E.V.G.-confereiitie in Brussel leverde geen accoord op Weerbericht Haarlems Dagblad Mendès-France pleegt overleg met Eden en Churchill Lid van West-Duitse Bondsdag vraagt asyl in Oost-Berlijn Nationalisme zegevierde over Europese gedachte Verpletterende indruk in West-Duitsland Met vrouw en dochter overgelopen Stevenson wil Attlee c.s. uitnodigen Muiterij op schip met Vietminh-gevangenen Mr. F. Hollander krijgt op zijn verzoek eervol ontslag Duitse baders vochten met Katwijkse politie Uitbarsting dreigt in Rio de Janeiro Agamemnon uit Napels naar Korfoe gevaren Het woord is aan Noodweer in de Alpen Regen, regen 69e JAARGANG No 37 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 191 Frans nationalisme onderschat; Amerikaanse invloed overschat Nehroe in de herfst naar communistisch China Malenkov naar Londen genodigd? Duizend bedevaartgangers in Perzië verdronken Protest tegen repatriëring Vargas neemt maatregelen Overstromingen in Zwitserland, Italië en Oostenrijk Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De conferentie van Brussel over het Europees leger is mislukt. Mendès-France, grauw van vermoeidheid, was de eerste, die het ministerie van Buitenlandse zaken te Brussel om kwart voor drie in de nacht van Zaterdag op Zondag ver liet en terstond werd hij door een zo dikke gordel van journalisten omringd, dat agenten hem moesten bevrijden. „Ik kan niet zeggen, dat ik me niet in handen van de politie bevind", zei hij met een wat bittere glimlach om zich daarna te voet naar de Franse ambassade te begeven. Uit de mond van de officiële Neder landse woordvoerder zou de internationale pers het definitieve rouwbericht ver nemen. De zaak is mislukt liet deze weten. Er is geen hoop meer op een accoord. Zondagmiddag kwamen de zes ministers voor de laatste maal voor een korte slot zitting bijeen om het eindcommuniqué op te stellen. Het werd een openhartige bekendmaking zonder frasen, waarin en dit is misschien de enige verdienste van deze dramatische conferentie geweest de wereld precies duidelijk werd gemaakt waar het op staat. De ministers hebben er blijkbaar prijs op gesteld de boeken met grote vrijmoedigheid te openen. Deze conferentie, waarbij op voorstel van minister Beyen de oude stelregel der geheime diplomatie gevolgd werd', heeft welliswaar een negatief resultaat gehad1, maar tevens is de toestand nu wel door zichtig geworden. In die openhartigheid kan men vermoedelijk de hand' van Men dès-France ontdekken, die van heldere en doorzichtige situaties houdt. Aan het slot-communiqué zijn bovendien de Franse eisen en de concessies van de vijf overige landen toegevoegd, zodiat iedereen kan oordelen waar de schoen wringt en wat er in de toekomst redelijker wijs voor de Europese samenwerking te verwachten is. Dat is volgens het alge mene oordeel niet veel, al gaf minister Beyen desgevraagd dan ook ten antwoord dat volgens hem de ratificatiekansen voor het Europese leger in het Franse parlement eerder gestegen dan gedaald zouden zijn. Zijn collega Spaak sprak daarentegen van een échec. Gistermiddag, op zijn perscon ferentie, die door driehonderd journalisten ademloos gevolgd werd, gaf Spaak zich alle moeite de indruk van volslagen hopeloos heid enigszins weg te nemen. Drie kwar tier, zo gaf hij toe, ben ik moedeloos ge weest, maar nu zie ik de toekomst weer wat minder somber in. Maar veel optimis me spreidde de overigens zo blijmoedige Spaak op dit uuir ook niet ten toon en de algemene indruk is dat West-Europa voor een zware crisis staat. Het is nog allerminst gezegd dat de Franse regering bereid zal zijn het verdrag aan de Nationale Vergadering voor te leg gen. De conferentie van Brussel zal vermoe delijk een keerpunt zijn in het Europese overleg. Dat het in de Wetstraat niet alleen ging om een beraad tussen de zes ministers van Buitenlandse Zaken over een kwestie van gemeenschappelijk belang, werd Vrij dag duidelijk, toen