Vlaggend IJmuiden en blij-juichend Amsterdam begroetten Haakon VII Weerbericht j Saluutschoten daverden over de Noordzee Haarlems Dagblad Bonn eindelijk overtuigd dat John een „verrader" is Premier Mendès-France heeft zijn E.V.G.-plannen gereed Noorse koning over woelige zee naar Nederland Koningin en Prins verwelkomden in de hoofdstad hun koninklijke gast Djakarta verheugd over opheffing Unie Weerslag gevreesd van zijn uitlating over het herlevend nazidom Het woord is aan. Tegenstanders van Europees leger vragen overleg op nieuwe basis 69e JAARGANG No 28 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 Koning Haakon zal Noorse woningen op Tholen zien Paleis van Pantsjen Lama in Tibet ingestort Comédie Francaise opnieuw naar de Sovjet-Unie Saluut Rendez-vous Ondeugende coaster Vaart naar de hoofdstad „Ja, vi elsker dette landet Rit door Amsterdam Kranslegging Spanning tussen politici en officieren in Brazilië 298e JAARGANG No 182 Weerrapport 1 - Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 508Q (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHÈ~COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TUSSEN EEN HAAG van zwijgende toeschouwers op pier en havenkant door is het Noorse koninklijke jacht „Norge" vanmorgen om vijf minuten voor half negen de IJmuidense middensluis binnengeschoven, waar de ranke witte één pijper protocollair aan de Noordzijde meerde een lange zeereis over de woelige golven van de Noordzee had Koning Haakon VII naar Nederlandse bodem gebracht voor een staatsiebezoek, dat tot en met Zaterdagmiddag Europa's oudste vorst in ons midden zal houden. De koning, gekleed in het admiraalsuniform der Noorse marine heeft zich tijdens het schutten in de sluis een kort moment op de buitenbrug getoond, maar toen de lensen van vele foto toestellen op zijn rijzige, kaarsrechte gestalte werden ge richt, verdween hij ijlings in het stuurhuis van de Norge, om even later weer te verschijnen, maar nu achter de ramen van de salon, op het moment, dat de leden van de eredienst, door het Nederlandse hof toegevoegd aan de Koning van Noorwegen, aan boord kwamen. Om zeven uur in deze grauwe ochtend schoof de loodsboot „Bellatrix" dwars voor de pieren langszij het jacht, schipper Alderlieste liet de sloep strijken, die de loodsen onder commando van de directeur derde district Loodswezen, kapitein H. Tichel man, zou overbrengen om de beloodsing van de hoge gast persoonlijk te leiden. De stramme begroeting op de Noordzee 21 saluutschoten vlammend in de ochtendschemering en de fleurige, on gedwongen ontvangst door Koningin en Prins en de hoofd stad zelve vormden de inleiding van deze eerste dag een dag, die de verbondenheid tussen twee zeevarende volken duidelijk maakte. Morgenochtend om tien uur vertrekt Koning Haakon uit Amsterdam naar de Noorse Kerk in Rotterdam en drie kwartier later vertrekken de Koningin en de Prins naar Numansdorp, waar de Piet Hein ligt te wachten. Daarna zal Koning Haakon aan boord worden ontvangen. Het jacht vaart van Numansdorp, via Volkerak, Krammer, Zijpe en Mastgat naar Stavenis- se op Tholen, waar het om kwart over drie wordt verwacht. In Stavenisse zijn een aantal Noorse woningen voor rampslacht offers gebouwd, die door de vorstelijke per sonen zullen worden bezocht. Na het bezoek aan het eiland Tholen be geven de Noorse Koning en het Neder lands Koninklijk Paar zich naar Bergen op Zoom, vanwaar zij per trein naar Den Haag vertrekken. In het Kurhaus zal het Haags gemeentebestuur hun een diner aanbieden. Des avonds om half acht worden zij in het Paleis op de Dam terugverwacht. DJAKARTA. (Aneta). President Su karno zal in zijn rede op 17 Augustus ter gelegenheid van de verjaardag vain de af kondiging der Indonesische onafhankelijk heid een beschouwing geven over de op heffing van de