John schrijft een brief aan een Engelse journalist Agenda voor Haarlem UNO omzeild bij oplossing van internationale geschillen <5 rieven aan de redactie Autobus tegen boom; vijftien gewonden Hammarskjoeld uit zijn teleurstelling Ontwapening en vertegenwoordiging van zekere volken blijven problemen De „Waterman" brengt emigranten naar Australië „Waterhoos" trok over Amsterdam-Zuid Film over de Koninklijke Landmacht Jacob Marisprijs 1954 voor Jan van Heel MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 6 Oost-Duits blad eist de West-Duitse beloning op Jkvr. Van Swinderen begraven Agent schoot overspannen Bussummer neer Vier Duitse baders uit zee gered Overweg-misère in Roermond is voorbij Haarlemse wist Donderdag nog niet dat zij zou meegaan Licht- en muziekfestival „Zwolle Eén" ten einde Examens Prof. ir. H. T. Zwiers ontwierp het nieuwe A.K.U.-gebouw Zeehond tussen de badgasten Truman is weer de oude Bedrag wordt voor aankopen besteed LONDEN. (United Press/Renter). De Lonidense „Daily Express" heeft een brief gepubliceerd welke de chef van de redac tie-buitenland van dit blad, Sefton Delmer, ontvangen heeft van dr. John. De brief was het antwoord op een brief van Delmer. Dr. John schreef: „Beste Tom, ik heb je ongedateerde brief ontvangen en ik dank er je hartelijk voor. Ik hoop dat wij spoe dig gelegenheid zullen hebben om alles te bespreken. Intussen zal ik je voorstel om een brief ter publicatie in de Daily Express te schrijven in overweging nemen. Als je naar Bonn gaat wees dan zo goed mijn vrouw te bezoeken, en in Londen Gisela (Johns stiefdochter). Ik ben bang dat zij beiden vriendschappelijke hulp hard nodig zullen hebben. Met harteliike groeten, Otto John". De Daily Express merkt op dat John blijkbaar geen Westelijke kranten gelezen heeft in Oost-Berlijn. Anders zou hij ge weten hebben dat zijn stiefdochter niet in Londen, maar in Bonn is en dat zij en haar moeder onder strenge politiebewaking staan en niemand mogen ontvangen. Het Oost-Duitse communistische blad „Berliner Zeitung" maakt aanspraak op de beloning van 500.000 mark (ongeveer 450.000 gulden) welke het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft uitgeloofd voor een verklaring van de verdwijning van dr. John. Het blad zegt, dat John op 20 Juli per auto, en niet met de luchtspoorweg, naar Oost-Berlijn is ge gaan, omdat hij door de nazi's in zijn bu reau voor bescherming van de grondwet werd belasterd en omdat de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, tenslotte had verklaard, dat „deze nazi's en niet dr. John in het bureau voor bescherming van de grondwet, als mede in andere invloedrijke posities ge wenst waren". De „Berliner Zeitung" ver zocht het West-Duitse ministerie het geld op haar rekening bij een bank over te schrijven. Het geld zou gebruikt worden In Groningen moest Zaterdag een GADO- bus van de dienst op Hoogezand plotseling remmen. Een er achter rijdend bestelwa- gentje botste tegen de achterkant van de bus en reed daarna naar links. Uit de tegen overgestelde richting kwam een GADO-bus uit de richting Hoogezand. De chauffeur van deze bus week, om het bestel wagentje te ontwijken, eerst naar rechts uit, raakte een boom en reed vervolgens naar links. Om te voorkomen dat de bus het Winscho- terdiep in zou rijden, stuurde hij weer naar rechts, waardoor de bus aan de rechterkant van de weg opnieuw tegen een boom bot ste. De autobus werd ernstig beschadigd. Dertien passagiers liepen kwetsuren op. Ook de chauffeur en de conductrice wer den gewond. Zij werden allen in het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen opge nomen. Hun toestand geeft geen reden tot bezorgdheid. Tien personen werden licht gewond. Zij konden, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Bij het politie-onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de remmen van het bestelwagentje, dat op de in de richting Hoogezand gaande bus is gereden, niet deugden. MAANDAG 9 AUGUSTUS Parklaan 21: Conferentie Gem. Gods; dienst: 19.30 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salz burg", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. DINSDAG 10 AUGUSTUS Parklaan 31: Conferentie Gem. Gods; dienst: 10, 4 en 19.30 uur. Minerva: „De ze vende sluier", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoe Co.", all leeft., 2.30 uur. „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „De slim me streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Furie van de Kongo", 14 jaar, 2 15, 7 en 9.15 uur. Uido: „Zet 'm op George" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 2.30 ën 8 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" en „De verhalen van oom Remus", alle leeft., 10.30 uur. „Saison in Salzburg" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor*.Montag- ne's Jeugdvariété, 10.30 uur. „City Lights', alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. De vroegere chef van de West-Duitse ge heime dienst, dr. O. John (midden) maakt kennis met de communistische herbouw plannen voor Oost-Berlijn, hem uiteengezet door Erich Correns (rechts) hoofd van het Nationaal Front en de architect van de „Stalin Allee" prof. Hermann Hensel- mann (voorgrond links) benevens een aantal andere autoriteiten. voor steun aan werklozen te West-Berlijn. Het Russische regeringsblad Izwestia bericht dat de in April in Oost-Duitsland gearresteerde West-Berlijner Heinz Glaske had verteld, dat de organisatie-Gehlen spionneerde ten nadele van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Italië., aldus radio-Mos kou. Glaske had zelf een agent van de Britse geheime dienst voor dit doel in dienst genomen. „Verscheidene dozijnen agenten van de W.-Duitse spionnaige-organisatie-Gehlen" zijn enige dagen geleden gearresteerd door de „Tsjechische geheime dienst met aan zienlijke hulp van Tsjechische arbeiders", aldus heeft het Tsjechische persbureau Ceteka Zaterdag ge-meld. Reuter tekent hierbij aan, dat generaal Gehlen aan het hoofd staat van een inlichtingendienst te München, die door Amerikaanse autoritei ten wordt gefinancierd en zich speciali seert op rapporten over Oost-Europa en de Sovjet-Unie. Generaal Gehlen was vroe ger hoofdintendant in het Duitse leger. Zaterdagmiddag heeft op de Algemene Begraafplaats te Heemstede in alle eenvoud de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van jkvr. B. I. van Swinderen, Hofdame honoraire van II.K.H. Prinses Wilhelmina. Het Koninklijk Huis werd vertegenwoordigd door mevrouw De Savorin Lohman, waarbij zowel Koningin Juliana en Prins Bernhard als.Prinses Wil helmina een fraai bloemstuk hadden ge zonden. Aan de groeve werd namens de familie van de overledene afscheid genomen door jhr. mr. O. Q. Wttewaal van Stoetwegen en jhr. Q. J. van Swinderen, waarvan de laatste ook een woord van dank sprak voor de ondervonden belangstelling, in het bij zonder voor die van de leden van de Ko ninklijke Familie. Tenslotte werd een. kort gebed uitgeproken door prof. dr. A. J. H. de Vrijer, emeritus hoogleraar te Heem stede. Met bijl bedreigde collega op deze wijze ontzet Een overspannen echtgenoot, wiens echt genote Zaterdag, evenals reeds enige dagen geleden