„Beeckestein" wordt voor de winter voorlopig opgeknapt Velserbad wordt een ton duurder Visserij-varia Havenberichten Rijk is niet erg enthousiast Vinding zou argwanende wetenschap overtuigen Nieuwe gegadigde voor industriehal Heemskerk Omvorming MSO tot provinciaal orkest Werk van vier Haarlemse schilders naar Amerika Veestape! is nooit zo groot geweest als nu Luchtvaartbedrijf in Hamburg opgericht DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 7 Castricums brandweer „op alles voorbereid" Aardstralen- „meter" Succesvolle vacantie- uitzendingen Geslaagd Stranden overvol, drukte in de badplaatsen Investeringen in de industrie in 1953 Stremming treinverkeer Ingrijpende verbetering en grotere capaciteit Jongelui zakten door balustrade in fabriek Hongarije aanvaardt gift van Nederland niet Gabaret Wim Sonneveld Scheepvaart Wekelijks 600 ton vlees- conserven naar Engeland Duitse niloten pottenkijkers onder Engelse vlag Verenigde Staten willen UNO-troepen bekostigen Voor 19 millioen militaire orders UNO-opperbevel beschermt waarnemers Het college van B. en W. van Velsen heeft te langen leste het rapport over het buiten „Beeckestein", dat aan een voort schrijdend verval ten prooi is en zeker f 700.000 zal vergen wil het gerestaureerd worden wereldkundig gemaakt. Reeds op 3 Maart van dit jaar konden wij de con clusies van dit rapport vermelden: de com missie meende, dat het herstel zeker de moeite waard is, mede ook gezien de be stemming, die er aan dit representatieve gebouw gegeven zou kunnen worden als cultuurcentrum. In de vorige raadszitting interpelleerde de heer v. Leusen B. en W. over deze kwestie. Voor herstel van het hoofdgebouw schat men f 455.000 nodig te hebben, voor het Noordelijk bijgebouw f 75.000, voor het Zuidelijk bijgebouw f 92.000 en voor de oranjerie f 52.000. Mocht bij de restau ratie de nieuwe bestemming reeds inge calculeerd worden, dan moet op een extra uitgave van f 50.000 gerekend worden voor installatiekosten. Aangenomen, dat Riik en Provincie be reid z^n een bepaald percentage bij te dragen in de herstelkosten, dan zou van het totale vcrediet van f 675.000 als volgt verdeeld worden: Bijdrage rijk tot 50 percent f 337.500; bijdrage provincie 15 percent f 101.250. Voor rekening van de gemeente blijft dan f 236.250 over. O. K. en W. voelt er niet veel voor In zijn begeleidende raadsvoordracht merkt het college van B. en W. op, dat het ministerie van O., K. en W. heeft laten weten, dat de waarde, welke aan het be houd van „Beeckestein" moet worden toe gekend, niet zo groot is, dat het verlenen van een normaal rijkssubsidie gerecht- vazirdigd is. Daarbij is overwogen „dat het grote aan tal zeer belangrijke monnumenten, dat dringend restauratie behoeft, gelet op het beperkte bedrag, dat voor dit doel be schikbaar is, tot noodzakelijke beperkingen dwingt". Niettemin kan op een bijdrage van f 200.000 worden gerekend. In verband me dit alles wordt de raad voorgesteld een crediet van f 25.000 te fiatteren voor het treffen van provisorische voorzieningen, opdat het onderzoek om trent het geven van een bestemming aan „Beeckestein" wordt voortgezet en het ver val voor de komende winter gestuit wordt. Alkmaar op de loer Oterleekse staf wordt zwaar bewaakt Het zal voor de brandweerkorpsen uit Kennemerland niet gemakkelijk zijn de Oterleker brandweerstaf, die Zondagavond in 't bezit van Castricums Vrijwillige Brand weer kwam, te bemachtigen. Alle voor zorgsmaatregelen zijn ten aanzien van de oude kazerne aan de Dorpsstraat, waarin de staf een plaatsje heeft gevonden, ge nomen. De sloten zijn nog eens nagekeken, alsmede de deuren en het enige raam dat de kazerne telt. Hoewel men natuurlijk zolang mogelijk de staf in Castricum wil houden, stelt men er uitermate veel prijs op het kleinood tot 15 Augustus te bezitten. Het is namelijk bekend, dat de Alkmaarse brandweer er zeer op gebrand is de staf te kapen met het oog op het feit, dat op 13 Augustus in Alk maar een groot défilé van de brandweer zal plaats hebben. Om die reden zullen de Snorrendammers ieder middel te baat nemen dat toelaatbaar is. Na lang experimenteren zegt de heer T. Wijnand, radio-technicus te Mook, in sa menwerking met de heer J. G. Mieremet, oprichter van het „Eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede Onderzoek tegen gezondheidschadende Bodeminvloeden", een meetinstrument te hebben gecon strueerd, waarmee men de zogenaamde aardstraalbanen" bodeminvloeden van physisch ongedefinieerde aard zou kun nen registreren. Men heeft