Arend van 't Hof winnaar in sprint in vierde Ronde van Santpoort Bondselftal versloeg Suriname met twee-nul in ruwe wedstrijd .Clowntje Rick Kort en bondig Een verraderlijk complot Prestatieprijs voor strijdlustige Kayer Gerrit Voorting eerste in Acht van Chaam De Britse Spelen in Vancouver Smokkelaarsboot ramde kustwachtvaartuig Santpoort 4 De Franse prof ploeg Tour-record verbeterd A thletiek Europees record 80 m. horden verbeterd Lange afstandwedstrijd in Westeinderplas PSV verhoogt straks de toegangsprijzen Scheidsrechter Van der Meer terug uit de West Treedt ir. Hopster op 14 Augustus af? Secretaris van Eindhoven legt funties neer Schaakkampioenschap Roeien Speciaal dieet voor Nederlandse roeiers Voor de kinderen Argentijnse staat onterft rijke familie Bemberg Peking neemt Amerikaanse nota nu toch aan Stormloop na scheldpartij in de Italiaanse Kamer Twee zwarte handelaars en een halve ton cigaretten onderschept Mr. Van Bruggen slacht offer van verkeersongeval Feest in Santpoort FEUILLETON door Richard Keverne In de Santpoortse feestweek werd gister avond voor de vierde maal de Ronde van Santpoort een wielerronde over tachtig kilometer voor amateurs gehouden door de „Harddraveriivereniging Santpoort en omstreken" en de Haarlemse wielervereni ging H.S.V. „De Kampioen". Ook nu weer won Arend van 't Hof uit Sassenheim door de Amsterdammers Wiese, Wuurman en Van Hensden in een felle eindsprint achter zich te laten. Van 't Hof werd hierdoor voor de derde achtereenvolgende maal winnaar van de Ronde van Santpoort. Nadat er zes ronden (5,5 km.) waren af gelegd, ontbrandde de strijd reeds en ver overden vijf renners, Steenvoorden uit Heemstede, de Beverwijkers De Ruiter en Geldermans, Schipper uit Hoofddorp en de debuterende Arie van Wetten uit Noord- wijkerhout, een kleine voorsprong. De ach tervolging op de vluchtelingen werd ingezet door de Haarlemmer Tonny Peters, Buis uit Halfweg en de Utrechtenaar De Korte, die zich na een jacht van enkele ronden bij de koplopers aansloten. En toen ook de in Haarlem gelegerde militair Van der Knaap daar nog bij kwam, deed zich na 15 kilo meter rijden, een algehele hergroepering voor. De rust in het peloton was echter van be trekkelijk korte duur, want van deze her groepering maakte de jeugdige Van Wetten gebruik om te ontsnappen. Hoewel hij nog versterking kreeg van Piet Peters, was ook deze uitlooppoging geen succes beschoren. Steeds weer wisselden de positie's aan de leiding en nadat Peters en Van Wetten weer ingelopen waren, sprongen de Amster dammers Van Heusden en Rabe en de Zaan dammer Schoen uit het peloton en mochten zich enkele ronden lang in een kleine voor sprong verheugen. Doordat eerst de IJmui- denaar Jan Eelsing en vervolgens Fok en Mackay en weer later, Geldermans naar de uitlopers snelden, kwam alles weer bijeen. Uitlooppogingen Er werden daarna pogingen genoeg onder nomen om een beslissende voorsprong te veroveren, maar steeds weer moesten de vluchtelingen het hoofd buigen voor de kracht van het peloton.. Dat ondervonden eerst Wil Eelsing en De Ruiter en één ronde later de renners: Verseveld, Cornelissen, De Korte, Tonny Peters en Martens, die allen probeerden om zich van het peloton af te scheiden. Halverwege de wedstrijd, veerden de toe schouwers langs het parcours overeind: Van 't Hof was ontsnapt. Doch deze vreugde was van korte duur, want de Sassenheimer werd weer spoedig in het peloton opgenomen, Ook Geldermans, Rabe, Schoen, Wiese, Teyssen en Jan Eelsing. die achtereenvol gens probeerden de strijd in hun voordeel te beslissen, werden weer ingelopen. Kayer ontsnapt Vijftien kilometer voor het einde demar reerde de renner Kayer uit Hoom en hij had Onder uitstekende weersomstandigheden en een enorme publieke belangstelling is de klassieke wegwedstrijd, de Acht van Chaam, gereden. Duizenden hadden zich langs het 8 km. lange parcours geschaard om de, op Suykerbuyk na, volledige Tour de France ploeg toe te juichen. Voor de start van de wedstrijd voor professionals werd de ploeg van Pellenaars door de burgemeester van Chaam, de heer A. J. M. Schram, toe gesproken. Hoe zwaar het parcours was, blijkt duide lijk uit het.fei', dat van de 60 deelnemers er slechts 16 over de eindstreep gingen. Bij de uitvallers waren o.a. Wagtmans, Faanhof, Dekkers, Roks, Maenen, Nico van Est, Nol ten en Schulte. Gerrit Voorting won tenslotte de sprint van het groepje in de tijd van 4 uur 10 min. 2 sec. over 176 km. De uitslag was: 1. Gerrit Voorting (Roosen daal) 4.10.2! 