geschied was, de assistentie van de politie had ingeroepen, heeft de twee agen ten, die hem trachtten te kalmeren, der mate bedreigd, d-at een van hen zich ten slotte genoodzaakt zag uit zelfverweer een schot op de man te lossen. De kogel raakte hem in de lies. Pas daarna kon de man overmeesterd worden. Hij we-rd onmiddel lijk per ziekenauto naar de Majella-stich- ting overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Omstreeks het middag uur was zij-n toestand vrij ernstig. De oorzaak van deze tragedie is een slechte echtelijke verhouding, die herhaal de malen tot hevige ruzies leidde. Zo ook Zaterdagochtend. Om tien uur werd de Bussumse politie om assistentie verzocht. Een agent begaf zich naar de be trokken familie R. aan de Achtermeule- laan te Bussum. Hij trof aanvankelijk d-e vrouw alleen thuis. Zij vertelde hem dat haar man haar had mishandeld. Nog vóór de agent de woning weer ver laten had kwam de echtgenoot in over spannen toestand thuis. Het zien van de agent in zijn woning bracht hem n-og ver der buiten zijn bezinning. Hij greep een mes en maande d-e agent de woning te ver laten. Deze trachtte tevergeefs hem te kal meren. Met veel moeite gelukte het hem d*e echt genoot naar de binnenplaats te brengen. Tierend rende de man naar de schuur, waaruit hij een hakbijl haalde. De agent, die zich weinig op ziin gemak voelde, trachtte de man deze bijl te ont futselen, waarbij hij een slag. op zij-n arm opliep. Hij verklaarde een uur later, dat hii daarop twee waarschuwingsschoten in de lucht had gelost. Een in de buurt surveillerende collega, die de schoten hoor de, kwam ijlings toesnellen en zag bij zijn aankomst ot> de binnenplaats dat de po litieman zich in een benarde positie be vond. De bewoner was dbor het dólle heen en probeerde met de bijl de agent te tref fen. De collega loste daarop onmiddellijk een schot in de richting van de man, in d-e hoop zijn collega te ontzetten. Het schot trof geen doel en had niet de geringste uitwer king. Daarop loste de agent een tweede schot, dat R. in de lies trof. Twee kampeerders uit de Duitse stad Münster die kampeerden op het kampeer terrein te Kijkduin, geraakten gistermid dag omstreeks half vijf bij het baden in zee in gevaar. De boot van de Haagse vrijwil lige reddingbrigade rukte direct hierop uit, doch voordat de boot de drenkelingen had bereikt hadden twee politieagenten reeds verbinding met hen verkregen door middel van een redlijn. Zij werden op het strand getrokken, waar leden van de Haagse bri gade en de E.H.B.O.-post ter plaatse eer ste hulp verleenden. Nog geen half uur later verkeerden twee Duitse dames ongeveer op dezelfde plaats in gevaar. De 19-jarige mej, H. uit Wup- pertal werd door enkele brigadeleden met een redstok gered. Ook daarbij assisteerde een politieagent. De andere drenkelinge, mej. H. K. eveneens uit Wuppertal werd door een brigadelid met assistentie van politie en andere brigadeleden gered. Ook aan deze drenkelingen werd E.H.B.O.-hulp verleend door de post Kijkduin. Feestelijk heeft Roermond de officiële opening en ingebruikstelling van de nieuwe tunnel, die de oude vestingstad met het nieuwe stadsgedeelte Roermond-Oost ver bindt, gevierd. Roermond was een oude vestingstad en ingesloten tussen de spoor weg aan de Oostzijde en de Maas aan de Westkant. Nadat omstreeks 1900 de om walling was afgebroken begon de stad uit haar keurslijf te groeien. Dat kon slechts naar één kant gebeuren, namelijk naar het Oosten. Thans wonen in het nieuwe Roer mond-Oost reeds meer mensen dan in de oude binnenstad. De verbinding moest tot