bovendien een draagbaar apparaat geconstrueerd, dat in het vrije veld telkens de plaatsen zou aan wijzen, waar zich een „aardstralenbaan" bevindt. Een ieder, wichelroede-gevoelig of niet, zou dit apparaat dus kunnen ge bruiken. Bij proeven is gebleken, dat het meet instrument op plaatsen, waar ook met de wichelroede „aardstraalbanen" worden vastgesteld, tweemaal zoveel of nóg meer impulsen opvangt, dan op de vrije banen. Dat er op de vrije plaatsen toch impulsen worden opgevangen, verklaren de uitvin ders hieruit, dat men te maken heeft met stralingen of invloeden uit de bodem, de kosmische stralen en de mogelijke in vloeden, die beide op elkaar hebben. De commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstraalprobleem heeft in het begin van dit jaar een vernietigend rapport gepubliceerd met betrekking tot de aardstralen. De afschermkastjes en de wichelroede als opsporings-apparaat. Het thans geconstrueerde apparaat zou tot een nieuw onderzoek van de commissie kunnen leiden «en mogelijk tot geheel nieuwe bevindingen, die meer klaarheid zullen brengen in het vraagstuk van de „aardstralen" en al hetgeen daarmee ver band houdt. De uitvinders hebben zich bereid ver klaard de apparaten aan de hiervoor ge noemde commissie te demonstreren. De persoon van de wichelroedeloper, diens ge voeligheid, kan bij dit onderzoek worden uitgeschakeld. Het kan geheel worden gehouden op het terrein van de physica. De Amsterdamse N.V. Tamboer en Co. heeft het Velsense college van B. en W. ver zocht de helft van de tweede te bouwen in dustriehal in IJmuiden te mogen huren ten behoeve van een plasticverwerkende indu strie voor een bedrag van f 4592 per jaar. Op grond hiervan stellen B. en W. voor een crediet van f 154.500 beschikbaar te stellen voor de bouw van deze tweede hal. De directie van de N.V. Tamboer en Co. was niet bereid, verdere inlichtingen te ge ven. De door de afdeling Heemskerk van de Katholieke Bond voor het Gezin georgani seerde vacantie-uitzendingen naar Wijk aan Zee, beloven een groot succes te wor den. Doordat het aantal kinderen groter is dan men had verwacht zullen twee auto bussen nodig zijn om deze te vervoeren. Iedere werkdag, behalve 's Zaterdags vertrekken de bussen 's morgens om tien voor negen vanaf het Kerkplein. De heer P. van Giesen uit Heemskerk behaalde te Amsterdam het praktijk diploma boekhouden. Zowel in het dorp Castricum als langs het strand overigens: langs de hele Noordzee zijn maar weinig vrije plekjes over heerst op het ogenblik een ge zellige drukte. De strandexploitanten ko men plotseling zowel in IJmuiden, Wijk aan Zee als Castricum, handen tekort om hun klantjes te bedienen, hetgeen, gezien alle hoge kosten en alle teleurstellingen van deze zomer, een verheugend verschijnsel is. Woensdagmiddag was in Castricum het dochtertje van de familie P. zoek. De 4-jarige peuter had omstreeks twee uur de vrijheid gekozen en maakte van het strand- gedeelte voor de Zeeweg een fikse wande ling naar de Grote Veldweg, een tippel van 2.5 km. Het meisje, dat met haar 16- jarig zusje was, werd in een tent nabij de Grote Veldweg „opgevangen" door een buffetjuffrouw en 's avonds om kwart over zes op de strandpolitiepost afgeleverd, waar de peuter met gejuich door haar zusje en door de aanwezige politiemannen, werd begroet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten gepubliceerd van de investeringsenquête 19531954, welke betrekking heeft op de investeringen in de industrie en de openbare nutsbedrijven. De gegevens bieden een inzicht in de waarde der in 1953 in bedrijf gestelde vaste activa en in de waarde der in 1954 in bedrijf te stellen activa. Het blijkt, dat de in het vorig jaar gepubliceerde verwachtingen voor 1953, voor wat de industrie (met uitzondering van openbare nutsbedrijven) betreft, voor 99 pet. zijn verwezenlijkt. Voor de openbare nutsbedrijven bedraagt de realisatie 80 pet. Vermoedelijk zijn in het laatste geval enkele belangrijke projecten, waarvan het gereed komen in 1953 was verwacht, pas in 1954 gereed gekomen. De hoge bedragen voor de vermoedelijke omvang voor 1954 bevestigen deze veronderstelling. Verder blijkt, dat de teruggang in de investeringen, welke voor 1953 werd voorzien, ook heeft plaats gehad. Deze teruggang wordt echter volledig ge compenseerd door een verwachte stijging in 1954. Op 7 Augustus zal uit de spoorbrug bij Baanhoek in de spoorlijn Dordrecht Sliedrecht een overspanning van 30 meter tijdelijk worden verwijderd om de door vaart van een te Dordrecht gemonteerde overspanning voor de nieuwe Moerdijk spoorbrug mogelijk te maken. Het trein verkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht zal Zaterdag zijn gestremd van 9.15 tot 12.45 uur. De over te brengen overspanning zal op Zondag 8 Augustus in de Moerdijkspoor brug worden geplaatst. Het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zal Zondag van 6 tot 16 uur worden stilgelegd. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. De Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, heeft gisteren de aandacht van de Provinciale Staten ge vraagd voor plannen tot omvorming van het Maastrichts Stedelijk Orkest tot pro vinciaal Limburgs Orkest. Het orkest, dat na zijn ontwikkeling tot beroepsorkest van grote culturele beteke nis is gaan worden voor het muzikale leven van dit geweest, heeft de belang stelling der muziekliefhebbers, ook buiten Maastricht, voortdurend zien toenemen. Hierom, zo betoogde de Commissaris, was steeds het streven erop gericht het orkest op hoog peil te houden. De daarvoor nood zakelijk hogere salariëring en de toe nemende exploitatiekosten zijn in de laatste jaren zo gestegen, dat zij ver uitgaan bo ven het budget van een gemeente als Maastricht. De instandhouding van het or kest en de verdere artistieke uitbouw er van zullen zoveel mogelijk door de hele provincie gedragen dienen te worden. Het door dr. Houben gepleegde overleg heeft ertoe geleid dat vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Maastricht, Heerlen, Kerkrade en Venlo zich reeds in beginsel bereid hebben verklaard aan de beoogde omvorming mee te werken. Ook het college van Gedeputeerde Staten staat geheel achter dit streven. De in te dienen voorstellen komen hierop neer, dat de provinciale subsidie van 15.000 zal moeten worden verhoogd tot 30.000. Naar wij vernemen zal de heer H. L. Leffelaar uit Heemstede, die binnenkort naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika vertrekt om te gaan studeren aan de universiteit van Atlanta, 27 werken van vier Haarlemse schilders meenemen, te weten van Jules Chapon, Poppe Da- mave, George Robèr en Wim Steyn. Het ligt in de bedoeling van de heer Leffelaar in de Verenigde Staten expositie gelegenheid voor deze schilders, die een grotere bekendheid verdienen, te zoeken. Bij besluiten d.d. 14 April 1953 en 23 September 1953 heeft de Velsense raad credieten beschikbaar gesteld voor het her stel van de bad- en zweminrichting „Vel serbad", tot een totaalbedrag van 286.000. Inmiddels is gebleken, dat de kosten van herstel en verbetering van de inrichting aanmerkelijk hoger zullen zijn dan aanvan kelijk werd verwacht. Blijkens de thans meer definitieve raming zullen zij vermoe delijk een bedrag van 395.000,belopen. Dit betekent, dat het thans beschikbare crediet met 109.000,zal worden over schreden. De hogere kosten worden enerzijds ver oorzaakt door de prijsverhogingen, welke na het opmaken van de eerste begrotingen zijn opgetreden, anderzijds door verbete ringen, welke naderhand in de plannen voor het herstel van de inrichting zijn ver werkt. Deze verbeteringen betreffen:- het maken van een opbouw op het bestaande plat aan de Noordgevel van het gebouw, het afsluiten van de overdekte gang aan de Een omgekomen en een levensgevaarlijk gewond Twee M.T.S.-leerlingen, die drie maan den practisch moesten werken bij een fa briek te Budel, zijn daar Woensdagochtend, van 13 meter hoogte gevallen. In zorgwek kende toestand werden zij naar het zieken huis te Weert vervoerd. Een van hen, de 19-jarige J. G. M. Oberndorff uit Bruns- sum, overleed kort na aankomst in het zie kenhuis, de andere, de 19-jarige L. S. J. de Jonge uit Vught verkeerde gisteravond nóg in levensgevaar. De jongens, die pas een dag tevoren aan hun volontairschap waren begonnen, waren tijdens de bestudering van een bepaald werk in de fabriek op een dunne stang gaan zitten van een 13 meter hoge balus trade. Deze knapte af, met het vermelde noodlottige gevolg. WENEN (Reuter/A.N.P.) De Hon gaarse regering heeft besloten een Neder landse gift van 50.000 niet te aanvaarden. De Nederlandse gezant in Hongarije had het bedrag op 30 Juli namens de Neder landse regering aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Boedapest aangeboden als hulp voor de slachtoffers van de watersnood in Hongarije. Het Hongaarse ministerie zeide toen te twijfelen, of de overstromingsramp zo ernstig was geweest dat het nodig is, buitenlandse hulp te aan vaarden. De Hongaarse pers heeft wel grote aan dacht besteed aan de Russische