Op 21 Augustus wordt de Ronde van IJmuiden verreden Muziekfestival in Velserbeek Velsens schone, woonwagenkamp heeft nieuwe steê gevonden hj Veren igi ngsvaria Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij -varia Terrasvogels en VSV2 door Velsen en Stormvogels2 uitgeschakeld TUSSEN TUNNEL EN RIOOLWATERZUIVERING Koning Haakon in IJmuiden uit de IJmond Al meer dan honderd inschrijvingen 7 Plak-marathon Loodsdiensten gestaakt Tien Velsense verenigingen laten zich horen Volgorde der gebeurtenissen op Donderdag Kamoioensstrijd Rooswiik 2 (dames) uitgesteld Windkracht tien Twee kinderen plotseling de straat over BERTUS PRUIS Éénjarig bestaan van „De klavierschippers" Viswedstrijd van ,,'t Karpertje" Strandfeest aan Noorderbad Om de bevrijdingsbeker Filmavonden en concerten van G.C.B. „IJzeren Voorn" viste wisselbeker uit Spuikanaal Badgasten gaan bridgen Hoe de duiven vlogen DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 Nimmer zal Koning Haakon van Noorwegen weten dat hij bü zijn vertrek uit Neder land op 14 Augustus een spaak in het wiel zal steken van de vierde wielerronde van IJmuiiden. En toch is dit de reden waarom dit jaarlijkse sportevenement een week moest worden uitgesteld. Om vijf uur in de middag starten namelijk de rijders, om half zes passeert Koning Haakon de sluizen en dan moet het Sluisplein keurig opge ruimd en verlaten zijn en deze twee zaken zijn onmogelijk met elkaar te rijmen. Het icomité heeft dus hals over kop maatregelen moeten treffen en zo is nu de wielerwed strijd vastgesteld op Zaterdg 21 Augustus om zeventien uur. Voor het eerst werd deze ronde verreden tijdens de feestelijkheden rond het 75-jarig toestaan van IJmuiden en de belangstelling was toen zo groot, dat enige particulieren besloten dit sportgebeuren tot een traditie te maken. Nog steeds is het een sportfestijn van de eerste rang en zowel Waterstaat als politie verlenen graag ieder jaar weer medewerking. Het is voor het comité wei eens een puzzle om het financiële gedeelte voor elkaar te krijgen, maar het heeft nog steeds de verwachting dat het aantal dona. teurs zal toenemen. Een feest gaat nu een maal niet zonder uitgaven gepaard en daar het terrein waarop wordt gereden eigen dom van Waterstaat is, mag er geen entree worden geheven. Men tracht de financiële perikelen nu tegemoet te komen door ver koop van programma's en door het werven van donateurs, want de uitgaven lopen iieder jaar toch in de honderden guldens. Samenwerking Zoals ook verleden jaar werken de ver eniging „De Bataaf" en het comité, be staande uit de heren A. van Nieuwkoop, voorzitter, J. dé Mayer, secretaris, C. Vreeswijk, 2e secretaris, C. Zwemmer, penningmeester, H. G. F. Smakman, amb tenaar voor de sport en nog enige leden, samen aan de opstelling van het program ma. De start is op het Sluisplein. Daarna wordt wordt gereden de hoogte naar de Kanaalstraat, Kanaalstraat tot Kerkstraat, Steigerweg terug naar het Sluisplein. Deze route, die ongeveer 2 km lang is, wordt 50 maal gereden, zodat de totale afstand 100 km bedraagt. Verleden jaar werd het aantal bezoekers op 20.000 geschat, een teken dat het Vel sense publiek dit particuliere initiatief zeer op prijs stelt. Ook ditmaal weer wordt O» grote belangstelling gerekend, vooral aan het Sluisplein, waar de eindstreep in het oog gehouden kan worden. Daarom is er een zogenaamd officieel gedeelte gereserveerd voor autoriteiten en donateurs en wie er verder zal trachten •een goed plaatsje