nu toe geschieden via een paar overwegen. Maar de kolentreinen uit de mijnstreek rijden zo dicht achter elkander dat de overwegen meer dan zes uur per dag dicht waren. Aan die misère is nu een einde ge komen. De burgerij heeft via een burgerzin lening viereneenhalve ton voor de tunnel bouw beschikbaar gesteld. De tunnel zal door de gemeente en de N.S. gezamenlijk worden onderhouden. NEW YORK (Reuter) In de afgelopen twaalf maanden zijn twee wapenstilstands overeenkomsten in het Verre Oosten ge tekend. De besprekingen over ontwape ning hebben tot dusver echter niet tot over eenstemming geleid en er dreigen meer moeilijkheden in het verdeelde Midden- Oosten. Dit zijn de punten, waarop de secretaris-generaal van de UNO, Dag Ham marskjoeld, in zijn jaarlijkse rapport de nadruk legt. Het rapport zegt verder, dat de huidige spanningen het werk van de UNO hebben belemmerd, vooral in de gevallen, dat leden-landen geen gebruik maakten van het apparaat der wereldorganisatie om ge schillen aan te pakken. Hammarskjoeld is van oordeel, dat het feit, dat de helft van de landen van Europa niet aan de UNO- beraadslagingen deelneemt, onvermijdelijk afbreuk doet aan de doeltreffendheid van de UNO. Hij zegt verder, dat een nieuwe bena dering van het probleem der onwapening dringend nodig is. In het geval van een nieuwe oorlog zouden partijen zich bijna zeker geplaatst zien voor het vooruitzicht, dodelijke wonden te krijgen. Indien de sfeer van vrees en achterdocht de weg zou versperren voor vooruitgang in de vreed zame ontwikkeling van atoomenergie, die .ongedroomde kansen" biedt, zou de wereld een nieuwe en „waarschijnlijk fatale mis lukking" ondergaan. Sprekend over het feit, dat „zekere vol ken" niet in de UNO vertegenwoordigd ziin als waarop zij recht hebben gezien hun rol in de wereldaangelegenheden, zegt de secretaris-generaal, dat het niet mogelijk schijnt de huidige impasse ineens te door breken. Hoewel het belang van regionale regelingen voor het behoud van de vrede ten volle wordt erkend in het Handvest, zouden deze regelingen geen twijfel mogen wekken aangaande de uiteindelijke ver- Met het emigrantenschip „Waterman" dat Zaterdag uit Rotterdam naar Nieuw Zeeland en Australië vertrok, zou ook het uit vier personen bestaande gezin van een 35-jarige timmerman uit Arnhem emigre ren naar Australië. Voordat de passagiers aan boord gingen, moesten zij eerst een controle door Australische emigratie-amb tenaren passeren. Nadat het gezin de con trole was gepasseerd, verklaarde deze vader opeens, geen lust meer te hebben in emi greren. Zijn vrouw trachtte hem nog te overreden, echter zonder succes. Een grote kist met de bagage moest uit het ruim wor den getakeld en daarna keerde het gezin terug naar Arnhem. Een twintigjarige jongeman uit Den Bosch had zich blijkbaar eveneens bedacht, want hij was bij de inscheping afwezig. De Zaanse athlete Willy Lust, sinds 27 Juli mevrouw PosmaLust, bevindt zich met haar echtgenoot, die in de landbouw gaat werken, ook aan boord. Zij weet nog niet of zij de athletiek trouw zal blijven. Mejuffrouw K. W. A. Gosewehr uit Haarlem, die naar haar verloofde gaat, wist Donderdagmiddag nog niet, dat zij zou vertrekken. Zij was met vacantie ergens in Nederland en haar vader is op de motor haa'r het nieuws gaan meedelen. In vier uur tijds werd haar paspoort in orde gemaakt en binnen 36 uur had haar verloofde telegrafisch het passagegeld overgemaakt. De burgemeester van Zwolle, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, heeft Zaterdag te middernacht het licht- en muziekfestival „Zwolle