Mechanisatie in werkplaats voor blinden te Amsterdam PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws TocU ió het zo r „Het moet economisch verantwoord bedrijf worden" zegt blinde directeur Haagse Kunstmaand De radio geeft Vrijdag Ongewone taak voor scheepskapitein DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 2 Meubel- tentoonstelling Jeugd-Rode Kruis bouwde openluchttheater Kruispunt bij Woubrugge wordt verbeterd »*VY.eur ^LVboeger Amerikaans meisje doet examen op de „Van Oldenbarnevelt" Garantieprijs suikeroogst van 1954 herzien Magnetiseurs voor de Rotterdamse rechtbank Herdenking kardinaal Van Rossum Brief aan Eerste Kamer over gezakte H.B.S.'er Kerkelijk Nieuws Bezwaren tegen schoolbouw in park te Oosterbeek Rijkstegoed daalde met 152,7 millioen Ds. D. Bakker begraven NEIGENDE VOGELS De eerste, als blinde, officiëel benoemde electrische weefgetouwen in mijn werk- directeur van een werkinrichting voor plaats bij. In Engeland heeft men voor blinden, mr. J. de Boer, die nu ruim een jaar de leiding heeft van de Christelijke blindenwerkplaats „De Plantage" aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, uit gaande van de Vereniging tot Werkver schaffing aan Hulpbehoevende Blinden, zal op 9 September met zijn echtgenote naar Engeland vertrekken, waar hij ge durende drie weken de aldaar ver ge vorderde arbeid voor de blinden, alsmede de revalidatie dezer mensen zal bestu deren. Vooral dit laatste acht mr. De Boer Uitermate belangrijk in verband met een in Nederland te vestigen revalidatie centrum voor hen, die geheel of gedeelte lijk het licht in de ogen missen. „In Engeland is men op het gebied van de arbeidsmogelijkheden en van de om schakeling tot vrijwel volwaardige ar beidskrachten van de blinden veel verder gevorderd dan in ons land, in hoofdzaak doordat de Britten zich na de beide we reldoorlogen geplaatst zagen voor de zorg van een groot aantal oorlogsslachtoffers, die vooral in de loopgravenoorlog van 19141918 het gezichtsvermogen hadden verloren", zo vertelde mr. De Boer. In Engeland heeft men reeds vele arbeids mogelijkheden voor de blinden op het ge bied van houtbewerking, alsmede van het machinaal bewerken van plastic. Talrijke blinden verdienen hiermee in de werk plaatsen een goede boterham als vrijwel volwaardige arbeidskrachten, hetgeen om materiële en psychologische redenen van onschatbare waarde is voor het gehandi capte individu. De directeur, die reeds vele nieuwe ideeën in zijn werkplaats heeft verwezenlijkt, hoopt in Engeland de grote blindeninstituten te Londen, Birmingham en Bristol te bezoeken. Mr. De Boer wenst van de werkplaats een volwaardig bedrijf te maken. „In mijn werksplaats staan twee electrische weef getouwen, waarop door de blinden de maximum-capaciteit van niet-blinde ar beiders wordt bereikt en wel het weven van 17 cm per minuut, of 150 complete afneemdoeken per dag. Nog niet zo heel lang geleden kwam men tot slechts 80 doeken per week met behulp van een handweefgetouw. Ook op het gebied van de houtbewerking zijn de eerste stappen gezet. „Wil ik van mijn werkplaats een volwaardig bedrijf maken, dat economisch verantwoord kan werken en zonder sub sidies de minder valide werkkrachten een volwaardig loon kan uitbetalen, dan moet ik meer mechaniseren. Er komen nog vier vrouwelijke blinden groot succes met de automatische breimachines. Werkt ook deze machine economisch verantwoord, dan overweegt de directeur er ook een in zijn bedrijf aan te schaffen. De omzet van zijn werkplaats, die thans met 73 manne lijke en 26 vrouwelijke blinde arbeids krachten 150.000 haalt, zal zeker met vier ton moeten stijgen, wil het bedrijf zichzelf kunnen bedruipen. Het „pièce de résistance" van de ko mende Haagse Kunstmaand zal worden gevormd door de opvoering van „Een Mid- zomernachtdroom" van Shakespeare door de Haagse Comedie, met de muziek van Mendelssohn, uitgevoerd door het resi dentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. De