bij de finish te bemach tigen, behoeft niet met het eigen rijwiel zichzelf en anderen in de weg te staan: er is een keurige rijwielstalling aanwezig op dat terrein. Het eerste jaar won Wim Snijders, in 1952 was het Jan Tienstra, die met het eremetaal ging strijken, in 1953 ging Henk Kuitwaard als eerste over de lijn en dit maalBehalve genoemde rijders schreven onder meer M. Snijders, K. Post, J. Hofland, W. Rustman, Van Sas, de gebroeders Rabe en vele anderen in. In totaal een honderdtal. Beker als prestatieprijs Het is wel zo dat één man maar de eerste prijs kan winnen, maar de zaken mensen hebben zich, zoals gebruikelijk bij deze wedstrijd, ook nu weer van hun beste zijde laten zien. Er is ditmaal, door een niet-IJmuidense fabriek, een verzilverde beker beschikbaar gesteld als prestatie- prijs. Waaruit kan worden geconstateerd dat IJmuiden in het land nog niet zo slecht staat aangeschreven. Op het IJmuidense „plateau" is schilder Meesters met lijm- en lakpot aan de slag getogen om de buitenkant van de autobus, die volgend jaar een wereld reis gaat maken, van haar speciale decoratie te voorzien. De Amsterdamse boekhandelaar-philatelist Van d. Kolk gaat met een oud Fordbusje namelijk een reizende postzegelwinkel beginnen, zoals indertijd al uitvoerig verteld is, maar nu moet de bus ook laten zien, waarvoor zij straks in Scandinavië en Israel komt. Naar voorzichtige schatting anderhalf millioen postzegels veel Nederlandse en wat van dat gewone goed, dat elke beginnende verzamelaar al na een week als niet interessant opzij schuift, worden met lijm en lak op de bus geplakt. Links een dorpsgezicht je van postzegels, rechts een molentje en in het midden een mooie boven kruier, want onder dat symbool van Hollands welvaren komen we net zo min uit als onder de eeuwige klompen. Met krijt staat de rest van de decoratie er al ruw op en als straks de plak- marathon ten einde is, worden de con touren nog wat aangezet met forse verf- g strepen. De bus krijgt op die manier een 9 heel ander postzegel. DÓOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOC<XOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC>OOOOOOOCX> In de afgelopen nacht zijn zowel de loodsdiensten voor de Nieuwe Waterweg als IJmuiden (de laatste alleen voor kleine schepen) wegens de hevige wind gestaakt. Die voor de Nieuwe Waterweg werd in de prille ochtend hervat; in IJmuiden duurde het langer en moest het laat in de ochtend worden eer kleine schepen weer beloodst werden. De sectie Muziek van de „Stichting de Velser Gemeenschap" organiseert op 4 September een muziekfestival, waar aan tien bij deze sectie aangesloten verenigingen deelnemen. Het muziek festijn, dat in het pank Velserbeek wordt gehouden, begint des middags om half vier en men sohat dat de laat ste tonen verklonken zullen zijn om streeks tien uur in de avond. Er wordt gepauzeerd van zes tot half acht. Voor de pauze treedt het Jeugdorkest IJmuider Harmonie op met Een lande lijke Bruiloftsstoet van Jakma en de Ouverture Joyeuse van Kéler Béla. Daarna voert de Christelijke muziekverenigingWil- helmina een gedeelte van Nabucco van Verdi en Images de France van Thiry uit. Dan volgt de harmoniekapel „De Een dracht" met lm Italienisch Style van Schubert en Alceste van Von Gluck. De IJmuider Harmonie brengt de Ouver ture Raymond van Thomas en de Slavi sche Rhapsodie no. 1 van Friedemann ten gehore en dit gedeelte wordt besloten met De Vogelkoopiman van Carl Zeiler en de Badeloch