Onverzoenlijke tegenstellingen maken Brussel machteloos Weerbericht Analphabeten Mendès-Francewijst op het gevaar van kabinetscrisis China beschuldigt Washington van gewapende provocatie Haarlems Dagblad Sombere perspectieven voor de E.V.G. Driemaal Brussel Pessimisme heerst in Bonn over Brussel Londen sprak Chinese bewering tegen Het woord is aan Amerikaans smaldeel voor de kust Congres-compromis over anti-communisten-wet Kind ernstig gewond in speeltuin Verkeer bij Velserpont weer muurvast Washington eist vijftien vliegers in China op Adenauer ziet grondslagen van buitenlands beleid wankelen Geen strategische goederen met Engelse schepen naar China Lidmaatschap niet strafbaar Verkiezings overwinning voor Malan's partij Schommel tegen het hoofd Weerrapport 69e JAARGANG No 35 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 189 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant V E L S E R OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS DE UNESCO GEBLEKEN, dat ruim d'e helft van de bevolking der wereld uit analphabeten bestaat, uit mensen dus die niet kunnen lezen en schrijven. De UNESCO is de wereldorganisatie die zich bezig houdt met vraagstukken vain opvoe ding, wetenschap en cultuur (in het kader van de UNO) en op deze gebieden baan brekend werk verricht, voorzover haar middelen dit toelaten. Een beschouwing van onze Farijse correspondent naar aan leiding van een rapport over het analpha- betisme vindt men op pagina 3. Enkele opmerkingen vergezellen haar hier. Me nigeen zal een beetje ongelovig naar die voornaamste conclusie omtrent de huidige toestand kijken. Men kan zich in Europa moeilijk meer een situatie voorstellen, waarin de helft der bevolking zo achter in ontwikkeling is. Toch is het niet zo heel lang geleden dat het zo in dit werelddeel gesteld was. In de negentiende eeuw is de ontwikkeling van de massa in Europa ver sneld in toenemend tempo: natuurlijk heeft dit belangrijk bijgedragen tot de verster king van Europa's leidende, toonaangeven de positie in de wereldi, die het tengevolge van de wereldoorlogen in de twintigste eeuw nu verspeeld' heeft. Maar het staat ten aanzien van kennis en ontwikkeling nog steeds ver bovenaan. Dat bewijst dat als het zich ook in staatkundige zin ont wikkelde, als het te dien aanzien niet lan ger in verouderde vormen verstard bleef, maar zich aaneensloot, het meteen op weg zou zijn naar de herwinning van zijn lei derspositie. Volgens het rapport der cul turele wereldorganisatie kunnen in Afrika, het in ontwikkeling meest achtergebleven werelddeel, maar 15 20 der mensen lezen en schrijven, in Zuid-Amerika onge veer de helft, in Noord-Amerika 75 a 90%, in Europa 90 a 95 En bij dat Europese restant aan analphabeten moet men dan in aanmerking nemen, dat volgens de des kundige samenstellers van het rapport er altijd 3 a 4 der leerplichtigen zullen zijn, die door gebrek aan wil of aan aanleg geen lezen of schrijven kunnen leren. Nu behoort tot de minst-ontwikkelde bevolkingen die van het Noord-Afrikaanse land Lybië, dat 1.200.000 inwoners telt. De jonge staat Lybië is enige jaren geleden naar de onafhankelijkheid gevoerd onder leiding van onze landgenoot A.driaan Pelt, die er als Commissaris van de UNO twee jaar aan het hoofd heeft gestaan va.n een voorloDig bewind waarin ook vertegen woordigers van andere landen en na tuurlijk Lybiërs zitting hadden. De op dracht werd met succes uitgevoerd. Adriaan Pelt, tevoren adjunct-secretaris generaal van de UNO, is sinds ziin Noord- Afrikaanse jaren directeur van het Euro pees Bureau van de UNO te Genève. Na tuurlijk interesseert hij zich voor de ver dere gang van zaken in Lybië en daarmee voor de ontwikkeling van een volk, dat negentig procent analphabeten telt. Dat hebben de Zaankanters begrepen. Pelt is een geboren Zaankanter, het Zaanse accent is hem ook immer trouw geble ven zoals heel Nederland heeft kunnen waarnemen toen hij ons in de oorlogsjaren per Radio Oranje uit Londen placht toe te spreken en in Zaandam hebben ze nu een actie onder de verrassende titel