Nederlanders eten minder dan vóór de oorlog Indonesische oppositie zeer schamper over Haags protocol ^Brieven aan Ae redactie Verbruik van aard appelen sterk gedaald Morgen zwemcracks in de Heerenduinen Tsjoe eist bevrijding van Formosa Rhee geeft toe dat hij in Washington faalde EVG-conferentie wordt voorbereid in Brussel Opbrengst in 1953 was hoger dan de raming Wijk aan Zee ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1?$4 9 Communisten nemen delegatie in bescherming Indonesische premier tevreden over protocol Besommingen van hedenmorgen Felle aanval op aggressieve Amerikaanse kringen Bonn is in beginsel bereid de Franse wensen te overwegen Standvastige pastoor in Italië vermoord Staats v issershaven bedrijf De „Saba" verkocht Vanavond gecostumeerde optocht Scheepvaart DJAKARTA (Aneta) Bij de politieke reacties op het in Den Haag ondertekende protocol gaat het in feite om het al dan niet handhaven van de regering. De kwes tie is thans, of en welke regeringspartijen de huidige regering wensen te handhaven en ratificatie dus zullen voorstaan. De algemene voorzitter van de Masjumi, Mo hammad Natsir, verklaarde, dat de onder tekening van het protocol door Nederland met vreugde kan worden begroet. „Wat Indonesië betreft", zo vervolgde Natsir, „voordelen heeft het daarbij niet verkregen. De Indonesische schulden wer den geconserveerd en de kwestie Nieuw- Guinea werd zelfs niet besproken". Natsir herinnerde er aan, dat de regering voor de aanvang der besprekingen de indruk wekte, dat de kwestie Nieuw-Guinea een van de belangrijkste onderwerpen van gesprek zou zijn. „Thans is ons echter uit de rede van minister Luns gebleken, dat de regering door de Nederlandse nota van 14 April reeds wist, dat Nederland Irian niet wens te te bespreken. Nochtans werd bij ver trek van de delegatie verklaard en de in druk gewekt, dat deze kwestie een van de belangrijkste punten van bespreking zou vormen". Natsir voegde hieraan toe, dat op financieel-economisch gebied ver der ook niets is bereikt. Wat niet meer werkte is vervallen, wat nog van toepas sing is bleef gehandhaafd. De voorzitter van de Parkindo, mr. Tambunan, zeide het protocol als zeer na delig voor Indonesië te beschouwen. Onze positie is thans minder geworden door de inhoud van dit protocol. Daarom leek mr. Tambunan het feit, dat de commu nistische partij zulk een welwillende ver klaring uitgaf, geheel in strijd met haar werkelijke opvattingen. De vice-voorzitter van de P.S.I., Hamid Algadrie, zeide, dat de socialistische partij er van overtuigd is, dat betere resultaten hadden kunnen worden verkregen, indien de regering niet de methode had gevolgd van het meer aandacht schenken aan het omhulsel dan aan de inhoud. De regering heeft voor de aanvang der besprekingen verklaard, dat de financieel-economische overeenkomst, de Unie en Irian los van elkaar zouden worden beschouwd en dat de opheffing van de Unie onvoorwaarde lijk zou dienen te geschieden. Uit het resul taat is gebleken, dat Indonesië tijdens de besprekingen in dwangpositie is geraakt. Irian werd geheel losgelaten, de opheffing van de Unie was niet onvoorwaardelijk en de aan Nederland gegeven financieel-eco nomische garanties betekenen een her haling van de waarborgen, die ter R.T.C. werden gegeven, welke conferentie onder geheel andere omstandigheden werd ge houden. Toen werden deze garanties min of meer gedwongen gegeven, omdat Indo nesië naar de onafhankelijkheid verlang de. Thans was van „Force majeur" geen sprake zodat de waarborgen meer kracht hebben dan de vorige. Hamid Algadrie zeide voorts: „Wij hebben in het verleden reeds de bepalingen, die nadelig waren voor Indonesië, gewijzigd en aangepast aan de omstandigheden. In de toekomst is dit niet meer mogelijk, gelet op artikel zes van de briefwisseling". De communistische „Harian Rakjat" trekt van leer tegen „de reactionnairen, zoals de P.S.I., de Masjumi en de voor malige N.I.C.A.-agenten, die thans een super anti-koloniale houding aannemen en het in Den Haag bereikte protocol op alle mogelijke wijze critisêren. Kunnen deze groeperingen misschien een voordeliger accoord bereiken of vergeten zij, dat de R.T.C.