VANMORGEN EN OP ZEE c Vijfentwintig duizend jeugdnatuurwachters Kerkdiensten Een verraderlijk complot Arend Reijm .Clowntje Rick Beverwijk AUTORIJLESSEN? AUTORIJLES MOTORRIJLES SCOOTERRIJLES Old Clothes New Ook Rooswijk-honk bal heeft lauweren in zicht Castricum AUTORIJSCHOOL FRANS ROOTRING Druk bezoek aan Koningsbos Grand Cirque International komt in Castricum Velsen wacht op een afdeling DRY CLEANING ONLY Voor de kinderen Oefenmijn aangespoeld Agenda voor Castricum en Uitgeest FEUILLETON door Richard Keverne ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 „Zü, die van de zonde leven" (Tha lia, Vrijdag tot en met Donderdag) is een Franse film, die met felle, niets aan de verbeelding over latende directheid het trieste bestaan tekent van een groep je aan lager wal ge raakte vrouwen, die het slachtoffer zijn geworden van een gewetenloze soute neur. De georgani seerde ontucht zo als die ons hier ge toond wordt, is in ons land gelukkig hoge uitzondering en de gemiddelde Hol landse bioscoopbe zoeker zal het daar om wellicht moeilijk vallen, aan al deze breed-uit-gesponnen liederlijkheden ge loof te hechten. Maar onze smaak lijdt de geloofwaar digheid echter meer schade doordat de schurk van het ver haal niet binnen de perken der levens echtheid gehouden wordt; hij is net iets te doortrapt, te inktzwart en te genade loos geschilderd om zichzelf waar te kun nen maken en zweeft daardoor bijna voortdurend op de grens van het carica- turale. Dat de film desondanks niet ge heel in de melodramatische sfeer belandt, is voornamelijk te danken aan het voor treffelijke spel van Frangoise Arnoul als de tussen doffe berusting en vrijheids drang heen en weer geslingerde publieke vrouw, die tenslotte in haar liefde voor een jongeman de moed vindt om te bre ken met haar scabreuze milieu. Dat milieu wordt zoals wij het van de Fransen ge wend zijn uitgebeeld door een keur- eollectie louche typen en door bizonder suggestieve fotografische „low key"-ef- fecten. H. C. „Paniek in het warenhuis" brengt Zon dagmiddag de gemoederen in beroering. „Festival" (R ex Theater) Deze aardige bloemlezing uit Charley Chaplins films is een lachwekkende aaneenschake ling van de beste soort geworden en boven dien een plezierig document uit de historie van de koning van de weemoedige lach. Er zit kop noch staart aan. Maar dat is mis schien wel een van de beste eigenschappen van dit „Festival". „De Jantjes aan de rol" (Rex, Woens dag en Donderdag) Amerika's grootste komieken, zoals de aankondiging van deze film ons vertelt, George en Bert Bernard, vervullen in deze rolprent de functie van bewakers van een kist weerkundige rap porten. Ondanks allerlei moeilijkheden verrichten zij hun taak naar behoren en alles komt tenslotte op zijn pootjes te recht. „Rosa Moiine" (Kennemer Thea ter, Maandag t/m Woensdag). Van Maan dag tot en met Woensdag vertoont Betty Davis in het Kennemer Theater haar niet immer ten volle bedekte welgevormde ge stalte in een film, die de zonnige titel „Rosa Moiine" draagt. Zij speelt de on weerstaanbare vrouw, die een hartroeren de geschiedenis beleeft met Joseph Cotton als aanbidder en uiteindelijk veroveraar. Wat men noemt; een film uit het leven! Dat andere dan. „De gevangene van Zenda" (Luxor, Vrij dag tot en met Woensdag). Jaren geleden schreef de Brit Anthony Hope een fantas tisch verhaal over een persoonsverwisse ling, dat hij liet afspelen in Ruritania een imaginair Balkanland, waar een argeloze Engelsman met een gezicht, dat als een spiegelbeeld lijkt op dat van de regerende vorst, in een amusant en soms spannend avontuur verstrikt raakt. Amerika maakte er een film van met Madeleine Carroll en enige andere acteurs met klinkende namen in de hoofdrollen. De rolprent is als pretientieloos amuse- mentswerk uitstekend geslaagd en ver plaatst de toeschouwer in de intrige rond een koningskroon zonder de humor van het geval uit het oog te verliezen. Zelfs de toekomstige gade van de „echte" ko ning