Europa's lot in de Brusselse waagschaal geworpen Weerbericht In October weer een Labour- delegatie naar Peking gSBj ISSSIP 1|M Alcide de Gasperi onverwacht in Noord-Italië overleden E.V.G.-conferentie hedenmorgen begonnen Amerikaanse en Engelse toeschouwers wanhopen niet aan de uitslag Spaaks blad verbreekt het stilzwijgen Festiviteiten putten Attlee uit Twee ongelukken in Velsens verkeer V.S. neigen naar Australisch standpunt Het woord is aan Voorvechter van de Europese eenheid werd 73 jaar oud Frans E.V.G.-plan kan moeilijk basis voor discussie zijn Weer gewonden I' Kwestie Nieuw Guinea Australië steunt Den Haag in kwestie Nieuw-Guinea Nederlandse delegatie in Moskou aangekomen Vandaag generaal De Castries? Weerrapport sS s, s e 69e JAARGANG No 34 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dacffolad editje OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 188 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De conferentie van Brussel, die over dood of leven van de Europese Verdedi- gings Gemeenschap, zo niet van Europa, zal beslissen, is vanmorgen om kwart over elf in het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Wetstraat begonnen. De zaal met veel goud en lusters, waarin de komende dagen het lot van de E.V.G. zal worden beslist is niet groot en de ongeveer honderd gedele geerden hebben hun stoelen dan ook poot tegen poot moeten schuiven. Frank rijk, dat de hoofdrol vervult, is met de talrijkste delegatie voor de dag gekomen. Niet minder dan vier ministers en een zestigtal deskundigen maken er deel van uit. Het is^ opgevallen dat vermaarde figuren uit het Schuman-Bidault tijd- peik, als Herve Alphad, to dusver de voornaamste Franse onderhandelaar over Europese kwesties, in Parijs is achtergebleven. De Nederlandse groep, die on der leiding staat van minister Beyen, telt een tiental leden, onder wie als hoofd figuur Jhr. van Starkenborgh Stachouwer, onze vertegenwoordiging bij de per manente N.A.V.O.-raad te Parijs. De Belgen hebben hun taak van gast heer met zwier en zorg opgevat. Gister morgen werden gemotoriseerde escortes naar die grenzen gezonden om de ministers, die per auto kwamen de heren Beyen en Bech, de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken op Belgisch grond gebied te begeleiden. Spaak was aanwezig om Mendès-France en de zijnen te ver welkomen, omdat de trein uit Parijs aan kwam op het station van de Brusselse voorstad St. Gilles, waarvan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken burge meester is. Later nam de omvangrijke Belgische vertegenwoordiger in zijn mi nisterie de inrichting van de vergaderzaal en de aanliggende salons in ogenschouw. Geen Saargesprek De ministers hebben gisteren de gebrui kelijke beleefdheidsbezoeken bij elkaar af gelegd. De vertegenwoordigers van de Be nelux dineerden 's avonds samen. De ont moeting tussen Adenauer en Mendès- France, die was aangekondigd en waarvan die Saar-kwestie het onderwerp zou vor men, is echter niet doorgegaan. Vanmor gen, voor het begin van de conferentie, werden de zes ministers van Buitenlandse Zaken en hun voornaamste medewerkers door Koning Boudewijn in audiëntie ont vangen. De berichten over resultaten van de voor besprekingen zijn verward' en tegenstrijdig. Terwijl de ene woordvoerder verzekert dat de Benelux één lijn zal trekken en de Franse voorstellen onaanvaardbaar acht, zelfs als basis voor de onderhandelingen, laat men van andere en voornamelijk Bel gische zijde, doorschemeren, dat het kabi- fiet-Van Acker minister Spaak opdracht zou hebben gegeven tussen Adenauer en Mendès-France te bemiddelen. Eén ding staat wel vast. Alles wijst er op dat een straf partijtje poker zal worden gespeeld. De barometer belooft weinig goeds en misschien zelfs wel storm, al zou de lucht het laatste etmaal, volgens zekere (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische pers is weinig optimistisch over de afloop der Brusselse