„Mijn toespraak argument voor bruikbaarheid van Esperanto" Eerste Kamer accoord met oprichting sodafabriek Fransman besprak huidige aspecten van de Europese economie Wedstrijd in schone kunsten Agenda voor Haarlem Zomer-u n iversiteit te Pacifisten bijeen Rotterdammer met jacht naar Esperanto-congres Burgemeester Cremers: Deense auto door twee treinen vermorzeld DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 3 Op excursie Bond voor kleine zelfstandigen opgericht De „Willem Ruys" voor de 40ste keer naar Indonesië 'n TIP VAN BOOTZ Socialisten en communisten stemden tegen Kerkelijk Nieuws Rumoer om een trouwdienst Twee doden Meubel- tentoonstelling "Ar Examens De Franse hoogleraar L. Laurat heeft Maar de ontwikkeling vindt slechts plaats Woensdag voor de zomer-universiteit, ge houden ter gelegenheid van het Esperanto- congres te Haarlem, gesproken over „Hui dige aspecten van de Europese economie". Tot de eerste wereldoorlog was Europa het middelpunt van de wereld; zowel kwan titatief (naar verhouding) als kwalitatief (functioneel). Het was de fabriek, de markt en de bank van alle continenten. De twee wereldoorlogen verwoestten déze bevoor rechte positie. Europa verloor zijn in dustriële overwicht, zijn proportionele en functionele hegemonie. Deze onttroning van Europa wordt het best geïllustreerd door het feit, dat het indexcijfer van de industriële productie in Europa tussen 1938 en 1950 met 18 toenam, tegen 126 in de Verenigde Staten en 66 in de ge hele wereld (gemiddeld). In dezelfde periode nam het hoofdelijk energie-ver bruik in Europa toe met 8 in Amerika 27 en gemiddeld in de gehele wereld met 16 Het verwoeste, onttroonde Europa moet meer dan voor de oorlog exporteren om zijn groeiende import te kunnen betalen; een groeiende import was absoluut nood zakelijk: van grondstoffen om de werk loosheid te voorkomen; van voeding om honger te voorkomen. Europa moet meer dan voorheen uitvoeren, want de compen serende rubrieken van ziin betalingsbalans (rente, provisies en vrachten) werden lager. Maar het zal zijn exporten slechts kunnen vergroten door verhoging van zijn productiviteit. Dit kan slechts door produc tie op grote schaal, waarvan de voorwaarde is een verruiming van de afzetmarkt, en verwijdering van de tolmuren. Daarom moeten de Europese landen zich verenigen. De eenwording van Europa is noodzake lijk, niet tegen wie dan ook, maar Europa moet één worden voor zich, voor zijn eigen welvaart, om te leven en om ondergang te voorkomen. Sinds 1948 maakt deze éénwording lang zaam vorderingen (Marshall-plan, Schu- man-plan, Europese betalingsunie, libera lisatie van de Europese goederenruil). Ter gelegenheid van het Haarlemse Esperanto-congres waren Woensdagmid dag in het Concertgebouw leden van de Internationale Liga van Pacifisten bijeen gekomen; zij hielden een vergadering in samenwerking met de Internationale van Oorlogstegenstanders, waarop de Engels man Richard Bland een rede heeft gehou den. Deze herinnerde aan het eerste Espe ranto-congres in 1905, toen 700 Esperantis ten samenkwamen. Men koesterde de ver wachting, dat het Esperanto veel zou bij dragen tot verbroedering der volken. Na de wereldoorlog in 1914 hoopten velen vergeefs, dat er een tijdperk van blijvende vrede zou aanbreken. Dat er een groot verlangen naar vrede bestond bleek toen uit de oprichting van de Volkenbond. De tweede oorlog volgde en spreker zeide, dat na zes jaar van onbegrijpelijke verwoes ting en wederkerige wreedheid de kanon nen opnieuw zwegen en er geen bommen meer vielen. Weer herleefde het verlangen naar een duurzame vrede. De heer Bland vervolgde, dat de re geringen van de Westelijke wereld een systeem van collectieve veiligheid hebben ingesteld. Men zegt de vrede te wensen, maar gaat toch door met wederzijds een sfeer van wantrouwen en vrees te schep