In Friesland zal men Fries mogen spreken voor de rechter Justitie haalt de spons over vroegere veroordelingen Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Nieuw ontwerp Gedragsverklaring Vier of acht jaar na vergrijp wordt niemand er meer over ingelicht De radio geeft Vrijdag Wetsontwerp volgt vrijwel het advies der commissie-Kingma-Boltjes Nieuwe directeur PTT ock ló hét zo -J DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 j^NUKKIQ kpeyuimy! Chemische fabriek procedeerde tegen buurtbewoners Twee Nederlandse pad vinders in Duitsland verdronken Nederland handhaaft Van Kleffens als candidaat „Holiday in Mexico" Daders van inbraak in horlogewinkel gepakt Franse onderscheidingen voor militairen 't Is of gij de vlam uitblaast r~ Vergiftigde mosselen De ministers van Justitie en Binnen landse Zaken hebben een wetsontwerp in gediend, dat een eind zal maken aan de straf, waartoe niemand veroordeeld wordt, maar waaronder iedere eenmaal veroor deelde zijn gehele leven blijft lijden: zijn strafregister, waaruit iedereen inlichtingen kan krijgen, ook zij, van wier beslissingen sollicitanten afhankelijk zijn. De Justitie zal thans na een termijn van vier of acht jaar de strafbladen uit het strafregister verwijderen. Deze worden overigens niet weggegooid, doch ter eigen documentatie bewaard. Zij zullen echter niet meer mee in ovei weging worden genomen bij een aanvraag van een verklaring omtrent het gedrag dat het „bewijs van goed zede lijk gedrag" van weleer gaat vervangen. De termijn van acht jaar geldt, wanneer bij de veroordeling gevangenisstraf of plaatsing in een werkinrichting is opgelegd. De informatie omtrent personen, die in een kleine gemeenschap niet alleen gericht waren op hetgeen ten nadele van de be trokkene viel te zeggen, doch eveneens op zijn gunstige kanten, werd daardoor in de grote gemeenschappen gedeformeerd tot een stelsel van inlichtingen omtrent geble ken minder oirbare handelingen, toen men volstond met zich tot de overheid te wen den. Aan dit systeem is inhaerent, dat het eenmaal geregistreerde wangedrag zijn ge volgen tot in lengte van dagen doet gevoe len, omdat hetgeen op papier is vastgelegd, daarop blijf staan. Het moderne strafrecht daarentegen dringt naar een geheel andere ontwikke ling. Tegen het einde van de 19de eeuw is het strafrecht meer humaan geworden en het stelt thans meer de 'persoon des daders in het centrum van de strafpolitiek. De reclassering gaat hem de nodige hulp bieden. Voorwaarde voor succesvolle ar beid is dan, dat het verleden niet bij voort during blijft nagedragen. Het geven van inlichtingen uit straf registers geschiedt soms rechtstreeks aan de aanvrager, doch meestal indirect, door dat ze worden gegeven aan de burgemees ter, die op grond daarvan een beslissing neemt over een verzoek tot afgifte van een bewijs van goed (zedelijk) gedrag. Gaandeweg ontstaat zo een innige ver wevenheid van strafregister en bewijs van goed (zedelijk) gedrag, terwijl de praktijk van het geven van inlichtingen voort schrijdt in een richting, welke tegengesteld is aan de ontwikkeling waarvan de reclas sering de exponent is. Een der strijdpunten van het begin dezer •eeuw betrof de vraag in hoeverre de bur gemeesters, bij hun onderzoek of een be wijs van goed zedelijk gedrag kon worden afgegeven, mochten putten uit de gegevens van de strafregisters. Meer algemeen is de vraag in het geding of degene, die geroe pen is tot het afgeven ener verklaring om trent het .gedrag, al dan niet zoveel moge lijk moet worden ingelicht, teneinde op grond van alle beschikbare gegevens zijn oordeel te kunnen vormen. De belan genafweging in deze zaak geheel over te laten aan de burgemeester achten de mi nisters bezwaarlijk. De wetgever zal dus reeds in ab- stracto een keus moeten maken. Deze zal, naar het oordeel van de ministers daarin moeten bestaan, dat in de wet wordt vastgelegd en dus algemeen bekend kan zijn dat de burgemeester ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTR HAARLEM TEL 13439 FEROBOLSTR. 