In Velserbroek zwoegden jonge boeren op „een mooie straal" Thalia Havenberichten Agenda voor Velsen Bruïdsbouquetten Duiven door slecht weer vertraagd „Piccadilly-dream" in IJmuiden Nieuwe tribune op „Beverwijk" terrein Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 5 MELKERS DEDEN EXAMEN C-M.C.-cursus wil de consumptiemelk ideaal maken Lunapark op Marktplein groot van opzet Burgerlijke stand Velsen Atoom-duiven kwamen later thuis Om het kampioenschap van Noordholland Amerikaanse tankervloot wordt gemoderniseerd Berisping voor schipper van de „Tzonne" Oudste inwoonster Politie krijgt motoren, Plaatwellerij breidt uit Scheepvaart IN DE WIJDHEID van de Veiserbroekpolder hebben gistermiddag vijf jongens en een blond meid je in de blauwe kiel „model" gemolken onder het critisch en keurend oog van een gezelschap, samengesteld uit de besten der besten op dit gebied mensen, die van vingerstanden alles weten, die „het houden van de emmer" een belangrijke aangelegenheid achten en pijnlijk precies zijn op de hygiëne. Vandaar, dat de jonge, ietwat bleke examinandi met een akertje water naast zich onder de zwartbonte zaten en vooraf netjes de koe van onreinheden ontdeden om later, onder de bedrijven door telkens hun handen te wassen. In de gordel stak een propere handdoek: de koe werd niet alleen gewassen maar ook afgedept. Wie dit alles overdreven mocht lijken: het is de ernstige opzet van de commissie ter bevordering van de melkwinning in Is oordholland deze hygiënische verzorging op alle bedrijven ingang te doen vinden om de eenvoudige reden, dat het product er wel bij vaart en Nederland is nu een maal sterk agrarisch en dat het de boe ren geld gaat kosten indien de melk niet zuiver aan de fabriek komt. De CMC, zijnde de organisatie van de melkboeren, nam indertijd het initiatief tot deze cursussen, de standsorganisaties lever den een deskundige commissie en twee jaar terug, maakte het district Kennemer- land-Zuid voor het eerst kennis met deze grondige leerschool-voor-melkers. De tweede opleiding begon dit voorjaar voor elf jongelui uit het boerenvak en Maandag en gisteren werden ze geëxami neerd na een tiental lessen. Er waren twee honderd punten te verdienen, toen de cur sisten tegen meikerstijd op hun „blok" de emmer in de juiste stand brachten. „Het meer of minder schoon zijn van de handen, zindelijkheid van de kleding en gereed schap" was een van de eerste dingen, waar over de hoogmogende heren deskundigen het oog lieten gaan. „Het spannen van de koe, stand van de koe, behandeling spenen, uier en omringende delen werd nummer twee. Maar aangezien het belangrijkste van melken het melken is, wogen de vinger standen, de hoedanigheid van de stralen, de manier van uitmelken en wat dies meer bij dït moeilijke vak te pas komt, extra zwaar. Als je dan als enige vrouw onder de leerlingen van „voormelker" Th. A. Schipper, de cursusleider, een koe onder of liever bóven handen krijgt, die haar kostelijk vocht niet wenst los te laten, is dat zuur. Maar Henny Rutten sloeg zich er dapper doorheen en melkte vakkundig tot de laatste druppel door. De gehurkte en oplettende jury rondom heeft later sportief besloten, de tijd van het melken ook zo'n punt niet in aan merking te nemen voor dit speciale beest. Dat het melkersvak een niet gemakke lijke stiel is, zal de jongelui al duidelijk zijn geworden tijdens de theoretische les sen, die meneer Schipper hen ergens in de Velserbroek onder de koeien van boer Rutten (die zijn bedrijf en beesten ter be schikking stelde), duidelijk zijn geworden. Wie te veel „trekt", heeft meneer Schip per gezegd, loopt de kans de rozet in de kceienuier te forceren. En dan „geeft" de koe niet meer. Waar zij overigens gelijk in heeft. Wie niet vlug genoeg melkt, heeft hij voorts betoogd, overschrijdt de limiet van ongeveer tien minuten, gedurende welke het runderlijke zenuwstelsel op het loslaten van de melk is ingesteld daarna wordt het al hard