Meer mogelijkheid tot ontplooiing voor provinciale activiteit Lhetc irine „4 iEÖWE~HEPERT'AHg5g~eUCDgH PANDA EN DE MEESTER-SCHURK HIJ SLAAT... 't Silver Stoepke Wereldnieuws beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Commissie-Prinsen adviseert: Ruimer financiële armslag noodzakelijk De radio geeft Donderdag WËmmmmm Ik deed een ontdekking „IJzeren long" werd gedecolleteerd AUTO-RADIO maar vecht niet, Doodstraf geëist tegen oud-minister Fatemi Toch ió kei zo J 2 mm WARE GROOTTE Voogdijkind verborgen gehouden Zuster Schildt vraagt geen octrooi op haar vinding aan Rijksluchtvaartschool streek op Eelde neer Examens H. MAERTENS N.V. Volgende maand verraad-proces verwacht in Teheran Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS REGEN WORM WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 In Juni 1949 heeft de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken een commissie ingesteld, die de opdracht kreeg de regering van advies te dienen over een herziening van de Provinciale Wet. Deze commissie heeft thans haar advies uitgebracht en haar denkbeelden vastgelegd in een ontwerp voor een geheel nieuwe Provinciale Wet, ter vervanging van die van 1850 (van Thorbecke) welke het laatst in 1927 is ge wijzigd. Voorzitter van deze commissie was dr. M. J. Prinsen, thans Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. De commissie zegt in haar rapport dat zij de provincie ziet als een krachtig levend organisme, belast met een belangrijke taak, die in de laatste tientallen jaren en in het bijzonder in de jaren na de tweede wereld oorlog in omvang en gewicht is toegeno men. Geplaatst tussen rijk en gemeenten, vervult de provincie enerzijds een in zeke re zin bemiddelende functie tussen deze lichamen, anderzijds behartigt zij de be langen, die in een andere sfeer dan die der gemeenten liggen, en die niet zo algemene kanten vertonen, dat zij voor behartiging door het rijk in aanmerking komen. Geworteld in het vertrouwen der bevol king van het gewest, levert het provinciaal bestuur dagelijks een belangrijke bijdrage voor de verwezenlijking van een der ken merken van de democratie: bestuur voor en door de bestuurden. Het staat dichter bij de bestuurden dan de vertegenwoordi gers van het rijk en verkeert anderzijds in de gunstige toestand, dat het ten aanzien van de aan de zijn zorgen toevertrouwde belangen gemakkelijker afstand kan nemen dan de gemeentebesturen. Geen remmen op de activiteit Ontbreekt het het provinciale bestuur aan besef van eigen kracht, mist het de ac tiviteit nieuwe taken ter hand te nemen, dan zal, ondanks de fraaiste wettelijke constructie, het staatsrechtelijk gebouw niet aan zijn bestemming beantwoorden, zo zegt de commissie. Anderzijds is het de taak van de wetgever de remmen weg te nemen, die de activiteit onnodig belemme ren en het klimaat te scheppen waarin de provincie zich in zo ruim mogelijke mate kan ontplooien. De commissie is er zich van bewust, dat de provinciale activiteit niet onbeperkt kan zijn en dat toezicht op de handelingen der provinciale besturen ook in de toekomst niet kan ontbreken. Maar, vooral met het oog op de vraag hoever men hierbij zal moeten gaan, meent zij dat moet worden uitgegaan van vertrouwen in het gezonde verstand en het wijs beleid van de provin ciale bestuurders, waarvan herhaaldelijk op allerlei gebied is blijk gegeven. Men zal er dan ook slechts toe komen de eis van voorafgaand toezicht op handelingen der provinciale besturen te stellen wanneer dit ADVERTENTIE A TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroep orkest en soliste. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. .12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Cabaret. 14.30 Viool en piano. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Verlaten met tien pla ten. 16.15 Mandoline-orkest. 16.45 Hammond orgel. