IJmuiden bereidde koning Haakon een fleurig en hartelijk uitgeleide Mendès-France stuit op tegenstand Echtpaar en vijf kinderen omgekomen bij auto-botsing Weerbericht H.F.C. is 75 Alle kleuren der visserij in top Vijftigduizend Perfect en ongedwongen Norge" verlaat IJmuiden Syngman Rhee geeft de moed nog niet op Het woord is aan E.V.G.-wensen gaan volgens Washington, Londen en Rome te ver Koning Haakon dankt uit zee voor hartelijkheid Wagen botste in volle vaart tegen stilstaande vrachtauto Djakarta accoord met resultaat van Den Haag 69e JAARGANG No 31 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 185 Rondedans Fluitje Nieuw herenigingsplan zonder gebruik van A of H bommen Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 508Q (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dacfblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrij /en Damiate N.\'. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE OUDSTE VOETBALCLUB vain Ne derland, de „Good Old", d'e club van de Spanjaardslaan, gaat haar vijfenzeventig jarig bestaan vieren: een jubileum dat dus tevens dat van de voetbalsport in ons land is. De vereniging heeft alle reden om dat met blijdschap en voldoening te doen en de stad Haarlem heeft niet minder reden om trots op haar te zijn. Want zij heeft niet alleen, al die jaren lang, haar sport in de beste amateur-stijl bedreven, maar daar bij ook onberekenbaar veel goeds voor de jeugd gedaan. Hoevelen zouden er wel zijn. die tot hun beste en zuiverste jeugdherin neringen die van de Spanjaardslaan reke nen! En hoe graag keren zij er terug velen komend uit verre landen,waar zij hun levenstaak hebben gevonden, maar waar zij H.F.C! nooit vergeten zijn. Omdat er altijd die goede,vriendschappelijke sportieve geest heeft geleefd, omdat opgewektheid en hu mor er immer de boventoon gevoerd heb ben en omdat men er altijd geloofd heeft in zijn club. Die velen, behorend tot een reeks spelers-generaties, zijn dan ook zelfs in den verren vreemde haar lotgevallen trouw blijven volgen. Vaak hebben zij van zich doen horen ook als zij, op belangrijke momenten in haar bestaan, niet zelf kon den komen. Als het H.F.C. tegensloeg ble ven zij hun club daarom niet minder trouw: als succes.haar ten deel viel stroom den altijd hun blijde felicitaties binnen. Ten deze is het leven der oude vereniging wel rijk aan wisselvalligheid geweest. Zou men het anders, in zo lange levenstijd, kun nen verwachten? Zij treedt, uit al die er varingen, bij haar 75-jarig bestaan fris en krachtig naar voren. Bijna heeft Pim Muiier, die haar oprich ter is geweest en diie zoveel gedaan heeft voor het ontstaan en de ontwikkeling van sport- en athletiekbeoefening in ons land, dit feit nog mogen beleven. Slechts enkele maanden geleden is hij heengegaan. 89 jaar oud, een man wiens jeugdig enthousiasme en eerlijk streven grote dingen tot stand hebben gebracht en d'ie met bijzondere eer bied en dankbaarheid herdacht zal worden. Zoveel anderen hebben veel voor de oude club gedaan en haar beste tradities trouw gehandhaafd. Muiier heeft zijn opvolgers gevonden: H.F.C. heeft zich immer in goe de, verantwoorde leiding kunnen verheu gen. Wij zullen ook over de historie in de komende weken het nodige te schrijven hebben; in de sportrubriek zullen wij uiter aard veel aandacht schenken aan een jubi leum dat wij toch ook in meer algemene zin van belang achten. Men hoeft niet zwaar-op-de-hands over de opvoedende waarde van de soort te worden om in te zien dat die bij H.F.C. duidelijk gebleken is zonder dat daar over behoefde te worden gepraat. Want omdat het uitgangs punt, het doel, het streven en de toon goed waren, uitte zich dat eigenlijk vanzelf. Ik geloof dat dit dfe enige goede manier is. Het programma voor de jubileumvie ring bevat een reeks gebeurtenissen en feestelijkheden die een periode van drie weken in beslag nemen, aanvangend op 21 Augustus met een buitengewone ledenver gadering, waarin het prachtig-geslaagde Gedenkboek zal worden aangeboden, zich voortzettend in Voetbaltoernooien en at letiekwedstrijden aan de Spanjaardslaan. Een programma