de krasse Adienauer, na slechts zes uur op zijn bed te hebben d'oor- gebracht en daarna met een Jezuitenpater Brugge te hebben bezocht, thuisgekomen, een telegram op zijn kamer vond van Chur chill, waarmede de Britse premier hem een hart on-dter de riem wilde steken. No? openhartiger gaven de Amerikanen blijk van het belang diat zij aan de conferentie hechtten. Een half uur voor het einde van de beslissende zitting van Vrijdagnacht kwam de Cadillac van ambassadeur Bruce de binnenplaats van het Belgische ministe rie binnenrijden en Dulles' boodschapper heeft zich met verschillende ministers vrij langdurig onderhouden. Wat er besproken is blijft een van de mvs+eries,waaraan deze conferentie nog tamelijk rijk is geweest. Overleden Vrijwel alles wijst er op dat men het Europese leger, waaraan vier jaar gedok terd is, als overleden mag beschouwen. Vandaag of morgen zal vermoedelijk blij ken of de Franse regering het kadaver van de E.V.G. nog in het parlement zal willen uitstallen. Maar dat Mendès-France het tot nieuw leven zal willen roepen, kan men wel uitgesloten achten. Er zijn vele factoren op te sommen, die tot dit resultaat hebben geleid'. Er was in de eerste plaats de wijde afstand tussen de standpunten va-n Frankrijk en van de overige vijf landen. Met een paar stappen van beide zijden bleek die scheiding on mogelijk te overbruggen. Een der partijen had overstag moeten gaan. De oppositie tegen Frankrijk, die door mr. Beyen werd geleid, was niet genegen het boven-natio- nale beginsel, dat de sleutel was van hei EuroDese leger, overboord te zetten. Men dès-France heeft zich evenmin bereid ge toond of kunnen tonen dat beginsel te aan vaarden. Op vrij bijkomstige punten van militair-technische aard is het overleg ten slotte afgesprongen. Het pleit voor de ministers, en voor Mendès-France in het bijzonder, dat ze hun onvermogen ruiterlijk hebben erkend. Dat ze hun tijd niet hebben willen verdoen met het „aankleden" van het oorspronke lijke E.V.G.-verdrag. Een aangeklede E.V. G. zou in het Franse parlement spoedig zijn uitgekleed en het is beter de waarheid in haar naakte gestalte onder ogen te zien. Wantrouwen Behalve deze fundamentele tegenstelling en dit gebrek aan onderling vertrouwen waren er ook andere oorzaken, die de toe nadering niet bevorderd' hebben. Er is een kennelijke tegenstand geweest tegen Men dès-France, diezelfde tegenstand', en men kan zelfs zeggen: hetzelfde wantrouwen, dat zijn vlijmscherpe intelligentie ook in Frankrijk lange jaren heeft ontmoet. Tot op het laatste ogenblik hebben de andere delegaties die Franse premier er van ver dacht geen open kaart te willen spelen. Het is in de diplomatie regel niet al zijn kaar ten dadelijk op tafel te leggen, maar Men dès-France was voor de vijf overige minis ters vrijwel een onbekende en de minder gunstige naam, diie zijn Franse tegenstan ders, onder wie Bid'ault, hem hadden be zorgd, heeft ook in Brussel invloed uitge oefend. Mr. Beyen is altijd een voorstander ge weest van de E.V.G., die hij als de beste oplossing voor de Duitse herbewapening beschouwde. Zijn voorganger, minister Stikker, was indertijd eerder voorstander van een Duitse herbewapening in N.A.V.O.- verband. Wanneer men Mendès-France ge volgd had, dan zou men, volgens bet ge zichtspunt van de Nederlandse regering, alle voordelen van beide oplossingen heb ben vrijgegeven zonder er een nieuw voor deel bij te winnen. Is het Europese leger voorgoed van de baan? En heeft deze oplossing zijn onbruik baarheid bewezen? De Nederlandse dele gatie meent van niet. Wanneer twee men sen afzien van hun voornemen te gaan trouwen, dian is daardoor, zo zei een Neder landse zegsman, de zin aan het huwelijk nog niet ontnomen. In Nederlandse dele- gatiek.ringen heeft men nog niet met ze kerheid kunnen vaststellen, wat Mendès- France persoonlijk van de E.V.G. en de Europese integratie dacht. Hij heeft, zo meende men daar, alleen