gift van 300.000 forinten 97.000), doch geen mel ding gemaakt van de Nederlandse gift en van Amerikaanse hulpaanbiedingen, ge daan zowel aan Hongarije als aan andere door de watersnood getroffen Oost-Euro- pese landen. Het tableau de la troupe van het cabaret van Wim Sonneveld zal in het komende seizoen bestaan uit Wim Sonneveld, Joop Doderer, Karin Larsen, Frans Vasen, Con- ny Stuart, Kitty Kluppel, Mieke Last en Jan Staal, de pianist Jelle de Vries en de guitarist Jan Blok. De huidge stand van de Nederlandse veestapel mag als zeer gunstig worden aan gemerkt, zo is te Hilversum meegedeeld op het congres van de Nederlandse Bond van Veehandelaren door de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Onze veestapel is nimmer zo groot ge weest als thans, zo deelde de inleider mee. Deze bedraagt namelijk ruim 3 millioen stuks (rundvee-stapel) tegen 2.8 millioen in 1939. Typisch in dit verband is, dat blij kens de Meitelling van 1954 het aantal melk- en kalfkoeien 20.000 minder be draagt dan in 1939, waaruit blijkt dat de fokkerij belangrijk is toegenomen en er zich dus een verschuiving naar jong vee heeft voorgedaan. De varkensstapel be draagt op het ogenblik ruim 2 millioen stuks, dat is 400.000 meer dan in 1939. Het vorig jaar werden 3 millioen slachtvarkens geleverd. Dit jaar zal het minder zijn, maar blijkens de gegevens zal volgend jaar het aantal slachtvarkens, dat wordt aan gevoerd, ruim 3V2 millioen bedragen. Het aantal paarden is inmiddels teruggelopen tot 240.000 en het aantal schapen tot 407.000 tegen 689.000 in 1939, wat door de inleider in verband met de exportmogelijk heden bijzonder werd betreurd. De totale vleesomzet in het vorige jaar bedroeg 1200 millioen gulden, en wel 800 millioen voor varkens en 400 millioen voor rundvee. Dat dit bedrag belangrijk is spreekt uit het feit dat het even groot is als de totale waarde van onze melk- en zuivelproductie en meer dan het dubbele van onze tuinbouw. Over de export deelde de heer De Veer mede, dat deze sterk is toegenomen en ook stabieler is geworden sinds merkartikelen worden uitgevoerd. Dit, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat, nu de vleesdistributie in Engeland is opgeheven, wekelijks 600 ton conserven door ons land worden uitge voerd. Ook de export van levend vee toont gnunstige cijfers. In het vorig jaar werden 5803 stamboekkoeien en 11.315 gebruiks koeien uitgevoerd, waarbij Italië vrijwel het meeste afnam. Dit jaar werd deze gun stige lijn voortgezet, en in de eerste helft van 1954 werden 3918 stamboekkoeien en 65.131 gebruikskoeien uitgevoerd. Doordat Nederland streeft naar een goede kwali teit, vindt de Nederlandse veestapel in het Zuid- en de Westgevel van het gebouw, een wijziging van de indeling van halpartij en kassa, de opvoering van de capaciteit van het zwembad door vermeerdering van de kleedruimte en de douches, de inrichting van een ruimte voor accomodatie van het peroneel en voor het verlenen van eerste hulp bij ongelukken, het inrichten van een rijwielstalling, het zandstralen van het ge bouw, de aanleg van plantsoen en terrein bestrating en de aanvulling van de inven taris van de inrichting. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor, een aanvullend cre diet van 109.000,te verlenen voor het herstel van het „Velserbad" door vaststel ling van het bij de stukken gevoegde ont- werp-besluit tot wijziging van de gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1954. HAMBURG (DPA) Enige Duitse be langen en de Lancashire Aircraft Corpo ration te Londen hebben te Hamburg de Deutsche Lufttransport opgericht. Het grootste gedeelte van het 500.00 D.M. be dragende kapitaal is in Duitse handen. De Deutsche Lufthansa en twee andere ver voersondernemingen zullen een optie voor deelneming aan de nieuwe maatschappij kunnen krijgen en ook andere particuliere ondernemingen kunnen deelnemen. De nieuwe maatschappij heeft de be schikking over drie Dakota-3 toestellen van de Engelse maatschappij. De maatschappij zal zich bezig houden met alle luchtvaartzaken, die buiten het zuivere internationale lijnbedrijf vallen. De Deutsche Lufthansa en de nieuwe maatschappij zullen onderlinge concur rentie vermijden. Zij onderhandelen reeds over een verdrag van belangen- en be- drijfseemeenschao met het oog op de toe komstige oprichting van een Duitse maat schappij voor internationale lijndiensten. Voorlopig zal de nieuwe maatschappij haar zaken onder Engelse vlag op charterbasis drijven. Wanneer de bondsrepubliek weer internationale