De vier met stuurvrouwe van Die Ley the heeft goede kans Mcwucuiuu! Steeds meer oefenende roei- ploegen op de Bosbaan Fa. B. ENGELENBERG Courses te Duindigt Voorlopig nog geen beroepsvoetbal in Olympisch stadion De Sneekweek DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 'J DE EUROPESE DAMESKAMPIOENSCHAPPEN' OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN A thletiek Nieuw wereldrecord van Boysen op 1000 m. Zeilen Voetbal Jeugdtournooien van Schoten T enniskampioenschappen Ook Hongaarse schakers naar Amsterdam FEUILLETON EN door Gordon Folk Het dames-roeien krijgt morgen in Am sterdam voor het eerst de volledige erken ning. Dankzij het harde werken en door zettingsvermogen van het bestuur van de Nederlandse Roeibond, dat tenslotte de aarzelende Fisa ervan wist te overtuigen dat het dames-roeien een niet te stuiten evolutie had doorgemaakt en ook de dames recht op haar titelwedstrijden hadden. Het zal de bestuurders van onze Roeibond on getwijfeld een voldoening zijn, dat de pre mière van de Europese roeikampioenschan- pen voor dames op de Bosbaan, waar vol gende week ook de heren aan de start zul len komen, zal plaats vinden. De kansen van de Nederlandse dames? Op het Bagsveard^meer bh de Deense hoofdstad hebben de Nederlandse dames in 1953 successen geboekt. Wie zal de fraaie zege van Die Leythepioeg in de vier met stuurman zijn verbeten? Met een der de plaats voor Agnes Peuter in het skiff nummer wonnen de Nederlandse dames toen de hoofdprijs- de d«->ir de Nederlandse Roeibond uitgeloofde Zilveren Molen. Zullen onze vertegenwoordigsters dit weekeinde voor een prolongatie van dit succes zorgen? Het is haast niet aan te nemen, want waren in Kopenhagen, op de Poolse dames na, de landen achter het ijzeren gordijn niet vertegenwoordigd, in Amsterdam zijn ze wel van de partij. En vooral van de Russische dames mag wel het een en ander verwacht worden. Moeilijk vergelijken Het is uiterst lastig e°n reeële kansbe rekening te maken, omdat men ten op zichte van de buitenlandse ploegen, de kracht en het water, waarop zij gewoon lijk roeien, vrijwel voUed'ig in het duister tast. Vergelijken we bijvoorbeeld de tijden, die de Russin Tohoumakova en Agnes Reuter in het skiff-nummer tijdens res pectieve Russische en de Nederlandse roeikampioenschapnen maakten (reso. 4 min. 5.2 en 3 min. 50.61, dan zou men gauw geneigd zijn te veronderstellen, dat het Russische meisje vrijwel kansloos tegen ome landgenote zal ziin. Maar wat zeggen die tijden eigenlijk'' Tchoumakova roeide haar 4 min. 5.2 op zeer ruw water, want de Russische kam- pioenschapnen moesten zelfs drie uur wor den uitgesteld in verband met de hove golven en Agnes Reuter had op de Bos baan de omstandigheden zó mee, dat zij zelfs een nieuw baanrecord kon vestigen. Het Russische meisie zal op het gewoonliik rustige water van de Bosbaan ongetwijfeld een aanzienlijk betere tijd roeien dan tij dens de Russische kampioenschappen, zo dat Agnes Reuter's kansen zij verloor trouwens vorig jaar ook al in Kopenhagen van de Oostenrijkse en Duitse skiffeuses beslist niet te hoog mogen worden aan geslagen, al blijft een verrassing altijd mogelijk. Redelijke kans Voor ons gevoel heeft de vier van Die Leythe echter wèl een redelijke kans op een Europese titel. De Leidse meisies, die, op de stuurvrouwe na, in dezelfde formatie (zij het dan dat de drie en twee van plaats verwisseld hebben) aan de start komen als in Kopenhagen en sinds Bagsveard onge slagen bleven, zijn nog belangrijk in kracht vooruit gegaan. Aardig is het om de tijden te vergelijken, die de rode ploeg en Die Leythe noteerden: beide ploegen 3 min. 40.6. Maar ook hier moet men