UNESCO-Zaandam-Lybië ontketend. De plaatselijke afdeling van de Viro (Ned. Vereniging voor de Verenigde Naties), de Zaandamse Gemeenschap, de afdeling On derwijs van het Zaandiamse Stadhuis en het UNESCO Centrum Nederland werken daarin samen ten bate van het culturele werk der wereldorganisatie. Wel een pittig initiatief. Maar de Zaankanters hebben al tijd veel in de wereld rondgekeken (en gedaan). Zij herinneren ons nu de oprich ting door de UNESCO van regionale centra voor basis-onderwijs. Het eerste kwam een paar jaar geleden in Mexico tot stand. De film World without End, daaraan ge wijd, zal in Zaandam vertoond worden. Een tentoonstelling Onderwijs en Vrede is ook aan het onderwerp gewijd. Op de scho len zal het een en ander gedaan worden. En geschenkzegels zullen worden verkocht voor de Kweekschool voor Onderwijzers te Sid'i-Mesri in Lybië, die in 1952 werd ge sticht en nu 346 leerlingen telt. Die ken merkt d'us een belangrijke aanvangsphase in de overwinning, die behaald moet wor den op het analphabetisme. Op 31 Augus tus zal Zaandam zijn actie beginnen met een officiële bijeenkomst tan Stadhuize; natuurlijk is Adriaan Pelt uitgenodigd. Het is aardig, bij de verschijning van het rapport der wereldorganisatie meteen een Nederlands initiatief te kunnen vermelden. Gij kunt u er even over verwonderen hoe de activiteit in een tijdvak, waarin zovelen toch al overbelast met werk schijnen te zijn, zich ook op deze ver-van-ons-ver- wijderde culturele noden van ons eigenlijk onbekende volken gaat richten. Gij kunt er meteen bij- vaststellen, dat internationaal niet alleen dreigingen en geschillen be staan, maar dat er ook opbouwend gewerkt wordt. Meer dan ooit tevoren. Het zal nog veel meer moeten worden. R. P. (Van onze correspondent in Brussel) De Brusselse conferentie over de Europese Verdedigings Gemeenschap en de toekomst van klein Europa voltrekt zich in een duisternis, waarin vrijwel geen lichtpunt te bekennen valt. Het is uitgesloten dat de zes ministers vanavond naar huis terug kunnen keren. Het is zelfs mogelijk dat behalve morgen de con ferentie Zondag wordt voortgezet. Gisteren heeft men er zich voornamelijk toe bepaald de verschillende standpunten te omschrijven en vandaag worden de bestreden Franse voorstellen punt voor punt aan een nader onderzoek onder worpen. Er doet zich nog geen schaduw van een compromis, laat staan van een oplossing voor. Maar om een algehele mislukking te voorkomen, waarvan de gevolgen zo ingrijpend en dramatisch zouden zijn, dat niemand ze onder ogen durft te zien, schijnt Spaak een persoonlijk voorstel in zijn zak te houden. De Franse voorstellen zouden dan door de vijf andere landen afzonderlijk of ge zamenlijk in een commissie vermoedelijk de interim-commissie te Parijs uitvoeriger bestudeerd moeten worden, in de hoop dat Mendès-France dan op de vage belofte van een toekomstige overeenkomst de Franse Nationale Ver gadering Maandag voor het Europese leger mee zou kunnen krijgen. Een hoop gesteld al dat de Franse premier zich voor zon poging lenen zou die ons uitermate broos voorkomt. Protest (ANP/Belga). De Franse gedelegeer den hebben geprotesteerd tegen het feit, dat van Duitse zijde aan de pers medede lingen werden verstrekt over de inhoud van de toespraak die Mendès-France Don derdagmorgen heeft gehouden. Reuter meldt, dat na de West-Duitse woordvoer der ook een Nederlandse en een Italiaanse woordvoerder mededelingen over de con ferentie verstrekten. De Franse delegatie liet de gehele dag niets los, doch in de loop van de avond belegde een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken een persconferentie, waarop hij er zich heftig over beklaagde, dat de West- Duitsers een „onjuiste en onvolledige" le zing van de rede van Mendès-France had den gegeven. Hij weigerde echter hierover uit te weiden. Belga. In conferentiekringen wordt verklaard, dat het door Spaak voorgestelde plan voorziet in de Franse voorstellen dat gene te onderscheiden, wat ieder als een voudig verklarend kan beschouwen. Die punten zouden niet aan de