Eén" gesloten. Dit geschiedde aan het einde van een sfeervol programma, dat bestond uit koorzang, ballet en orkestmu ziek, uitgevoerd in de speciaal gebouwde tent, waarin tijdens de tiendaagse feeste lijkheden tal van manifestaties zijn ge houden. De burgemeester constateerde, dat het een goed feest is geweest, dat dank zij de fantasie en de durf van de organisatoren en de medewerking van alle stadgenoten is geslaagd. Hij-dankte speciaal de lichtfee, die tijdens de feesten de representatieve taken van de burgemeester heeft overge nomen. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst, die onder meer door het voltallige gemeente bestuur werd bijgewoond, besloten. Eerder op de dag was in het gemeente lijk sportpark een nationaal concours hip- pique gehouden, terwijl in de stadsgracht speedboatraces en demonstraties water skiën werden gehouden. Het gemeentebestuur heeft besloten dat een groot deel van de feestverlichting voor lopig zal blijven branden. antwoordelijkheid van de UNO. „De orga nisatie vertegenwoordigt met gelijke rech ten al haar leden en moet slechts door de beginselen geïnspireerd blijven waartoe alle leden zich in het Handvest hebben verbonden". Hammarskjoeld constateert verder, dat de omstandigheden voor een terugkeer van de vrije handel, het vrije kapitaalverkeer en het vrije personenverkeer nog bij lange na niet zijn geschapen. Hij wijst op het buitengewone belang van de programma's voor technische hulp, „waarmee gelden zijn gemoeid, die in geen enkel opzicht in overeenstemming zijn met de algemene betekenis er van". De meteorologische dienst op Schiphol heeft Zaterdagavond op grote afstand van de luchthaven omstreeks kwart voor acht een matige tot zware onweersbui een re genwolk met een wervelende zuil naar om laag waargenomen. Men sprak van een waterhoos met een bepaalde werveling. De wolk trok langs het Zuiden van Amsterdam en schijnt in de omgeving van Duivendrecht de grond te hebben geraakt. Een dergelijke water hoos is geen onbekend verschijnse bij hevi ge onweersbuien en levert alleen gevaar op, wanneer zij een grote omvang heeft. Ook in Diemen en omliggende plaatsen is de hoos waargenomen, doch zij bleek op grote hoogte te zitten. Van enige schade in Amsterdam is tot dusver geen sprake. Wel hebben hevige regenbuien veel last voor het verkeer en veel ongerief voor bewoners van niet waterdichte huizen veroorzaakt. Zo was het zicht op de luchthaven Schip hol tijdens de zware onweersbuien van he denavond slechts 1000 meter. De dienst heeft geen noemenswaardige stagnatie van het slechte weer ondervonden. Uit Friesland kwam melding van een windhoos, doch dit werd niet bevestigd en van enige schade was niets bekend. De buitengewoon zware regenbuien van Zaterdagavond hebben veel last voor het verkeer in de hoofdstad opgeleverd. Vele wegen stonden blank en op enkele plaat sen was het trottoir niet meer van de mid denweg te onderscheiden, met alle nadelige gevolgen voor fietsers en autorijders, die zich ondanks de buien toch nog op straat hadden gewaagd. Op talrijke plaatsen wa ren de wegen verzakt en toonden diepe kuilen, die direct vol water kwamen te staan. Vooral in Watergraafsmeer, op de plaatsen waar de nieuwe woonwijken ver rijzen, kwamen veel klachten over verzak kingen bij de politie binnen. De brandweer moest vele bewoners, die wateroverlast hadden, te hulp komen. Voor de te Haarlem gehouden examens handenarbeid zijn geslaagd de heren H. v. Dijk, R. J. Gauw, H. H. M. Jansen, L. Kat- touw, P. L. G. v. Leeuwen, P. C. Rodenburg, B. J. M. Trompen, A. J. Vermeulen, J. W. Bruggeman, L. J. E. M. Weusten, M. M. H. Ellings, A. R. A. v. Heerbeek, P. J. v. Lier, D. P. Porsius, H. Schifferstein, J. v. Tuin, W