weer de reserve in acht nemen van het baanverschil." Overi gens, maar dat hebben wij bij geruchte vernomen, schijnt (je Roemeense vier nog sneller te roeien en de Finse ploeg (dezelf de, die vorig jaar in Bagsveard aan de start kwam) van ongeveer gelijke kracht te zijn. De Vliet in dubbel vier De Vliet vertegenwoordigt Nederland in het nummer dubbel vier. De ploeg van de Leidse dames-studenten roeit wat kramp achtig en verliest soms aan tempo, doordat zij moeilijk van haar lange slag overscha kelt op een kortere, die in een race, waar in tussenspurts geslagen moeten worden, absoluut noodzakelijk is. Maar De Vliet heeft in mej. Teubë, die in de Kopen- haagse acht op twee zat, een prima slag en aangenomen mag worden, dat zij tijdens de training veel van die oneffenheden nog heeft weten te overwinnen. Trouwens, De Vliet heeft dit jaar alles op haar dubbel vier gezet, zodat men toch wel op een redelijk resultaat mag rekenen. De Soaarne-acht lijdt aan eenzelfde kwaal, alleen is in tegenstelling met De Vliet, hier de slag te kort, waardoor het roeien te ge jaagd wordt. ADVERTENTIE BARTEt 10RISSTR. HAARLEM IEL 13439 f ERD' BQISTR 48 A'DAM TEL. 717162, WOLLEN JUMPERS - VESTEN meer rust in de ploeg brengen, alhoewel de balans en de eenheid van inzet der Haar lemse meisjes uitstekend zijn. Repechages De dames Kapelle en Uittenboogaard van Viking tenslotte komen in de double scull uit. Tijdens de nationale roeikam- pioenschappen boekten zij een tijd van 3.51.7, de Russische kampioenen Tchou- sovo en Rakitskaya van „Dynamo" 3 min. 50.6. Met bovendien, alweer, het verschil van baan voor ogen, waarop deze tijden gevestigd werden, lijken de Nederlandss meisjes niet veel kans te maken. In ieder geval, direct uitgeschakeld zijn de verliezende ploegen niet. Gelukkig wordt, niet zoals in Henley, waar de ver liezer meteen zijn koffer kon pakken, bij de Europese roeikampioenschappen het systeem Ferm-an toegepast. Bij meer dan vier ingeschreven ploegen worden voor wedstrijden geroeid, waarvan de winnaars onmiddellijk naar de finale overgaan en de verliezers in repeaches, die Zaterdag verroeid worden, nog een kans krijgen zich alsnog voor de eindstrijd te plaatsen. In alle races, ook in de finale, komen niet meer dan vier ploegen tegelijk aan de Een iets langere slaig zalstart. ADVERTENTIE Doclstraat - Ifaarlrm - Tel. lo23£ De uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt luiden: O Bonni-prijs (2000 m.): 1. Red Star; 2. Sorietha; 3. Sun Rise. W. f5,00, PI. f 1,30, f 1,10, f2,80, Gek. f9,80, Cov. f 3,10. Oiseau-prqs (2100 m.): 1. Rosamunde; 2. Roi d' Or; 3. Rosa Dear. W. f28,20, PI. f3,70, f 1,50, f 1,90, Gek. f44,10, Cov. f4,80. Old gold-prijs (2500 m.): 1. Sunny Boy; 2. Rose Marie; 3. Quick P. W. f 1,90, PI. f 1,50, f 1,60, Gek. f4,00, Cov. f 3,60. Olivier B-prijs (2000 m.): 1. Quick Star; 2. Oranje J; 3. Nonnie M. W. f 5,70, PI. f 2,00, f 5,80, f 2,10, Gek. f 10,40, Cov. f 23,50. Olga Pluto-prijs (2000 m.): 1. Nuni Brewer; 2. Oiseau; 3. Nimble's Boy. W. f 2,90, PI. f 2,70, f 4,00, f3,10, Gek. f9,50, Cov. f 15,80. Karina-prijs (1350 m.): 1. Grand Cliff; 2. Meohistopheles; 3. Douce France. W. f 1,60, PI. f 1,20, f 1,60, Gek. f4,20, Cov. f 3,60. Totale omzet f 44.942,50. Als het indelingsschema, zoals dat door de Nederlandse Roeibond is opgesteld, wordt goedgekeurd door het FISA-bestuur, zullen op de eerste dag van de Europese kampioenschappen voor heren (26 Augus tus) in totaal 27 heats moeten worden ge roeid. Dit houdt in dat de wedstrijden op die dag tien uur beginnen en om half zeven zijn afgelopen. De dameswedstryden zullen Vrijdag waarschijniyk om elf uur begin nen. De finales zullen op de