opvoeringen zullen worden gegeven op 9, 10, 14, 24 en 30 October in de Ko ninklijke Schouwburg en op 19 October in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Op 11 en 12 October zal Paul Steenbergen in Diligentia „Hamlet" voor dragen en op 21 October geeft Cor de Groot een pianorecital in dezelfde concert zaal. Het programma wordt nader bekend gemaakt. Ten slotte staan nog één of meer ballet voorstellingen op het programma. De Ne der landse Opera zal waarschijnlijk met een première komen. ADVERTENTIE 250 Modelkamers vrij te bezichtigen If De grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK -wr HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 1C.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Voor dracht. 11.10 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmuz.. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Blaaskwintet. 14.50 Voordracht met muziek 15.10 Bariton en piano. 15.30 Amusements orkest. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Meisjeskoor. 19.00 Boek bespreking. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Op bezoek bij anderen. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Bariton en piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 In ternationale aspecten van het leven in Frank rijk, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Idem. 12.00 Zang en piano 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest. 14.00 Platen. 14.30 Kamerorkest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Viool en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen 17.20 Idem. 17.40 Fluit en clavecimbel. 18.00 Orkestconcert. 18.20 Voordracht. 18.35 Platen 18.50 Vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal trio, gamba, violen en orgel. 20.45 Platen. 21.00 Opwekkings predikers wekken slapenden en doden op, causerie. 21.20 Meisjeskoor. 21.45 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25— 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journ. en weerbericht. 20.30 Docu mentair programma over de vruchtbaar- making van de Sahara. 21.00 Glassplinters, 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest-concert. 16.00 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordracht. 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.45 Tannhauser, opera. 20.55 Causerie. 21.00 Tannhauser, (verv.) 22.15 Causerie. 22.30—23.35 Tann hauser (vervolg). BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Engelse films. (Op 224 en 75 na.). Het door het Jeugd-Rode Kruis gebouw de openluchttheater in de bossen bij Zeist is Dinsdag overgedragen aan de voorzitter van de Stichting „Woudsch-oten" Dr. W. Rutgers. Het theater werd in een week ge bouwd door' ongeveer 40 medewerkers van. het Jeugd-Rode Kruis uit Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland en Nederland. On der hen was ook de groep Oostenrijkse scholieren die verleden jaar hun vacantie besteedden aan de bouw van het Henri Dunant-huis. In het openluchttheater, dat plaats biedt aan een kleine 300 toeschou wers, werd ter gelegenheid van de over dracht „Da-s glaserne Herz" opgevoerd. Tot de groep behoorden ook 20 meisjes, die zich, terwijl de jongens aan het bouwen waren, wijdden aan het vervaardigen vaoi kledingstukken voor de getroffenen van de watejrraimpen in Pakistan, Iran en India. Op het kruispunt van de provinciale wegen Alphen aan de RijnLeimuiden en, LeidenTer Aar, zijn al zeer vele ongeval len voorgekomen, welke vrijwel steeds materiële schade, lichamelijk letsel en zelfs de dood tengevolge hadden. Wel heeft men getracht in deze gevaarlijke situatie ver betering te brengen door het kappen van bomen en het plaatsen van vele verkeers borden, doch deze maatregelen hebben niet het gewenste resultaat gehad. De ANWB deelt thans mede, dat dit kruispunt nu bin nenkort grondig zal worden herzien, en wel volgens een voorstel dat de ANWB reeds in 1951 aan de provincie heeft ge daan. De verbetering zal inhouden, dat druppelvormige