vergist zich en wordt verliefd op zijn Een scène uit: „Zij, die van de zonde leven". dubbelganger. De keuze tussen kameraad schap en een gelukkig huwelijk valt de pseudo-koning bizonder moeilijk, maar hij kiest de enig mogelijke weg, een weg die we over het algemeen in dit soort films niet gewend zijn. Geestig vol aardige vondsten en met het nodige wapengeklet ter is „De gevangene van Zenda" een werk, dat velen enige prettige uurtjes zal bezorgen. „Ave Maria" (Luxor, Donderdag). Voor de liefhebbers van klassieke muziek en voor hen die van de romantisch-gevooisde stem van Benjamino Gigli houden zal deze film geweven rond een heel gewoon ver haaltje, ongetwijfeld zijn bekoring hebben. „De banneling van Ballantree" (Kenne mer Theater, Vrijdag tot en Zondag). Een romantisch verhaal uit het midden der achttiende eeuw, toen de Schotten her haaldelijk met weinig succes rebelleerden tegen de Engelse heerschappij. Errol Flynn is zo'n Schotse edelman, die ervaren moet dat hij met een troepje landvolk niet tegen de Engelse soldaten is opgewassen. Na zijn nederlaag wordt hij verbannen, beleeft woeste avonturen als zeerover en komt jaren later als een rijk man terug om te ervaren, dat zijn broer met zijn geliefde is verloofd en de Engelsen nog steeds op hem loeren. Het is een onstuimige geschie denis, waarin de degens herhaaldelijk ge kruist worden. De film is gekleurd, het geen vooral in de zeeroversgevechten een voordeel is, omdat men het bloed duide lijk in stromen kan zien vioeien. S. K. „De charge aan de Rode Rivier" (W. B. theater, Vrijdag tot en Maandag). Blanken contra Indianen, dat is het hoofdmotief van deze film teruggebracht tot zijn sim pelste proporties. De blanke Amerikanen hebben net hun burgeroorlog achter de rug, of zij worden alweer opgetrommeld om de Indianen in de gaten te houden, die zich verzetten tegen de exploitatie van het binnenland hun gebied waartoe een spoorlijn wordt aangelegd. De roodhuiden, onder aanvoering van Donderhavik, hou den echter twee blanke meisjes gevangen en niet zonder reden, want het opperhoofd blijkt een welgevallig oogje te hebben laten vallen op een hunner, die zijn bruid zal en wil worden. Maar de meisjes wor den in de nacht voor het huwelijk door een hunner broers bevrijd en meegevoerd. Na veel gesluip, gegaloppeer, ge-oehoehoe van de Indianen komt het tot een treffen aan de Rode Rivier. De lucht ziet zwart van pijlen en speren, maar de aanval wordt afgeslagen. Het slot is een close-up van het gelukkige paar de aanvoerder van de blanken en het willige zusje en daarmee is aan al deze perikelen een einde gekomen. ADVERTENTIE met Volkswagen Gedipt, instructeur IJSSELSTRAAT 49 TELEFOON 5050 Tevens verhuur zonder chauffeur „Actie in de Stille Zuidzee" neemt Zon dagmiddag het witte doek in dit theater in beslag. De jeugdherberg Koningsbos te Castri- cum heeft tot nu toe reeds 7000 overnach tingen geboekt. In de maanden Juni en Juli alleen al kwamen er 2500 trekkers en in de eerste helft van Augustus 750. In verband met het eindigen van de vacanties loopt het aantal overnachtingen nu iets terug maar toch is het iedere dag nog ta melijk druk. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Battle Circus". ADVERTENTIE in üe nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor op de nieuwe Ziindapp Scooter Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen Hagelingerweg 134 - Telefoon K 2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat -12 - Tel. 6200 - IJmuilen-Oost Het bekende „Grand Cirque Internatio nal", dat op het ogenblik voorstellingen in de Zaanstreek geeft, komt volgende week naar Castricum. Het circus zal Woensdag zijn tenten op De Brink opslaan en dezelf de avond en de dag daarop voorstellingen geven. Laatste vlucht De Castricumse postduivenvereniging De Luchtpost zal Zondag haar laatste africh- tingsvlucht van dit seizoen houden. De vlucht gaat vanaf Dordrecht. De jonge duiven vliegen Zondag voor de laatste maal in 1954 