 5 12—16 HVGB 2 6 0 0 6 0 8—29 Tijdens de internationale universitaire spelen in Boedapest heeft de Hongaarse dameszwemploeg het wereld- en Europees record 4 x 100 meter wisselslag estafette ver beterd en gebracht op 5 min. 7.8 sec. De oude records stonden met 5.09.2 sedert 10 Augus tus 1953 eveneens op naam van Hongarije. De tussentijden luidden: rugslag: Judith Ternes: 1.16.9; schoolslag: Klara Killermann 1.23.5; vlinderslag: Maria Littomereczky 1.19.9; vrije slag: Kathy Szoke 1.07.6. Toen ze binnen waren, liet Pilon zich op een stoel zakken. „Hè, wat ben ik moe!", zei hij. „Heb je zo hard gewerkt, Pilon?", vroeg Rick. „Nou, en of!", zei Pilon. „We zijn al een poos bezig met een groot werk; we gaan een brug maken over de beek, zie je. Straks zullen we daar eens gaan kijken. Maar eerst zullen we 'n lekker kopje thee drinken, jongens. Daar heb ik ook wel trek in!" Bunkie sprong van zijn stoel op. Blijf maar zitten, Pilon", zei hij. „Ik zal wel vast de ketel met water opzetten". „Flink zo", zei Pilon. „Doe dat maar Bunkie". En Bunkie vulde in het keukentje de ketel met water en zette die op de kachel. Terwijl ze met zijn allen zaten te babbelen raakte het water aan de kook; Bunkie deed thee in de pot en goot het water op. ,(Zie zo", zei hij. „Nu moet de thee nog even trekken en dan is ze goed!" Zoals wij, elke mor gen om kwart voor ne gen op weg naar ons werk, bij de overweg steevast telkens weer diezelfde trein voorbij zien komen, zo ontmoet de aarde elk jaar in de eerste weken van Augustus een „trein" van vallende sterren. Daar om kan men de verschij- ment van die Perseïden leren kennen. Wij weten nu dat het zg. steenme teorieten zijn. Bij meteo rieten onderscheidt men twee hoofdtypen: steen- en ijzermeteorieten. De laatste bestaan voor 90 uit ijzer, in de eerste soort maakt het ijzer maar 25 van de sa mensteling uit; verder een ander woord voor een extra-grote meteo riet. Is zo'n brok steen één a twee decimeter groot dan kan de daar mee gepaard gaande lichtflits even helder zijn als de volle maan en dan schrijven de kranten er over. „Vuurbol gezien boven Dinxperlo" heet 't dan in de koppen en ning van die nachtelijke lichtflitsen aan de hemel met grote nauwkeurig heid voorspellen: men kent de weg die ze vol gen en die weg kruist de aardbaan daar waar de aarde zich omstreeks 12 Augustus bevindt. In de nachten van 11 op 12 en van 12 op 13 Augustus vooral zullen de vallende sterren niet van de lucht zijn. Ogen schijnlijk vliegen ze kris kras langs het firmament maar wie goed obser veert, ontdekt het sy steem dat er in schuilt: na er een stuk of tien te hebben waargenomen kan men vaststellen dat de banen van deze me teoren, als men ze in achterwaartse richting verlengt, in hetzelfde punt uitkomen. Dat „straalpunt" of radiant, zien wij in de richting van het sterrenbeeld Perseus (zie bijgaand kaartje); daarom heet deze Augustuszwerm „de Perseïden" Volgen zij dus als het ware de baleinen van een onzichtbare para- pluie, opgestoken in de richting van Perseus, in werkelijkheid lopen die „vallende sterren" even wijdig. Als wij, tijdens een regenbui naar boven kijkend, in staat waren, alle druppels afzonder lijk op hun weg naar de aarde te volgen dan zou den wij iets dergelijks zien: een druppel die links van ons terecht komt schijnt een heel andere richting