Nog niet bepaald waar in ons land de kernreactor komt Verbod van bedrijf sar beid voor 14-jarige meisjes Weerbericht Doorzetter Bourguiba heeft overwicht in het Tunesische kabinet Wijzigingen van Djakarta in het protocol niet zo ingrijpend Haarlems Dagblad Perzisch oliegeschil eindelijk geregeld Mendès-France's tegenstanders kunnen het niet met elkaar vinden Sfeer in Marokko is uiterst gespannen Franse versterkingen naar Marokko Het woord is aan Indonesische delegatie wil vóór Onafhankelijkheidsdag gereed zijn Eerste Kamer accoord met de plannen Maatregel wordt op 1 Juli van het volgend jaar van kracht John thans officieel asylrecht verleend Pools protest tegen Klimowicz's asyl Naweeën van „Dolle Dinsdag" zijn voorbij Antwerpen plaatst lening in Nederland Driejarig knaapje van verdrinking gered Liberale partij eist ontslag van minister Kaiser „Verstekeling gezocht wegens een aantal misdrijven" Weerrapport 69e JAARGANG No 22 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 508Q (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 176 Uitgave Grafische Bedrijzen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GEDUCHTE DOORZETTER die Mendès-France heet, sinds een week of zes Frans premier is en in die korte tijd de verstarring van het politieke beleid in zijn vaderland reeds krachtdadig heeft door broken, heeft na Genève en de wapenstil stand in Indochina alweer een nieuw resul taat geboekt. Zijn snelle en radicale oplos sing van het oude Tunesische vraagstuk blijkt bij de bevolking en haar leiders vol komen instemming te hebben gevonden. Zij waarborgt bovendien de Franse mate riële belangen en stelt, wat zeer belangrijk is, een goede blijvende samenwerking in Unie-betrekkingen in uitzicht. De ver klaring die de in Frankrijk geïnterneerde hoofdman van het verzet, Habib Bourguiba, daaromtrent in een onderhoud met de Parijse correspondent van Het Parool heeft afgelegd is waarlijk veelbelovend. Het vertrouwen, dat Mendès-France in eigen land en bij de Westelijke bondgenoten heeft gewekt blijkt hij ook bij de Tunesiërs op slag te hebben verworven. Het bliksemsnel ingrijpen van deze nieuwe Franse regeringsleider is wel de meest opzienbarende politieke gebeurtenis die zich in lange tijd heeft voorgedaan. Plotseling is een man opgestaan die zich niet in phrasen en zich steeds-meer-ver- warrende complicaties verliest, maar han delt. Hij handelt in stormtempo en daarin ligt ongetwijfeld zijn kans. Dit beleid heeft een „deadlock" doorbroken; het moet nu de positie veroveren, versterken en zich voor geruime tijd vestigen. De remmende tegen stand van gevestigde belangen en verouder de begrippen wijkt echter niet ineens. Het wordt nu zeer spannend: niet alleen de regeling voor Tunis maar ook Mendès- France's economisch plan komen eerstdaags in het parlement aan de orde. Over dit laatste is wel zeer weinig gepubliceerd; hetgeen is bekendgemaakt bepaalt zich tot nogal vage algemeenheden. Maar dat het dwars door de tegenstellingen van eigen belang-nastrevende facties zal gaan is zeker. Ten deze zijn de inzichten van de econoom Mendès-France, die sinds zijn kort ministerschap vlak na de oorlog zich in onvermoeide oppositie heeft doen gelden, bekend genoeg. Bovendien is hij voor nemens het parlement terzake om vol machten te vragen om volmachten gel dend tot 31 Maart, dus voor een periode van bijna acht maanden. Van hetgeen deze snelle werker, die zich jarenlang op zijn kans heeft voorbereid en de materie door en door kent en beheerst, in acht maanden tijds tot stand zou kunnen -brengen moet men zich geen bescheiden voorstelling maken. Dit te minder omdat de Franse ge aardheid inhoudt dat grote tegenslagen, zodra zij eenmaal onder bezielende aan voering geattaqueerd worden, met verwon derlijke snelheid worden overwonnen. De grote vraag is of de oppositie tegen de premier, die zich nu is gaan formeren, erin slagen zal hem alsnog een stok tussen de benen te steken en ten val te brengen eer hij binnenlands met volle kracht te werk kan gaan. De eerstvolgende weken zullen te dien aanzien beslissend zijn. Een volgend uitermate-netelig probleem wacht hem binnen een paar weken