-overeenkomsten op hun instigatie werden gesloten?" Het blad concludeert, dat de oppositie tegen het protocol louter wordt gevoerd om het kabinet in moeilijk heden te brengen. Verlies voor Indonesië NEW YORK (A.F.P.) De New York Tiines schrijft over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie: „Extre misme heeft thans de overhand gehad op kalmer beraad en een eenmaal onder nomen krachtsinspanning inzake een poli tiek experiment, waarvan verwachtingen werden gekoesterd, heeft geen resultaat opgeleverd. Ofschoon de zaak van de In donesische „onafhankelijkheid" gediend is, zal de zaak van de Indonesische vrijheid wellicht een achteruitgang geleden hebben. De bezorgdheid over de nieuwe overeen komsten scheen zich te richten op het handhaven van de Nederlandse rechten. Te weinig zorg werd, vooral onder de In donesiërs, besteed aan het garanderen en bewaren van de voordelen, die zouden kunnen ontstaan uit voortzetting van een nauwe samenwerking met een Europese mogendheid. De Indonesische regering heeft wanhopig behoefte aan iets van de Nederlandse deskundigheid. Indien de nieuwe overeenkomsten de Indonesiërs uitsluiten van de kans om van deze des kundigheid gebruik te maken, zal niet Nederland, maar Indonesië de verliezer zijn". DJAKARTA (United Press) Premier Ali Sastroamidjojo van Indonesië heeft Donderdagavond aan het Indonesisch par lement de overeenkomst voorgelegd, welke een regeringsdelegatie met de Nederlandse regering heeft bereikt over de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Hoe wel sommige politieke partijen gekant zijn tegen het bereikte accoord, daar dit te voordelig zou zijn voor Nederland, menen politieke'waarnemers, dat de premier geen moeite zal hebben om van het parlement goedkeuring te verkrijgen voor ratificatie van het accoord. De eerste minister zal vanavond om 20.00 uur een vergadering hebben met de com missie voor Buitenlandse Zaken uit het parlement. Op deze bijeenkomst zal hij achter gesloten deuren het bereikte accoord punt voor punt met de commissie door nemen. Daarna zal de overeenkomst aan het volledige parlement worden voorgelegd. Premier Sastroamidjojo zeide persoonlijk ingenomen te zijn met de bereikte overeen komst. Hij beschouwde het accoord als een van de meest succesvolle ondernemingen van zijn nu een jaar oude kabinet, hoewel hij volgens zijn zeggen een regeling van de binnenlandse onrust en een teruggave van West-Irian (Westelijk Nieuw Guinea) als een nog belangrijker succes zou be schouwen. CVerkort weergegeven) Marktpiraten II. Wanneer de kooplieden, die slechtere kwaliteiten verkopen dan zij etaleren in hun kraam, van de markt ver wijderd zouden moeten worden, dan zou den er niet veel overblijven. Een algemene marktkopersstaking zou hen wellicht gauw van hun oneerlijke praktijken genezen. C. J. R. In memoriam dr. R. J. Goslinga. Met diep leedwezen hebben velen uit Bever wijk en omstreken het bericht vernomen van het heengaan van deze geziene en be minde plaatsgenoot: gezien om zijn grote medische kennis en bemind om zijn gave deze kennis ten zegen te doen zijn voor zovele van zijn medemensen. Aan de geestkracht en warmte die van deze mens uitgingen, in zijn zware beroep van chirurg, heeft menigeen zich in zijn wanhopige ogenblikken kunnen sterken. Zijn grote geestesgaven, die hij dikwijls verborg achter een ruwe bolster, waren^van een grootheid, die aan weinig mensen is geschonken. Zij, die dit hebben mogen ervaren, zowel zijn collega's als verplegend personeel en zijn vele patiënten, zullen deze mens nooit vergeten. Bij al dezen zal zijn heengaan een diepe leegte achterlaten. In het volst van zijn leven is deze nobele mens van ons heengegaan, getroffen door het werk, dat hem zo lief was en waarin hij zovelen ten zegen en steun is geweest. In de voetsporen van zijn onvergetelijke voorganger dr. Büller, die ons door moor denaarshanden ontviel, heeft hij zich een plaats weten te veroveren in de harten van