De pracht der Noordzee gevangen achter glazen wand Autorijschool „IJmond" AUTORIJLESSEN .Clowntje Rick Bergens zee-aquarium laat de natuur zelf aan het woord Beverwijk ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 hut M NUKKIQ lk'[(<u>yut luuj: Herziening regeling schoolartsendienst Subsidie voor restauratie kosten van kerk te Wijk aan Zee Lady Baden Powell bezocht Amsterdam Examens Voor de kinderen Twee bommen gevonden in de Kennemerduinen Heringa Wathrich FEUILLETON EN door Gordon Folk ER GAAT een verhaal door het vriendelijke Bergen, dat Johan C. Jager op zijn visitekaartje onder de naam heeft laten drukken „plusminus 25". Dat slaat dan op het aantal beroepen van deze merkwaardige man, die gisteren in een voor malige bunker onder een in de oorlog geslecht hotel een zee-aquarium heeft geopend, dat uniek is in den lande. Daar de kaartjes van vóór dit „aquariaat" van de heer Jager stammen, zou het nu „plus minus 26" moeten worden. En daarmee is niet gezegd, dat de man, die de kleine badplaats bewesten Alkmaar aan een bijna vorstelijke attractie hielp, de twaalf ambachten en de dertien on- felukken in zijn wapen voert, want wat hij deed aan schilderen, electrotechniek, ellettrie en pluimveeteelt gebeurde even grondig en succesvol als zijn laatste hobby: de zee en haar levende have aan den volke tonen in al haar wondere schoonheid. Het voormalige souterrain van het Ber gense hotel, dat onder slopershanden sneef de, heeft burgemeester dir. J. Huijgens en zijn raad' jarenlang hoofdpijn en geld ge kost niemand wist weg met deze tot bunker verbouwde ruimte. Tot de Hage naar Jager „uit de hemel viel", zoals Ber gens burgemeester gisteravond bij de opening prijzend zei „en een bestemming vond." Niet alleen komt er nu misschien bovengronds ook nog wel eens wat, maar bovendien heeft het voorzichtige Bergen, dat niet zo erg gecharmeerd is op geïm porteerde attracties, een trekpleister van niet te onderschatten kracht gekregen. Kennis en smaak Want in die catacomben heeft een dirie- manschap-met-fantasie, Jager, v. d. Velde Kok, een reeks zeewater-aquaria gebouwd en 'bevolkt, die even herinnert .aan het prachtige complex, dat Monaco in de rot sen liet houwen en die zeker kan wed ijveren met de bassins van het Amster- d'ciimsö Airtis. Achter het dikke glas van de aquaria, die in een grote rechthoek zijn uitgespaard in het beton van de bunker, zijn met kennis van zaken en veel goede smaak fauna en flora der Noordzee bijeengebracht, nadat de Bergense brandweer tot haar eigen ver maak en des heren Jager's voldoening de bakken met zout water had volgepompt. De kleine bakken werden bevolkt met het schoonste kleurenspel, d'at de zee bodem kan leveren: zee-anjers, -dahlia's en -anemonen in hun tere of felle kleuren tegen een achtergrond van lichtblauw en coulissen van rode tufsteen of brokken glanzend marmer. Ware bouquetten van deze holtedieren kleven tegen de achter grond, een eenzame garnaal poogt het leven te rekken boven de wuivende bloe- men-monden en onder het zand beweegt zich een luipaard-rog, die meer van ca mouflage weet dan menig NATO-generaal. In de schemering der grote aquaria en laat dit water vooral niet te helder worden, want de ietwat vage sfeer van het grijs groene element achter dat glas is de grond toon van een magnifiek schilderij klap wiekt de vervaarlijke pijlstaartrog in ge zelschap van een paar slanke hondshaaien en de bewonderende kijker leert, dat de ideale aërodynamische vormen zo oud zijn als die wereld zelve. Hij loopt stil verder naar de boek vol aquarium-import van de Engelse zeekus ten: kokerwormen