Racewagen reed op Delftlaan met snelheid van 120 k.m. Duitsland verhoogt bloembollen-import met een millioen mark Weerbericht Grote Rem II Haarlems Dagblad Enige keren gekanteld en in brand geraakt Duitsers draaien bijna afspraak geschonden te hebben Lady Baden Powell in Nederland Beierse stakers staan op hun stuk „Nederland schond een overeenkomst met ons" Het woord is aan., Watersnood verdrijft in Azië millioenen Zonnig en rustig weer Pi>lor»d verhoogt zijn militaire uitgaven Harde noten Stok achter de deur Ook Koningin Juliana begroette haar op Schiphol Compromis-voorstel afgewezen Britse ambassadeur uit Moskou naar Londen President Sukarno: Irian-eis komt nu voor de Algemene Vergadering Duizend verdronken in Nepal Weerrapport c Q<- 69e JAARGANG No 32 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 2 98e JAARGANG No 186 Uitgave Grafische Bedri^/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VRAGEN, door het Tweede Kamerlid Hooy aan de minister van Verkeer en Waterstaat gesteld betreffende toenemende verkeers-stagnatie bij het Noordzeekanaal in Velsen, waren aanleiding om Zaterdag over dirt onderwerp te schrijven onder de titel De Grote Rem. Dit vervolg is ge ïnspireerd door de stremming die Zondag avond en -nacht is ontstaan. Oorzaak van de crisis was het slotfestijn van de 710- jarige stad, die zolang als Alkmaar bekend heeft gestaan, in de laatste tijd evenwel Snorrendam heet. Talloze auto's keerden Zondagavond naar het Zuiden terug. Vele honderden koersten naar Velsen.Zij schaar den zich daar in een reeks files op het Noordelijke wachtplein en zagen twee pon ten in actie. Twee van de vier. Zo was het tenminste tot halftwaalf. Toen trok, vol gens helaas vast voorschrift, een der beide zich terug, doofde haar lichten en droomde weg in de slaap der onschuldigen. De honderden autorijders zagen dit met ontsteltenis aan, terwijl hun aantal nog steeds toenam en de enige overgebleven pont moeizaam heen en weer bleef ploe gen, twintig minuten per heen-en-weer bestedend. Het duurde uren. Maandag vernamen wij dat de Velser politie, gewa pend met haar bekende goede humeur, om halftwee vanmorgen had kunnen inrukken. Toen waren alle auto's nog niet over de zeestraat, die Noord-Noordholland zozeer van Zuid-Noordholland scheidt, maar po- litie-toezicht was niet meer vereist. Ditmaal bestond de massa, omdat het Zondagavond was, bijna geheel uit per sonenauto's. Er waren nog enige vracht wagens bij, waaronder zo'n paar met hooi beladen kolossen van een meter of veer tien lengte, maar bij de meeste overtoch ten konden ruim twintig auto's tegelijk wordlen overgezet. Niettemin duurde het uren, met die ene pont. In Buitenhuizen, dat er nooit meer dan één bezit, moet het even prettig geweest zijn. Naast de Hem- brug, waar meer overzet-capaciteit bestaat, is het misschien wat vlotter gegaan. Som mige gestremden in Velsen reden naar een van die andere oversteekplaatsen, zich een flinke omweg getroostend, overigens met weinig hoop. Eigenlijk, geloof ik, uit een streven naar handelen, naar iets doen. De grote meerderheid zag er geen heil in. Zij schoolde in groepjes samen en bere kende wachttijden. Er waren mensen bij die zich ongerust maakten over hun jonge kinderen ergens aan die overkant der zee straat, omdat d'e baby-sitter om twaalf uur zou weggaan. Er was ook een diame in een taxi: d'ie meter ging maar door met reke nen en het was al een hoger bedrag dan zij betalen kon. Er waren anderen die om andere redenen haast hadden. Het open baar vervoersbedrijf Rijkswaterstaat is daar niet in geïnteresseerd. Nu kunt u zeggen dat dit, op Zondag avond, een bijzonder geval was. Maar een goed-georganiseerd vervoersbedrijf moet met bijzondere gevallen rekening houden. Dat doen spoorwegen, bus- en