verkeersgeleiders in de weg LeidenTer Aar zullen worden aan gelegd. Door het rooien van bomen zal het uitzicht worden verbeterd. NAVrCUT VAN VtOtOtl »Al YtOIOit «All 01 ICHTl NAVY.CUT VAN V«Ol UI VAN VIOIOII IAU O» ICHTl NAVY CUT VA NAVY.CUT VAN VIOIOII »AU 01 ICMTI NAVY.CUT ADVERTENTIE NAVY CUT VAN VIOIOII (Att 01 I C NT I O I (CMVf NAVY CUT VAN VIOIOII I 01 ICHtt NAVY CUT DE ÈCHTE AN VIOIOH IA Aan boord van de „Johan van Oldenbar nevelt" der stoomvaartmaatschappij Neder land wacht gezagvoerder D. J. Lap op 21 Augustus een hem tot dusverre onbekende taak. Hij zal op die dag een 18-jarig Ame rikaans meisje, die zich als passagiere aan boord bevindt, het toelatingsexamen voor de universiteit van Britsch Columbia in Vancouver, Canada, moeten afnemen. De beoordeling van het al of niet slagen van dit meisje, Deborah Greenberg, die „Dabby" wordt genoemd, zal hij moeten overlaten aan de hoogleraren van de be trokken universiteit. Dabby heeft pas een reis door Europa gemaakt en kon niet op tijd in Canada arriveren om het toelatingsexamen af te leggen. Haar moeder stelde zich in verbin ding met de universiteit. Daar vond men een oplossing: Dabby zou het schriftelijk examen op zee mogen afleggen onder streng toezicht van de kapitein en wel op hetzelfde tijdstip als alle andere examinan di in Vancouver. Dinsdag is de „Johan van Oldenbarne velt" uit Rotterdam naar Quebec vertrok ken. Tevoren had de universiteit in Van couver de verzegelde examenopgaven naar de maatschappij Nederland gezonden. Ka pitein Lap heeft ze thans in zijn hut veilig opgeborgen. Zaterdag zal Dabby haar examen onder streng toezicht aan boord afleggen. Hij zal haar proeven van be kwaamheid na zijn aankomst in Quebec aan de universiteit opzenden. Mochten onvoorziene omstandigheden de gezagvoerder nopen zijn wakend oog in het belang van de veiligheid der passagiers, bemanning en schip, Zaterdag ten tij-de van het examen juist elders te laten gaan, dan zal hij zijn taak aan een der scheepsofficie ren overdragen. Bij de vaststelling van de suikerprijs voor de producenten voor oogst 1954 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de toezegging gedaan in dien zich in de loop van het jaar kostprijs stijgingen, als gevolg van goedgekeurde loonsverhogingen zouden voordoen de suikerprijs dienovereenkomstig te verho gen. Op basis van deze toezegging is thans de suikerprijs voor oogst 1954 van f 47 per 100 kg. met f 0.85 verhoogd tot f 47.85. De verhoging van de suikerprijs maakt het de fabrieken mogelijk bij de vaststelling van de suikerbietenprijzen de kostprijsstjjgin- gen als gevolg van de per Mei ingegane loonsverhogingen in de landbouw, te ver goeden .Zij heeft geen invloed op de prijs van de suiker voor de consument. Op de werf van Harland en Wolff te Belfast heeft Koningin Elizabeth van Engeland een nieuwe luxe boot voor de Shaw Savill Maatschappij te water gelaten. Het nieuwe schip, de „Southern Cross", meet 20.000 ton. Dinsdag heeft de Rotterdamse kanton rechter vijf zaken behandeld, waarin onbe voegd uitoefenen der geneeskunst ten laste was gelegd. Terecht stonden de 60-jarige ambtenaar C. H. van R. uit Rotterdam, de 57-jarige magnetiseur R. van der W. uit Rotterdam; de 50-jarige magnetiseuse P. van P. uit Rotterdam, de 38-jarige magne tiseur P. W. uit Dordrecht en de 70-jarige los-werkman J. C. K. uit Rotterdam. Zij werden er allen van beschuldigd in Rot terdam zonder bevoegd te zijn de genees kunst te hebben uitgeoefend. Zij werden veroordeeld tot straffen variërend van een maand hechtenis tot 1000 boete. Een der verdachten, C. H. van R., was ei van overtuigd begaafdheden op dit terrein te bezitten en die te moeten aanwenden om zijn menselijke plicht te doen. „Ik heb geen advocaat en getuigen a décharge meege bracht, want u moet toch volgens de oude wet veroordelen, die nu eenmaal het mag netiseren verbiedt," merkte hij tegen de president op. Op 3 September zal het honderd jaar zijn geleden dat Kardinaal Van