pen. In deze situatie schijnt de pacifisten de enige oplossing te liggen in een moedige, eenzijdige politiek. In plaats van te zeg gen „wij zullen ontwapenen, als gij ont wapent", moeten wij zeggen: „Slechts ont wapening kan wantrouwen en vrees uit de weg ruimen; dus wij besluiten eerst te ontwapenen en wekken op, het voorbeeld te volgen om oorlog te voorkomen en de mensheid te redden". Men moet deze poli tiek van de oorlogsweigeraars niet mis verstaan. Men stelt niet slechts voor een einde aan de oorlog te maken, doch ook aan de vrees. Bij een eventuele invasie zou men zich niet willen onderwerpen, doch men zou tegenstand leveren met de wapenen van de geest. Dit is geen waanidee. In Zuid- Afrika heeft Ghandi deze politiek van vreesloze goede wil gebruikt voor de op heffing van de discriminerende wetten ten aanzien van de Hindoes. Hij heeft succes gehad! Oók in zijn eigen land. Wij zijn van oordeel aldus spreker dat de invasie van een land, dat weigert te vechten, in het geheel niet zeker is. Het is waarschijnlijk, dat een dergelijke moe dige houding en een dergelijk beroep op de goede wil en het gezond verstand van de mensheid, succes zal hebben en dat het de weg zal wijzen tot vrede en onderlinge vriendschap tussen de volkeren. ADVERTENTIE Do bril en de mode Steeds de mooiste modellen bij E I Gr. Ho,uUtr,iat 1 37 naast Lu in West-Europa. Een andere evolutie in de éénwording vindt sedert 1949 plaats in het Oostelijk deel van Europa onder leiding van de organisatie genaamd „Komekon". Feitelijk vindt er een zelfstandige één wording plaats van twee Europa's, een Westelijke en een Oostelijke, volgens ver schillende principes, met verschillende methodes, met verschillende structuren. West-Europa verenigt zichzelf, vrij willig, vrij-economisch, met een eigen zwaartepunt, Oost-Europa wordt onder dwang verenigd met een totalitaire staats economie, met een van buitenaf opgelegd zwaartepunt, onder druk en initiatief van buiten af. In West-Europa stijgt het levens peil en in Oost-Europa daalt het, aldus spreker. Op het ogenblik ondergaan de beide delen van Europa een ongelijke ontwik keling, die het uiteendrijft. Slechts de toe komstige geschiedenis zal de vraag kun nen beantwoorden, hoe deze beide par tijen weer tot elkander kunnen komen, besloot prof. Laurat. De tweede inleider op de zomer-univer- siteit was prof. dr. M. Roost, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Brussel, die een historisch overzicht gaf van het assurantie wezen. De groene Esperantovlag is reeds even vertrouwd in het Haarlemse straatbeeld geworden als de groepjes vreemdelingen, die voor elkaar geen vreemdelingen zijn, zoals zij overal in de stad tonen door het broederlijk uitpuzzlen van te volgen routes naar bezienswaardigheden. Die vlag wap pert ook op een klein grijs jacht, de „Vitam D.", bij de Gravestenenbrug in het Spaar- ne. Daarmee kwam de Rotterdamse con gressist H. J. Blokpoel, leraar aan een technische school, in gezelschap van zijn zuster de Spaarnestad binnenvaren. Hij spreekt nog maar een jaar Esperanto en daarom maakt hij van dit congres gebruik om de voertaal zo vlot mogelijk te leren gebruiken. Daartoe zoekt hij contact met zoveel mogelijk mensen en hij nodigt hen ook uit om in zijn boot te komen. Gister avond sloeg hij de gondelvaart gade met twee Duitse congressisten en hij weet heus nog niet welke nationaliteit hij morgen of overmorgen aan boord zal hebben. „Het is een geweldige ervaring voor me", zegt hij, „dat je daar in het Concertgebouw met zo veel nationaliteiten bij elkaar zit en toch aan één taal genoeg hebt. Aan de manier van spreken kun je vaak toch nog wel mer ken wie je voor hebt. Een Engelsman spreekt Esperanto heel anders dan bijvoor beeld een Italiaan. Maar je kunt hen beiden uitstekend volgen". Na het congres vaart de heer Blokpoel door het Noordhollands Kanaal naar de omgeving van Schoorl en Groet, waar hij de rest van zijn vacantie zal doorbrengen. Dit keer een binnenlandse vacantie, maar dank zij het congres met veel buitenlandse indrukken In de met kaarsen verlichte ridderzaal van het Stadhuis waren Woensdagavond de leden vap het bestuur van de Wereldbond van Esperantisten en de vertegenwoor digers van de landen, die deelnemen aan het Esperanto-congres, de gasten van het gemeentebestuur van Haarlem. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft zich in het Esperanto tot de bezoekers gericht. Hij zeide, dat het ongetwijfeld een groot voordeel is het internationale gezel schap te kunnen toespreken in een taal die door iedereen verstaan wordt. Hij behoefde niet te informeren, wat de voertaal van het congres zou zijn en of er misschien een be langrijke minderheid zou deelnemen, waar voor hij uit beleefdheid een tweede toe spraak in een andere taal zou moeten hou den. Maar voor alles: hoe heerlijk is de ge dachte, dat ik allen verbonden weet door een streven naar de aanvaarding van een taal, die de moeilijkheden in het interna tionale verkeer wegneemt, en die voor bij na iedereen betrekkelijk gemakkelijk kan worden gesproken en begrepen. „Gij streeft aldus spreker dit ideaal na, omdat ge weet, dat de dikwijls gebrekkige betrekkingen tussen bewoners van verschillende delen van de aarde mede oorzaak zijn, waarom het wederzijdse be grip in internationale zaken dikwijls zo be zwaarlijk is. Als gij uw doel bereikt, zult gij daarmede het ideaal van de vrede een belangrijke stap voorwaarts hebben ge bracht." Hoezeer Esperanto ook gemakkelijk te leren moge zijn, toch maakt spreker zich niet de illusie, dat de gasten denken, dat h:j Esperanto beheerst. Zonder twijfel hebben zij duidelijk gehoord, dat spreker helaas slechts door een gemaakte vertaling van ooooocococ)oooooooccooocx>oodoooooooodooc)Ooooooooooooooooo O 1 Het was vandaag veel stiller in Haarlem dan in de afgelopen dagen. Men zag 8 minder dames en heren lopen met een - x insignewaaruit bleek, dat zij deelne- mers(sters) waren aan het Esperanto- 8 congres. De reden van de stilte was, dat j 8 het grootste deel der Esperantisten van- daag op excursie zijn. Vergaderingen j 8 worden er niet gehouden. Vanavond 8 komen velen weer bijeen in de Grote X Kerk, waar George Robert een orgel- 3 concert zal geven met medewerking van J 8 Annie Schoen. 8 De meeste Esperantisten trokken van- 8 morgen per autobus naar Alkmaar; daar 8 zijn zij door het gemeentebestuur ont- X vangen en voor de gasten werd een 0 extra-kaasmarkt gehouden, waardoor 8 zij een indruk kregen van de bedrijvig- heid op Vrijdagen. De tocht ging verder 8 naar de Afsluitdijk en langs het IJsel- 8 meer keerde men terug. Een tweede groep maakte een trip naar Marken, Volendam en Edam en een 8 derde heeft een bezoek gebracht aan de 8 Veluwe en in het bijzonder aan Arnhem. g In de afgelopen dagen hebben velen reeds bezoeken gebracht aan Haarlem, Amsterdam (Rijksmuseum en een tocht door de grachten), Schiphol en de Aalsmeerse veilingen. De excursies vor men aangename afwisselingen van de 0 vergaderingen. COOOCOOOOCXXOOOOOOOOOOOOOOOCXXJOOCOOOOCOOOOCOOCCXXXOOOCOO een toespraak, die oorspronkelijk in het Nederlands werd opgesteld, kan voorlezen. Maar het simpele feit, dat spreker na enige oefening durft, wat in een andere aan hem onbekende taal een dwaasheid zou zijn, is een overtuigend argument voor de bruik baarheid van Esperanto. „Misschien is mijn uitspraak van het Esperanto zo gebrekkig, dat veel van dat gene wat ik gezegd heb, door u niet werd begrepen," aldus spreker; „ik hoop, dat ge althans dit begrijpt: dat het mij een vreug de is u hier gedurende een aantal dagen te zien, dat ik u dank voor uw vriendelijk bezoek en dat ik hoop, dat dit Haarlems Congres iets