conferentie over de Europese Verdedigings Gemeen schap omdat men in het algemeen de voorstellen van Mendès-Framce te zeer af wijkend vindt van de bepalingen, die vier van de zes landen reeds hebben aanvaard. Het socialistische dagblad „Le Peuple" was tot nu toe het vaagst in zijn uitlatin gen, hetgeen begrijpelijk is, daar een artikel in „Le Peuple" zou kunnen worden uitge legd als de opvatting van Spaak, aan wie de rol van bemiddelaar is toebedeeld. In ,,Le Peuple" van hedenmorgen is echter een artikel van Charles Leroux verschenen, de enige journalist, aan wie Spaak mede delingen van enige betekenis doet, waarin het standpunt van een „terzake bevoegde autoriteit" wordt weergegeven. De conferentie, aldus deze autoriteit, ach ter wie men Spaak vermoedt, heeft tot doel de middelen te onderzoeken, waardoor men de Franse bezwaren zou kunnen on dervangen, zonder de geest van het verdrag aan te tasten en zonder een nieuwe be handeling in de parlementen van dde na ties, die het reeds bekrachtigd hebben, nodig te maken. Deze taak zal uiterst moei lijk zijn, indien men de Franse voorstel len als uitgangspunt van discussie neemt. Het compromis-voorstel van Mendès- France wijzigt de boven-nationale struc tuur van het verdrag en maakt van de verdedigingsgemeenschap een gewone coalitie in plaats van een geïntegreerde strijdmacht. Dit betekent dat de Duitsers een zelfstandig leger krijgen, hetgeen men door de oprichting van de E.V.G. zocht te vermijden. Bovendien bevat het Franse voorstel discrimatoire bepalingen met be trekking tot Duitsland en tenslotte ver lamt het voorstel het gehele proces van de Europese eenmaking, vermits het de oprichting van een politieke gemeenschap wil opschorten. De conferentie heeft tot taak de Franse vrees, gewettigd of onge wettigd, weg te nemen en er tegen te wa ken dat het E.V.G.-verdrag niet aan deze vrees ten offer valt en dat de Fransen een maximum aan geruststelling krijgen. In dien men over het compromis-Mendès- France discuteert, zou dit betekenen dat men maandenlange onderhandelingen opent over een nieuw verdrag, aldus „Le Peuple". diplomatieke metereologen dan ook iets zijn opgeklaard. Dat heel voorzichtige op timisme wordt aan verschillende factoren toegeschreven. Geen ultimatum Ten eerste zou Londen op gezag van Churchill in een nota aan de zes landen te kennen hebben gegeven dat er volgens Groot-Brittanndë, dat overigens niet mee praat in Brussel, over de Franse voorstel len wel te praten valt. Ook Washington heeft zich, bij monde van president Eisen hower, in dezelfde geest uitgelaten. En van zijn kant heeft Mendès-France gezegd dat hij zijn voorstellen niet in de vorm van een ultimatum aan zal bieden, maar als schets voor een nieuwe E.V.G., die het Franse parlement zou kunnen aanvaarden. Dat neemt niet weg dat Adenauer en Beyen niog geen krimp hebben gegeven en nog steeds van oordeel schijnen te zijn dat het plan Mendès-France geen grond'slag biedt voor een vruchtbare discussie. De grote struikelblokken zijn vooral van tweeërlei aard. Men acht het ontoelaatbaar dat voor Duitsland een tweederangs plaats wordt ingeruimd, omdat in een gemeen schap alle leden gelijke rechten moeten hebben. Het andere bezwaar is de ver watering van het boven-nationale karakter van de E.V.G. Misschien zou Mendès- France, zo merkt men in Franse kringen op, er in kunnen berusten de periode van acht jaar veto-recht in de E.V.G.