48 A'OAM TEL. 717162 Motor - Bromfietskleding HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 9.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Voordracht. 11.10 Kamermuziek. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Alt en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Pianorecital. 15.30 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Boek bespreking. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Op bezoek bij anderen, causerie. 19.45 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang. 20.30 De Verenigde Naties, cau serie. 20.40 Humanisme als levenshouding, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instru mentaal kwartet en solist. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Verslag van het 39e We reld Esperanto-congres te Haarlem. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en soliste. 14.05 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Een bezoek aan de Hortus Botanicus te Am sterdam. 16.15 Fluit en clavecimbel. 16.35 Platen. 17.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. 18.00 Accordeon-orkest. 18.20 Fries programma. 18.35 Platen. 18.50 Vragen- beantwoording. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19,10 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting. 19.30 Orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Alkmaar 700 jaar stad, klankbeeld. 21.00 Platen. 21.10 Koor en sopraan. 21.35 Opwek- kings-predikers wekken slapenden en doden op. causerie. 21.55 Pianoduo. 22.10 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S) 20.15—21.45 Gevarieerd filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 1145 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12 34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Platen. 16.15 Orkest-concert. 17 00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Voor de kinderen. 19.50 Causerie. 20.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films. (Op 224 en 75 m.). niet mag letten op feiten, welke zich vóór een bepaalde periode hebben af gespeeld. De keuze welke de wet gever heeft te doen, zal haar technische verwezenlijking in de eerste plaats moeten vinden in een zodanige opbouw van de bij de justitie aangehouden re gisters van uitspraken van de straf rechter, dat gegevens, welke betrekking hebben op een tijdvak vóór een be paalde datum, niet worden doorgege ven aan andere instanties dan aan de justitie zelf Thans de vraag over hoeveel jaren het tijdvak zich zal uitstrekken na hetwelk strafrechtelijke antecedenten als regel niet meer ter kennis van derden mogen wor den gebracht. Het ontwerp noemt dan slechts twee termijnen, respectievelijk van 4 en van 8 jaren, waarbij ingeval van vrijheidsbene ming telkens de gehele duur van de opge legde straf moet worden bijgeteld. De ter mijn van 4 jaren is gekozen, omdat deze aansluit bij die van de maximale proeftijd in geval van voorwaardelijke veroordeling (3 jaren), waarbij tevens rekening is ge houden met het feit, dat nog gedurende drie maanden na afloop van die proeftijd tenuitvoerlegging kan worden bevolen. Wat de termijn van acht jaren betreft, in dien iemand gedurende deze tijd niet weder is vervallen in het begaan van mis slagen, behoort hij er aanspraak op te kun nen maken dat het verleden hem niet ver der wordt nagedragen, ook al was de toen malige misdraging van ernstige aard. Hier bij zal men er mede rekening moeten hou den, dat bij het stellen van een aanzienlijk langere termijn de betrokkene van het niet nadragen vrijwel niet meer zal kunnen profiteren. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten had in haar advies aangedrongen op meer differentiatie in de termijnen. De ministers achten de door de vereniging gevraagde differentiatie echter onverenig baar met de opzet van het ontwerp. Op het voetspoor van de commissie-Cluyse- naer, die zich ook in deze materie heeft verdiept, menen de ministers dat de bur gemeester niet geroepen mag worden om meer te verklaren dan „dat hem uit een onderzoek met betrekking tot het gedrag van de ingezetene ingesteld, niet is geble ken, dat bezwaren tegen die persoon be staan. De ministers geven de voorkeur aan eein stelsel, waarbij een verklaring om trent het gedrag of zonder meer wordt af gegeven, of gemotiveerd wordt geweigerd. Er zijn omstandigheden, waarin het openbaar belang vordert, dat bij de oor deelvorming over de hoedanigheden van personen beschikt kan worden over meer gegevens dan die welke de strafregisters in de toekomst zullen bevatten. Men denke bijvoorbeeld aan de beoordeling van solli citanten naar functies van politie-ambte- naar, van beroeps-militair of onderwijzer. De president van de Groninger rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding dat door de directie van een chemische in dustrie te Groningen aanhangig was» gemaakt tegen een buurtbewoonster en tegen de leden van het comité, dat actie voert tegen de chemische industrie, die in de buurt veel hinder zou veroorzaken. De directie verweet de buurtbewoonster aan een weekblad te hebben medegedeeld dat zij ziek was gewor den door de dampen die de chemische in dustrie verspreidde. Voorts zouden de leden van het comité uit de buurtbewoners onjuiste mededelin gen aan een dagblad hebben verstrekt, wel ke door de directie als een onrechtmatige daad werden aangemerkt. Enkele leden van het comité zouden hebben verklaard dat het ziektepercentage onder de arbeiders van de fabriek dertig bedroeg. De president van de Groninger rechtbank achtte niet bewezen dat de buurtbewoonster aan het weekblad mededelingen over haar ziekte zou hebben verstrekt. Wel werd de directie ontvankelijk geacht wat betreft het ten laste gelegde aan de comitéleden.. De president achtte de comitéleden aan sprakelijk. De president verbood de comité leden onjuiste mededelingen te verstrekken, op straffe van een boete van f2500 per overtreding. De 19-jarige W. J. J. Meier en de 13-ja- rige H. G. Mensink, beiden uit Wierden, zijn bij een stuw in de Ems nabij Lingen in Duitsland te water geraakt en verdron ken. De jongens behoorden tot een pad vinderstroep, die daar kampeerde. Voorzitterschap UNO-Assemblêe Geruchten, dat de steun van de Ver enigde Staten aan de candidatuur van Prins Wan van Thailand voor het voorzit terschap van de negende Algemene Ver gadering van de UNO automatisch de Zuid-Amerikaanse en de Aziatische staten aan de zijde van Prins Wan zouden brengen, zijn - naar men in Haagse offi ciële kringen verklaart - ongegrond. Voor de candidatuur van mr. E, N. van Kleffens voor het voorzitterschap is reeds een aan tal toezeggingen ontvangen, ook van lan den buiten Europa. De Nederlandse rege ring handhaaft de candidatuur van mr. van Kleffens als Europese candidatuur. In Europese UNO-kringen, waar men verwachtte dat de post zonder strijd aan mr. Van Kleffens zou toevallen, is het be richt van de Amerikaanse toezegging aan Thailand met teleurstelling ontvangen. De Amerikaanse delegatie zal haar be lofte houden om voor Prins Wan te stem men, die reeds vorig jaar candidaat was gesteld, doch zich toen terugtrok ten be hoeve van mevrouw Pandit, de zuster van de Indiase premier. Prins Wan zal ook ge steund