te heb ben dan een die rechts van ons valt; toch vallen zij alle evenwijdig. Jarenlange waarne ming voor een be langrijk deel door ama teur-sterrenkundigen heeft ons het signale- komen daar zuurstof (35 silicum 18 magnesium (14 en een tiental andere ele menten in voor. „Waar komen ze nu vandaan?" hoort men dikwijls vragen. Men zou even goed kunnen vra gen, waar de planeet Mars vdndaan komt de Perseïden behoren namelijk tot ons plane tenstelsel. Deze verza meling kosmisch gruis doorloopt een lange el lipsbaan, die van hier tot buiten de baan van de planeet Uranus reikt en deze „gruis-trein" heeft 108 jaar nodig voor één omloop. Maar de trein ziet er uit als een slang die in haar eigen staart bijt: het gehele circuit is met meteorie ten bevolkt en zo komt het dat wij er elk jaar een aantal van te zien krijgen. Zodra wij ze zien is intussen hun einde nabij. Want die opvallende lichtflits betekent dat het stukje steen in kwes tie (doorgaans niet gro ter dan een zandkorrel in de dampkring van de aarde is terechtgekomen. Enorm is zijn snelheid: 61 km per seconde! Die botsing, hoog in de lucht, veroorzaakt een splijting van de luchtmoleculen die het steentje op zijn weg vindt en daarbij treedt dat lichtschijnsel op dat ons op het gebeu ren attent maakt. Maar door de plotseling optre dende wrijving met onze lucht tevoren vloog het steentje door ledige ruimte wordt het zo zeer verhit dat het smelt en totaal verdampt voor dat het de aarde bereikt. Soms is er bij zo'n ster renregen sprake van een „vuurbol"; dat is slechts soms vraagt de Sterren wacht te Utrecht (Werk groep Meteoren, leider: dezelfde dr. C. de Jager die in Juni ook de zoneclips-expeditie der amateurs naar Zweden leidde) inlichtingen om trent zo'n meteoriet. Wie in zo'n geval nut tig werk wil doen heeft, behalve een goed lopend uurwerk, geen instru menten nodig. Men no- tere van zo'n vallende ster: le het tijdstip van verschijning, liefst tot op een seconde nauw keurig; 2e de tijdsduur van het verschynsel (tel: één-en-twintig, twee- en-twintig etc.); 3e de helderheid (bv. twee maal zo helder als Ve nus, half zo helder als de volle maan); 4e bij zonderheden omtrent het lichtspoor, het sproeien van vonken of het uit eenspatten; 5e hoe lang het spoor bleef hangen en of het nog werd ver vormd; 6e hoe de ligging van de meteoor baan aan de hemel was (begin- en eindpunt vastleggen t.o.v. vaste sterren in de buurt) en le de even tuele geluidsverschijnse len. Vaak hoort men een plof na het uitdoven; het is van belang, te we ten hoeveel seconden er verliepen tussen het ver dwijnen van de licht flits en het horen van de knal. Bijgaand kaartje ver toont de Noordelijke sterrenhemel. Boven het Noord-Oosten is het sterrenbeeld Perseus te vinden; in die buurt ontspringende banen der vallende sterren. Men zal er dit jaar ge middeld enkele per mi nuut zien verschijnen. De uitslagen van de in Hilversum gehou den courses luiden: Constellation-prijs (1980 m.): 1. Ruth Buf- fington 1.29; 2. Shadow 1.32.3; 3. Roland Spencer 1.32.4. W. f 1,60, PI. f 1,10, f 1,10, f 1,10, Gek. f3,70, Cov. f2,30. Straaljager-prijs (1900 m.): 1. Nooit Ge dacht 1.52.2; 2. Qui-est-ce-qui 1.25.5; 3. Mar tini Spencer 1.24.3. W. f7,30, PI. f 2,30f 2,—, Gek. f9,80, Cov. f3,50. 