ontelbare» van ons. Wij zijn hem daar diep dankbaar voor. En Beverwijk moge rouwen om het rijke leven, dat met dit verscheiden is heenge gaan. Mogen zij, die hem het naast stonden, gesterkt worden in het grote verlies, door het weten dat zijn leven zovelen ten zegen is geweest en mogen wij dan trachten, de naastenliefde die deze edele mens beroer de, te benaderen. Zo zal zijn heengaan gewin betekenen. Hy ruste in vrede. C. SPOOR, Velsen. .?K_ Hoewel de gemiddelde Nederlander in 1953 van verscheidene voedings- en genot middelen meer heeft gebruikt dan in 1952 wordt per hoofd van de bevolking nog steeds minder geconsumeerd dan in de ja ren voor de tweede wereldoorlog. Wat de voedingsmiddelen betreft ge bruikte de Nederlander alleen margarine, suiker en fruit in aanzienlijke hoeveelheden meer dan vijftien jaar geleden. Van de ge notmiddelen werden meer sigaretten en ge distilleerd gebruikt dan in de jaren vóór 1940. Van de andere voedings- en genot middelen is het verbruik in vergelijking tot dc jaren vóór de laatste oorlog nog altijd lager volgens de cijfers, die thans bekend gemaakt zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sinds de jaren 1937/1938 is het boterver- bruik gehalveerd: toen 5,5 kg. per persoon, in 1953 slechts 2,8 kg. per persoon. Het margarineverbruik daarentegen is sterk toegenomen, namelijk van 7 kg. tot 18,3 kg. in 1953 tegen 17,7 kg. in 1952. Wat de dierlijke vetten betreft is het verbruik van rund- en kalfsvet afgenomen van 1,9 kg. in 1937 tot 1,2 kg. in 1953. Hiertegenover staat een groter verbruik aan reuzel van 0,5 kg. tot 0,9 kg. Spijsolie geeft ook een achteruitgang te zien sedert 1937, evenals plantaardig vet. Het melkverbruik, waarvan geen juiste cijfers uit de jaren voor 1940 bekend zijn, is in vergelijking tot 1948 ook achteruit gegaan. Was het toen nog 231 kg. per per soon, thans 216 kg. per persoon. Het ge bruik van kaas is aan schommelingen on derhevig, hoewel ook hier een dalende ten- denz waarneembaar is. Ook van eieren is het verbruik aanzienlijk gedaald, namelijk van 143 stuks in 1937 tot 100 stuks in 1953. Vlees geeft vrijwel over de gehele linie eveneens een achteruitgang in het gebruik in vergelijking tot 1937 te zien, doch een vooruitgang in vergelijking tot 1952. Het verbruik in de jaren 1937, 1952 en 1953 was respectievelijk 36,9, 32,3 en 34,7 kg., voor rund- en kalfsvlees respectievelijk 16,2, 14,9 en 15,4 kg., voor varkensvlees respectievelijk 16, 11,1 en 14,1 kg., voor schapenvlees respectievelijk 0,7, 0,2 en 0,3 kg. en voor paardenvlees respectievelijk 1,1, 1,4 en 1,3 kg. Van vet spek liep het gebruik terug van 5,3 kg. in 1937 tot 4,7 kg. in 1952 en tot 3,6 kg. in 1953. Het ver bruik van vis laat een kleine stijging zien, namelijk van 9,9 kg. in 1937 tot 10,2 kg. in 1953. Grutterswaren, rijst en peulvruchten werden in 1953 ook al minder verbruikt dan in 1937. Opmerkelijk is hier de achter uitgang in het verbruik van rijst, namelijk van 6,1 kg. in 1937 tot 1,7 kg. in 1953. Voor grutterswaren was de achteruitgang van 2.6 kg. tot 2,4 kg. en van peulvruchten van 2.7 tot 1,6 kg. Suikerverbruik gestegen Het suikerverbruik is gestegen en wel van 25,6 kg. in 1937 tot 35,6 kg. in 1953. Ook het verbruik van fruit is gestegen, na melijk van 38 kg. in 1937 tot 54 kg. in 1953 Daarentegen daalde het verbruik van groenten van 67 kg. tot 65 kg. Groter is de daling in het verbruik van aardappelen. In 1937 at iedere Nederlander nog 130 kg., in 1948 zelfs 140 kg., maar daarna trad ten aanzien van dit Nederlandse volksvoedsel een daling in die zeer opmerkelijk is: 135 kg. in 1949, 130 kg. in 1950, 120 kg. in 1951. 