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regertngs- uitzending: Rijksdelen overzee: Nuttige hout soorten in Suriname. 18.00 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Duke Elling ton. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Promenade-orkest en solist. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouworkest. 21.20 De postbode ging voorbij, hoorspel. 22.20 Mededelingen 22.25 Amusementsorkest. 22.45 Sportactuali- teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.50 Idem. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Volksliedjes. 15.40 Platen. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Twee piano's. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Instrumentaal septet. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.07 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Vocaal ensemble. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerde muziek. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden, causerie. 21.15 Platen. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Plaiten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Nieuws. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Saxofoonkwartet. 14.30 Orkest concert. 15.10 Platen. 15.30 Orkest-concert. 16.00 Platen. 17.00 Nieuwsj 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verzoekpro gramma. 21.00 Pianoduo. 21.30 Platen. 22.10 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal. (Op 224 en 75 m.). met het oog op de eisen van het algemeen belang strikt noodzakelijk is te achten. De commissie is van oordeel dat het ge zond verstand de provinciale besturen er in het algemeen eveneens van zal weer houden zich te zetten op de stoel der ge meentebesturen en taken ter hand te ne men, die evengoed of beter in gemeen schappelijk verband behartigd kunnen worden. Ook ten opzichte van de water schappen bestaat geen vrees dat de pro vincies het goede spoor bijster zullen wor den. Groter zelfstandigheid Thans moeten verordeningen, die de Provinciale Staten nodig achten voor het provinciaal belang, nog altijd door Den Haag worden goedgekeurd. Die eis van goedkeuring moet vervallen, zo betoogt thans de commissie. Zij acht deze goedkeuring ook niet nodig voor de belastingen, die de provincie heft. De wet geeft immers een beperkende op somming van de belastingen, die de pro vincie mag heffen en bepaalt bovendien de grenzen, die bij de heffing niet mogen wor den overschreden. Het toezicht op de provinciale belasting heffing bepaalt zich daarom in de practijk tot een toetsing van de ingezonden belas tingverordeningen op juridische juistheid. Dat acht de commissie, gelet op de deskun digheid van de provinciale besturen, over bodig. De commissie wil echter niet de goed- keuringseis laten vervallen ten aanzien van de reglementen van waterschappen, veen- schappen en veenpolders, omdat verschil lende waterschappen in meer dan één pro vincie liggen en bij de reglementering van bepaalde waterschappen mede de belangen van andere gebieden, zelfs bujten de pro vincie gelegen, kunnen zijn betrokken. Vaker vergaderen De commissie geeft nog een advies: het college van Provinciale Staten, het opperste bestuur van de provincie, rechtstreeks ge kozen door de bevolking, zal de vrijheid moeten hebben net zo dikwijls te vergade ren als het zelf wil en niet slechts twee maal per jaar, zoals de Grondwet nog voor schrijft. Bovendien wenst de commissie dat de Provinciale Staten het dagelijks bestuur, dat zij uit hun midden hebben gekozen, het college van Gedeputeerde Staten, niet alleen ter verantwoording kunnen roepen voor de regeling en het bestuur van de huishouding der provincie, maar ook voor het verlenen van medewerking aan de uit voering van rijkswetten en allerlei voor schriften uit Den Haag. Uitgezonderd zouden echter daarvan moeten zijn drie onderdelen van het be stuur: het toezicht op de gemeentebesturen; de beslissing in een geschil, en een besluit, waartegen bij de Kroon beroep is openge steld. Voorts.zullen de Commissaris der Koningin en Gedeputeerde Staten inlich tingen moeten kunnen weigeren indien het openbaar belang zich daartegen verzet. De commissie spreekt de wens uit (of schoon haar geen advies was gevraagd over de provinciale geldmiddelen) dat de rege ring, zodra zich de mogelijkheid voordoet, stappen tot verruiming van de provinciale inkomsten zal ondernemen. Want, zo zegt commissie van mening verschilt, is de om schrijving van de positie van de Commis saris des Konings in de Grondwet. Volgens het voorstel van de Grondwetscommissie dient de Grondwet de Commissaris te be lasten met de uitvoering van 's Konings bevelen. Hiermede zou echter naar de mening der Commissie-Prinsen een te zwaar accent komen te liggen op de Com missaris als vertegenwoordiger van het rijksgezag en zou zijn functie van provin ciaal bestuurder worden onderbelicht. Hoewel de commissie erkent, dat de taak van het college van Gedeputeerde Staten aanmerkelijk in omvang en gewicht is toe genomen, stelt zij geen uitbreiding van dat college voor, uit vrees dat dit te log zou worden en aan bestuurskracht zou inboeten. De commissie onthoudt zich echter van een definitief oordeel en adviseert hierover ook de mening van de provinciale besturen te vragen. De bepaling uit de Provinciale Wet, vol gens welke aan een lid van Gedeputeerde Staten wegens verlies van vertrouwen ont slag kan worden verleend, is niet in het wetsontwerp opgenomen. De financiële artikelen der wet zijn in grijpend gewijzigd. Tenslotte zijn in het ontwerp verschillende artikelen overgeno men uit het desbetreffende voorstel der commissie van advies inzake verhoogde rechtsbescherming, de commissie-De Mon- chy. Midden 1955 zal een nieuwe gulden in omloop worden gebracht. De beel denaar - een ont werp van prof. L. O. Wenckebach - is op de keerzijde: het rijkswapen met de koninklijke kroon met aan ie dere zijde twee cijfers van het jaartal en daaron der de waardeaan- duiding; ter linker zijde het waarde cijfer 1 en ter rechter zijde de letter G, alsmede het onderschrift NEDERLAND, het muntteken (de Mercuriusstaf) en het muntmeestersteken (een vis). De voorzijde vertoont de beeltenis van de regerende vorstin. Zowel de voorzijde als de keerszijde van de beeldenaar is omgeven door een parelkrans. De gulden heeft een gladde rand en draagt als randschrift GOD ZIJ MET ONS. De middellijn is 25 mm., de dikte onge veer 1,6 mm. en het gewicht 6 y2 gram. Destijds is besloten met de uitgifte van de nieuwe rijksdaalders voorlopig te wachten. De 30-jarige mevrouw N. S.-Van G. uit Amsterdam, die in eerste instantie door de politierechter was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het ont trekken van een minderjarig meisje aan het wettig over haar gesteld gezag, is in hoger beroep door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot één maand gevan genisstraf. Gedurende zes en een halve maand had zjj haar 18-jarig zusje, dat onder toezicht was gesteld van de kinderrechter en uit het rijksopvoedingsgesticht voor meisjes in Nij megen was gevlucht, in haar woning ver borgen gehouden. ADVERTENTIE Tk heb nu een was van 2 personen ■*- van 2 weken gedaan met Uw „Castella Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon afwerken, dank zij het verlichtende werk van maar 1 x spoelen. Geen geloop naar de warmwater kraan, geen over matige vermoeienis meer met telkens nieuwe teilen wa ter. Het goed ziet er helder uit en is zeer soepel, ook na binnenshuis drogen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn mE-m .7 i r s r de was heen! over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en di rect ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis üiNfibv Zuster E. D. M. Schildt, werkzaam