minder. Maar de elf cursisten van deze leergang- 1954 hebben het geleerde kennelijk goed in de praktijk gebracht: ze slaagden allen. Met W. Warmerdam als beste 184 pun ten van de „ideale" 200, zodat hij met A. v. Veen (183.5) en M. v. d. Vlugt (182.5) bij de baas om een gulden extra in de week kon aankloppen, zijnde de loonsverhoging, die de CAO voor het boerenbedrijf toe kent aan degenen, die boven de 180 punten komen. Bij boer Rutten thuis Later heeft meneer Markering namens de CMC in de beste kamer van boer Rutten daar nog even de vinger bij gelegd. Niet alleen daórbij overigens, want die gulden is niet het belangrijkste resultaat van een met lof afgelegd melkersexamen: het verheugde hem dat in het nog niet ideale winningsgebied van Ken- r.emerland-Zuid, waartoe de CMC-afdeling Santpoort-Velsen behoort, de nieuwe ideeën over de melkerij gaan doordringen, vooral onder de jeugd. Er is nog veel meer gezegd in die blauwgerookte kamer van de boerderij „De Giest" aan de Hofgeester- weg en de geslaagde cursisten zaten er te vreden bij: hun diploma, dat rijkserkenning heeft en in alle landen mogelijkheden opent, trots op schoot. Er waren sigaren voor de mensen, die hun beste krachten gaven aan het totstandkomen dezer cursus en moeder Rutten had voor gebakjes ge zorgd. De geslaagden waren: Andreas van Veen (178.5), L. F. C. Kneppers (173.5), H. Rut ten (166.5), J. Dijkzeul (178.5), A. v. Veen 183.5), H. Willemsen (166.5), H. v. Ruiten (168.5), M. v. d. Vlugt (182.5), W. War- mendam (184), W. L. Hendriks (178.5) en Th. Böhm (178). ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alleen bij BÏISMAN'S BLOEMENMAGAZIJN v.a. 7 50 Velserdulnweg 143 - Tel. 5740 - IJmuiden-O (het theater met de beste films) vertoont vanaf a.s. VRIJDAG t. en m. DONDERDAG het veelbesproken zedendrama ZIJ DIE VAN DE ZONDE LEVEN Voorverkoop vanaf morgenochtend da gelijks van 1112 uur a.h. theater (drin gend aanbevolen) Alléén toegang boven 18 jaar. coooooocöocöcoooooöocoocx3oc>300ooococooc>oooóooooodoooocoo Van 411 September zal het Velsen- se publiek zich zoals gemeld kunnen vermaken in een sprookjestuin met bloemen. Men behoeft niet te wandelen in dit van neon-verlichting voorziene j oord; kleine wagentjes zullen de bezoe kers voeren door deze „Piccadily- dream", die een onderdeel is van het groots opgezette Lunapark, dat in die week op en om het Marktplein in IJmui den zal worden opgericht. Uiteraard komen er verder de beken de Lunapark-attracties zoals de steil- wand-rijderij, een babycarrousel, een j rupscarrousel, een zweefmolen, zelfs het hoofd-van-Jut zal niet ontbreken. Wie de toekomst wil weten kan zich die echt laten voorspellen en de zakken en tassen kunnen worden gevuld in de van extra en speciale verlichting voor ziene nougat- en suikerkraam. De geur van oliebollen zal de lucht vervullen en wie na het nuttigen van deze oud- Hollandse baksels nog zin in extra ver maak heeft, vindt dit wellicht in een rit per autoscooter. De dertig verschillende attracties in dit Lunapark zullen ongetwijfeld wel voldoende zijn om een week lang Vel- sen in feeststemming te brengen. GEBOREN: C. van der PijlBos, z., Zee weg 240, IJmuiden-O; G. Dijkhuizen.Schadé, d., van der Zwaagstraat 14 rd, IJmuiden-O.; H. van der FangeDirks, d., Curagaostraat 37, Santpoort; T. M. C. Duin—Klaver, 2 d., IJsselstraat 37, IJmuiden; M. BangmaWis hard, d., Wüstelaan 94, Santpoort; K. C. BontenbalJansen, d., Spilbergenstraat 17, IJmuiden; S. KramerZwartveld, d., Ken- nemerlaan 101, IJmuiden; J. M. van der Puttevan Leuven, z., Narcissenstraat 42, Santpoort; M. G. T. JongelingSpendel, z., Grahamstraat 102, IJmuiden; M. Stetvan Son, z., Frans Halsstraat 14, IJmuiden-O. OVERLEDEN: E. Lijnslager 54 j., echtgenote van G. v. d. Zande, P. C. Hooftlaan 12, Drie huis; C. Rechsteiner, 54 j., weduwe van G. van Gelder, Trompstraat 88, IJmuiden-O.; A. Kalis, 53 j„ weduwe van A. Wijker, Py- thagorasstraat 20, IJmuiden. Woensdag 11 