110 kg. in 1952 en 105 kg. in 1953. Ook het verbruik van koffie en thee daalde, terwijl dat van cacao constant bleef op 0,3 kg. per persoon, zowel in 1937, 1953 als 1953. Koffie gaf een daling te zien van 3,6 kg. in 1937 tot 2,1 kg. in 1953. Het theeverbruik was in 1937 nog 1,2 kg.; in 1952 was het gedaald tot 0,7 kg., doch in 1953 steeg het tot 0,8 kg. Het verbruik van gedistilleerd is geste gen van 1,45 liter in 1937 tot 2,15 in 1953. In de voorafgaande jaren was het echter hoger, nameljjk 3,20 in 1949, 2,95 in 1950, 2,67 in 1951 y 2,23 in 1952. Het bierver- bruik daalde van 14,1 liter tot 12,7 liter Van wijnen daalde het verbruik van 1,2 liter in 1937 tot 0,65 liter in 1953. In 1937 rookte men in ons land gemid deld 174 sigaren per persoon, in 1953 was dit 86, doch de jaren daarvoor nog minder: 70 in 1951 en 79 in 1952. Het kerftabakver- bruik daalde iets en wel van 1,2 kg. in 1937 tot 1 kg. in de jaren 1951, 1952 en 1953. Het sigarettenverbruik is sterk toegeno men en wel van 506 stuks in 1937 tot 960 in 1953. In 1952 was het verbruik 913 en een jaar daarvóór 822 stuks per persoon. Vele spectaculaire nummers De volgende bekende zwemmers en zwemsters hebben ingeschreven op de Na tionale zwemwedstrijden, die morgen door VZV in de Heerenduinen worden gehouden. Zij kunnen gelden als revanchewedstrijden voor de nationale kampioenschappen en gelden voor de deelnemers aan de Europese kampioenschappen te Turijn als prachtige oefening. Er zijn ruim 100 deelnemers en deelneemsters, van de volgende verenigin gen: AZ 1870, Amsterdam; Aegir (Eind hoven), RDZ (Rotterdam), Meeuwen (Am sterdam), Sleutelstad en De Zijl (beiden Leiden), het IJ (Amsterdam), de Futen (Amstelveen), DVZ (Den Haag), DWT, DWR, HPC, allen Haarlem, DAW (Snor- rendam), Neureus (Zaandijk) en VZV (IJmuiden). De volgende Nederlandse cracks ver schijnen: Bekkering (200 m. schoolslag heren), kampioen van Nederland; W. de Vreng (AZ '70) 2e pl. 100 m. vr. slag heren 1954; A. Boxem (DAW); F. Pieters (DWR) welke ook deelneemt als een der favorieten aan de 100 m. rugslag heren, allen finalis ten 1954; 200 m. schoolslag dames finalisten 1954 mejuffrouw Spoor (DWR), H. Boon (Meeuwen), J. Welling (HZC). Voorts belooft het altijd spectucalaire nummer 200 meter vlinderslag heren een prachtige strijd. Op dit nummer zwemt G. J. van Rooy van Aegir, Aad de Vries (HPC), Cor Wiering (het IJ) en W. van Zijl (Sleutelstad), welke heren hiermede een bijna complete Nederlandse kampioens finale laten zien. De waterpolowedstrijden worden als volgt: 1ste wedstrijd VZVDVZ; 2de wed strijd DAVSleutelstad, welke beide span nende wedstrijden met mooi spel te zien zullen geven. De beide eerste klassers zul len heel hard moeten werken om de tweede klassers er onder te houden. De wedstrijden gaan in ieder geval door, daar de temperatuur van het water uit stekend is. Thorina f 15.000 (10 dagen), Klaas Wijker 15.500 (9 dagen). Loggers: SCH 117 f 9530, IJM 283 f 2290, KW 75 f 4740, KW 40 1920. Kotters: HD 125 f 2820, WE 1 260, KW 71 f 870, KW 60 f 330, KW 35 620, KW 189 130, IJM 229 f 2270, IJM 11 f 1300, KW 30 f 490, KW 128 f 620, KW 92 f 870, KW 25 1520, KW 59 4100, KW 85 2770. De Russische schrijver Ilya Ehrenburg gebaarde woedend tegen de Chileense douane beambten, die samen met ambtenaren van de veiligheidsdienst de bagage van de Rus doorzochten bij zijn aankomst op het vliegveld van Santiago. Hij maakte de reis naar Santiago om een oorkonde en een gouden médaille uit te reiken aan de Chileense communistische dichter Pablo Neruda. De schrijver beweerde dat men hem tijdens het doorzoeken van zijn bagage papieren en manuscripten ontstolen had. HONGKONG (Reuter) De Chinese regeringsraad, het hoogste uitvoerende or gaan in communistisch China, heeft een verslag over buitenlandse zaken goedge keurd waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid het nationalistische bolwerk Formosa te „bevrijden". Het ver slag was volgens radio-Peking ingediend door Tsjoe-En-Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, in tegen woordigheid van Mao Tse-Toeng en andere hoge Chinese leiders. In het verslag wordt gezegd, dat actie tegen Formosa noodzakelijk is om „de Chi nese souvereiniteit en territoriale onschend baarheid te beveiligen". In Amerikaanse aggressieve kringen was men meer dan ooit bezig de strijdkrachten van Tsjiang Kai Tsjek te steunen voor een afmattings- en vernietingingsoorlog tegen continentaal China. Indien de vrede en veiligheid in Azië en de