met een paraplu van tastorganen om de „mond", stulpende zee- chrysanthen en langzaam voortkruipende, dieprode asters. Het leeft, traag en sierlijk als een op stroom of wind bewegend wier- veld, het is een stukje van de natuur waar de grens tussen plant en dier vervaagt en ADVERTENTIE BARTEL JO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 fERD. BOL SIR 48 A'DAM Tfl 717162 Gabardine Dames Pantalons Bij besluit van 16 September 1941 trof de burgemeester van Beverwijk, waar nemende de taak van de raad, een gemeen schappelijke regeling inzake het genees kundig schooltoezicht met de gemeenten Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Aker sloot. Deze regeling, behelzende de instel ling van een schoolartsendienst, bleef na de bevrijding van kracht. Inmiddels is de „Wet gemeenschappe lijke regelingen" op 15 Mei 1950 in wer king getreden en het blijkt, dat enkele be palingen in voorbedoelde regeling niet ge heel in overeenstemming zijn met deze wet. In verband hiermede stellen B. en W. voor een nieuwe gemeenschappelijke rege ling aan te gaan. Het ontwerp dezer rege ling stemt overeen met de bepalingen van de „Wet gemeenschappelijke regelingen", terwijl tevens van de gelegenheid gebruik is gemaakt om ook overigens de bepalin gen van de geldende regeling voor zoveel nodig te herzien of aan te vullen. de schepping zichzelf verraste met de meest bizarre vormen, die haar voor de hand kwamen. Gestolde, levende kleur Aan de overkant: een paar fonkelende ponen,als zweefvliegers heenstrijkend op de „baard" een achtergrond' van een zeld zaam mooie waaierkoraal, daarnaast: een komingspoon. Het houdt niet op en elke nieuwe bak is een nieuwe kleurenweelde in de klaarte van de kleine aquaria vooral ligt die kleur als gestold1 tegen de wanden. Tot er plotseling in een wulk-schelp on telbare kleine, gouden vingertjes gaan be wegen: de heremiet kreeft, die hier zonder vergunning inwoont, heeft ergens in dat waterwereldje een sierlijk gesprekje op gezet met de buurman-kluizenaar, die ook half over de onderdeur van een comforta bel hoornschelpje hangt en nijver terug wriemelt. Rose Onverwacht gaat een oester open: rose als een beginnende morgen. En een donkere kreeft werkt zich met stram beweeg langs de achterwand omhoog, oneerbiedig op een zee-anemoon trappend, wier tentakeltjes zich pijnlijk sluiten. Eén zo'n bak zou al een week bekijken waard zijn, maar de schichtige horsmakre len, de luie reuzenkrab en de doorzichtige garnalen zijn er ook nog. Er zijn nog veel meer wezens. Ze zijn allemaal aan hun eigen onbegre pen maar sierlijke leven bezig en komen tot grote inspanningen, als een hand boven de bak wat fijngesneden mossels uitstrooit: de gulletjes snappen de dwarrelende stuk jes in de vlucht weg, de honderden weke vingers van een zee-anemoon sluiten zich haast liefkozend om het binnienwiegelende stukje blank vlees en een. rose geborduur de zeester blijkt plotseling niet alleen maar decoratie te zijn, maar ook nog hongerig. Het is nog niet af, dit Bergense water prieel aan het eind van de weg naar zee, want er komen nog zeepaardjes bij en een paar bakken moeten nog worden ingericht. Maar het is al zó mooi, dat het zesen twintigste beroep van meneer Jager op een kleine roeping gaat lijken en wel wat lan ger mag duren dan de vijfentwintig voor gaande. J. F. Het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente verzoekt het gemeen tebestuur een bijdrag te verlenen in de restauratiekosten van het Hervormde kerk gebouw te Wijk aan Zee. Door het optrekken van vocht uit de bodem en het doorslaan van regen was de pleisterlaag in de kerk afgevallen. Onder leiding van architect H. Korringa te Haar lem en onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn deze gebre ken inmiddels hersteld. De Rijkscommissie voor Monumenten zorg heeft verklaard dat de gebreken aan het kerkgebouw niet aan de kerkvoogdij zijn te wijten en dat er van verwaarlozing van het onderhoud geen sprake is. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan zich met de op 6.025 geraamde restauratiekosten verenigen en heeft een rijkssubsidie verleend van 3.012.50, zijnde 50% van de geraamde kosten. Het is te verwachten dat ook de provincie Noordholland in de kosten een subsidie zal verlenen. B. en W. menen, dat het verantwoord is de gevraagde gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten te verlenen en stellen voor de subsidie, evenals bij de restauratie van het dak van de Hervormde kerk aan de Kerkstraat is geschied, te bepalen op 15% van de restauratiekosten. Deze kosten hebben de raming met 186.66 overschreden, zodat de sub sidie dient te worden bepaald op 15% van 6.211.66 of 931.75. De trawlers schitterden vanmorgen door afwezigheid; de visvelden werden gevuld door de aanvoer van vijf loggers: de IJM 208 had 180 kisten schelvis, 80 kabeljauw en 20 varia en de SH 27 kwam met 50 schelvis, 30 kabeljauw, 40 makreel, 660 haring en 20 diversen. De KW 10 had 140 schelvis plus 130 varia en de 65, een ha ringtrekker, 72 varia. Dan was de KW 6 present met 85 manden varia en veertig kotters losten 18.000 kilo tong. De totale aanvoer bedroeg 3915 kisten plus 35 stuks stijve kabeljauw. Nieuwe Nehimmers De NEHIM-kottervloot krijgt uitbrei ding: er zijn twee casco's aangekocht, die in de vissershaven liggen. „Oudste" De oudste trawlers worden nu de Norma Maria van 13 Augustus; de Dirkje van de 15e en de Schoorl, Mary en Allan Water, eveneens van 15 Augustus. Rondviskotters Er verschenen vanmorgen twee kotters met rondvis aan de afslag, de IJM 23 van Hamers had 80 kisten gul en de IJM 5 van Drijver voerde 170 kisten aan, waarvan 100 makreel. Zuidharing gewild Als gevolg van de geringe aanvoer was de Zuidharing vanmorgen erg in trek en de kisten deden 13 tot 15, terwijl ook de makreel prijzig werd met 21 voor de kisten gestripte en 20 tot 17 voor de dichte. Tong zakte door hoeveelheid De grote tongaanvoer veroorzaakte hier een prijsdaling: de lappen zakten tot 3.10 a 3.40 per kilo en de grootmiddeltong maakte 2.15 tot 2.35, terwij] de klein- middeltong 1.90 deed en er voor de enen 1.85 tot 1.80 kwam, met 1.60 tot 1.50 voor de tweetjes. Gul ook goedkoper De gullen werden eveneens wat goed koper: grote deed ƒ26 per kist en de mid- ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJmuiden v.h. GARAGE GIESBERTS, Palmenstraat 3, Tel. 4516. IJmuiden-O. del en torren respectievelijk 17 en 13. Voor tarbot betaalde de Belg 2.30 tot 2.50 per kilo. Grote schol is er niet aan gevoerd en de enen, die er waren brachten het tot 32 per kist met 19 tot 16 voor de tweeschol en 14 a 12 voor de drietjes. Maandagdrukte verwacht Er is een wedloop gaande tussen vijf of zes trawlers om een plaatsje aan de Maan- dagmarkt. Er kunnen er echter maar drie tot vier lossen, zodat de laatstbinnen- komenden overliggen tot Dinsdag. Thuis- stomend zijn de Thorina, de Abraham, de Dirkje, de Mary en Klaas Wijker met de Allan Water, terwijl er gerekend kan wor den op een dertigtal loggers. Rondvis De meeste trawlloggers vissen momen teel op de rondvis, zodat er volgende week makreel, gul en schelvis genoeg zal zijn. Met een muzikale begroeting op de bin nenplaats vain het stadhuis heeft