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martien van Fowey. Brage van Sunsvall. Tankwart van Cuxha- fen, Aeneas van Rotterdam. Erebus van Rotterdam. Meuse van Stockholm. Jelö v. Rotterdam. Stentor van Rotterdam. Sharis van Rotterdam. Gapern van Ivanhose. Ham let van Leningrad. American Lasoger van Rotterdam. Roelf Buisman van Kotka. Haf prins van Androssand. Aliro van Las Palmas. Belos van Ronskar. Albert G. Brown van M'bro. Wilja van Gent. Vertrokken zijn: Muhlheim Ruhr naar Lulea. San Marco naar Zeebrugge. Wester- markt naar Hamburg. Julius naar Huil Mar griet L. naar Londen. Prinsegracht naar Köping. Spaarnestroom naar Fowey. Yrsa naar Gdynia. Krautsand naar Hamburg. Niobe naar Helsingfors. Pionier naar Ham burg. Theano naar Rotterdam. Niagara naar Bremen. Meuse naar Rotterdam. Roelf naar Hamburg. Van Linschoten naar Antwerpen. Bolbec naar Rotterdam. Ponza naar Gent. Alfred naar Hamburg. Leonard T naar Rot terdam. Joost naar Rotterdam. Maria naar Rotterdam. Strabo naar Rotterdam. A. H. Both naar Bremen. Oranje Nassau Door de slechte weersomstandigheden is de wedvlucht van Zondag uitgesteld en heeft deze Maandag plaats gehad. Met Zuiden wind zijn de duiven in Quievrain voor een afstand van 237 km. om 7 uur gelost. De eerste duif meldde zich om 9.43.25 bij zijn baas J. Boeweg. De verdere uitslag luidt als 1 volgt: J. Boekweg 1, 3, 9, 20; J. Wijker 2, 4, 5, 12; K. Klepper 6, 17: D. Mantel 7; H. J. Belfroid 8, 18, 19; Jan Kist de Ruijter 11, 15, 16; C. Zwanenburg 10, 13, 22; D. Bannink 14; A. Gravemaker 15. Bonte Duif Ook de postduivenvereniging „de Bont? Duif" in IJmuiden-Oost nam deel aan de wedvlucht Quievrain. Door de sterke Zui den wind werd menigeen verrast, zodat de duiven eerder in het hok werden aangetrof fen dan werd verwacht. De heer W. Koks meldde zijn duif om 9.40 uur, het dier had ongeveer met een snelheid van 95 km. gevlogen. De overige prestaties zijn als volgt: W. Koks 1, 8; J. Verwer 2, 4, 10, 29, 30, 31; J. Kaldenbach 3, 7, 9, 23, 27, 32; F. Schaap 5, 33; A. Donkersloot 6, 12, 18; H. Verduijn 11, 14, 19, 22; W. Donkersloot 13, 20; J. M. v. Loon 15, P. Visser 16, 34, 35; A. Üleake 17, 25; A. Kraayenoord 21, 24; J. Minneboo 26, 28, 36, 37; B. v. d. Werf 38. De leden van de postduivenhoudersvereni- ging „De Atoom" kwamen Zondag tot de onaangename gewaarwording, dat hun dui ven, die 108 in getal van Quievrain met een afstand van 240 km. zouden thuisvliegen, niet zouden komen opdagen. De storm winden van deze „zomer" en de vaak zware regenbuien waren van dit uitstel tot de terugvlucht oorzaak en derhalve moest dus een afwachtende houding worden aan genomen Toen het gisteren mogelijk was de dieren naar Velsen terug te laten gaan werden zij 's morgens om zeven uur twintig gelost tij dens een nog vrij krachtige Zuid-Westen wind. De uitslag bracht voor de houders wel enige verrassinigen. Deze werd: W. Schouten 1, 4, 15, 20; H. J. Exalto 2, 9, 11; P. v. d. Wiele 3, 5; J. Exalto 6, 8; Martinus 7, 12; J. Strijnban 10, 14, 21; D. Stapper 13; A. Kat 17; L. E. A. Sloot 18, 19; J. Schoo 22. Aan de wedstrijd om het damkampioen schap van Noordholland zullen de volgende spelers deelnemen: J. Metz, Stahlberg en v. d. Sluis, allen uit Amsterdam, Dukel, Wil- lemse en Wim de Jong, voor Kennemer- land, v. d. Horst, Zaandam, F. Slot, en Beers, Noord-Scharwoude, Bizot uit Zwaag. De titelhouder J. H. Ansems speelt ook mee, hoewel deze reeds gerechtigd is in het kam pioenschap van Nederland 1955 uit te komen. Dé wedstrijden worden in Haarlem en Am sterdam gehouden en beginnen omstreeks half September. Er wordt in de weekeinden gespeeld. De twee eerst aankomenden kunnen deel nemen aan het kampioenschap van Neder land 1954. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft twee wetsontwerpen ge tekend tot modernisering van de Ameri kaanse tankvloot. Onder het ene wetsont werp wordt machtiging gegeven tot de bouw van 20 snelle, commerciële tank schepen bij particuliere scheepswerven. Volgens het andere ontwerp zouden de reders toewijzingen voor credieten ontvan gen voor tankschepen, die in de oorlog zijn gebouwd. Dit crediet zou gebruikt kunnen worden voor de bouw van efficiënter tank schepen, die in de Verenigde Staten zullen worden gebouwd en onder Amerikaanse vlag zullen varen. „Vooral bij het vissen op zee, als de schippers scherp gaan navigeren om elkaar vóór te zijn, is het zaak de veilig heid niet in het gedrang te laten komen. Al meer dan eens heeft de Raad voor de Scheepvaart gewaarschuwd tegen het euvel van alleen op de brug staan. Toch blijft dat nog veel voorkomen". Op deze gronden heeft de Raad voor de Scheepvaart een berisping uitgesproken jegens de 63-jarige kapitein C. van der L. van de „Tzonne" IJm. 1, die op Eerste Kerstdag van het vorig jaar in het Engelse Kanaal betrokken was bij een volgens de raad „uiterst onbelangrijke" aanvaring met een Poolse kotter, de „Cyrank". Aan zijn staat van dienst, aldus de raad, heeft de kapitein het te danken dat hij slechts een berisping krijgt. In menig an der geval zou de raad hebben besloten tot het voor enige tijd ontnemen van de be voegdheid. De aanvaring, waarbij geen van beide schepen werden beschadigd, deed zich voor bij goed, helder weer en kalme zee op klaarlichte dag, terwijl ter plaatse om streeks honderd vissers in een klein be stek bijeen voeren. De bemanning van de „Tzonne" bestond uit zestien personen. De Poolse schipper heeft de aanvaring gemeld, hoewel schippers de gewoonte hebben dat niet te doen als er geen schade is veroor zaakt. Op het „Beverwijk"-terrein aan de St. Aagtendij'k is men begonnen met die bouw van de nieuwe kleedaccormnodatie. Allereerst werd de waterleiding aange legd, een leiding van bijna 1000 m lang. Er komt een ruim kleedhuis met douche cellen en een bestuurskamer. Als dit staat zal er begonnen worden met de bouw van de nieuwe (open) tribune. Het huidige kleedhuis en de zittribune zullen worden weggebroken, waarna de nieuwe geplaatst zal worden. Men hoopte stilletjes het kleed huis Zondag al klaar te hebben, maar dat lijkt wel erg optimistisch. MARKTBERICHT 11 Augustus Andijvie 1624; sla 313; spinazie 27—44; bloemkool 2159; doperwten 3579; spercie- bonen 6278; snijbonen 5888; pronkbo- nen 3164; bospeen 3647; waspeen 3249; komkommers 719; tomaten 2146; prei 3440; rode kool 1723; groene kool 1622; appels 28. De oudste inwoonster van Castricurn, mevrouw De Leeuw-Van Meijen, wonende in de Prinses Irenestraat, hoopt Maandag 24 Augustus haar 97ste verjaardag te te vieren. De jarige is niet zo best meer ter been, doch geniet overigens nog een puike gezondheid. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat door de Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 28 Juli 1954, ingevolge de Hinderwet ver gunning is verleend aan de gemeente Vel sen, tot het opstellen van drie machines, gedreven door twee electromotoren en een dieselmotor in het perceel Tiberiusplein 1 in IJmuiden-Oost. Burgemeester en wethouders van Velsen maken eveneens bekend, diat ter gemeente secretarie (4e afdeling) ter inzage ligt een verzoek van de N.V. Plaatwellerij in Vel- sen-Noord, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het wijzigen en uitbreidien van de plaatwwellerij, door het verplaat sen van 12 werktuigen, gedreven door 12 electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 19.54 pk, en door het bijplaat sen van 9 werktuigen, gedreven door 13 electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 28.32 pk, en 7 ventilatoren op en in de percelen aan de Wijkermeerpol- der no. 23 in Velsen-Noord. Op Woensdag 25 Augustus 1954, te 11 uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, aan iedereen ge legenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit ver zoek in te brengen. Gedurende, 10 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners dezer ge meente wordt er op