Ouverture van Register door Soli Deo Gloria. Avondklanken In de avond opent de Velser Accordéon Vereniging het programma met Veritas Vincit van J. B. Kok en Offenbach-melo- dieën. IJmuidens Roem vervolgt met de Concert-ouverture van J. H. Moed en de Feodora-ouverture van Tsjaikowski. De Hoogoven Harmonie speelt Le roi s'amuse van Delibes en waarschijnlijk een werk in Verleden week zijn ze met z'n dertigen tegelijk over de pont gekomen, de gezinnen, die de bevolking van het Velsense woonwagenkamp uitmaken. Het was de eerste keer in hun leven dat ze voorrang kregen, maar het ging ditkeer dan ook om een massale verhuizing van het harre Noorden naar het milde Zuiden, of, om het in striktere termen te houden: van de kanaaloever naast de Flaatwellerij naar een stukje grond tussen rioolwaterzuivering en tunnelbouw, aan de vroegere Amsterdamseweg, die nu „werkweg" is geworden voor de menselijke mollen op steenworps-afstand. Dat Noorden is inderdaad nogal bar geweest met z'n enkeldiepe plassen na een normale regenbui en z'n kamp, dat echt niet als een blijvertje bedoeld was, maar de Velsense woonwagenbewoners toch jarenlang huisvesting heeft verschaft. De aankomst van Koning Haakon VII in Nederland vermeldt, wat de vroege ochtenduren op zee en IJmuiden betreft voor Donderdag de volgende volgorde der ceremoniën: Te 7"uur: in de ochtend brenigt H. M.'s Evertsen het koningssaluut van 21 scho ten; één der Noorse begeleidende totrpe- dobootjagers, die het Koninklijke jacht „Norge" escorteren, beantwoordt dfeze groet met eveneens 21 schoten. De Evert sen zal daarop met 21 schoten wederom antwoorden. Bij IJmuiden keert de „Evert sen" naar Den Helder terug. De twee Noorse jagers „Oslo" en „Stavanger" be geleiden het Noorse jacht met de „Piet Hein" en de „Mamnix". Om 8.30 uur komt de „Norge" in de mididensluis aan. Daar zullen de leden van de eredienst, toegevoegd' aan Z.M. en de gezant van Noorwegen, de heer L. J. H. Jorstad aan boord gaan evenals de luite nant ter zee eerste klasse W. van Rossen, die als verbindingsofficier aan de com mandant van de „Norge" is toegevoegd. De commandiant van het jacht is Kapitein ter zee G. Brekke: de eredienst, toege voegd aan koning Haakon bestaat uit de vice-admiraal b.d. jhr. E. J. v. Holthe, de kamerheer van H.M. die Koningin jhr. mr. C. Dedel en kap. luitenant ter zee J. G. Stegeman, adjudant van de Koningin: commandeur S. den Boeft voert, het bevel over het escorte Nederlandse torpedoboot- jagers. Te 9 uur vertrekt de Norge uit IJmui den met de Rijkshavenmeester van IJmui den in een motorboot voorop; de torpe- dobootjagers varen in rechte lijn achter het jacht. De „Norge" kan om 11 uur in j Amsterdam zijn en om 11.30 volgt de ont vangst van de koning dtoor koningin Ju liana en Prins Bernhard. Zoals gemeld is de middensluis afge sloten, de toegangswegen blijven echter open. De belangrijke wedstrijd van het tweede Rooswijk-Softbalteam, die Maandagavond zou worden gespeeld en voor het Velsense negental het kampioenschap had kunnen brengen, is uitgesteld. De weersgesteldheid van deze zomer (?)- avond liet niet toe de wedstrijd te laten doorgaan. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zondag aangekomen het Duitse s.s. „Ilse Russ" met een lading van 650 vadem hout uit de Finse haven Borgae (Yxpila). DINSDAG 10 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tarzans avonturen". Kex, geen voorstelling. Raadhuis, 19.30 uur: Raadsvergadering- WOENSDAG 11 AUGUSTUS IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tarzans avonturen". Rex, 20 uur: „Vrouwen die het teken dragen". En het Zuiden was milder: de gemeente heeft er een net-bestraat en afgepaald kamp ingericht met stenen toiletten, een washok en een paardenstal. De dertig gezinnen zijn er over het alge meen best content mee, al borrelt ook hier de ontevredenheid wel eens op in het hart, dat zich te vaak getrapt weet om wel daden nog zonder wantrouwen te begroe ten. Hoewel: een deel van de critiek schiet wel degelijk in de roos. Midden op het terrein is een stenen bouw- seltje opgetrokken, dat aan de ene kant twee toiletten met een washok bevat en aan de andere een dubbele paardenstal her bergt. Die paardenstal ,is kennelijk zonder advies van een deskundige tot stand ge komen, want twee geiten zouden er zich wellicht in thuis voelen twee paarden kunnen er bepaald niet in. Nog daargelaten, dat het linker-ros als een van zijn eerste bezigheden zal beschouwen een grondige vernieling van de kampwaterleiding, die open en bloot langs de stalvloer loopt en dus maar een voorzichtig duwtje met een paardehoef van node heeft om een pracht van een fontein op te leveren. De reactie van het paard of de paarden-in-woning- r.ood op een dergelijk evenement is nog onbekend Bovendien staat de stutbalk op een plateautje, waaraan de dieren zich onher roepelijk moeten bezeren. „Maar we hebben zelden paarden meer in huis," sust „koopman" uit een van de dertig wagens rondom: de autotractie heeft, zij het in overwegend tweede handse vorm, ook de Nederlanders met huizen op wielen veroverd en het paard, wordt voor de woonwagen een steeds zeldzamer ver schijning. Maar goed: dat zijn dan ook de enige aanmerkingen op het nieuwe kamp. De andere snijden geen hout. Het hoge hek rondom wekte bij een paar bewoners her inneringen aan concentratiekampen en andere minder gezellige oorden op en een hunner veronderstelde direct al, dat de af sluitboom voor het kamp (waarom eigen lijk die boom er is gekomen, weet niemand precies) op slot kan, zodat het opgesloten- zijn een schijn van waarheid zou krijgen. Maar dat slot komt er niet en het hoge hek met harmonica-gaas is de enige waarborg voor de moeders tegen het in sloten vallen hunner spruiten, om van de gevaren van de langsrijdende zandauto's van de Ballast nog maar niet eens te spreken. Het kamp ligt daar wat moeilijk het moge waar zijn, vooral nu de „oude" Am sterdamseweg nog geen verbinding met het dorp Velsen vormt en een oudje als moeder Mandemaker, die 's Zondags trouw kerkt, een paar kilometer om moet lopen om in de bewoonde wereld te komen. Voor de schoolgaande kinderen en de winkelende huismoeders is dat ook een bezwaar, maar aangezien het moeilijk is het „tout le monde et son père" naar de zin te maken, lijkt ons de snijdende benaming van „duivelseiland", die een der meest critisch ingestelde be woonsters zich liet ontglippen, vooralsnog overdreven, tenzij er andere dingen ge beuren. En ook in dat opzicht valt alles heel erg mee. De „andere dingen", die rond een woonwagenbewoner volgens de overleve ring geschieden zijn in deze kleine gemeen schap beslist niet erger dan in de „grote maatschappij." Dat de mensen die zich op wielen wensen te huisvesten en zich daar bizonder wèl bij bevinden, van het slag zijn, dat het wenselijk maakt het wasgoed binnen te halen en alle ramen potdicht te houden, is voor 99 procent een sprookje. Dat ene overblijvende procent is trouwens gelijkelijk verdeeld