-minister raad iets te verkorten. In elk geval ver zetten de vier landen, die de E.V.G. al hebben bekrachtigd en Nederland in het bijzonder, zich tegen elke hervorming, die een nieuwe behandeling in de parlementen nodig zou maken. De grote vraag is of er aan het bestaan de beeld zoveel wijzigingen kunnen wor d'en aangebracht, dat Frankrijk er mee accoord kan gaan, zonder dat het Euro pese leger in de ogen der andere deelge noten zijn oorspronkelijke, principiële ka rakter zal verliezen. Vermoedelijk zal de conferentie in plaats van tot morgen, tot Zaterdag of Zondag duren. In die korte tijd zal moeten bliilken of de staatslieden, die zich met hun medewerkers en dè tekst in het Belgische ministerie hebben opgeslo ten, de wijsheid van een nieuwe Salomo kunnpn vinden. Eden terug (Reuter) De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, zal zijn vacantie in Karinthië (Oostenrijk) bekor ten en de volgende week naar Londen te rugkeren voor overleg over de resultaten van de conferentie van Brussel, aldus wordt uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen vernomen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. Beyen in gesprek met de Luxem burgse premier Joseph Beck in de hal van hotel „Metropole" in Brussel. Op de hoek Heirweg-Wijkerstraatweg botsten gisteren twee bromfietsen op el kaar, doordat de brommer van de Heir- die op de Wijkerstraatweg niet de vereiste voorrang verleende. De 59-jarige J. F. pit Velsen-Noord kwam bij deze botsing zo lelijk te vallen, dat hij met een gebroken knie in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. Woensdagavond omstreeks tien uur slipte een scooter, bereden door de 26- jarige J. O. uit Badhoevedorp, die met een 22-jarige jongedame achterop van het IJmuidense strand terugkwam, in de bocht van de Strandweg bij de opslagplaats van de V.S. Hij is blijkbaar de bocht uitge schoten, kwam daardoor eerst in de zand- berm terecht en viel vervolgens over de weg. De bestuurder liep een zware hersen schudding op en moest naar het Antonius- ziekenhuis worden gebracht; het meisje schrok alleen maar hevig en de scooter werd niet beschadigd. LONDEN (Reuter) Nog zeven La- bourparlementsleden zullen communistisch China op uitnodiging van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken bezoeken, en wel in October. Zij gaan via Praag en Moskou en hopen een maand in China te verblijven. Er gaan misschien ook enige vakbondsleden mee. Op een feestmaaltijd in het Peking hotel heeft vice-premier Koeo-Mo-Djo ver klaard, dat het bezoek van de Labour- groep de volken van de wereld zou tonen, dat er geen barrières tussen Oost en West behoeven te bestaan. China had reeds veel bereikt, doch nog niet genoeg „en ons werk vertoont vele tekortkomingen, die nog verbeterd moeten worden". „De oude samenleving heeft niet weinig smetten achtergelaten doch wij gaan vooruit. Wij vertrouwen er op, dat wij de moeilijkheden bij onze vooruitgang geleidelijk kunnen overwinnen. Wij hopen oprecht, dat onze gasten ons van advies zullen dienen". Attlee antwoordde, dat het doel van de reis was de Chinezen beter te leren ken nen. De verschillen waren groot doch men diende uit te zien naar „hetgeen ons ver bindt en niet naar hetgeen ons scheidt". De taak der verantwoordelijke personen in de wereld diende er in te bestaan een toestand te scheppen, waarin gezinnen van ieder ras een gelukkig leven zouden kun nen leiden, vrij van vrees voor oorlog en honger en vrij om te denken en te hande len zoals zij verkozen, waarbij men zich rekenschap gaf van de rechten van an deren. Heildronken Aneurin Bevan, de linkse Labour-leider, zeide in een lange toespraak onder meer, dat de aanwezigheid van de Labour-groep voldoende aantoonde „dat wij de Chinese revolutie steunen". Over en weer werden vijftien heildron ken uitgebracht. Dinsdagavond verliet Attlee, die zich erg vermoeid gevoelde, vroegtijdig een banket op de Indonesische ambassade te Peking. Premier Tsjoe En Lai vergezelde de Labourdelegatie naar een voorstelling, getiteld „Arabische Nachten", welke ter viering van de Indonesische onafhanke lijkheidsdag gegeven werd. Tsjoe toonde veel belangstelling voor het optreden van de danseressen, waarbij ambassadeur Mo- nonuto, die tussen Attlee en Tsjoe in ge zeten was, uitleg gaf. Attlee, Sam Watson en Henry Franklin hebben ook een ontmoeting met Chinese Christenleiders gehad. Vier andere leden van de delegatie Bevan, Burke, Phil lips en Earnshaw hebben