gevestigd, diat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, in dien zij overeenkomstig artikel 11 van de Hinderwet op de hierboven bedoelde zit ting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Aalsdijk, 10 480 m. O.NO. Bahamas. A'bbedijik, 10 1025 m. O.ZO. Los Angeles. Agamemnon, 10 630 m. O. Bermuda Akkrumdijk, 10 525 m. N. ten O. Flores. Alphard, 10 230 m. ZO. St. Vincent. Alwaki, 10 210 m. NO. Bahia. Amerskerk, 10 910 m. ZO. Guardafui. Abbekerk, pass. 10 Kp. Leeuwin n. Adelaide. Aideramln, 11 v. Madras te Rangoon. Algenib 7 V. Dakar n. Freetown. Amor, pass. 10 Lissabon n. Hamburg. Amstelkroon, 10 v. Belawan n. Colombo. Aagtedijk, 10 200 m. NO. Bahia. Aardijk, 11 v. Norfolk te New York. Adonis, 11 v. New Orleans te Curagao. Albireo, 11 v. Bahia te Victoria. Alchiba, pass. 10 Madeira n. Antwerpen. Alcyone, 11 v. Pto. Alegre te Buenos Aires. Algenib, 10 te Santos. Alioth, 10 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alpherat, 11 v. Philadelphia te Baltimore. Amsteldijk, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendskerk, pass. 10 Ceylon n. Penang. Ariadne, 10 v. Gibraltar n. Savona. Alhena, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Amstelvaart, 11 v. Aden n. Amsterdam. Arkeldijk, 10 v. Singapore te Tj. Priok. Borneo, 11 150 m. Z. Kreta. Baarn, 10 v. Mollendo n. Arica. Barenidrecht, pass. 10 Kp. Bougaronle n. Fao. Blijdendijk, 10 650 m. O. Kp. Race. Breda, 10 310 m. N.NW. Bermuda. Britseum, 10 225 m. W. Fern. Noronha. Billiton, 10 v. Singapore n. Colombo. Blitar, 10 v. Aden n. Suez. Banka, 10 v. New York n. Casablanca. Bonaire, 10 1060 m. W.ZW. Madeira. Boskoop, 10 900 m. ZW. Fayal. Ceronia, 11 te Salt End. Caltex Pernis, 10 v. Rotterdam te Sidon. Cottica, pass. 10 Azoren n. Plymouth. Caltex Utrecht. '11 v. Sidon n. Rotterdam. Charis, 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Cronenburgh, 10 v. Bilbao n. IJmuiden. Diemerdijk, 10 v. Los Arugeles n. Balboa. Drente nog te Basrah. Delft, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Duivendijk, 10 v. Cristobal n. Antwerpen. Delfland, 10 v. Montevideo n. Santos. Duivendreoht, pass. 11 Lands End n. Llverpoo.. Eendracht, 11 v. Haifa rede Bourgas. Esso Rotterdam, 10 830 m. NO. Sombrero. Elmina, 10 v. Dakar n. Le Havre. Felipes, 11 v. Soerafoaja te Pladju. Ganymedes, 10 160 m. W.NW. San Juan. Gaasterkerk, 10 v. Suez n. Aden. Hera, 10 200 m. O. Jamaica. Hermes, 10 640 m. W. Fayal. Hydra, 10 170 m. N. San Salvador. Helder, 10 v. Antw. 11 te Rotterdam. Helena, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Hathor, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Indrapoera, 10 v. Singapore n. Balikpapan. Ittersum, 10 v. Las Palmas n. Le Havre. Jagersfontein, 10 480 m. O.NO. Ascension. Java, 10 v. Penang te Singapore. Jupiter, 10 v. Aligiers te Palermo. Joh. v. Oldenbamevelt. 10 330 m. W. Lands End Kertosono, 11 v. San Francisci te Longview. Kota Baroe, 11 v. Port Said te Rotterdam. Kedoe, pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Kieldrecht, 12 Rotterdam verwacht. Lawak, 10 250 m. NO. Colon. Leersum, 10 v. Bremen n. Hamburg. Lekkerkerk, pass. 10 Lissabon n. Antw. Loosdrecht, 10 v. Madras n. Colombo. Lombok, 10 v. Djibouti n. Port Soedan. Loppersum, pass. 11 Finisterre n. Ceuta. Loenerkerk, 11 v. Genua n. Port Said. Murena, 11 920 m. ZO. Mindkoy. Marpessa, 10 v. Geelong n. Mirl. Maasland, 10 580 m. Z.ZW. Las Palmas. Marisa, 10 220 m. N.NO. Azoren. Maureen, 10 400 m. O.ZO. Kp. Race. Molenkerk, 10 v. Manilla n. Zamboanga. Muiderkerk, 10 600 m. O. St. Helena. Maas, pass. 10 Malta n. Alexandrië. Maasdam, 10 840 m. O.NO. Kp. Race. Malea, 11 v. Geelong te Tarakan. Marsland, 9 v. Algiers n. Marseille. Mataram, 11 v. Rotterdam n. Antwerpen. Notos, 10 v. Gothenburg te Kopenhagen. Oberon, 12 v. Jacmel te Jacksonville verw. Omala, 11 v. Curagao te Pta Cardon. Oranjefontein, 10 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Ouwerkerk, 10 v. Sydney n. Melbourne. Oranjestad, 