vanaf St. Quentin. De vraag die in de laatste tijd, gezien de vaak ergerlijke baldadigheid van de jeugd in Velsen rijst betreffende de oprichting van een jeugdnatuurwacht in deze gemeente, heeft zeer zeker reden van bestaan. Juist in een gemeente zo rijk aan natuurschoon als de onze is, is een intensieve natuurbescherming nodig. Eerbied voor wat leeft moet echter de jeugd zelf worden bijgebracht en dit kan alleen dan, wanneer de kin deren een werkzaam aandeel in dit werk krijgen. De stichting Natuur en Jeugd begon in 1947 haar werk met de schoolgaande jeugd tussen 7 en 18 jaren op te wekken respect te tonen voor het gemeenschappelijk bezit en hen te wijzen op de morele plicht van menslievendheid zowel jegens planten als dieren. De vereniging doet dit door het houden van filmvoordrachten, met speciaal voor dit doel vervaardigde natuurfilms. Deze filmvoorstellingen worden in school verband gegeven, daar het van onschatbare waarde is ook het onderwijzend personeel in dit werk te betrekken. In het begin van 1950 is aan deze actie iets concreets toegevoegd in de vorm van de Jeugdnatuurwacht. Wanneer in een ge meente zulk een wacht wordt opge richt, moet er eerst een comité worden samengesteld, dat de jeugdige wachters leiding zal kunnen geven. Dit comité be staat meestal uil hoofden van scholen van verschillende richting, het hoofd van de kinderpolitie, hoofd van de plant soendienst, een lid van de dierenbescher ming, van de floralia-vereniging, van de speeltuinorganisaties, enz. Want deze per sonen zijn het die de jeugdige natuurwach- ters het schone in de natuur kunnen leren waarderen en hun bewustzijn kunnen geven dat zij inplaats van vernielers mede werkers moeten worden. Zij kunnen ex cursies organiseren naar parken, kwekerijen landgoederen, dierentuinen, botanische tuinen enzovoorts. Het uitreiken van plantenstekjes, zoals hier in Velsen elk jaar al op de scholen geschiedt, om deze door de leerlingen te laten opkweken en de daarop volgende tentoonstelling is al een van de wijzen, waarop de jeugd nauw met de natuur in aanraking wordt gebracht. Maar ook het laten meehelpen aan het onderhoud van plantsoenen, onder leiding van een tuinman is een geslaagd experi ment in verschillende steden. Den Haag is de eerste grote stad, waar de jeugd in het „plantsoenbedrijf" is ingeschakeld. Er zijn in die plaats zes stadswijken, ieder met een zeer actief comité. In ieder comité heeft een opzichter van de plantsoenen zitting en een inspecteur van politie. Om de werk zaamheden in de verschillende wijken te coördineren heeft de directie van de Haagse plantsoendienst een hoofdambtenaar aan gesteld, die steeds contact houdt met de comité's en zoveel mogelijk leden tracht in te schakelen. In zes provincies zijn al jeugdnatuur- wachten opgericht, verdeeld over ongeveer vijftig gemeenten. In Zuid-Holland zijn 22 actieve comité's, die bijna alle behoorlijke gemeentesubsidie krijgen. De resultaten zijn duidelijk merkbaar. Verschillende ge meenten melden dat de vernielingen aan merkelijk minder zijn geworden en zelfs practisch niet meer voorkomen. Eergevoel is bij de jeugd altijd een teer punt: van de jeugdnatuurwachten wordt gevraagd overal waar zij komen een goed voorbeeld te geven en met deze woorden, diep in hun hart gegrift, gaan ze gratis op bezoek in Artis, Blijdorp, Ouwehands Die renpark en het dierenpark in Eindhoven en in de botanische tuinen van Leiden, Amster dam en Baarn. Ook in verschillende land goederen hebben zij gratis toegang en er is speciale leiding voor hen beschikbaar. Nederland beschikt al over 25.000 na- tuurwachters en prinses Margriet is er een van. Het wordt zo bekeken zoetjes aan tijd dat er ook in Velsen een afdeling wordt op gericht. Gezien de animo die er voor de plantjeskwekerij bestaat, zijn wij er van overtuigd dat de belangstelling van de Vel- sense jeugd zeker zal groeien onder goede leiding. Wie geeft het voorbeeld? Veel tong De Thorina had vanmorgen 1050 kisten haring