parlementen be hoeven te worden voorgelegd en zouden na een nauwkeurig onderzoek het voorwerp van een accoord kunnen uitmaken. De andere punten, die de tekst zelf van het verdrag raken, zouden opgelost worden door middel van een gemeenschappelijke verklaring van de zes ministers. Deze zou den zich verbinden na de bekrachtiging en het inwerking treden het verdrag in de zin van hun gemeenschappelijke verklaring te herzien. Nadat voorzitter Spaak gisteren de vroe gere Italiaanse minister-president Alcide de Gasperi, had herdacht, die hij eerde als een der geestelijke vaders van het nieuwe Europa, opende Mendès-France het vuur. Zijn eerste voorstel was meteen aanleiding tot een schermutseling met zijn Nederland se collega, minister J. W. Beyen. Omdat de Franse voorstellen, voor een deel onjuist weergeggeven, al in de pers waren ver schenen, vroeg de Franse premier of het niet beter was de volledige tekst voor pu blicatie vrij te geven. Minister Beyen was het daarmede niet eens. Dat zou het ver- f De Nederlandse delegatie: van links naar rechts mr. H. F. Eschauzier, directeur- generaal van politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken; minister mr. J. Beyen en jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. Adenauer De Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Mendès-France met leden van de Franse delegatie. Vanmorgen heeft 'het verkeer bij de Velserpont als gevolg van de vele omleg gingen door reparaties aan de Rijksweg geruime tijd muurvast gezeten. Toen de politie de knopen ontward had was de file aan de Zuidzijde zover aangegroeid, dat ze tot aan de grens van Santpoort reikte en ook op de toevoerwegen uit IJmuiden en Amsterdam stonden lange rijen mopperen de automobilisten die vele uren kostbare tijd verloren zagen gaan. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten hebben communistisch China er van beschuldigd vijftien Ameri kaanse vliegers als „politieke gevangenen" vast te houden. Het Amerikaanse depar tement van Defensie deelde mee, dat de Chinese gedelegeerden op de conferentie te Genève hadden gezegd, dat de vliegers nog in leven waren. Dit was bevestigd door voormalige Amerikaanse gevangenen, die sedert de wapenstilstand in Korea waren uitgewisseld. loop van de conferentie nog moeilijker maken, zeide hij. Frankrijk trok zijn voor stel in en daarop ging de conferentie nog een stap verder door te besluiten „en petit comité" van vijftien leden verder te ver gaderen. Nederland is daarbij vertegen woordigd door mr. Beyen en Jhr. Starken borch. Duitsland en Italië hebben elk drie gedelegeerden in het beraad. De kleine honderd overige afgevaardig den hebben op het ogenblik even weinig te doen als de journalisten, die in het minis terie van Buitenlandse Zaken zorgvuldig op een afstand van de vergaderzaal worden gehouden. Zelfs de obers worden niet meer in de conferentiezaal toegelaten. Men kan dus zeggen dat de ministers zijn droogge legd. Mendès-France heeft gisteren een rede voering gehouden, die een diepe indruk op de conferentie moet hebben gemaakt. Hij heeft zich voor het eerst klaar en helder vóór een Europese politieke gemeenschap uilgesproken. Maar ook heeft hij opge merkt dat in Frankrijk de geesten nog niet rijp waren voor de beslissende stap. Zijn amendementen moesten worden gezien als een vergulding, waardoor het parlement de bittere pil waarschijnlijk zou slikken. Zou men hem te Brussel niet willen of kunnen helpen, dan zijn de gevolgen voor Frank rijk èn voor Europa niet te overzien. Mendès-France gewaagde van een nieuwe kabinetscrisis en van de vermoede lijke komst van een volksfrontregering. Dat zou een nieuwe overwinning voor Rusland betekenen, waar West-Europa geen enkele winst tegenover zal kunnen stellen. Mendès-France ontkende dat aan zijn amendementen een discriminerend karak ter voor een der aanwezige landen Duitsland kon worden toegekend. Indien kon worden aangetoond dat dit, onbedoeld, was geschied, was hij bereid middelen te zoeken om dit ongedaan te maken. Mr. Beyen diende de Fransman onmid dellijk