in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag heeft zoals bericht is, een verbetering van de „ijzeren long" uitgevonden waardoor het lijden van de patiënt wordt verlicht en zijn bewegingsvrijheid vergroot. De ge meente heeft zuster Schildt voor haar uit vinding met een bedrag van f 200 beloond. Het is geenszins zeker dat al niet elders 'n soortgelijke verbetering is uitgevonden, maar gebleken is dat de „ijzeren long", die op de jongste jaarbeurzen werden geëxpo seerd, nog niet van een dergelijke verbete ring waren voorzien. De „ijzeren long" is een apparaat waar- ln patiënten met tijdelijk verlamde adem- zy, „met het toedelen aan de provincies halingsorganen worden geplaatst. Het toe van voldoende geldmiddelen staat of valt - - - - haar ontplooiïngsmogelijkheid." De commissie heeft indertijd contact ge zocht met de staatscommissie tot herziening van de Grondwet, die begin van dit jaar haar rapport heeft uitgebracht. Tot haar voldoening constateert de Commissie-Prin sen, dat de Grondwetscommissie aan haar wensen in ruime mate aandacht heeft ge schonken, zodat zij zich in het algemeen met de voorstellen van de Grondwetscom missie betreffende de provincies kan ver enigen. Een van de weinige punten, waarop de Commissie-Prinsen met de Grondwets- ADVERTENTIE Er was eens een boertje in Kampen, Dat erge last had van krampen. Pil, poeder en zalf Die hielpen maar half, Maar 'n Tip van Bootz bracht hem uit de rampen. Inz. Heer A. Z., Kampen ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. stel neemt de functie van het ademhalings stelsel over. De patiënten liggen tot aan hun kin in een grote metalen kast. Deze kast wordt enkele ogenblikken bijna luchtledig ge maakt. Daardoor wordt de lucht in de longen gezogen. De kast vult zich daarna direct weer met lucht en daardoor wordt dan de verbruikte lucht uit de longen ge perst. Patiënten met ademhalingsmoeilijk heden moeten in dit apparaat liggen tot zij genezen zijn. Dit kan kort zijn, soms en kele dagen, maar ook lange tijd, bijvoor beeld zes maanden duren. Onder de kin van de patiënt ligt een kraag van rubber, die de ijzeren long van de buitenlucht af sluit. Deze kraag gaat dag en nacht op en neer, sluit strak om de hals en laat de patiënt weinig bewegingsvrijheid en een zeer klein gezichtsveld. Zuster Schildt, die werkzaam is op de afdeling neurologie, heeft lange tijd nage dacht over een verbetering. Haar vinding, de „zuster Schildt-kraag", zoals deze vin ding in het ziekenhuis wordt genoemd, be staat eveneens uit rubber maar wordt plat over de schouders van de patiënt gelegd, zodat deze zich veel behaaglijker gevoelt en meer bewegingsvrijheid geniet. De afslui ting is in feite gedécolleteerd. De vinding is thans anderhalf jaar in gebruik en de resultaten zijn bijzonder verheugend. De technische werkzaamheden, die voor afgingen aan het plaatsen van de nieuwe kraag, zijn geheel in het ziekenhuis zelf verricht. De vinding staat ter beschikking van elk ziekenhuis en van fabrikanten. Het ligt niet in de bedoeling er octrooi op aan te vragen. De vinding wordt beschouwd als het resultaat van hoge plichtsopvatting van zuster Schildt. Er zijn in Nederland weinig ziekenhuizen die over een „ijzeren long" beschikken. De kósten ervan zijn hoog f 20.000 en het gebruik ervan is buitengewoon on economisch omdat een „ijzeren long" soms maanden achtereen leeg staat en bij ge bruik de aanwezigheid van 3 a 4 zusters per etmaal vergt. De afdeling van de Rijksluchtvaartschool uit Gilze-Rijen is met ingang van Maandag overgeplaatst naar de luchthaven Eelde. Sinds de regering het besluit had geno men Eelde officieel te bestemmen als op leidingsbasis voor de toekomstige verkeers vliegers en uitwijkhaven van Schiphol, is er veel gebeurd op deze Noordelijke lucht haven. Hangars werden gebouwd en bin nen afzienbare tijd zullen ook een inter naat, de schoollokalen, het sportvelden complex en de overige gebouwen gereed zijn. Honderden hebben op het vliegveld Eelde genoten van de luchtvaartshow, die de Rijksluchtvaartschool had gegeven als dankbetuiging voor de enthousiaste ont vangst welke haar op het vliegveld Eelde ten deel viel. Tweeëntwintig vliegtuigen landden ten slotte veilig op de nieuwe landingsbanen van de Noordelijke brigade. In een van de laatste vliegtuigen, in een S.A.A.B.