heeft bijgedragen tot het be reiken van uw ideaal," besloot de burge meester zijn toespraak, die meer dan eens door geestdriftig applaus of spontaan ge lach werd onderbroken. De heer D. Kennedy uit Bishop Auckland, waarnemend voorzitter van het congres, heeft de burgemeester en het gemeentebe stuur dank gezegd voor de ontvangst en inzonderheid de lof van Haarlem en de Haarlemmers gezongen. Woensdagmiddag hebben op Paleis Soestdijk delegaties van de Koninklijke Marine en de Vereniging van Oudstrijders van de voormalige Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" aan Prinses Irene, die vandaag haar verjaardag viert, ge schenken aangeboden. Boven: Namens de Vereniging van Oudstrijders bood de kapitein R. W. Hemmes (links) een lederen schrijfmap aan. Onder: de Koninklijke Marine schonk een enorme taart met een model van de „Karei Doorman" erop. Rechts de maker van het fraaie stuk, de heer Jelders en links de luitenant ter zee eerste klasse J. L. Tuijnman. Te Amsterdam is opgericht de Neder landse bond van kleine zelfstandigen. De initiatief-nemers menen, dat de kleine zelfstandigen de „meest verdrukte bevol kingsgroep" zijn. Daarom willen zij alle krachten bundelen, zodat één organisatie de belangen van de kleine zelfstandigen kan behartigen. Het secretariaat van de bond is gevestigd Jan van Riebeekstraat 30, Amsterda m - West De bond staat los van iedere politieke groepering. Hij wil het zuiver in het so ciale vlak zoeken en iedere politieke- of geloofsovertuiging vrijlaten. „Iedere kleine zelfstandige dient te beseffen, dat door aansluiting bij deze bond een hecht en sterk blok van kleine zelfstandigen ont staat, dat kan strijden voor de rechten van deze groep en daarbij denken we dan vooral aan de dreigende sanering van het bedrijfsleven' Ook wij behoren in de P. B. O. en de diverse middenstandscommis sies", aldus een door de bond uitgegeven proclamatie. Woensdagmiddag vertrok voor de 40ste keer uit Rotterdam naar Indonesië het m.s. „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Het schip is geheel volge boekt. Het aantal passagiers bedraagt 883, onder wie 52 met bestemming Southamp ton. Onder de passagiers bevinden zich 224 kinderen beneden de 12 jaar. Deze reis is de veertiende onder commando van kapi tein C. C. Goedewaagen. De passagiers ver tegenwoordigen 11 nationaliteiten. Voor het eerst in de geschiedenis van de „Willem Ruys" zullen drie Engelse honden met dit schip naar Singapore worden ver voerd. Dit is mogelijk omdat er zich geen honden aan boord bevinden afkomstig van het continent. Is dit wel het geval dan mo gen Engelsen hun honden niet met dit schip vervoeren. Deze regel zou zijn oor sprong vinden in het feit dat men angst koestert voor hondsdolheid. Op 5 October hoopt de heer H. W. Tila- nus zijn 70ste verjaardag te vieren. In de kring van de Christelijk Historische Unie is een comité gevormd dat een fonds wil vormen, dat zal kunnen bijdragen aan de vervulling van een wens van de heer Tila- nus: het totstandbrengen van een Uniehuis. Op 9 October wordt in de tuinzaal van de Haagse Dierentuin een receptie gehouden. ADVERTENTIE Heb ik het niet aardig bekeken? Ik ben met vacantie, twee weken. Neem geen trein, bus of schip, Maar vermaak me met TIP. Geen 0e Bilt, kan mijn vreugde nu breken. Inz. Heer G. G., Utrecht, ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Ook het Esperanto kent vele werken van litteratuur. Om het schrijven van proza en poëzie te bevorderen wordt er ieder jaar op het Esperanto-congres een wedstrijd in schone kunsten gehouden. Voor Woensdag stond die op het programma van het Haar lemse congres. Velen waren in het Concert gebouw bijeen om te luisteren naar de uit slagen van de wedstrijd, naar declamatie en naar orgelspel van de Haarlemse orga nist de heer George Robert. Prof. G. Waringhien