over de woonwagens en de woonhuizen. Een voorbeeld? Een van deze zogezegde rabauwen heeft kortgeleden de Velsense politie een fietsendief in handen gespeeld, die dacht een gestolen karretje in het kamp wel kwijt te kunnen raken. En wie het be- roepenlijstje nagaat ziet: opperman, hoog ovenarbeider, fabrieksarbeider, koopman. Twee ge-zinnen leven van „de steun" en daarbij is er nog een, waarvan vader na een lang leven van hard ploeteren bij de Beverwijkse conservenindustrie „van Drees tiekt" zoals dat heet. „Steun" is het mak kelijkste woord, maar niet het juiste. Het „koopman" zou wel eens de dekman tel kunnen zijn van allerlei ongure prak tijken, dacht ge zo. Wij ook, toen ons on langs een fonkelend armbandhorloge werd aangeboden door een bewoner van het Vel sense kamp. Het horloge was evenwel vol komen legaal afkomstig van een Rotter damse groothandel in uurwerken. En er kleefde geen smetje aan deze „handel," of het moest zijn, dat het er niet één is die de gevestigde horlogers tot juichen kan bren gen. De politie heeft niet meer en niet min der last met deze kleine rijdende kolonie dan met de brave burgers daarbuiten. Hard-roepende, beschonken lieden komen zelden voor, messengevechten zijn uit de tijd omdat ze niet leuk zijn en over het algemeen zijn de vaders en de moeders net zulke goede vaders en moeders als ginds achter de horizon der huizenwereld. Een mooie wagen met lofwerk op het teakhout en geslepen spiegelglas in de deurtjes, met een radio en meubeltjes, die blinken van de was en de goede zorgen, is evenals ons bankstel en onze parketvloer het resultaat van een leven lang hard werken. Bovendien: ze zijn wel gezellig, deze wat ongegeneerde, maar tenminste ronde men sen in het kamp, die u vlak in het gezicht zullen vertellen, dat ge in moten kunt rol len en met een niet esthetische neus uit hun zaken dient te blijven. Anders zullen ze u een wijle lang in de dubbele Nelson nemen en een schiettent van u vervaar digen. Even later smaakt het kopje thee van het lichtje oprecht lekker en een ge zamenlijk gedraaide saffiaan wolkt een blauwe nevel om de maatschappelijke ver schillen tussen mensen en mensen. J. F. vier delen van Garard Boedijn. Het fan farecorps Wiiheimina voert eveneens twee nummers uit en St. Caecilia brengt onder meer de Arlésienne-suite van Bizet ten ge hore. Waarmee dan tevens het sober ge houden programma wordt besloten. COC<XX<C<.XXXXXX>C)ODOOCXXX>OOCOC>CCOOOOCOOOOOCOOOOOCOOOOOCOC Tijdens de hevige stormstoten van gis- teravond zijn langs de kust windkrach- ten volgens de schaal van Beaufort van 10 gemeten. Diverse strandhuisjesoe- j woners in IJmuiden werd dit toch wel wat al te bar en midden in deze wilde j nacht hebben zij eens poolshoogte ge nomen om te zien of hun optrekjes niet j ergens achter de duinen terecht waren j gekomen. De schade is echter nogal meegevallen. Het zonder op of om te kijken oversteken van de Heerenweg te Bakkum zou voor twee meisjes van 4 en 5 jaar Zondagmid dag ernstige gevolgen gehad kunnen heb ben, ware het niet, dat de chauffeur van een passerende Amsterdamse taxi op zijn qui vive was en bijtijds krachtig remde. Desondanks kon hij niet verhinderen dat hij een der meisjes met zijn wagen raakte, doch volgens een plaatselijke dokter, wa ren de verwondingen die het kind had be komen, niet van ernstige aard. Maandag 9 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Zaanstroom van Leith. A. H. Both van Ramsgate, Julius van Liga. Heemskerk