Rossum in Zwolle werd geboren. Er is een programma ter nationale herdenking van dit eeuwfeest opgesteld. Op 28 Augustus zal in Zwolle een tentoonstelling worden geopend, die betrekking heeft op het leven van de kar dinaal. Op Zaterdag 4 September zal de burgemeester van Zwolle, jhr mr. G. A. Strick van Linschoten, een gedenksteen onthullen in het Kardinaal Van Rossum- huis, aan de achterzijde van het Hervorm de Weeshuis, waar de jonge Van Rossum van zijn negende tot zijn dertiende jaar verbleef. Op Zondag 5 September zal mgr. Paolo Giobbe, apostolisch internuntius in Neder land een Pontificale Mis opdragen. Des mid dags zal in de schouwburg Odeon 'n herden kingsbijeenkomst worden gehouden, die door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht, wordt geopend. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door mgr. dr. J. O. Smit uit Rome. Kardi naal Van Rossum was zijn theologische studies begonnen in het seminarium te Culemborg. In 1879 werd hij tot priester gewijd. Daarna werd hij professor in de dogmatiek, eerst te Roermond en daarna te Wittem. In 1895 werd hij door Paus Leo III benoemd tot consultor van de belangrijkste Romeinse congregatie, die van het Heilig Officie. Paus Pius X benoemde hem in 1904 tot lid van de commissie ter codificatie van het recht. Tijdens het openbaar consistorie van 30 November 1911 heeft Paus Pius X mgr. Van Rossum tot kardinaal verheven. Kardinaal Van Rossum overleed 30 Augus- tu 1932 in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht. Aan de H.B.S. in 's Hertogenbosch deed vorig jaar de leerling F. A. J. Th. Kalberg uit Vught eindexamen. Hij zakte en kreeg een cijferlijstje in handen, waarop het abusievelijk er op gezette woord „ge slaagd" was doorgestreept. Over deze aangelegenheid heeft thans de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mejuffrouw dr. A. de Waal, een brief gezonden aan de Eerste Kamer. JZij deelt daarin mee, welke cijfers de can didaat bij het examen had behaald en op welke wijze in de examencommissie het besluit tot stand kwam, hem af te wijzen. Aan de omstandigheid, aldus de brief, dat de candidaat in het bezit is gekomen van een cijferlijstje, waarop het abusieve lijk er op vermelde woord „geslaagd" met rood potlood is doorgehaald, kunnen geen gevolgen worden ontleend, daar het oor deel van de examencommissie, blijkend uit de officiële, op het ministerie aanwezige stukken, beslissend is. De staatssecretaris heeft dan ook geen termen aanwezig ge acht om ter zake enige stappen te doen. Wat betreft de door de vader van de candidaat gelaakte weigering, hem inzage te verlenen van het schriftelijk werk van alle candidaten bij het examen-1953 deelde de staatssecretaris het volgende mede. Dit werk wordt op grond van het reglement voor de eind-examens der hogere burger scholen gedurende zes maanden door de directeur van de school bewaard, ter inzage voor belanghebbenden. Onder de belang hebbenden dienen te worden verstaan de candidaten en, indien zij minderjarig zijn, zij die het gezag over hen uitoefenen. Voorts wordt dit reglement steeds zo uit gelegd, dat men slechts belanghebbende kan zijn bij het eigen werk, respectievelijk het werk van hen, over wie men het gezag uitoefent. Om deze redenen is terecht aan de vader van de candidaat geweigerd hem inzage te verlenen van het schriftelijk werk van de overige candidaten, aldus de staats secretaris in haar brief aan de Eerste Kamer. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor Beter riet - DAT LEVERT KEIP NAAST LUXOR VIJFTIG JAAR PREDIKANT Ds. M. A. G. Vorstman, Ned. Hervormd emeritus-predikant te Deventer, zal op 28 Augustus zijn gouden ambtsjubileum vie ren. Op die dag zal het vijftig jaar geleden zijn, dat hij in zijn eerste gemeente, Sijbe- carspel, het predikambt aanvaardde. Ach tereenvolgens was hij predikant te Sijbe- carspel, Driehuizen, Watergang, St. Jacobi- Parochie, Beets en Oudendijk, Anna-Pau- lowna en Wieringerwaard. Na zijn emeri taat in 1944. vestigde ds. Vorstman zich in Deventer. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Johannesburg (Zuid- Afrika) J. I. J. Knottnerus te Kropswolde. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Monte Alegre R. Brands te Bergentheim. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwaagwesteinde J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn en Th. Rutters, cand. te 's-Gravenmoer. Aangenomen naar Zutfen J. H. Carlier, cand. te Rotterdam-N., die bedankte voor Emmen. Geref. Gemeenten Beroepen te Zeist W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Geref. Kerken Beroepen te Hoek (Z.) A. v. d. Ende te Wateringen; te Ooltgensplaat A. de Korte te Haaksbergen. Aangenomen naar Bos koop G. Leene te Deventer. 34. Neef Mario bleek goed de weg door het duistere gedeelte van de stad te ken nen. Hij repte zich regelrecht naar een win keltje, waarin allerlei kwalijke artikelen, als maskers, dolken, vuurwapens, bommen en inbrekerswerktuigen waren uitgestald. „Hier zal ik wel een paar goede beroeps bandieten kunnen huren", dacht hij, bin nentredend. Hij trof er twee ongure indi viduen aan, die hem met koude, harde blik opnamen. „Zo fijne meneerzei de klein ste, „wat zal het zijngif?, een blaffer- tje? bommetjes? We hebben juist een aardige sortering ontvangen, waterdicht en weigeren nooit". „Nee dank je", zei Mario, „ik zoek iets subtielers. Ik wil, dat er iets met mijn oom gebeurtiets dat LIJKT op een ongeluk, snap je?" En bij deze woor den gaf hij een gluiperig knipoogje. „Ge snapt", zei de kleine boef. „Dit wordt vak werk. Maar we zullen het netjes voor u opknappen; we hebben een jarenlange er varing in ons beroep. Ga mee, Bolle en vraag aan tante Daa, of zij zolang even in de winkel helpt". De gemeenteraad van Renikurn heeft Woensdagavond geruime tijd gesproken over zijn besluit van 22 Juli een school te bouwen in het park Bato's Wijk te Ooster beek. Dit besluit heeft, vooral onder de natuurbeschermers, veel stof doen op waaien. V.V.V.-Oosterbeek en de afdeling Zuid-Veluwe van de Natuurbeschermings- wa-cht hadden de raad verzocht het besluit in te trekken. Van het advies van B. en W., die brieven voor kennisgeving aan te nemen, wilden enkele raadsleden niets weten. Zij vrees den dat de naam van de gemeente door het besluit zou worden geschaad. „Het natuur schoon wordt verkwanseld", zei de heer Beuker (V.V.D.) die het park „een juweel aan de Veluwezoom" noemde. De heer Brmkert (Prot. Chr.) gaf in overweging te zoeken naar een andere plaats voor de school. Wethouder Van Nispen tot Pannerden (R.K.) antwoordde, dat d'e^ gekozen plaats de beste is. Hij noemde het plaatsen van de school in die natuur van groot belang voor de opvoeding van de jeugd. De heer Brinkert stelde tenslotte voor een nader onderzoek in te stellen. De stem men staakten evenwel, zodat het voorstel in de volgende raadsvergadering opnieuw in stemming zal worden gebracht. Ook de Bond Heemschut en de A.N.W.B. hebben geageerd tegen het op 22 Juli met 10 tegen 7 stemmen genomen raadsbesluit. Nederlandse Bank c De vervroegde aflossing op de Wereld banklening, waarmede een bedrag is ge moeid van circa 52,5 millioen dollars of ongeveer 200 millioen gulden, blijkt thans in de boeken van de Nederlandsche Bank verwerkt te zijn. Op de verkorte balans per 16 Augustus heeft het saldo van het rijk een daling ondergaan met f 152.7 mil lioen tot f 438 millioen. Uit anderen hoofde (belastingbetaling, vooral omzetbelasting) heeft het rijk dus middelen ontvangen. Een tegenhanger van deze daling vindt men aan de debetzijde, waar vorderingen en geldswaardige papieren in buitenlands geld met f 215 millioen zijn verminderd tot f 1.463 millioen. Via enige mutaties op andere posten, die onze netto deviezen reserve bepalen, blijkt de deviezenvoor raad in de afgelopen week verminderd te zijn met f 198 millioen tot f 1.429 mil lioen. Goud en deviezen tezamen hebber een gelijke daling ondergaan en belopen thans f 