2. Wim van Est (St. Wille- brord); 3. M. Janssen (Belg.); 4. M. Rijckaert (Belg.); 5. De Feyter (Belg.); 6. Van Bree- nen (Amsterdam); 7. Kebaili (Noord Afrika); 8. Van As (Roosendaal); 9. Vermeiren (Belg.); 10. Schmit (Lux.); 11. Witteveen (Amsterdam); 12. Henk Stevens (Elsloo). Amateurs (136 km.): 1. Verhoef (Rotter dam) 3.20.6; 2. Koning (Breda); 3. Westdorpe s Heerenhoek)4. Van der Pluym (Dus- sen); 5. Van den Broek (Breukelen); 6. Van der Horst (Etten); 7. De Bruyn (Roosen daal); 8. De Wil (Leur) allen in dezelfde tijd als Verhoef. De sportcommissie van de Franse Wieler bond heeft de ploeg samengesteld die Frankrijk zal vertegenwoordigen op de we reldkampioenschappen voor professionals op de weg op 22 Augustus in Solingen. Behalve de kampioen van Frankrijk, Jacques Du- pont en de winnaar van de Tour de France, Louison Bobet zijn in alphabetische volg orde gekozen: Anastasi, Anquetil, Forestier, Gauthier, Robic en Varnajo. Reserves: Bergaud, Bauvin, Forlini en Dotto. De winnaar van de Tour 1954, Louison Bobet heeft de 4855 kilometer van het par cours afgelegd in 140 uur 9 minuten 35 se conden, wat een gemiddelde betekent van 34.639 km./u., een nieuw wedstrijdrecord. Het oude record stond ook op zijn naam. Hij maakte het in 1953 toen zijn totaaltijd voor de route van 4479 kilometer 129 uur 25 minuten 35 seconden bedroeg, algemeen ge middelde 34,605 km/u. eindelijk succes. Hoewel er aanvankelijk nog pogingen werden ondernomen om Kayer terug te halen, scheen hij met nog negen kilometer te rijden, profijt te gaan trekken van de onderlinge rivaliteit in het peloton. Geen der favorieten wilde de kastanjes uit het vuur halen, om zich eventueel te kun nen sparen voor de eindsprint. Het gevolg hiervan was dat Kayer bij elke ronde van zijn vlucht enige meters winst boekte. Doch toen eerst Geldermans, de gebroeders Pe ters en De Ruiter, en tenslotte de op winst beluste Van 't Hof zich eens goed ging in spannen, werd Kayer met nog drie ronden (2,7 km.) te rijden in zijn opmars gestuit. Alle renners, die nog in de strijd lagen, verdrongen zich in deze laatste ronden om een gunstige positie te zoeken voor de eind sprint. Van 't Hof bleef angstvallig voor in het neloton om elke uitlooppoging te kunnen verijdelen. En toen de renners voor de laatste maal de hocht in de Terrasweg omkwamen, lag de Sassenheimer nog steeds voorop. On danks felle aanvallen van de Amsterdam mers Wiese, Wuurman en Van Heusden, bleef hij de situatie meester en won met ander halve lengte voorsprong. De I.Tmuidenaar Wil Eelsing werd in deze spannende eind strijd nog vijfde. De opbrengst van deze druk bezochte wedstrijd komt ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding en het Nederlandse Rode Kruis. Uitslag 1. Arend van 't Hof (Sassenheim) de 80 kilometer in 1 uur, 52 minuten en 40 secon den; 2. H. Wiese; 3. J. Wuurman: 4. P. van Heusden (allen Amsterdam); 5. W. Eelsing (IJmuiden); 6. ,T. van Sas (Den Haag); 7. D. Olivier; 8. Fr. Schild (beiden Amster dam); 9. A. Geldermans (Beverwijk)10. Fr. Cornelissen (Halfweg); 11. T. Peters (Haar- Ime); 12. Bóhne (Amsterdam); 33. N. Soe- laart (Utrecht); 14. D. de Ruiter (Beverwijk.) De prestatieprijs werd toegekend aan C. Kayer, die tevens de prijs voor de strijd- lustigste renner kreeg. De Russin Maria Golubichnaja heeft in Kiev het Europees record op de 80 meter horden verbeterd. Zij liet de record tijd van 10.9 sec. voor zich afdrukken, een evenaring van het wereldrecord van Shirley Strick land (Austr.) en een verbetering van 0.1 sec. van het Europees record, waarvan zij sinds 21 Juni van dit jaar (Warschau) en onze landgenote Fanny BlankersKoen sinds 19 Juli 1948 (Amsterdam) gezamenlijk houdster waren. De sport- en ontspanningsclub „De blauwe beugel" en de zweminrichting, die naar de zelfde naam luistert, beide uit Aalsmeer, houden tezamen een nationale lange afstand wedstrijd en prestatietocht op de Westeinder plas te Aalsmeer op Zondag 29 Augustus. Men kan deelnemen aan een van de vol gende nummers: twee kilometer wedstrijd voor dames en heren, een twee kilometer prestatietocht voor dames en heren KNZB- leden en een één kilometer prestatietocht voor dames en heren niet KNZB-leden. Men kan zich voor