Wijma, H. J. I. Tol, S. Keesman. Afgewezen: 6. Voor het examen tekenakte L. O. zijn ge slaagd: E. Klumper, J. Kampman, F. Peper, A. Akkerman en L. Rusman. (Verkort tveergegeven) Beroepsvoetbal. De teerling is gewor pen. B. en W. van Velsen zijn tot het oor del gekomen, dat het op zakelijke gronden gewenst is, het verzoek van de beroeps- vcetbalclub „Haarlem" N.V. i.o. om aan haar gebruik van het sportpark te geven, in te willigen. Omtrent deze zakelijke gronden geeft het raadsstuk geen nadere toelichting. Deze term betekent in het gewone gebruik: met het oog op stoffelijke of materiële voordelen. Dus hebben toch financiële overwegingen bij B. en W. de doorslag gegeven. De oud-beroepsspeler Roosenburg tevens accountant heeft deze week ook zakelijke overwegingen over het beroeps voetbal laten horen, welke wij volkomen onderschrijven en zelfs nog te gematigd achten. Reeds meer dan dertig jaren staat het voor ons vast, dat van volledig beroeps voetbal in Nederland geen sprake kan zijn. Ongeveer twintig jaar geleden heeft schrijver dezes een vrij krachtige Haagse groep aangetoond, dat het beter was de pogingen tot oprichting van een beroeps voetbalbond te staken. Dit advies werd op gevolgd. Aan het premie-stelsel werd door mij vcor Nederland de voorkeur gegeven, doch zelfs dit zal zijn bestaans-njogelijkheid nog moeten bewijzen. Het wil ons voorkomen, dat B. en W. wel heel vluchtig de levensvatbaarheid van het beroepsvoetbal hebben onderzocht, hoewel een dergelijk onderzoek de zakelijke over wegingen toch belangrijk zal moeten be- invloeden. De N.V. „Haarlem" i.o. moet behalve de 20 procent Vermakelijkheidsbelasting ook 25 procent van de netto-recette als vergoe ding per wedstrijd betalen. Men houdt dus slechts 60 procent van de bruto-ontvang- sten over, welke dan de niet geringe kosten moeten dekken, hetgeen wel onmogelijk zal blijken te zijn. Indien de overwegingen van het college werkelijk zakelijk zijn geweest, dan mag men van een overheids-instantie, die voor zichtiger moet zijn dan de gewone man, natuurlijk verwachten, dat het zich deug delijk heeft laten aantonen, dat dit beroeps voetbal op solide basis is opgezet en niet zal blijken een ééndagsvlieg te zijn. Heeft men zich ook overtuigd, of de sociale- en reclits-positie van de werk nemers de spelers voldoende zijn ge regeld? Het college zal toch wel overtuigd zijn, dat met het aannemen van hun voorstel Storm- •vogels en VSV een moordende concurrentie zal worden aangedaan, vooral de club, welke steeds de thuiswedstrijd heeft op de Zondag volgende op de Zaterdag, waarop de „profs" ook thuis spelen. Maar heeft het college wel overwogen, dat bijvoorbeeld na een jaar prof-voetbal (en langer duurt het naar onze mening niet) onze beide eerste klasse verenigingen De administratie der Alg. Kunstzijde Unie NV. te Arnhem zal in een nieuw gebouw v/orden ondergebracht, waarvoor prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem het ontwerp heeft gemaakt. Dit gebouw zal vijfentwin tig meter hoog worden. Over ongeveer twee jaren hoopt men het hoofdgebouw gereed te hebben. Daarna zullen de villa's verdwijnen, waarin thans nog de A.K.U.