-Sephyr, arriveerde de comman dant van de rijksluchtvaartschool, de heer J. Meesters. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte de heren A. F. Admiraal te Uitgeest, H. J. Eradas te Den Helder, J. A. Molleman te Den Burg—Texel, G. Moonen te Den Hoorn Texel, A. Stieber te Den Helder en J. C. Zondag te Sint-Maarten. Voor gedeelte B de heer P. W. Kimmel te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem). ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 33. Terwijl de trein door de nacht raasde, trachtten alle drie nog wat te slapen. De brave kapitein Paverits was het eerst on der zeil. En natuurlijk droomde hij van zijn hartewens: een statige zeilboot, waar mede hij de bruisende baren doorkliefde. Panda kon de slaap niet zo gauw vatten; hij dacht aan de vele ongevallen, die zij hadden meegemaakt en aan het vreemde gedrag van neef Mario. Met het vaste voornemen, om Mario voortaan goed in de gaten te houden, viel ook hij eindelijk in slaap. Mario bleef nog het langste wakker. „Dat misselijke ventje hgeft iets door", dacht hij, vanuit zijn ooghoek naar Panda loerend. Hij heeft de schatkaart gezien Tot nu toe is ook alles me tegengelopen; ik heb handenvol geld moeten uitgeven, ik heb ze de mooiste ongelukken laten krijgen en nog steeds is mijn doel niet bereikt. Het beste is, dat ik een paar beroepsmis dadigers voor dit karweitje huurToen de trein eindelijk was aangekomen, spoed de Mario zich heen. „Ik ga passagebiljet ten voor de boot halen!", riep hij zijn oom toe. „Gaat u met Panda vast naar de kade, daar ontmoet ik u wel!" En zonder ant woord af te wachten, repte hij zich voort. „Tot straks op da kade, oompje", mompel de hij met een valse grijns. „Daar zullen de beroepsschurken, die ik ga huren, u weten te vinden". ADVERTENTIE en hij slaat zo dat U er toch grote waardering voor zult hebben. Hij slaat en tikt. En U zult er op slag weg van zijn als U onze nieuwste pendule collectie eens komt bekijken. Kleine B I M-B A M-KLOKKEN voor kleine schoorsteenmantels vanaf ƒ48.60 Een nieuwe collectie JAARPENDULES in alle kleuren en modellen vanaf f63.50 De kleine zaak - met de grootste keus Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 Haarlem TEHERAN (Reuter) Generaal Hoes sein Azmoedeh, de hoofdaanklager van het Perzische leger, heeft de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Hoessein Fa temi op vijf punten van verraad aange klaagd. Hij eiste de doodstraf. Het proces zal naar verwachting de volgende maand voor een krijgsgerecht beginnen, daar in Teheran en andere belangrijke streken nog de staat van beleg heerst. Hij wordt beschuldigd van: geven van instructies aan Perzische diplomatieke ver tegenwoordigers om de Sjah te negeren, toen deze in Augustus van het vorige jaar tijdens de botsing tussen premier Mossa- deq en de koningsgezinden naar Rome vloog; houden van redevoeringen, die bele digend waren voor de koninklijke familie: schrijven van krantenartikelen, welke voor de koninklijke familie beledigend waren; treffen van voorbereidingen om de regent- schapsraad na het vertrek van de Sjah uit te schakelen en samenwerking met com munistische elementen om de monarchie omver te werpen en een republikeins re giem onder Mossadeq te vestigen. Tegen twee andere leiders van de op stand tegen de monarchie is op grond van soortgelijke beschuldigingen eveneens de doodstraf geëist. Zij zullen met Fatemi te rechtstaan. Fatemi, die in Maart werd gearresteerd, nadat hij zijn achtervolgers negen maanden lang had ontgaan, werd na zijn arrestatie door een menigte naar de gevangenis ver gezeld en door een man uit deze menigte twee maal met een dolk in de rug gesto ken. Hij herstelde na bloedtransfusies. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Brink, handelende onder de firma Heto- liebe, Oranjestraat 81 te Haarlem. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curaor: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: H. Oudshoorn, handelende onder de firma ..Renhieka",wonende te Velsen, Kerkweg 27. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. Te Witmarsum, de hoofdplaats van de gemeente Wonseradeel is de heer A. Ooster- hoff geïnstalleerd als burgemeester van Won seradeel. Wellicht voor het eerst in de geschiedenis werd de gehele installatieplech tigheid gehouden in de Friese taal. c J Vak. Op een nieuwe gemeenteschool te Esbjerg (Denemarken) is een nieuw vak ingevoerd huisinrichting. In een één-kamer-huis zullen de ikinderen leren hoe zij een moderne, praktische woning kunnen krijgen. Het ligt in het voornemen het vak ook op andere Deense scholen in te voeren. Verouderd. In Hull (Yorkshire) is .een wilde staking uitgebroken, waaraan 4000 havenarbeiders deelnemen. Het werk in deze grote Engelse haven ligt geheel stil. Het geschil betreft de uit rusting, welke voor het lossen van graanschepen wordt gebruikt en die de stakers verouderd achten. Berispt. De Israelisch-Egyptische gemeng de bestandscommissie heeft Israel be rispt wegens het opblazen van een waterpomp te Gaza. Een Israëlisch voorstel om Egypte te berispen wegens het opblazen van de voornaamste Is raëlische waterleiding in de Negeb- woestijn, werd afgestemd, omdat de voorzitter der commissie, de Deense lui tenant-kolonel Bartholdy, zich van stemming onthield. Verwachting. Nu Alaska van het Ameri kaanse Congres niet de erkenning als staat heeft kunnen krijgen, wordt thans in dit gebied een campagne gevoerd voor de Gemenebest-status zoals Por- torico die geniet. In alle belangrijke plaatsen zijn comités gevormd en twee van de zeven in Alaska verschijnende dagbladen maken er propaganda voor. Men verwacht van een dergelijke sta- tus-wijziging: vermindering van de federale belasting, bevordering van Amerikaanse ondernemingen in Alaska en een grotere mate van zelfbestuur. Blinden. De algemene vergadering van de wereldraad voor het welzijn van blin den heeft besloten bij de regeringen aan te dringen op het nemen van betere maatregelen ter voorkoming van blind heid. De raad stelde voor een plan voor de voorkoming van blindheid en grotere zorg voor blinden aan de UNO voor te leggen. Aan de vergadering namen blinde afgevaardigden van dertig lan den deel. Gemeenschappelijk. De Scandinavische raad, een raadgevende organisatie van parlementsleden der Scandinavische landen, heeft in een deze week gehou den bijeenkomst de regeringen van Denemarken, IJsland, Noorwegen en Zweden verzocht zo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de voorbe reiding van het instellen van een ge meenschappelijke Scandinavische markt voor zoveel mogelijk goederen. Toegestaan. Op verzoek van het Ameri kaanse episcopaat heeft het Vaticaan het gebruik van de Engelse taal bij het toedienen van de sacramenten van het doopsel, het huwelijk en het oliesel toe gestaan. Engels-sprekende landen moe ten een dergelijke ontheffing .recht streeks aan het Vaticaan aanvragen. Men verwacht, dat binnenkort ook het gebruik van het Spaans zal worden toegestaan, zoals dit reeds het geval i-s met het Frans, het Duits en het Ita liaans. Uitwisseling. De geallieerde en communis tische leden van de Koreaanse bestands commissie hebben te Panmoendjom overeenstemming bereikt over het uit wisselen van de stoffelijke overschotten van militairen, die in de strijd gesneu veld