deze wedstrijden en tochten opgeven bij de secretaris van de organisatie commissie C. Langhout, Leimuiderdijk 57, Aalsmeer. Behalve de pfijzen, die voor de ereplaatsen beschikbaar gesteld zijn, ontvangt een ieder die de wedstrijd of tocht volbrengt een her inneringsvaantje. IHAROS VERBETERT EUROPEES RE CORD 1500 METER. Op de tweede dag van de landen athletiekontmoeting Noiïrwe- genHongarije, heeft de Hongaar Sandor Iharos het Europees record op de 1500 meter verbeterd. Hij legde de afstand in 3 min. 42.4 sec. af. Het oude record, 3 min. 43 see., stond op naam van de Zweden Gunder Haegg en Lennart Strand en de Duitser Werner Lueg. Het wereldrecord staat op naam van de Australiër John Landy met een tijd van 3 min. 41,8 sec. In de laatste wedstrijd, die het Nederlands bondselftal tjjdens zjjn West-Indische tour- née speelde, hebben de oranjehemden in Paramaribo een tweenul overwinning be haald op het vertegenwoordigend elftal van Suriname. Helaas is deze ontmoeting door te hard spel van Nederlandse zijde ontsierd en destemeer viel dit te betreuren aangezien de Nederlanders in alle onderdelen van het spel een meerderheid demonstreerden. Het werd, vooral na rust, een onsportieve ver toning, in het bijzonder toen ook de Suri naamse spelers zich aan ruwheden begonnen schuldig te maken. De Surinaamse aanval was niet opgewas sen tegen het stugge snel van de Nederlandse verdediging, waarin Terlouw een uitsteken de partij speelde en met zijn positie kiezen de beste man van het veld genoemd mocht worden. Ondanks het overwicht was de Nederlandse voorhoede, die goed combi neerde doch waarin het schieten slecht was verzorgd, al evenmin tot grootse dingen in staat. In de zeventiende minuut maakte Bleyen- berg van een misverstand in de verdediging gebruik en doelman Nijman was machteloos tegen het harde lage schot, waarmee de Nederlandse midvoor zijn rush besloot. In tussen verknoeide de Surinaamse voorhoede menige kans door slecht schieten en eenmaal voorkwam Terlouw met een goede reactie, waarbij hij de bal onder de lat wegkopte, de gelijkmaker. Langzamerhand werd het spel forser en de wedstrijd moest voor talrijke kleine inciden- De Eindhovense eersteklasser PSV heeft besloten de toegangsprijzen in het aanstaan de seizoen met een derde deel van de be staande prijzen te verhogen. Dit in verband met de toekomstige betaling van de spelers. Scheidsrechter Van der Meer is een week eerder dan de Nederlandse voetbalploeg en de andere officials uit de West teruggekeerd Op uitnodiging van de Curacaose Voetbal Bond had hii de derde wedstrijd van de trip, waarin het Nederlands elftal met tweeeen van Curacao verloor, gefloten. Voorts heeft hij in Willemstad een lezing gehouden over zijn belevenissen als scheidsrechter en ten slotte heeft hij nog een lezing gehouden voor Curacaose scheidsrechters over de techniek van het moderne scheidsrechteren. Voor beide lezingen bestond veel belang stelling. De heer Van der Meer was verrast over de prestaties van het Curacaose elftal. Hij kende de prestaties van deze spelers van het Olympisch voetbaltournooi in Helsinki. On der leiding van een Braziliaanse trainer zijn zij evenwel in de afgelopen twee jaar een paar klassen vooruitgegaan. De trainer heeft de spelers de Braziliaanse stijl van voetballen bijgebracht en scheidsrechter Van der Meer is van mening, dat de spelers van Curacao over enkele jaren een rol van be tekenis zullen spelen. De Braziliaanse trainer heeft de spelers 14 dagen van tevoren in een hotel tezamen gebracht. Hij alleen heeft het te vertellen. Hij is uitsluitend verantwoordelijk voor de samenstelling van het elftal. Alle spelers, die voor het elftal in aanmerking komen, verkleden zich en pas vlak voor de wedstrijd deelt hij aan de betrokkenen mede, wie opgesteld zijn. ten worden onderbroken. Linksbuiten Luy- ten zorgde in de veertigste minuut voor het tweede doelpunt toen hij even buiten het strafschopgebied de bal kreeg toegespeeld en hij met een snelle omhaal via de lat inschoot. Na de hervatting werd het spel nog ruwer zonder dat uit de aanvallen, die door beide elftallen werdén opgezet, werd gescoord. Zo eindigde deze verre van fraaie en door de talrijke incidenten veelvuldig onderbroken wedstrijd na een koel begin in een onple zierige warmte met een tweenul Neder- lendse overwinning. Na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Suriname