gehele wereld moeten worden gewaarborgd, moeten de plannen van de Amerikaanse aggressieve kringen worden getorpedeerd, aldus het verslag. De bevrijding van Formosa noemde Tsjoe „dringend" en een „glorieuze histo rische missie". „Om de internationale span ning verder te verminderen en de door de wapenstilstand in Indochina verkregen vrede te bevestigen en uit te breiden is het nodig de verraderlijke groep van Tsjiang Kai Tsjek te liquideren". China was niet van plan de veiligheid van andere naties te bedreigen en zou niet dulden, dat an dere naties zich met zijn binnenlandse aan gelegenheden bemoeien. „De bevrijding van Taiwan (Formosa) is een uitoefening van China's souvereiniteit en een interne aangelegenheid van China. Wij zullen geen buitenlandse inmenging dulden", aldus Tsjoe. De Geneefse conferentie wordt in het verslag een groot succes genoemd. Een lid van de raad prees Tsjoe, die het gezag van China op de conferentie van Genève had doen toenemen. De huidige taken van Chi na zouden de uitvoering van de besluiten van Genève en de „bevrijding" van For mosa moeten zijn. SEOE.L (Reuter/AFP). President Synigmain Rhee is per vliegtuig uit New York in Seoel teruggekeerd. Hij verklaar de, dat zijn plan om Korea door een mili taire actie te herenigen „op het hoogste niveau te Washington" ongunstig was ont vangen. Van de besprekingen, die te Wash ington warden gehouden over economische en militaire hulpverlening aan Zuid-Korea, verwachtte Rhee echter goede resultaten. In een brief aan Rhee heeft de UNO- opperbevelhebber, generaal John Huil, verklaard dat het UNO-opperbevel bereid is het administratief beheer van de zóne ten Noorden van de 38ste Breedtegraad over te dragen aan Zuid-Korea. Dit gebied, ten Zuiden van de gedemilitairiseerde zóne, waarin ongeveer 130.600 Noord- Koreanen wonen, staat nu onder geallieerd militair bestuur. Generaal Huil maakte in zijn brief duidelijk, dat de bestuursover- dracht niet van invloed zal zijn op de toe komstige status van het gebied. (Van onze correspondenten) De voorbereidingen van de conferentie over de Europese Verdedigings Gemeen schap op 19 Augustus te Brussel zijn in volle gang. Het ministerie van Buitenland se Zaken wordt conferentiezaal, maar aan. gezien dit gebouw betrekkelijk klein is, zullen ook de gangen van het ministerie worden gebruikt om verschillende dien sten onder te brengen. De honderden journalisten krijgen onderdak in het Senaatsgebouw. Zowel het Frans, als het Nederlands, het Italiaans en het Duits zal officiële taal zijn. De teksten zullen onmiddellijk vertaald worden. De technici hebben de handen vol. De talrijke auto's, welke in de Wetstraat zullen af- en aan rijden, scheppen verkeersproblemen. Ge lukkig valt de 19de Augustus niet op een Woensdag, want op die dag (Beursdag) zou het parkeerprobleem moeilijk op te lossen zijn geweest. De belangstelling gaat vooral uit naar Mendès-France. Het zal de eerste keer zijn dat de Duitse bonds kanselier, dr. Adenauer, en de Franse pre mier elkaar ontmoeten. In Bonn worden de berichten uit Parijs met grote belangstelling gevolgd. Men is zich ervan bewust, dat de EVG misschien de laatste kans krijgt. West-Duitsland zal in beginsel wel tot bepaalde wijzigingen bereid zijn, hoewel de meningen in Bonn uiteen lopen in hoeverre men Frankrijk tegemoet zal komen. MILAAN (Reuter) Ruim zeventig personen zijn gearresteerd, toen de Itali aanse politie zocht naar jongelieden, die Donderdagavond een Rooms-Katholieke geestelijke te Vermezzo bij Milaan had den neergeschoten, omdat hij geweigerd had een te jong meisje heimelijk te trouwen. De 61-jarige geestelijke, don Silvestro Beneggi, bezweek Vrijdag aan zijn ver wondingen. De zuster van de vermoorde geestelijke deelde de politie mede dat twee jongelin gen hadden gevraagd don Silvestro te spreken. Later had zij uit een belendende kamer gehoord, dat de mannen de priester vroegen of hij heimelijk een huwelijk wilde sluiten zelfs indien het meisje nog geen achttien jaar was. Don Sivestro weigerde waarop eerst een hevige woordenwisseling en