ter oplossing: het is Frankrijks definitieve beslissing nopens de Europese Defensie Gemeenschap. En Marokko, krachtiger dringend onder de Indruk van de oplossing in Tunis, is even eens urgent. Al wat slepend en onopgelost is gebleven dient zich gelijktijdig ter op lossing aan. De premier, 47 jaar oud, is een man in de kracht van zijn leven. Ware hij dat niet, dit zou een onuitvoerbare taak zijn. In zijn komend dispuut met de oppositie zal hij belangrijke steun vinden in zijn reeds in zo brede kring verworven popu lariteit. in het gewekte vertrouwen dat eindelijk een man van de daad aan bod is gekomen. Want velen zullen er nu tegen opzien zich tegen hem te keren in het voor uitzicht, daarmee hun kiezers tegen zich in te nemen. Het einde van de strijd in Indo china kon moeilijk geestdrift wekken, want een glorieuze gebeurtenis was het niet. Maar het bracht verlichting en verademing bij een volk, dat al jarenlang tegen deze hopeloze oorlogvoering gekant was. De op lossing in Tunis heeft zeker bevrediging gewekt en bovendien het besef versterkt, dat eindelijk knopen worden doorgehakt. En de enscènering, met die snelle luchtreis heen-en-weer binnen vierentwintig uur en het instemmend mede-optreden van maar schalk Juin, was waarlijk wel geschikt om indruk op de openbare mening te maken. Niet alleen in het eigen land, waar de premier velen zal moeten overtuigen om te kunnen slagen. Engelse kranten hebben hem al bij herhaling als „Mr. France" aan geduid, met weglating van het „Mendès" en er lijkt een nauwelijks-verholen compli ment in te steken. Dit is immers, letterlijk vertaald: Mijnheer Frankrijk. Een dier kranten riep, na het bezoek aan Tunis, in vette letter uit: „He has done it again" hij heeft het wéér bereikt. En zo moeten velen in zijn eigen land het ook uitgedrukt hebben, in de verwachting dat deze man zal blijven slagen. Inderdaad, de kleine politici hebben al reden genoeg om hem te ontzien. R. p. WASHINGTON (Reuter) De Perzi sche regering en een consortium van acht internationale oliemaatschappijen hebben heden een overeenkomst bekend gemaakt, waarbij Perzië weer een der grootste pro ducenten ter wereld van olie zal worden. In de gezamenlijke verklaring wordt medegedeeld dat een essentieel deel der overeenkomst met het consortorium de re geling betreft van het vraagstuk der scha deloosstelling der Anglo Iranian Oil Com pany. In een afzonderlijke verklaring wordt medegedeeld, dat de AIOC een schadevergoeding zal ontvangen van 30 millioen pond sterling. In de gezamenlijke verklaring wordt medegedeeld, dat voorbereidingen voor hervatting der olieproductie op grote schaal onmiddellijk zouden beginnen. Twee exploitatiemaatschappijen zullen worden opgericht respectievelijk voor het exploi teren van de olievelden en raffinaderij. Deze maatschappijen die het consortium zullen oprichten zullen in Perzië worden in geschreven, haar bedrijfszetels aldaar heb ben en worden opgericht onder de Neder landse wetgeving. Bijna duizend ballonnen gingen Woensdagmiddag in Zandvoort de lucht in voor de jaarlijkse wedstrijd van de stichting „Tou ring Zandvoort". Hier ziet men een grote schare jeugdige „ballonvaarders" bij de Rotonde verzameld op het grote ogenblik van de start. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl in Marokko de straatgevechten en relletjes na een beangstigend hoogtepunt op Dinsdag iets afnamen, begon de poli tieke situatie in Tunesië zich steeds duide lijker af te tekenen. In Parijs werd ver wacht dat de Tunesische formateur, Tahar ben Ammar, zijn kabinet vandaag nog zou kunnen laten beëdigen. De nieuwe premier, een rijke landeige naar, die het vertrouwen heeft van zowel de Fransen als de nationalisten in zijn eigen land, heeft een groep ministers bij elkaar gekregen, waarin de invloed van de nationalisten-leider Bourguiba onmisken baar is. Voortdurende gesprekken in Tu nis, Genève, Cairo en Montargis (ten Zui den van Parijs) met vrije en nog in bal lingschap levende Tunesiërs hebben tot dit resultaat geleid. In zijn gevangenis-kasteel, buiten Mon targis gelegen, verklaarde Bourguiba gis teren buitengewoon tevreden te zijn met dit resultaat. De 