waarin, terecht, aan junio res en aspiranten een grote plaats is toe bedeeld en dat besloten za.l worden met een receptie en feestviering. Natuurlijk zal om de Muiier Beker gekampt worden. Na tuurlijk zal het eerste elftal in de tour- nooien eerst Haarlem, E.D.O. en R.C.H., later ook de zeer oude relaties H.V.V., H. B.S. en Hercules (Utrecht) ontmoeten. Toeval wil dat dit jubileum juist samen valt met een organisatorische crisis in de Nederlandse voetbalsport, veroorzaakt door de opkomst van h.et beroepsspel. Het spreekt vanzelf dat H.F.C. het amateurisme zal blijven beoefenen. Het zal door zijn daarin zo belangrijke positie, door het respect dat het immer in d'e kring der sport genoten heeft, er in belangrijke mate toe kunnen bijdragen dat de goede oplossing gevonden wordt. Het zal zichzelf blijven, zijn eervolle positie blijven innemen en een toekomst tegemoet gaan die het verleden evenaart. Dat waarborgt de sterke traditie, die is opgebouwd en die harteliike geluk wensen bij dit jubileum doet uiten. Een gelukwens die door bijzonder velen zal worden geuit. Naar ik geloof, in deze Ne derlandse sportcrisis, zelfs met extra-over tuiging. R. P. 0txvxxxxxx)0c)000<x)0000000c000000000000000c)0000000000000cx Zelden zal een spontaan plan zoveel spontane vreugde hebben veroorzaakt als dat van Velsens burgemeester en de Stichting voor de Nederlandse Visserij, om de laatste ogenblikken van Koning Haakon's verblijf in Nederland in wat onge kunstelde hartelijkheid te dompelen: het heeft zwart gestaan op IJmuidens Noordersluis, toen de witte „Norge" daar met de Noorse vorst op de bovenbrug tussen acht en half negen geschut werd. Zwart? Nee: rood en donkerblauw, paars en jade-groen van de gloeiende kleuren, die in de dracht der vissers vrouwen van Noord- en Zuiderzeekust terug te vinden zijn, oranje van de olie- jassen der IJmuidense visserijscholieren en helder wit met blauw en goud van de uniformen der tamboers, die allen samen zorgden voor een onvergetelijk half uur, dat niet alleen Europa's oudste koning maar ook de tienduizenden rond Europa's grootste kolk van het fleurige begin tot het juichende eind in bedwang hield. Er is prompt een hartelijk antwoord op al deze hartelijkheid gekomen: Koning Haakon liet om één minuut voor negen van zijn jacht via Scheveningen Radio een onomwonden telegram naar burge meester mr. M. M. Kwint van Velsen seinen, waarin alle lof vervat was, die deze frisse afscheidsgroet maar kon ver dienen. En de kampeerders op het strandje tussen de pieren zwaaiden op hun eigen wijs de Koning een vaarwel toe: met een vreugdevuur, dat schichten van oranje- licht tegen de flanken van de „Norge" deed kaatsen tot het moment, dat het uitvarende jacht met de topvuren, schit terend tegen de snel-clonkerende hemel de zwaai tussen de pieren door maakte ook op dat allerlaatste stukje Neder land nagewuifd cloor trossen mensen in lichtopstancl en op de kop van de Zuid- pier. Een schatting is moeilijk, maar tussen pont en pier moeten ten minstg 50.000 men sen te hoop zijn gelopen om de uittocht van Haakon VII te zien. Het grootste deel had zich verstandig langs de smalle Hoflaan naar de Noor derkade van de sluis gespoed: waar het al om half zeven drukker was dan in de Kal- verstraat. Duizenden auto's en talloze bus sen gaven de politie de handen vol, het gras zag donker van de kluit fietsers, die er lag en al die mensen hebben verbaasd gekeken naar de fleurige hankleding van het laatste Nederlandse stukje grond, dat de Koning der Noren zou aandoen: Aalsmeerse gla diolen in de lichtmasten en op de bolders langs de sluiskolk, Velsens nieuwe ver plaatsbare muziektent blauw gelakt in het midden en vlaggen langs de beide kanten. De laatste veertien bussen van het lange konvooi, dat langs MEKOG en NORDUCO (natuurlijk met de Noorse vlag in top) slingerde, droegen de kleuren aan, waarop de belangstelling zich spitste: deputaties van vissersvrouwen uit alle gewesten: de karton-gesteven kragen der Spakenburg- sen, de pastellinten van de Scheveningse omslagmantels en de ruitmotieven uit Mar ken en Volendam. Met als onderbreking de