toen twee schoten volgden. De moordenaars, die met een gestolen taxi waren gekomen, richtten hun revol vers op de dorpsbewoners die op het horen van de schoten kwamen aanlopen. Een derde jongeman wachtte aan het stuurwiel van de auto. De taxichauffeur was tachtig kilometer van Vermezzo aan een boom ge bonden. De politie deelde mede, dat de mannen vóór het bezoek aan Don Silvestro reeds in vier andere dorpen de pastoor niet thuis hadden getroffen. L tmf ui In Ouwerkerk op Schouwen zijn vijftig bouwvakarbeiders met spoed begonnen aan het bouwen van bungalows, door het Noorse Rode Kruis beschikbaar gesteld voor slachtoffers van de watersnood. Na één week ingespannen arbeid zullen deze wonin gen Maandag gereed zijn. Bungalows van dit type zullen ook worden gebouwd in Oosterland en Brouwershaven. Het Noorse Rode Kruis schonk 225 woningen in totaal. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het Staatsvissershavenbedrjjf te IJmui den voor het dienstjaar 1953. In de door minister Witte ondertekende memorie van toelichting wordt meegedeeld, dat de uitkomsten van het Staatsvissers- havenhedrijf over het jaar 1953 hogere baten te zien geven dan de ramingen daar van hebben bedragen. Totaal hebben de baten de ramingen met rond 247.800 overschreden. Zo bedroeg de opbrengst van de retributie voor de ver koop van de vis de voornaamste bron van inkomsten van het bedrijf, 901.200, dat is ruim 219.000 meer dan de raming, welke 681.500 bedroeg. De omzet in de vishallen beliep ruim 30 millioen tegenover een geraamde om zet van 23 millioen. Ook de overige bedrijfsonderdelen heb ben hogere baten opgeleverd dan bij het opmaken van de begroting kon worden verwacht. Tegenover deze hogere baten stonden hogere lasten. De lasten hebben de raming met rond 36.947 overtroffen. Het voor delig saldo van het bedrijf over het jaar 1953, hetwelk „memorie" was geraamd, zal 210.853 bedragen. Het ligt in de bedoeling dit bedrag evenals vorige jaren te bezigen voor buitengewone afschrijving wegens de zeer hoge kosten van het herstel van de oorlogsschade, die aan de bezittingen van het Staatsvissershavenbedrijf is toege bracht, waardoor het geïnvesteerde kapi taal van het bedrijf gedurende de laatste jaren sterk is gestegen. Het 400 b.r.t. metende Nederlandse kust vaartuig „Saba" van de heer J. Roorda is verkocht aan de heer H. Bakker te Gro ningen. Het schip blijft onder dezelfde naam varen. De bevrachting is opgedragen aan „Carebeka" te Groningen. De VVV van Wijk aan Zee organiseert vanavond een gecostumeerde optocht. De opstelling vindt plaats om halfacht op het Julianaplein. Vooraf gaande hieraan zal het muziekgezelschap Orion" een rondgang door de badplaats maken. Albireo, 12 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Ablasserdijk, 13 Le Havre verwacht. Alnati, 12 v. Il'heos n. Bahia. Andijk, 12 te Vera Cruz. Arendsdijk, 12 v. Port Arthur n. New Orleans. Artemis, 12 v. New York n. Curasao. Aalsum, 12 v. Bahrein n. Muscat. Abbekerk, 13 Adelaide verwacht. Akkrumdijk, pass. 13 Scilly's n. Antwtipen. Altair, 12 te Montevideo. Aludra, 12 te Pto Alegre. Arnedijk, 12 te New Orleans. Axel dijk, 12 v. Santos n. Buenos Aires. Aardijk, 12 60 m. O. Nantucket. Adonis, ID v. La Guaira n. Pto Cabello. Agamemnon, 12 520 m. W.t.N. Fayal. Alphard, 12 90 m. W. Kp. Blanco. Alpherat, 12 v. Norfolk n. New York. Amstelveen, 12 60 m. NW. Kp. St. Vincent. Ariadne, 12 45 m. Z.ZO. San Sebastiaan. Arundo, 12 550 m. W. Scilly's. Bonaire, 12 950 m. NO. Barbados. Boskoop, 12 330 nr. W.t.Z. Fayal. Bantam, 11 te New York. Bloemfontein, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Baarn, 12 dwars Antofagasta r.. Coquimbo. Bacchus, 12 260 tn. W. Fir.jsterre. Banka, 12 150 nr. Z. Sable. Breda, 12 290 m. Z. Kp Race. Blitar, pass, 13 Daedalus Rlf n. Suez. Caltex Bintang, 12 v. Suez n. Singapore. Cistula, 13 Mena el Ahmadi verw. Cleodora, 10 te Hobart daarna Portland. Cornelia, 9 te Geelong, daarna n. Singapore. Coryda, 10 te Geelong, daarna Melbourne. Cronenburgh, pass. 12 Ouessant n .IJmuiden. Castor, 13 v, Antwerpen te Amsterdam. Celebes, 12 v. Amsterdam n. Golf n. Mexico. Callisto, 12 230 m. ZO. Hebriden. Caltex Nederland, 12 nog ten anker Gironde. Ohama, 12 v. Avonmouth n. Stanlow. Diemerdijk, 12 180 m. ZO. Kp. San Lucas. Drente, 13 nog te Basrah. Duivendijk, 12 180 m. Z. Jacmel. Ena, 13 te Balikpapan. Erinna, 24 Rangoon verwacht. Etrema, 12 210 m. W. Cyprus 14 Beyrouth verw. Eerr.dijk, 12 te Brownsville. Elmlna, 12 150 m. Z.ZW. Las Palmas. Fell pes, 13 v. Pladju n. Sibolga. Groote Beer, 13 te Le Havre. Gooiland, 12 nog te Ilheos. Groote Kerk, 13 v. Hamburg n. Bremen. Hoogkerk. 