10 250 m. N.NO. Fayal. Orestes, pass. 10 Trinidad n. Aruba. Oranje, 11 v. Colombo n. Suez. Papendreoht, 11 Santafe verwacht. Polyphemus, 10 200 m. W. Flores. Poseidon, pass. 10 Bahamas n. Philadelphia. Prins Alexander, 10 170 m. O. Belle Isle. Prins Maurits, 10 370 m. O. Belle Isle. Prins Willem III, pass. 10 Startpoint n. Montreal Pendrecht, 10 v. Dakar te Alexandrië Prins Willem III, 9 v. Le Havre n. Montreal. W DONDERDAG, 12 Augustus 1954. Beste kinderen, Natuurlijk zijn alle kinderen die in hun vacantie IJmuiden niet verlaten trouwe bezoekers van ons mooie Velserbeek. Want wat is daar niet al te beleven! Er zijn heerlijke lanen om te wandelen, een groot speelveld, een zandbak en een pias-vijver, enfin ik kan nog veel meer dingen noemen, zoals de hertenkamp en de kinderboer derij en dan heb ik nog vast wel iets vergeten. We bezitten echter in onze gemeente nog een park, dat heel erg de moeite waard is al is het niet zo zeer een speel-oord als Velserbeek. Ik bedoel het landgoed Beeckestein. Het oude gebouw, dat binnenkort geheel hersteld zal worden, is omringd door een even verwaarloosd park, wat echter van een zo oprechte natuurlijke schoonheid spreekt, dat het er heerlijk wandelen is. Het plaatje, dat deze week ons hoekje siert, toont ons een paar blauwe reigers. Deze foto is in het park Beeckestein genomen, want elk jaar nestelt daar een beroemde reiger-kolonie. Ik zou jullie echter met klem willen aan raden neem als het kan je ouders mee naar dit sprookje van de ongerepte na tuur, maar gedraag je met elkaar behoor lijk. Schreeuw niet, ren niet als een dwaas buiten de paden en bovenal verniel niets wat de natuur met zoveel tijd en moeite heeft opgebouwd. Blijf anders maar in Velserbeek, want daar is meer gelegenheid om de rumoerige en domme kinderen aan genaam bezig te houden. En nu onze post. Vele prentbriefkaarten van nichten en neven, die in allerlei mooie streken van ons land vertoeven, kwamen bij mij binnen. Hartelijk dank, allemaal; ik kan wel zien, dat jullie het naar je zin hadden! MARJANNEKE is vandaag nummer één. Leuk, dat je mij een kaart uit Amsterdam stuurde, al is die stad niet erg ver weg, toch vind ik het juist aardig, dat je aan mij gedacht hebt, toen je daar een hele dag doorbracht. Leuk, dat jullie ook naar Artis zijn geweest. Ja, het aquarium is wel het mooiste, wat kleuren betreft tenminste. Ik kan me voorstellen dat je je ogen uitge- j keken hebt. Ook ZEEMEERMIN heeft veel plezier gehad, toen ze een hele week in Tinte lo geerde. Ja, als iets erg leuk is, duurt het meestal te kort. Ben je nog naar Alkmaar geweest? Ik hoop, dat het boek naar je zin is. Houd je wel van jongensboeken? HARDLOPER laat me ook niet in de steek, schrijft hij, al moet hij nóg zo ver weg. Vandaar dat kaartje uit Aalsmeer natuurlijk. Ja, als je een weekeinde op de Westeinderplassen zwerft, dan kijk je na tuurlijk ook eens in het „bloemen-dorp" Heb je nog een paar kassen bezichtigd? Jammer, dat er zo nu en dan een plens-bui los brak, maar je hebt toch ook wel wat zon gehad. Over wind had je helemaa' geen klagen. Dus ondanks het slechte weer ben je toch erg bruin geworden!? Hieraan kun je wel merken dat we allemaal meer klagen dan nodig is, wat zeg jij! Dit was het laatste briefje deze week. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: WATERSPORT (wandelen, athleet, tennis, Edmonton, roeien, schaken, polo, Olympiade, race, Tour de France). Puntentelling: Marjanneke 9, 8; Hard loper 10, 10; Zeemeermin 10, 10; Wielren ner 9. Deze keer een letterraadsel. Het te zoe ken gezegde bestaat uit achtentwintig let- ters. 20 7 14 24 18 gelooide die renhuid. 21 2 26 8 ingang. 5 12 1 haat, woede. 16 23 9 6 15 22 onkruid zoeken 11 4 19 25 niet zuur. 3 27 28 kleur. 13 17 voegwoord. 