- administratie is ondergebracht. Een begin wordt nu reeds gemaakt met de afbraak van enige woonhuizen ter plaatse om ruimte te maken voor de bouw van nieuwe kantoren, die in acht bouwlagen boven elkaar zullen komen te liggen over een front van honderd meter met een diepte van vijftien meter. Op het I.Tmuidense strand vlak bij de Zuiderpier is vanmorgen een zeehond on verwachts op bezoek gekomen. Ondanks pogingen om het dier weer aan zijn element terug te geven, bleef hij in de omgeving van de pier, onder grote belangstelling van alle kampbewoners. KANSAS CITY (United Press) Ex- president Harry S. Truman heeft verklaard dat hij actief zal deelnemen aan de verkie zingscampagne van de democratische partij voor de Congresverkiezingen van de komen de herfst. Truman scheen geheel hersteld te zijn van een ziekte toen hij deze mede deling deed in een televisie-uitzending van een diner van leidende democraten. „Ik zal actief aan de campagne deelnemen zover als mijn gezondheid toelaat", zeide Truman. „Ik heb grote belangstelling voor de ver kiezingen in het najaar en ik zal doen wat dc: nationale partijcommissie mij wil laten doen". In opdracht van het ministerie van Oor log maakt Polygoon-Profilti een documen taire film over de Koninklijke Landmacht ter voorlichting van de toekomstige dienst plichtige jongelui. Het scenario is van Leonhard Huizinga en Karei Nort, die te vens productieleider is. Eerste cameraman is Piet Oud. De film heet: „De brug". Aan de verfilming werken ongeveer 3000 militairen van alle rangen en dienstvak ken der Landmacht mede. Men ziet o.a. in de circa 20 minuten durende film het slaan van een baileybrug als onderdeel van een oefening, die bestaat uit het opruimen van een vijandelijk bruggehoofd. Veronder steld wordt namelijk, dat de „vijand" zich heeft teruggetrokken achter de Maas en de Rijn, doch nog één bruggehoofd ten Wes ten van 's-Hertogenbosch bezit. De com manderend generaal van de divisie, die het bruggehoofd moet opruimen, geeft een groep journalisten in zijn hoofdkwartier te velde een overzicht en toelichting op hel aanvalsplan. Tijdens zijn uiteenzetting legt de generaal er de nadruk op, dat het wel slagen van zulk een oefening voor een niet onbelangrijk gedeelte afhangt van de mate van geoefendheid van elke soldaat. De film laat dan in snel tempo de mees spectaculaire fSfcetten van de individuel training zien, die een overzicht geven var het soldatenleven in een moderne leger plaats. Na deze introductie volgt de brugslag- oefening in verschillende stadia. Als de brug gereed is trekken alle onderdelen van een divisie er over heen. De afgelopen week zijn in de legerplaats Oirschot buitenopnamen gemaakt. Meter I voor meter werd de baileybrug naar voren I gerold. Tijdens de avondopnamen bij het felle witte licht der filmlampen kwam een hevige slagregen als spelbreker optreden. Desondanks werden nog verschillende clo se-ups gemaakt van pontonniers op de brugspanten. hun positie in de KNVB kunnen hebben verloren bovendien financieel zeer ver zwakt zullen kunnen zijn? De N.V. „Haarlem" i.o. heeft wel een wit voetje bij ons college. Stormvogels en VSV voelen zich zeer teleurgesteld, omdat zij door hun eigen ge meentebestuur worden opgeofferd aan een experiment. Nu wordt wel als pleister op de wonde de toezegging gedaan, dat het jeugdvoetbal van de amateursverenigingen steun zal worden verleend. Doch het college vergeet blijkbaar, dat elke steun aan het jeugdvoet bal in welke vorm dan ook tenslotte even eens en misschien in belangrijke mate eveneens aan de profs en de premievoet ballers tgn goede zal komen. Indien de KNVB in de vergadering van 14 Augustus de voorstellen van het Bonds- bestuur verwerpt, en dit is lang niet denk beeldig, komen toch de voorstellen van het college van B. en W. in een heel ander licht te staan. Waarom heeft men het resultaat van deze