12 te Djibouti. Heelsum 13 te Le Havre. Hilversum, 12 v. Port Said n. Lands End. Holland, 12 v. Beira n. Durban. Hector, 13 te Beyrouth. Helicon, 12 v. Paramaribo n. Trinidad. Hera, 12 120 m. W.NW. Jamaica. Hermes, 12 970 m. W.ZW. Fayal. Indrapoera, 12 v. Balikpapan n. Makassar. Ivoorkust, pas. 12 Finisterre n. Le Havre. Ilos, 12 v. Lattakia n. Gibraltar. Jagersfontein, 12 440 m. O. St. Helena. Java, 12 v. Singapore n. Cherlbon. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 Rotterdam verw. Jupiter, 12 te Malta. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 te Rotterdam. Korovina techn. proeftocht ca. 20 Sept. Kota Gedeh, pas. 13 Sabang n. Djeddah. Kota Agoeng, pass. 12 Napels n. Port Said. Larenberg, 12 v. Barah n. Khorramshar. Leuvekerk, 12 v. Bombay n. Rangoon. Loppersum, pass. 12 Kp. Vincent n. Ceuta. Lucita, 12 v. Ardrossan n. Heysham. Lutterkerk, pass. 12 Gibraltar n. Rotterdam. Lawak, 13 te Port of Spain. Lindekerk, 12 te Rotterdam. Laagkerk, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Laertes, 12 v. Amsterdam n. Indonesië. Lekkerkerk, pass. 13 Ouessant n. Antwerpen. Lombok, 13 v. Port Soedan n. Suez. Larenberg, 13 te Khorramshar. Leersum, 13 v. Hamburg n. Brownsville. Maasdam, 12 te Cobh. Macuba, 9 te Geelong, daarna Mirl. Mapia, 12 v. Genua n. Amsterdam. Marisa, 15 Stanlow verwacht. Marken, 12 te Takoradi. Metula, 10 te Geelong, daarna Mirl. Mitra, 13 te Bergen. Markelo, 12 v. Rotterdam n. Emden. Maasdam, 13 v. Southampton n. Le Havre nacht 14-15 Rotterdam verwacht. Maasland, 13 te Las Palmas. Macoma, 12 380 m. O.ZO. Guardafui. Maureen, 12 300 m. ZW. Kp. Race. Marpessa, 13 140 m. W.ZW. Kangeroo eil. Mirza, 13 80 m. W.NW. Sharksbay. Murena, 13 550 m. Z.ZO. Minlkoy. Merwede, 12 v. Mobile n. Fernandina. Nieuw Holland, 13 te Soerabaja. Noord wijk, 12 280 m. NW. Key West. Oranjestad, 12 420 m. W.ZW. Fayal. Oranje, 13 750 m. O.ZO. Guardafui n. Suez. Omala, 12 110 m. NO. Aruba. Pieter S, 12 te Swansea verwacht. Polydorus, 12 v. Londen n. Hamburg. Pendreoht, 12 v. Alexandrië n. Port Said. Perna, 13 v. Geelong n. Fremantle. Prins Fred. Hendrik, 12 v. Rotterdam n. Ham- bung. Prins Willem V, 12 te Montreal. Prins Willem George Fred. 13 te Toronto. Poseidon, 13 te Philadelphia verw. Prins Alexander, 12 430 m. NO. Kp. Farewell. Prins Philips Willem, 12 te Hamburg. Prins Willem v. Oranje, 12 300 m. O. Belle Isle Pygmalion, 12 v. Grenada n. St. Lueia. Roggeveen, 12 v. Beira n. Dar es Salaam. Rotula, pass. Guardafui n. Cochin. Rempang, 13 v. Port Said n. Alexandrië. Rondo, pass. 13 Kp. Bon n. Port Said. Roepat, 12 70 m. N. Kp. Hatteras. Roebiah, 13 240 m. O. Ceylon. Salawati, 12 v. Damman n. Khoralmufatta. Sibajak, pass. 12 Kp. Bon n. Rotterdam. Soestdijk, 13 te Tj. Priok. Sunetta, 16 te Hongkong verw. daarna dokken Singkep, 13 te Zanzibar. Sirrah, 13 v. Melbourne n. Adelaide. Slamat, 13 v. Port Said n. Suez. Stad Leiden, 12 v. aapstad n. Port Elizabeth. Straat Soenda, 11 v. Santos n. Buenos Aires. Saroena, 13 te Soerabaja. Sibajak, 19 te Rotterdam verwacht. Samarinda, 12 300 m. ZO. New Orleans. Sarpedon, 12 v. Pto Cabello n. Aruba. Sheratan, 12 540 m. O. Miami. Stad Dordrecht, 12 80 m. Sardinië. Taria, 14 pto La Cruz verw. daarna Trinidad. Teiresias, 13 te Alexandrië. Thaiatta, pass. 12 Gibraltar n. Mena el Ahmadi Thelidomus, 13 te. Curasao. Tomini, 13 te Vassiliko. Trompenberg, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Tamo, 12 500 m. ZW. St. Vincent. Taria, 12 190 m. NO. Martinique. Ternate, 12 t.h.v. Kp. Elba n. Colombo. Tjimenteng, 12 670 m. W.NW. Tristan da Cunha Van Waerwijck, 13 te Santander. Waterman, 12 420 m. ZW. Fayal. Willem Ruys, 12 v. Suez n. Colombo. Westland, 12 115 m. NW. Kp. Blanco. Woensdrecht, 13 180 m. W.NW. Minikoy. IJsel, 12 v. Tanger n. Tunis. Zuiderkruis, 12 180 m. Z. Monrovia. KLEINE VAART Anna b, vertr. 