10 letter van het alphabet. Als je alle woorden goed gevonden hebt en de letters in de juiste volgorde geplaatst, vind je het gezegde gemakkelijk. Doe je best! TANTE ELS FELICITEERT: Waterfee, die morgen jarig is en Dik j Trom, die Zondag feest gaat vieren. Veel geluk en veel plezier allebei! Peperkust, 11 v. Bremen te Hamburg. Pieter-S, 10 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Fred. Hendrik, 10 v. Chicago te R'dam. Prins Fred. Willem, 10 v. Hamburg n. R dam Prins Willem V, 10 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem George Fred. 10 v. Montreal naar Toronto. Prins Joh Willem Friso, 11 v. Hamburg naar Rotterdam. Roeblah, 11 120 m. W. Minlkoy. Radja, 10 200 m. ZO. Socotra. Rita, 10 v. Bangkok te Singapore. Rotula, pass. 10 Aden n. Cochin. Rondo, pass. 11 Gibraltar n. Port Said. Rijndam, 10 v. Southampton n. New York. Sloterdijk, 10 190 m. ZW. Valentla. Stad Amsterdam, 10 120 m. W. Valentla. Straat Makassar, 10 v. Port Elizabeth n. Kaap- stad. Sibajak, 10 100 m. Z. Kreta. Stad Haarlem, 11 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Maassluis, 11 v. Narvik te Rotterdam. Schiedijk, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Sirrah, 12 v. Sydney te Melbourne verwacht. Stad Breda, 11 v. Port Said te Duinkerken. Stad Maastricht, 10 v. Vlaardngen te R'dam. Scherpendrecht, 14 v. Rio de Janeiro te Bahia verwacht. Stad Arnhem, 10 v. Cyprus te Amsterdam. Stentor, 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Tara, 10 260 m. N. ten O. Fern. Noronha. Taria, 10 800 m. NO. Martinique. Telamon, 10 v. Maracaibo n. Aux Cayes. Tero, 10 120 m. NO. Victoria. Tiberius, 11 v. Maracaibo te Aruba. TJitjalengka, 10 v. Manilla n. Hongkong. Trajanus, 10 150 m. NO. San Miguel. Tabian, 9 v. Honolulu te Los Angeles. Ternate, 10 v. Suez n. Colombo. Titus, pass. 10 Gibraltar n. Lissabon. Tomini, 11 v. Aden te Suez. Themisto, 10 v. Montreal n. Nederland. Van Waverwijck, 10 v. Rotterdam n. Santander Weltevreden, pass. 10 Korya Morya. W. Alton Jones, 11 500 m. NO. Bermuda. Wonogirl, 10 170 m. Z.ZO. Guardafui. Waterman, 10 440 m. O.NO. Fayal. Wield recht, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Eins- warden. Wonosari, 77 v. Belawan te Madras. Woensdrecht, pass. 11 Ceylon 18 Mena el Ahma- di verwacht. Wonorato, 11 v. Belawan te Singapore. Zeeland KRL)10 v. Port Said n. Genua. Zuiderkruis, 10 850 m. ZO. Kp. Palmas. KLEINE VAART Adm. Nelson, 10 v. R'dam n. Gothenburg. Afiena, 10 v. Uddevalla n. Amsterdam. Actinia, 10 te Bromborough. Algarve, 11 v. Rotterdam te Kotka verw. Al ja, 11 dwars Egmond n. Kiel. Arbon, 11 v. Amble te Rotterdam verw. Att S, 12 te Cardiff verwacht. Aco, 10 v. Antwerpen te Vlissingeri. Advent, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Alja, pass. 10 Vlissingen n. Duinkerken. Anna b, 12 v. Napels te Sete verwacht. Arnoudspolder vertr. 14 v. R'dam n. Lissabon. Badzo, 10 v. Londen te Rotterdam. Bestevaer, 10 v. Rotterdam n. Boston. Bab T, 9 Kiel gepass n. Stockholm. Barracuda, 11 v. Sandner te Fur. Beekbergen, 11 v. Gent n. Gothenburg. Bree Helle, 11 v. Rotterdam te Londen verw. Batavier III, 10 v. Bordeaux te Casablanca. Betty, 11 v. Rotterdam te Thorshaven. Casade, 10 v. Barrow te Rotterdam. Caland, 10 v. Inverness n. Blyth. Capricorn, 11 v. Maassluis te Boston. Carpo, 10 v. Londen n. Hamburg. Cateli, 10 v. Cardiff n. Delfzijl. Catharina, 10 v. Kopenhagen n. Fort William. Claes Compaen, 10 v. Duinkerken te Gravelines Coolhaven, 15 v. Mostaganem. Corrie b, 12 v. Sete te Leixoes verw. Crescendo, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Denl, vertr. 