gehandeld uit overwegingen van binnenlandse parlemen taire tactiek. De Franse Kamer zal be paalde concessies hebben geëist, en die probeerde hij volgens de Nederlandse delegatie van zijn vijf collega's los te krijgen. De afwezigheid van vertrouwen en har telijkheid heeft zich speciaal wel doen gel den in het contact tussen Mendès-France en Adenauer. De Duitse kanselier had hier voor het eerst een Fransman tegenover zich, die geen politieke geestverwant in nauwere zin, noch een geloofsgenoot van hem was, en die ook geen deel had in het Europese gesprek dat de Duitse kanselier indertijd met Schuman voerde. Op de conferentie zijn door al die psy chologische en politieke factoren die denk beelden, die in Europa, en vooral in Frank rijk, leven, s°herp tegenover elkaar komen te staan. Het Franse nationalisme heeft iin zekere zin gezegevierd o-ver de Europese gedachte. Frankrijk is niet bereid geble ken die souvereiniteit over ziin leger prijs te geven. Misschien is het voorbarig te be weren, diait Frankrijk Europa de rug nu heeft toegekeerd. Wel kan men echter zeg gen diat klein-Europa met langer uit zes landen die Benelux, Duitsland, Italië en Frankrijk bestaat. Het duidelijkste bewijs van het isolement dat Frankrijk gezocht en vermoedelijk ge vonden heeft, vindt men in een uitspraak, die aan de Franse minister van Financiën, Edgar Faure, overtuigd tegenstander van de E.V.G., wordt toegeschreven. Hij moet zich aldus hebben uitgedrukt: Waarom zouden we onis zo veel moeite geven een weg te zoeken waarlangs we op den duur het Europese leger kunnen verlaten, als we nu nog de gelegenheid hebben eenvou dig niet toe te treden. Dat zal, als alle tekenen niet bedriegen, dan ook wel het Franse besluit zijn. Men kan bij alle te leurstelling over het vervliegen va-n een illusie, Mendès-France dlankbaar zijn dat Frankrijk eindelijk een beslissing nemen gaat. (Reuter-AFP) Mendès-France is uit Brussel in Chartwell aangekomen voor overleg met de Britse -regering. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony. Eden, onderbreekt zijn vacantie in Oosten rijk om heden met Churchill en Mendès- France besprekingen te voeren. In een mededeling van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd: „Vóór de conferentie stelde Men dès-France aan Churchill voor. dat hij een bezoek aan Chartwell (Churchill's huis na bij Londen) zou brengen. Churchill ver klaarde hem hartelijk te zullen verwel komen." In regeringskringen te Londen,waar men bitter teleurgesteld' is over het mislukken van die conferentie, wordt verklaard, d'a-t alles thans afhangt van hetgeen Mendès- France aan de Franse Nationale Vergade ring ter stemming zal voorteggen tijdens het eritieke debat over de E.V.G. Volgens een officiële woordvoerder zal Mendès-France het middagmaal met Chur chill gebruiken. In de loop van die middag keert hij naar Parijs terug. Mendès-France zal worden vergezeld door het hoofd van het kabinet van de minister van Buiten landse Zaken, Bandiet, en door de Franse ambassadeur te Landen, Massigli, die Zon dagmiddag te Brussel aankwam. Het mis lukken van de conferentie maakt bespre kingen tussen Frankrijk en Groot-Brittan- nië op het hoogste niveau nog noodzake lijker. Van welingelichte zijde verluidt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Mendès-France Zaterdag een boodschap had' doen toekomen, waar in hij er aan herinnerde, diat de Verenigde Staten in de naaste toekomst liever mili taire uitrusting sturen aan de Europese Verdedigings Gemeenschap als geheel dan aan de afzonderlijke led'en-staten en dat zij de verplichtingen, welke zij op zich heb ben genomen, zouden moeten herzien, als er belangrijke wijzigingen in het E.V.G.- verdirag zouden worden aangebracht. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn heeft het mislukken van de conferentie van Brussel een haast verplet terende indruk gemaakt. Men ziet in dat men de Amerikaanse invloed de laatste tijd overschat heeft en dat men veel te gering heeft gedacht over de politiek der Russen, die uiterst handig aan het werk zijn geweest. Men beseft verder, dat men te laat heeft ingezien dat de nationalistische gevoelens in Frankrijk veel sterker zijn dan men gehoopt had. Vermoedelijk heeft Adenauer, zo redeneert men thans, er niet voldoende rekening mee gehouden dat Frankrijk over verschillende Europese aangelegenheden anders denkt dan Duitsland. De sympathieën van het overgrote deel van de bevolking van West-Duitsland staan ontegenzeggelijk aan de kant van Adenauer. Men begrijpt dat de gebeurte nissen van Brussel een ontzettende teleur stelling voor de 78-jarige staatsman moe ten zijn. „Hoe kan het iemand in deze slechte tijden goed gaan?" zei hij vorige week nog tegen de journalisten in Brussel. Met zorgen geladen is hij tnaar Bonn teruggekomen, waar gesproken wordt over de mogelijkheid van een West-Duits- Amerikaanse militair verbond. Adenauer heeft een brief aan Erich Ollenhauer, de voorzitter van de sociaal democratische oppositiepartij gezonden, waarin hij hem uitnodigt tot een bespre king van de politieke toestand. In re geringskringen gelooft men, dat Adenauer de sociaal-democratische leider op de hoogte wil stellen van de besprekingen te Brussel, alvorens zijn rapport over dit onderwerp voor te leggen aan de parle mentaire commissie van buitenlandse za ken. NIEUW DELHI (Reuter). Te Nieuw Delhi verluidt, dat premier Nehroe van India in October of November twee weken in commu nistisch China zal doorbrengen, op uitnodi ging van zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe-En- Lai toen deze in Mei Nieuw Delhi bezocht. Over de reis van Nehroe zal geen officiële mededeling worden verstrekt, voordat de da tum definitief is vastgesteld. (Van onze correspondent in Bonn) Een lid van de West-Duitse Bondsdag, en nog wel van Adenauers eigen partij, de Christelijk-Democratische Unie, de 40- jarige Karl Franz von Schmidt-Wittmack, is onverwacht, met vrouw en dochter, naar de communisten in de Oost-zóne overge lopen. In brede kringen, zowel in het bin nen- als buitenland, wordt verband tussen deze aangelegenheid en de affaire-John gelegd. Schmidt-Wittmack is in Charlotten- burg in Berlijn geboren. Tijdens de oorlog is hij eerste luitenant bij de luchtmacht ge weest. Hij was indertijd lid van de Jung- Stahlhelm en hij werd op 20-jarige leeftijd automatisch in de S.A. opgenomen. (Reuter/D.P.A.) Schmidt-Wittmack is vice-voorzitter geweest van de CDU in Hamburg. Hij werd in 1949 in het Ham- burgse parlement gekozen en bij de alge mene verkiezingen in September in de Bondsdag. Hij is protestant en was lid van het bestuur van de Evangelische groep in de CDU. Het CDU-bestuur in Hamburg heeft Schmidt-Wittmack uit de partij ge stoten, omdat deze „slechts met verrader lijke bedoelingen naar Oost-Duitsland kan zijn gegaan." Hij zou reeds enige tijd „niet zonder reden" onder toezicht hebben gestaan. Toen hij dit bemerkte, zou hij 't beter hebben ge acht uit te wijken. Het feit, dat het trans port- en brandstofbedrijf, dat hij te Ham burg leidde, niet erg floreerde, zou aan dit besluit ook niet vreemd zijn geweest, aldus D.P.A. De waarnemende burgemeester van Hamburg heeft verklaard, zich niet tè kunnen voorstellen, dat Schmidt-Wittmack was „overgelopen", omdat hij tot de rech- In de Houtrusthallen in Den Haaa zijn wedstrijden om het wereldkampioenschap voor modelvliegtuigen met lijnbesturing gehouden, waarbij snelheden van meer dan 200 km. per uur werden bereikt. Wereldkampioen werd de Amerikaan R. Lutker (vierde van links) die men hier tussen een aantal Noorse, Zweedse en Nederlandse deelnemers ziet. tervleugel van de CDU had behoord. De oudvoorzitter van de Hamburgse CDU, Scharnberg, was „volkomen verrast". De fractievoorzitter van de CDU, Von Bren- tano, heeft verklaard, dat Schmidt-Witt mack blijk heeft gegeven