13 v. Sete n. Londen. Arnoudspolder, vertr. 13 v. Antwerpen n. R'dam Angeja, 13 v. Londen te Rotterdam. Auriga G, 12 v. Zaandam te Rotterdam. Adm. De Ruyter, 13 nog te Norrkoping. Adm. Nelson, 13 v. Rotterdam te Gothenburg. Arcturus, 13 v. Lowestoft te Grangemouth. Borculo, 13 v. Londen te Rotterdam. Barracuda, 13 v. Fur n. Colchester. Bestevaer, 13 v. Boston n. Emden. Bree Helle, vertr. 14 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 13 v. Tyne te Delfzijl. Bab T, 11 te Stockholm. Coolsingel, 25 v. Mesane te Manchester verw. Delta, 12 v. Rotterdam n. Londen. Da Capo, 12 v. Rotterdam te Lissabon. Deni, pass. 13 Thyboion n. Kopenhagen. Doklaan, 13 v. Karlstoamn te Kalamar. Dina, 12 v. Zeebrugge te Rotterdam. Domburgih, 13 v. Londen te Rotterdam. Draco, 13 v. Amsterdam te Rotterdam. Duiveland, 13 v. d. Tyne te Rotterdam. Dienan, 13 v. Londen n. Rotterdam. Eminent, 12 v. Frederikshamn te Zaandam. Export II, 13 v. Londen te Rotterdam. Express, 12 v. Rotterdam n. Oslo. Elsentourgh, pass. 13 Kp. Vilano n. Casablanca. Favoriet, 13 v. Harlingen te Amsterdam. Fiducia, 13 v. Boston te Maassluis verw. Goote, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Gramsibergen, 12 v. Londen te Ceuta. Haskerland, 13 v. Amble te Rotterdam. Heerengracht, 13 v. Gent te Rotterdam. Helen, 12 v. Roterdam n. Londen. Henrica b, vertr. 13 v. Teignmouth n. R'dam. Harold, 12 v. Rotterdam te Gdynia. Hast I, 12 v. Gent te Hamburg. Hast III, vertr. 14 v. Rotterdam n. Manchester Hast IV, 13 v. Boston n. Dordrecht. Hoflaan, 13 v. Rotterdam te Ronskar. Ida Pieter, 12 v, Milfordhaven n. A'darn. Jaba, vertr. 14 v. Varberg n. Middelburg. Jan Kreumer, 14 v. Swansea te A'dam verw. Jongkind, 31 v. Lagos. Joost, 12 v. Amsterdam n. Ostrand. Joost, 12 v. Rotterdam n. Domsjo. Kroonberg, 13 v. Kristineham te Dordrecht. Leonard, 12 v. Rotterdam n. Ronskar. Liberty, 12 v. Fowey te Rotterdam. Leemans, 13 v. Skuru te Kotka. Leny, 12 v. Karlstad n. Irvine. Lucas Bols II, pass. 13 Kiel Holtenau n. Limeric Lydia, 12 v. Methil n. Thested. Liberty, 14 v. Rotterdam n. Stockholm. Larix, 11 v. Kramsfors n. Zaandam. Lies, 13 v. Wasklot n. Tsyport. Lukas M, 13 v. Rotterdam n. Londen. Marcella, 13 v. Dundaik te Rotterdam. Meres N, 12 v. Kingslynn n. Gent. Monica, 13 v. Belfast te Preston. Margaretha, 12 v. Londen te Rotterdam. Martien, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Midsland, 13 v. Shellhaven te Rotterdam. Maasym 13 Antwerpen te verwacht. Neeltje b, 13 te St. Servan verw. Noordstad, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Nijenburgh, 12 v. Rotterdam n. Stockholm. Nassauhaven, 12 v. Antw. n. Kopenhagen. Nato, 13 v. Rotterdam n. Newross. Noordstad, 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Prinses Wilhelmina, vertr. 13 v. Rotterdam n Gars ton. Pascholl, 13 v. Arbroath te Rotterdam verw. Poortvliet, 12 v. Archangel te Portsmouth. Pavo, 9 te Stugsund. Ponto, 12 te Hamina. Ponza, 12 te Gent. Sambre, 13 v. Rotterdam te Antwerpen. Sirus, 12 v. Londen te Gravelines. Spurt, vertr. 13 v. Bordeaux n. Liverpool. Statensingel, 12 te Manchester. Stella Maris, vertr. 13 v. R'dam n. Southampton Tinda, 12 v. Londen te Rotterdam. Taormina, 13 v. Abenraa te Kopenhagen. Taurus, 13 v. Delfzijl n. Colchester. Trito, 13 v. Drogheda te Dublin. Twee Gezusters. 13 v. Lissabon te Amsterdam. Tyro, 13 v. Preston te Par. Veritas, 12 v. Zaandam te Rotterdam. Volharding, 13 v. Belfast te Rotterdam. Vinddcat Atque Polit, 13 v. Pargass n. Bodo. Vechtstroom, 13 v. Hull te Amsterdam. Vivo, 13 te Goole. SLEEPVAART Poolzee, met baggermolen en bak 12 90 m. ZW. Port Gentil. Witte Zee, 12 v. Terneuzen te Maassluis.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3