60-jarige advocaat heeft daar ook reden toe. Het meningsverschil met de rechtse fractie van zijn eigen partij, de Neo-Destour, had de vrees doen groeien dat geen waarachtig natinaal kabinet zou kunnen worden gevormd. Onderhandelin gen te Genève hebben deze moeilijkheden echter opgelost. Alle fracties doen mee en Bourguiba's vertegenwoordigers hebben een duidelijke meerderheid. In Parijs is inmiddels, hoewel het open bare debat over de hervormingsmaatrege len voor Tunesië pas Dinsdag in de Natio nale Vergadering begint, het officieuse ge vecht in de wandelgangen van het Palais Bourbon al begonnen. Tegen de achter grond van het belangrijke economische (Van onze correspondent in Parijs) In Marokko kwam gisteren nog wel een aantal ongeregeldheden voor, maar niet meer op de schaal van Dinsdag. Voor namelijk in Fez en Petitjean veroorzaak ten de naweeën van een soort „Dolle Dinsdag" (het bericht dat de verbannen sultan Sidi Mohammed Ben Joessef op de terugweg zou zijn van Madagaskar naar Marokko) een aantal relletjes, waarbij opnieuw doden vielen. Volgens berichten werden 8 of 12 mensen gedood. De opstand van de bevolking, die hoofd zakelijk door terroristen wordt, geleid de nationalistische leiders hebben hun overwicht verloren en zijn bovendien vrij wel allen gevangen genomen keerde zich ook nu weer tegen de Joodse inwoners van de beide plaatsen. Tendele kan men dit slechts op actuele anti-Joodse gevoelens terugbrengen. Voornamelijk is het een uit leven, nu de kans er is, van alle oude grieven van de Arabische bevolking. Hier en daar braken weer grote branden uit. In sommige Marokkaanse steden is een bijna algemene staking van de midden stand begonnen. De Franse resident-generaal in Marok ko, Francis Lacoste, heeft in een radio toespraak uit Rabat gezegd: „Pas na een herstel van de orde zullen wij in staat zijn de Marokkanen de vooruitgang en ver betering te geven, die zij wensen". Dat is een tot zekere hoogte begrijpelijk stand punt, het impliceert echter voor de ont wikkelde, steeds meer door communisten en andere onverantwoordelijke misdadigers geleide Marokkanen, een lang uitstel van hetgeen zij wensen. Intussen is de sfeer in het gehele land gespannen. De in twee weken door Frank rijk verdubbelde troepenmacht in Marokko heeft tot nog toe met militair optreden maar weinig bij kunnen dragen tot een vermindering van de spanning. debat dat de afgevaardigden vandaag en morgen bezig zal houden, verzamelen zich nu in kleine groepjes alle tegenstanders van de Tunesische „co-souvereiniteit". De vrees dat de opposities tegen het econo misch plan en de Tunesische hervormin gen zich samen zouden voegen schijnt nu van de baan. Deze twee soorten tegenstan ders van Mendès-France bleken van zo ver schillende politieke huize, dat een basis voor overeenkomst tussen hen moeilijk te vinden was. De „lobby" van Franse landeigenaars in Tunesië schijnt zich echter achter de schermen sterk te weren. CASABLANCA (Reuter) De Franse regering is vandaag begonnen troepenver sterkingen te zenden naar Marokko om op te kunnen treden als zich nieuwe onge regeldheden zouden voordoen. Twee com pagnieën van de republikeinse garde zijn reeds per vliegtuig van Frankrijk naar Marokko overgebracht, een derde com pagnie is uit Oran per schip onderweg. Voorts is bekend gemaakt, dat de Marok kaanse ruiterij, die onlangs naar Tunesië was gezonden, zo spoedig mogelijk naar Marokko zal terugkeren. In de nauwe straten van de Arabische wijken in de voornaamste Marokkaanse steden wordt gepatrouilleerd door zwaar gewapende politiemannen en militairen. Ook worden troepen gereed gehouden in posities van waaruit zij snel een bescher mend cordon kunnen leggen rondom de Europese wijken. Op de voornaamste toegangswegen bij Casablanca heeft de politie versperringen opgericht. Honderden Marokkaanse vrou wen en kinderen verlaten Casablanca. Zij trekken per spoor en met autobussen naar het Zuiden. De prijzen van levensmidde len in de stad stijgen snel, doordat velen aan het hamsteren zijn geslagen uit vrees voor een langdurige winkelsluiting als ge volg van de onlusten. BRUSSEL (A.N.P.) De gemeenteraad van