worden door de landen van het Arabisch-Aziatische blok. Mr. Van Kleffens is in ieder geval zeker van de negen stemmen van de West-Euro- pese en de Scandinavische landen. Het standpunt van het Sovjet-blok en Joego slavië is nog niet bekend. De landen: van Latijns-Amerika, waarvan de stemmen be slissend zijn, zullen zich binnenkort over hun houding beraden. Metro Goldwyn Mayer maakte in zijn zil veren jubileumjaar onder meer de parelende technicolor „Holiday in Mexico", die de toe schouwer met kracht verplaatste ln de diplo matieke sfeer van Jeffrey Evans, ambassa deur van Uncle Sam in Mexico. Daar wordt een feest aangericht met José Iturbi, Xavier Cugat en andere sterren van de niet zo heel zware muze en dat wordt wat men noemt een knalfuif, waar de gouden stem van de zes tienjarige dochter Chris een ware sensatie veroorzaakt. Deze Chris (Jane Powell) hup pelt als een nachtegaaltje door het verhaal. Bovendien introduceert Walter Pidgeon een nieuwe en zeer redelijke opvoedingswijze, die in hoofdzaak op verdraagzaamheid berust. Zijn wijze observatie van een prille verhou ding tussen zijn dochtertje en de dodelijk serieuze Roddy Mc Dowall en zijn beminne lijke inmenging getuigen van veel begrip en vrije tijd. ADVERTENTIE De vorige week werd in de nacht van Zondag op Maandag een inbraak gepleegd in een horlogewinkel in de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam. De daders na men een partij horloges ter waarde van f 15.000 mee. Zij hadden van het naastge legen huis uit onder de vloer een doorgang naar de horlogewinkel gemaakt. Reeds onmiddellijk viel de verdenking van de politie op de 26-jarige houtbewer ker P. de W. uit Amsterdam, die meer der gelijke inbraken heeft gepleegd, en op zijn vriend, de 26-jarige D. H. De politie hield deze H. aan. Hij bleek een groot aantal horloges bij zich te hebben. Aanvankelijk beweerde hij de horloges van een onbeken de te hebben gekocht, maar spoedig beken de hij, dat de horloges van de inbraak in de Frederik Hendrikstraat afkomstig wa ren. Daarna werd ook de houtbewerker ge arresteerd. Deze had zijn aandeel in de buit reeds aan twee helers, de gebroeders C. en J. O. uit Amsterdam, verkocht. Ook deze helers zyn aangehouden. Ter gelegenheid van het officiële bezoek van de president van Frankrijk aan ons land zijn aan een aantal militairen van de Koninklijke Landmacht onderscheidingen verleend. De brigade-generaals Ch. F. Pahud de Mortanges en G. Dijkstra zijn benoemd tot commandeur in het Legioen van Eer, de luitenant-kolonel C. C. Geertsema en de majoor J. J. L. baron van Lijnden tot offi cier in het Legioen van Eer, de kapiteins J. van Arkel, J. H. Carstens en H. G. Prins tot ridder in het Legioen van Eer. De brigade-generaal W. Kist en de kolo nels L. Th. F. J. S. van Embden, A. van Santen en J. van Waning zijn benoemd tot commandeur in de orde van de Zwarte Ster, de kolonel H. Veluwenkamp, de ma joor H. E. Toelaar en de reserve-majoor A. C. H. Geutjes in de orde van de Zwarte Ster. De moeilijkheden, die zich de laatste jaren hebben voorgedaan met betrekking tot het gebruik van de Friese taal op terechtzittingen in Friesland en de oriën tatie van de toenmalige ministers van Bin nenlandse Zaken, van Justitie en van On-, derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Friesland omtrent de verlangens, welke daar leven ten aanzien van hetgeen aange duid pleegt te worden als de Friese kwestie, hebben in 1952 geleid tot de instelling van een commissie betreffende het gebruik van de Friese taal op het gebied van het rechts verkeer. Deze commissie, waarvan als voor zitter werd aangewezen mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, had tot taak van advies te dienen omtrent de vraag, in hoeverre