Unie en uitdrukking geven aan de vervulling van de lang gekoesterde wens van het Indonesische volk, zo ver neemt Aneta. In regeringskringen verklaarde men de ondertekening van het protocol met vreug de te begroeten. „Dat tenslotte na dikwijls moeizame pogen overeenstemming is be reikt, is niet in het minst te danken aan het feit, dat beide partijen overtuigd wa ren van elkanders goodwill en aan de ernst, waarmede de delegaties haar taak opvatten om de besprekingen te leiden naar een uit slag, die tot wederzijdse tevredenheid r De „Norge" in de middensluis te IJmuiden. generaal C. F. Pahud de Mortanges, vice- admiraal jhr. Van Holthe, kapitein-luite nant ter zee J. G. Stegeman en luitenant ter zee A. F. Eibers naar het Damplantsoen te begeven. Daar wachtten minister-presi dent dr. W. Drees, de Commissaris der Ko ningin dir. M. J. Prinsen, burgemeester d'Ailly, schout bij nacht F. T. Burghard en brigade-generaal G. Dijkstra de Koning op, die na een korte begroeting een krans leg de bij het Nationaal Monument. Enige oud-leden van de B.S. stonden bij het mo nument opgesteld. Nadat een minuut stilte was betracht, speelde de kapel van de Amsterdamse politie een koraal van Mozart als slot van de korte plechtigheid. Daarna werd in de troonzaal van het paleis het noenmaal gebruikt. Daarbij zaten mede aan Prinses Wilhelmina en de prin sessen Beatrix en Irene. Tijdens de maal tijd speelde de achter het paleis aam de zijde van de N.Z. Voorburgwal opgestelde marinierskapel. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jean de Boisson: Sommige mensen zouden dood gaan van verdriet wanneer men hun hun ongeluk afnam. stemt", zo verklaarde men in deze krin gen. Laat comité. Intussen meldt de correspondent van Aneta in Semaramg, dat daar Woensdag een comité is gevormd tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. In het comité zijn vertegenwoordigd de PNI., de PKI, de Partai Buxufa en de PSII. Het co mité stelt zich tevens de inlijving van Nieuw-Guinea bij Indonesië ten doel. Oud-strijders De organisatie van oud-strijders in Bor neo heeft volgens een bericht uit Bandjer- masin een resolutie aangenomen waarin onder meer wordt gezegd, dat de oud-strij ders bereid zijn naar de gewapende macht terug te keren, indien de onderhandelin gen over de opheffing van de Unie en de RTC-overeenkomsten en de terugkeer van Irian tot Indonesië zouden vastlopen. „Het leven en de bezittingen van de Nederlan ders in Indonesië zou niet kunnen worden gewaarborgd, indien de onderhandelingen zouden mislukken", aldus de resolutie, waarin een beroep werd gedaan op het In donesische volk tot „totale defensie ten einde het hoofd te bieden aan de reaction- naire Nederlandse aggressor in West- Iriain". Honderden mensen bedolven KALIMPONG (Reuter) Het paleis van de Tibetaanse religieuze leider de Pantsjen Lama te Sjigatse is twee dagen geleden ingestort. Bijna 200 personen wer den onder de ruïnes bedolven. Het paleis stond aan de rivier de Namtsjoeng en het was door het hoge water ondermijnd. Thans staat Sjigatse zelf geheel blank. Er is een kazerne ingestort, waardoor meer dan 500 soldaten werden bedolven. De regering heeft troepen voor het hulp werk naar Sjigatse gezonden. Een broer van de Pantsjen Lama, die zelf met va- cantie in Kalimpong (West-Bengalen) is, heeft zich aan het hoofd van een hulp comité geplaatst. Men neemt aan, dat er vele doden zijn. De overstromingen zijn veroorzaakt door de buitengewoon zware regens over geheel Tibet. De Namtsjoeng trad buiten haar oevers, toen de oevers van het meer Takri Tsoma doorbroken werden. Een maand geleden zijn ongeveer 300 personen bij Gjangtse, meer aan de boven loop van de Namtsjoeng gelegen, ver dronken. Het water overstroomde toen de gehele stad van 25.000 inwoners. Velen der omgekomenen waren monniken