Antwerpen, heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de plaatsing van een lening van 12.500.000 gulden in Nederland, tegen een rentevoet van 3,75 procent. Het voornaam ste doel van deze lening is de afbetaling van een Amerikaanse lening van 3.175.000 dollar, die was aangegaan tegen een rente van vijf procent. De raad gaf voorts in een motie uiting aan de wens, dat de Belgische regering besprekingen zal openen over het graven van het Moerdijk-kanaal. Het driejarige jongetje Johannes de Haas uit Heemstede raakte Woensdagmid dag omstreeks twaalf uur al spelende in de Crayenestervaart. Een passerende Heem- stedenaar bedacht zich geen ogenblik, maar sprong gekleed in het water, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. Hij smaakte de voldoening het kind op het dro ge te kunnen brengen. Het jongetje is ter observatie in het Diaconessenhuis in Haar lem opgenomen. BIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S W. H. Auden: Een professor is iemand die in een andermans slaap praat. De Nederlandse en Indonesische delega ties zijn Woensdagmiddag in formele ver gadering bijeen geweest in de De Lairesse- zaal in Den Haag. De vergadering duurde ruim een uur. De woordvoerder van de Nederlandse delegatie heeft na afloop van de vergade ring medegedeeld dat deze bijeenkomst diende ter uitwisseling van gedachten en ter eerste bestudering van de door minis ter Yamin,uit Djakarta meegebrachte sug gesties. Naar wij nader vernemen zal het afzon derlijke overleg tussen de diverse delega tieleden en hun adviseurs de volgende drie dagen duren. „Maandag zullen wij wat meer weten", aldus werd in kringen van de Nederlandse delegatie gezegd. Geen ant woord kon echter worden gegeven op de vraag, of het formele overleg dan zal wor den hervat. De mededeling van de woord voerder van de Nederlandse delegatie, dat „de grootst mogelijke spoed zal worden betracht" met de in de komende dagen volgende besprekingen wordt in verband gebracht met de wens van de Indonesische delegatie vóór 17 Augustus, de dag waar op negen jaar geleden de Republiek Indo nesia werd geproclameerd, tot resultaten te komen. In Nederlandse delegatiekringen was men niet bereid te zeggen, of deze wens van de Indonesische delegatie zal kunnen worden vervuld. „Er is een geheel nieuwe situatie ontstaan", aldus werd gezegd, er aan herinnerend, dat Zaterdag 24 Juli het protocol van een Nederlands-Indonesische overeenkomst ter tekening gereed lag. Inmiddels heeft na de bespreking tussen minister Luns en minister Sunarjo van middag voor de aanvang van het informele De Eerste Kamer is gisteren zonder hoof delijke stemming accoord gegaan met de plannen voor de financiering en de bouw van een kernreactor in Nederland voor de ontwikkeling van de kennis om electriciteit te winnen uit atoom-energie. De bouw zal drie jaar duren. De economische toepassing van de kernreactor zal pas over een veel langere termijn kunnen geschieden. Op de vraag van prof. Schermerhor n (P. v. d. A.) waar de proefreactor in Ne derland wordt gevestigd, antwoordde minis ter Cals: „Dat weet ik nog niet. Ik heb wel gelezen dat het gemeentebestuur van Nijmegen daarover mededelingen heeft ge daan, maar ik moet helaas zeggen, dat dit „voorbarig" is. En dat is nog een veel te zacht woord." Op het ogenblik is, wegens een mogelijk gevaar voor de volksgezondheid door radio actieve afvalstoffen een onderzoek gaande. Wij zullen eerst de resultaten van dit on derzoek moeten afwachten om te kunnen uitmaken waar zonder gevaar de kern reactor kan worden gebouwd. Daarna zullen nog andere overwegingen moeten gelden om de definitieve plaats te bepalen. Het is dus nog te vroeg om daarover uit spraken te doen. Het staat thans vast, dat Noorwegen mee doet aan een kernreactor in Nederland. In antwoord op bezwaren van m r. Sas sen (KVP) merkte minister Cals op, dat het atoomonderzoek nog in een stadium De Eerste Kamer heeft Woensdag zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot het invoeren van een ver bod van bedrjjfsarbeid voor 14-jarige meis jes met ingang van 1 Juli 1955. Voor meis jes, die op die datum reeds 14 jaar zjjn, zal het verbod niet