van Antwerpen. Wallonia van Gothenburg. Arnolde van Kopenhagen. Bol- bee van Caen. Mullheim Ruhr van Lulea. Sambre van Parijs. Marinus V van Sunder land. Auriga G van Norrköping. Leonard T van Geffle. Grebbestroom van Londen. Lingestroom van Liverpool. Glangula van Liverpool. Krautsand van Bremen. Alfred van Brake. Wolanda van Hernösand. Alpha van Vestervick. Friedtjof Nansen van New castle. Niagara van Rotterdam. Vertrokken zijn: Bralanta naar Aruba. Sambre naar Rotterdam. Makkum naar Ant werpen. Marinus V naar Antwerpen. Jupiter naar Hamburg. Rigel naar Rotterdam. Otto naar Bremen. Arnolde naar Rotterdam. c Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 96 vaartuigen aangevoerd: 8270 pond kuil- paling, prijs f 1,18—f 1,30; 174 pond lijnaal, prijs f 1,28—f 1,42; 16 pond snoekbaars, prijs f 0,85; 126 pond rode baars, prijs f 1,09 f 1,18, per pond en 362 pond nest, prijs f 2,60 f2,80 per bak van 3714 kg. Prijzen. Gr. tong 3,80i—2,50; grm. tong 2,46—2,00; kim. tong 2,30—2,00; kl. tong I 2,08—1,88; kl. tong II 1,90—1,78; tarbot I 2,50—1,80, per kg. Tarbot IV 27; kl. griet 2817; tongschar 62; kl. tongschar 36; gr. schol 46—43; grm. schol 4239; kim. schol 66—30; kl. schol I 45—21; kl. schol II 31—8; schar 18—14; v. haring 18—10; makreel 18—10; gr. schelvis 41—32; grm. schelvis 38—28; kim. schelvis 36—22; kl. schelvis I 35—19; kl. schelvis II 15—9; wijting 11—8; gr. gul 3320; midd. gul 2114; kl. gul 14—8; kl. koolvis zw. 25; kl. rode poon II 15, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18068; gr. koolvis zw. 7764, per 125 kg. Aanvoer. Totaal 8000 kisten. Besommingen. IJM 38 Zeelandia f 10.100; IJM 20 Polderman f18.800; IJM 183 Viking- bank f19.600; KW 123 f3500; KW 159 f2560; KW 69 f2560; KW 155 f2160; KW 89 f3180; KW 52 f6240; KW 104 f2680; KW 84 f1970; KW 23 f190; KW 65 f1490; KW 166 f2390; KW 125 f1940; KW 64 f2660; KW 169 f1950; KW 107 f2330; KW 17 f2300; KW 51 f2540; KW 126 f3670; KW 91 f3300; KW 59 f2590; KW 114 f 1620; KW 73 f950; KW 140 f 1470; IJM 53 f 1600; IJM 204 f 1470; SCH 7 f 1450; SCH 140 f 1730; IJM 5 f 1900; IJM 229 f 2040; IJM 228 f1740; IJM 3 f1400; IJM 78 f1540; KW 12 f 2450; KW 133 f1760; KW 92 f1550; KW 21 f1190; KW 53 f1760; KW 98 f1620; KW 31 f430; KW 30 f2070; KW 210 f1900; BU 33 f2100; RO 29 f1600; AM 17 f2370; AM 16 f2360; WR 33 f2240; HD 125 f2180. ADVERTENTIE Alle heren profiteren van electrisch scheren want bij aankoop van een „PHIL1SHAVE" snelscheer-apparaat prijs 49.75 ontvangt U tijdelijk ƒ10.—, ƒ7.50 of ƒ5.— terug bij inlevering van een oud droogscheer- apparaat of scheermes met kwast (defect geen bezwaar). Kennemerlaan 106 Tel. 5726 IJmuiden Het Beverwijkse show-accordeonorkest „De Klavierschippers" geeft onder leiding van Cor Brouwer op Woensdag 22 Septem ber in het KSA-gebouw een concert, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan. De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" heeft Zondag een onderlinge wedstrijd gehouden in de Spuihaven. De twaalf deelnemers vingen in totaal drieënzestig bovenmaatse vissen. 