en 200 kleine kistjes, 100 makreel en 50 diversen; de Klaas Wijker bracht 1200 haring en 90 makreel met 60 varia, de IJM 283 zorgde voor 100 haring en 50 varia en de KW 75 had 350 makreel. Uit de SCH 117 zijn 750 kisten haring gelost, de KW 59 had 80 schelvis en 110 diversen, hoofdzakelijk kabeljauw. De kleine vaart zette veel tong in de hal: 10.000 kilo en 600 kisten schol. Kleine kistjes overbodig De haringprijs, die vanmorgen bepaald laag lag 12 a 13 voor de mooie Noord kwaliteit; 1012 voor de Zuidharing) maakt het verpakken in kleine kistjes van 20 kilo wel overbodig: vanmorgen kwam er niet meer dan 5.voor. Makke Belg De Belgische handel was erg kalm: 8075 voor de regels kabeljauw en 78 a 92 voor de kisten. Alleen de tarbot bleef duur met 3 a 3.50 per kilo. Binnenland zakte ook De binnenlandse prijzen zakten verder: grote gul deed 30 a 36, middel 20 a 27 en torren 17 tot 19. Voor zwarte kool kwam 55 binnen, de kleinmiddel- schelvis deed 48 en de pennen 43. Voor braad is 2728 geboekt, de kleine schelvis haalde 18 a 20. Schol III deed 10—18 (de hoogste prijs voor de snurrevaadkwaliteit) en de tweeën 18 a 25. Engeland voor de grove De grove schol ging naar de Brit: enen voor 30, zet-, middel- en grote schol voor 35 a 40. Tong zakte Door de stevige tongaanvoer zakte de tongprijs lichtelijk: de lappen deden nog wel 3.90 maar Italië en Zwitserland had den voor de kleinere soorten ruimere keus dus minder over: grootmiddel deed 2.65 a 2.70, kleinmiddel 2.30 a 2.25 en tong I 2 tot 2.15 met 1.85 tot 1.95 voor de tweeën. Een paar trekjes KW 166 vier mandjes en 100 kilo tong; KW 48 60 manden haring; KW 169 9 man den en 30 kilo tong, KW 125 10 manden en eveneens 30 kilo tong; KW 28 50 manden makreel, HD 87 10 manden makreel, KW 17 50 manden hoops en KW 166 4 manden vis met 15 kilo tong. De overige vangsten waren navenant, alleen de IJM 35 meldde 100 manden haring en de KW 74 eveneens. Sleepje Gisteravond is de KW 73 binnengesleept door de IJM 74; het schip had een hevig motordefect. Het kon wel eens op een nieuwe motor uitdraaien voor de 73. Voor Maandag Voor de Maandagmarkt is bekend de Antje met 700 k., de Vios met 1500 k. en ook de Postboy wordt verwacht, terwijl waarschijnlijk de Flamingo ook binnen zal zijn. Binnengekomen: IJM 33 Thorina, IJM 85 Klaas Wijker, 229 Dageraad, 206 202 239 240 213 241 283 218. KW 60 189 77 75 40 54 85 39 25 71 59 128 92, SCH 117, HD 125 139 135 131 31 74 32 4„ TX 32 36 4 37 12, WR 1, VD 9, UK 91 81 53 69 96 41 46 244 136 59 169 76 51 194 70 161 234 85. Vertrokken: IJM 6 Norma Maria, IJM 2. Herman, 23 249 213 202 241 239 206 218 71 Bloe- mendaal, VL 77 Abraham, KW 189 60 76, HD 131 135 139 180, L 190 (Deen), VD 9, TX 21 11 39 32, UK 202 51 2 56 60 76 53 81 125 69 105 61 35 91 174 70 161 194 4 169. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4888, De beide damesteams van Rooswijk- softball, die morgen in Amsterdam belang rijke promotiewedstrijden gaan spelen, krijgen gezelschap van het eerste Roos- wijk-honkbalherenteam, dat ook al naar de hoofdstad gaat om de returnwedstrijd te gen Ajax 2 te spelen. Deze match is voor Rooswijk I heren al even belangrijk als voor de damesploegen, want indien Rooswijk de ontmoeting weet Nou, je begrijptRick en Bunkie kregen van oom Tripje een verbazend standje! Hij was heel boos om wat ze hadden gedaan. Eigenlijk was het niet helemaal de schuld van Rick en Bunkie, want zij waren niet met het vuurtje-stoken begonnen. Maar ze hadden in ieder geval meegedaan, en dat mocht net zo min. „Nou heeft die meneer van het huis 'n heleboel schade", zei oom Tripje. „En dat komt door jullie onnadenkendheidEen heel stuk van de schutting en de schuur zijn verbrand. Foei, ik schaam me over jullie!" Dat vonden ze natuurlijk heel erg, en ze kregen straf ook; maar ze wisten wel, dat ze die verdiend hadden ook. Het brandje aan de schutting was door de brandweer geblust. Nu stonden er nog de zwartgebrande overblijfselen van het stuk, waar