het wenselijk is voorzieningen te treffen inzake het gebruik van de Friese taal bij het rechtsverkeer. Het kabinet heeft zich verenigd met het uitgangspunt der commissie, dat in Friesland het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer zowel monde ling als schriftelijk moet worden toe gestaan, onder inachtneming van be perkingen ter wille van de rijkseen heid, de rechtseenheid, de rechtsgelijk heid en de rechtszekerheid. Voorzover de voorstellen der commissie, waarmede het kabinet zich heeft kunnen verenigen, alleen bij de wet kunnen worden verwezenlijkt, zijn de daartoe noodzakelijke voorzieningen thans neergelegd in een wetsontwerp. Ook eedsaflegging in het Fries In artikel 1 van het wetsontwerp wordt de mogelijkheid geopend een mondeling af te leggen eed, belofte of bevestiging in de Friese taal uit te spreken. De artikelen 2 tot 7 bevatten een rege ling van het mondeling gebruik van de Friese taak in de rechtspraak. Uit het rap port der commissie-Kingma Boltjes blijkt dat zij eenstemmig van oordeel was, dat de eisen van rechtseenheid, rechtszekerheid en rechtsgelijkheid in het algemeen te grote hinderpalen vormen tegen het schriftelijk gebruik van de Friese taal in rechtsgedin gen. Het kabinet heeft zich bij dit oordeel van de commissie aangesloten. J Artikel 2 van het wetsontwerp bevat het beginsel, dat ieder, die op een terechtzitting in Friesland verplicht of bevoegd is zich mondeling te uiten, dit zal mogen doen in het Fries. De regeling zal gelden voor alle gedingen voor de burgerlijke rechtey, dus zowel voor civiele als strafzittingen, en ook voor terechtzittingen van organen, die met administratieve rechtspraak zijn belast. Alleen voor de militaire rechtspleging zal de voorgestelde regeling niet gelden. De bevoegdheid zich van de Friese taal te be dienen zal er niet toe mogen leiden, dat gevaar bestaat voor een minder goede rechtsbedeling. In overeenstemming met het advies van de commissie-Kingma Boltjes zal ten aan zien van in het Fries gestelde stukken, welke volgens wettelijk voorschrift in openbare registers moeten worden inge schreven, het voorschrift gehandhaafd moeten blijven, volgens hetwelk in dat ge val letterlijke vertalingen moeten worden overgelegd. Voor notariële akten wordt door de Wet op het Notarisambt gewaar borgd, dat een akte in de Friese taal slechts wordt verleden door of ten overstaan van 'n notaris, die die taal verstaat. Het kabinet deelt niet 't door de commissie ingenomen standpunt, dat het wenselijk is voor de toe komst uitdrukkelijk vast te stellen, dat de ambtenaren aan wie een in de Friese taal gesteld stuk ter zegeling of ter registratie wordt aangeboden, niet de bevoegdheid hebben een in het Nederlands gestelde op gave of een letterlijke Nederlandse ver taling van de inhoud van dat stuk te vor deren. In artikel 10 wordt de mogelijkheid tot beëediging van vertalers in en uit het Fries geopend. ADVERTENTIE zó prompt dooft xnurbranden op de maag - met een of twee Bennies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe. dooft U onmiddellijk. Tal loze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluit stuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, ge woon maar laten smelten op de tong. En.... Rennies zijn nog smakelijk óók. Bij Koninklijk Besluit is ir. J. D. II. van der Toorn, hoofddirecteur algemene zaken en radio van het Staatsbedrijf der P.T.T., met ingang van 1 October benoemd tot directeur-generaal der P.T.T. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op, die met pensioen gaat. De heer Johannes Daniël Hermanus van der Toorn is op 8 April 1894 te Den Haag geboren. Hij bezocht de H.B.S. aan de Stadhouderslaan, daarna de Technische Hogeschool te Delft. In Juni 1918 werd hij electrotechnisch ingenieur. Gedurende de mobilisatie van Augustus 1914 werd hij onder de wapenen geroepen. Tijdens die tijd heeft hij doorgestudeerd. Na het be halen van het diploma electrotechnisch ingenieur had de heer Van der Toorn de keus een baan te accepteren als ingenieur bij de telecommunicatie, of als ingenieur bij de Spoorwegen. Hij werd heel spoedig benoemd tot adjunct-inspecteur bij bet seinwezen bij de Spoorwegen, maar na een paar weken kwam de benoeming af tot ingenieur der telefonie, welke hij accep teerde. Met ingang van 1 Januari 1919, na een korte tijd van inwerken bij de centrale werkplaats en later bij het klein radiolabo ratorium van prof. Koomans voor kabel- leggingen, werd de heer Van der Toorn in de telefoondistricten en bij de buitendienst der telefonie te Amsterdam geplaatst. Hij maakte het begin van de automatisering meë van het telefoonnet in Nederland, waarbij hij heeft meegewerkt aan de tot standkoming van de automatisering van Haarlem en Utrecht. In 1922 is ir. Van der Toorn van P.T.T. overgegaan naar de particuliere industrie namelijk naar de „Bell Telephone Manu facturing Company". Hij was voor dit be drijf werkzaam in Antwerpen bij het „En- ginering department" en in 's-Gravenhage bij het technisch commerciële werk. In 1929 werd ir. Van der Toorn belast met de directie van de Nederlandse verte genwoordiging in 's-Gravenhage en in 1936 werd hij overgeplaatst in het concern naar de „International Standard Electric Com pany", afdeling algemene staf in Londen. Hier kreeg de heer Van der Toorn heel ander werk en wel op het gebied van de transmissie. Toen in 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak werd hij tijdelijk overgeplaatst naar Noorwegen. Hij was daar werkzaam tot de Duitsers Oslo binnenrukten, vertrok naar Nederland en was hier één dag toen de Duitsers Nederland binnentrokken. Tij dens de tweede wereldoorlog heeft de heer Van der Toorn zich verdienstelijk ge maakt bij de Nederlandse fabriek van de „International Standard Electric Com pany". In Mei 1945 heeft dr. ir. M. H. Damme, de toenmalige directeur-generaal der P.T. T., de heer Van der Toorn uitgenodigd bij het staatsbedrijf der P.T.T. terug te keren daar vooraanstaande figuren door de dood aan het bedrijf waren ontvallen. Aan het gehele telecommunicatie-sj/steem was bo vendien veel schade berokkend. De heer Van der Toorn keerde op 1 September 1945 bij het staatsbedrijf der P.T.T. terug, eerst ais hoofddirecteur telefonie en telegrafie, waar hij aan het herstel, de uitbouw en de opbouw van het telecommunicatie-sys- teem al zijn tijd en aandacht besteedde. In 1950 is hij tot hoofddirecteur van de hoofd afdeling algemene zaken en radio benoemd. De heer Van der Toorn heeft zich in de jaren na de oorlog in de hele wereld een grote naam verschaft als deskundige op het gebied van de telecommunicatie. 22. Nauwelijks waren zij op het hoogste punt aangekomen, of kapitein Paverits bond zich de ski's onder en maakte zich gereed voor de gevaarlijke afdaling. „Kom, kleine", zei hij tegen Panda, „ga maar achterop bij me op die latten staan, dan glijden we samen omlaag". Panda slikte even. „J ja", bracht hij er enigszins hees uit, „maare zou het nu heus niet verstandiger zijn, als u zich eerst oefende, voor u...". „Och kom", viel neef Mario hem in de rede, „afdalen kan iedereen, zonder te oefenen. Jullie laten je gewoon naar beneden glijden en de rest gaat van zelf". „Ik begin die Mario toch wat te wantrouwen", dacht Panda, „terwijl hij bevend achter kapitein Paverits op de ski's ging staan. Het lijkt wel, of hij het er op toelegt, dat zijn oom gevaarlijke dingen doet!" „Klaar?!", riep kapitein Paverits onverschrokken, houd je vast,- kleine, daar