van een commu nistische gezindheid. Schmidt-Wittmack is naar van Oost- Duitse zijde is verklaard, lid van de com missie van de Bondsdag voor EVG-aange- legenheden en zaken die geheel Duitsland betreffen. Hij was ook lid geweest van de parlementscommissie voor de buitenlandse politiek en de Europese veiligheid van de CDU. WASHINGTON (Reuter). De leider van de Amerikaanse democratische partij, Adlai Stevenson, heeft het voorstel ge steund om de delegatie van de Britse La- bourpartij, die thans een rondreis door China maakt, ook naar de Verenigde Sta ten uit te nodigen. De „Christian Science Monitor" heeft er op aangedrongen, dat een dergelijke uitnodiging zou uitgaan, hetzij van president Eisenhower, hetzij van Stevenson. Volgens de Amerikaanse journalist Drew Pearson heeft de voormalige Britse premier Clement Attlee de Sovjet-premier, Malen kov, tijdens zijn jongste bezoek aan Mos kou, uitgenodigd voor een bezoek aan Londen. De uitnodiging zou zijn gedaan namens de Labourpartij. Malenkov zou niet definitief hebben geantwoord, maar gezegd hebben, dat hij misschien zou over wegen Londen in de komende lente te be zoeken. De Britse Labourparlementsleden heb ben Zaterdag te Ansjan in Mandsjoerije China's grootste staalfabriek bezichtigd. Dit was het eerste bezoek van afgevaar digden uit het Westen aan de fabriek sedert de vorming van de Chinese volksregering van 1949. Attlee en de zeven andere Britse socialisten hadden zich per trein van Moek- den naar Ansjan begeven. TEHERAN (Reuter/AFP) Meer dan 1000 lijken van pelgrims zijn te Farahzad, 48 kilometer ten Noord-Westen van Tehe ran, aangetroffen binnen het door hoge muren omgeven Mohammedaanse heilig dom waar een kleinzoon van Mohammed begraven ligt. Volgens ooggetuigen was Farahzad Dinsdag vol pelgrims, onder wie vele ouden van dagen, zieken en lammen, die genezing zochten, toen het dorp over spoeld werd. Ruim vijftig mensen zijn Zaterdag ver dronken door het omslaan van vier vaar tuigen op de rivier de Karnaphoelly bij Chittagong in Oost-Bengalen (Pakistan). De rivier trad op de plaats van het on geluk buiten haar oevers en overstroomde het Zuidelijke deel van de provincie. De rivier de Boeri Ganga bedreigt de Oost- Bengaalse hoofdstad Dacca. Enkele delen van de stad zijn overstroomd en de voor raadschuren van de regering liepen ge vaar. PARIJS. (Reuter). Vijfentwintig honderd Vietminh-krijgsgevangenen, die met het gecharterde Noorse schip „Skaugum" op weg waren van Haiphong naar het uitwisselingscentrum San Son, zijn onderweg aan het muiten geslagen uit protest tegen hun repatriëring naar het door de communisten beheerste gebied. Voor ihet vertrek hadden enige gevange nen kans gezien op het haventerrein een aantal wapens te stelen. Toen het schip een dag onder weg was. kwamen de gewa pende Vietminh-militairen aan dek. De veertig Franse bewakers schoten eerst over de hoofden der gevangenen, doch toen dit niet hielp, schoten zij op de dichte menigte. Een der gevangenen, die be schouwd werd als de leider van de mui terij, werd gedood. Een aantal anderen werd gewond. Het verzet werd gebroken, toen een compagnie militairen, die uit Hai phong te hulp was gezonden, aan boord kwam. De gewonden werden later te San San aan de communisten overgedragen. Om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen, zal het aantal gevangenen per schip worden verkleind. De bewaking zal versterkt worden tot een compagnie. Bü Koninklijk Besluit van 20 Augus tus is aan mr. F. Hollander op zijn ver zoek met ingang van 23 Augustus 1954, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam. Bij Koninklijk Besluit van 11 Mei was mr. Hollander als officier van justitie van Amsterdam overgeplaatst naar Alkmaar na zijn door de minister gewraakte optre den jegens een Amsterdamse journalist. Het hèm thans op zijn verzoek eervol ver leende ontslag betekent, dat mr. Hollander de staande magistratuur verlaat. Enkele