de brand was geweest, en ook van het tuinschuurtje was een heel stuk verbrand. Dat was geen mooi gezicht, dat verkoolde hout. Er zou een heel stuk van de heining en de schuur hersteld moeten worden. Nou, geloof maar, dat de jongens zoiets vast niet meer zouden doen! te winnen, is ook dit heren-negental kam pioen. In dat geval promoveert Rooswijk I naar de overgangsklasse. Rooswijk 2 heren spelen vanmiddag om half vier op „Watervliet" tegen Terrasvo- gels I. Opnieuw een belangrijke wedstrijd voor de Rooswijkers wegens het bezetten van de tweede plaats, aangezien Terrasvogels I al kampioen is geworden. De opstelling van Rooswijk I heren is: werper E. Sauer; vanger C. Klesser; le honk J. Gaartman; 2e honk G. Plooy: korte stop A. Wedemeyer; 3e honk J. C. Ketting; 1. velder H. Korting; m. velder K. Heinen; r. velder C. Honig. Tentoonstelling verlengd De tentoonstelling die de Beverwijkse zeekunstenaar Cor Mul in het St. Vitus- huis houdt, is verlengd tot 1 September. Aan het Castricummer strand is een mijn aangespoeld, die gebruikt was bij zeeoefe ningen in NAVO-verband. Het projectiel is door de mijnopruimingsdienst te Den Helder onschadelijk gemaakt. De mijn was geheel intact, eivormig en had een door snede van circa 1 meter. „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur: „De rode speer". Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: Calamity Jane". Woensdag en Donderdag 20 uur: „Eens in de 100 jaar". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Zater dag 20 uur en Zondag 16 uur: „Het barre Noorden". Zondag en Maandag 20 uur: „Because you're mine". Zondag 15 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. C. Brouwer van Utrecht. Gebr. Chr. Belangen, 10 uur: Jongeren- dienst, de heer G. v. d. Boogaard. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. H. J. van den Brink van Vrie- zeveen, 15 en 17 uur: ds. C. Klakwijk van Bennebroek. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 16 30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. Drenth van Amersfoort. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Kahtolieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 8.30 en 10.30 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. E. G. van Teylingen van Amsterdam. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: de heer A. Vis- scher van Rotterdam. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst, de heer E. Esmeyer van Nieuwendam. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: Breking des broods, 20 uur: Bijbelbespreking. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, IC uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. W. Wilman van Oudeschoot. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. Schenkeveld van De Steeg. Chr. Geref. Kerk, geen dienst. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, doop. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, doop. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. W. v. Muilwijk, Remonstrants predi kant te Hilversum. Maranatha, 10 uur: de heer A. T. Polder man van Den Haag. Leger des Heils, Jan Aalsweg 32, 10 uur: Heiligingsbijeenkomst, 12 uur: Zondags school, 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtbijeenkomst in de Hobbe- straat, 20 uur: Verlossingssamenkomst. Samenkomsten o.l.v. lt.-kol. Barbier van Amsterdam. WIJK AAN ZEE: CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Can- negieter. Gere. Kerk, 9 uur (kerktent Bakkum); 10.30 uur (zaal Roosendaal) en 17 uur (kerk Beverwijkerstraatweg): ds. R. Schipper, van Amsterdam. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. Reeser, van Bergen. Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. F. C- Willekes. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. H. Scholten van Heerewaarden. Doopsgezinde Gemeente (Jeugdhuis) 19.30 uur: ds. W. Veen. „De Toorts", 9 uur: ds. D. H. Scholten van Heerewaarden. „De Kapel", 19 uur: ds. J. ter Schegget van Amsterdam-Oost. Chr. Ger. Kerk (Kapel) 15.30 uur: ds. W. Meynhout van Franeker. Geref. Kerk, 10.30 en 17 uur: ds. D. van Senighem van Oude Wetering. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 8.30 p.m. Evening Service. 65) „Je moet hèm niet beschuldigen, Fara day!" riep ze opgewonden uit. „Het idee kwam vain mij.helemaal.ik stelde 't hem voor, ik bracht hem er toe. Bever ley zou niets overkomen ziin. Hij werd goed behandeld.... Jij was 't alleen, die er door leed.en jij hebt zoveel! Jona than zó weinig!" „Wat?" Randal kon een uitroep van verbazing niet onderdrukken. „Hij is geruineerd", vervolgde ze. „En ik wilde hem redden. Geld, dat jij nauwelijks gemist zou hebben, had hèm kunnen red den maar nu is 't te laat. We staan voor de catastrofe''. Randal wendde zich tot Arden: „Is dit waar?" vroeg hij. „Ja", was 't gefluisterde antwoord. „Waarom vroeg je mij niet om je te helpen?" „Dat deed ikmaar je weigerde". Even kwam er een vragende uitdrukking op Randal's gezicht. „Je bedoelt toch niet die Albion-syndicaat-geschiedenis?" „Ja, ik vertelde je er zóveel van als ik kon vertellen. Je weigerde je hulp echter". „Maar je vertelde me nooit de volledige waarheid. Je kwam bij me om mijn steun te vragen voor uitbreiding en ik deelde je mede dat ik 't geen gezonde zaak vond". „Dat was 't wèl", zei Arden thans met enige felheid. „Als ik 't nog zes maanden had kuininen uitzingen, was alles voor elkaar gekomen, 't Was een milïioenenzaak. Elke cent die ik bezat, werd er in gesto ken om de zaak gaande te houden". „Balansen werden zeker vervalst?" merkte Randal op ijzige toon op. „Ik kan me voorstellen, dat je me dat niet graag vertelde, Jonathan. Maar als je de volle waarheid had gesproken, dan had je 't geld van me kunnen krijgen....!" „Ik ben daar met zo zeker van", ant woordde Arden. „Hoe dan ook, 't komt er nu niet meer op aan. Alles is voorbij Morgen zal er een bevel tot inhechtenis neming voor me zijn.Misschien is 't al onderweg". Hij draaide zich om en begon bij het buf fet opnieuw zijn glas te vullen. Zijn hand trilde en het glas maakte een rinkelend geluid tegen de karaf. Randal sloeg hem gade met een verwonderde, vragende blik in zijn ogen. Laura keek vol verbijstering van de een naar de ander. Op dit moment dacht ze slechts aan één ding- aan hetgeen Arden gezegd had over inhechtenisne ming Ze was hierdoor méér van haar stuk gebracht dan door haar ontmaskering door Randal. Hoewel Jonathan wel eens gesproken had over een naderende cata strofe, bad ze nooit geloofd, dat 't zó erg kon zijn. Ze had gedacht, dat c*p de één of andere manier Jonathan en zij 't wel klaar zouden spelenweg zouden kun nen kernen. Randal zou hun die kans wel gegeven hebben.als ze hem er om ge smeekt had. Opeens sprong ze op met een luide kreet: „Nee, Jonathan! Nee.... Nee!" Randal bleef bewegingloos staan, hoewel ook hij de oorzaak van haar ontsteltenis had waargenomen, hij had Arden's trillen de hand naar zijn vestzakje zien gaan en even later had hij de inhoud van een mi nuscuul flesje in het glas zien vloeden. Arden, die het glas al aan de mond hield, duwde Laura met een bijna ruw gebaar opzij. In één teug dronk hij het glas leeg en hierna nam hij met een luguber aan doende kalmte plaats in een van de diepe fauteuils. Gedurende enkele ogenblikken staarde hij, nietsziend, voor zich uit, dan viel zijn hoofd voorover, hij krop ineen en gleed op de grond HOOFDSTUK 22 Er waren maar heel weinig mensen die het grote sensatiebericht in de kranten van de volgende morgen in verband brachten met een klein berichtje op één van de vol gende pagina's betreffende een schietpartij in een plaatsje in Suffolk. De sensatie van de dag was het verhaal over sir Jo nathan's zelfmoord en de eerste berichten over zijn financieel debacle met alle direc te gevolgen van dien voor het machtige Albion Syndicaat. De zakenwereld was diep geschokt. Ar den's dood zonk in het niet bij de gevolgen, welke zijn financiële ondergang met zich meebracht. Toen