gaan we dan!" Hij wilde zich juist langs de rechterhelling naar beneden laten suizen, toen een kreet van Mario hem weer hield. „Niet langs die helling!", riep Mario, „die is gevaarlijk!" En hij wees op een waarschuwingsbordje, dat aan die kant was opgesteld. „Oei", dacht Panda, „hij waarschuwde ons nog maar net op tijd! Hij is dus toch zo kwaad nog niet!" Maar wie het middelste plaatje goed bekijkt, zal zien, dat de schurkachtige neef opnieuw een duivelse list had bedacht. Afschaffen. Pater Antonio Barbazzi, de prorector van een R.K. onderwijs instelling te San Marino, is door de linksgeoriënteerde regering van deze kleine republiek in Midden-Italië uit gewezen. Hij wordt er van beschuldigd het staatshoofd te 'hebben beledigd in verklaringen, waarin hij protesteerde tegen het regeringsvoorstel Om het godsdienstonderwijs op de scholen af te schaffen. Verklaring. De Rockefeller-stichting en de Amerikaanse algemene opvoedingsraad hebben in een gemeenschappelijke ver klaring ontkend, dat zij zich aan pro- communistische bedrijvigheid of schen ding van de anti-trustwetten zouden hebben schuldig gemaakt. De verklaring was gericht aan een speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden, die een onderzoek instelt naar de gedra gingen van organisaties, welke vrijdom van belasting genieten. Horizontaal. De eerste Britse straaljager die ook in horizontale vlocht sneller is dan het geluid, heeft zijn eerste proef vlucht gemaakt. Volgens de piloot is deze ten volle geslaagd. Het type van het vliegtuig is bekend als P-l. 'Over de P-l zijn nog geen andere gegevens bekend, dan dat het toestel twee turbo straalmotoren van Armstrong Siddëley heeft. Hinderpaal. Trud, het officiële blad van de Russische vakbeweging, heeft aange drongen op een uitgebreide atheïstische propaganda onder de massa. „Religieuze vooroordelen" vergiftigen nog steeds de geest van „enigen van ons volk", aldus Trud. Het blad noemt dit een „ernstige hinderpaal voor het actief deelnemen aan de comunistische opbouw". Vervallen. Egypte en Israel zijn op een vergadering van de gemengde Israe- lisch-Egyptische bestandscommissie overeengekomen 1,300 wederzijdse klachten, welke zich in de afgelopen 20 maanden hadden opgehoopt, te laten vervallen. Publicatie. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken werkt sinds een jaar aan de publicatie van de ge heime verslagen van de conferenties van de regeringen-Roosevelt en Tru man tijdens en na de oorlog. Het eerste deel, dat voornamelijk over de confe rentie van Jalta zal gaan, wordt mis schien in October uitgegeven. Whiskybrand. Bij een brand in een fa briek van de „American Distilling Company" te Pekin (Illinois) 'zijn 42.000 vaten whisky verloren gegaan. De vlammen waren op 20 kilometer af stand zichtbaar. De schade wordt op vier millioen dollar geschat. Ook een aantal gebouwen van het complex ging verlorén. De brand was vermoedelijk het gevolg van blikseminslag. Hondenspiegel. Naast de vele prijzen,, die gewoonlijk op hondententoonstellingen beschikbaar worden gesteld en die over het algemeen terecht komen bij zeer kostbare, gepoetste en gekamde hoog hartige viervoeters, hebben de organi satoren v.an een grote hondenshow in West Hartlepools (Engeland) een nieuwtje ingevoerd. Er is een fraaie prijs beschikbaar gesteld voor de hond .die het meest op zijn baas lijkt. Paard van Trojc. De Trojaanse oorlog heeft nieuwe slachtoffers geëist. Bij de reconstructie van een veldslag uit deze beroemde strijd op het terrein van een Romeinse filmstudio, waar de film „Helena van Troje" wordt opgenomen, schrok een paard, vuriger dan het. be roemde paard van Troje, zo van het strijdgewoel, dat het zich op een groep figuranten stortte; 160 personen liepen