uit Choisy-le Roi (Frankrijk) opende de bijeenkomst met een korte inleiding over de wedstrijd. Hij bracht de „vader van de Esperanto-poëzie", dr. Kalocsay, in herinnering, van wie hij na vijf jaar stilzwijgen een lange brief had ontvangen. Daarna las hij het verslag voor van dr. Szilagyi over de wedstrijd in Scho ne Letteren. De heer Teo Jung bracht verslag uit over het werk van de grafische onderafde ling. Voor de branche „affiches" waren acht inzendingen ontvangen. De eerste prijs werd toegekend aan mej. Maria Si- mondetti .Varese (Italië); de tweede aan de heer Wilhelm Barnickel, Hilders (Duits land). In de afdeling voor boekentitels werd geen prijs toegekend. Wegens de afwezigheid van de prijswin naars op het congres declameerde mevr. Lapenna (Joegoslavië) het werk dat met de eerste prijs in de afdeling „oorspronke lijke poëzie" bekroond werd: „Antaü Spe- gulo" (Voor de spiegel), van mevr. Eli Urbanova (Tsjechoslowakije). De heer Laurat declameerde het werk dat de twee de prijs behaalde: „Premsongo" (Nacht merrie) van Claude Piron (België), en mevr. Friis (Denemarken) het werk waar voor de derde prijs werd toegekend: „Frua mateno en Serajevo" (Een vroege morgen in Serajevo) van Poul Thorsen (Denemar ken). Prof. Waringhien declameerde en kele fragmenten uit het met de eerste prijs bekroonde werk „Leprulo" (voor vertaal de poëzie) van H. H. Seedorff, vertaald door Poul Thorsen, en mevr. Lapenna enkele uittreksels uit „Um-Sennah en Um- Sentin" van Jean Delor (Frankrijk), dat voor de eerste prijs in de afdeling „oor DONDERDAG 5 AUGUSTUS Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. Sevensma, 8 uur. Minerva: „Aan de Rivièra" 14 jaar, 8.15 uur. Vleeshal: Bert Brugman's Mario nettentheater, 8 uur. City: „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals:„Circussterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „The Sword and the Rose", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Blume von Hawaaii", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circusclown", alle leeft., 8 uur. VRIJDAG 6 AUGUSTUS Vleeshal: Bert Brugman's Marionetten theater, 8 uur. Minerva: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoë Co., alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle reeft., 10.30 uur. „De vergeten patrouille", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op, George", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" en „De verhalen van oom Remus", alle leeft., 10.30 uur. „Saison in Salzburg", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Montagne's Jeugd- variété, 10.30 r „City Lights", alle leeft., 2 7 en 9.15 t"' Rembrandt: Rose-Marie", alle leeft., 1 45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Een reusachtige zee-aal met de allure van de legendarische zeeslang is dezer dagen aan de Zweedse kust gevangen. Het dier weegt 11 kilo en zou in volwassen staat waarschijnlijk wel een gewicht van 30 kilo hebben bereikt. Op de markt te Stockholm baarde het nogal enig opzien. spronkelijk toneel" in aanmerking kwam. Daarna werd een comedie opgevoerd, die in de afdeling „oorspronkelijk toneel" met een prijs werd bekroond: „Korespon- du", van Antoni Seemann (Praha). De rollen werden bezet door mej. Maasbom mel en de heren De Goey en Lokker. Ned. Herv. kerk Beroepen te Onstwedde H. A. v. Slooten te Wierden; te Kamperveen G. Biesbroek, cand. te Slikkerveer. Benoemd tot hulppred. te Vlagtwedde (met standplaats Veelerveen) C. Bolijn, te Drachtstercompagnie. Geref. kerken Beroepen te Zuid-Beijerland A. G. Baaijen te Rilland-Bath; te Baambrugge en te 's-Gravenmoer G. W. H. Peddemors, cand. te Kampen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Tiel-Zaltbommel K. D. v. Dijk, cand. te Groningen. Geref. gemeenten Beroepen te Nunspeet W. Hage te Aalst- Brakel, die bedankte voor Amsterdam- Noord. Naar