knal-oranje Zuidwesters van IJmuidens visserijjeugd, die hoewel laat gekomen trots de afzetting mocht verzorgen van de grote halve cirkel, aansluitende op de muziektent. Alleen Urk en Zeeland waren er niet: ze konden onmogelijk om twaalf uur weer binnen zijn en om twaalf uur begon im mers de Zondag? Steeds meer kleur stroomde de steentjes van de sluiska op: een hups gezelschap Markers en Volendammers deed het dan- De grootste verdienste van het vaarwel 8 aan de Noorse Koning op de IJmuidense 8 middensluis is wellicht de „perfecte on- 8 gedwongenheid" geweest. Perfect, omdat alles op rolletjes liep, van de verkeers- regeling met medewerking der reserve- lichtmasten en op de bolders toe (een j versiering, die even opgetild moest wor- 8 den van de bolder waaraan het jacht R j gemeerd werd, maar die er prompt weer 8 opgezet werd toen de tros „lag"); on gedwongen vanwege de rondborstige g hartelijkheid, waarmee al die duizen- 8 den afscheid namen van een hoge gast. 8 Later is dat in het restaurant van Wal- 8 serij-Oost, waar de visserijdeputaties na afloop bijeen kwamen, nog eens be- klemtoond: eerst door burgemeester 8 Kwint, die op zijn vraag of hij weer op 8 aller medewerking kon rekenen, een 8 volmondig „ja" te horen kreeg, daarna door de organisator-van-het-laatste uur, 8 stichtingsvoorzitter V. d. Toorn. Er is len borrel geschonken in dat restaurant 8 joor de vissers en een klein glaasje voor 8 ie vrouwen en ze waren het er allemaal 8 roerend over eens, dat dit onverwachte 8 naar grootse feest onvergetelijk was 8 I geworden. DOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO send omdat de muziek (van 160, inderhaast onder Lou Tervoort samengeroepen musici uit alle korpsen van Kennemerland) zo'n vrolijke deun speelde en al gauw werd het bal-champêtre haast algemeen onder de ogen der genietende toeschouwers, die zelfs het krachtstation als tribune hadden ver overd en vandaar een ongekend schouwspel moeten hebben gezien. Het Cultureel Centrum van IJmuiden was kort tevoren het trefpunt voor al deze deputaties uit de Nederlandse visserij ge weest; hier is het grote gezelschap onder strakke regie gelaafd en gespijzigd onder het glimlachend oog van Velsens gemeen tebestuur, dat met zijn ambtenaren een groot aandeel in de coördinatie van dit alles heeft gehad. Met de vice-voorzitter van de Stichting, de heer T. W. v. d. Toorn, die ook al hard aan vele touwtjes heeft moeten trekken, komt de mensen van Velsens raadhuis een forse pluim toe voor deze perfecte organi satie, die nergens op organisatie heeft ge leken. Wat het puurste compliment bij het welslagen van deze kostelijke avond mag heten. Gijs de Klinker, Schevenings omroeper, had net een jonge blom uit de rijke voor raad schonen geroofd, toen om tien minu ten over half acht achter het kruishek van de Velserbrug de witte vlek zichtbaar werd, die niets anders dan Noorwegens koninklijk jacht kon zijn. De ponten hadden even tevoren de Ko ning hun vaarwel toegefloten, nu juichte het volk langs Kanaaldijk en papier fabrieksteiger de „Norge" gleed met de zon blinkend in de glazen van de brug als een zwaan over het gladde water. Vergeten was het escorte der torpedo- bootjagers, dat al te half zeven de vroege Op het moment, dat de taptoe zou be ginnen en de tamboer-maitre met een snerpend fluitje zijn korps tot attentie riep, holden een paar ijverige Noorse matrozen op de „Norge" van het voor naar het achterdek. Het was echter loos alarm, al leek het trillertje bedrieglijk veel op dat van de bootsman 5ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCCCOCO kijkers bezighield bij het naar buiten schutten: de „Norge" kwam en nu kon men zijn schade van Donderdag inhalen, toen het protocol de democratie waf bars in de weg stond. In de grote, halve cirkel voor de mu ziektent sjouwden Hollandse Jannen de loopbrug aan, een roffel kaatste over liet water; nog tien minuten nog vijf. om acht uur precies gleed het jacht met de koninklijke standaard in top de kolk binnen en brak het eer ste gejuich zich baan: een hartelijke ovatie voor een vertrekkende Koning, die veler hart heeft