1. J. Pauw met 14; 2. J. van Zutphen met 13; 3. A. Post met 9; 4. J. Pools met 6; 5. Jan Beentjes met 5. Het Noorderbad te Wijk aan Zeè houdt op Donderdag 12 Augustus de jaarlijkse strandfeesten voor kinderen van 3-12 jaar. Naar het KNVB-kamp Vanmorgen om acht uur is een dertigtal junioren en adspiranten van de voetbal vereniging „Kinheim" per autobus naar Doetinchem vertrokken. Zij zullen een week lang doorbrengen in het KNVB- jeugdkamp en daaarvan Zaterdagavond weer terugkeren. Sportdag voor VVB-voetbalfamilie Het bestuur van de voetbalvereniging VVB heeft het voornemen om op Zondag, 5 September de jaarlijkse sportdag voor de leden te houden. Deze sportdag, die op het sportpark „Watervliet" zal zijn, bestaat uit de tra ditionele zevenkamp voor senioren en vete ranen-voetballers en de sedert enkele jaren ingevoerde vierkamp voor dames, die in twee groepen worden onderverdeeld. Jongetje spelend in het woonwagenkamp. Zaterdag rolde na een korte rustperiode de voetbal weer op het hoofdterrein van „Schoonenberg". Stormvogels 2, Terrasvogels, Velsen en VSV 2 betwistten elkaar het een jarig bezit van de Bevrijdingsbeker, welk kleinood VSV 2 het vorige jaar uit handen van de Terrasvogels'-voorzitter in ontvangst mocht nemen en het dus Zaterdag te verde digen had. Jammer genoeg voor hen, slaag den de jonge VSV'ers hierin niet, want z(j werden door Velsen met drietwee ver slagen. En toch speelden de reserves der IJmui der roodwitten niet slecht, integendeel; er zat vaart in hun ploeg, hetgeen ook niet be hoeft te verwonderen, daar spelers als Bauwens, Schoon, De Bie, Thoolen en Wey, allen spelers, die meermalen in het eerste elftal gespeeld hebben, er in waren op genomen. Dat zij toch de eer van deze overwinning aan hun tegenpartij moesten laten, kwam, doordat Velsen ook bijzonder goed voor de dag kwam. De Santpoortenaren telden, ver geleken bij het vorige seizoen, niet veel nieuwe gezichten, zij hadden alleen Meyer, die naar Australië vertrokken is, door Hey- nen moeten vervangen doch hadden enkele spelers met elkaar van plaats laten verwisselen. Nu speelde Bakkum onder meer op de spilplaats en ./ijker midvoor. De toeschouwers kregen een snel en leven dig partijtje voetbal met wisselende kansen te aanschouwen, waarin beide keepers meer malen hun capaciteiten konden tonen. Van der Heyden gaf met een houdbaar schot Velsen de leiding, doch Bouwens maakte gelijk (11). Met de rust leidde Velsen opnieuw, ditmaal door Brouwer (21). Toen Velsen al spoedig na de rust de voorsprong vergrootte, leek de strijd ge streden, doch VSV dacht er anders over. Na dat Tromp Jr. een zeker doelpunt had gered, was het weer Bouwens, die voor VSV doelpuntte (3—2). Met deze stand kwam onder grote spanning het einde. Van heel wat minder gehalte was de nu volgende strijd tussen Stormvogels 2—Ter rasvogels (40). Vooral de ploeg van Ter rasvogels, welke ook al niet veel wijziging had ondergaan, viel tegen. In de verdediging deden de spelers afzonderlijk nog wel eens goede dingen, doch het geheel klopte niet en wij geloven, dat men in dit licht de vier door Stormvogels 2 gescoorde doelpunten moet zien, want dat het aanvalsquintet der IJmuider Vogels nu direct een grootse in druk maakte, zouden wij niet gaarne be weren. Maar in ieder geval speelde de Storm vogelsvoorhoede beter dan die van Terras vogels. Visser, de Stormvogelslinksbuiten, gaf met een schot, dat Akkerman totaal verraste, zijn club de leiding en Lindenberg zorgde er met een schot via de paal voor, dat de rust met 20 inging. Ook na de rust had Terrasvogels weinig in te brengen. Stormvogels speelde nu beter dan voor de rust en het duurde dan ook niet lang, of Lindenberg gaf na goed werk van Luitjes doelman Akkerman op nieuw het nakijken (30). De Terrasvogels kwamen nu dan eindelijk even los en Wijnen en Van Vuuren kregen ieder zelfs een goede kans om te doelpunten, doch ze konden de goede richting