diensten mag onderhouden, zal het vliegend materieel van de Lan cashire Aircraft Corp. in de Duitse maat schappij worden ingebracht, waarna het bedrijf onder Duitse vlag zal worden ge dreven. Drie in het buitenland opgeleide Duitse piloten zullen op buiten Duitsland liggende trajecten als tweede piloot dienst doen. Zij zullen echter de toestellen eerst dan op Duitse trajecten mogen vliegen, wanneer Duitsland weer vrijheid van luchtvaart zal hebben verkregen. NEW YORK (Reuter) De Ameri- kaanse vertegenwoordiger bij de UNO Ja mes Wadsworth heeft aan de UNO-com- missie voor collectieve maatregelen meege deeld, dat de Verenigde Staten bereid zijn de kosten te dragen voor landen, die troe pen beschikbaar willen stellen, maar hier toe financieel niet in staat zijn. President Eisenhower had tot dit nieuwe beleid besloten na de les van Korea. De Amerikaanse bondgenoten hadden daar de kosten van voeding en bewapening van hun troepen zelf moeten dragen. Landen, die bereid waren geweest troepen te zen den, hadden dit om financiële redenen niet kunnen doen. Het nieuwe beleid was er op buitenland een geregelde en tevreden klant, gericht de mogelijkheid van collectieve ac tie van de UNO te vergroten. Het commissariaat voor de militaire pro ductie deelt mede, dat nieuwe contracten voor een totaal bedrag van 19 millioen gulden door de aanschaffingsdiensten van de ministeries van Oorlog en Marine wer den gesloten met Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Hiervan betreft één contract het maken van een kazerne- ment te Schaarsbergen voor een bedrag van 13.163.995.Een ander contract be treft het maken van rolbanen, opstelplaat sen en platforms- op het vliegveld Volkel voor een bedrag van 1.545.000. SEOEL (United Press/A.F.P) Het UNO-commando in Korea heeft bekend gemaakt dat het al het mogelijke in het werk stelt om een einde te maken aan de Zuid-Koreaanse daden van terreur tegen de communistische leden van de wapen stilstandscommissie. Het geallieerde com mando deelt dit mede in een brief aan de neutrale commissie van toezicht en voegt, hieraan toe, dat het hoopt dat de Zuid- Koreaanse regering passende maatregelen zal treffen om de daders te bestraffen. Vier trawlers Vanmorgen waren aan de afslag de trawler „Sumatra" met 950 kisten haring, 200 kleine kistjes haring en 60 diversen; de „Postboy" met 470 kisten haring, 190 klei ne kistjes haring, 400 makreel, 35 wijting, 15 varia; de „Flamingo" met 600 kisten haring, 650 makreel en 50 diversen; de „Antje" met 465 kisten makreel, 50 pie pers, 15 haai en 50 kisten heek. „In jaren niet gezien", was het commentaar in de hal, toen deze vijftig kisten heek voor de tweede beurt in de hal stonden. De heek was van prachtige kwaliteit. Er stonden 10 kisten grote, 5 grootmiddel, 18 kleinmiddel en 6 kisten heek I. Voorts', was er dan de „Shamrock" met 180 kisten schelvis, 110 makreel, 10 wijting, 15 gul, 2Ö0 i.jskabel- jauwen en 190 stuks stijve kabeljauwen. Er was verder tamelijk wat kleine vaart met 3000 kg tong en 500 kisten schol. Iets van gisteren De „Bloemendaal" maakte gisteren voor een reis van vijf dagen f 9850, de „Klaas Wijker" voor een elfdaagse reis f 18.000, de „Tzonne" voor een zelfde periode f 23.480; de Limburgia voor een reis van 12 dagen f 12.400 en de Mary voor dertien dagen f 16.000. Voorts waren er gistermiddag nog 735 kg zoute garnalen, die naar België gingen voor f 1,06 tot f 1,44 en 222 kg flauwe garnalen, die werden betaald met f 0,84 tot f 0,94. Haring en makreel De handel gaf vanmorgen voor de ha ring f 13 tot f 15. Kleine kistjes van 25 kg haalden f 7,50. De makreel ging van de hand voor f 11 tot f 16. De goede ma kreel maakte f 14 tot f 16. Naar België België kocht vanmorgen de grootmiddel tong voor f 2,70 tot f 2,80 en de kleinmid del tong voor f 2,45 tot f 2,50. Rijen kabel jauw gingen naar België voor f 80 tot f 66 en kisten kabeljauw voor f 94. Tarbot werd betaald met f 2,60 tot f 3. Gullen en schelvis Grote gul ging het binnenland in voor f 29 tot f 28, middel voor f 22 tot f 19 en torren voo»f 14 tot f 12. Braad haalde f 17 tot f 14, pennen f 25, kleinmiddel schelvis f 28 en wijting f 11 tot f 9. Schol- en tongprijzen De gewone schol 3 deed vanmorgen f 9 tot f 11 en de mooie drietjes f 14 tot f 16. Gewone schol 2 haalde f 18 tot f 19 en snurrevaadschol f 22 tot f 23. De Noord schol ging naar Engeland en België. Groot middel bracht f 62 op, zetschol f 61 en schol I f 55. Bij de snurrevaadschol waren deze prijzen f 47, f 50 en f 37. Grote tong