met hun gezinnen (zij behoorden tot een Tibetaanse orde, die het huwelijk toestaat). Er vielen ook veel slachtoffers doordat een fort in stortte. Met de vlaggen in top hebben de schaarse schepen, die IJmuiden op dit vroege uur in de haven telde, de „Norge" en haar ere- escorte van twee Noorse en twee Neder landse torpedobootjagers begroet en met de geus op de plecht en de rood-met-gouden koningsvlag in de achtermast is het ranke schip de sluis binnengeschoven, terwijl de escorterende jagers hun plaats in de Noor- dersluis zochten. Vanmorgen om kwart voor vijf had de ontmoeting al plaats tussen het koninklijk jacht „Norge", een geschenk van het volk aan zijn Koning, en de drie schepen, welke door de Koninklijke Marine waren afge vaardigd om de vorstelijke gast te ontvan gen, de torpedobootjagers „Piet Hein" en „Evertsen" en het fregat „Marnix". Woensdagmiddag om precies twaalf uur, waren deze marine-vaartuigen al uit Den Helder vertrokken om, alvorens de „Norge" tegemoet te gaan, eerst nog gedurende de gehele middag en nacht te oefenen in het manoeuvreren op de Noordzee. Het weer was vrij ruw, windkracht zeven, tegen storm aan, en de commandan ten, navigatoren, stuurlieden en overige be manningsleden hadden dan ook de handen vol om de oefeningen naar wens van com mandeur S. den Hoeft te laten verlopen. Voor de „Marnix" kwam daarbij nog de moeilijkheid, dat dit fregat slechts zelden met torpedojagers tezamen had gemanoeu vreerd. Telkens weer werd de formatie, welke de Koning van Noorwegen zou begeleiden gevormd en ontbonden, de schepen voeren in kiellinie, verspreidden zich weer en schaarden zich opnieuw naast elkaar. Dit ging zo vrijwel onafgebroken door tot Woensdagavond tien uur; de bemanningen kregen even rust, maar na een uurtje be gon het opnieuw. Tegen twee uur Donderdagmorgen was de tijd gekomen, dat de formatie zou op- stomen naar het lichtschip Texel en keurig op tijd (kwart voor vijf) bereikte men deze plaats, waar enkele minuten later ook het statige, witte jacht van Koning Haakon, begeleid door de torpedobootjagers „Oslo", met de commandant kapitein ter zee Ole Andreas Aslaksrud, en „Stavanger", onder commando van luitenant ter zee der eerste klasse Aid Martinius Bygnes, arriveerden. En toen bleek, dat de oefeningen gedu rende de nacht zeker niet tevergeefs ge weest waren, want precies op tijd en keurig tegelijk hadden deze vaartuigen rendez- vous ongeveer een mijl ten Zuiden van het lichtschip Texel. PARIJS (Reuter). Premier Mendès- France zal vandaag aan zijn kabinet voor stellen voorleggen, die bedoeld zijn als grondslag voor een oplossing van het vraagstuk van het Europese leger. Generaal Koenig, de Gaullistische minister van De fensie en vooraanstaand tegenstander van de Europese Verdedigings Gemeenschap (EVG) en de radicale minister van Indus trie en Handel, Bourgès Manoury, een voorstander van ratificatie van het EVG- verdrag, die in de afgelopen weken ge tracht hebben een compromis tussen voor- en tegenstanders van het EVG-verdrag uit te werken, hebben gisteravond verslag in de ministerraad uitgebracht. Men verwacht, dat het kabinet de voorstellen na bewer king mogelijk tegen het einde van de week officieel zal goedkeuren. De vijf andere EVG-landen kunnen dan Zaterdag of Zondag op de hoogte worden gebracht van de voorstellen vóór de bijeen komst van de zes ministers van Buiten landse Zaken der EVG-landen in Brussel op 19 Augustus. Stilzwijgende steun De Nationale Vergadering heeft besloten de behandeling van de voorgestelde grond wetswijziging, die bekrachtiging van de EVG zou vergemakkelijken, uit te stellen. Een desbetreffende motie, die de stilzwijgen de steun van de regering had, werd met 360 tegen 161 stemmen aangenomen. De com munisten, die tegen de EVG zijn, steunden de motie, de volksrepublikeinen, die