gelden. Staatssecretaris Van Rhijn deelde mede, dat zo spoedig mogelijk de leerplicht moet worden uitgebreid tot en met de 15-jarige jongens en meisjes (thans tot en met 13 jaar). Daarvoor ontbreken thans echter de gebouwen en de leerkrachten. Daarom zal eerst de leerplicht worden uitgebreid tot en met de 14-jarigen en vervolgens tot en met de 15-jarigen. Zolang dat niet mogelijk is, moet worden overwogen of het gewenst is de vorming van de jeugd tijdens een deel van de arbeidstijd te bevorderen. De kos ten, die anders ook een bezwaar vormen, zijn dan veel geringer en er wordt ervaring opgedaan hoe het onderwijs moet zijn bij verhoging van de leerplichtige leeftijd tot en met 15 jaar. Het is de bedoeling om trent dit onderwijs overleg te plegen met het bedrijfsleven. De vorming van het karakter, het ont wikkelen van initiatief en het aankweken van verantwoordelijkheid zullen als regel buiten de onderneming moeten geschieden. Bovendien komt men met de vorming op levensbeschouwelijk terrein en dat is niet het terrein van de onderneming. In een overwegend Katholieke streek bijvoorbeeld zou echter de vorming in de onderneming geen bezwaar behoeven te zijn. Men zal voorlopig de bescherming van de jeugd tegen ongeschikte fabrieksarbeid en anderszins moeten zoeken in een ver scheidenheid van maatregelen, afhankelijk van de omstandigheden Het is mogelijk de ongeveer 6500 14-ja- rige meisjes, die straks niet meer in een bedrijf mogen arbeiden, op te vangen in de bestaande onderwijs-instellingen. Voor de ongeveer 17.000 15-jarige meisjes zou dit moeilijker zijn. Verhoging van de leerplichtige leeftijd ook voor jongens tot en met 14 jaar is niet bezwaarlijk, omdat in 1952 reeds 72 pet. van de 14-jarige jongens volledig dagon derwijs ontving, een percentage, dat jaar lijks stijgt. Het is volgens staatssecretaris Van Rhijn niet de bedoeling van de regering een arbeidsverbod in te voeren voor 15-jarige meisjes, voordat de leerplicht is uitgebreid tot alle 14-jarigen. van ontwikkeling verkeert en dat de be heersvorm van de proefreactor daarom nog niet definitief kan worden vastgesteld. Later kan die organisatievorm worden geregeld bij de wet, maar daarvoor is thans het tijdstip nog niet aangebroken. Nu cfe contracten nog niet zijn getekend, is het ook niet mogelijk namen te noemen van industrieën, die financieel zullen deel nemen. De KEMA en de electriciteitsbe- drijven zullen zeven millioen gulden bij dragen. Van de industrie in engere zin (dus geen semi-overheidsbedrijven) is er een toezegging van totaal 5,4 millioen. Er ontbreekt van de industrie nog 1,6 mil lioen van de benodigde zeven millioen. Alleen de communisten lieten aantekenen dat zij tegen de plannen voor de bouw van een kernreactor zijn. (■Van onze correspondent in West-Duitsland De regering van Oost-Duitsland heeft de uit het Westen gevluchte dr. John asyl recht verleend. Premier Grotewohl las in hoogst eigen persoon voor de Volkskamer een, weliswaar kort, schrijven van John voor om „een einde te maken aan de gis singen van de gehele wereld". John be dankte in die brief voor het asylrecht, dat hem werd verleend, en hij verklaart dat hij bij deze gelegenheid niet wilde ver zuimen te verzekeren dat hij al zijn krach ten wil geven om voor de Duitse hereni ging en tegen het dreigende oorlogsgevaar te werken. Grotewohl zelf deed er nog een schepje op door te zeggen dat John naar de Sovjet- zóne was gekomen omdat hij had ingezien dat het belangrijker is het Duitse volk tegen een dreigend oorlogsgevaar te be schermen, dan voor de veiligheid van de regering-Adenauer verantwoordelijk te zijn. Grotewohl vertelde verder dat John vol gens zijn eigen zeggen kort voordat hij West-Duitsland vaarwel zou zeggen een onderhoud met de West-Duitse procureur- generaal had gehad. Met een ondertoon van verontwaardiging zou deze hoge rechter lijke functionaris tegen John gezegd heb ben dat de West-Duitse regering de Justitie meer en meer als een middel van politiek en van afweer werd gebruikt. Het aan dringen op het verbod van de communis tische partij in West-Duitsland zou een ge volg geweest zijn van wensen uit kringen van de grote