van repliek. Zijn afwijzend stand punt lichtte hij, improviserend, niet minder duidelijk toe, maar toch wenste mr. Beyen er op te wijzen dat de geest van de woor den van Mendès-France een veel gunstiger indruk op hem had gemaakt dan de tekst van zijn voorstellen. Over die tekst moet de Nederlandse minister, in privé, hebben ge zegd, niet te kunnen begrijpen hoe een in telligent man als Mendès-France de ver gadering een zo zonderling document had kunnen voorleggen. Maar Beyen zeide niet naar Brussel te zijng èkomen om „Neen" te zeggen, en dus wilde hij de Franse voor dellen nader bekijken. Kort begrip Alle vijf ministers hebben de bezwaren van minister Beyen, met lichte variaties, onderschreven en de Italiaan Piccioni heeft ze samengevat in een soort kort be grip. Dat gemeenschappelijk standpunt luidt: Ten eerste geen discriminatie van enig lid der gemeenschap. Ten tweede geen verwatering van het boven-nationale ka rakter en ten derde geen enkele wijziging, die een nieuwe bekrachtiging nodig zou maken. Met een gebruikelijk grondigheid hebben de Duiters van hun kant al een zestigtal gevallen van juridische verkrachting van het oorspronkelijke ontwerp vastgesteld, die in de voorstellen van Mendès-France kunnen worden aangewezen. Tot dit negatieve punt is de conferentie gisteren gekomen. Mendès-France zal van daag moeten trachten die bezwaren te weerleggen wat onmogelijk lijkt of wel vergaande concessies te doen waar door in zijn ogen de ratificatie-kansen van de EVG in Frankrijk volledig zouden wor den ondermijnd. De perspectieven voor de conferentie zijn uiterst somber. Men spreekt ook over nieuwe voorstellen, die de Ita lianen achter de hand zouden hebben. Maar indien ook daarn iets in mocht zitten, dan blijft de zes ministers geen anderek euze dan in een slot-commu- niqué de overlijdensacte van het Europese leger te beschrijven. (Van onze correspondent in Bonn) De berichten, die over de conferentie van Brussel binnenkomen, hebben te Bonn over het algemeen diepe neerslachtigheid teweeg gebracht. Deze neerslachtigheid komt begrijpelijkerwijze vooral in de kringen der coalitie-partijen tot uiting, die de door Adenauer in de laatste jaren ge voerde politieke koers ondersteunden en, evenals hij, naar een hechtere samenwer king tussen de landen van West-Europa streefden. In deze kringen meent men dat er mis schien nog een uitweg bestaat om de aller gevaarlijkste klippen te omzeilen door er genoegen mee te nemen dat Frankrijk het E.V.G.-verdrag voorlopig niet ratificeert, zodat dit alleen tussen de andere vijf sta ten gesloten zou worden. Men vergeet daarbij echter een belangrijk punt, en wel dat ook dit niet zonder Franse toestemming kan gebeuren. Frankrijk zal zich er als een der drie grote Westelijke bezettings- mogendheden in West-Duitsland tegen kunnen verzetten. Men is te Bonn ook teleurgesteld dat Frankrijk een oplossing van de Saar- kwestie als voorwaarde voor de ratificatie stelt. Men voelt wel, dat öf Adenauer óf Mendès-France te Brussel toegeeflijk moet zijn, en dat een van beiden een neder laag zal moeten lijden. Voor Adenauer is de E.V.G. in de laatste jaren een van de fundamenten van zijn buitenlandse politiek geweest. Wanneer de conferentie van Brussel een fiasco wordt, zal Adenauer van voren af aan moeten be ginnen. LONDEN (Reuter-U.P.) Het Engelse ministerie van Vervoer heeft bekendge maakt, dat geen Engelse schepen ladingen verboden strategische goederen naar China hebben vervoerd, sinds in Maart 1953 de vergunningen voor reizen naar China wer den ingevoerd. Deze tegenspraak houdt verband met een uitlating van de direc teur van de Westelijke afdeling van het Chinese ministerie van Buitenlandse Han del. Deze heeft tegenover Engelse journalis ten te Peking verklaard, dat Engelse sche pen strategische goederen uit Europa naar China hadden vervoerd, onder andere staal, metalen, machines en zware industriële uitrusting. Het ministerie voegde hieraan nog toe, dat het aan alle Engelse schepen van meer dan 509 brt. verboden is naar China of Noord-Korea te varen uit