voor- Hr. Ms. „Evertsen" voer voor de „Norge" op 500 yards, ter linkerzijde op 300 yards geflankeerd door de „Marnix", een fregat, dat enkele jaren geleden nog voor de sloop bestemd was, maar thans, volgens de be manning althans, een van de snelste sche pen van de marine genoemd kan worden, en ter linkerzijde geflankeerd door de eveneens bijzonder snelle „Piet Hein" op 300 yards. Op 500 yards achter de „Norge" en op 300 yards van elkaar volgden de beide Noorse jagers „Oslo" en „Stavanger". Rustig voeren de zes schepen voort, tot dat de „Evertsen" om kwart over zeven precies een koninklijk saluut afgaf van eenentwintig schoten. Tien minuten later bij het bereiken van de territoriale wateren gaf de „Oslo" eveneens een saluut van een entwintig schoten, waarna de „Evertsen" dit saluut beantwoordde met een gelijk aantal schoten. Alles ging even rustig en vlot en de enige fout, die er in dit geheel te ont dekken was, werd gevormd door een kleine'Duitse kustvaarder, die tot ergernis van de commandanten, zonder op de regels te letten dwars door de formatie heenvoer. Vrij kalm (snelheid ongeveer acht tot tien mijl per uur) stoomde de formatie met de trotse „Norge", die de koninklijke stan daard in top had naar de rede van IJmuiden. Het koninklijk jacht voer als eerste de haven binnen, daarachter in kiellinie de beide Noorse torpedobootjagers en de „Piet Hein" en de „Marnix". Inmiddels was de „Evertsen" reeds ge ruime tijd op weg terug naar Den Helder. Het schip, met aan boord commandeur S. den Hoeft, had zijn plicht gedaan, het had er tezamen met de andere jager en het fregat voor gezorgd, dat de Koning van Noorwegen een ontvangst had gekregen, een vorst van een zeevarende natie waar dig. IJl trilden de bootmansfluitjes over de kolk en toen de nieuwe manillatrossen om de bolders van de sluis schoven en de Jan tjes op de kop van de sluiskade stram in de houding stonden, is Koning Haakon VII van Noorwegen met een sigaret in de lin kerhand even naar het weer komen kijken. Slechts de paar officiële personen, die tot de sluis waren toegelaten, hebben dit kleine tafreel gezien: een kort vriendelijk gesprek met een officier van de „Norge". Al die duizenden anderen moesten hier verre van blijven als gevolg van een strenge ordonnantie, die de middensluis hermetisch afsloot. De ergste bries, die het jacht gedurende standers zijn van de EVG, onthielden zich van stemming. De socialisten stemden vóór. Het wetsontwerp zal thans niet voor het einde van de herfst in behandeling komen. De radicaal Badie, die de motie had in gediend, vond dat de tegenstanders van de EVG gelegenheid moesten hebben voor de grondwetswijziging te stemmen. Een aantal tegenstanders van de EVG, voor het grootste deel parlementsleden, be horend tot alle partijen, behalve de com munistische, hebben een verklaring uitge geven, waarin zij zich uitspreken voor on derhandelingen op nieuwe basis tussen de belanghebbende mogendheden. Westelijke solidariteit, organisatie van Europa en Frans-Duitse verzoening, waren noodzake lijk. Wanneer het tenslotte onvermijdelijk wordt, dat Duitsland deelneemt aan de ge meenschappelijke verdediging, aldus de verklaring, zal het noodzakelijk en mogelijk zijn, de Duitse bijdrage vast te stellen op duidelijk omschreven voorwaarden, ge waarborgd door een waarlijk internationale controle, en te beperken overeenkomstig de moderne strategische gegevens. Een vooruitgezonden groep militairen van de toekomstige Amerikaanse EVG- missie is in Bonn aangekomen, om onder handelingen te voeren over de mogelijk heden van Amerikaanse militaire hulp voor het Duitse contingent, dat deel moet uitmaken van de EVG-strijdkrachten, en om de vestiging van een permanente Ame rikaanse militaire EVG-missie voor te be reiden. zijn reis dwars-voor heeft geliad, was af- geflauwd. Nederland kon zelfs een kort moment met een waterig zonnetje pronken. Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vei- sen en rijkshavenmeester G. A. Man heb ben voor hun voeten de loopbrug zien strijken, die even later de eredienst, be staande uit jhr. E. J. van Holthe, jhr. mr. C. Dedel en kap.-lt. ter zee J. G. Stegeman, toegang verschafte drie in groot gala geklede autoriteiten, vergezeld van de Noorse gezant, de heer L. J. H. Jorstad. Te negen uur opende zich het ceremonieel heeft niet meer dan vijf minuten verschil getoond met het schema de Oostelijke sluisdeur, om de spitse steven van de Norge door te laten; het motorjachtje van IJmuidens rijkshavenmeester draaide al ongeduldig in het vlakke Noordzeekanaal en kort daarop formeerde zich de stoet, die de Velserbrug, de ponten en het lage pol derland zou passeren: op weg naar de hoofdstad, waar de Koningin en de Prins der Nederlanden hun Noorse gast op wachtten. Van IJmuidien tot Amsterdam woeien vlaggen van tal van gebouwen en schepen. De „Norge" werd dus tot de Amsterdamse haven geleid door de havenmeester van IJmuidien, in de haven door diens hoofd stedelijke collega. Bij de B.P.M.-boei aan de Noord zijde van het IJ is het koninklijk jacht gemeerd.. Talrijke Amsterdammers sloegen de manoeuvres belangstellend gade en werden geboeid door het schouwspel diat het strijken en spec taculaire wegroeien van de konings sloep bood. Tegen half twaalf voer dte konings- sloep onder het Oostelijk viaduct door naar de ponton bij de St. Nicolaaskerk. De vele vlaggen en de menigte die de afgezette ruimte omzoomden vormden het feestelijk décor der vorstelijke ont moeting. Op de steiger traden Koningin Juliana en Prins Bemhard Koning Haakon tegemoet. Met ongekunstelde hartelijk heid werd de koninklijke gast begroet. Nadat de burgemeester van de hoofdstad, de gouverneur van Amsterdam, de com mandant Zeemacht Nederland en de leden van de Noorse legatie aan de Koning wa ren voorgesteld, begaf bet gezelschap zich langs een erehaag van de Koninklijke Ma réchaussee in ceremonieel tenue van de steiger naar de kade. Evenwijdig met het paviljoen stonden een erewacht van mari niers met vaandel en de marinierskapel opgesteld. De kapel speelde het Noorse volkslied „Ja vi elsker dette landet" (Ja, wij houden van dit land). De Koning, be geleid door de Koningin en de Prins in specteerde de erewacht en daarna bega ven zij zich in het speciaal voor dteze ge legenheid opgerichte paviljoen, waar de voorzitters van de beide Kamers der Sta ten Generaal, de voltallige ministerraad, de vice-president van de Raad van State, de chefs van staven der verschillende leger afdelingen, de Nederlandse gezant te Oslo, de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, de directeur van het kabinet der Koningin, de procureur-gene raal van het Amsterdamse gerechtshof, de garnizoenscommandant van Amsterdam, de wethouders en d'e havenmeester hun op wachting maakten. Voor de tocht naar het paleis op dte Dam namen Koning. Koningin en Prins vervol gens plaats in het met zes paard'en bespannen koninklijk rijtuig, dat ge volgd werd door drie rijtuigen met d'e leden van het gevolg. Koning Haakon maakte de eerste rit van zijn tweede be zoek aan Amsterdam door dikke riien jui chende Amsterdammers en vreemdelingen.' langs ba»en keurige matrozen van de Koninklijke Marine, die de ere-afzetting langs de route vormden. Bii de aankomst bij het koninklijk paleis op de Dam bracht dte erewacht van het Gardereeiment Jagers de eerbewijzen. De Koninklijke Militaire Kapel in ceremon'^el tenue speelde de volksliederen op het ogenblik dat de stoet voor het paleis arri veerde. De gebruikelijke inspectie volgde, waarna de vorstelijke personen het paleis binnengingen. Slechts weinig minuten later verschenen zij op