1. Octavianus K 1.23.5; 2. Oscar 1.25.3; 3. Quick Star 1.24.4. W. f7,40, PI. f2,90, f8,70, Gek. f100,10, Cov. f27,80. Finale: 1. buiten weddenschappenu: Nooit Gedacht 1.24.4; 2. Oscar 1.25.2; 3. Quick Star 124 4 W. f 12,30, PI. f4,30, f3,70, Gek. f36,—, Convair-prijs (2340 m.): 1. Sam Spencer 1.32.7; 2. Quilla Lee 1.29.7; 3. Quiteweld 1.29.8. W. f41,—, PI. f 1,20, f 1,20, f 1,60, Gek. f8,60, Cov. f4,80. 1. Roek S 1.28.9; 2. Ruby Spencer 1.29.7; 3. Quita Norma 1.29.4. W f4,50, PI. f 1,30. f 1,30, f 1,20, Gek. f5,30, Cov. f 4,10. Helicopter-prijs (2340 m.): 1. River 1.28.1; 2. Rosa B 1.28.5; 3. Odyla O 1.27.8. W. f2,40, PI. f 1,30, f 1,70, f 1,40, Gek. f7,30, Cov. f5,50. Luchtvaart-prijs (1920 m.): 1. Rina Gay 1.31.5; 2. Olga Axworthy 2 1.28.5; 3. "ar- tout 1.29.3. W. f3,20, PI. f3,50, f2,30, Gek. f 14,10, Cov. f 3,50. Totale omzet: f 68.819. De Fransman Gerard Pierre is wereld kampioen zweefvliegen in de eenzitter- klasse geworden. Met 2956 punten werd hij eerste in het eindklassement. Bij de twee- zitters legden de Joegoslaven Bozidar Komac en Swonimar Rajn op de titel beslag. Zij verzamelden 3056 punten. Van de 16 dagen, die voor deze wereld kampioenschappen waren uitgetrokken, kon er wegens de slechte weersomstandigheden op slechts 4 worden gevlogen. Dit was echter juist voldoende, om de wedstrijden als we reldkampioenschap te laten gelden, want de reglementen schrijven voor dat de toe stellen ten minsten 4 dagen in de lucht moe ten zijn geweest om de ontmoeting als officieel wereldkampioenschap te erkennen. In de eenzitter-klasse werd Wills (G. B.) met 2855 punten tweede, Wiethüchter (Did.) met 2817 punten derde, MacCready (V. S.) met 2664 punten vierde en Relander (Finl.) met 2254 punten vijfde. Onze landgenoten Ilbert de Boer en Otto Koch eindigden met 462 en 290 punten resp. op de 24e en 29e plaats. Mantelli en Graghini (It.) die 1558 punten scoorden, en Smith en Kidder (V. S.), die 1480 punten totaliseerden, werden bij dé tweezitter tweede en derde. 56) Woodstone ging op een hek zitten en raadpleegde zijn kaart. Enige ogenblikken later sloeg hij een weg in, die dwars door het glooiende landschap liep. Op zijn kaart had hij gezien, dat hij langs deze weg met een omweg vlak in ae buurt van het villatje „De Hollies" uitkwam. Vanuit een boom, waarin hij zich met grote han digheid omhoog werkte, kon hij, zonder dat iemand hem kon zien, de achterkant van het huis in zich opnemen. De achtertuin was groot, er was een flink gazon met bloemen-borders langs de kant en achter een heg begon de moestuin. Het geheel zag er vrij onverzorgd uit, maar dat vond Jim niet erg belangrijk. Hij vond hetgeen hij zag stellig niet ontmoedigend. Als dat poortje in de achtermuur open te krijgen zou zijn, zou 't r.iet moeilijk worden.... Hij moet dat poortje gaan bekijken. Maar voorlopig was nog al zijn aandacht op het huis zélf geconcentreerd. Hij had graag door de muren heen gekekenEr was aan de buitenkant geen teken van leven te bekennen. Alleen hetzelfde raam op de eerste verdieping stond nog steeds open. De ramen beneden waren niet alleen ge sloten, maar ook waren de jalouzieën er voor neergelaten. Na enkele ogenblikken ontdekte hij ech ter, dat 't daar niet zo levenloos was als hij aanvankelijk dacht. Hij hoorde een hond blaffen en even later holde een jonge terrier stoeiend over het gazon. Vol aan dacht turend, ontdekte Jim thans