maakte f 3,50, tong I liep op van f 2 tot f 2,20 en slips van f 1,70 tot f 2. En dan morgen De trawler „Petten" is blijven liggen voor de Vrijdagmarkt met 500 kisten ha ring en 500 makreel. Voorts is al binnen de trawler „Elie" met 1200 kisten, waar van 700 kisten haring en 500 makreel. De „Maria van Hattum" is voorts thuissto- mende met 800 kisten, meest makreel. Oudste boten zijn dan morgen de „Eve line" van Dinsdag 27 Juli en de Gelria, Vikingbank en Uolderman var. 28 Juli. Iets over de visserij De IJM 53 had een trekje van 10 man den stripvis, de IJM14 een trek van 15 manden schelvis en piepers, de HD 89 een trek van 18 manden schelvis en piepers De KW28 deed een trek van 60 manden haring en makreel, de KW45 een trek van 50 manden makreel en de KW26 in drie trekjes 75 manden hoops. De KW76 meld de een trek van 30 manden hoops, de SCH 61 een trek van 40 manden makreel en de KW 52 een trek van 60 manden makreel. De IJM204 had een pechnaeht, daar de netten vastliepen en werden stuk getrok ken. De KV/ 125 107 169 98 104 12 en 59 deden trekjes van 10 tot 25 mandjes strip- vis of makreel en 20 tot 100 kg tong. B' jnengekomen IJM 35 62 25 49 129 2395,202 206 241 213 218, RO 15, KW 75 14 10. HD 116 80 131 162 16 135, WR 29, SCH 1, TX 37 14 49 11 10 12, UK 161 85 174 59 194 234 86 70 76 69 4 51. Vertrokken IJM24 33 240 249 218 202 241 206 239, KW 3 34 128 35 189 41 7 6 31 151 74 38 50 133 9 48, SCH 1, HD 180 3 139 67 116. WR 7, TX 19 24 33 10 12 8 17, UK 96 126 202 57 76 44 5 91 51 194 7 125 169 61 69 85 86 161 4 70. Heek De grote heek van de „Antje" deed van morgen f 240-f 242 per kist van 125. kg, de grootmiddel heek f 244, de kleinmiddel heek f 74. Heek I haalde f 48. De grote, groot- en kleinmiddel heek ging naar Zwitserland, de heek I naar Londen. Besommingen Sumatra f 17700 (10 dagen), Postboy f 18900 (9 dagen), Flamingo f 19900 (10 dagen), Antje f 13600 (7 dagen), IJM 129 f 7600, KW75 f 8300, KW10 f 5900, WR 1 f 370, WR29 f 500, KW60 f 500, KW189 f 230. Vangstberichten uit zee. In de nacht van 4 op 5 Augustus meldden de Katwijkse en IJmuidense loggers de vol gende loggers: KW15 10 k., KW43 17, KW97 65, KW110 55, KW129 8, KW70 100, KW161 70, KW163 50, KW168 100, KW170 5, KW2 90; KW47 45, KW54 2, KW22 50, KW127 100, KW18 40, KW67 20, KW86 3, KW32 30, KW39 11, KW42 70 nog 35 netten halen, KW19 100 nog 38 netten halen, KW5 80 nog 50 netten halen, KW167 65, nog 50- netten halen, KW83 100 nog 48 netten halen, KW20 80 nog 15 netten halen, KW29 60 nog 42 net ten halen, KW78 75 nog 60 netten halen. De schepen, die trawlers meldden: KW44 30 k„ KW176 40, KW85 160, KW123 90.KW159 70, KW73 85, KW 140 27, KW175 140, KW141 40, KW40 160, KW37 60, IJM74 90. De gemiddelde vangsten waren Vlaardin- gen 30 kantjes; Scheveningen 24 kantjes en Katwijk 50 kantjes. Prijzen van Woensdag. Heilbot 3,20 2,40; gr. tong 4,00—2,90; grm. tong 2,70—2,00; kim. tong 2,44—2,02; kl. tong I 2,40—1,84; kl. tong II 2,02—1,54; tarbot I 2,80—1,80; zalm 10,50, per kg. Tarbot III 20; kl. griet 10,50; tongschar 6444; kl. tongschar 29; gr. schol 41; grm. schol 42; kim. schol 40; kl. schol I 4135; kl. schol II 388; schar 1914; v. haring 1610; makreel 1810; g-, sche'vis 3628; grm. schelvis 3021; kim. schelvis 31—20; kl. schelvis I 28—20; kl. schelvis II 21—12; wijting 128; gr. gul 2425; midd. gul 26—17,50; kl. gul 16—11,50; kl. haai 38; ham 10280; kl. wolf 37; poontjes 8; kl. koolvis zw. 2620. per 50 kg. Gr. kabeljauw 22482; gr. koolvis zw. 67—47; gr. leng 6659; gr. wolf 9280, per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 210 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 5 kisten griet, 7 kisten tongschar en schartong, 1240 kisten schol, 40 kisten schar, 3970 kisten haring, 1490 kisten makreel, 590 kisten schelvis, 370 kisten wijting, 265 kisten kabeljauw en gul, 8 kisten leng, 5 kisten kl. haai, 4 kisten ham, 8 kisten wolf, 3 kisten poon, 48 kisten kool vis, 50 kisten diversen. Totaal 8320 kisten. Aanvoer op Urk. Dinsdag werd loor 114 vaartuigen op Urk aangevoerd 8412 pond kuilpaling, prijs f 1,2 8—f 1,42; 1320 pond lijnaal, prijs f 1,57f 1,70; 70 pond snoek baars, prijs f 1,15—f 1,18; 181 pond rode baars, prijs f 1,21f 1,44. per pond en 420 bak nest, prijs per bak f2,60—f3, per bak van 37'/2 kg. Woensdag 4 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoflaan van Pata Mimi. M: djoe van Stockholm. Yrsa van Brakenstock. Job van Vesteras Arctic van Londen. Innstein van Hamburg. Gordias v. Kopenhagen. Leersum van Antwerpen. Her- mod van Lulea. Dieter Waltraud van Ham burg. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Jens Toft naar Rotterdam. Silderhamn naar Emden. Patria naar Dobo. Alberto Dodero naar Bilbao. Karskar naar Londen. Charles Julius naar Narvick. Marne naar Parijs. Trito naar. Rotterdam. Pavo naar Sundsvall. Manto naar Rotterdam. Warum naar Rotterdam. Aardijk, 4 v. Boston te Philadelphia. Adonis, 4 te New Orleans. Almdtjk, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 3 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alphacca, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Alpherat, 3 v. New York te Boston. Amor, 3 v. Izmir u. Hamburg. Arendsdijk, 4 v. New Orleans te Houston. Amstelpark, 3 v. Amsterdam n Hamburg. Averdijk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Alderamin, 6 v. Colomba te Madras verw. Amstelpark, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Averdijk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Amstelkroon, 4 130 m. ZO. Billiton. Amstelstad, 4 125 m. W.ZW. Mlnikoy. Amstelvaart, 4 720 m. ZO. Guardafui n. Aden. Bacchus, 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Barendrecht, 5 v. Curasao te Gibraltar verw. Boskoop, 3 v. Lagina te Trinidad. Bloemfontein, 4 v. Southampton n. Antw. Borneo, 3 v. Amsterdam n. Djeddah. Ceronia, 3 v. R'dam n. Thameshaven. Clavella, 3 v. Yokohama te Singapore. Cottica, 3 360 m. N.NO. Paramaribo. Daphnis, 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Diemerdijk, 3 v. Tacoma te San Francisco. Eendracht, verm. 6 v. Haifa n. Bourgas. Esso Rotterdam, 4 160 m. W. Ouessant. Groote Beer, 3 330 m. ZO. Kp. Race. Gaasterkerk, 3 v. Marseille te Genua. Garoet, verm. 5 v. Mormogoa n. Cochin. Hermes, pass. 3 Scilly's n. St. Kitts. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 v. Quebec n. South ampton. Kertosono, 4 v. Balboa te Los Angeles. Kota Agoeng, pass. 4 Finlsterre n. Marseille. Leopoldskerk, 4 v. Port Said te Marseille. Luna, 4 v. Hamburg te Kopenhagen. Langkoeas, pass. 4 Ouessant n. Rotterdam. Leersum, pass. 4 Vlissingen n. Amsterdam. Loosdreoht, 4 v. Calcutta n. Madras. Maasland, 3 v. Recife n. Pas Palmas. Maasdam, 2 v. Rotterdam te New York. Metula, pass. 4 Kp. Leeuwin n. Geelong. Macuba, 4 130 m. Z. Esperance n. Geelong. Nieuw Holland, 3 v. Brisbane n. Soerabaja. Noordam, 3 500 m. N. ten O. Fayal. Oberon, 4 v. New York te Curagao. Prins Joh. W. Friso, 3 v. R'dam n. Antwerpen Prins Willem IV, 3 v. Hamilton n. Cleveland. Pieter S, verm. 4 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, pass. 3 Vlissingen n. Antw. Prins Willem v. Oranje, 4 v. Hamburg n. R'dam Salland, 4 v. Leningrad te Hamburg. Samarinda, 4 v. New York te Baltimore. Sibajak, 4 v. Djakarta te Aden. Sirrah, 8 v. Los Angeles te Sydney verw. Sommelsdijk, pass. 3 Key West n. Galveston. Stad Amsterdam, 3 v. Wabana n. Engeland. Slamat, pass. 4 Gibraltar n. Beyrouth. Stad Breda, 10 v. Port Said te Duinkerken verwacht. Stad Haarlem, 4 v. Kirkenes te VJaardmgen. Sliedrecht, 4 660 m. O.NO. Tristan da Cunha. Tomind, 3 v. Rastanura te Aden. Trajanus, 3 v. Amsterdam n. San Juan. Tabinta, 3 v. Hamburg te Amsterdam. Tankhaven I, 3 v. Sungeigerong n. Bangkok. W. Alton Jones, 5 v. Port Said te Philadelphia Westerdam, 3 270 m. Z. Kp. Race. Wieldrecht, 3 v. Sidon n. Einswarden. Woensdrecht, pass. 4 Karimata eil. n. Singapore Wonogiri, 4 400 m. O. Ceylon. Wonorato, 4 310 m. W. Ceylon n. Belawan. KLEINE VAART Aco, pass. 4 Brunsbüttelkoog n. Rotterdam. Actinia, 3 v. Roehefort n. Bilbao. Advent, 4 te Mistley. Albert, Willem pass, 3 Brunsbüttel n. Guernsey Atlantis, verm. 4 v. Antw n. Hamburg. Admiralengracht, 4 v. Antw. te Rotterdam. Albergen, 4 v. Hamburg n. Haukipudas. Arnoudspolder, 3 v. Oporto m Rotterdam. Auriga, verm. 4 v. Londen n. Middlesbro. Beekbergen, 3 v. Requejada n. Gent. Bernisse, verm. 5 v. Zaandam n. R dam. Batavier I, 4 v. Bordeaux te Rotterdam. Bestevaer, 3 v. Rotterdam n. Londen. Batavier III, 3 v. Casablanca te Bordeaux. Bill S, 3 v. Walkom te Antwerpen. Boreas, 3 v. Venetie te Triest. Bab-T, 2 te Zaandam. Canada, pass. 3 Vlissingen n. Gent. Carpo, 3 v. Glasgow n. Waterford. Cateli, 3 v. Bayonne n. Bjrkenhead. Condor, pass. 3 Vlissingen h. Antwerpen Crescendo, verm. 4 v. Rotterdam n. Hambuig. De Ruyter, 3 v. Kotka te Shoreham. Doklaan, 3 v. Rotterdam te Amsterdam. Deo Faventè, 3 v. Odense n. Kopenhagen. Dollard, 3 V. Kopenhagen n. Nykobing. Draco, 3 v. Bordeaux n. La Pallice. Da Capo, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Deneb, 3 v. Rotterdam n. Londen. Dinkel, 3 v. Rotterdam n. Londen. Eemstroom, 3 v. Amsterdam n. Huil. Elsenburgh, 3 v. Casablanca te Londen. Èagle, pass. 3 Vlissingen n. Bremen. Eibergen, 4 v. Swansea n. Antwerpen. Elisa, 4 in Thamesmond n. Londen. Elizabeth b, 4 v. Gent n. Rotterdam. Evertsen, 3 v. Skoghal n. Bridgewater. Fen. 3 v. Alkmaar te Amsterdam. Ferocia, 3 v. Skiën n. Mantyluoto. Flamingo, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Frena, 4 Holtenau gepass. n. Mantyluoto. Freio, 4 vi Hamburg n. Fraserberg. Friso. 