het baloon teneinde de begroeting in ontvangst te nemen van de tallozen, die het Damplein vuldten. De koninklijke Standaarden wapperden van het paleis, tegen welks gevel die toejuichin gen onophoudelijk opklonken. Tegen kwart voor één verliet Koning Haakon het paleis om zich met enkele ledien van het Noorse gevolg en met vice- admiraal Rost van Tonningen, brigade- (Van onze correspondent in Bonn) De Hoge Commissarissen van de drie Westelijke grote mogendheden hebben het plan laten varen gehoor te geven aan het verzoek van de West-Duitse bondsregering om de. Oost-Duitse autoriteiten te verzoe ken dr. John uit te leveren. Men is in de hoogste geallieerde kringen in West-Duits- land zeer teleurgesteld over de verklarin gen, die bondskanselier Adenauer en an dere hoog geplaatste West-Duitse autori teiten tot dusverre in het openbaar over de affaire-John hebben afgelegd. Men vraagt zich met bezorgdheid af wat er zou kunnen gebeuren wanneer de West-Duitse regering opeens voor nog moeilijker problemen zou komen te staan. Men vindt in het algemeen ook dat de reacties te Bonn op hetgeen dr. John gis teren op de persconferentie in Oost-Berlijn gezegd heeft nog veel te wensen overlaten. De argumenten, waarmede men getracht heeft John's beweringen te ontzenuwen, zijn maar zwak en ze worden niet als af doende beschouwd. Het heeft niet veel zin alles wat John vertelde in grote trekken eenvoudig tegen te spreken en men rekent met de mogelijkheid dat John binnenkort zijn stem wel weer zal laten horen. Diepe indruk Men is er van overtuigd dat John's uit latingen over het herleven van het natio- naal-socialisme een diepe indruk op het buitenland zal hebben gemaakt en dat velen in het Westen huiverig worden voor het eventuele herbewapenen van West- Du itsland. De socialistische partij verlangt dat de Bondsdag in een speciale zitting bijeen geroepen wordt en dat de minister van Binnenlandse zaken, Schroder, zal aftre den. (Reuter/A.F.P.) De West-Duitse re gering heeft John nu als een „verrader" gebrandmerkt. Zijn jongste verklaringen bevestigen, dat hij sedert zijn verdwijning de communistische propaganda dient en handelt als een verrader van de bonds republiek. De gehele achtergrond van zijn zaak zal binnenkort openbaar worden ge maakt, wanneer de federale openbare aan klager zijn onderzoek heeft voltooid," al dus de regering, die tevoren het standpunt had ingenomen, dat John Oost-Berlijn was binnengelokt, daar werd vastgehouden en geen verraderlijke bedoelingen had. Natuurlijk Personen, die John goed gekend hebben, twijfelen er niet meer aan, dat John om politieke redenen naar de communisten is overgelopen. Zij hebben ook de indruk, dat hij niet door hen wordt gedwongen om te blijven of te vertrekken. John's opwinding scheen natuurlijk te zijn, hoewel hij ernstig en zenuwachtig was tijdens zijn perscon ferentie, aldus verklaarde men. Na de persconferentie van John heeft een corres- pondent van het Britse blad „Daily Ex press" nog een gesprek onder vier ogen met John gehad, aldus meldt A.F.P. De Verenigde Staten hebben geen ge heime overeenkomst met West-Duitsland gesloten, welke ten doel zou hebben in het Oosten of elders een oorlog te ontketenen, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken te Washington meegedeeld, naar aan leiding van uitlatingen van John op zijn persconferentie. Bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Juni van dit jaar, zo had John gezegd, was het hem volkomen duidelijk gewor den, dat volgens de Amerikaanse politiek, Duitse soldaten voor de kruistocht tegen het communisme in Europa beschikbaar gesteld moesten worden. „In de Verenigde Staten wordt een oorlog voorbereid in een hysterische angstpsychose", aldus John, die van mening was, dat de „eenzijdige banden van Duitsland aan de Amerikaanse