en Nederland is aan de voorzitter van de KNVB, ir. H. F. Hopster gevraagd of de bondspraeses de geruchten als zou hij op de buitengewone bondsvergadering van 14 Augustus zijn functie ter beschikking stellen, omdat hij de koerswijziging in strijd acht met eigen opvatting, kon bevestigen. De heer Hopster antwoordde, dat deze geruchten volmaakt uit de lucht zijn gegre pen. Hij uitte er zijn verwondering over en begreep niet waar dergelijke geruchten van daan kwamen. Ir. Hopster voegde er evenwel aan toe dat zijn houding afhankelijk zal zijn van de beslissingen, die de bondsvergadering op 14 Augustus zal nemen inzake de te be handelen agendapunten. EUWE SPEELDE SIMULTAAN IN KAAP STAD. Max Euwe, die thans in Zuid- Afrika verblijft, heeft in Kaapstad aan 40 borden simultaan gespeeld. Onze landgenoot won dertig partijen, negen eindigden er in remise en in één tegenstander moest hij zijn meerdere erkennen. De secretaris van de voetbalvereniging Eindhoven, de heer G. J. Blom, heeft be sloten voor alle functies in zijn vereniging te bedanken. Dit naar aanleiding van het feit dat de heer Blom het niet eens is met de betaling van spelers. De heer Blom was 35 jaar lang secretaris en 26 jaar voorzitter van de technische commissie van zijn ver eniging. Hij heeft nog niet bedankt als hoofdcon sul van de K.N.V.B., omdat hij op de bui tengewone vergadering eerst nog tegen de voorstellen van de bond wil stemmen. Bij de Britse spelen in Vancouver heeft Chataway de drie mijl gewonnen in 13 min. 35.2 sec. een nieuw record voor de Spelen. Zijn ploegmaat Green werd tweede. Chataway en Green hadden 10 Juli in Londen beiden het wereldrecord voor deze afstand, dat met 13 min. 32.4 sec. op naam stond van de Zweed Haegg, teruggebracht tot 13 mm. 32.2 sec. Toen was Green met mi- mem verschil als eerste over de streep gegaan, alhoewel voor beiden dezelfde tijd werd afgedrukt. Ditmaal was Chataway dui delijk superieur want hij won met 15 meter verschil. De 880 yards was voor een andere beken- de Brit, Johnson, in 1 min. 50.7 sec., even- eens een nieuw record voor de Spelen. De Australiër Lean won de 440 yards horden in 52.4 sec. Bij de dames won Thelma Hop kins uit Belfast het hoogspringen met een sprong van 1.67 meter. De sprinttitel bij het wielrennen werd toegekend aan de Brit Paecock nadat de Australische wielerploeg zich had terug getrokken. In de eerste rit van de finale, waarin Paecock tegen de Australiër Cox uitkwam, werd Cox gediskwalificeerd om dat hij op de laatste 100 meter Peacock had gehinderd, waarna de manager van de Australische ploeg zijn renners terugnam uit het sprintnummer bij wijze van protest. In een van de vorige ritten was Peacock gediskwalificeerd maar deze beslissing was te niet gedaan door de jury van beroep. Bij het gewichtheffen plaatste de Cana dees Douglas Hepburn zich in de zwaarge- wichtklasse eerste met een totaal van 471,6 kg. (drukken 167,8 kg., trekken 136 kg. en stoten 167,8 kg.) voor de drie Olympische oefeningen. Het wereldrecord van de Ameri kaan Davis staat op 481,5 kg. De uitslagen van de vierde ronde van het tournooi om het Nederlands schaakkam pioenschap voor dames, in Alkmaar ge speeld, luidt: mevr Roodzantmevr. Klijn 10; mevr. Van Aalst—mevr. Hubert 1—0; mevr. Van der Veenmevr. Heemskerk 01, Na deze ronde is de stand: 1. mevr. Rood zant, 4 punten; 2. mevr. Heemskerk. 3%; 3. en 4. mevr. Klijn en mevr. Van der Veên, 2; 5. mevr. Van Aalst VA; 6. mej. Bouwman 1 plus een afgebroken partij; 7. mej. De Klerck 'A pïus een afgebroken partij; 8. mevr. Hubert De Nederlandse roeiploegen, die zullen deelnemen aan de Europese kampioenschap pen, zijn al hard aan het werk. De ploegen blijven trainen „in eigen huis", in eigen clubverband dus en onder bun eigen coaches. Op 15 Augustus zullen zij uitkomen in de wedstrijd tegen België en van de 23e Augustus af zullen zij allen bij elkaar zijn. In overleg met de Nederlandse voedings raad is een speciaal dieet voor de roeiers samengesteld, gebaseerd op het dieet voor zware arbeid. Hierbij zullen zij dagelijks 4500 calorieën tot zich nemen. Alle ploegen roeien thans twee keer pér dag en tegen de dag dat de Europese kampioenschappen be ginnen (26 Augustus) hoopt men zé in top vorm te hebben. Terwijl de thee stond te trekken, stopte Pilon zijn pijp. „Nou is het mijn beurt om te helpen", lachte