Zondagen 22 en 29 Augustus om twee uur aanvangen. De Tsjechische dames met hun leider, dr. Musil, zijn gisteravond per vliegtuig in Amsterdam aangekomen Zij komen uit in de nummers skiff, double scull, vier met stuurvrouw en acht. In de vier zit als oud ste lid mejuffrouw Beinauerova, die nog meer kan dan roeien. Zij is tevens ski kampioene van haar land en heeft op dit gebied reeds vele prijzen behaald. Internationaal contact hebben de Tsjechische meisjes tot dusverre alleen gehad met de landen achter het ijzeren gordijn. Zij hebben geroeid in Budapest, Gdynia en op jeugdwedstrijden in Boeka rest, waar de Tsjechische skiffeuse met minimaal verschil werd geklopt door haar Russische rivale. Zij belooft daarom een geduchte concurrent voor de Nederlandse Agnes Reuter te worden. De andere ploe gen leverden middelmatige prestaties. De roeisport in Tsjechoslowakije wordt in hoogste instantie geleid door een lichaam dat men kan vergelijken met een Minis terie voor Lichamelijke Opvoeding, zo ver telde ons een official. De ploegen bestaan veelal uit fabriekspersoneel en zo zijn de meisjes van de vier allen werkzaam bij de CZ motorfabriek. De Tsjechische heren (27 in totaal) zul len Vrijdag arriveren. Moeilijkheden met visa zijn er, zoals men hier dacht, voor de Tsjechische roeiers en roeisters niet ge weest, zo verzekerde men ons. Dat de da mes zo laat zijn vindt zijn oorzaak in het feit, dat een der leden van de vier ziek was, waardoor het vertrek enige dagen was uitgesteld. In Amsterdam zijn ook de Joegoslavische dames gearriveerd, die Woensdagmiddag reeds haar baantje op de Bosbaan hebben getrokken. Ook Nederlanders Voor de eerste maal zagen we voor deze wedstrijden een Nederlandse ploeg op de baan, namelijk de vier zonder stuurman van Willem 3. De skiffeuse Agnes Reuter heeft men al sinds enige dagen op de baan kunnen zien trainen. De andere Neder landse ploegen hebben het tot dusverre beter gevonden „in eigen huis" te blijven, evenals de -Belgen, die ook zo lang moge lijk thuis blijven. De Russische acht vindt de Bosbaan ken nelijk nog te klein. Gisteren kon men de ploeg over de Nieuwe Meer zien glijden, dit keer niet met de geduchte Krukov op slag, maar met een invaller. Of het moet zijn dat Krukov, die gisteren wel mee- trainde, vervangen is. De Russische acht is uitgesproken favo riet voor de titel. En wie de heren zo eens „Het is onze morele en zakelpke plicht af te wachten, wat de KNVB zal beslissen inzake het beroepsvoethal. De KNVB is al tijd onze beste klant geweest en onze ver houdingen met de bond zijn zeer goed. Wp achten het een juiste politiek om de KNVB ztin zaken zelf te laten regelen en pas, wanneer de beslissing gevallen is, een en ander nader te bekijken". Aldus formu leerde de heer D. J. Bessem, directeur van het Olympisch stadion in Amsterdam, zpn antwoord tijdens de Woensdag gehouden jaarvergadering, toen een der aandeel houders hem vroeg of in het stadion ook bcroepsvoetbalwedstryden zullen worden gespeeld. Aandeelhouders noemden deze houding van het bestuur tegenover de KNVB „spor tief". De heer Bessem gaf toe dat hij reeds van verscheidene kanten door beroeps- voetbalinstanties is benaderd. Er loopt op het ogenblik een contract met Blauw Wit, de enige club in KNVB verband, die op het stadionterrein mag spelen. De KNVB is geen aandeelhouder en er bestaan evenmin contacten tussen deze bond en het stadion. In 1953 bezochten 332.493 personen de voetbalwedstrijden tegen 329.945 in 1952. Hierbij waren drie topwedstrijden namelijk Nederland-Zwitserland met 62.000, Neder- land-België met 62.300 en FIFA-elftal- Barcelona met 50.246 betalende bezoekers. Het gemiddelde aantal