weten te winnen. Hij stond op de brug op de bovenbrug. De witte pet afstekend tegen de grijze lucht, die zich liet vermurwen en geen spatje losliet. Verwonderd glimlachte de vorst bij het zien van zóveel drukte. De zon zette de Westerkim vol oranje een hondje trippelde eigenwijs naar de kolkrand, de stilte viel over al die duizen den, terwijl het schip afmeerde zonder één hoorbaar bevel. Weer sloeg het enethousiasme uit in een lange juichkreet: de Koning wenkte terug, vriendelijk en innemend, zoals Nederland hem drie dagen heeft gekend. En daarna heeft het grootste muziek korps, dat Velsen ooit gekend heeft 160 man sterk de „Huldigingsmars" van Grieg gespeeld. De matrozen van de „Nor ge" luisterden, sommigen de melodie her kennend, het hondje bleef zelfs verbaasd staan en boven op de brug luisterde een Koning naar de vertrouwde klanken uit zijn land. Hij vroeg, achter de hand, iets aan een officier. Deze knikte instemmend. Na Grieg's muziek: een gemeend applaus op de brug, overgenomen door de omstan ders een lachende vorst en een opge togen schare bij dit alleen-maar-menselijke- moment. Met een taptoe, die de volksliederen moest vervangen (de Koning was proto colair eigenlijk al weg, toen hij zich te Amsterdam had ingescheept) is er een laatste groet gebracht. De kleuren verdiep ten zich in het afnemende daglicht. Om kwart over acht stond Haakon VII Rex alleen op de brug van zijn „Norge" even leunend over de railing, nog steeds intens genietend van het sprookje aan zijn voeten. En na de taptoe: het werkelijke vertrek. Alle handen zijn omhoog gegaan, toen de „Norge" van wal stak om 8.24 precies. De Hoogovens lieten nog even gauw merken, dat ze ook bij IJmuiden hoorde, door een karakteristieke maar niet-welriekende walm over de sluizen te spuwen, maar met de telegraaf op halve kracht is de „Norge" onder de blauwe smook uitgekropen, langs de gepavoiseerde vissersboten in het toe- leidingskanaal, waar Thorina en Martha, Martenshoek en Texel broederlijk bijeen- lagen in een lange verlichte erehaag, die de Koning van een vissend volk een groet meegaf van een ander vissend volk. Het is een feestelijke, ongewone avond geweest, deze Zaterdagavond. En degenen, die wat lang op een pont moesten wachten, omdat tegen negenen ineens alles tegelijk naar de Zuidkant terugwilde, zullen er deze ene keer besilst niet over hebben ge mopperd. ocoooa-nooooooooooGoooooooocooooooxx>oooocoooooooocooo< SEOEL (Reuter/A.F.P.) President Rhee van Zuid-Korea heeft een plan aan gekondigd voor vereniging van Korea „zonder gebruik van atoom- of waterstof bommen", dat „de goedkeuring van Ame rikaanse militaire strategen zal verwerven, als deze werkelijk Noord- en Zuid-Korea willen verenigen." De president sprak een menigte van dui zenden regeringsambtenaren en schoolkin deren toe, die in Seoel was verzameld ter gelegenheid van de negende verjaardag van de bevrijding van Korea en de zesde ver jaardag van de vorming der Zuid-Koreaan- se regering met Rhee als president. „Nu de faze van besprekingen geëindigd is, willen ons volk en vooral de Koreaanse strijdkrachten optreden," aldus Rhee, die zeide geen onmiddellijke hervatting van de oorlog op het oog te hebben. Eerst moeten wij overeenstemming bereiken over onze plannen en voorbereidingen treffen. Er is DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Christopher Morley: Er is maar één welslagen in het leven: te kunnen leven zoals je wilt. een manier om een einde te maken aan de communistische vorderingen zonder gevaar voor een totale oorlog. Als de UNO-landen ons plan voor vereniging van het land niet willen of kunnen goedkeuren, moeten zij ons toestaan eenzijdig op te treden. Wij Koreanen kunnen dan trachten ons doel te bereiken zonder het leven van onze vrien den in gevaar te brengen, aldus Rhee. Premier Kim II Soeng van Noord-Korea heeft ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de bevrijding van Korea het leger opgeroepen paraat te blijven met het oog op een mogelijke Zuid-Koreaanse aan- valspoging. Hij zei, dat een Noord- Koreaanse afweer van een Zuid-Koreaanse aanval een