niet vinden. Uit een voorzet van Visser bracht Luitjes tenslotte de stand op viernul. De Commissie Cultureel Beverwijk" or ganiseert deze winter vier filmavonden en vijf concerten te geven door het Noord Hollands Philharmonisch Orkest. De eerste filmavond vindt plaats op Don derdag 23 September. Zondag hielden de Hengelsportvereni gingen de „IJzeren Voorn" en „Velsen" een viswedstrijd in het Spuikanaal om de „Vel sen"-wisselbeker. Deze beker werd vorig jaar door „Vel sen" veroverd, maar dit keer wist de „IJzeren Voorn" hem glansrijk te winnen, zodat deze vereniging hem nu voor de tweede maal een jaar in het prijzenkast mag zetten. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. Engelhart „IJ.V." 15 st. 2. Kuyt „IJ.V." 13 st. 3. Niemeyer „IJ.V." 7 st. 4. v. Vliet „Velsen" 5 st. 5. Bruinenberg. „IJ.V." 4 st. 6. Sondorp „LLV." 3 st. 7. Jochems „Vel sen" 3 st. 8. Oosterwold „IJ.V." 3 st. 9. Ooms „Velsen" 3 st. 10. Bosma „Velsen" 2 st. 11. Lely „IJ.V." 2 st. 12. Vrijhoef „Vel sen" 1 st. 13. Schouten „Velsen" 1 st. 14. Meerhof „Velsen" 1 st. 15. Harmsen „Vel sen" 1 st. 16. Noortman „Velsen" - st. 17. Aalbersberg „IJ.V." 1 st. Zodat de „IJzeren Voorn" dus met 48 tegen „Velsen" 18 stuks deze strijd won. Beverwijkse „Facultatieve'1 op excursie gaat De afdeling Beverwijk der Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft Vrijdagavond in „Het Witte Kruis" de jaar vergadering gehouden onder voorzitters schap van de heer Th. W. Reynders. Deze deelde in zijn openingswoord mede dat na de in gebruikneming van het crematorium te Dieren het ledental vooral in het Oosten en Noorden van het land sterk was toege nomen. De totale bouwkosten voor dit nieuwe crematorium kwamen op bijna een millioen gulden; de Vereniging was echter door deze hoge uitgave niet in financiële moeilijkheden geraakt. Met een klein na delig saldo had de afdeling Beverwijk het iaar 1953 kunnen afsluiten. De afdelingen Velsen en Beverwijk zullen Zondag 15 Augustus een excursie naar het nieuwe crematorium houden, waar de leden een Gelderse koffiemaaltijd zal worden aange boden. Op de terugreis zal de prachtige landstreek „de Postbank" nabij Velp wor den aangedaan. De autobus zal om acht uur vanaf het Stationsplein vertrekken en om zeven uur hoopt men 's avonds weer in Beverwijk terug te zijn. Tuinfeest van Humanistisch Verbond De Iedten van het Humanistisch Verbond uit Velsen en Beverwijk komen Woensdag avond bijeen in de tuin van de heer Van Hameien aan de Genestetlaan in Driehuis om te genieten van een bont openlucht programma. De bridgeclub „Wijk aan Zee" organi seert op Dinsdag 10 Augustus in hötel „Welgelegen" een drive voor de badgasten. „IJmonden" Het convooi van de IJmuidense Zaterdag vliegers werd in Ciney gelost. De duiven van de IJmonden" gingen om 12.00 uur de lucht in en om 14.33 was de eerste duif op zijn hok terug. Deze vogel maakte een snel heid van 1585 meter per minuut, en de eigenaar was de heer A. J. Hartenhof. De gemiddelde afstand was 244 km. Om 14.44 waren de prijzen verdiend, maar de eerste duif zat toch nog bijna VA minuut voor de tweede. De gehele uitslag is: D. Koffeman 2 en 3; D A. Visser 3, 8 ên 11; H. Harms 5, 6 en 7; J. Suurmond 9 en 10; L. v. Neelen 12, L. Kna pen 13. Door de harde Z.O. tot Z.W. wind waren er toch nog liefhebbers, die de duiven in het hok vonden. De volgende week is er een nationaal concours van Libramont over een afstand van 288 km.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3