toeschouwers bij wedstrijden van „Nederlanders tegen Nederlanders" daalde van 8518 in 1952 tot 6636 in 1953. Hieruit blijkt dat de op merking in het vorige verslag, waarbij werd aangedrongen op maatregelen om het spelpeil te verbeteren, teneinde het grote publiek weder te trekken, door deze cijfers onderstreept wordt, aldus de directie in haar jaarverslag. Meer wielertoeschouwers Over de wielerwedstrijden laat het ver slag een optimistischer geluid horen. Dit jaar bezochten 129.000 toeschouwers de wedstrijden tegen 106.000 in 1952. Er wa ren een paar verheugende hoogtepunten, namelijk de intocht van de Tour de France ploeg 1953 (winnaars van het landen- klassement) en de revanches van de wereldkampioenschappen. De nieuwe for mule voor de Grote Prijs van Amsterdam (sprinters en stayers gekoppeld) trok 22.500 toeschouwers. Voorts zijn er vier speedway wedstrijden geweest, met een ge middeld aantal bezoekers van 11.750 tegen 13.000 in 1952. Het tot nu toe zo attractieve programma punt, de Olympische dag, begint blijkbaar verandering te behoeven, zo vervolgt het verslag. Waren er in 1952 55.800 bezoekers, in 1953 kon men het slechts tot 41.900 bren gen. De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van f 20.280. Dividend wordt er wederom niet uit gekeerd. Een der aandeelhouders betreur de dit. Hij zeide weliswaar geen beroeps voetballer, maar wel „beroepsaandeel houder" te zijn. De Noorse athleet Audun Boysen heeft op de baan in Gaevle, in midden Zweden, het wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Hij legde de afstand af in 2 min. 19.5 sec. LUIKROMELUIK. Woensdagavond Het oude record stond sedert 17 September IBotenhuis1 A>un 'N.MeerfaJn [EINDSTREEP] ut"""' Afsluithekken een kwartiertje bij het oefenen gadeslaat, zal dit niet verwonderen. Woensdag za gen wij hen een balansoefening uitvoeren Een hand trok de riem door het water, de andere hand, de balanseur, werd op de rug gehouden, maar niettemin liep de boot in volmaakte balans door. De Russische heren en dames, de Roemeense en de Pool se équipes waren de enigen die Woensdag compleet op het water waren. De Russische skiffeur Berkutov, de man die Tjukalov opgevolgd is, trok rustig enige baantjes. Op hem rust de taak de Russische hege monie in de skiff te herstellen, die door de Joegoslaaf Peter Vlasic een geduchte klap heeft gekregen. Aan de kant Rustig op een bankje zaten de meisjes van de Finse vier. Haar boot was nog niet op de Bosbaan gearriveerd en kennelijk benijdden zij de anderen die wel het water op konden trekken. Van de Franse dames is tot dusverre alleen de double scull met bemanning gearriveerd; zij waren bij de eersten die in de vrij harde wind de Bosbaan oproeiden. om zeven uur is het startsein gegeven voor de 5000 km. lange rit LuikRomeLuik. Van de 105 ingeschreven équipes zijn er 99 ver trokken. Niet van start ging onder meer de wagen van de Fransen ChironPeron. van het vorig jaar op zijn naam met 2.20.4. Deze prestatie is echter nog niet als wereld record erkend. Het officiële record staat met 2.20.8 sedert 16 Augustus 1953 op naam van de Amerikaan Mal Whitfield. „Wrrrroemmmmm!", brulde de leeuw. Bunkie was verschrikkelijk banghij zag de grote bek van het beest, dat hem kwaad aankeek. En de leeuw stond eventjes stil naar Bunkie te kijken, maar toen kwam hij op 'm af Toen gaf Bunkie 'n schreeuw en keerde zich om. Hij zette het op 'n lopen. Maar waar kon hij zo gauw heen vluchten? Er was niets dichtbij, waar hij 'n schuilplaats kon vinden. En de leeuw zou 'm te pakken hebben, vóór hij ergens een schuilplaats gevonden had! Bunkie wist geen raad. Hij rende, wat hij rennen kon, maar achter zich hoorde