of in krijgsgevangenschap gestor ven zijn, aldus een bericht van radio- Peking. De uitwisseling, die twee maan den in beslag zal nemen, zal op 1. Sep tember beginnen. Verwoest. Een van de bekendste histori sche gebouwen in Japan, het Kogosjo- paleis te Kioto, is door brand verwoest. Men neemt aan, dat de brand veroor zaakt is door vuurwerk, dat in de om geving werd afgeschoten. Verscheidene kunstschatten zijn verloren gegaan. Gijzelaars. Het Griekse schip „Toti" is te Saloniki aangekomen met 922 personen, die de Griekse communisten na hun nederlaag als gijzelaars naar Roemenië hadden meegevoerd. Waarde. Van de gepantserde parade-auto van Hitler, die ten bate van de sociale werken van de nationale bond van oud strijders te Brussel wordt tentoonge steld, is Dinsdag de standaard, die be vestigd was aan het rechter voorspat bord van de auto, verdwenen. Deze standaard, met gouddraad gestikt en geboord, is van historische waarde. Politie en rijkswacht hebben de con trole aan de grensposten verdubbeld'. ADVERTENTIE Haarlem HOEWEL HET UITERLIJK van de re genworm nog steeds weinig appetijtelijk is, heeft de menselijke waardering voor dit dier in de laatste halve eeuw toch aanzien lijke vorderingen gemaakt. Men is er zelfs algemeen van overtuigd dat de regenworm heel belangrijk en buitengewoon nuttig is voor de landbouw, omdat hij in belang rijke mate meewerkt aan de structuurver betering van de grond. Behalve de harts tochtelijke vissers in de binnenwateren, laat dan ook de rest van de mensheid deze dieren in het algemeen met rust. Het komt niet, of althans zelden meer voor, dat kippen overvoerd worden met massa's regen wormen, bijeengebracht door ijverige jongens, die meenden op een regenachtige vacantie- dag daarmee een goede daad te verrichten. Dit is maar goed ook, want zowel de grond, de regenwormen, als de kippen, eenden en ganzen varen er wel bij wan neer een eenzijdig menu van regenwormen achterwege blijft. Wat het pluimvee be treft, een paar vette wormen zullen altijd wel worden gewaardeerd en een kip zal daarvan hoogstens een soort lintworm kun nen krijgen, want deze parasiet gebruikt graag de regenworm als tussengastheer om op deze wijze de kip te infecteren. Een overvloedige maaltijd van regenwormen kan in bepaalde tijden echter tot heftige vergiftigingsverschijnselen bij kippen aan leiding geven, en dan wordt het geval na tuurlijk minder onschuldig. Zoals bekend geschiedt de voortplanting van regenwormen door middel van eieren, welke bij volwassen exemplaren zijn in- gebed in een slijmerige stof die wordt af gescheiden in het zgn. „zadel", een klier- rijke huidverdikking tussen het 32ste en 37ste segment. Hierin bevindt zich ook een vergiftige stof, waarvan de chemische sa menstelling nog onbekend is, maar die ver moedelijk verwant is aan strychnine. Niklitschek vermeldt dat zelfs een waterig aftreksel van dergelijke eier-dragende re genwormen zó giftig is, dat ook konijnen er snel door sterven. Wat de aard van het ver gif nu precies moge zijn, kunnen we buiten beschouwing laten, maar dat het een fatale uitwerking kan hebben staat wel vast, want kippen, eenden en ook grotere die ren zoals ganzen, krijgen na het gebruik van dergelijke re genwormen niet alleen krampen, maar kunnen zelfs na enige uren aan deze ver giftiging sterven indien de maaltijd aan regenwormen tè overvloedig is geweest. Dergelijke verschijnselen zullen zich in ons land zelden meer voordoen omdat vrij wel alle hoenderfokkers en kippenhouders hun dieren zeer doelmatig weten te voeden. In hun schema is voor een afzonderlijk regenwormendieet gaen plaats. Maar in vroeger tijden kwamen deze noodlottige vergiftigingsverschijnselen nogal eens voor in de voortplantingstijd van de regenwor men. En weet u waarom vogels vaak met een scheef kopje naar de grond neigen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2