wij vernemen heeft het modera- men van de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Scheveningen besloten ter kennis van de gemeente te brengen dat het zich met een uitvoerig schrijven gewend heeft tot ds. G. Toornvliet te Lei den, waarin hij zijn afkeuring heeft uitge sproken over diens optreden in een trouw dienst op Zaterdag 24 Juli in de Engelse kerk te 's-Gravenhage toen het huwelijk werd bevestigd van een bruidspaar, waar van de bruid lidmate is van de Gerefor meerde Kerk van Scheveningen. Het mo deramen achtte het niet mogelijk een extra vergadering van de kerkeraad te beleggen aangezien tal van leden van dit college met vacantie zijn. Toch wil de kerkeraad de kerkdienst in de Engelse kerk, die een publiek karakter droeg, vanwege de ernst van het geval niet zonder protest laten passeren. Het bezwaar van het moderamen betreft behalve de „haast exotische" litur gie en het doen zingen van acht gezangen „tegenover slechts één vier-regelig psalm vers" het feit dat deze dienst geschiedde zonder medewerking van de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Scheve ningen. De 33-jarige Deense ingenieur Ivar Max de Hemmer Güdmer en de 26-jarige Amerikaanse medisch studente Vera Ruth Andersen zijn Woensdagmiddag om het leven gekomen bij een ongeluk op een on bewaakte overweg in Vleuten. De Deen en het Amerikaanse meisje maakten een autotocht door ons land. Bij het passeren van een onbewaakte overweg in de Breudijk tussen Vleuten en Harme ien werd hun auto aangereden door een uit de richting Woerden komende trein. De wagen werd vrijwel geheel vernield. Even later reed een uit de richting Utrecht ko mende trein tegen de wrakstukken. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdagmid dag met 28 tegen 16 stemmen het wets ontwerp aangenomen tot oprichting van een sodafabriek te Delfzijl met financiële hulp van het rijk in de vorm van een garantie voor een lening van 21 millioen. Tegen stemden de Partij van de Arbeid, de communisten en prof. Hellema (A.R.). Bij de beantwoording van de over dit wetsontwerp gemaakte opmerkingen zei minister Z ij 1 s t r a onder meer, dat hij het rekensommetje van de heer Kapteyn (P. v. d, A.) niet. had kunnen nagaan. Wat de afzetmogelijkheden betreft, erkende hij, dat er tal van onzekerheden zijn. Met mr. Vixseboxse meende hij echter op het kom pas van de belangrijke particuliere onder nemingen te kunnen varen, die menen dat het bedrijf rendabel zal zijn. Als een zo kundig gezelschap kans ziet op de soda- markt voldoende plaats te veroveren en als een onderneming als de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie bereid is haar gehele reserve er in te steken, dan was dit voor hem toch wel een heel goede steun. De stelling van de heer Kapteyn, dat de staat op de Koninklijke Nederlandse Zout industrie in rechte een vordering zou heb ben, noemde de minister formeel onjuist. De verandering in de winstdeling en het laten vervallen van de naastingsclausule was zakelijk geboden en verantwoord. Theoretisch zat er veel in het betoog van prof. Hellema, dat in het algemeen de staat zich buiten zulke ondernemingen moet houden, gaf de bewindsman toe. Maar in dit bepaalde geval eist het algemeen belang de bemoeienis van de staat. Met mr. Regout voelde de minister er veel voor om de onderhandelingen met het Belgische Solvay-concern in een zo goed mogelijke sfeer te voeren. Natuurlijk mag men de liberalisatie-vaan niet ter wille van één bedrijf laten vallen. Maar er is een vorm van buitenlandse concurrentie die met de beginselen van de liberalisatie zelf strijdt en daartegen mag men zich op grond van de algemene overeenkomsten inzake tarieven verweren. Voordat de sodafabriek in bedrijf zal zijn gekomen, zal met het oog op het eventueel nemen van zulke maatregelen onze wetgeving worden aan