hij de leeuw Toen zag hij een lantaarn voor zich. Zou hij nog tijd genoeg hebben, om daar in te klimmen? Hij moest het wel proberen het was zijn enige kans! Bunkie liet de tas vallen, sloeg zijn armen en benen om de lantaarnpaal en begon te klimmen. De paal was erg glad en het klimmen viel moeilijk; maar gelukkig hij kwam bovenin! s Toen zat hij boven op de kap van de lantaarnI Nadeshda Konjajewa, de Russische houdster van het wereldrecord speerwerpen voor dames, ziet men hier bezig met trainen in het Wankdorf Stadion in Bern, waar straks de wereldkampioenschappen athletiek zullen worden gehouden. Als de voor uitzichten ons niet bedriegen zullen de leden van de Russische ploeg tijdens deze wedstrijden verschillende titels behalen. Onder grote belangstelling zijn op het Sneekermeer de zeilwedstrijden van de Sneekweek voortgezet. Het weer was guns tig; er stond een harde wind. De uitslagen van de vijfde dag luiden: Olympia-jollen: 1. Klaes Compaen, Ouwe hand, Sneek; 2. Jonker Sissingha, Jonker, Hoogezand. 12 m.2 sharpie-klasse: 1. Donderstien, Hansen, Enkhuizen; 2. Hein de Deen, Van Swaaij, Nijmegen. Larkcn-klasse: 1. O K, Van der Zee, Gro ningen; 2. My Hobby, Van der Weerd, Almelo. Oppenhuizen. Schouwenklasse: 1. Meerkol, Atsma. Jeugdklasse (pluis): 1. Billy 2, Albers, Rotterdam; 2. Deupie, Caspers, Haren. 12 voets-jollen klasse: 1. Papoose, Den Breejen van den Bout, Heemstede; 2. Trip pelaartje, mej. Mulder, Langweer. 16 m.2 stipklasse B: 1. Anneke, Valk, Wor- kum; 2. Frianki, Hofstede, Sneek. 30 m.2 klasse van de NNWB: 1. Li, Van der Meer, Leeuwarden. 16 m.2 stipklasse A: 1. Dirk Tom, De Haan, Sneek; 2. Wido, Leen, Grouw. BM-klasse: 1. Rapid 2, Prins, Heerenveen; 2. Favoriet, Overwijk, Haskerdijken. 22 m.2 klasse van de NNWB: 1. Porto Ale- gre, Schaap, Deersum. 16 m.2 streepklasse B 1: 1. Dak, Kamp huis, Zwolk; 2. Cadoza, Bruinsma, Joure. Valkenklasse A: 1. Tarentelle, Hoppe, Lei den; 2. Rirette, Mulder, Langweer. Pampuskiasse: 1. Boecanier, Visser, En schedé; 2. Weerhaan, Bakker, Sneek. 16 m.2 streepklasse B 2: 1. Bajau, Boorsma, Oostermeer; 2. Carry, Moger, Amstelveen. Valkenklasse B: 1. Waterman, Benes, Leeuwarden; 2. Watergeus, J. van der Veen, Leeuwarden; 2. Avocefte, E. J. S. Bron, Sneek. Vrijheidsklasse: 1. Good Luck, Jager, Lemmer. 16 m.2 streepklasse A: 1. Protheus, Kerst- holt. Groningen. Regenbogen: 1. Jan van Gent, Van der Zijpe, Sneek. Groepswedstrijden. Valkklasse. 1. KZV, Oostergoa, 34.1 pnt.; 2. KZRMV, De Kaag 33 pnt.; 3. KZV, Sneek, 31 pnt.; 4. SZC, Sneek, 12 pnt. Regenboogklasse: 1. Friesland 23.1 pnt.; 2. Holland 13 pnt.; Pampuskiasse: 1. Kon. Zeilverg. Sneek 25.1 pnt.; 2. Zeilvereniging Brantas Sura- baja 11 pnt. Zondag 29 Augustus aanstaande houdt de voetbalvereniging Schoten het junioren- tournooi om de Bevrijdingsbeker. De deel nemende verenigingen zijn BMT, VSV, WA, Schoten (afdeling A) en RCH, ZFC, OVVO en EDO (afdeling B). De wedstrijden begin nen om half elf op het terrein van Schoten aan de Geusevesperstraat in Haarlem-Noord. De dag daarvoor, Zaterdag 28 Augustus, is het aspirantentournooi van Schoten om de David Vierhout-beker. Hieraan nemen deel: EDO, TYBB, ZFC, RCH (afd. A) en VSV. Bloemendaal, WA en Schoten (afdeling 3). Ditmaal beginnen de wedstrijden om half drie op het Schoten-veld. De prijsuitreiking op beide dagen is direct na afloop van de wedstrijden. De uitslagen van de op de derde dag ge houden wedstrijden van de nationale tennis kampioenschappen, die op de Mets-banen in Scheveningen worden gehouden, luidden: Heren enkelspel 3de ronde: Goris sl. J. Koerts 63, 60; Nolten sl. Timmers 6—3, 6—3; Marré sl. Kramer 62, 36, 64; Bit ter sl. Bochardt 