trammaat schappijen dan ook. U kunt zeggen dat die hun passagiers laten betalen. De pont is gratis. U vergist u als u dit zefft. De ver tragingen die het pontveer in Velsen ver oorzaakt kosten het bedrijfsleven, groot en klein, enorme bedragen. De exploitatie van het pontveer kost die belastingbetaler bo vendien nog eens een massa geld. En het is niet goed georganiseerd. Het is te be perkt. Iedereen kan voorzien dat het op geen stukken na zal opgewassen blijken tegen de verkeerstoeneming die voor de eerstvolgende drie jaar eer de tunnel klaar zal zijn te verwachten is. Het kan het verkeer nu al niet meer aan. Het heeft geen reserve-materieel, waarover ieder goed-georganiseerd vervoers-bedrijf be hoort te beschikken. Elke Zaterdag gaat er een pont voor het week-end uit, voor revisie. Elke Zaterdaigmiddag ontstaat een stremmings-crisis. Buitenhuizen, met zijn ene pontje, geeft ver-onvoldoende bijstand. Het schipbrug-plan is verworpen, ook voor spitsuren. Waarom bouwt men geen extra steigers en niet meer ponten, hetzij voor Velsen, hetzij voor Buitenhuizen? Waarom kan men geen overwerk-regeling invoeren voor bijzondere gevallen? Dit gaat niet meer; het is een falen dat steeds erger zal worden. Het is nu al eens gebeurd dat de file aan de Zuidkant reikte tot vlak bij de Slaperdijk, aan het Zuidelijke begin van Santpoort ongerekend de massa op het pontplein, natuurlijk. Binnen een jaar zal zij zich op critieke dagen wellicht tot in de stad Haarlem gaan uitstrekken. Aan de Noordkant is Beverwijk er al vaak mee bedeeld. Wat is men nu eigenlijk van plan? Welk besluit is te verwachten, behalve het afwijzen van die schipbrug en het verbod voor auto's om over de Velser spoorbrug te riiden, die er voor bruikbaar te maken zou zijn? Wij zullen deze week on dit chapiter doorgaan. En niet alleen deze week. Wij zullen eroo blijven hameren. Het is al te gek geworden en die vaderlandse trots op goede organisatie onwaardig. R. P. HELSINKI (Un. Press) Voor het eerst sedert de oorlog heeft het Finse ministerie van Defensie plannen bekend gemaakt om de militaire uitgaven te verhogen. Volgens welingelichte kringen zou een basispro gramma zijn opgesteld voor het aanschaf fen van modern materiaal voor de oplei ding. Het programma beslaat een periode van tien jaren en zal ongeveer 17 millioen dollar per jaar kosten. De Finse defensiebegroting is op het ogenblik een der kleinste in de wereld. Voor 1954 bedroegen de Finse militaire uitgaven 41 millioen dollar, hetgeen 4 tot 5 procent van de totale staatsuitgaven is. Van dit bedrag kan slechts zeer weinig nieuw materiaal aangekocht worden: in 1953 werd in Groot-Brittannië een groep van zes Vampire straaljagers besteld. Het zijn de enige moderne toestellen van de Finse luchtmacht. Finland mag volgens het vredesverdrag van Parijs slechts 60 jagers en lichte bom menwerpers in dienst hebben. De zeemacht is beperkt tot een totale tonnage van 10.000. Finland heeft slechts enkele motor-torpedoboten en enkele hou ten mijnenvegers in dienst. De onverstoorbare houding van de schildwacht bij het St. James Palace in Londen amuseert het groepje Nederlandse „Expoge"-kinderen, dat hier een wandeling maakt door Londen. De kinderen op deze foto behoren tot een groep van twintig jongens en meisjes wier ouders in de tweede Wereldoorlog boven Nederland neergeschoten Engelse piloten hielpen, onder te duiken en weer terug in Engeland te komen. De kinderen zijn veertien dagen op vacantie in Engeland als gasten der organisatie van ontvluchte piloten van de Royal Air Force. Op de Delftlaan te Haarlem is Maan dagmiddag een auto-ongeluk gebeurd, dat, de omstandigheden in aanmerking geno men, nog vrij goed is afgelopen. De 22- jarige Engelse mecanicien F. J. J. Neagle uit Walton-on-Thames