ook nog iets van een rieten dak, dat waarsahijnlijk bij een prieel in de tuin hoorde. Het stak maar heel even boven de muur uit. Dan opeens zag hij de vrouw haastig het gras veld overlopen in de richting van het huis. Ze bleef hij een soort serre even stilstaan en scheen de jonge hond te roepen. Het dier kwam speels op haar toelopen. Ze scheen nog méér te zeggen te hebben, waarschijnlijk tegen iemand, die zich in het prieel bevond, en even later floot Jim zachtjes van verbazing. Er kwam een kind het gazon overlopen, dat een plaid achter zich aansleepte en enige kussen onder zijn arm droeg. De hond sprong als een dolle tegen het kind op, de kussens vielen op de grond. Uit de houding van de vrouw was duidelijk op te maken, dat ze het kind een standje gaf. Het kind was een kleine jon gen en Jim was er van overtuigd, dat het Beverley moest zijn. Jim zag hoe ze 't huis binnengingen en gefascineerd bleef hij in dezelfde houding naar het huis zitten staren. Allerlei ge dachten doorkruisten zijn brein. Wederom was 't geluk met hem en had hij de jongen bijna binnen zijn bereik. Ditmaal mocht er echter geen fout gemaakt worden! Voorzichtig klom hij uit de boom omlaag en overlegde gedurende enkele ogenblik ken met zichzelf, wat er thans moest wor den gedaan. Hij had nog een half uur vóór hij Matt weer zou treffen, en 't leek hem thans een zeer geschikt moment om het poortje in de achtermuur nader te bekij ken. Het was mogelijk om dit. zonder van uit het huis gezien te worden, te benade ren. Jim nam snel een besluit. Hij zou 't proberen, 't Kon van véél belang zijn voor vanavond. Langzaam baande hij zich een weg door het struikgewas, dat hem zo'n goede beschutting bood. Bij het poortje aangekomen, duwde hij er voorzichtig te gen en tot zijn grote verbazing bleek 't niet op slot te zijn. Tegen beter weten in, duwde hij 't verder open en sloop naar binnenEen smal pad liep dwars door een kool-aanplant en een aardappelveldje. Bij een hekje in de heg, welke de moestuin van de verdere tuin scheidde, lag een hoop rommel bijeengeharkt. Hij verborg zich hier even, maar zijn nieuwsgierigheid dwong hem verder te gaan. Het geluk was immers met hem! Maar was 't misschien toch verstandiger om 't niet al te zeer uit te dagenHij draaide zich om en stond op het punt om een klein schuurtje aan een nader onderzoek te onderwerpen, toen hij opeens als aan de grond genageld bleef stilstaan. Scott stond in de ingang van het schuurtje en sloeg hem met een somber- dreigende blik gade. Vóórdat Woodstone iets had kunnen doen, schoot Scott's arm uit en met een hevige slag tegen het hoofd werd Jim uitgeschakeld. Het was half zeven geweest, het werd zeven uur, en Matt Tarrant begon zich on gerust te maken. Hij had er genoeg van ge kregen om in de Roman op en neer te rij den in de buurt van de aangegeven plaats en op een goed plekje aan de kant van de weg hadden Monica en hij 't zich gemak kelijk gemaakt. Matt kon de weg van hier uit in beide richtingen overzien. Hij trachtte Monica gerust te stellen, dat Jim heus wel zou komen opdagen en dat zijn oponthoud er op wees, dat hij iets belang rijks op het spoor was gekomen. Maar zo wel hij als het meisje voelden zich zenuw achtig. Monica had een boodschap van Randal ontvangen en elk oponthoud was zéér ongewenst. Randal had n.l. reden om aan te