vergadering niet afgewacht? Maar bovendien zou deze vergadering, indien het voorstel werd aangenomen, wel eens kunnen besluiten om de wedstrijden van de verenigingen, welke het premie stelsel zullen gaan toepassen, eventueel op Zaterdag vast te stellen. Van de zijde der amateurs zijn hiertoe reeds stemmen opgegaan. Om deze reden kan een beslissing in de raadsvergadering van Dinsdag te voorbarig zijn. Op grond van zakelijke en practische overwegingen willen wij daarom een zeer ernstig beroep doen op de leden van de gemeenteraad het voorstel van B. en W. niet aan te nemen of althans in afwachting van de algemene vergadering van de KNVB en/of voor een nader onderzoek aan te houden. J. DE NOBEL, Ere-voorzitter van „Stormvogels". Marktpiraten. Onlangs lagen op een kraam op de markt in Haarlem-Noord zeer mooie tomaten. Ik kocht drie pond van de ze tomaten, maar toen ik er een wilde con sumeren trof ik een minderwaardig soort van deze vruchten in de zak aan. Ik ging op verkenning uit en toen bleek, dat de mooie tomaten vooraan op de kraam waren uitgestald en dat de slechte soorten uit een kist aan de klanten werden verkocht. Thans merken de kopers thuis pas dat zij bedrogen zijn en velen nemen zich na tuurlijk voor om nooit meer op de markt te kopen, waardoor de bona fide markt kooplieden de dupe worden. Ik ging naar de koopvrouw, die mij geholpen had toe en wees haar qp haar handelwijze. Zij trachtte mij met behulp van andere marktpiraten door kwinkslagen te overbluffen, hetgeen natuurlijk niet lukte. Ik ben van oordeel, dat dergelijke lieden van de markt moeten verdwijnen en daar aan moeten de bona fide kooplieden en het publiek hun medewerking verlenen. J. P. M. De Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, heeft Zaterdagmiddag met een toepasselijke toespraak in het gebouw „Pulchri Studio" de Jacob Marisprijzen voor schilderkunst en beeldhouwkunst uitgreikt, waarna hij officieel de tentoonstelling „De Haagse Salon 1954" opende. De wethouder deelde mede dat de Jacob Marisprijs voor de schilderkunst 1954 (groot 1000) is toegekend aan de schilder Jan van Heel voor zijn schilderij „Poppen". De tweede prijzen, zogenaamde materiaal- prijzen, elk van 300, waren voor Wim Beuning voor zijn gouache „De Bacchische vaten" en W. L. Bouthoorn voor zijn olie verfschilderen „Compositie". In de afde ling beeldhouwkunst heeft de jury voor de beeldhouwkunst geen termen kunnen vin den om de hoofdprijs van 1000 toe te kennen. Wel zijn met eenparigheid van stemmen twee materiaalprijzen, elk van 300, verleend en wel aan mevrouw F. Th. Ferwerda-Boertje en aan Theo van der Nahmer. Ter mededinging naar de Jacob Maris prijs voor de schilderkunst waren 185 wer ken ingezonden, naar die voor de beeld houwkunst 34. De jury voor de eerstge noemde prijs bestond uit: mevrouw J. V. C. Bakker-Hefting, mevrouw Frieda Hun- ziker, R. Frankot, H. H. Kamerlingh Onnes en Jan Sluijters. De jury voor de beeld houwkunst bestond uit: mevrouw Fri Heil en de heren Mari Andriessen, W. Couzijn, Titus Leeser en mr. L. J. F. Wijsenbeek. De heer Jan van Heel zeide zeer vereerd te zijn dat men hem de Jacob Marisprijs voor de schilderkunst had willen toeken nen. Als lid van het stichtingsbestuur en initiatiefnemer van de Jacob Marisprijs vond hij het toch wel moeilijk om het aan deze prijs verbonden bedrag in ontvangst te nemen. Hij gaf daarom te kennen dat hij het stichtingsbestuur zou voorstellen hiervoor twee schilderijen en enige teke ningen aan te kopen voor de versiering van middelbare scholen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8