demonstreerde daar aan een 17-jarig Haarlems meisje hoe snel wel de racewagen reed, waarmee de cou reur Abescassis Zondag aan de autoraces te Zandvoort heeft deelgenomen. Met een vaart van 120 km. koerste hij over de Delftlaan, toen hij plotseling moest rem men. Hij en het meisje werden uit de wagen geslingerd. Beiden zijn naar het Sint Elizabeths Gasthuis overgebracht; de Engelsman kon na verbonden te zijn het ziekenhuis ver laten. De Engelsman was mecanicien bij G. Abescassis, die Zondag met een HWM (wedstrijdnummer 71) heeft deelgenomen aan de autoraces te Zandvoort. Maandag was hij in Haarlem en had hij het zeven tienjarige meisjes L. D. uitgenodigd een ritje te maken. Gereden werd op de Delft laan in Noordelijke richting en op deze weg kon de mecanicien een flinke snelheid ont- Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Door middel van een circulaire heeft de Bond van Bloembollenhandelaren bekend gemaakt, dat het contingent voor de export van bloembollen naar Duitsland met een millioen mark is verhoogd. Hiermede is een einde gekomen aan een onverkwikkelijke geschiedenis, die een breuk dreigde te veroorzaken in de goede verhoudingen tussen de organisaties van Nederlandse exporteurs van bloembollen en de Duitse importeurs. Een van de Duitse organisaties, het Zentralverband, bleek zich namelijk niet te hebben gehouden aan de afspraken bij de onderhandelingen in December 1953. De Nederlandse en Duitse organisaties beraden zich ieder jaar over de hoogte van het bedrag, dat aan bloembollen naar Duitsland zal kunnen worden gezonden. Tevens zoekt men naar een systeem waarop dit bedrag onder de importeurs in Duitsland het eerlijkst kan worden verdeeld. De uitkomst van deze beraadslagingen wordt dan aan de regeringen medegedeeld, die hiermede rekening houden bij het vaststellen van de handelsverdragen. In December 1953 kwamen de onder handelaars overeen de export vam bloem bollen naar Duitsland vast te stellen op 19 millioen DM. Van dit bedirag zou 2 worden gereserveerd voor die bedrijven in Duitsland, die met de import van bloem bollen willen beginnen. Deze worden ,,Har- tefalle" genoemd. (Een goed Nederlands woord is er niet voor.) Ook de basis waar op de 19 millioen mark onder de impor teurs zou worden verdeeld, werd vastge steld. Daarbij kwam men overeen de dé tails nader te regelen als de voorstellen officieel zouden worden goedgekeurd. De Bond van Bloembollenhaindelaren had uitgerekend, dat de importeurs voor de tweede helft van 1954 ruim 125 zou den krijgen toegewezen van hun invoer in 1953. Omstreeks half Juli vernam men echter dat dit slechts 113 zou zijn. Bij navraag bleek, dat de Duitsers op eigen initiatief het z.g. Hartefonds, dat voor de Hartefalle bestemd was, op DM 1.748.000 hadden gebracht. Dit is 9.2 in Dlaats van de afgesproken 2%. Bovendien deelde men mede, dat de vergunningen van de Bond niet juist waren. De Nederlanders konden een dergelijke afwijking van de afspraak natuurlijk niet accepteren en dus heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, dr. A. J. Verhage, in overleg met de Bond geëist dat over deze gang van zaken een bespreking zou worden gehouden. Deze had in het laatst van Juli plaats en ver moedelijk zullen daar harde noten zijn gekraakt. Het bleek namelijk, dat de Duitsers zich vergist hadden hij de beoordeling van de door de Bond afgegeven vergunningen en dat zij, eveneens in afwijking van de over eenkomst vergunningen hadden gebaseerd op invoeren na de vastgestelde basisnerio- de. Dit was dus al een bedenkel"ke handel wijze. Erger was echter de verhoging van het Hartefonds, zonder dat de Nederlanders daarvan ook maar iets afwisten. In de cir culaire van de Bond staat let+erliik: ..Het toppunt was wel, dat in de Duitse afschrif ten van