46, 75, 61; Blaauw sl. F. Koerts 63, 97; Van Eysden sl. Klink - spoor 61, 62; Biesheuvel sl. Kloezen 64, 6—3; Mutsaerts sl. Bouwer 64, 62. Dames enkelspel 3de ronde: mej. F. Marin- kelle sl. mevr. B. Thung 75, 63; mej. J. Wiense sl. mej. C. Wilmink 63, 26, 86; mevr. A. Koch sl. mevr. E. van Loon 63, 26, 63; mevr. M. Rauws sl. mej. J. Ver- steege 64, 86; mevr. A. Koonmans sl. mej. A. Haanappel 62, 63; mej. M. van Grinsven sl. mevr. A. Roolker 61, 62; mevr. A. de Jager sl. mevr. T. Lubbers 6- 1, 75; Mej. M. Tettelaar sl. mej. T. van Cuyk 6—4. 2—6, 7—5. Heren dubbelspel 2e ronde: Van Gasselt en Goris sl. Boekholtz en Dominicus 61, 75; De Roy van Zuidewijn en Saarberg sl. Bouwer en Klinkspoor 97, 46, 63; Bor- ren en Breukink sl. Kemmerling en Naar- ding 62, 61; Kemper en Kramer sl. Blaauw en J. Vergroessen 62, 62; Hug- han en Windt sl. Bitter en Van der Peyl 63, 62; Passtoors en Taminiau sl. Beek en Timmers 63, 62: Biesheuvel en J. Koerts sl. Lodeisen en Michielsen 75, 63; L. Bochardt en Toujes sl. Van Eysden en H. van de Weg 64, 57, 64. Dames dubbelspel 2de ronde: mevr. E. van Berkel en mej. M. Rollin Couquerque sl. mevr. E. Almoes en mevr. E. Lack de Bère 61, 63; mevr. A. Roolker en mëj. J. Versteege sl. mevr. A. de Bruijn Kops en mej. M. Uitenhage 61, 86; mej. F. en mej. J. Marinkelle sl. mevr. E. van Loon en mej. T. van Cuyk 8—6, 60; mevr. T. Lubbers en mej. C. Grosveld sl. mevr. F. Marinkelle en mej. J. Heffing 60, 6—1; mevr. L. de Groot en mevr. M. Jonquière sl. mevr. T. Hommes en mej. H. Poortenaar 64, 63; mevr. B. Thung en mevr. Bok horst sl. mevr. C. ten Oever en mej. L. ten Bosch 75, 57, 62; mevr. A. Koster en mevr. H. Nugterin sl. mevr. E. Bartels en mej. C. Wilmink 64, 63. Gemengd dubbelspel 1ste ronde tegen vrij gestelden: mevr. J. Roos en Dehnert sl. mej. A. Roemers en Van Eysden 62, 63; mevr. B. Thung en Windt sl. mevr. G. Blaisse en Mutsaerts 75, 57, 6—1; mej. L. Fikenscher en Toujes sl. mej. T. van Cuyk en Van der Peyl 62, 63; mej. M. van Grinsven en Van Gasselt sl. mej. C. Grosveld en Tami niau 61, 60; mevr. A. Koopmans en Saar berg sl. mej. M. Tettelaar en Goris 63, 62; mej. M. Rollin Couquerque en Bouwer sl. mevr. E. Bartels en Boekholtz 75, 62; mevr. E. Scholten en Hoest sl. méj. A. Nieuwburg en Klinkspoor 6—2, 63. Geheel onverwacht hebben ook de Honga ren die tot de sterkste schakers ter wereld behoren zich aangemeld voor deelneming aan het F.I.D E.-landentournooi dat op 4 Sep tember in Amsterdam begint. Zij zullen ver tegenwoordigd zijn door grootmeester Laszlo Szabo en de meesters Gedeon Bavcza. dr. Jo- zaef Szily en Gyula Kluger, met als reserves Bela Saandor en Ernoe Gereben. Met hen is het aantal équipes, die voor de zogenaamde schaakolympiade hebben inge schreven gestegen tot 28. Daarvan kan op 26 met zekerheid worden gerekend. Oost-Duits- land heeft na zijn melding door de F.I.D.E. niets meer van zich laten horen 3) De rust van da avond was reeds lang gevallen over het haventje en de landelijke herberg, toen Penrose tenslotte de profes sor een goede nachtrust wenste. Voor zijn raam bleef de toekomstige eigenaar van het geheimzinnige eiland geruime tijd uit staren over zee naar de donkere vlek in de nog enigszins lichtende zee, Lobsterpot, af en toe scherp afstekend tegen het licht van een nabije vuurtoren. „Ja, daar zal i'k in rust kunnen werken. 