havens elders in de wereld, zander dat zij daartoe van de minister van Vervoer een vergunning heb ben ontvangen. Deze vergunningen worden slechts dan verleend wanneer de lading niet voorkomt op de lijst van strategische goederen, waarvan vervoer naar China verboden is. De Chinese beweringen betekenen een nieuwe episode in de veel besproken good will reis van Attlee en zijn officiële Labour delegatie. De directeur van de Buitenland se Handel met het Westen van de regering Peking, verklaarde: „Wij hebben de in druk, dat West-Duitsland1, België en Frank rijk en andere landen meer belangstelling hebben met ons zaken te doen, dan Groot- DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Emerson: Schilderijen moeten niet te schil derachtig zijn. Brittannië". Hij begreep niet, waarom de Engelse scheepvaartmaatschappijen wel strategische goederen naar Peking ver voerden afkomstig uit deze landen en niet zelf de handel op Peking openden. Hij voorspelde bovendien dat een weder opleving van de handel tussen Japan en Peking in zicht was. Twee Japanse han delsdelegaties haddien te dien einde Pe king reeds bezocht. Hij voegde hieraan toe, dat ook Amerikaanse zakenlieden langzamerhand de verleiding niet kunnen weerstaan en ondanks het handelsembargo verschijnen dan ook Amerikaanse auto's in de straten van Peking. Welingelichte kringen zeggen dat China Groot-Brittannië wil opwekken meer han del te drijven en tegelijkertijd de menings verschillen tussen Londen en Washington over het handelsembargo nieuw leven in blazen. Een Engelse handelsmissie zal in de herfst naar Peking komen. Het opval lende van de Chinese verklaring is wel, dat zij komt na herhaalde Britse ontken ningen over deze verschepingen, vooral af gelegd na dergelijke beschuldigingen van Amerikaanse zijde. Chinese kringen in Londen geloven, dat Engelse en zelfs Ame rikaanse schepen onder buitenlandse vlag strategische goederen naar Peking smok kelen. HONGKONG (Reuter/A.F.P.) Volgens het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben een Amerikaanse kruiser, een tor- pedobootjager en vier escortevaarutigen in nauwe samenwerking met de strijdkrach ten van Tsjang Kai Tsjek Donderdag op het eiland Tatsjen acties uitgevoerd voor de kust van de Chinese provincie Tsjekiang. Amerikaanse vliegtuigen kwamen zelfs tot een afstand van ongeveer tien kilometer van de Chinese Oostkust. Het nieuws bureau noemt een en ander een gewapende provocatie tegen het Chinese volk, waar aan leden van de Amerikaanse Stille Oceaanvloot en de Amerikaanse advies groep op Tatsjen hebben deelgenomen. Tatsjen ligt ongeveer 200 mijl ten Zuiden van Sjanghai voor de Chinese kust. Naar gemeld wordt, is het garnizoen in paraat heid gebracht voor een mogelijke invasie van de Chinese communisten. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Defensie verklaarden Donderdagavond niets te weten van ver kenningsactiviteit van de Amerikaanse luchtmacht boven de Chinese kust bij For mosa. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine zeide: „Alles wat wij weten is, dat vier van onze torpedoboot jagers voor een routinebezoek naar Tatsjen zijn gegaan en dat de bemanning toestemming heeft gekregen om te gaan passagieren." Reuter tekent hierbij aan, dat uit mili taire Amerikaanse bron verluidt, dat de Verenigde Staten van plan zijn hun strijd krachten in het Verre Oosten zo te organi seren, dat, indien de Chinese communisten een aanval op Formosa doen, een snelle tegenactie uitgevoerd kan worden. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri. kaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zijn overeengekomen een anti communistische compromis-wet naar het Witte Huis te zenden, volgens welke het lidmaatschap van de communistische par tij op zichzelf niet strafbaar wordt gesteld, doch volgens welke leden van de „com munistische actie-groepen" in overeen komst met de wet op de interne veilig heidswet 1950 strafbaar zijn. Leden van genoemde „actiegroepen" zullen niet mo gen werken in een defensiefabriek, niet in dienst zijn van de felerale regering en zij zullen geen recht hebben op een paspoort. Voort zullen zij zich moeten laten registre ren op straffe van vijf jaar gevangenis straf en een boete van 10.000 dollar. Het Huis heeft verder zijn goedkeuring gehecht aan het reeds door de Senaat aan vaarde wetsvoorstel, volgens hetwelk personen, die schuldig worden bevonden aan spionnage en sabotage in vredestijd, ter dood kunnen worden veroordeeld. Het Huis heeft ook een door de Senaat goedgekeurd wetsontwerp aangenomen, dat een ieder, die schuldig bevonden wordt aan het opstoken tot omverwerping van de regering door geweld, van de Ameri kaanse nationaliteit berooft. JOHANNESBURG (Reuter) De na tionalistische partij van premier Malan heeft bij regionale verkiezingen in de Kaapprovincie, Oranje Vrijstaat en Trans vaal de overwinning behaald op de ver enigde partij. In de Kaapprovincie, waar de verenigde partij in de provinciale raad tot dusver een meerderheid van één zetel had, kre gen de nationalisten 29 zetels, tegen de verenigde partij 24. In Transvaal kreeg de nationalistische partij weer een ruime meerdheid, nl. 35 tegen 22 zetels voor de verenigde partij. Terwijl zij in Oranje Vrijstaat, waar de verenigde partij geen enkele zetel verwierf, 25 zetels kreeg. Tn de Kaapprovincie zullen later bij aparte verkiezingen twee speciale ver tegenwoordigers van de inheemsen wor den aangewezen- De UNO-opperbevelhebber in Korea, generaal John Huil, heeft in Tokio bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse divisies binnenkort van Korea zullen worden over gebracht naar respectievelijk Hawai en de Verenigde Staten. De maatregel maakt deel uit van een hergroepering ter verbetering van de Amerikaanse strategische positie in het gebied van de Stille Oceaan, aldus de generaal. Volgens militaire kringen is deze hergroepering in overeenstemming met de Amerikaanse politiek, om de mobiliteit van de strijdkrachten in het Westelijk deel van de Stille Oceaan te verhogen en tegemoet te komen aan de behoefte om in dit gebied een reserve te scheppen. Volgens geruchten te Tokio, zouden de Chinezen 200.000 man uit Korea hebben teruggetrokken na het sluiten van het be stand. Donderdagmiddag is het 12-jarige meisje G. V. uit Schermer zeer ernstig gewond in de speeltuin van „Velserend" te Santpoort: zij moest met een schedelbasis- en een kaakfractuur naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden worden gebracht. Met een groepje kinderen, dat de gast was van een winkelierscentrale, maakte het meisje een uitstapje, tijdens hetwelk ook het natuurbad Velserend werd bezocht. Terwijl zij voor een schommel langs liep, waarop een jongen speelde, kreeg zij de punt van de schommel tegen het hoofd, werd tegen de grond geslagen en moest met ernstig letsel naar het ziekenhuis wor den gebracht. Vanmorgen was haar toe stand naar omstandigheden redelijk. (van hedenochtend 7 uur) Stockholm Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome Ajaccio Mallorca Neerslag laatste 24 uur xmYmr» v k rvTn<TOOoc oooorxxx v x moooonc v x-iroornoooooooonc IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met nog enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit Oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. 21 Augustus Zon op 5.32 uur. onder 19.53 uur. Maan op 22.40 uur. onder 15.03 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 Augustus Hoog water: 7.25 en 19 50 uur Laag water: 3.16 en 1530 uur. Zaterdag 21 Augustus Hoog water: 8.15 en 20.46 uur. Laag water: 3.57 en 16.12 uur. Xj^XXXXOOQCCCCCQCXXXXXXXXXXXXXXXqoOGOOOOCCCCOOOOOOOC ers- itand wind richting wind kracht max.tmp gisteren Neerslag In mm. geheel bew. NO 2 21 0 geheel bew. NO 8 19 2 geheel bew. ZW 6 17 6 zwaar bew. W 2 13 2 mist windstil 16 0 nevel windstil 18 0 onbewolkt windstil 25 3 regen O 4 24 9 zwaar bew. C 5 24 0,1 regen NNW 1 25 3 nevel W 2 21 6 nevel ZZW 2 21 0 nevel W 1 22 1 mist windstil 25 0 mist windstil 23 3 onbewolkt windstil 29 0 onbewolkt ONO 3 25 0 onbewolkt NNW 2 0

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1