de overeenkomsten van December 1.1. de gehele zinsnede over he* Hartefonds in het geheel niet voorkwam." De Nederlanders hebben de Duitsers op de conseauentie van deze gedragswijze gewezen en verlangden een compensatie. Een Duitse vertegen woord ï«er stelde voor tot herstel van de moeilnkhpdi<m de toe wijzingen van 113 met 10 te ver hogen en daartoe zoveel nodig het contin gent te verhogen. Nederland verklaarde zich bereid dit als compromis te aanvaarden. Tevens werd een stok achter de deur gezet. Zou het Zentralverband dit compromis niet aan vaarden, dan zou Nederland in de toekomst afzien van verdere onderhandelingen hier mede en bovendien zou het zijn steun in trekken voor de z.g. ..Blumenwerbung". De bloembollenexporteurs op Duitsland (door het vak kortweg, maar onjuist, Duitse ex porteurs of pakkers genoemd) brengen na melijk geld bijeen om een gedeelte te be talen van de reclame voor de bolbloemen in Duitsland. Een vrij ongebruikelijk, maar goed werkend systeem. Het Zentralverband telegrafeerde later niet accoord te gaan met de voorgestelde verhoging. Een andere oplossing werd niet gegeven. Hierop heeft het bestuur van de groep van de Bond van Bloemibol- lenhandelaren zich genoodzaakt gezien de gehele gang van zaken per circulaire be kend te maken aan de „Duitse exporteurs" en de importeurs van bloembollen in Duits land. Het deelde hierin tevens mede, dat de samenwerking met het Zentralverband werd verbroken en de medewerking aan de Blumenwerbung werd ingetrokken. Gisteren ontvingen de exporteurs op Duitsland echter bericht, dat het contin gent met 1 millioen DM is verhoogd. Dit zal geheel worden verdeeld onder die im porteurs wier toewijzing slechts met 13 was verhoogd. Woordelijk staat het niet in de circulaire, maar men krijgt wel de in druk dat de gehele geschiedenis „vergeven en vergeten" is, want ook zal er weer steun worden verleend bij de Blumenwerbung. Deze zaak was voor beide partijen be langrijk, want hoewel er een verhoging Het KLM-toestel uit Londen werd gister avond op Schiphol opgewacht door een vijftigtal kabouters, welpen, padvinders en verkenners, in leeftijd variërend tussen acht en zeventien jaar. Een gejuich weer klonk toen Lady Olave Baden Powell, the „world-chief guide" van alle padvindsters, vergezeld van haar dochter-secretaresse, mrs. B. Clay, uit het vliegtuig stapte. Na deze begroeting wachtte Lady Baden Po well nog een verrassing door de aanwezig heid van Koningin Juliana op Schiphol, die weliswaar was gekomen om haar schoon zuster uitgeleide te doen op haar reis naar Bangkok, maar toch bereid bleek te zijn de eerste padvindster ter wereld even in de koninklijke wachtkamer te ontmoeten. Prinses Margriet was ook onder degenen, die zich met haar moeder op Schiphol be vonden. Na een korte levendige conversatie keer de Lady Baden Powell terug naar de plek van aankomst om de kinderen toe te spre ken en haar vreugde te betuigen om de ge zonde lach op hun gezichten. De erehaag bestond uit vier delegaties, elk onder de hoede van een leider en een leidster en behorende tot het Nederlandse Padvindstersgilde, de Nederlandse Gidsen- beweging, de Katholieke Verkenners en de Nederlandse Padvinders. Van de twee eerstgenoemde groepen waren ook de pre sidenten, mevrouw J. van NispenVan Wely en mejuffrouw mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, ter begroeting naar Schiphol gekomen, evenals de voorzitter van de Nationale Padvindersraad, H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst en de hoofdcommis saris buitenland van de Nederlandse pad vinders, de heer Volkmaars. Lady Baden Powell is naar ons land ge komen om de vijftiende tweejaarlijkse wereldconferentie van gidsen en padvind sters bij te wonen, die van 21 tot 30 Augus tus onder presidium