een bezoek gebracht aan het ministerie van Buiten landse Handel. Dr. Edith Summerskill be sprak problemen van gezondheidszorg met regeringsfunctionarissen. In een gesprek met de Westerse journa listen zeide de Chinese vrouwelijke mi nister van Gezondheid, Li Te Tsjoean, dat men vorderingen maakte met het voor komen van ziekten als pokken en cholera. Er waren echter te weinig dokters en op leidend personeel. Loe Sjoe-Tsjang, hoofd van de import en export corporatie van China, heeft op een persconferentie hoop volle woorden gesproken over de vooruit- ■Mt. Hevige regenval heeft in de Gelderse Achterhoek overstromingen veroorzaakt van niet geringe omvang. De meeste boeren brachten hun vee naar hoog gelegen wei landen, maar deze koe moest zelf maar zien hoe ze uit het water kwam. zichten van de Chinees-Britse handels besprekingen. In de notulen van het Amerikaanse congres worden ruim veertig kolommen in beslag genomen door critiek op „Britse steun aan het communisme", die is inge geven door het Labour-bezoek aan China. Men meent, dat de reis de communistische wereldpropaganda ten goede zal komen en de Amerikaanse pogingen zal verzwak ken tegenstand tegen communistische ag- gressie in Azië op te bouwen. Kameraad Clem j De republikeinse senator George Ma- J lone beschuldigde niet alleen Attlee j die hij betitelde als „kameraad Clem" maar ook Sir Winston Churchill ervan een verdrag van vreedzaam naast elkaar leven met de Sovjet-Unie te ondersteunen, want i zij zouden er alles voor over hebben „om Hongkong en Malakka nog een jaar langer te houden". De democratische senator Russelle Long, die onlangs een campagne leidde om de hulp aan het buitenland te verminderen, betichtte Londen er van, Washington er eerst toe te hebben gebracht de last van een driehonderd jaar oud beleid om Rus sische expansie te beteugelen op de schou ders te nemen om daarna zelf een meer neutrale houding aan te nemen. WASHINGTON (United Press) Ame rikaanse functionarissen hebben gisteren gezegd, dat de regering der Verenigde Sta ten haar houding ten opzichte van het Ne derlands-Indonesische geschil over Nieuw- Guinea, dat wellicht door de Assemblée der UNO zal worden behandeld, nog niet be paald heeft. Deze zegslieden voegden er aan toe, dat veel zou afhangen van de vorm waarin dit eventuele agenda-punt zou wor den gegoten. Men acht het niet onmogelijk, dat de V.S. zich een voorstander zullen be tonen van het aannemen van een resolutie door de Algemene Vergadering, waarbij er bij Nederland op aangedrongen wordt met Indonesië in onderhandeling te treden over de toekomstige politieke status van Wes telijk Nieuw-Guinea in overeenkomst met de Ronde Tafel-Conferentie van 1949. Door een daartoe strekkende resolutie te ondersteunen zou de Amerikaanse delega tie zich kunnen onthouden van een oordeel over de kwestie van de omstreden souve- reiniteit over dit gebied en er zou slechts het Amerikaanse verlangen mee tot uit drukking gebracht worden, dat de twee be trokken landen besprekingen gaan voeren over dit probleem. De regering der Verenigde Staten heeft in deze kwestie nimmer openlijk partij ge kozen, maar in politieke kringen meent men, dat wanneer de Verenigde Staten tot een beslissing in deze kwestie gedwongen zouden worden, dit land de z(jde van Ne derland zou kiezen. Een dergelijke Amerikaanse houding zou voortvloeien uit de bezorgdheid, die er bij de Amerikaanse autoriteiten heerst over de moeilijkheden, waarmee de regering in Dja karta nu reeds te kampen heeft bij het on der effectieve controle brengen van het ge bied, dat reeds in feite tot de republiek behoort. Men gelooft, dat de Amerikaanse regering niet gaarne zou zien, dat Djakar ta nog meer moeilijkheden zou krijgen. Er bestaan ook aanwijzingen, dat Ame rika waarde hecht aan het standpunt van Australië, dat het bestuur over Oostelijk Nieuw-Guinea uitoefent. De Australische regering is er sterk tegen gekant, dat de Nederlanders