Rick. Hij streek netjes een lucifer aan en hield die bij Pilons pijp. Pilon trok er aan en de rookwolkjes blies hij de lucht in. „Fijn, dank je wel", lachte hij. „Ik heb 'n goeie hulp aan jullie!" „Ja, maar als je ook zo moe bent, kun je beter wat blijven zitten en uitrusten", zeiden ze. Toen de thee goed was, schonken ze de kopjes in en daarna zaten ze gezellig bij elkaar te praten. Pilon vertelde hoe het werk aan de nieuwe brug opschoot. „We moesten altijd zo'n omweg maken, als we naar het bos gingen", zei hij. „Maar nu die brug er komt, wordt dat veel gemakkelijker". Daar zit zeker wel heel wat werk aan, hè?", meende Rick. „Jawel", zei Pilon. „Eerst moesten we stevige palen slaan en daarop komen de planken. Straks zul je wel zien, wat 'n aardige brug dat wordt; we zullen er eens langs lopen!" BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse Senaat heeft een wetsvoorstel aan vaard tot onteigening van alle persoonlijke bezittingen van de erfgenamen van Otto Sebastian Bemberg, een van de rijkste families van het land, afkomstig uit de Franse Elzas. De bezittingen omvatten 13 landgoederen en een groot huis in Buenos Aires. Het financiële en industriële familie concern werd een paar jaar geleden ont bonden, toen zijn bezittingen hiervan onder meer een feitelijk monopolie op het gebied van de bierbrouwerij en uitgebreide on roerende goederen, waren genaast op grond van beschuldigingen van belastingont duiking. Het wetsvoorstel werd op 29 Juli door leden van de Peronistische partii bii het Huis van Afgevaardigden ingediend en dezelfde dag nog aanvaard. In December 1950 verwierp het Argen tijnse Hooggerechtshof een beroep van de familie Bemberg tegen een boete van on geveer 40 millioen gulden wegens ontdui king van successierechten. De familie be toogde, dat deze boete vijf maal zo hoog was als het bedrag, dat aan belasting zou zijn ontdoken. LONDEN (Reuter) - De Britse zaak gelastigde te Peking is er thans in geslaagd, op het Chinese ministerie van Buitenland se Zaken een Amerikaanse nota te over handigen, waarin schadeloosstelling wordt geëist wegens het omkomen van drie Ame rikanen bij het neerschieten van een Britse Skymaster door Chinese jagers. Ook voor de bij het incident gewonde drie Amerika nen wordt schadevergoeding geëist. De schuldigen, aldus de nota, moeten worden gestraft. China wórdt verzocht mee te de len, welke maatregelen worden genomen om nieuwe aanvallen op vliegtuigen te voorkomen. De Chinese verklaring, dat de Verenigde Staten niets met de zaak te maken hebben omdat het een Brits vliegtuig gold, wordt van de hand gewezen. ROME (Reuter) Een debat in de Ita liaanse Kamer van Afgevaardigden over twee explosies, die onlangs in een mijn te Ribolla hebben plaatsgevonden, is dermate heftig geworden, dat de leden van de lin kervleugel losstormden op de christen democraten en de leden van de centrum partij. De communisten en linksgezinden stel den de minister van Arbeid, toen hij de kwestie uitlegde, lastige vragen. Een chris ten-democraat bromde „vuile volksmen ner" aan het eind van een lange toe spraak van een oppositielid. Een socialist riep „ezel" terug en daarop begon de stormloop, terwijl de vice-president tever geefs de claxon liet gaan. De publieke tri bune moest worden ontruimd. Daarna werd de vergadering verdaagd. NAPELS (Reuter). Een smokkelaarsboot. die met een grote snelheid voor de kust van Napels voer om Dinsdag voor daglicht een halve ton gesmokkelde Amerikaanse sigaret ten aan land te brengen, heeft het machine geweervuur van een vaartuig van de Ita liaanse kustwacht getrotseerd en getracht het vaartuig te rammen en tot zinken te brengen De kustwacht, die het vaartuig zonder lich ten en met grote snelheid naar de kust zag varen onderschepte het en beval het te stop pen. Toen dit bevel niet werd opgevolgd opende de kustwacht het vuur, waarop de smokkelaarsboot recht op de kustwacht af voer en met de met staal versterkte voor steven het vaartuig ramde. De boot van de kustwacht werd buiten wer king gesteld, maar een van de kustwachters schoot het wegvarende smokkelaarsvaartuig in brand. In der haast gealarmeerde motor torpedoboten pikten twee smokkelaars van respectievelijk 31 en 26 jaar op, die trachten naar land te zwemmen. Naar een derde wordt nog gezocht. Naar men aanneemt is de aan boord aan getroffen halve ton sigaretten, die