de band van Amsterdamse gidsen en padvindsters Vrijdagmiddag de ontvangst ingeleid, die het gemeentebestuur van de hoofdstad had aangeboden aan Lady Baden Powell en nog een vijftigtal andere topfiguren uit de in ternationale padvindsterskrmgen, allen deelneemsters aan de vijftiende confe rentie van de wereldbond van gidsen en padvindsters. In de raadzaal werd het gezelschap toe gesproken door burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly. Des middags maakte Lady Baden Powell en haar gezelschap een tocht over de Amstel en door de grachten. De rond vaartboot werd geëscorteerd door kano's en een sloep van de waterpadvindsters. In de ronde Lutherse kerk aan het Sin gel gaven kabouters, gidsen en padvind sters tot slot van het bezoek aan Amster dam van „de eerste padvindster ter we reld" demonstraties. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de hoofdakte de heer C. J. Helder te Alkmaar. Voor deel B de heren A. F. Bollerman te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem) en H. Hofstee te Slootdorp. AGENDA VAN HEEMSKERK Marquette-theater. Zaterdag en Zondag 20 uur: „Het lied van de woestijn". Donderdagmiddag bracht Lady Baden Powell, vergezeld door een aantal leidsters van het padvindstersgilde, een bezoek aan Koningin Juliana op paleis Soestdijk. Foto: Lady Baden Powell en de Koningin poseren te midden van de leidsters en gidsen uit achtentwintig verschillende landen. „Straatjongens van Rome" (Rex, Vrij dag t/m. Maandag) is een van die navrante na-oorlogse Itailaanse producties, waarin te zien is hoe een stel uitgeslapen boefjes er een bedrijf van ma'ken om argeloze reizi gers op geraffineerde manier van een deel van hun aardse goederen te ontdoen. Een zekere heer Venanzio wordt ook een van hun slachtoffers, als hij in een keurig op gezette ruzie bij het verlaten van een trein wordt gewikkeld. Boefje Ciro heeft dan ge legenheid zich over de koffers van ge noemde heer te ontfermen en deze door te geven aan een van zijn mede-bendeleden. Dit is voor de knapen slechts kinderspel, zij dromen van een grote slag die millioe- nen zal opleveren en kiezen hiervoor een van de grote warenhuizen in Rome uit. Dit plan krijgt vaste voet als Ciro in relatie treedt met een winkeljuf je, maar de liefde is spelbreekster, want Ciro besluit een eer lijk leven te gaan ledden. Het loopt echter anders omdat Ciro we gens de kofferaffaire gepakt dreigt te wor den. Hij besluit Rome te verlaten en daar voor is, gezien financiële moeilijkheden, weer een inbraak nodig. Bij deze poging ontmoet Ciro een tweede inbreker en dus verklaart de knaap dat hij die tweede meneer heeft betrapt. Na nog enkele ver wikkelingen met de heer Venanzio en als blijkt dat Ciro inderdaad van de winkeljuf houdt, wordt hem de kans op een eerlijk bestaan gegeven. Oscar Blanda, Liliana Mancini en Franco Golisano vervullen de hoofdrollen in dit zeer aantrekkelijke filmwerk. „Roman Holiday" (Thalia, Vrijdag tot en met Maandag) Een allergezelligste, charmante film met Audrey Hepburn, de ontdekking der laatste jaren, in de hoofd rol. Een heel amusante geschiedenis van het slippertje van een prinses, die gedu rende één dag met een Ameirikaanse jour nalist in Rome op stap gaat, in weerwil van haar vorstelijke statie en waardigheid. c Prinses en journalist raken in die ene dag wel heel erg op elkaar gesteld, wat het afscheid bijster moeilijk maakt. Maar het prinsesje keert terug Met Audrey Hepburn doet een ster in de filmwereld haar intrede voor wie een grote carrière moet zijn weggelegd. Men ziet dat in „Roman Holiday" direct. Waa.r zij ver schijnt