11 v. Esbjerg n. Kopenhagen. Depa, 10 v. Loriënt te Bordeaux. Draco, 10 v. La Pallice te Amsterdam. Deo Duce, pass. Brunsbüttel n. N-afcsfcov. De Ruyter, 10 v. Teignmouth Hoegenaes. Doklaan, 10 v. Vejle te Karlshamn. Dotmburgh, 10 v. Duinkerken te Londen. Duiveland, 11 op Tyne. Export II, 10 v. Rotterdam n. Londen. Elda, 10 v. Antwerpen te Stockholm. Elisabeth b, 11 dwars Langeoog n. Avonmouth Ellewoutsdijk, 10 v. Duinkerken n. Londen. Eemstroom, 10 v. Amsterdam n. Huil. Elisa, 12 v. Gravesend teCeuta verw. Frean, 10 v. Penryn te Manchester. Flevo, 10 v. HerakJlon te Vathy. Fedala, 11 v. Piraeus te Limasol verw. Ferocia, 10 v. Mantyluoto te Haukipudas. Fiducia, 11 v. Boston te Maassluis. Frejo, 10 v. Fraserburg n. Sunderland. Gaasterland, 11 v. Leith te Rotterdam verw. Gerrie S, 10 v. Helsingborg te Cork. Grebbestroom, 10 v. Amsterdam n. Londen. Hast IV, 10 v. Rotterdam n. Boston. Harold, 11 v. Kiel n. Gdynia. Hartel, 13 Vlaardingen verwacht. Hast I, pass. 10 Vlissingen n. Hamburg. Heemraadsingel, 11 v. Honfleur n. Duclair. Holland, 11 v. Amsterdam n. Delfzijl. Haskerland, 10 v. Goole n. Amble. Helvetia, 10 v. Londen n. Immimgham. Henenrica, vertr. 11 v. Jersey n. Manchester. Horst, pass. 11 Kentishknock n. Bristol. Joost, 9 te IJmuiden naar Rotterdam. Ja ba, 10 v. Oslo te Varberg. Koningshaven, vertr. 14 v. Casablanca n. Safi. Kemphaan, 10 v. Malmö te Gdynia. Larix, 7 te Kramfors. Lydia, 11 Invergordon n. Methil. Maasym N, verm. 11 v. Londen n. Antw. Margriet L, 10 v. Amsterdam n. Londen.. Merak, 10 v. Swansea te Amsterdam. Meres N, verm. 11 v. Kingslynn n. Londen. Merwehaven, pass. 10 Finisterre n. Fedala. Mintaka N, 10 v. Bordeaux te Casablanca. Manto, 10 v. Pasajes n. Bilbao. Marathon, 10 te Patras. Mirfak N, pass. 10 Fern. Noronha n. Ascuncion Marne, 10 v. Rouen n. Parijs. May Mere, 10 v. Southampton te Duclair. May Star, 10 v. R'dam 11 te Antw. verw. Meuse, 11 v. Osikarshamn te Amsterdam. Mies, 10 v. Paskalavik n. Rauma. Michigan, 10 v. Londen te Rotterdam. Nieuwland, 10 v. Rotterdam n. Leith. Nettie, 10 v. Plymouth n. Vlissingen. Nieuwehaven, pass. 11 Texel n. Duinkerken. Noorderlicht, 11 Simrishamn verw. Neeltje b, 11 v. Gent n. St. Servan. Niagara, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Noorderhaven, 11 v. Rotterdam te Port Talbot. Omlandia, 10 v. Casablanca te Marseille. Ponza, 8 te Zaandam. Pavo, 9 te Stugsund. Pon to, 9 te Helsinki. Plato, 10 v. Barcelona n. Valentia. Pionier, 10 v. Swansea te Amsterdam. Prinsengracht. 11 v. Amsterdam n. Nykoping. Peter, 10 v. Bayonne te Londen. Peter Swenden, 10 v. Kotka te Huil. Poortvliet, 12 te Portsmouth verwacht. Perregaux, 10 v. Bordeaux te Rotterdam. Rapid, 10 v. Rouaan te Rotterdam. Rose Marie, 10 v. Odense n. Aarhus. Roelof Buisman, 11 v. Kotka te Amsterdam. Rijnhaven, 10 v. Rotterdam te Loctudy. Sirius, 10 v. Londen n. Gravelines. Spes, 11 v. Porsgrun e Gent verwacht. Statensingel, 11 v. Mesane te Manchester verw. Servus, 10 v. Horsens n. Hudiksvall. Silvaplana, 10 v. Malmö n. Kopenhagen. Swift, 10 v. Malmö te Oslo. Soemba, 10 v. Gent te Rotterdam. Theodora, 10 v. Rotterdam n. Selzaete. Ton S, 10 te Kopmansholmen. Trito, 10 v. Dublin n. Belfast. Tromp, 10 v. Middelfart n. Walkom. Veritas, 10 v. Zaandam n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, 11 v. Heroen te Abo. Vrouwepolder, 10 v. Bordeaux n. Gent. Veenenburgh, 10 v. Middlesbro n. Rotterdam. Volharding, 10 v. Belfast n. Rotterdam. Vrijburgh, 11 v. Londen te Rotterdam. Walcheren, 10 v. Hamburg n. Rillingham. Walenburgh, 10 v. Rotterdam te Stockholm. Wim, 10 v. Lulea te Munksund. Westermarkt, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Westerslmgel, vertr. 11 v. Lysekil n. Westonpoint Westpolder, 10 v. Rotterdam n. Lissabon. T.Tsel, 11 v. Le Havre te Rotterdam. 7aanstroom, 10 v. Amsterdam n. Leith. 7.werver, 11 v. Par te Brussel. Zeehaan, vertr. 12 v. Gdynia n. Huil. SLEEPVAART Gele Zee, 10 v. Brest n. Maassluis. Humber, 10 200 m. W.NW. Kreta met zuiger en sleepboot. Loire, pass. 10 Gibraltar n. Maassluis, oceaan, 10 220 m. NO. Bermuda met tanker. Rode Zee, 10 v. Terneuzen te Maassluis. Witte Zee, pass. 10 Portland n. Terneuzen met tanker. BESOMMINGEN VAN HEDEN Sohoorl f 16.300, 1 trawler f 22.500, Sdh. 135 f3700, KW. 45 f3250, WR, 67 f 1370, L. 1190 f960. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „De rode Donau". Rex, 20 uur: „Vrouwen die het teken dragen". VRIJDAG 13 AUGUSTUS Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7