verpletterende slag zou zijn, al dus een bericht van radio-Pjongjang. ROME (Reuter/AFP) Italië is niet bereid wijzigingen te aanvaarden, die de bekrachtiging van het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap zouden kunnen vertragen, aldus is van gezagheb bende zijde te Rome verklaard. De Franse waarnemende Hoge Commissaris in Duits land, Armand Bérard, heeft de Franse voor stellen voor wijziging van het EVG-ver drag Zondag overhandigd aan prof. Walter Hallstein, de West-Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Bondskanselier Adenauer zal heden, na terugkeer van va- cantie in het Zwarte Woud, de nieuwe voor stellen bestuderen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is ver nomen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Frank Dillon, premier Mendès- France heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zich kantte tegen de poging om de voorzieningen van het EVG-verdrag te „verwateren". De Amerikaanse mening zou zijn, dat een meerderheid van de afgevaar digden in de Nationale Vergadering bereid is voor bekrachtiging van het EVG-verdrag te stemmen. Volgens Reuters correspondent in Parijs betwisten vele Franse politici de opvatting, sinds lang door Amerikaanse diplomaten gehuldigd, volgens welke een kleine meer derheid in de Nationale Vergadering be reid is de EVG te bekrachtigen. Mendès- France denkt, dat een meerderheid de EVG zal verwerpen tenzij zij belangrijk wordt gewijzigd. Bovendien is hij van oordeel, dat een zo belangrijke stap als het doen opgaan van Franse strijdkrachten in een „Europese" gemeenschap, een grote meer derheid vereist. De drie Gaullistische ministers, die Vrij dag zijn afgetreden, deden dit, aldus Reu ters correspondent, omdat zij er van over tuigd waren, dat de premier was gewonnen voor de opvatting, dat een middenweg te bewandelen is. Een van de afgetreden mi nisters heeft verklaard, dat het plan van Mendès-France het EVG-verdrag in be ginsel niet wijzigt. Het bezwaar van de ooocooooooooocooooocooooocoocooooooocoooooocoocooooooooo In een eenvoudig maar hartelijk telegram heeft Koning Haakon VII van Noor wegen Zaterdagavond uit volle zee zijn dank aan burgemeester en bevolking van Velsen overgebracht voor het glorieuse vaarwel, dat hem Zaterdagavond op de „Norge" is bereid. De tekst van dit telegram luidt: „Please convoy my best thanks to the fishermen, their wives and the population of Velsen-IJmuiden for the very kind send-off as conclusion of my visit to the Netherlands". HAAKON REX (Wil mijn hartelijke dank overbrengen aan de vissers, hun vrouwen en de be volking van Velsen-IJmuiden voor het uiterst vriendelijke vaarwel als besluit van mijn bezoek aan Nederland. HAAKON REX). COOO<X)COOOCOO<XXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOCOOOC<XXXXXXXDOOOOOOOO<XXXXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Zo nam IJmuiden afscheid van Koning Haakon. De avond valt reeds als de „Norge" de Noordersluis verlaat en langs een vloot van gepavoiseerde vissersschepen, de boordlichten ontstoken, de zee tegemoet vaart. Op de rijksweg NijmegenVenlo tussen de dorpen Bergen en Afferden is Zaterdag avond omstreeks kwart voor negen een personenauto met zeven inzittenden in volle vaart tegen de achterzijde van een rechts van de weg stilstaande vrachtwagen gere den. Een echtpaar uit Venlo en zijn vijf kinderen zijn tengevolge van dit ongeluk om het leven gekomen. De personenauto kwam uit de richting Nijmegen. In de wagen zat het gezin Pad denburg, dat van vacantie terug kwam en op weg was naar zijn woonplaats Venlo. Op een recht stuk weg is de auto tegen de stilstaande vrachtwagen gereden, die vol gens ooggetuigen geheel rechts van de weg stond. De personenauto schoof geheel onder de achterzijde van de vrachtwagen. Terstond kwamen omwonenden -te hulp. Het bleek dat het echtpaar en vier kinde ren reeds dood waren. Het vijfde kind, een jongetje van vier jaar, dat bij de botsing uit de auto was geslingerd, werd ernstig gewond in de berm van de weg aangetrof fen. Het is kort na zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Venlo overleden. Door