gaat er een natuurlijke frisheid en onbevangenheid van haar uit, die wel in fel contrast zijn met de glamour, welke zo veel sterren aankleeft. „De plunderaars" (Rex, Woensdag en Donderdag). Het is de geliefkoosde ster uit vele Westerns, Rod Cameron, die men in de film „De plunderaars" volop in actie kan zien, als de keiharde man van de Wet. Hij is het, die met zijn mannen de strijd opneemt tegen de plunderende, niets ont ziende Sioux-indianen. Tal van scènes zijn er, die de toeschou wers waarlijk met deze opwindende ge schiedenis doen meeleven. Het is alles volgens het oude recept vervaardigd: oor logstrommen, dreigende Indianen en daar tussen Cameron, vechtend voor het recht. Hoe men ook tegenover een Wild-Westfilm staat: één ding is er steeds dat men kan appreciëren in dit genre: het goede over wint altijd het kwaad, hoeveel doden er ook vallen en hoeveel schoten er ook ge lost worden. „George verovert de vloot" (Thalia, Zon dagmiddag, Dinsdag en Woensdag). Het is helemaal geen bezwaar als er af en toe uit de oude doos nog eens een film van George Formby opgediept wordt want de gulle nonsens, waarop de Engelse film makers ons kort na de bevrijding reeds onthaalden, gaat blijkens de reacties van de toeschouwers van thans voorlopig nog wel mee. Het succes van deze films berust niet alleen bij deze komiek maar vooral ook bij de typen, waarmee men hem in zijn films pleegt te omringen, ook al doet hij zelf het meeste werk, zoals het ver bazen van meerderen, het veroorzaken van paniek, hét ontmaskeren van spionnage- complotten en vooral het bemoedigend toe zingen van omstanders, waarbij hij zich zelf subliem op zijn banjo begeleidt. Al leen om het merkwaardige, boeiende rhythme daarvan zou men al zijn films nóg eens gaan zien. In het voorprogramma ziet men achtereenvolgens een cartoon van Popeyes onbegrensde vermogens en een tekenfilmpje over de lente, waarvoor Metro Goldwyn een pluim moet hebben. H. B. Waar kwam die leeuw eigenlijk vandaan, die daar in de stad zo'n grote schrik had veroorzaakt, en nu zomaar in de straten liep? Er was een circus gekomen; dat stond op een open plek aan de rand van de stad. En daar kwam de leeuw vandaan. Hij moest op de een of andere manier uit zijn hok gekomen zijn, en nu was dat beest er vandoor gegaan, de stad in Toen het bekend was, werd de directeur van het circus opgebeld; en die schrok er natuurlijk geweldig van. Hij rende naar de dierentemmer, die op het terrein bezig was. „De leeuw is los!", riep hij. Daar schrok de temmer ook van. Hij ging bij het hok kijkenJa, het was zo: het hok stond open en de leeuw was weg! „Hij moet weer teruggehaald worden, anders gebeuren er ongelukken!", zei de directeur. „Ik ga er direct op af, baas", zei de temmer. „Hondo". Kenneme r-T heater. Op „wide screen" of „op breed doek" draait tot en met Zondagavond een avonturen film, waarin John Wayne als „Hondo" de hoofdrol vervult. De film is van het type, waarin blanke Amerikaanse soldaten om streeks 1870 ten oorlog trekken tegen de Indianen, met alle daarbij bekende trucjes van spoorlezen, omsingelen, pijnigen en vechten. „Hondo" wandelt hier tussendoor, aanvankelijk als koerier van een generaal, later als beschermer van een vrouw en kind, wier man respectievelijk vader hij heeft moeten doden. Een vriendschap tus sen het alleenstaande vrouwtje en een In dianenstam blijkt gevaarlijk te worden als de hoofdman sneuvelt en zij daardoor de wijk moet nemen. Al met al een span nend gebeuren, waarin vreselijk wordt ge gild door als maar aanvallende roodhuiden. Dit beeld wordt door het brede doek zeer juist