een waar de van 30.000 gulden vertegenwoordigt, af komstig van Tanger. De oud-voorz. van de Verzekeringskamer, mr. dr. J. van Bruggen, uit Heemstede, is Woensdag het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Op 'n oversteekplaats voor voetgangers aan de Prinsengracht werd mr. Van Bruggen Woensdagochtend even voor half elf aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een 24-jarige Ha genaar. Zijn linkersleutelbeen en zijn lin kerarm werden daarbij gebroken, de laat ste op twee plaatsen. Mr. Van Bruggen, die 65 jaar is, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is goed. BINNENLAND De actrice Coba Keiling is vandaag opgenomen in het Bronovo-ziekenhuis te 's Gravenhage. Zij zal een buikoperatie moe ten ondergaan. De Surinaamse regering enVan Gelders Papierfabrieken hebben overeenstemming bereikt over de aanplant van pijnbomen voor papierfabricage. Voor de aanloopperiode zal Van Gelder een half millioen gulden be schikbaar stellen. Daarna zal een gemengd bedrijf worden opgericht met Van Gelder en de regering als deelneemsters. Indien de resultaten gunstig zijn, overweegt Van Gel der een cellulosefabriek in Suriname voor de papierfabricage op te richten. De Britse scheepvaartmaatschappij Elder Dempster heeft bij de C. V. Scheeps werf en Machinefabriek v/h. Botje, Ening en Co. te Groningen een order geplaatst voor 4 motordieselsleepboten. De vier vaartuigen, elk 15 meter lang en 4 meter breed zijn be stemd voor West-Afrika en zullen in 6 maan den worden afgeleverd. De Nederlandse werf kreeg deze opdracht in felle concurrentie met Britse werven. B. en W. van Nijmegen hebben de ge meenteraad voorgesteld aan het Comité tot stichting van het verzetsmonument op de Waaloever bij de Waalbrug ter nagedachte nis van Jan van Hoof een subsidie te ver lenen van f.3000, bestemd voor het betonnen fundament. Het standbeeld wordt gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer Marius van Beek. Het zal op 17 September worden onthuld. Een ongeluk met een kano op de Waal heeft Woensdag aan de korporaal der L.S.K., ,T. P. G. Asma uit Maastricht, gelegerd te Nijmegen, het leven gekost. De 20-jarige Asma was met een andere militair aan het kanovaren ter hoogte van De Oov, ten Noor den van Nijmegen. Het vaartuigje sloeg om en Asma, die niet kon zwemmen, verdronk. De andere militair, die de zwemkunst wel machtig was, slaagde er niet in de korporaal te redden. Tot directeur van de Zeeuwse Muziek school is benoemd de heer Henk Stam uit Bilthoven, thans leeraar aan de stedelijke muziekschool te Deventer. De dahliavereniging Prinses Irene te Oss houdt op 3, 4, 5, en 6 September in het Osse stadspark een bloemenfeest 1954. Op een terrein van 31.000 vierkante meter zullen honderdduizenden snijbloemen worden ten toongesteld en een groot aantal van bloemen vérvaardigde werkstukken. Tot burgemeester "ar Geertruidenberg is benoemd mr. .1. Ch. Faure uit Den Haag, secretaris van de Katholieke Jonge Werk gevers Vereniging. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met aan de Europese Beta- lings Unie deelnemende landen voor Neder land gedurende Juli 1954 resulteerde in een tekort van ca. f 12 millioen. De hoofdpriis van de loterij van het Prinses Irenefonds. een auto of een woonark, is gevallen op lot 67580. De tweede prijs, een motorfiets, op 19474. De derde priis, een koelkast, op 5307A De vierde prijs, een was machine, op 16115. In het verslag over 1953 van de stichting Nationaal Luchtvaart Laboratorium wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden aan de bouw van de hoge snelheid-tunnel nog steeds voortduren. Deze tunnel zal in de loop van 1956 voltooid worden. Tegen een 21-jarige Haasrse kantoor bediende is een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist wegens verduistering van een bedrag van f4238,25 ten nadele van de Nederlandse Feisvereniging, bij welke vereniging hij in dienst was. Zijn vader had het geld aan de reisverenimng teruggegeven. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft onnieuw op het vroegere proefveld onder Veen in het Land van Heusden cn Altena een boortoren geplaatst, teneinde het onderzoek naar aardolie voort te zetten. Daarbij zal een nieuwe methode worden toegepast. HAARLEM EN OMGEVING Tiidens te 's Hertogenbosch gehouden nationale politie zwemkamnioenschappen legde de Haarlemmer J. E. Smit beslag op de eerste prijs in het nummer 50 meter rug slag; S. de Koning werd tweede in het num mer 50 meter vrije slag nieuwelingen en C. Posthouwer derde in het nummer 50 meter vrije slag junioren. De Haarlemse politie heeft een zes- endertigjarige arbeider aangehouden, ver dacht van oplichting van f 10 en van het doen van een valse aangifte; in April had hij bij de politie aangifte gedaan van oplich ting van f73, hetgeen toen ten gevolg had de aanhouding van een Haarlemmer. Op grond van ons verstrekte inlichtin gen vermedden wij in ons verslag van het watercorso, dat de Haarlemse Zeilvereni ging tot de deelnemers behoorde. Dit blijkt de jachtvereniging „Watervrienden" ge weest te zijn. Benoeming onderwijzeres Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Brederodeschool te Santpoort (Zuid) hebben B. en W. van Velsen de raad de vol gende voordracht aangeboden: 1. E. Hórn- stra te Delft; 2. E. H. Brouwer te Santpoort; 3. J. J. de Haan te Haarlem. <JOOOCOOOOCXr)CXXXXXX50C»C>OOCXX)OOOCX Donderdag 5 Augustus 14.00 Kortebaandraverij over 300 meter op de grasbaan aan de Westlaan. Vrijdag 6 Augustus 18.30 Gecostumeerde race op boeren- o paarden op de baan aan de West- g laan. 57) Die twee schurken samen....!" Ze hui verde, terwijl ze door ging: „Ik zie dat ge zicht van Cass nog voor me, zoals hij tegen me lachte, toen hij me op de boot had vast gebonden. Hij is tot elke wraak in staat en Wood'Stone zal 't slachtoffer warden Tarrant zweeg. Hij keek op zijn horloge. Het was thans bijna acht uur. Het zou niet lang meer duren voor 't donker werd. Hij trachtte iets hoopvols te zeggen, hoewel hij er zelf niet in geloofde. „We moeten stellig alle hoop nog niet laten varen", zei hij zo rustig mogelijk. „Jim heeft er altijd slag van gehad om zich uit netelige situaties te redden. Hij lost de moeilijkste problemen op op zijn eigen methodische, mathemati sche manier". Monica lachte even flauw tjes en Matt ging door: „Weet je wat me goed lijkt? Jij rijdt terug naar Oringham en belt Randal op. Hij is er intussen stellig wel achter gekomen, waarheen Cass ver trokken is. Jij kunt hem dan inlichten, hoe de situatie hier is. Bel hem in het postkan toor op. Dat is nog net open. Ja, doe je dat?" Monica stemde onmiddellijk toe en Matt bleef alleen de wacht houden op de ver laten buitenweg. Hoe langer hoe meer zakte hem de moed in de schoenen. Hij kende Jim Woodstone voldoende om te we ten, dat deze nooit vrijwillig zoveel te laat zou zijn voor een afspraak. Monica belde Randal op en diens nieuws was thans nog alarmerender. Hij had ver nomen, dat Cass gezien was in Lowestoft en daar onderhandeld had om een groot motorjacht te huren, zogenaamd voor een vacantietocht langs de kust. Edwards had ook gemeld, dat Cass een auto gehuurd had en klaarblijkelijk niet in Lowestoft lo geerde. Dit bericht was om ca. 4 uur door gegeven. Sindsdien had Randal niets meer gehoord. Toen hij Monica's nieuws hoorde, scheen hij zeer geschokt te zijn. Het meisje ver telde hem een en ander zo voorzichtig mo gelijk en enigszins vaag. aangezien tele fooncellen nu eenmaal niet helemaal veilig zijn. „Bel me vanavond om tien uur wéér op", zei hij tenslotte. „Als Woodstone dan nog niet terug is, moeten we de hulp van de po litie inroepen. Ik zal mijn maatregelen ne men". Monica kwam het postkantoor uit in een nog somberder stemming dan ze het bin nengegaan was. Ze liep op de auto toe en juist toen ze achter het stuur wilde plaats nemen viel haar oog op een stukje papier, dat op de zitplaats lag. Vol argwaan nam ze het papiertje op. Er stond iets op ge schreven. „Edwarais zegt" las ze „dat u zo snel mogelijk het dorp moet verlaten". Mo nica voelde haar hart bonzen, toen ze ver der las: „Cass is in de buurt. Rijd lang zaam totdat u wordt ingehaald door een motorfiets die stopt. Wees vooral voor zichtig!" Dat was alles. Monica voelde echter iets van hoop in zich opleven. Edwards was hier dus ook in de buurt en misschien had hij Jim Woodstone wel gezien hij wist natuurlijk wie Jim was en wie weet, kwam deze boodschap wel van Woodstone zélf! Gevolg gevend aan de instructies reed Monica langzaam terug naar de plaats waar Matt de wacht hield. Maar terwijl ze voortreed verdween haar hoop. Voor zo ver haar bekend, beschouwde Edwards Jim nog altijd als een vijand, tenzij Randal hem intussen anders had ingelicht. Op