politiek van kracht" zoals zij door Adenauer werden gesmeed onvermijdelijk tot een oorlog op Duits grondgebied zouden leiden, die Duitsland in een „radio-actief besmet kerkhof" zou veranderen. Na zijn verklaring, dat de nazi's weer met Amerikaanse steun de overhand krij gen, zei John: „De Amerikanen hebben Duitse soldaten nodig voor hun oorlog tegen het Oosten. Hierbij verwelkomen zij uiter aard allen, die niet alleen geen enkele les uit de Duitse nederlaag hebben getrokken, maar die sindsdien steeds hebben gewacht op het uur der wrake voor de nederlaag van 1945". RIO DE JANEIRO (Reuter) De poli tie van Rio de Janeiro heeft Woensdag van vuurwapens en traangas gebruik gemaakt om een menigte te verspreiden, die was samengestroomd om een rede aan te horen van de Braziliaanse journalist Lacenda, op wie verleden week een aanslag is gepleegd. Men gelooft, dat verscheidene personen zijn gewond. Vier betogers werden aange houden. Bij de aanslag van verleden week werd een majoor van de Braziliaanse luchtmacht gedood. Officieren van de luchtmacht beschuldigen Lutero Vargas, een zoon van de Braziliaanse president, er van de aanslag uitgelokt te hebben. Een kolonel van de luchtmacht en twee luite nant-kolonels, die Woensdagavond op een bijeenkomst van 600 officieren van leger, marine en luchtmacht beschuldigingen aan het adres van Lutero Vargas uitten, zijn op bevel van de minister van luchtvaart, Moura, gearresteerd. Woensdag is het in Rio de Janeiro de gehele dag onrustig geweest. Groepjes be togers trokken door de stad en vernielden borden, waarop Lutero Vargas werd aan bevolen voor herverkezing als afgevaardig de in October. PARIJS (United Press) De financiële commissie van de Franse Nationale Ver gadering heeft een crediet van 25 millioen francs goedgekeurd voor een nieuwe reis van de Comédie Frangaise naar de Sovjet- Unie. De datum van de tournée is nog niet vastgesteld. Enige tijd geleden heeft de Comédie Frangaise een reeks voorstel lingen in Moskou en Leningrad gegeven. (van hedenmorgen 7 uur) weers 01 •P L. S w 2 taestand SS •5*8 .5* cu fi u O) G Sr s£ SU ZB Stockholm half bew. ZZW 4 18 5 Oslo nevel N 2 20 8 Kopenhagen regenbui ZW 12 17 4 Amsterdam zwaar bew. ZW 6 17 0.6 Londen regen OZO 3 19 1 Luxemburg zwaar bew. ZZW 2 15 0.5 Parijs regen ZZO 3 20 0.1 Bordeaux half bew. WZW 2 24 0 Grenoble half bew. windstil 21 0 Nice onbewolkt NW 5 24 0 Genève zwaar bew. windstil 20 0 Zürich onbewolkt windstil 19 0 Locarno onbewolkt windstil 25 0 Berlijn zwaar bew. WZW 4 17 9 Frankfort nevel ZZW 5 19 0.1 München half bew. Z 2 18 0 Wenen licht bew. W 4 24 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 22 0 Rome onbewolkt NO 4 29 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 25 0 Mallorca onbewolkt NNW 2 Neerslag laatste 24 uur gooooooocooooooooooooooooorxxx^ooooooocoooooooociooooooooc ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het o K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- g S derdagavond tot Vrijdagavond, opge- 8 8 maakt om 10 uur: 8 Aanvankelijk zwaar bewolkt met wat 8 3 regen of motregen. Later enkele ver- g g spreide buien afgewisseld door opkla- 8 g ringen. Matige tot vrij krachtige wind 8 g tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of 8 8 iets hogere temperaturen 8 13 Augustus 8 18 Zon op 5.19 uur, onder 20.10 uur. Maan op 19.29 uur. onder 3.57 uur. 8 Maanstanden 8 14 Aug. 12.03 uur: Volle maan 8 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier g 28 Aug 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Augustus 8 Hoog water: 2.00 en 14.29 uur. Laag water: 10.00 en 22.23 uur. 8 Vrijdag 13 Augustus 8 Hoog water: 2.43 en 15.11 uur. 8 Laag water: 10.47 en 23.08 uur. 8 exxeeccO3I00C00rrec00000030000000ryyyrYyyv-»^-~^~^.o:g

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1