weergegeven en geeft een natuurlijke indruk. In het voorprogramma bewijst Erroll Flynn dat hij een mooi jacht heeft, dat hij ter beschikking stelt van oceanografisch onderzoek. In dit natuurfilmpje is hij nu eens niet de gevierde held, maar eenvoudig explicateur. De opnamen zijn prettig om te zien, doch blinken niet uit door origi naliteit. Van Maandag af wordt het leven van Grace Moore vertoond, waarin haar optre den uitvoerig is verfilmd. Het tragische einde (zij kwam bij een vliegongeluk om het leven) is blijkbaar een dankbaar film- object geworden. Voor zamgliefhebbers een film om te gaan zien. „The Glenn Miller story" (Luxor thea ter, Vrijdag tot en met Woensdag). Deze technicolor-film, gebaseerd op het leven van de vermaarde Amerikaanse bandleider Glenin Miller, bestaat uit een aaneenscha keling van komische scènes, overgoten met een regen van perfecte swing-muziek. De rol van deze musicus, die op zoek is naar het „new sound", dat hem uiteinde lijk wereldvermaardheid bezorgde, wordt op onnavolgbare wijze vertolkt door James Stewart. Niet minder oprecht is het spel van June Allyson als de vrouw van Miller. En dan is er nog het optreden van onder meer Louis Armstrong, Gene Krupa en „The Modemaires", die tezamen vooral de jongeren onder de toeschouwers menig genoegelij'k ogenblik bezorgen. Een mu ziekfilm, zoals een ieder die zich wen sen zou. N. K. De dans om de galg (t/m. Maandag in het W.B.-theater). Deze film verschilt in zoverre van de Westerns die bijna we kelijks in dit theater op het witte doek ge toverd worden dat zij meer gemoderni seerd van opzet is. In de eerste plaats kan men de traditionele postkoets ditmaal in kleuren zien beschieten en in de tweede plaats zorgt de bekende radiozanger Vauga Monroe voor enige niet eens onverdienste lijke songs. Het verhaal op zichzelf is ech ter een borduursel van het bekende thema en heeft dit met de titel gemeen, dat alle bandieten uiteindelijk het loodje moeten leggen tegen het zegevierende recht. Joan Leslie en Edgar Buchanan verzorgen in een uitstekend spel de romantiek van deze film. In de Zondegmatinée wordt „Legioen der dapperen" vertoond. Bij uitgraven van vijvers Bij het uitgraven van vijvers ten Noor den van het bestaande duinmeer in het nationale park „De Kennemerduinen" zijn binnen vierentwintig uur door de 24-jarige draglinemachinist Jaap Vroom uit Haar lem twee bommen van onder het zand op gehaald. Zij wegen respectievelijk vijfhon derd en duizend kilogram. Twee leden van de mijnopruimingsdHenst zijn gisteren reeds bezig geweest met het demonteren van de kleinste bom. Zij hebben later op de dag ook de bom van duizend kilogram gede monteerd. De gevonden bommen zijn van Duits fabrikaat. Dit gebied in de Kennemerdui nen is, naar men vermoedt, in de oorlog een afwerpplaats geweest voor van Enge land terugkerende Duitse vliegtuigen, die hun bommenlast nog niet kwijt waren. Het uitgraven van de bommen is ge schied door de aannemersfirma Smit en Hoonhout uit Vijfhuizen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 5) Een moderne kas op Lobsterpot! Wat zou die idioot op het eiland daar nu in 's he melsnaam aan hebben. Wat stond er nog meer voor de deur, vroegen de bewoners van Portlevion zich af. Die man moest net zo gek zijn als de omgekomen kapitein. Toch zou je dat niet zeggen als je hem zo als een normaal Christenmens in de Ad miral Hawkins zag zitten. Lachend, ge woon doen, rondjes weggeven en met Jan en alleman even goed. Maar die bediende van hem, die kapitein Turpitt, daar zag je meteen aan, dat het een zonderling was. Stokdoof, met een ontstellend