nieuw voelde ze haar angst toenemen. Monica was bijna op de plaats, waar Matt zich moest bevinden, aangekomen, toen opeens een motorfiets haar inhaalde en aan de kant van de weg stópte. Toen ze de in motorkleren geklede berijder zag, vroeg ze zich even af, of het werkelijk Edwards was of een valstrikZe keek voor zich uit de weg langs en zag op enige afstand Matt in haar richting komen aan lopen. Ze haalde opgelucht adem. En het volgend ogenblik was ze geheel en al ge rust gesteld, toen ze Edwards kalme stem hoorde zeggen: „Ik had er geen idee van dat u hier was, maar ik zag u het post kantoor binnengaan en ik kon daar niet met u praten. Cass logeert in het hotel aan de overkant". Monica deelde hem mede, dat ze zo juist met Randal gesproken had. „Hij vertelde me, dat u Cass schaduwde", voegde ze er aan toe. „Maar wat doet u hier?" vroeg hii. Voordat ze antwoordde, keek het meisje opnieuw in de richting van Matt en wenk te hem. „Daar is Matt Tarrant ook", zei ze. „Hij zal u alles vertellen. Er is iets waarover we ons bezorgd maken. Bent u niet toevallig meneer Woodstone tegen het lijf gelopen u weet wel, die man, tegen wie u me waarschuwde in de trein?" Edwards schoof zijn motorbril omhoog en staarde Monica vol verbazing aan. „Is hij hier óók?" vroeg hij. „Ja, maar hij behoort bij ons, hij werkt met ons samen!" Matt, had zich thans bij hen gevoegd en keek met opgetrokken wenkbrauwen naar de motorrijder. „Er is geen nieuws inzake Woodstone", zei ze en vervolgens legde ze hem uit, hoe Edwards hier plotseling was komen op duiken. Edwards scheen enigszins verlegen. „Ja, zo zit 't," bevestigde hij Monica's relaas. „Ik zat achter Lew Sands aan dat is dè man, die u Cass noemt van Lowestoft hierheen. Ik huurde deze motor bij de zelfde garage waar hij een auto huurde. Hij arriveerde hier om ca. 6 uur en logeert vannacht in de „Crown" Hij noemt zich hier Robins. Een magere bruinverbrande knaap kwam hem ongeveer een half uur geleden bezoeken. Waarschijnlijk zitten ze nu sa men te dineren. Misschien is 't Scott „Dat moet Scott zijn", riep Monica uit. „U bent dus al op de hoogte? Wat weet u verder nog? 't Kan van zeer veel be lang zijn." Tarrant beantwoordde deze vragen en Edwards' gezicht betrok, tóen hij diens ver haal aanhoorde. „U wilt dus zeggen, dat het spoor van die vrouw en Scott leidt naar dat villatje, even buiten Oringham?" „We zijn daar eigenlijk wel zeker van, maar Jim is de man, die er alles van weet en hij is er niet". Edwards zette zijn motorkap af en streek door zijn haar. Hij fronste en staarde de weg af in de richting van Oringham. Het duurde even voordat hij weer sprak. Toen begon hij echter op abrupte toon bevelen te geven, zonder verontschuldiging en als volkomen natuurlijk aannemend, dat Matt en Monica zich naar zijn aanwijzingen zouden schikken. „Vraag op dit moment verder niets", zei hij, „maar neem van me aan, dat we hier waarschijnlijk een prachtkans hebben! Ik vertrouw daarop. Lew Sands en Scott zijn waarschijnlijk nog wel een half uur door hun eten in beslag genomen. U rijdt in die wagen terug, juffrouw Brent en laat 'm stilhouden in de buurt van het postkan toor. U blijft er rustig in zitten. Als u me neer Woodstone de „Crown" zoudt zien binnengaan, moet u hem tegenhouden, en als u Lew Sands en Scott naar buiten ziet komen, rijdt u dan vóór hen uit naar de „Hollies" en claxoneer lang-kort lang- koirt, terwijl u langs rijdt Zo Hij maakte haar duidelijk wat hij bedoel de en de claxon van de Roman verbrak rauw de avondstilte. „Daarna rijdt u een paar honderd meter door en daar stopt u." „Meneer Tarrant en ik", vervolgde hij, „gaan samen een kijkje bij dat huis né men. Nu dadelijk! Er is een kans dat we deze hele zaak vanavond nog tot een einde kunnen brengen. Begrijpt u, wat 't bete kent, Lew Sands, Scott en die vrouw hier allemaal bij elkaar te hebben' En boven dien de jongen!" „Gelooft u werkelijk, dat Beverley hier ook is?" vroeg Monica. „Inderdaad". „Maar waar hangt mijn vriend Wood stone uit?" vroeg Matt. „Hij is van zeer veel belang." Edwards antwoordde op zachtere toon. „Dat kan ik u niet vertellen, meneer Tar rant. Maar als Scott en Lew 't weten zul len ze 't ons binnen niet al te lange tijd stellig wel willen zeggen. Laten we nu niet langèr praten; we hebben geen tijd te ver liezen." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6