Nieuw-Guinea zouden moeten opgeven, daar hierdoor volgens Australië dc veiligheid in dit gebied in gevaar ge bracht zou worden. De weigering van In donesië om zich aan te sluiten bij een vei ligheidspact voor Zuid-Oost Azië doet de Australische argumenten in Washington nog zwaarder wegen. Men verwacht echter, dat het Indonesi sche verzoek de steun zal krijgen van het Aziatisch-Afrikaanse en het Sovjet-blok. CANBERRA (AFP). Australië zal zich verzetten tegen plaatsing van de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering van de UNO, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, in het parle ment te Canberra medegedeeld. MOSKOU (Tass) -r- Een delegatie van Nederlandse geleerden onder leiding van prof. dr. ir. J. C. Dorst, directeur van het Instituut voor Veredeling van Landbouw gewassen te Wageningen, is Woensdag in Moskou aangekomen. De delegatie brengt een bezoek aan de Sovjet-Unie op uitnodi ging van de Russische Vereniging voor Culturele Betrekkingen met het Buitenland en het Sovjet-Russische ministerie voor Hoger Onderwijs. De Nederlanders werden begroet door functionarissen van deze in stanties. De Nederlandse geleerden zullen zich op de hoogte stellen van het leven van de Sov jet-Russische bevolking, het hoger onder wijs in de Sovjet-Unie en het werk van een aantal instellingen voor wetenschappelijk onderzoek. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Napoleon: De moraal is vaak het paspoort van de laster. Gevangenen in Vietnam worden uitgewisseld HANOI (United Press) Ongeveer 750 Franse krijgsgevangenen zijn gisteren door de Vietminh vrijgelaten en volgens welingelichte kringen zou brigade-gene raal De Castries, de verdediger van Dien Bien Phoe heden in vrijheid worden ge steld. Met hem zullen opnieuw 800 tot 1000 Franse officieren en manschappen naar huis gaan. Sedert de generaal op 8 Mei gevangen was genomen had madame De Castries niets meer over hem vernomen dan een uitzending van de vijand waarin verteld werd dat hij niet gewond was. Franse autoriteiten geloven, dat de uit wisseling van gevangenen zo lang moge lijk werd opgehouden ten einde de licha melijke toestand van de gevangenen te verbeteren. De Vietminh-delegatie te Troeng Gia heeft krachtig geprotesteerd tegen in de Franse pers gepubliceerde ar tikelen over wreedheden en dodenmarsen. In de haven van Haiphong zijn 41 transportschepen van de Amerikaanse marine aangekomen om mede te helpen bij de grootste massa-evacuatie in de ge schiedenis. De verpleegster Geneviève de Galard- Terraube is na een 23-daagse rondreis door de Verenigde Staten, waar zij onder meer door president Eisenhower werd gedecoreerd voor haar moedig gedrag tij dens het beleg van Dien Bien Phoe, te Parijs teruggekeerd. Alcide de Gasperi De Gasperi lid van het nationale bevrij dingscomité, dat alle zes anti-fascistische politieke partijen, van de communisten tot de christen-democraten, in zich verenigde. Hij bleef in Rome gedurende de nazi-bezet ting die negen maanden heeft geduurd, tot Juni 1944 werkend voor de verzetsbewe ging. Hij was ondergedoken in het semina rie St. Jan van Lateranen. (van hedenochtend 7 uur) Alcide de Gasperi, die van 1946 tot 1953 vrijwel onafgebroken premier van Italië was, is vandaag in zijn zomerhuis b\j Val Sugana in Noord-Italië op 73-jarige leef tijd aan een hartaandoening overleden. H;j had zich reeds enkele dagen onwel gevoeld, maar het einde kwam volkomen onver wacht. In geheel Italië werden de vlaggen halfstok gehangen, toen het bericht bekend werd. De rooms-katholieke staatsman was een groot voorstander van Europese eenheid en de Europese Verdedigingsgemeenschap. Hij leidde Italië het Westelijke kamp binnen na een overweldigende zege over de commu nisten in de kritieke verkiezingen van 1948. Hij is een der oprichters geweest van de uit zes landen bestaande Assemblée voor kolen en staal. In Mei 1954, enkele maan den nadat zijn regering verslagen