Duitse badgasten, die, naar de Volkskrant bericht, toen zij op de eerste bank voor het Katwijkse strand zaten, door de politie werden gewaarschuwd voor de opkomende vloed, gaven aan deze waarschuwing geen gevolg. Een hunner spotte zelfs luid met de twee agenten, die hun waarschuwing baseerden op het feit, dat het strand van deze bank af bij vloed voor niet-zwemmers niet meer te berei ken is. Tenslotte sommeerden de politiemannen de Duitsers naar de wal te komen tenein de tegen een hunner wegens diens wan gedrag proces-verbaal op te maken. Deze bond echter het gevecht met de twee agenten aan en de bij het gezelschap aan wezige vrouwen kozen zijn partij evenals een Hollandse badgast, een voormalig po litiek delinquent. De twee agenten werden danig toegetakeld, maar tenslotte konden de badgasten worden overmeesterd en toen is tegen hen allen proces-verbaal op gemaakt. RIO DE JANEIRO (Reuter/AFP) In de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro doen geruchten over een gewapende op stand tegen president Vargas de ronde. Troepen hebben het gebouw van de tele foonmaatschappij en alle radiostations be zet. Opperofficieren zijn dag en nacht op hun post en het leger, de vloot en de lucht macht worden in staat van alarm gehouden met het oog op een mogelijk gewelddadig optreden. Aanleiding tot deze maatregelen was een communiqué, dat na twee bijeenkomsten van luchtmachtofficieren werd uitgegeven en waarin werd gezegd, dat eenstemmig een „zeker besluit" was genomen om „de huidige crisis definitief en op waardige wij ze op te lossen". Brigade-generaal Éduar- do Gomes werd aangewezen om het besluit aan de minister van Oorlog en de stafchef van dë strijdkrachten bekend te maken. NAPELS (AFP/Reuter) Het Griekse schip Agamemnon (5500 ton) is Zondag middag met een kleine honderd vertegen woordigers van Europese koninklijke hui zen aan boord uit Napels vertrokken voor een kruistocht van tien dagen langs de Griekse eilanden. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Ire ne voeren in de motorsloep van de Ame rikaanse admiraal Fechteler, de NAVO- bevelhebber, die te Napels hun gastheer was, de Agamemnon tegemoet toen het schip de haven binnenkwam. Een file taxi's bracht bergen bagage aan. Op de koffers prijkten etiketten van de bekendste hotels in Europa, waarvan vele die thans ten Oosten van het „ijzeren gordijn" liggen. De politie hield het pu bliek op een afstand, uit vrees voor beto gingen ten gunste van ex-koning Umberto, die echter volgens nadere mededelingen pas op het Griekse eiland Korfoe aan boord zou gaan. Ex-koning Michael van Roemenië en zijn gade, Marie Anne de Bourbon Parma, gebruikten de morgen-koffie reeds met het Griekse koningspaar aan boord van de Griekse torpedoboot jager Navarinon. Het Griekse gezelschap telt acht personen, on der wie de 85-jarige prins George, de enige nog in leven zijnde broer van wij len koning Constantijn. Kort voor de lunch vertrok de Agamem non uit de haven van Napels. De daar lig gende schepen lieten hun sirenes loeien en Amerikaanse matrozen stonden op het dek van hun schip in de houding. De tocht gaat eerst naar Korfoe; dan komen de Aegeïsche eilanden aan de beurt. De Aga memnon wordt op 2 September in Napels terug verwacht. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S JamesBarrie: Hoe lang geleden kan het schijnen sinds gisteren! MILAAN (Reuter) Noord-Italië is Zondag getroffen door zware regenval, ge paard met onweer en hagelbuien. In de ho ger gelegen delen van de Alpen viel sneeuw. De hagel bracht schade aan de oogst toe. Het treinverkeer ondervond gro te vertraging. In Zwitserland stijgt het peil der rivie ren onrustbarend als gevolg van onafge broken regens, die ook grondverschuivin gen hebben veroorzaakt. In het gebied van de St. Gotthard viel in 24 uur tijds 191 mm regen. Tussen Wassen en Goeschenen werd de weg over de pas door een grote grond verschuiving