nemen, dat men zijn zoontje op nieuw naar een andere plaats wilde over brengen. Cass vertoefde in Engeland; Ed wards was hem de vorige avond gevolgd van Newhaven naar Londen en hedenmor gen was Cass van het Liverpool Street Sta tion vertrokken. Randal wist nog niet precies met welke bestemming, maar er was hem iets ter ore gekomen, dat hem i n paniekstemming bracht. Edwards had Cass geïdentificeerd ats Luigi Sandro, beter bekend onder de naam Lew Sands. En deze Lew Sands was de man, die aan de touwtjes trok van de kidnappersbende, waartegen Randal in Amerika gevochten had. Toen ze uit Holmarket wegreden, had Monica dit alles aan Matt verteld. „Meneer Randal is buiten zichzelf van angst. Hij zet thans alles op alles om Cass te pakken te krijgen. Hij zegt, dat zelfs als hij Bever ley terugkrijgt, hij zich toch nooit veilig zou kunnen voelen, als die schurk op vrjje voeten is. Is 't niet afschuwelijk, Matt. en dan te denken, dat Laura Dean met zo'n beest samenwerkt. Dat is geloof ik nog het ergste! Meneer Randal lijdt daar ook zichtbaar onder". Terwijl ze aan de kant van de weg zaten te wachten, spraken ze verder over het on- derwerp-Cass en over de maatregelen, die genomen zouden moeten worden. Matt op perde de veronderstelling, dat Jim hem misschien al tegen het lijf was gelopen door puur toeval en dat dat de reden zou zijn van zijn oponthoud. Toen het ech ter halfacht werd, voelde, hij zich werke lijk gealarmeerd. Jim een uur te laat.... dat wees op iets ernstigs. „Ik geloof, dat ik terugrijd naar de „Crown" om te horen, of daar misschien een boodschap van hem gekomen is", zei hij. „Als jij 't tenminste niet erg vindt om hier even te blijven wachten. Jim kan na tuurlijk ieder ogenblik komen opdagen en moet dan één van ons hier 'vinden. Ik ben binnen tien minuten terug". In het langsrijden rustte zijn blik even vol belangstelling op „De Hollies". Het vil latje zag er volkomen verlaten uit. De ja louzieën waren voor alle ramen neergela ten. Toen hij vervolgens in de „Crown" hoorde, dat daar geen boodschap van Jim was ontvangen, voelde hij iets van paniek in zich opkomen. Hij besefte, hoe weinig hij kon doen om Jim eventueel hulp te bie den. Hij wis niet, waarheen zijn vriend gegaan was, nadat hij het postkantoor had verlaten.... Matt had hem daaruit zien weggaan, op geringe afstand gevolgd door Seott Hij wist eigenlijk niets van Jim's doen en laten in de afgelopen middag. Deze was uiterst vaag geweest door de telefoon, maar wél had hij laten merken, dat hij iets van belang op het spoor was. Behalve de mededeling, dat Scott hem van „De Hól- lied" af gevolgd had, had hij echter niets positiefs gezegd. Matt reed terug naar Monica en vertelde haar het slechte nieuws. Ze verborg haar ontsteltenis niet. „We kunnen niet langer wachten, we moeten iets ondernemen", zei ze met een dringende klank in haar stem. En na even nagedacht te hebben, voegde ze er aan toe: „Matt, ik ben heus niet iemand, die zich gauw gealameerd voelt, maar ik kjan de gedachte aan Cass niet uit mijn hoofd zetten. Hij schijnt vanmorgen van het Liverpool Street Station vertrokken té zijnDat betekent, dat hij in deze rich ting gereisd isMisschien had hij al een ontmoeting met Scott gehad, vóórdat Woodstone ontdekte dat hij gevolgd werd, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6