gepast. De regering zal zich in elk concreet geval afvragen of er inderdaad aanleiding bestaat tot bedoelde handelspolitieke maat regelen over te gaan. De industrialisatie-politiek van Neder land vergt van tijd tot tijd dergelijke grote projecten, zo ging de minister verder. Bo vendien is dit project nodig voor de indus triële ontwikkeling van het Noorden. In zijn repliek hield de heer Kapteyn vol, dat de staat wel degelijk een vordering op de reserves van de Koninklijke Neder landse Zoutindustrie heeft. Daardoor is die onderneming in staat zonder ernstige be zwaren 12 millioen in het nieuwe bedrijf te steken. Mr. Regout (KVP) voelde niets voor het „vecht"-programma van prof. Mole naar. Als de minister zich achter dat stand punt zou plaatsen en dus zou menen dat het nemen van retorsie-maatregelen (hef fing van compenserende invoerrechten) het sluitstuk moet zijn van de regeringspolitiek ten opzichte van het soda-project, dan zou deze afgevaardigde zich alsnog genoodzaakt zien tegen te stemmen. Protest Mr. Regout protesteerde er krachtig tegen, dat men uit het Voorlopig Ver slag het door hem ingenomen vreed zame standpunt ten opzichte van Sol- vay en van de Beneluxverhoudingen had weggelaten. Hierbij richtte hij zich in het bijzonder tegen prof. Molenaar, die verklaard had, dat de commissie van rapporteurs de passage er uit had gehouden, omdat zij ongewenst was met het oog op de onderhandelings positie tegenover Solvay. Na deze scherpe critiek op „aantasting van het vrije woord", nam prof. Hel lema (A.R.) het voor prof. Molenaar op. Hij herinnerde er aan, dat de com missie van rapporteurs aldus eenstem mig had besloten en noemde de aanval van mr. Regout „hoogst ongepast." Overigens bleek prof. Hellema door de minister niet overtuigd te zijn, zodat hij zou tegenstemmen. Prof. Molenaar, die minder vechtlustig deed dan de dag te voren, verklaarde tenslotte, nu sprekende namens zijn fractie, het project toch van zeer groot belang te achten; ondanks zekere bezwaren zou de WD-fractie dus voor stemmen. Minister dupliceert In tweede aanleg keerde de minister van Economische Zaken zich tegen het bezwaar van de heer Kapteyn, dat hier overmatig risico wordt gelopen vooral gezien de moei lijkheden voor voldoende afzet. De risico's zijn inderdaad groot, maar hier geldt:, Wie niet waagt, die niet wint." In 1929 had men een soortgelijk argument gebruikt tegen Nederlandse productie van meststoffen en deze was toch ook goed gelopen. Over de waarschijnlijkheid of de rege ring in een bepaald geval tot handelspoli tieke maatregelen ten behoeve van het Delftzijlse bedrijf zal overgaan, kon de minister niets naders verklaren. De rege ring moet zich vrijheid van handelen voor behouden. Intussen stelde minister Zijlstra vast, dat prof. Molenaar in zijn repliek zijn plan „ontmanteld" had en daardoor dichter bij het standpunt-Regout was ge komen. Hierna kwam mr. Regout zelf nog verklaren, dat hij, nu prof. Molenaar had geretireerd en de minister zich met dit zachtere standpunt had verenigd, kon voor stemmen. Met 28 tegen 16 stemmen (tegen de P. v. d. A., de communisten en prof. Hel lema (A.R.)) nam de Kamer het wetsont werp aan. ADVERTENTIE 250 Modelkamers vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK Te Haarlem slaagden bij de hoofdakte examens voor de gehele akte de dames H. J. Bosman te Amsterdam, H. Hofman te Lei den, C. E. H. Pirovano te Heilo en Ph. M. de Rijk te Amsterdam en de heren M. Beekes te Alkmaar, P. Rotteveel te Zoeterwoude, A. J. M. van der Voort te Leiden en T. H. A. van Wittmarschen te Amsterdam. Voor gedeelte B: de dames J. C. M. Even te Bloemendaal en A. van de Meerakker te Noord-Scharwoude, E. Oppenheimer te Am sterdam en de heren: J. van der Heide te Bennebroek en W. A. H. Kerkhoff te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5