van mevrouw Sybille Bruun uit Denemarken zal worden gehou den in het congresgebouw „Woudschoten" te Zeist. Zij heeft ons land al meermalen bezocht, onder meer tijdens de Jamboree in 1937. Een der agendapunten van de conferen tie zal zijn uitbreiding van het twee jaar geleden begonnen padvinderswerk in de kampen voor displaced persons. van het contingent was; zouden er niet meer bloembollen kunnen worden verzon den, omdat de prijzen sterk gestegen zijn. Bovendien was de Bond van Bloembollen- handelaren ook nog van mening, dat het z.g. Hartefonds veel te hoog lag. Dit be drag zou nooit geheel voor de aankoop van bloembollen kunnen worden besteed. In dien ook het Zentralverband dit wist, en waarom zou het dit niet, dan lijkt het er op, dat het de import van bloembollen op een of andere manier wilde drukken. Er Wijven, ondanks de verzoening toch wel vraagpunten bestaan voor de buitenstaan der. Een daarvan is de contingentering zelf. Men kan zich daarbij niet beroepen op de deviezen. Duitsland heeft er meer dan eigenlijk goed is. Bloembollenkweke rijen zijn niet belangrijk genoeg om te be schermen. Men teelt daar een zeer beschei den areaal en dus blijft de vraag waarom de contingentering er eigenlijk wel is. Na tuurlijk heeft men er wel antwoorden op. maar die berusten op vermoedens. Het zou ter vermijding van vele remmende maat regelen wel aangenaam zijn voor de ex porteurs op Duitsland als men de import Van bloembollen vrij gaf. Maar dat is mis schien een ouderwets idee. MüNCHEN (AFP) De pogingen van het Beierse ministerie van Arbeir om een einde te maken aan de staking van metaal bewerkers, zijn Maandagavond mislukt. Een compromis-voorstel van het ministe rie, dat voorzag in het verhogen van het uurloon met acht pfennig werd afgewezen. De vakbonden eisen een verhoging van 12 pfennig, terwijl de werkgevers zich bereid hebben verklaard het uurloon met zes pfen nig te verhogen. Men verwacht, dat het ministerie nieuwe voorstellen zal doen, waarop het vóór Vrijdag antwoord wil heb ben. LONDEN (United Press) De Britse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Sir Wil liam Hayter, is met een speciaal toestel van de R.A.F. uit Moskou in Londen aan gekomen, nadat hij vorige week verschei dene ontmoetingen had bijgewoond tussen leden van de Britse Labour-delegatie, wel ke op het ogenblik een bezoek aan commu nistisch China brengt, en de Sovjet-Russi sche premier Malenkov. Volgens een mededeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken zou Sir Wil liam „besprekingen" voeren met hoogge plaatste functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in afwezig heid van minister Eden, die op het ogenblik met vacantie buiten de Engelse hoofdstad vertoeft. Het Foreign Office voegde hier echter aan toe, dat Sir William slechts voor een vacantie naar Londen was gekomen. wikkelen. Het betekende ook, dat het einde van de weg spoedig in zicht was. Door onbekendheid met de situatie hdfeft hij te laat opgemerkt, dat de weg niet recht door gaat en dat men een bocht moet nemen (langs een plantsoentje) om de Rijksstraat weg te bereiken. Ongeveer honderd meter voor het plantsoentje remde de Engelsman krachtig, maar bij het naderen van de bocht was hij niet in staat de rijweg te volgen. De race wagen schoof tenslotte dwars over de weg en botste tegen de trottoirband van het plantsoentje, welke band vernield werd door de vaart. De racewagen maakte ver volgens enige buitelingen en kwam mid den op het plantsoentje tot stilstand. Op het ogenblik, dat de racewagen tegen de trottoirband botste werden de twee in zittenden er uit geslingerd. Spoedig was hulp ter plaatse en beiden zijn naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar bleek, dat het meisje vijf ribben had gebroken. Zij