dom gezicht, en gesloten als een oester. Geen woord kon je uit 'hem krijgen, hoe je het ook pro beerde. Iedereen in Portlevion was er van over tuigd, dat het tweetal op een kwade dag verdwenen zou zijn. Ineens helemaal opge lost in het niets. En hun hut en kas zouden branden zoals het huis een eeuw geleden had gebrand. Misschien was het niet van daag of morgen. Maar Portlevion had ge duld. Iedereen was er van overtuigd dat hij het beleven zou, dit nieuwe drama van Lobsterpot. Voor deze brave, maar door en door bijgelovige lieden was professor Macavoy een tweeslachtige figuur. In Portlevion en vooral aan de bar was hij, al bleef het dan een vreemdeling, een beste man, eigenlijk zelfs tegoed voor de betiteling „vreemde ling". Maar was hij eenmaal in zijn boot op weg naar 't eiland, dan werd hij een an der. In een oogwenk was hij dan getrans formeerd in een mysterieuze zonderling, wiens doen en laten het daglicht eigenlijk niet verdragen kon. Kortom een man, die waarschijnlijk wel iets met de duivel uit staande had, die alleen aan het groenten- telen was geslagen om de mensen zand in de ogen te strooien, om het te doen voor komen, dat hij de onschuld zelve was. De professor amuseerde zich inwendig best over deze beoordeling die heus niet voor hem verborgen bleef al sprak niemand er over. Zoals hij gehoopt had bleek de vrees van de vissers uit Portlevion zo groot en diepgeworteld, dat in de eerste drie maanden van zijn verblijf op het eiland niemand anders dan de bouwers van zijn nieuwe huis er een voet aan wal had gezet. Dat was ook helemaal niet de bedoeling. Niemand dan Turpitt wilde hij er zien. Ja toch, de volgende keer dat zijn zoon Wil liam in Engeland was, zou hij hem tot een bezoek uitnodigen. „Ja, die zal wel van Lobsterpot houden. En hij houdt van vogels. Ja, volgende keer dat ik in de stad kom zal ik hem eens schrijven over het eiland. Of misschien toch maar beter van niet?".... Eigenlijk was de taak, waarvoor hij naar Lobsterpot was gekomen, te belangrijk om iets er over zwart op wit te zetten. Bij William zou zijn geheim veilig zijn, maar op papier niet. Mocht de brief in handen van anderen komen, en mocht dat een schurk zijn die het grote belang besefte van zijn nog niet perfecte uitvinding, dan zou den de wolven los komen. De professor was eerder in Londen terug dan hij had verwacht. Hij snelde er heen toen hij een brief kreeg van een befaamd antiquair, die hem optie gaf op een verza meling kostbaar Chinees porselein, een verzameling, die in omvang en waarde zijn eigen collectie benaderde. De brief, die op een gegeven ochtend in de Admiral Hakwins op hem lag te wachten, vertelde omstandig hoe de huidige eigenaar door moeilijke financiële omstandigheden ge dwongen was afstand te doen van zijn kostbaar bezit. Hij'was bereid dit te doen tegen een som van 35.000 pond. De profes sor kende deze verzameling goed, zoals iedere expert deze unieke collectie kende, en hoewel de gevraagde som een wel zeer grote aanslag betekende op de middelen waarover hij direct kon beschikken, was hij er zich van bewust dat hij hier met een koopje te doen had. De vraagprijs was heel wat minder d®n de werkelijke marktwaar de. Niet lang na zijn aankomst in Londen was de koop gesloten, en hield de professor persoonlijk een wakend oogje op het pak ken en verzenden naar zijn villa in Zuid- Kensington, waar de collectie samenge voegd kon worden met zijn eigen bezit. In het beste humeur van de wereld zette hij zich daarna aan de reeds te lang uitge stelde taak, een brief te schrijven naar William, stuurman op de 7000 tons vracht boot