geblokkeerd. Bij Bienne gleed een 64-jarige boer, toen hij met zijn kudde een brug passeerde, uit en werd door de sterk gezwollen stroom meegeslurd. De Rijn trad bij Disentis buiten zijn oevers, waardoor het dorpje Surrheim moest worden ontruimd. In het kanton Wallis steeg het peil van de Rhone op on rustbarende wijze. In alle delen van Zwit serland zijn kleine rivieren buiten haar oevers getreden. Voor de tijd van het jaar is er uitzonderlijk veel regen gevallen. In de afgelopen 24 uur werden de volgende hoeveelheden gemeten: Genève 75 mm, Zü- rich 65 mm, Grindelwald 99 mm, Arosa 98 mm en Locarno 115 mm. In de meeste de len van Zwitserland ziet het er voor de oogst slecht uit. Ook tussen Chur en het meer van Constanz heeft de was van de Rijn overstromingen veroorzaakt. De spoorbrug tussen Lustenau en St. Margre- then (Zwitserland) loopt gevaar. In Tirol is veel regen, vermengd met sneeuw gevallen. Het verkeer ondervindt veel stagnatie. Bij Meiningen en Feldklrch (West-Oos tenrijk) worden dijken versterkt. In verschillende delen van Spanje en vooral in de provincie Madrid heerst een nieuwe koudegolf. Er is sneeuw bij Madrid en in het Noorden op de hergen gevallen en de temperatuur is tot twee of drie gra den Celsius gedaald. Het K.N.M.I. deelt mede: In het over gangsgebied tussen koude lucht van po laire oorsprong en boven Spanje en het Westelijk deel van de Middellandse Zee aanwezige zeer warme lucht ontstond Vrijdag een storingsgebied, dat Zaterdag en Zondag, vergezeld van buitengewoon zware regenval, over het Alpengebied naar Duitsland trok. In Lyon viel 96 millimeter, in Genève 143, in Magadino in de buurt van Locarno 156 millimeter. Het Zwitserse bergstation Guetsch op 2300 meter hoogte meldde zelfs bijna 250 millimeter, gedeel telijk in de vorm van sneeuw. Ook Biarritz meldde 88 millimeter. Plaatselijk ging de neerslag vergezeld van zware onweers buien. Het storingsgebied passeerde Zon dagmiddag Oostenrijk en boog daarna om naar Noord tot Noord-West, daarbij in Noord-West Duitsland veel regen veroor zakend. In Hamburg viel 55 millimeter. Het regengebied strekte zich een groot deel van de Zondag uit tot over het uiter ste Oosten van ons land. Hedenmorgen breidde het zich in Westelijke richting uit. Groningen meldde hedenmorgen 6 millimeter regen. Verwacht mag worden, dat het depressiegebied zich ook morgen nog dicht bij ons land zal bevinden, zodat de regenkansen groot blijven. Westelijke winden voeren tamelijk koude lucht over de Noordzee aan. (van hedenochtend 7 uur) weers- 00 c w 1 -r-1 1 r~ <u 4J> i_ OI) 2c c/i C toestand •Ö-P -O ra Eg CO V) fcS <1) v: c r. *7 C Stockholm onbewolkt ONO 3 20 0 Oslo zwaar bew. NNO 3 19 0 Kopenhagen geheel bew. O 8 10 0.1 Amsterdam geheel bew. W 7 17 0.2 Londen licht bew. W 3 19 0 Parijs zwaar bew. WZW 4 21 1 Bordeaux zwaar bew. windstil 20 2 Grenoble zwaar bew. N 1 20 1 Nice zwaar bew. windstil 29 0 Genève regenbui windstil 17 7 Zürich zwaar bew. W 3 14 16 Locarno licht bew. O 2 19 0 Berlijn motregen WNW 3 25 24 Frankfort nevel ZZW 4 16 11 München zwaar bew. WZW 5 15 11 Wenen zwaar bew. WZW 6 21 11 Innsbrück nevel W 1 24 0.3 Rome licht bew. Z 2 Ajaccio zwaar bew. ONO 3 24 0 Mallorea half bew. windstil Neerslag laatste 24 uur 00000°OOOOOfXXXVDOOOOOOOOOOnoOOCOCXXXXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOC g REGENACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien, vooral in de Noordelijke helft van het land. Matige, tijdeli.ik krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in tem peratuur. 24 Augustus Zon op 5.37 uur. onder 19.47 uur. Maan op 0.44 uur. onder 17.45 uur. Maanstanden 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Augustus Hoog water: 10.46 en 23.27 uur. Laag water: 5.58 en 18.23 uur. Dinsdag 24 Augustus Hoog water: 12.19 uur. Laag water: 7.30 en 20.10 uur. «*»COOOOOO<XOOOOÓOOOOOOC!OCIOOOOOOOO<XOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1