is ter verpleging op genomen. De Engelsman had vier ribben gebroken, hij kon, na verbonden te zijn, het ziekenhuis verlaten. De auto was in brand geraakt en een bewoner van de Rijksstraatweg heeft het vuur met een schuimblusapparaat, dat zich in de sportwagen bevond, gedoofd. Remspoor van honderd meter De politie heeft een remspoor aange troffen van bijna honderd meter. Aan vankelijk waren er twee sporen, later twee van de voorwielen en twee van de achter wielen, die ontstonden, toen de wagen dwars over de weg ging. Tijdens het verhoor, dat de politie de Engelsman ter plaatse afnam, verklaarde hij een snelheid van 120 km bereikt te hebben. Zondag had de wagen deelge nomen aan de wedstrijden in Zandvoort; in Haarlem was de auto gestald en in de na middag heeft hij een meisje willen laten zien welke snelheid de racewagen kon be reiken. In de loop van de avond is de zwaar beschadigde wagen weggesleept. DJAKARTA (Reuter) President Su karno van Indonesië heeft Dinsdag in een toespraak ter gelegenheid van de negende verjaardag van de Onafhankelijkheidsver klaring gezegd, dat koloniale overheersing van de aardbodem geveegd moet worden en het recht van zelfbeschikking geheel en al van toepassing moet zijn op alle volken. „Vrede en koloniale overheersing zijn onverenigbaar", aldus Sukarno, „of er is vrede zonder deze overheersing of kolo niale overheersing zonder vrede". „Wie vrede met koloniale overheersing wil ver enigen, handelt in strijd met de natuur wet". Met betrekking tot de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea zeide de In donesische president, dat Indonesië de Al- mene Vergadering van de UNO heeft verzocht de kwestie te behandelen, opdat deze getuige zal zijn van het feit, dat Ne derland eenzijdig de eerder gesloten over eenkomst heeft geschonden. Volgens de overeenkomst moest de poli tieke status door onderhandelingen worden opgelost. Nederland wilde echter niet on derhandelen, aldus Sukarno. Het beroep van Indonesië op de UNO was belangrijk, maar „de loop van de na tuurwet was echter nog belangrijker". De Nederlanders zouden het door alle mogelijke interpretaties zo kunnen draaien, dat de wereld en de UNO mogelijk geloven dat de koloniale overheersing van West- Irian helemaal geen koloniale overheer sing is, zo zeide de president. De dag zal echter zeker komen, dat West-Irian tot Indonesië terugkeert. Onder het gehoor van de president be vond zich de voorzitster van de Algemene Vergadering van de UNO, mevrouw Vi- djaja Laksjmir Pandit, die Maandagavond voor een tiendaags bezoek aan Indonesië in Djakarta is aangekomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Robert Benchley: Het was een van die toneelstuk ken, waarin alle acteurs helaas buitengewoon duidelijk spraken. Maandagavond is Lady Olive Baden Powell, de weduwe van de bekende stichter van de padvinderij Lord Baden Powell, met haar dochter per vliegtuig uit Engeland op Schiphol gearriveerd. Lady Baden Powell zal deelnemen aan de vijftiende wereld conferentie van gidsen en padvindsters welke op het conferentieoord Woudschoten te Zeist wordt gehouden. Na de aankomst op Schiphol werd lady Baden Powell hartelijk begroet door de Nederlandse padvindsters. HONGKONG (Reuter) Een nieuwe vloedgolf komt de rivier de Jangtse in Chi na af in de richting van de stad Woehan, v/aar de rivier het recordpeil van 32 meter heeft bereikt, zo meldt het persbureau „Nieuw China". Dit is twee meter boven het hoogste peil dat in 1931 gemeten is. Meer dan een millioen mensen werken aan het dichten van de dijken. In de provincies Hoepeh, Hoenan en Kwangsai, waar een millioen hectare onder water staat, zijn meer dan twintig millioen mensen uit hun huizen opgejaagd. Woehan is e^n drielingstad, bestaande uit Hankow, Wóetsjang en