4.443,5 millioen. De afgelopen week geeft voorts nog een contractie van de chartale geldhoeveelheid te zien, er is thans voor een bedrag van f 3.313 millioen aan bankbiljetten in om loop tegen vorige week f 3.343 millioen. Onder grote belangstelling is Dinsdag het stoffelijk overschot van de Vrijdag overleden d"s. D. Bakker op het kerkhof bij het meer dan drie eeuwen oude kerkge- bouwtje van de gemeente Huizurn begra ven. In de rouwdienst ging voor professor dr. W. Banning uit Driebergen. Het kerkge bouw was voor deze gelegenheid te klein om alle belangstellenden te bevatten. Er waren verscheidene vertegenwoordigers van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden en van de Noordelijke commissie van de Arbeidersgemeenschap „De Wood- brookers", voorts die burgemeester van Leeuwarden, vertegenwoordigers van vo rige standplaatsen van ds. Bakker: Drach ten, Veendam en Amsterdam, en een af vaardiging van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken. De gemeenteraad van Edam zal op 31 Augustus - een voorstel bespreken om de naam van de gemeente te wijzigen in Edam- Volendam. Volendam heeft thans 8000 in woners, Edam 4000. Over de kop. Een Amerikaans atoomkanori is bij Rottenburg, ten Zuid-Westen van Müncihen, van een drie meter hoge hel ling gestort. Het gehele transport, dat 80 ton woog, sloeg tweemaal over de kop. Twee Amerikaanse militairen werden zwaar en drie licht gewond. Huur. In Milaan is een organisatie ont dekt van zigeuners, die voor drie tot ne gen gulden per dag kinderen „huurde" om bij het bedelen het medelijden van het publiek op te wekken. De leiders van de organisatie maakten per dag een winst van gemiddeld 600 gulden. Piek. Volgens het Sovjet-Russische pers bureau Tass hebben elf Russische bergbeklimmers de top van de 6.955 meter hoge „revolutie-piek" beklom men. Deze piek is, na de naar Stalin en Lenin genoemde toppen, de hoogste van het Pamirgebergte. Schatkist. Radio-Moskou heeft verklaard, dat een West-Duitse spionnage-organi- satie onder leiding van de voormalige nazi-generaal Gehlen ruim 4.000 agen ten in dienst heeft en meer dan vijf millioen dollar uit de Amerikaanse schatkist ontvangt. In West-Berlijn al leen bestaan 83 spionmage-organisaties, die alle van Washington uit worden ge leid, aldus radio-Moskou. Het Oost- Duitse persbureau ADN heeft een op roep gepubliceerd van een zekere Mar tha Weber, die vroeger voor de orga nisatie-Gehlen zou hebben gewerkt. Zij riep andere agenten van deze organisa tie op zich te melden bij de Oost-Duitse autoriteiten. Gedrang. De hertog van Edinburgh, de ge maal van Koningin Elizabeth, is met het koninklijk jacht Britannia uit La brador vertrokken voor de terugreis naar Groot-Brittannië na zijn informeel bezoek van drie weken aan Canada. Het informele karakter van de rondreis van veertienhonderd kilometer is overigens wel wat in het gedrang gekomen door de vele recepties, diners en andere plichtplegingen, welke op het program stonden. De hertog heeft zowel de Westkust van Canada als de Arctische kust in het Noorden en de Hudson- baai bezocht. Onaangetast. De Indiase regering heeft in een communiqué aan de pers verzekerd, dat in Goa, indien dit Portugese gebied bij India zou worden gevoegd, volledige vrijheid van godsdienst en eredienst ver zekerd zal rijn, zoals dit in de Indiase grondwet is vastgelegd. De tombe van Franciscus Xaverius, de „Apostel van het Oosten", in Goa, waarin het gaaf gebleven stoffelijk overschot van de prediker ligt, zal onaangetast blijven. Dwangarbeid. Volgens het West-Berlijnse anti-communistische „Comité van vrije juristen" is Josef Reimann, de 27-jarige zoon van de West-Duitse communisti sche leider Max Reimann, in Oost- Duitsland tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Josef Reimann was in 1949 uit een school van de Oost-Duitse Volkspolitie naar West-Duitsland ge vlucht. Toen hij echter enige tijd later naar Oost-Duitsland terugkeerde werd hij gearresteerd. Compromis. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse Senaat en het Huis Van Afgevaardigden zijn het eens geworden over een compromis inzake de hulp aan het buitenland. Volgens het nieu we ontwerp zal voor het lopende be lastingjaar aan nieuwe fondsen minder toegewezen worden dan de bedragen, welke de beide Huizen van het Congres afzonderlijk hadden vastgesteld. In het nieuwe ontwerp wordt een eindbedrag van 2.781.499.816 dollar genoemd. De Senaat had een bedrag van 2.790.824.816 dollar goedgekeurd en het Huis een be drag van 2.895.944.000 dollars. Presi dent Eisenhower had een bedrag van 3.438.549.805 dollar gevraagd. Ergerlijk. Het blad van. de Russische re gering, Izvestia, heeft een verontschul diging afgedrukt van de voorzitter van het centrale.comité van de vakbond van Russische mijnarbeiders voor „erger lijke onnauwkeurigheden" in een arti kel van een Russische mijnwerker over de levensomstandigheden van Schotse mijnwerkers. De lonen van de Schotse mijnarbeiders waren „onderschat". De voorzitter was de leider van een Rus sische delegatie die de Schotse mijnen had bezichtigd. De schrijver van het ar tikel was lid van de delegatie. Belang. Het Witte Huis deelt mede, dat de premier van Pakistan, Mohammed Ali, in het begin van October op uitnodiging van president Eisenhower een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Tijdens zijn verblijf van drie dagen te Washington zal hij met Amerikaanse autoriteiten spreken over „algemene problemen van wederzijds belang". Stil. De 4.000 havenarbeiders, die Maan dag te Huil een onofficiële staking zijn begonnen, hebben besloten hun actie voort te zetten. Op ruim vijftig schepen ligt het werk stil. De staking begon, toen de havenarbeiders bezwaar maak ten tegen het lossen van graanschepen zonder mechanische werktuigen. WE HEBBEN ALLEN wel eens een spreeuw of een roodborstje met een schuin kopje naar de grond zien neigen, als wilde dit diertje de geluiden beluisteren die on der de aarde werden gemaakt, teneinde aldus de plaats te localiseren waar wormen of insecten zich bevonden. Inderdaad lijkt de houding van deze vogels opmerkelijk veel op intens en aandachtig luisteren. Hun gebaar komt dan ook vrijwel overeen met de stand van ons naar voren gebogen hoofd, die ook bij de mens de grootste luister-con centratie aangeeft. (We laten het sleutelgat ditmaal eens buiten beschouwing) Wanneer door vogels een dergelijke hou- wordt aangenomen, concentreren zij zich eveneens, maar deze concentratie houdt geen verband met het gehoor, maar met het gezicht. Door de stand van de ogen valt bij een vogel een klein gedeelte van het linker en het rechter gezichtsveld van voren samen, en daarom is op korte af stand een object het best zichtbaar indien één oog daarop is gericht. Door een derge lijke schuine stand met de kop aan te nemen, tracht de vogel dus een zo scherp mogelijk beeld te krijgen van de te onder zoeken plek. Overigens maken wormen onder de grond werkelijk niet zo'n lawaai, dat dit ge mengd met de normale dagelijkse geluiden door het gehoor van een vogel zou kun nen worden waargenomen. Hoewel de ene worm misschien wat luidruchtiger zal zijn dan de andere, en ook de grondsoort hier bij een rol speelt, komt het geluid van een onder de aarde wriemelende worm ongeveer overeen met het geluid dat gemaakt wordt door de op elkaar gelegde duim en wijsvinger van elkaar te trekken. Stelt u zich voor, dat dit geluid J zich bovendien nog afspeelt onder een laagje aarde, en u zult moeten toegeven dat de Wormen wer kelijk niet behoeven te worden gerekend tot degenen die zich aan burengerucht be zondigen. Het is verleidelijk thans ook eens te spreken van het merkwaardige instinct, waardoor de houtbij in staat is een broed- hol te vervaardigen, waarin de uitgekomen larven elkaar in geen enkel opzicht over last aan doen. (Eenn tip misschien voor degenen die onder de last der samenwoning gebukt gaan?). Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2