de schok van de botsing is de chauffeur van de vrachtauto, die in de ca bine zat, door de voorruit geschoten. Hij liep verscheidene snijwonden op en is even eens naar het ziekenhuis vervoerd. Twee jongens, die eveneens in de cabine zaten, liepen enkele vleeswonden op. DJAKARTA (Aneta) Het Indonesi sche kabinet heeft Zondagavond zijn goed keuring gehecht aan het resultaat van de besprekingen in Den Haag over opheffing van de Unie. Ook keurde het een wetsont werp goed betreffende het opheffingsproto col en de desbetreffende briefwisseling. Dit wetsontwerp zal aan het parlement worden aangeboden, voordat het op 1 September met recès gaat. Gaullisten is hoofdzakelijk, dat de EVG beperkt blijft tot slechts zes Europese lan den en Groot-Brittannië uitsluit. Zij achten slechts een Europees verdedigingsstelsel aanvaardbaar waaraan Groot-Brittannië deelneemt op gelijke voet met de rest van Europa en dat de deur open laat voor nieuwe pogingen om met de Russen een Europese oplossing te vinden, aldus Reu ters correspondent. Diplomatieke kringen te Londen hebben verklaard, dat de ingrijpende aard van de Franse amendementen op het EVG-ver drag verwondering en enige ongerustheid heeft gewekt. Zij zouden vertraging kun nen brengen in plaats van een snelle be slissing. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn het er reeds over eens gewor den, dat indien de Nationale Vergadering op reces gaat zonder het EVG-verdrag be krachtigd te hebben, zij middelen zullen overwegen om West-Duitsland zijn souve- reiniteit te geven los van de EVG. Pleidooi Mendès-France heeft zich tot het Franse volk gericht roet de oproep om een besluit te nemen ten aanzien van de EVG. Hij zeide onder meer dat het Europese defen- sievraagstuk een zware last voor het inter nationale openbare leven betekent en dat het vraagstuk de politieke atmosfeer van Frankrijk heeft bedorven. Deze kwestie dient rustig en beslissend opgelost te wor den. De compromis-oplossing die de re gering heeft voorgesteld was niet ideaal. Er waren gewoonweg geen ideale oplos singen. Het compromis was naar zijn oor deel echter aanvaardbaar voor Frankrijks deelgenoten en het merendeel der Fransen. De Nationale Vergadering zou moeten be slissen. Frankrijk diende echter niet de speelbal der gebeurtenissen te blijven. In tegendeel, het diende een aandeel in de gebeurtenissen te hebben overeenkomstig zijn historische rol. De Gaullistische fractie in de Nationale Vergadering heeft in het compromis „slechts wijzigingen van twijfelachtige waarde" gevonden en het aftreden der drie Gaullistische ministers daarom goedge keurd. De drie Gaullisten, die nog in de regering zitting hebben, zeiden tijdens de vergadering, dat zij over aanblijven of af treden zullen beslissen, als de resultaten van de Brusselse conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen bekend zijn. De Gaullistische fractie be sloot hun dit uitstel te verlenen. (van hedenochtend toestand Stockholm motregen Oslo half bew. Kopenhagen half bew. Amsterdam mist Londen Luxemburg Parijs •aS Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Ajaccio pOOOOOOOOtt Y V half bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. regen half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. nevel regen zwaar bew. half bew. Neerslag laatste 7 uur) a tUD c C .3 .sis. IS 11 *2 .5 -5 2 w - S'S SÜ Ë'3> £5 NNW 6 18 16 N 2 21 0 W 2 16 22 ZZO 2 18 0,2 windstil 20 0 W 2 13 16 windstil 20 0 windstil 20 windstil 20 NW 5 28 WZW 4 20 windstil 18 O 3 W 7 6 4 0 4 0 24 41 23 0 17 15 17 2 ZW 4 ZW 2 WNW 6 24 13 O 2 26 0 24 uur X xxXxxxjOOOOOOOOOOOOOOC RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. De zelfde temperaturen of iets hogere. 17 Augustus Zon op 5.26 uur. onder 20.02 uur. Maan op 20.41 uur. onder 9.28 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Augustus Hoog water- 4.41 en 17.07 uur. Laag water: 0.32 en 12.51 uur. Dinsdag 17 Augustus Hoog water: 5.18 en 17.46 uur. K Laag water: 1.13 en 13.30 uur. I CX^OOCOCCOOCOOOCOCOCOCOOOOOOOOOOOCOOOOOCCOCYXXDCCGGOOOOOcê

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1