Hanjang, aan de monding van de rivier de Han in de provin cie Hopeh. Woehan telt ongeveer een mil lioen inwoners en is een belangrijk indu striecentrum. Het aantal doden in Nepal tengevolge van door moessonregens veroorzaakte over stromingen, is volgens de laatste berichten tot 1000 gestegen. Men schat, dat een mil lioen mensen door de watersnood getroffen zijn. In Oost-Nepal zijn 200 dorpen wegge vaagd. Volgens berichten, die Kalimpong (In dia) bereiken ,is de eeuwenoude verzame ling van Tibetaanse en Chinese kostbaarhe den uit het ingestorte paleis van de Pan- tsjen Lama weggespoeld. In Sjigatse, de zetel van de Pantsjen Lama, zijn meer dan 400 huizen ingestort. Volgens semi-officiële schattingen zijn ten gevolge van de overstromingen van de Bramapoetra en de Ganges tien millioen personen uit hun haardsteden verdreven. Er zijn betrekkelijk weinig verdrinkingsge- vallen gemeld. Er dreigt echter gevaar van slangen, die de hoger gelegen gebieden op zoeken, waar de mensen eveneens heen ge trokken zijn. In Dacca zijn reeds 15 men sen aan slangenbeten gestorven. De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft een internationale oproep gedaan voor spoedige hulp aan honderdduizenden mensen, die door de overstromingen in de Indiase staten Bihar, Bengalen, Oettar Pradesj en Assam dakloos zijn gemaakt. Het meest zijn nodig melkpoeder, vita minetabletten en geneesmiddelen. Nieuwe overstromingen, die het gebied ten Noor den van Teheran teisteren, hebben het leven gekost aan 25 personen. Vijf dor pen zijn door het water verwoest. (Van een weerkundige medewerker) Er zijn gisteren enkele zeer zware buien, plaatselijk met onweer en in Friesland met een windhoos van West naar Oost over ons land getrokken. Zo kreeg het vliegveld Ypenburg bij Den Haag hinnen de twee uur een bui waaruit 53 mm. regen viel. Over het Noordelijk deel van de Veluwe trokken eveneens zware buien, die daar 46 mm. neerslag achterlieten. Ook vandaag is hier en daar nog een bui mogelijk maar er is een tendenz naar beter zomerweer waar te nemen. Vooral aan de kust is zonniger weer te verwachten dan in het binnenland. Het is waarschijnlijk dat het enkele dagen rustig en overwegend droog weer zal blijven. Met de warmte zal het niet dadelijk zo'n vaart lopen al mogen wel iets hogere tempera turen worden verwacht dan in de afgelopen dagen. Ook het strand zal hierdoor de ko mende dagen aanlokkelijker zijn. (van hedenochtend 7 uur) weers- eo I t n <L> P S- UI ■ig toestand wind richt wind kracl <u CC C/3 <11 E'öi Z.S Stockholm zwaar bew. ZZW 1 19 1 Oslo licht bew. windstil 21 0 Kopenhagen onbewolkt W 2 18 0 Amsterdam mist Iwindstil 18 4 Londen half bew. windstil 20 0 Luxemburg zwaar bew. O 1 17 0 Parijs geheel bew. ZO 2 20 0 Bordeaux mist windstil 19 3 Grenoble licht bew. windstil 20 1 Nice onbewolkt NNW 2 24 0 Genève nevel ZZO 3 18 0.4 Zürich mist windstil 17 2 Locarno onbewolkt windstil 25 0 Berlijn nevel windstil 14 2 Frankfort nevel windstil 19 1 München zwaar bew. Z 1 15 2 Wenen mist WNW 6 20 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 16 0.4 Rome onbewolkt NO 2 26 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 23 0 Neerslag laatste 24 uur IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met op enkele plaatsen mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer, maar later van het Wes ten uit toenemende bewolking Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. 18 Augustus Zon op 5.27 uur, onder 20.00 uur. Maan op 21.01 uur, onder 10.54 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 Augustus Hoog water: 5.18 en 17 46 uur. Laag water: 1.13 en 13.30 uur. Woensdag 18 Augustus Hoog water: 5.59 en 18.27 uur. Laag water: 1.53 en 14.08 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1