kneuzingen op; 43 van hen werden in een ziekenhuis behandeld. Ambt. Het wereldverbond van Presbyte riaanse kerken heeft te Princeton (New Jersey) met 66 tegen 65 stemmen het principe goedgekeurd, dat vrouwen het ambt van predikant kunnen bekleden. Gebroken. Een vrouw en twee kinderen zijn in de buurt van het kabelbaansta tion te Kirchdorf-Weng, tussen Sankt Johann en Erpfendorf (Oostenrijk) om gekomen, toen de hoofdkabel, waarmee overigens alleen vracht mocht worden vervoerd, brak. Gefingeerd. De Amerikaanse douane heeft voor een waarde van 200.000 dollar aan uit Duitsland gesmokkelde diamanten ontdekt in uitgeholde groeven in een houten doos, waarin een glazen kan werd verzonden naar een gefingeerd adres. Nieuwe Orde. De Oostduitse volkskamer heeft een wetsvoorstel goedgekeurd tot instelling van een nieuwe orde, de „Banier van de Arbeid", welke voor bijzonder hoge arbeidsprestaties zal worden verleend HET LICHTEN VAN DE ZEE is een bekend verschijnsel en wordt zoals u weet veroorzaakt door phosphoriserende, kleine organismen. Dat is dus niets bijzonders, al is het ongetwijfeld aardig om te zien. Toch is het schijnsel dat zich aan de Westkust van de Verenigde Staten openbaart en dat in de Stille Oceaan roodachtige strepen te voorschijn roept, die des nachts overgaan in een blauwgroen, vurig licht, iets heel merk waardigs. Zodra dit mysterieuze licht in de oceaan, of in de golven van de branding wordt waar genomen, weten de bewoners van de Californische kusten dat zij geen mosselen of andere schelpdie ren die in dit water gevangen zijn, kunnen eten, op straffe van ernstige ziekte of spoedige dood. En sinds onheugelijke tijden hebben Indiaanse opperhoofden aan deze kusten wachten uitgezet om het vurige schijnsel te observeren, teneinde bij waarneming daarvan de leden van de stam tegen het eten van schelpdieren te kunnen waarschuwen. Zelfs werden in oude tijden bewakers op de stranden ach tergelaten die tot taak hadden een ieder te waarschuwen die onbekend met de gedragingen van de zee zou trachten zijn kostje uit het zeewater op te halen. Deze oude gewoonte van de Indianen om de voortbrengselen van de oceaan te mij den gedurende, en kort na, de periode van het blauw-groene vuur, is werkelijk niet aan bijgeloof toe te schrijven, maar berust op eeuwenlange waarneming. Want de rode strepen overdag en het blauwgroene schijnsel in de nacht worden veroorzaakt door de dinoflagalaat Gonyaulax, een mi croscopisch klein, plantaardig organisme, dat tot het plankton behoort en dus tot voedsel van andere zeedierenstrekt. De Gonyaulax bevat echter een zwaar vergif dat een verschrikkelijke uitwerking heeft, zodat vissen en dieren enkele dagen nadat v de Gonyaulax in deze wa teren de overhand heeft gekregen, vergiftigd worden. Het sterkst is dit het geval met mosselen, die zo vrien delijk zijn het gif van de Gonyaulax uit het plankton te verwijderen, zodat dit voor andere dieren geen ge vaar meer oplevert. Dit gif stapelen de mosselen in de lever op, met dat gevolg dat deze schelpdieren gedurende een ze kere periode zelf zwaar giftig zijn, althans voor de menselijke consumptie. Want het gif van de Gonyaulax werkt op ons ze nuwgestel op ongeveer dezelfde wijze als strychnine, een van de zwaarste vergiften die we kennen. Het is dan begrijpelijk dat de Indianen sinds de oudste tijden hier voor waarschuwingssystemen hebben in gesteld, want de vergiftigingsduur van de mossel strekt zich uit over een periode die het lichten van de zee nog aanzienlijk overtreft. O ja, en weet u dat het voor ons land een verschrikkelijke ramp zou zijn, indien water niet een héél klein beetje samen drukbaar was? Dat zal morgen blijken. />r H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2