was, werd hij gekozen tot voorzitter van deze assemblée. Vorig jaar werd hij weggestemd, kort nadat zijn christelijk democratische party stemmen verloren had bjj de algemene ver kiezingen. Bij de algemene verkiezingen in het begin van het jaar heeft de partij hem als leider vervangen door de 46-jarige prof. Amintore Panfani. De Gasperi werd in 1881 in een dorpje in Zuid-Tirol, dat toen deel uitmaakte van het Oostenrijks-Hongaarse rijk, geboren. De streek vaardigde hem in 1911 naar het Oostenrijkse parlement af als voorstander van een beëindiging van het Oostenrijkse regiem. Met het vredesverdrag van 1919 werd hij Italiaan en parlementslid in Rome. Daar sloot hij zich aan bij de Volkspartij, een rooms-katholieke democratische partij en de voorloper van de huidige christelijk democratische partij. Toen de fascisten van Mussolini in Octo ber 1922 naar Rome marcheerden, ging de volkspartij deel uitmaken van Mussolini's kabinet. De Gasperi was hier sterk tegen omdat hij geloofde dat Mussolini, als hij eenmaal vast in het zadel zat, zich als dic tator zou opwerpen. Dit gebeurde inder daad in 1925. Voordien had De Gasperi het nieuwe regiem voortdurend aangevallen. Met twee andere parlementsleden heeft hij koning Victor Emanuel III tevergeefs ver zocht tussenbeide te komen om de vrijheid te redden. De Gasperi trok zich terug in zijn huis in de Dolomieten en een tijd lang was hij het doelwit van een heftige fascis tische perscampagne. Na een aanslag op Mussolini te Bologna in 1926 werd De Gas peri gearresteerd. Ondanks zijn weigering zich bij de fascisten aan te sluiten, werd hij vrijgelaten. Hij ging naar Rome, waar hij leefde on der de naam Carlo Rossi en een mager in komen verdiende voor zijn gezin door boe ken van het Duits in het Italiaans te ver talen. De politie hield hem in het oog en arresteerde hem toen hij onderweg was naar Triest. Hij werd tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld omdat hij zou heb ben getracht heimelijk Joegoslavië te be reiken. Twee jaar van zijn straf werden hem kwijtgescholden. Toen zijn 80-jarige vader, die van zijn gevangenneming niets afwist, op sterven lag, werd De Gasperi toegestaan hem te bezoeken, geboeid en onder zware bewaking. In 1928 verzocht de aartsbisschop van Trente zjjn vrijlating. De koning ging daar niet op in. Maar De Gas peri werd toch kort daarna in vrijheid ge steld. Door bemiddeling van vrienden kreeg hij een betrekking in de bibliotheek van het Vaticaan en vijftien jaar lang heeft de toe komstige premier daar gewerkt, 's Zomers bracht hij gewoonlijk enkele weken door in de Dolomieten, waar hij de bergsport be oefende. Toen het anti-fascistisch verzet sterker werd, nam De Gasperi actief deel aan het ondergrondse werk. De Volkspartij kwam weer tot nieuw leven onder de naam chris telijk democratische partij. Na de fascisti sche ineenstorting van midden 1943 werd toestand Ëe\ 5 03 ir SÈ O.- M cf w O) g'S zS Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Rome Ajaccio zwaar bew. windstil geheel bew.NO 2 zwaar bew. ONO 3 motregen Z 6 zwaar bew. WNW 5 zwaar bew. WZW 2 zwaar bew. WZW 4 zwaar bew. windstil zwaar bew. windstil zwaar bew. NW 2 regenbui ZW regenbui W zwaar bew. O nevel OZO nevel ZW regenbui windstil onbew. windstil licht bew. ONO 2 19 18 17 19 18 0 0 2 0.2 0 20 13 24 0 25 22 24 0 27 2 23 0 25 16 25 0.4 1 0.2 19 10 23 28 25 Neerslag laatste 24 uur AANHOUDEND KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met af en toe wat regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Wei nig verandering in temperatuur. 20 Augustus Zon op 5.30 uur, onder 19.55 uur. Maan op 21.58 uur, onder 13.44 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 Augustus Hoog water: 6.42 en 19.07 uur. Laag water: 2.34 en 14.51 uur. Vrijdag 20 Augustus Hoog water: 7.25 en 19.50 uur. Laag water: 3.16 en 15-30 uur! ^OQOeOQQCOOOQQOOOOOOOOCOOOOQ

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1