industrie. Grotewohl bedankte de S.S.D., de Staats Sicherheits Dienst, voor het schoonmaken van de Augiasstal. (AFP) De West-Duitse democratische (liberale) partij heeft het ontslag geëist van de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Kaiser, we gens de verantwoordelijkheid die hij draagt in de kwestie-John. Vier jaar geleden heeft Kaiser zich garant gesteld voor dr. John. overleg tussen beide delegaties de voorzit ter van de Nederlandse delegatie nog een onderhoud gehad met minister Yamin. In dit gesprek heeft minister Yamin, op wiens verzoek deze ontmoeting plaats had, minis ter Luns een persoonlijke toelichting ge geven op de door Indonesië gewenste wij zigingen in het ontwerp-protocol. Deze wij zigingen zouden overigens betrekking heb ben op een verandering in de redactie van de financieel-economische regelingen, de geschillenregeling en de moeilijkheid voor Indonesië internationale verdragen te la ten prevaleren boven de nationale wetge ving. In tegenstelling tot de Nederlandse grondwet, die sedert de herziening van de grondwet van 1953 een dergelijke mogelijk heid wel opent, staat de bestaande grond wet van de Republiek Indonesië dit niet toe. LONDEN (Reuter) Polen heeft bij Groot-Brittannië geprotesteerd tegen de aanhouding van het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowski" en uitlevering geëist van de Pool Antoni Klimowicz, die de Britse po litie Zaterdagavond aan land bracht. Zijn uitlevering wordt geëist, omdat hij wegens een aantal misdrijven gezocht wordt. Hij v/as bij de Poolse koopvaardij ontslagen wegens „misdadigheid". Polen eist schade vergoeding voor de onkosten die het aan houden van het schip had veroorzaakt en bestraffing van hen die schuldig waren aan „het slaan van een Poolse matroos met een gummiknuppel. Volgens de nota is Klimowicz reeds twee maal in Engeland bestraft wegens smok kel. De kapitein had Klimowicz, die als ver stekeling geheel aan zijn gezag was onder worpen, niet willen uitleveren. De Britse autoriteiten hadden Klimowicz toen echter van diefstal beschuldigd. Dit was echter een valse voorstelling van zaken geweest en de verstekeling werd als politiek emi grant op Engelse bodem toegelaten. Cort ontvangen De Amerikaan Cort, die zich aan boord van het schip bevond op weg naar Tsjecho- Slowakije, waar hij politiek asyl had ge vraagd, is inmiddels in Gdynia aangeko men, op weg naar het land van zijn be stemming. Hij werd ontvangen door de eerste secretaris van de Tsjecho-Slowaakse ambassade te Warschau en een vertegen woordiger van de Poolse geleerden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand tuo G G- - W) •-< I r< 1h W H •9+f *öo 5r£ •SS -Hg 3 B 'C S> .5 Stockholm half bew. W 4 22 0 Oslo licht bew. windstil 21 2 Kopenhagen onbewolkt W 4 20 0 Amsterdam zwaar bew. ONO 4 22 0 Londen geheel bew. Z 3 25 0 Luxemburg mist W 2 29 0 Parijs onbewolkt windstil 28 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 26 0 Grenoble licht bew. ZW 2 28 0 Nice licht bew. NW 4 27 0 Genève zwaar bew. W 2 28 0 Zürich onbewolkt windstil 28 0 Locarno mist ZZW 11 26 0 Berlijn nevel NNW 3 26 0 Frankfort licht bew. windstil 30 0 München zwaar bew. WZW 1 27 0 Wenen licht bew. WZW 2 29 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 30 2,2 Rome zwaar bew. windstil 31 0 Ajaccio half bew. windstil 30 0 Mallorca onbewolkt ONO 2 23 0 Neerslag laatste 24 uur ^°OOOOOOOOOCXDOOCXX)OOOOOOOOOCyD(XXX>OOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOO 5 WARM i. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don- 8 derdagavond tot Vrijdagavond, opge-'1 g maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking maar tot de avond op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Warm. 6 Augustus Zon op 5.08 uur. onder 20.23 uur. Maan op 13.59 uur. onder 22.30 uur. Maanstanden 6 Aug. 19.50 uur: Eerste kwartier 14 Aug. 12.03 uur: Volle maan 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden 8 Donderdag 5 Augustus b Hoog water: 7.25 en 19.47 uur. 8 Laag water: 3.10 en 15.19 uur. g °0OoooooooC°ooooc*300°00(>3ooooooooooocooooocxx>30OOOOOOOCO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1