Cape Agulhas. HOOFDSTUK III Het mocht dan zijn dat professor Maca voy maar zelden aan zijn zoon William schreef, hij maakte dat meer dan goed door de lengte van zijm epistels. Maar die waren zo droog als zand en zo stijlloos als labo ratoria, werkplaatsen en musea, waarover zij dan ook grotendeels handelden. Bill leek in alles op zijn vader, behalve het feit dat hij geen baard liet staan. Al thans voor zover het uiterlijk betrof. Want tot diens grote teleurstelling kon hij geen greintje enthousiasme opbrengen voor za ken als oud porselein en laboratoriumwe tenschappen. De zee had hem geroepen, de zee vulde zijn leven. Toch waren Bill en zijn vader in gedach ten veel bij elkaar, al scheidden hen vaak voor jaran de oceanen. Bill vond het jam mer dat de „gouverneur" zoals hij zijn va der noemde hem over het algemeen zo weinig schreef over zichzelf en zoveel over zijn werk dat hem niet interesseerde, zoals archaeol'Ogie, porselein, Middeleeuwse kunst en de zeden en gebruiken van de oude Egyptenaren. Gelukkig waren deze brieven steeds getikt door een privé-secre- taresse, de min of meer uitgedroogde Ame lia Rawson. Anders had het lezen van de wetenschappelijke passages, die hem toch al zo weinig interesseerden, hem tweemaal zoveel tijd gekost.... als hij ze über haupt had kunnen lezen. De eindelijk na de aanwinst van de Chi nese collectie geschreven brief bereikte na verloop van tijd de Cape Agulhas in Val paraiso. De steward bracht hem in zijn hut toen Bill zich aan het scheren was. Met een ingezeept gelaat, het mes in de hand, keek hij geroerd naar de brief in zijn hand. „De goeieouwe gouverneur. Als hij nq maar niet alleen over mummies en vazen schrijft. Direct nadat hij zich geschoren en ge wassen had en een sigaret had opgesto ken, opende Bill de enveloppe om plichts getrouw door zes dichtbetikte vellen over wetenschappelijke onderwerpen te worste len. Hij Liet de moed zakken, dat er nog iets wetenswaardigs zou komen, toen hij met hernieuwde interesse aan de volgende bladzijde begon. „Tussen haakjes, het zal je wel inte resseren, dat ik net een eiland heb ge kocht. Ik zeg nu wel groots een „eiland", maar 't is eigenlijk niet meer dan een flinke steenworp. Het ligt voor de kust bij Port levion dat, zoals je weten zult (en anders vind je het wel op de kaarten), in een van de onherbergzaamste, meest romantische gedeelten van de kust van Noord-Cornwall ligt. Ik denk zo, dat je wel van het eiland zult houden. En je zult zeker onmiddellijk verliefd worden op de zestiende eeuwse herberg Admiral Hawkins aan de kade van Portlevion. Zo iets heeft ongetwijfeld Ro bert Stevenson voor ogen gestaan als mo del voor zijn „Admiraal Benbow". De brief ging verder met een stroom van gegevens over het eiland, de ruïnes van het huis, de naam en historie van Lobster pot en zijn merkwaardige reputatie en een uitvoerige beschrijving over hoe de pro fessor en Turpitt het noodlot hadden uitge daagd door er zich te vestigen, tot nu toe zonder ongelukken. Daarna vervolgde de brief: „Je zult je wel afvragen, wat ter wereld me er toe gebracht heeft, me daar terug te trekken, en of ik niet zo van streek ben geraakt als die oude kapitein. Laat ik je verzekeren, dat alles in orde is. Ik had een uitstekende reden, om me hier te verstoppen. Je moet weten dat ik momenteel bezig ben met een buitenge woon belangwekkend onderzoek dat. als het slaagt (waarover ik vol vertrouwen ben), een revolutie in een bepaalde be drijfstak teweeg zal brengen, een bedrijfs tak die van vitaalbelang voor ons land is, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6