later op de dag berichten doorkwamen over de beschuldigingen tegen Cass en mevrouw Evans, waarmee Faraday in verband werd gebracht, de Amerikaanse multi-millionnair, in wiens appartemen ten in het Campion-hötel Arden zelf moord had gepleegd, kende de sensatie geen grenzen meer. Randal werd belegerd door journalisten, doch wilde niemand ontvan gen. Ook wilde hij geen enkele verklaring afleggen. In een kamer grenzend aan zijn appartementen, lag Laura Dean, onder de hoede van twee verpleegsters. Ze was vól komen over haar zenuwen heen door alles wat er gebeurd was. Eén ding be sefte ze: ze was onder voortdurende bewa king en ontsnappen was onmogelijk! Ook op medelijden kon ze niet hopen. De uren kropen voorbij en met een wonder lijke gelatenheid overzag ze thans de si tuatie. 't Was alsof 't haar nauwelijks per soonlijk aanging. En misschien was dit waar: niets kon haar meer véél schelen. Jonathan was dood en ze had zielsveel van hem gehouden! Ze zou ieder offer voor hem hebben gebracht, ook al had hij haar jaren lang veronachtzaamd. Maar tenslot te was hij toch blij geweest met haar hulptoen in Martle, en in de weken daarvoor, toen ze voor 't eerst gemerkt had, hoe hij in zorgen zat, en zijn vertrou wen had weten te winnen. Zelfs nu was er geen spoor van berouw in Laura. Ze was alléén maar opstandig, zéér opstandig tegen het Lot, dat al haar plannen had doen mislukken. Ze haatte Randal en Monica Brent en Matt Tarrant en die onbekende meneer Woodstone, die op een manier, welke ze niet kon bevat ten, tegen haar samengespannen hadden om haar ten val te brengen. De daig kroop tergend langzaam voorbij en haar haatgevoelens namen toe. Ze haat te thans ook de verpleegsters, in wie ze be waaksters zag. Ze huiverde; misschien zou den er de kamende jaren steeds bewaak sters cm haar heen zijn.Er kwam iets van paniek over haar en ze riep luid om Randal. Een vain de verpleegsters deelde haar echter mede, dat Randal nog niet te rug was. „U moet zich kalm houden", voegde ze er enigszins snibbig aan toe. Tegen de avond verscheen Randal ten slotte. Ze hoorde hem eerst in het aangren zend vertrek praten. Hierna ging de deur open en op zijn bruuske manier zei hij tot de verpleegster: „Laat u ons een poosje alleen, wilt u!" Laura sloeg hem gade en merkte op, dat hij er bleker aan ooit uit zag en zéér vermoeid. Hij sprak, zoals hij soms tot haar sprak, toen ze nog voor hem werkte en hij haar bijzonder belangrijke instructies gaf: zijn stem had een mecha nische klank en 't was of hij eigenlijk aan andere dingen dacht. „Laura, vertel me eerst alle feiten", begon hij. „Ik weet er al heel wat. Draai er dus niet om heesn! Wat er met jou gaat gebeuren, hangt voor een groot deel af van het vertellen van de waarheid, de volledige waarheid". Hij zat te wachten, zoals hij vroeger op haar voorlezen van aantekeningen betref fende een belangrijke conferentie had zit ten wachten. „Hoe is 't allemaal begonnen?" Ze aarzelde even, maar dan vloeiden de woorden over haar lippen. En het wonder lijke was, dat deze bekentenis een op luchting voor haar betekendeZe ver telde hem alles, 't kwam er immers niet meer op aan. Het was een afschuwelijk verhaal, dat ze hem vertelde, maar tegelijkertijd een triest verhaal. 't Was begonnen met een onverwacht en zéér onwelkom bezoek in Martle van haar echtgenoot. Hij was brutaalweg bij haar gekomen met het aanbod van een aandeel in de winst, wanneer ze zou willen meewerken om Beverley te ontvoeren. Ze gaf openlijk toe, dat Cass alias Lew Sands hier achter zat. Dit tweetal had elkaar ontmoet, nadat Dean uit een Amerikaanse gevange nis ontslagen was, Cass was een en ander over Dean te weten gekomen en ook over de relaties van zijn echtgenote met Arden en Randal. Hij vatte 't plan op om van deze relaties gebruik te maken. „Ik vond 't vreselijk", zei Laura, „en ik zei dat ik niets met zijn plannen te nVaken wilde hebbenIk dreigde hem zelfs. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6