't Eiland dat mensen vangten doodt. Wel, we zullen zien wat het met mij doet!" HOOFDSTUK II Bij gunstig weer en tij voeren de volgen de ochtend professor Roger St. John Ma- cavoy en visser Harry Polden naar het eiland. Op slag van negen verliet de professor de Admiral Hawkms om de kade over te steken naar de boot van Harry. De meeste vissers waren reeds naar zee vertrokken voor de nieuwe vangst, maar alles wat zich nog aan wal bevond leek naar de kade ge stroomd om „die gekke vreemdeling" op avontuur te zien trekken. Het gerucht van de onderneming scheen in de nachtelijke uren zijn weg door het gehele dorp gevon den te hebben. Met een vrolijke morgengroet tot Polden stapte de professor in het kleine maar ste vige vissersbootje, de Good Intent. Lijn recht trok de boot korte tijd later een spoor naar het genoemde eiland, dat er in het ochtendlicht wel ongenaakbaar maar toch niet onvriendelijk uit zag. Na een vei lige overtocht ontwaarden de opvarenden een aardig natuurlijk haventje, waarvan de kade gevormd werd door een horizontale rotsformatie, lopend langs de steil omhoog trekkende rotswand. Polden hield zich aan de kade vast, om de professor gele genheid te geven, aan wal te stappen, ter wijl hij voor minstens de twintigste keer vertelde, dat de waaghals onmiddellijk naar de kade moest komen wanneer over anderhalf uur de scheepshoorn van de Good Intent weer zou klinken. Haastig maakte Polden daarna, dat hij weg kwam, om een paar honderd meter buiten het eiland op zee het anker uit te gooien. Daar stak hij een pijp op en wachtte, er van overtuigd dat deze tocht alleen maar ramp spoed zou brengen. Hoofdschuddend vroeg hij zich af, of het wel goed was, dat hij zijn medewerking had gegeven. Ondertussen was de geleerde, die geno ten had van het tochtje in de eenvoudige vissersboot, maar tevens verlangend was naar het einde dat hem op het eiland zou brengen, het met onkruid begroeide pad met in de rotsen uitgehouwen treden op gelopen, langs de wanden van de kloof die het haventje vormde in het hoger gelegen plateau van het eiland. Slechts eens pau zeerde hij om op adem te komen, en met een armzwaai Polden te groeten. Korte tijd later bereikte hij het plateau en viel ,Zijn oog op de ruïnes van het vroegere huis van de gekke kapitein. Hij mocht dan dwaas geweest zijn, maar van bouwen had hij wel verstand, zo leek het op het eer ste gezicht. De acht voet hoge muren ble ken vervaardigd van stevige steenblokken, verkleurd door de jaren tot een aantrekke lijke grijze tint met hier en daar vlekken mos. De muren, die het huis in drie ver trekken verdeelden waren al even robuust. De voordeur binnen een stenen boog, nu begroeid met mos en ander onkruid in de voegen, gaf direct toegang tot de voor malige woonkamer, waarvan de raamko zijnen, op het Zuiden uitziend, nog min of meer intact waren. Binnen was niet veel meer te zien dan takken van een stevige boom, die hier sinds de brand wortel had geschoten en tot wasdom was gekomen. De aangrenzende kleinere kamer, ook op het Zuiden gelegen, waarschijnlijk oorspron kelijk een slaapkamertje was een wildernis van laag onkruid en heesters, evenals de keuken, die naar het Noorden uitzag op de resten van de bijgebouwtjes en de ommu ring van wat eens de groententuin van de kapitein geweest moest zijn. Na een kort onderzoek bleken de resten van het huis de jarep beter te hebben door staan dan de professor had durven hopen. Nu er zoveelvan de muren nog evereind stond en deuren en ramen nog betrekke lijk intact waren, zou het weer bewoon baar maken een heel wat gemakkelijker en mintler kostbare taak zijn, dan hij had ge vreesd, en zeker eenvoudiger dan het bou wen van een nieuwe woning. Het zou voldoende zijn, om een aanne mer opdracht te geven het geheel weer te herstellen. Hij hoefde er dan niet meer naar om te zien voor het klaar zou zijn, Intussen zou een voorlopig verblijf in een tijdelijke behuizing, een schuur b.v. zeer wel mogelijk zijn. Verder zou hij nog een