3 v. Svendborg" n. Odense. Gaastërland, 3 v. 'Leith n. Rotterdam. Grebbestroom, 4 v. Amsterdam n. Londen. Goote, verm. 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Gramsbergen, 4 v. Antwerpen te Londen. Harold, 3 v. Stockholm n. Kiel. Hartel, vertr. 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Hast III, 3 v. Hamburg n. Delft. Hast IV, vertr. 4 v. Londen n. Rotterdam. Helene, 3 v. Spaarndam te Amsterdam. Heemraadsingel, 4 v. Newross n. Cardiff. Henrica b, 4 v. Gothenburg n. Torku. Hoflaan, 3 v. Pateniemi te Amsterdam. Hoe Vinces, 3 v. Rotterdam n. Wisbeck. Import, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Ida pieter, 3 v. Milfordhaven n. Poortershaven Ingeborg, 5 v. Amsterdam te Aarhus verw. Inspecteur Mellema, 4 v. Delfzijl te Shoreham Jacoba, pass. 4 Vlissingen n. Londen. Jo, 3 v. Garston n. Newross. Joost, 2 v. Gefle n. Zaandam. Kemphaan, verm. 6 v. Gdynia n. Huil. Larix, 2 Kiel gepass. n. Stockholm. Lydia, 4 v. Cuxhaven n. Invergordon. Lireco, 4 v. Vlissingen n. Norresundby. Maris Stella, 4 v .Vlissingen n. Antw. Markab N, verm. 4 v. Rotterdam n. Warne- munde. Merwehaven, 4 v. Duinkerken te Rouen. Mirzam N, 3 v. Santos n. Ilheos. Mulan, 4 v. Helsinki te Hamina. Muphrid N, verm. 4 v. IJmuiden n. Verkebek. Marathon, 3 Gibraltar gepass. n. Piraeus. Marcella, 4 v. Harburg te Vlaardingen verw. Margriet L, 3 v. Amsterdam n. Londen. Maria Theresia, 3 v. Oulu n. Ierland. Matthew, 3 v. Southampton n. Billingham. Maureen, 3 115 m. O. Scilly's n. Boston. May Mere, 3 nog te Guernsey. Midas, 3 v. Barcelona te Genua. Mypuck, 3 v. Parijs n. Rotterdam. Mado, II, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Menkar N, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Meres N, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Nieuwland, 3, v. Rotterdam n. Leith. Niobe, 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Netta, 3 v. Civitta Vecchia n. Mostaganem. Neeltje b, 4 v. Requejada n. Gent. Nieuwehaven, 5 v. Kopenhagen te Gothenburg verwacht. Olwe, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Oosterburgh, 3 v. Bordeaux te Casablanca. Ponza, 3 v. Kramfors n. Zaandam. Pavo, 1 te Amsterdam. Ponto, 3 v. Zaandam n. Rotterdam. Ponza, 3 V. Kramfors n. Zaandam. Ponto, 4 v. Zaandam te Rotterdam. Rijnhavert, 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Rapid, 3 v. Amsterdam te Parijs. Roelf, 3 v. Oporto n. Leixoes. Ruby, 3 v. Londen n. Liverpool. Result, verm. 4 v. Glasgow n. Ardrossan. Santa Lucia, 4 in Bristolkanaal n. Sharpness. Setas, verm. 4 v. Holbaek n. Mantyluoto. Sirius, 3 nog te Londen. Spurt, 4 v. Port Talbot te Swansea. Stella Maris, 4 v, Middlesbro n. Varberg. Sambre, 3 v. Rotterdam te Parijs. Teun, pass. 3 Brunsbüttel n. Southampton. Ton S. verm. 4 v. Stettin n. Sundsvall. Twee Gezusters, 3 v. Tarragona n. Lissabon. Taormtna, 3 v. Dieppe te Rotterdam. Timo, 3 v. Rotterdam n. Londen. Trompenburgh. 3 v. Rotterdam n. Boston. Twee Gebroeders. 3 v. Delfzijl te R'dam. Tom van der Heide, 3 v. Casablanca te Rouaan Uni-E, 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Vivo, 3 v. Newburgh n. Rotterdam. Veenenburgh, 3 v. Aberdeen n. Middlesbro. Vindicat Atque Polit. 3 v. Pargas te Moss. Walenburgh, 3 v. Koping te Antwerpen. Westersingel. 3 v. Kingslynn n. Goole. Westerschelde, 3 v. Rotterdam n. Liverpool. Westpolder, 4 v. Oporto te Rotterdam. Wickenburgih, pass. 4 Ouessant n. Casablanca. Zaanstroom, 3 v. Amsterdam n. r.eit.h. Zwaantiena, 4 25 m. ZW. Hanstholm. Zwerver, 3 v. Plymouth n. Exeter. SLEEPVAART Blankemburgh, 4 v. Port Said n. Ismailia. Gele Zee, 4 v. Caen te Rotterdam. Hudson, 3 v. R'dam n. Shoreham met bagger molen. Loire, 3 v. Mersolkebi n. Sete met rotsbreker Noordzee, v. Rotterdam n. Gijon. Poolzee, pass. 3 Kp. Palmas n. Matadl met bag germolen en bak. Rode Zee, 3 270 m. W. Ouessant met 2 tankers Thames, pass. 3 Kp. Tenez n. Bahrein. Tyne, 3 v. Talcahuano n. Bonaire. 1 Witte Zee, 3 420 m. N.NO. Fayal met tanker.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3