kas nodig hebben en een laboratorium. De kas kon het beste geplaatst worden in de beschutte tuin. waar de Zuidwesterstormen er minder vat op konden krijgen. In zijn verbeelding zag de professor reeds een aantrekkelijke, eenvoudig inge richte woning voor zich, in een bloemige, landelijke omgeving, een ideaal oord voor moeilijke geconcentreerde arbeid. Na de ruïnes grondig te hebben geïnspec teerd, ging de professor de rest van het eiland onderzoeken, voor zover de beperkte tijd het hem toeliet. Een stevige klim van een meter of vijftig bracht hem, badend in het zweet, aan de rand van de steile klip pen die loodrecht uit zee schenen op te rijzen Hier in het Noorden waren de rot sen bezaaid met kentekenen van een weelderige vogelwereld. Zwermen vogels, vooral meeuwen krioelden krijsend bij zijn komst boven zijn hoofd, alsof zij de rust verstoorder wilden verjagen. „Maa-k je geen zorgen, jongens, we zul len best vrienden warden. Ik heb geen kwaad in de zin". Hoogtevrees was een woord, dat niet in zijn woordenboek geschreven stond. Aan de rand van de klippen boog de professor zich voorover om een blik in de afgrond te slaan. Beneden hem kabbelde het vuil- groene water tegen de scherpe klippen en de rotswand. Een diepe afgrond, naar schatting een meter of zeventig. Zouden hier de overmoedige ornithologen, op zoek naar nesten, neergestort zijn en „verdwe nen" als zoveelste bewijs dat het niet pluis was op het eiland? Zou hier de oude kapi tein zichzelve en zijn kudde naar de dood hebben gedreven? Van de top van het rotseiland kon de professor zijn domein vrijwel geheel over zien. Ook zag hij de woelige stroming van de zee door de klippen die het eiland om ringden. Zonder twijfel zouden heel wat schepen op die klippen hun einde hebben gevonden. Genoeglijk en gastvrij leek het eiland nu in de voorjaarszon, die een glans toverde over het zachte groen van de begroeiing. Verschillende paden leidden door de veelkleurige lentebloemen. In deze romantische omgeving gaf de professor zich over aan toekomstdromen, die hem de tijd en Harry Polen deden vergeten. Een rondgang over het eiland en een nauw keurige blik langs de kust maakten het hem duidelijk, dat door het labyrinth van klippen die het eiland omringden geen boot de weg naar zijn heiligdom zou kunnen vinden behalve via het enige haventje, waar hij was afgezet. Misschien kon een er varen schipper die de omgeving goed kende hier en daar aan de Westkust het eiland naderen, maar zonder behulp van touwen of touwladders zou hij nooit de top kunnen bereiken. Toen hij het met onkruid begroeide pad naar de ruïne was opgelopen, was het hem overduidelijk geworden, dat de bewo ners van Portlevion het eiland niet als een geheime plaats voor smokkelwaar of an dere zaken gebruikten. Het stond onom stotelijk vast, dat hier in tientallen jaren niet regelmatig gelopen was. De verhalen over de gevaren van het eiland waren ze ker niet bedoeld cm hem van zijn koop af te brengen voor het heil van Portlevion. Misschien dat het eiland vroeger wel eens voor dergelijke doeleinden was gebruikt, en misschien dat in die tijden als bescher ming een waas van geheimzinnigheid om Lobsterpot geweven was. Maar dan was het gordijn blijven hangen zonder dat de huidige bewoners van Portlevion wisten, waardoor het ontstaan was. Of er moest een of andere tunnelgang tot het eiland zijn, alleen toegankelijk bii een bepaalde waterstand en moeilijk vindbaar voor bui tenstaanders. Goed, dat zou dan mettertijd wel blijken. Er zou, wanneer hij zich een maal hier had gevestigd, voldoende gele genheid zijn tot speurtochten rond het eiland. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6